TeflTeuzensche Courant De Oorlog. Zaterdag 5 Augustus 1916. No. 6412. TW ffl BDS1 BLAD BINNEHLANO. BUITENLAND. Tweede Kamerverkiezing Almelo. De uitslag der stemming, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer, voor het district Almelo is als volgt Aantal kiezers 10750. Uitgebraeht 5371 geldige stemmen. Hiervan verkregen A. H. J. Engels te Leiden (R.-K.), candidaat der rechtsche partgen, 4310, en F. M. Wibautte Amster dam (S. D. A. P.) 1061 stemmen. Gekozen is alzoo de beer Engels. Het nieuw gekozen lid werd geboren uit een Enschedesche arbeidersfamilie. Hij kwam als jongen de fabriek binnen, waar hij 25 jaren achter de weefgetouwen stond. toestand van den timmerman Baan, den stoker Labbeor en den steward van Dieren- donck, is ernstig. Zij alien bebben ern- stige brandwonden aan gelaat, handen en voeten. De stoker Lippen is liebt gewond aan den voet. De torpedoboot, die de geredde passa- giers naar Vlissingen bracht, voer op zijn tocht naar den wal rakelings langs een verankerde mijn Een stuk van de mijn, die den onder- gang van de //Koningin Wilhelmina" be- werkte, is in een der sloepen gevonden, en naar Vlissingen gebracht. Naar uit nog nader verbalen van de ge- redden blijkt, moesten de menschen aan boord zich na de ontploffing een weg zoe- ken door wolken ascb en stoom. Het mag dan^ ook een wonder beeten, dat er niet meer verbrand zijD. De drie dooden moeten uit elkaar ge stagen zijn. Ze Jagen in de verbiijzelde massa, in den chaos die de machinekamer vormde, en waren geheel onherkenbaar. De derde machinist werd nog door stoom Uverig nam de jonge Engels deel aan het verbrand, ofschoon hjj van den nooduitgang ontluikende sociale leven in Iwente. In I gebruik maakte. 1905 werd hij candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het district Enschede hij bracht het tot een herstemming met den beer Van Kol, die werd gekozen. in datzelfde jaar werd Engels ambtenaar van het Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden, welke betrekking hij nog vervult. Militaire zending naar Berlijn. De luitenant-kolonel van den generalen staf T. F. J. Muller Meassis, hoofd der lie afdeeling (generale staf) van het departe- ment van oorlog, wordt belast met eene militaire zending naar Berlijn. 300.000 Duitsclie en Belgische kinderen naar Holland. Uit Alkmaar meldt men aan de Tel. In den lande is men bezig een comite te vormeD, waaraan ook eenige hooggeplaatste Belgische regeeringspersonen deelnemen, met het doel in ons land plaats te zoeken voor een 300,000 Duitsche en Belgische kinderen, die door der heersc-henden voedsel- nood in Duitschland tengevolge van de blok- kade zeer hebben te lijden. Een groot aan tal vereenigingen hebben haar gebouwen daarvoor reeds toegezegd. De voorberei- dende maatregelen zijn reeds getroffen. Vooral in de badplaatsen stelt men zich voor na het seizoen duizenden kinderen onder te brengen. TER NEUZEN, 4 Augustus 1916. HOEK. Door het bestuur der Ned. Herv. Kerk is besloten in haar kerkgebouw een cen- trale verwarming aan te leggen. De aan- besteding zal eerstdaags plaats hebben. Vrifslelling verleend. Bg Kon. besluit van 24 dezer is aan den dienstplichtige jA. F. Nijs, voor de lichting der militie van 1916 uit de gemeente Hulst, behoorende tot het 14e regiment infanterie, op grond dat hp Belgisch onderdaari is en de Nederlandsche nationaliteit niet bezit, vrystelling voorgoed van den dienst bp de militie verleend. Klein verlof. De dienstplichtige onderoffieieren, korpo- raals en minderen van de landweerlichting 1916a (voormalige militie-lichting 1906) worden 18 dezer in het genot van onbe- paald klein verlof gesteld. Vrij vervoer. Omtrent vrij vervoer voor militairen is bp ministerieele beschikking bepaald, dat het vervoer kon worden toegestaan a. aan gezinshoofden of in overeen komstige verhouding tegenover eenig geziu verkeerende