algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 6413. Dinsdag 8 Augustus 1916. 56e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN De Burgemeester m Ter Nenzen UIDILUK ilSMFT De Oorlog. Telefooti 33. Dit BM Yerschiint Maanfiag-, Woensflag- en Vrjjdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. fBOILLETOM Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. noodigt de ingezetenen der gemeente, die SUIKER verkoopen (grossiers en winke- liers), of nuiker op eenigerlei wijze verwerken in artikelen voor den verkoop, enz. uit op Dinsdag 8 Augustus 1916, des voormiddags ten 10 uur op het Gemeentehuis te komen. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Ilel opbrcngen van visscherssehcpen. Wolff seint ons officieel uit Berlijn Het - volgende bevel is in een door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht En- gelsch voorpostvaartuig gevonden. Geheim. Rear Admiral's Office. Peter- bead 5/7 1916. Zeilorder. De afdeeling moet DondCrdagochtend in plaats van Vrij- dag naar Aberdeen terugkeeren. Voorloopig moeten geen Hollandsche visscbersvaartuigen meer naar Peterhead opgebracht worden. Was geteekend 0. R. Simpson, rear ad miral, aan luitenant C. Asquith R. N. R. H.Ms. ,/Onward". Uit dit geheime bevel blijkt, dat de En- gelsche regeering het bevel gegeven had om alle Nederlandsche visschersvaartuigen, die men machtig kon worden, naar Enge- land op te brengen. Het was de Engelsche regeering dus onverschillig of enkele der opgebrachte vaartuigen verdacht waren, hetgeen het opbrengen gerechtvaardigd zou hebben, of niet. Het kwam er baar klaar- blijkelijk alleen op aan slechts door geweld een middel in handen te krijgen om den voorgenomen druk op de Nederlandsche visschers te kunnen uitoefenen. Engelsche bunkerkolen. Volgens te Amsterdam ontvangen parti- culier bericht, hebben Scandinavische reeders de charterpartpen van verscheiden stoom- schepen, welke naar Nederland bevracht waren, o. a. met veevoeder, hout en phos- phaat, moeten annuleeren, daar de Engelsche regeering deze schepen niet van bunkerkolen wil laten vcorzien, tenzij zjj bestemd zijn voor havens van hun eigen land of naar die van de geallieerden. (Hbld.) Rookverbod voor kinderen. De gemeenteraad van Baarn heeft op ver- zoek van de plaatseljjke afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers besloten, in de politieverordening de volgende be- palingen op te nemen »Het is aan den verkooper van tabaks- artikelen of zijn vervanger verboden in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden 16 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen, ten geschenke aan te bieden of op eenige andere wjjze te verstrekken". z/Overtreding van deze verbodsbepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25". Onze oeconomische zelfstandigheid. Onze graanschepen worden aan de Engel sche kust aangehouden en geruimen tijd i opgehouden, schrijft de N. R. Crt., omdat de Amerikaansche aflader van het graan door de Engelsche regeering op de ,/Zwarte lijst is geplaatst. Dit schijnt voor Neder- landers een beletsel te moeten zijn, om met dien man handel te drijven. Een abonne van het Bataviaasch Handels- blad schrjjft ons, dat, terwijl de andere Indische bladen geregeld hier te lande worden ontvangen, sedert half Mei het Bat. Hbi. wordt gemist. Bij onderzoek is hem gebleken, dat ook het Ministerie van Kolo- nien geen Bataviaasch Hbl. meer ontvangt. //Is het niet ontvangen vraagt hij soma een gevolg van het feit, dat