militairen, alsook aaD hoofden van zaken, ondernemingen of bedrpven tweemaal in de maand b. aan de overige militairen eenmaa! in de maand c. aan militairen van beide categorieen telkenmale wanneer hun een uitzonderings- verlof als bedoeld in punt der Legerorder 1916, B 131 wordt verleend. Bioem. Van regeeringswege is aan de meel- fabrieken last gegeven, geen bloem meer te leveren aan bandelaren in voederartikelen. Deze bepaling is getroffen, teneinde het ge bruik van bloem als veevoeder den kop in te drukken. (Centrum.) De viss cher ijk wes li e in Zeeland. Men schryft uit Zeeland aau de Tel. Van Vlissingen of Breskens zijn nog geen visschgrssloepen opgebracht. Trouwens dit geschiedt niet met vaartuigen, die, zooals hier, sleehts even buiten de territoriale wateren gewone versche visch vangen. Velen blijven zelfs binnen de Nederlandsche wateren en voeren garualen aan. Maar zoowel te Vlissingen als andere plaatsen, waar de visscherij tiert en men dus belangstelling voor de hangende kwestie verwachten zou, laat deze zaak het volk vrijwel koud. En de reden hiervan is niet ver te zoeken. //De visch i3 toch voor de Duitschers. Wij kunnen geen visch meer koopen", klinkt het algemeen. Zoowel te Vlissingen als te Breskens en zelfs aan de kleine haven te Kadzand, wordt de visch onmiddellijk opgekocht en verzonden. Wat hier blyIt, is duur en klein. Veel gaat ook naar Belgie, bestemd voor de Duitschers. Gisteren werden nog 700 manden over de Schelde verzonden. //Vrije markt is een mooi woord, maar die vrije markt is Diet bereikbaar voor de gewone beurzen. Er is concurrence, waartegen niemand op kaD. orugge en Eecloo zpn twee centrale punten voor de hier aangevoerde visch. Dc ramp der ..Koningin Wilhelmina". Ook ^de derde machinist Hollebrands en de stoker de Vries zpn overleden. De Een der gewonden heeft stoom inge- ademd, was inwendig verbrand en gaf bp zijn aankomst te Vlissingen nog bloed op. De brand van Taloi. Over den brand in het slot van Tatoi nabp Athene deelt de ,/Giornale dTtalia" de volgende bpzonderheden mede De boschbrand brak in de eerste middag- uren uitonmiddellijk stelde men den koning er mee in kennis, doch, daar er des zomers dikwerf boschbranden in Attika voorkomen, achtto de vorst dit niet van groote beteekenis. Eensklaps stormde een gendarme den tuin van het slot binnen en riep de koningin, die daar wandelde, toe, dat het vuur het paleis met de snelheid van den wind na- derde. De koning werd gewaarschuwd deze steeg met de koningin en prins Paul in ean auto en reed naar den brand toe door een tweeden auto met officieren gevolgd. Weldra waren beide auto's door vlammen omringd, waarop de koningin en de prins uit den wagen sprongen en door het eenige, nog niet brandende bosch ontvluchtten. De koningin liep naar de villa terug en redde de beide prinsessen. lutusschen waren de koning, zijn gevolg en de twee chauffeurs geheel door de vlammen omgeven. Toen herinnerde de koning zich, dat naast de straat een zes meter diepe kloof was zonder te aarzelen sprong de vorst naar beneden een cfficier en twee soldaten volgden het voorbeeld. Bij den sprong veratuikte de koning zpn voet en werd daarop per auto naar het slot van K^pbissia gebracht. De andere officieren en de beide chauffeurs zijn verbrand. •tan Joodsche repubtiek in Palestina. Volgens deu Parpschen correspondent van de //Gazette de Lausanne", is Henry Morgenthau, de vroegere gezant der Ver. Staten te Konstantinopel al een heel eind op den weg der verwezenlijking van zpn denkbeeld der stichting van een Joodsche republiek in Palestina. Morgenthau ver- zekerde den correspondent, dat hp onlangs de Turksche regeering aangeraden heeft om het Palestijnsche vraagstuk op te lossen, door aan de Zionistische weieldbeweging de grondeD, welke zij verlangt, te verkoopen. De Turksche regeering zou dit deukbeeld met heel veel