genoemd blad is geplaatst op de Engelsche zwarte lijst? Beoordeelt de Engelsche censor dus, of een Hollandsche courant, bestemd voor den Minister, al of niet zal worden door- gelaten De aangelegenheid lijkt ons een onder zoek waard. De beide door ons genoemde punten zijn van het hoogste belang, omdat zij geen van twee direct verband houden met den oorlog, doch vallen in het kader van den oecono- mischen strijd, die voor na den oorlog in Engeland voorbeteid wordt. Er is mitsdien geen de minste zekerheid dat wanneer de vrede den oeconomischen oorlog met frissche woede zal doen ontbranden, de hierboven aangeduide wapenen zullen worden neder- gelegd. Wij meenen, dat zelfs in oorlogstijd de Nederlandsche Regeering gerechtigd is ter markt te gaan waar en bij wien haar goed- dunkt, en zich aan Engelsche zwarte lijsten niet behoeft gelegen te laten liggen. Wij meenen dat wij hier in Holland de Hollandsch- Indische bladen mogen lezen, die wij ver- langen, ook al staat aan de Engelsche regeering den inhoud niet aan. Er moet aan gehecht worden dat ^ich niet, zij het in oorlogstijd, onrechtmatige gebruiken gaan vestigen, waardoor ons onze vrijheid ontnomen wordt. Dat is voor onze oeconomische toekomst van overheerschend belang. Wordt de Engelsche inmenging in onze zaken inmenging die niets meer te maken heeft met de oorlogvoering en dus niet meer daaruit valt te verklaren, laat staan te verontschuldigen zonder protest of verzet geduld, dan is het na den oorlog met onze zelfstandigheid gedaan. Oorlogs- handelingen houden vanzelf met den vrede op de oeconomische dwangmaatregelen, waartoe de Engelsche regeering zich bevoegd acht, zullen na den oorlog eerst recht gaan beginnen. Daarom zijn deze maatregelen op het oogenblik voor onze toekomst dubbel zoo gevaarlijk nog als die, waartoe in het belang van de oorlogvoering wordt over- gegaan, en welke mitsdien van voorbjj- gaanden aard zijn. Het oudje wikle er eerst niet voor uit- komen. U moogt voor mijn part vinden, dat het bijgeloof is, maar ik heb eens ge- droomd, of een bruinoogige licks heeft mij eens voorspeld, dat ik in de Chineesche Zee naar den drommel zou gaan, bronide hij. Beste kapitein, kom mij niet met zulke baker praatjes aan boord. Ik weet heel goed, dat ge een andere reden hebt. Nu, mijnheer, om dan eens Pond uit te spreken de Chineesche Zee is nerucht door de Chineesche zeeroovers. Konden wij rnaar stoomen, dan zouden ons die armzalige jonken van die lang- staartige booze duivels geen- kwaad kunnen doen. Daar wij ecliter geen kolen hebben, kunnen wij ook niet stoomen, en als wij niet kunnen stoomen, moeten wij zeilen en als wij geen wind hebben 'En als mijn goede kapitein uit zijn humeur is, dan ziet hij alles even zwart in. En nu zal ik u eens zeggen, dat ik van die sprookjes over zeeroovers niets ge- loof. De oorlogsschepen van de Europee- scfte staten hebben dat volkje allang opge- DE ALGEMEENE TOESTAND. De lezing en vergelijking van de Duitsche en Franscne berichten over den strijd bij Verdun kan schrijft het „Alg. Hbl." een denkbeeld geven van de hevigheid der Fransche aanvalten en van het op- en neer- ruimd en de Chineesche regeering heeft, al mag zij andere ook nog zoo slecht zijn, daaraan flink medegeholpen. Ivom mij dus niet met zulke bezwaren aan. En lieeft onze „Leeuwerik" biiitendien niet. altijd haar naam eer aangedaan? Zij vliegt als het ware over het water. Wat zouden die logge jonken ons dan voor kwaad kunnen doen Als ,,De Vliegende Leenwerik" vliegen zal, mijnheer, moeten de zeilen vol zijn. De oude man liet zijn btikken langs den horizon gaan. Nu, nu, mij dunkt, dat wij ons .tot nu toe hebben mogen verheugen in een stevigen bries. Tot nu toe ja tot nu toe. De oude zeerob trok zijn schonders op en zei-: Ma.ar u hebt te bevelen, mijnheer, en ik heb te gehoorzamen. Toen Mr'. Dikson en Hans alleen waren lachten zij met elkaar over de vrees van den ouden zeerob. En inderdaad had men over de vaart van „De Vliegende Leeuwe- rik" in de eerelvolgende dagen niet te kla- :gen. Daarna ecliter ging de wind liggen en hingen de zeilen slap neer. Tevergeefs hield de kapitein zich op een geheimzin- nige manier met den mast bezig en maak- te hij er allerlei teekens op, om, volgens het bijgeloof der zeelieden, een bries te doen ontstaan. „De Vliegende Leeuwerik' golven van do geve hten, waarvan de re- sultaten van zoo ontzettend veel belang kun nen worden voor de beslissing op het Wes- telijk front. Laten wij onmiddellijk vast- stellen, dat de Franschen in die gevechleu het Th i a urn on t*wer k genomen, verloren en lierwonnen hebben, en het dorp Fleury, dat zij den vorigen dag namen, wedermoes- ten onlruimen. Docll hier duurt de strijd nog voort. Om dit resultaat te bereiken, hebben de Fransche aanvallers lievige aanvallen gedaan op de stellingen, die de Duitschers sedert 23 Juni in bezil hadden. Eerst waren de Fran schen er in geslaagd eenige loopgraven te bezetten en het dorp Fleury aan de Duit schers te ontrukken. Het Duitsche legerbe- richt kwam toen met de mededeeling, dat de stellingen bij Fleury door de Duitschers wareu liernomen, doch dat de stellingen ten Z.-W. van Thiauniont in handen der Fran schen waren gebleven. Den geheelen naclit, zeide het Fransche bericht, werden de Duit sche aanvallen op de Fransche stellingen voortgezet, en de Fransche tegenaanvallen waren zoo krachlig, dat de Franschen erin slaagden het Thiaumont-wierk binnen te dringen; doch door het hevige geschutvuur op dit werk konden zij er niet blijven, en moesten zij het, met medenemmg van 80 man gevangenen, weder ontruimen. Maar de stellingen, die de Franschen ten Noord- Westen en ten Zuiden van het werk hadden bezet, hoden weerstand aan de besehieting en aan de krachtige aanvallen^ en bij een tegenaanval hernamen de Franschen het Thiaumont-werk, dat sedert in hunne han den bleef. Bij Fleury zijn de gevechten niet minder hevig geweest. Sedert de Franschen bij de gevechten van D/mderdag daarin weder waren doorgedrongen en het dorp hadden liernomen, word hel- door de Duitschers kraclilig beschoten en met voortdurende aanvallen poogden zij het verloren dorp te hernemen. Hoe vaak de aanvallen werden lierhaald, is uit de berichten van he,ids zijden niet op te maken. Het Duitsche be richt zegt alleen, dat de Duitsche aanval len het dorp Fleury weder in het voile bezit der Duitschers brachten, het Fransche bericht, dat de Franschen, tengevolge van de hevige aanvallen der Duitschers het dorp ontruimden, en dat de Fransche infanterie aanvallen met de bajonet ondemam om het dorp te hernemen, doch dat de Duitsche be- zetting nog tegenstand hood. Zoo golfde de strijd op en neer, waarin de Franschen met buitengewone inspanning poogden het gewonnen terrein uit te. hi-ei- den, en d>e Duitschers dit trachtten te be- letten. Bij den ongewoon hevigen strijd aan het front van Verdun beteekent ditmaal de strijd aan de Sonnne niet veel. De generaal Haig seint, dat de artilleriestrijd ni.j Po- zieres en het Mametz-hosch