sympathie hebben ontvarigen. Men kwam overeen, dat concessies gegeven zouden worden voor toerusting van de haven te Jaffa, verbetering van de verbindings- wegen, den bouw van hotels, en dat na den oorlog, Palestina een kleine, onafhan- kelijke repu-bliek, bevolkt met Joodsche immigranten zou worden. Casement terechtgesleld. Sir Roger Casement, die gepoogd heeft in lerland opstand te verwekkc-n en daar wilde landen met een schip munitie, afkom- stig uit Duitschland, is Donderdag morgen terechtgesteld hp werd opgehangen. Van verschillende zijden wordt betwijfeld, of de Engelsche regeering verstandig gedaan heeft, dit vonnis te laten doorgaan. Meermalen komt het toch voor, dat vooral bij politieke misdrjjven, later algemeene amnestie wordt afgekondigdwanneer vonDissen als dit worden voltrokken, is natuurlijk herroeping niet meer mogelpk. DE ALGEMEENE TOESTAND. De benoeming van Hindenburg tot com mandant van de vereenigde Duitsche en Ooslenrijksche legerlroepen aan het Oostelijk front, is een der nicest belangrijke feiten van den dag, schrijft het „Alg. Hbl.". Het i-s loch gebleken, dat de Oostenrijksche troe- ppn. in het Zuidelijk deel van dat front, niet werden aangevoerd op de wijze, die het Duitsche legerbestuur, in verband met het Russische offensief noodig achtte. Herhaal- delijk is er. sedert het begin van den oor log, op gewezen, dat er in het Ooslenrijksche leger toestanden heerschen, die van groo- ten invloed moesten zijn op de resultaten, doer dit leger behaald. Gedeellelijk zijn die toestanden een gevolg van de samenstelling dei' OoistenrijksCh-Hbngaarsche monarchic uit verschillende volken, die verschillende belangen en wemschen hebben, gedeellelijk ook zijn zij veroorzaaki door de opvattingen van de hooge legerbevelhebbers. Beide oor- zaken ischijnen te hebben samengewerkt, om aan liet Oostenrijksche front een minder krachtigen tegenstand te hieden, dan men bij den Duitjsclien generalen staf tegenover het Russische offensief had verwacht. Daarom is nu, met voorbijgang van Oos- tenrijksche legerbevelhebbers, aan Hinden burg de opdracht verslrekt, liet bevel te aanvaarden ovei" de gecombineerde legers, in de hoop, diat zijn maatregelen strekken zullen, onr den Russischen opmarsch In Galicie en aan de Karpathen te stuiten. Nog steeds wordt er krachtig gestreden aan liel Zuidelijk deel vaai het Oostelijkc front. Het Ooslenrijksche bericht zegt, u'at bij Boesjatsi, bij Wisnowczyk, en vooral bij Brody zeer krachtige Russische aanvallen werden gedaan. Eveneens werden aanval len, aan de Turya en aan de Stochod, langs den spoorweg Kowel-Rowno gedaari, om Te pogen, dear door het front der bondge- noolen te breken; maar deze aanvallen werden afgeslagen. Het Russische bericht meldt sleehts, dat een aantal aanvallen, door vijandelijke troepen op de Russische linies gedaan, werden afgeslagen. Aan het Westelijk front werden hevige gevechten geleverd aan beide zijden van de Somme. Voornamelijk in den Fransclien sector, bij Hem, de hoeve Monacu, en aan den weg Maricourt-Clery. Het Fransclie be richt meldt, dat daarbij een werk, tusschen liet Hem-bosch en de lioeve Monacu, door de Duitschers krach tig versterkt, werd ge- noinen. Aan den weg Maricourt-Clery, zegt het Duitsche bericht, dr on gen de Franschen door tot in de volkomen vernielde Duitsche loopgraaf. En ook ten Zuiden van de Somme werden loopgraven, bij Estrees en Denie- court, door de Franschen genomen. Aan het front van Veindun hebben de Duitschers terrein gewonnen; het Fransclie bericht erkent dit verlies, het DuiLsche zegt, dat de vooruitstekende berghelling bij liet fort Souville en eenig gebied in heL Lauffee-bosch werden genomen. Op verschillende andere plaatsen werden kleinene aanvallen gedaan. die ecliter tot geen belangrijke wijzigingen aanleiding gaven. De Engelsche berichlen maken melding van eenigen