voortduurt. En het Duitsche bericht spreekt, behalve dan van die artille,riches clue ting, van aanvallen op enkele punten, die ecliter werdien afge- slagen. Uit de Duitsche bladen hebben wij nu eenige nadere mededieelingen ontvangen over de beteekenis van de opdracht aan Hin- denburg, waarin hij met de bevelvoering aan het Ooistelijke front belast wcrd. Daaruit is op te maken, dat Hindenburg belast is met het opperbevel over het gebeele Oosle- lijke front van de Golf van Riga tot aan de Karpathen. De overige generaals, ook de Oostenrijksche, moeten zijn aanwijzingen volgen. Voor het Ruissische offensief was bleef bijna onheweeglijk liggen. Erger u maar niet, oude heer! riep Mr. Dikson uit, morgen wordt het beler, en het komt er niet op a a if. of wij een paar dagen langer onderweg blijven. Integendeel, voegde hij er glimlachend aan toe en begaf zich naar de dames, die met Ellen onder de groote zonnetent speel- den. De kapitein ecliter krabde zich woedend aehter de ooren en staple toen met zware t red en de trap af, waarbij hij eerst mon sieur Richard bijna had omvergeloopen en vervolgenis den eersten den besten scheeps- jongen die liemtegenkwam, zonder eenige aanleiding een klinkende oorvijg gaf. De bengel keek hem verbluft <aan» en vroeg daarna schuchter: - Waarvoor is dat, kapitein? Voor een volgenden keer, snauwde de oude man hem toe. Voor den volgenden istreek, die ge zult uithalen, kwade bengel. Daarna verdween hij in zijn hut. Na een half uur kwam hij opnieuw op het dek, ging op de commandohrug staan, nam den verrekijker en onderzocht nahwkeurig den horizon. Waarschijnlijk zocht hij naar een wolkje aan den hemel. Hij verlangde naar wiiid; hij zou storm krijgen. Nog duurde de windstilte voort. Men kon geen wolkje bespeuren. Eensklaps ecliter verecheen in het Westen een doukere vlek, die zich met een verbazende snelheid ver- grootte. de Duiisch-Oostenrijksche linie door die moerassen van Poljesje in twee scherp van elkaar geschelden gecleellen gesplitst en was bovendien in elk gedeelte een scheiding tus- schen de verschillemle legergroepen ont staan. De Russisciie aanval, die klaarblij- kelijk door een gedachte wend geleid, maak- te het nooidzakelijk, vooral toen in het Zuiden de Oostenrijksche en Hongaarsche troepen tot uitwijken genooctzaakt wareu, om .opnieuw het geheele Oostelijke front aan een leiding toe te vertrouwen. En het was natuurlijk, dat daarbij in de eerste plaats aan Ilindenbucg werd gedaeht, die met zijn chef van den generalen staf Ludendorff on middellijk de hem opgedragen taak aan- vaardde. De Oostenrijksiche troonopvolger, aarts- hertog Karl Franz Josef, is met het bevel over een legergroep aan den rechtervleugel "belast. Hier schijnen ook Duitsche troepen te zijn aangekomen, die aan de Karpathen stelling namen, en er volgens het Duitsche bericht terrein wonnen. De voornaamste strijd op liet Oostelijk gevechtsterrein werd nog steeds geleverd aan de Stochod, waar de Russen pogen de Duitsch-Oostenrijksche troepen te- verdrij- ven. Hevig woedt daar het gevecht, waarin de Russen er in slaagden, tot dicht bij de rivier door te dringen om liet dorp Roedka Myrinska te bezetten, beneveiis een gedeelte van ae daaraan sluitemdie linie. Dit dorp werd nu het mididenpunt van een strijd, waarvan het resultaat is geweest, dat die Duitsche en Oostenrijksche troepen de Rus sen noodzaakten, om het wedier te ontrui men. De verschillende legerberichten naast elkaar leggend, kan men het volgende over- zicht geven