vooruitgang der Engelsche Iroe- pen bij Pozieres. Van de vergaderingen, die aan den voor- a\ona van het derde oorlogsjaar in een aan tal Duitsche plaatsen werden belegd, ooor het „NalionaIe Comitti heeft eenig belang die te Berlijn, waar de bekende Berlijnsche professor Adolf Harnack voor een diehle menigtc sprak. Harnack, die en door zijn personn, en door zijn positie een bijzondcre plaals inneemt, zeide over de oorlogsbeaoe- lingen: „Repaalde bedoelingen niogen wij tlians niet, kunnen wij ook niet omschrijven. Toch zie ik onger de beslen mer natie een eenheid van gedachten toit stand komen. ,,Twee partijen zijn er: de eene wil den toestand van voor den oorlog herstellen; de andere zegt: de offers kunnen niet voor niels zijn gebracht. Daarom moeten wij alias vasthouden, wat wij veroverd hebben. opdiat een Duitsche vrede tot stand zal komen, die door niemana lean worden aan- getast. De geschiedenis zal uit beide over- tuigingen het juiste nemen. Wij zouaen zeker genoeg gedaan hebben, als "wij de meissa onze.r vijanden zegevierend afweren. Maar het is ook ondenkbaar, dat zulk een daad met den „status quo ante*' eindigen zal. Doch ook: wij sirijden samen met an dere volken, en dat legt eveneens zekere grenzen op. ,:Na dezen ongewonen s Irijd moet een ongewone vrede komen. Die vrede zal den \ijand in het Ooisten tot .zijn natuurlijke grenzen terugdringen. Met vaste hand moe ten wij, in liet belang der geheele Wester- sche cultiuir, Rusland op zijn Azialische ontwikkelings-mogelijkheid wijzen. ,,In het Westen mag Belgie geen Engelsche satrapie blijven. ,.Ongewoon ware nu -ook niet de vrede, die de onnatuurlijke coalilie onzer vijanden tegen ons vernietigt. Ongewoon zou hij eerst zijn, wanneer hij ons bracht, wat hij bren gen moet, zal hij duurzaam zijn: een op andere bedoelingen gerichl volkenrecht." En hieraan voegde Harnack een betoog loe voor den wereldvrede dien hij als gevolg van dezen strijd, als een ver ideaal ziet. Doch de vragen: hoe? en wanneer? kon ook hij niet beantwoorden. NOORSCll SrOOMSClIIP .JOHN WILSON" GETOBPEDEERD. Donderdagmiddag zijn te Vlissingen weer een 15-tal sckipbreukelingen aangekomen, slacbtoffers van den ooilog. Het waren thans geen landgenoot.en, doch Noren, die hun schip hebben moeten ver- liezen doordieri een Duitsche duikboot dit vaartuig heelt getorpedeerd. De kapitein van dit schip den beer E. Osbo, deelde het volgende mede Het stoomschip ,/John Wilson", geladen met 300 a 400 ton stukgoederen was gisteren- nacht ten 2 ure van Rotterdam vertrokken. Ooder de lading bevonden zich ook levens- middelen, o.a. margarine. Woeusdagmorgen ongeveer 7 uur werd plotseiing een Duitsche duikboot waarge- nomen, welke het Noorscbe stoomschip be vel gaf te stoppen, waaraan onmiddeliyk ROEMENIE EN DE OORLOG. Roemenie's houding blijft even raadsel- aclitig als ze 't reeds den heelen oorlog was. V olgens de ^Eclair des Balkans" is op de audientie van Bratianu ten koninklijken paleize onmiddellijk een dementi gevolgd van het hericht der benoeming van Iliescu tot chef van den staf. En alle geruchten omtrent groote manoeuvres een geschikt middel om zonder de koninklijke bekrach- liging te mobiliseeren zijn verstomd. Nieuw, en web wijzend op een omme- keer in den politieken toestand, is de me- dedeeling van de ,,Indfpendancc Rouinaine", dat de Roemeensclie regeering 80.000 ton steenkool in Duitschland en Oostenrijk bc- isteld heeft. Daarvan zijn reeds 13 scheeps- ladingen in de Roemeensche Donauliavens aangekomen. In Rusland echter werden ook 50.000 ton btsteld, waarvan reeds 30.000 on- derweg zijn. Het conservatieve Boekaresterblad „Slea- gulspreekt van onderhandelingen, die thans worden gevoerd, om den Russeii vrijen door- toclit door Roemenie te verzekeren door de Dobroedsja en langs den Moldau. Zoom verdrag zou echtei- eerst door die volks- vertegenwoordiging moeten worden goadge- keurd. De consarvatieven behouden zich tegenover zulk een verdrag hun vrijheid voor. De Russen hebben, zoo deelt de „Neue Freie Prasse" mede, in de Boekowina hun hoofdkwarlier verplaatst van Radanlz naar Suczawa, dicht bij de Roemeensche grens. lie Bulgaarsch—Roemeensche grens is voor onhepaald eri tijd gesloten, meld I eon Ooistenrijksch blad en de Russische ,,Roess- koje Wjedomosti" verneemt uit Boekarest, dat na 1 Augustus geen zieken mogen wor den opgenomen in alle Roemeensche bad plaatsen, welke gelegen zijn in de grens- zone. Ook de reeds aangekomen personen moesten weer ver trek Ice n. Het te Jassy ver- schijnende blad „Evenimentol" weet mode te deelen, dat deze maatregelen zijn geno men, omdat groote Hongaarsche strijd- krachten aan de Roemeensche gi'ens wor- ddn bijeengebracht. INDRUKKEN UI1 DUITSCHLAND. Een onderdaan van een onzijdigen staat, geen Nederlander, die eenigen tijd in Duitschland verblijf liield, een bezadigd, pro-Duitisch man, heeft, naar de N. R. Crt.' weet te melden, o.a. het volgende verklaard: „De oorlogsmoeheid, de z.g. „Kriegsun- lust drukt als een niet meer af te wentelen last op het geheele volk. Deze moeheid heeft in de. laatste maanden, zelfs weken, zulke afmetingen aangenomen, dat men te gen deze loomheid en afmatting niet meer op kan. Van vrijwillig dienshiemen is Se dert het laatste halve jaar al geen sprake, dat beslaat niet meer, en degenen, die naar bet front moeten, trachten er zich op alle wijzen aan te onttrekken. De weerziri is tot een verstikker,den last gegroeid, .die alles overwoekert, door geen „Sieg" meer le keeren. maanden lang opziet als tegen een oordeel, veel erger dan de eindstrijd van den oorlog brengen kan. Merkwaardig is ook de volgende verkla- ring. „Er is, volgens Duitsche meening, door hgt legerbestuur met groot over leg gebruik gemaakl van alle legerieelen waar „onge- wenschte" elementen in waren, tot het ver- rich ten van het doodelijkste werk. Men mcent, dat de PoLen, de katholieke regi men ten, de Elzassers en de regimenten waar de meesle sociaal-demokralen in voorkwa- men, met overleg opgeofferd werden. Nu is onder de Beiereu de verbittering over het h. i. met voorhedachten rade opofferen van juisl het Beiersche leger, 't welk sclirikba- rende verliezen geleden heeft, zeer groot." HULDE AAN FRANKRIJK. Een Havas-telegram uit Parps meldt, dat op een vraag van het /Journal de Lyon" aan verschillende hooggeplaatste personen in neutrale landen over de positie en houding van Irankrijk tal van antwoorden inkwamen, die alien hulde brachten aan Frankrpk en het Fransche leger. Uit Nederland antwoordde deoud-minister Eolijn, dat de houding van het Fransche leger en de toewijding .van het Fransche volk overal de grootste bewondering wekken. Irankiyk toonde een moreele kracht, die aan de schoonste dagen in zyn geschiedenis herinnert. Generaal Staal, oud-minister van oorlog, verklaardeHet is zeker dat de oorlog aan brankrijk werd verklaard en dat bet werd gedworgen dien aan te nemen, het is zeker dat het Fransche volk zich buiten- gewoon en bewonderenswaardig gedraagt gedurende den oorlog en wist om te tooveren in een gewapende natie en dat de toewy- ding, de moed, en bet vaderlandslievende gevoel, dat alle Franschen bezielt, manuen en vrouweu, een treffende grootheid toonen, boven alien lof verheven. Tot de politieke personen, die de Journal de Lyon naar hunne meening over de positie en houding van Frankrijk had gevraagd, behoorde voorts nog de heer Vliegen, oud- l.'d van de Tweede Kamer en wethouder van Amsterdam. Deze bracht in zyn ant- woord hulle aan den geest en opofferings- gezindheid en de eendracht van Frankryk, die de wereld hebben bewaard voor de ramp van de hegemonie van Duitschland. De psychische toestand wordt nog ver- engend door do groote verbittering, die er onder het volk begint te