van den daar gevoerden strijd: Toen de Russen de Duitsch-Oostenrijksche bezetting van het dorp en de aangrenzende stellingen had verdreven, snelden versterkin- gen toe van Duitsche en Oostenrijksche ba- taljons, benevens gedeelten van het Pool- sche legioen, en deze vielen.de Russen aan; een langdurig gevecht volgde, waarbij het dorp nu eens door de eene, dan door de andere partij werd bezet, doch ten slotte moesten de Russen toch het dorp ontruimen en een meer Oostwaarts gelegen stelling in- nemen. Bij Brodv en aan den spoorweg Kowel— Sarny werd eveneens hevig gestreden, doch zonder dat er belangrijke wijzigingen in de linies der beide tegenstanders gebracht werden. WANNEER IS DE OORLOG VERLOREN? De vorst Von Salm heeft eenigen tijd geleden de stelling verdedigd, dat #de oorlog voor Duitschland als verloren kon beschouwd worden, zoo Duitschland Belgie niet anne- xeerde." Het //Berliner Tageblatt" kwam tegen deze uitlating op en kwalifieeerde de opvatting van vorst Von Salm als een z/annexionistischen droom". Thans werpt graaf Von Reventlow zich in de //Deutsche Tagesseitung" op als schild- knaap van vorst Salm hp schrpftffln wezen is vorst Salm natuurlijk overtuigd, dat de beheersching van de Vlaamsche kust door Duitschland een van de door den Rijkskanselier bedoelde i,reeele waarborgen" voor de veiligheid en bewegingsvrijheid in het Westen, alsook voor de Duitsche vrij heid der zee aangezien nu deze reeele waarborg naast de andere, die men ook als eisch moet stellen een levensvoor- waarde voor het' Duitsche Rijk en het Duitsche voik is, volgt hieruit onverbidde- Geheel voorovergebogen, met den kijker voor de oogen, volgde ae oude zeeman de idonkere wolk. Plotseling sprong hij op en commandeer- de met forsche stem: Alle-liens aan dek! Hams, die met de dames onder de tent zat, begreep niets van de opgewondenheid van den ervaren kapitein en vroeg: Wat is er loch te doen, Mr. Aberkroon? Zwaar weer! schreeuwde de oude man liem toe. Als u op een verstandige manier wilt lielpen, "b'reng dan de dames naar be neden en laat alles sluiten! Terwijl hij isprak, bewolkle de hemel zich en toen Hans na eenigen tijd met Mr. Dik son weer op liet dek kwam, viel er reeds regen. „De Vliegende Leeuwerik" begon hevig te slingeren; Hans had het nog nooit zoo bijgewoond. Maar er sclieen nog iets ergers op han den te zijn dan regen en wind. De kapitein had ten minste alle mogelijke maatrege len genomen voor zwaar weer. AHe zeilen waren ingehaald. De oude zeerob zelf siond met een somber gelaat in zijn oliejas op de commandohrug. Toen Mr. Dikson en Hans naast hem kwamen staan, zei hij op norechen toon Gaat als" 't u blieft naar beneden, hee- ren, u kunt hier niets doen. Daarin had ecliter geen van beiden lust. Zij bleven voorloopig op het dek. De regen werd heviger, het water viel bij stroomen ljjk, dat, indien deze voorwaarde niet vervuld wordt, de oorlog voor Duitschland als ver loren moet beschouwd worden, niettegen- staande alle tentoongespreide heldenmoed en uithoudingsvermogen, uiettegenstaande alle overwinningen van onze legers. Een politiek, zooals het //Berliner Tageblatt.", prof. Delbruck e. a. die voorstaan, zouden oorlog, als een geheel beschouwd, voor ons tot een verloren oorlog maken". Verder noemt graaf Reventlow het on- voorzichtig van het //Berliner Tageblaltt" om in dezen van een //annexionistischen" droom te spreken. Er is hier, schrijft de graaf, geen sprake van een droom, maar het is een nuchtere formuleering van de