heersclien. Alge meen is de overtuiging gevestigd, dal de regeering bet gunstige oogenblik tot het sluiten van een voordeeligen vrede, in I voor jaar van 1915, heeft laten voorbijgaan. Steeds sterker gedreven door liebzuchl. door overwinningsroes. zou het juiste oogenblik verlorcn zijn gegaan, zonder hoop, het weer terug te kunnen winnen. Deze meening is zoo algemeen verspreid, dat dc steeds groei- ende verbittering tegen de regeering reeds nil dien hoofde verklaarbaar is. Bovendien echter worden de lagere volksldassen hoe langer hoc radicaler in haar optreden. Bij hen uit zich de verbittering tegen al wat boven hen staat; het. volk in de groote ste- den, vooral Berlijn, is in groote gisting. De regeering gaat hier tegen in met een alge- heele minachting van feilelijke toestanden en rechten. De cer.e wild-reaclionnaire m :;a tregel volg- de er op den anderen. Relletjes. komen eta oogenblik voor, waarbij er hloedig op inge- slagen wordt Vooral na de veroordeeling van Liebknecht waren zij aan de rnxie van den dag. Het volk was razend over die veroordeeling. Als protest hiertegen heeft o.a. de geheele arbeidersgroep, in dienst van de Elektricitats-A(ktien>G(esellschaft), een dag gestaakt. Den volgenden morgen zijn 2000 leden opgeliclit ennaar bet fron! gestuurd. Dit sturen naar het front is een maatregel welke op alien toegepast wordt die de regeering onwelgevallig zijn; het heeft -als voorbehoed- en strafmaatrc- gel ontzaglijke proporties aangenomen. Op deze wijze werd indertijd de bekende Dr. Hans Wehberg, hoewel bijziende op blind- lieid af, onschadelijk gemaakl, en sedert zijn hem in onafzienbare rijen die duizen- ZU1NIGHEID BIJ HET DUITSCHE LEGER. Rtuter zendt een telegram, waarin er op gewezen wordt, hoe zuinig by het Duitsche leger wordt huisgehouden met levens- middelen. Uit verschillende bij gevangen gevonden (locumenten blykt, dat iedere soldaat een broodkaart krygt, waarop hem pertweedagen een brood van drie pond wordt uitgereikt. Ran hy echter met minder brood volstaan, dan krygt hy, als hy met verlof gaat, 35 pf. voor iedere bespaarde kaart. Gaat hy met verlof, dan kan hy op zyn kaart geen brood krygen, maar wel eene vergoeding in geld, die echter zeer gering is. Den soldaten te velde wordt voorts be- volen, ledige flesschen, blikjes en paarden- hoeven te verzamelen en in te leveren. een BESCHULDIGING bij voorbaat. De plaats ver vangende kommandant van het 7« legercorps heeft, naar de ,Rheinisch- Weslfiilische Ztg." bericht, de volgende bekendmaking verspreid z/Naar wy van vertrouwbare zyde vernemen, wordt er een Fransch-Engelsch vliegerseorps gevormd, dat, zoodra de oogst ryp is en er langen tyd droogte heeft geheerscht, een speciale soort braudbommen op de velden moet werpen om dien te vernietigen.". ZONDERLINGE positie. In een zonderlinge positie bevindt zich volgens het Alg. Hdbl, een Berlynsch koopman. Aan dezen koopman werd door be iutendance van het 3e legercorps de levering van een groote hoeveelheid koffie opgedragen. De koopman begon met de levering, maar nu kwam de Zentraleinkaufs- geselischaft tusschenbeide en zy verbood de verdere levering aan het 3e legercorps of een boete van 15,000 M. of zes maanden gevangenis. Het ministerie van oorlog echter verlangde verdere levering van de koffie en bedreigde den koopman als hy weigerde met een boete vah 20,000 M. en een jaar gevangenisstraf. De koopman gaf er nu de voorkeur aan aan het leger- den en nogmaaks duizenden gevolgd, welke bestuur te blijven leveren en hij wacht nu „weg moesten. en dank zii de met zoiv- „f u nH wacnt nu J ae mei z°'«. wie van beide autoriteiten gelyk zal vuldigheid gekozen plaats aan 't front, hun land niet meer zullen terugzien. Die regeeringsdaad na die een-daagsche staking krygen. Maar het is wel een merkwaardige toe- werd voldaan. De onderzeeer kwam langs I heefl echter een zoo groote verbittering ge^ stand dat de Z. E. G. onder bedreiging met u„j. 1_;_ i I wekt. dal zii nno nu. I straf de levering aan het leger verbiedt DEN SMAAK TE PAKKEN. Een der bestuurders van den //Zentral- verband Deutscher Industriellen", de staat- huishoudkundige Steimann Bucher, heeft ben, sedert maanden aan den gang tegen onlangs eene brochure uitgegeven waarin den rijkskanselier, en wordt gevoed door o.a. deze zin voorkomt: een slroom van z.g. geheime geschriften, die ,/Het vreedzame Duitsche volk, dat veertig het stoomschip en deu kapitein werd ver- zocht de scheepspapiereu te laten zien. loen hieraan was voldaan ze.de de comman dant van den onderzeeer dat bij verplicht was het stoomschip in den grond te borer. Hij gaf de bemanuing 5 minuten tijd het schip te verlaten en in de sloepen plaats te nemen. De kapitein van het Noorsche stoomschip teekende protest aan tegen deze handelwyze en zeide dat het de plicht van den onder zeeer was het stoomschip op te brengen. De commandant antwoordde dat hiervoor geen gelegenheid bestond, en dat hij genood- zaakt was het schip te torpedeeren. De bemauning nam hierop in de sloepen plaats en had door deu borten tijd welke gegeven was om het schip te verlaten, geen gelegenheid iets te kunnen redden. De onderzeeer boorde daarna het stoom schip in den grond en werd de sloep op sleeptouw genomen en deze naar het licht- schip //Schou wen bank" gesleept. Op het lichtschip werd den scbipbreu- kelingen een hartelyke ontvangst bereid. anaf het lichtschip werd kennis gegeven aan de marine, dat zich daarop schip- breukelingen bevonden en werden van V lissingen twee torpedobooten gezonden, waarmede de Noren werden overgebracht. wekt, dal zij nog steeds niet bedaard is. Do burgerklasse, de kleine en gegoede mid- denstand, uit zich op gndere wijze. Zij werpt zich op Relhmann-Hollweg pensoon- lijk. Een heflige campagne is, zooals Ne- derlandsclie idagbladen reeds gemeld lieb- over alleriei onderwerpen hanidelen en in reuisaehtig aantal circuleeren. „Deze drie faktoren: de oorlorfsmoeheid, de verbittering van het volk, de steeds scherper wordende aanvallen, het algemeen wederkeerige wantrouwen en vooral de haat, die er als 't ware in de luchl liangt, brengen een stemming leweeg, welke bijna onhoudbaar is. De lucht is dcrmate geladen met elektricileit, dat deder eenigszins onl- vankelijk mensch er een voortdurende be- klemming van ondervindl. Da.aruit moet men echtei- niet afleiden, dat er ooit zoo iets als een revolutie, in bloedigen vorm, uit zou voortkomen. Dit acliten de meesten onwaarschijnlijk. Wel bestaat er een groei- ende, zichtbaar groeiende angst voor het aanbreken van het „na-den-vrede"-tijdperk. Dc gisting is zoo groot. de haat en de aan- i vallen zijn zoo bitter, zoo diep invretend 7erboaen, na afioop van de haringvangst in het geheele parlij- en klasseleven, de re-, de tarugreis naar Zweden te aanvaarden geering, ,,klaK"en gaan er zoo meedoogenloos en I den prijs van 45 ore per K.G aan Fn»o' metsontziend tegen te keer, datfde afrekening land zullen verkoopen. De vantrst is ech er een zal wezen, waartegen men reeds nu ------ - - g 1 18 ech" jaren lang geen oorlog heeft gevoerd en z;ch al dien tijd mc-t den rustigen, geduld- eischenden vredesarbeid heeft tevredeD ge steld, heeft nu, dat kunnen de vyandelyke volkeren zich voor gezegd houden, om zoo te zeggen de braadlucht geroken en den smaak van den oorlog te pakken en het zou zeer goed kunnen zyn, dat het voortaan geneigd was, zich meer dan tot dusverre in het oorlogshandwerk te oefenen of zelfs voorloopig naar de eene of andere zyde, bljv. tegen den ./beheerscher der zeeen", een voortdurenden oorlog te voeren." NOG EEN VISSCHERSKWESTIE. Op verlangen van Engeland heeft de overheid van IJsland de Zweedsche treilers VAN mJ J. 7 /-n v P

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5