reeele waarborgen", die Duitschland nood- zakelijkerwijs moet verlangen, wil het den oorlog niet verliezen. ROEMENIE WAARSCHUWT BULGARIJE. Aangaande de grensincidenten op den Donau verluidt van officieuze zijde, dat de Roemeensche Minister van buitenlandsche zaken de noodige stappen heeft gedaan, om de aandacht van de Bulgaarsche regeering erop te vestigen, dat de incidenten zich te vaak herhalen en dat zij met de goede betrekkingen tusschen de twee landen niet in overeenstemming zjjn. PROEVEN MET EEN NIEUW SOORT PANTSER. Te Louden zijn j.l. Zaterdag proeven genomen met een nieuw soort pantserma- teriaal, dat een groote toekomst kan hebben. Het bestaat niet uit metaal, maar uit chemisch geprepareerde watten, die tusschen zeildoek genaaid is en moet tegen kogels en bajo- netsteken bestand zijn. Het gelukte een g_roepje soldaten met behulp van een uit dit materiaal vervaardigde mat en hand- schoenen in een halve minuut over eene draadversperring te kruipen. Vermoedelijk zullen binnenkort lichaamspantsers van de nieuwe soort bij het leger in dienst gesteld worden. TWEE ITALIAANSCHE DITKROOTEN VERLOREN. Twee Italiaansehe duikbooten, die gerui men tijd geleden, met anderen waren uijge- zonden voor een tocbt aan de vijandelqke kusten, zijn volgens een bericht uit Rome, niet, als die andere, naar hunne basis teruggekeerd. Zij moeten dus als verloren worden beschouwd. TIEN DU1ZEND VERMISTEN NU DOOD VERKLAARB. In het schriftelijk antwoord op een vraag van den heer Malcolm, wordt van regeerings- wege gezegd, dat het aantal gevangenen in handen der Turken thans 19 officieren en 859 manschappen bedraagt. Het aantal vermisten is met aftrek van de later als gesneuveld vermelden, 290 officieren en 9700 man. Onder deze vermisten zijh soldaten van de Dominions, Indiers, en mannen van de Royal Naval Division, maar geen offi cieren en mannen van de Royal Navy. De Army Oouncial is van oordeei, dat er geen reden is om te hopen, dat er nog gevangenen zjjn, welker namen niet aan den Amerikaanschen ambassadeur zijn verstrekt, zoodat officieel moet worden aangenomen, dat al deze vermisten dood zijn. uit de-lucht. De golven werden al grootcr engrooter, en het werd zoo donker, dat men nauwelijks van het eene eind van liet kleine schip naar het andere kon zien. En toen brak er plotseling een onweer los; het Scheen of van alle kanten electrisclie vonken spat ten in de kokende zee. Gaat naar beneden, lieeren! riep die kapitein, die zicli met beide handen vast- liield aan de ijzeren leuning van de com mandohrug, voor de tweede maal. Doch de donder en het gehuil van den storm overstemden zijn waarschuwing. Hans was nauwelijks in staat adeni te halen, het was alsof er lood op zijn borst lag,, en toch volgde liij in ademlooze spanning het groot- fsehe naluurtooneel. Overal waarlieen hij zijn oog wenddie, lichtte de zee, het eene oogen blik zag men de met scliuim bedekte gol ven scliitteren, een seconde Later was dies weer in duisternis gehuld. Plotseling klonk er een kreet van schrik over, het deli uit Mr. Dikson's mond. Een geweldige golf rolde over 't scliip, sloeg Je verschansing weg en wierp Hans omver. Hij voelde, dat hij den grond onder zijn voeten verloor; hij meende niet andere dan dat de golf hem over boord zou sppelen, docli op hetzelfde oogenblik voelde hij dat Mr. Dikson, die zich aan een touw had vastgegrepen, hem met krachtige hand aan den schouder heetpakte. (Wordt vervolgd.) COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1