ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De krijgsMrijvea No. 6412. Zaterdag 5 Augustus 1916. 56e Jaargang. fkpilletos IIIBltUI iSHAFT ABONNEMENT: ADVERTENTI£N Wo8iisaaS' en TrUdagaTond, cUgBzonderi cp Feaaidagen. k|| de Firma P. J. TAN DE SANDE te Ter Henzen. Regeerings-eieren Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland /1.10. $IJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland /2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooe £33* Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij efirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien vopr 1 uur op den dag der uitgave. HI-EBSTH -RT.AT-> I D.e PRIJS der is deze week 6V2 cent per stuk. De Burgemeester van Ter Neuzen. zijn de laatste dagen weer in een zeker stadium van slilstand gekomen, al vailcn er dan ook dagelijks plaatseiijke gevechten voor, die alleen hel aantal slachtoffers steeds doen stijgen. Zoo is het ook met de gevechten in de lucht; het lijkt wel, of, nu de strijdenden elkaar in het veld niet mar hun wensch kunnen bevechten, men het, nu het weer eenigermate standvastiger is geworden en verre tochten in de lucht kunnen worden ondernomen, door aanvallen uit de hoogle wil winnen. En toch, zoo vragen wij ons af, wat beteekenen die tochten" ten slotte? Zeker, het is een heel ondarnemen, dat de Duitsehers de Engelschen, die op hungroot eilanu en bescliermd door hip vloot, ge- isoleerd van den strijd meenden te zijn, kun nen bereiken en met bommen bes token. Welke winst zal dit evenwel opleveren? Men. kan misschien eeniger mate de bevolking verontrusten, doeh het lijkt ons, dat men, vechtende met een luchtschip, wel - geen veldslag winnen zal. Omgekeerd zullen de Franschen en En gelschen dit niet gedaan krijgen met hun aanvallen met vliegtuigen, at zenaen ze die ook in massa uit. Omtrent het aantal vliegtuigen, dat jl. Woensdag in deze streek aan het qpereeren was, loopen de verschillende berichten uileen, door den nevel in de hoogte waren ze ook moeilijk waar te nemen. Yisschers deelden mede, dat ze er boven de Noordzee wel 50 bijeen zagen, in. Oostburg heeft men er een tStal Zuid-Oostwaarts vliegende zien passeeren. Te vermoedan is, dat dit een flolille was van een geheel eskader, dat rich ling nam naar Gent en omgeving. Deze flotille zal het ook go wees t zijn, die men hier boven Ter Neuzen heeft gezien. Naar we vernamen, zijn in Gent en in de omgeving bommen geworpen; van Duilsche zijoe wend dit toegegeven, doch er bijge- voegd, dat de schade gering was. In een dorp in de omgeving van Gent zouden eeni- ge burgers door de bommen- gedood en ge- wond zijn. In elk geval zijn die vliegtuigen onrecnt- malig boven ons land verschenen, wat ook het geval is met een tweetal Zeppelins, die gLsterenmorgen over het centrum van ons land zijn heengevaren. Een particuliere correspondent uit Elburg rneldf ons, dat daar des morgens naif aclit een Zeppelin passeerde, komende van oe richting Amsterdam en varende naar het Oos ten. De bladen bevatten berichten uib verschillende plaatsen, waar men een of twee Zeppelins waarnam. Een der schepen leek beschadigd en maakte slagzij. Deze luchlschepen hehben waarsehijnlijk deelgenomen aan den aanval op Engelana in den nacht van Woensdag op Donderdag; vandaar werd geseinu, dat vermoedelijk een luchtschip door sclioten van het afweerge- schut is getroffen. Van Engelsche zijde wordt gemeld, oat de schade door de tab rijk geworpen bommen teweeggebraeht, dit- maal al zeer gering was. Men denkt, dat verschillende bommen zouden zijn in zee geval len. in ons land is (zonder gevolg) op enkele plaatsen op de onrechtmatig van het lucht- ruim boven ons neutraal gebied gebiuik makende bezoekers in de lucht gescholen. TER NEUZEN; 4 Aug. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden Iuidt als volgt floogste barometerstand 767.1 Vlissingen. Laagste barometerstand onder 735 Oosfr Duitscbland. Verwaehting tot den avond van 5 Aug. matige tjjdelijk afuemende Noordwestely ke tot Westelijke wind, gedeeltelyk bewolkt, aanvankelyk weinig of geen regen, iets warmer overdag. Een zilveren jubile. Gisteren werd er op de drukkerij van de Firma P. J. van de Sande, uitgeefster dezer courant, weer een gedenkaag gevierd. Woensdagavond werd den letterzetter A. de Zeeuw aangezegd, dat bij den volgenden dag vacantie bad en bet, na een onafge- broken werktijd van 25 jaar, er maar eens van nemen moest, waaraan verder de uit- noodiging werd vastgeknoopt, dat men hem gaarrie Don'derdagvoormiddag, met zijne echtgenoote in den huiselijken kring der familie Van de Sande zou zien versehijnen. Aldaar was des voormiddags neveDs de familie ook aanwezig het gebeele personeel der firma, die, toen de jubilaris met zijne echtgenoote arriveerde, hem een welkomst- lied toezong. ervolgens werd den jubilaris door den beer I. van de Sande namens zijne familie onder hartelijke bewoordingen geluk ge- wenscht met dezeD voor alien gedenkwaar- digen dag en als waardeering voor den yver en de werkzaamheid, door hem gedurende een kwarteeuw aan den spreker en zijne familie betoond, een fraai geschenk aan- geboden. Hierna werd namens het personeel het woord gevoerd door den heer N. J. Harte, die, onder vertolking van voldoening van bet personeel, over de voor ben en de familie Van de Sande verblijdende omstan- beden waaronder dit zilveren jubile weder kou worden herdacht, namens de gezellen hun vriend gelukwenscbte, dat ook hy thans nadat drie anderen hem reeds voor waren een zoo heugeljjk feit mocht gedenken, en wenschte hem toe, dat bet hem, tot beil der zijnen, gegeven moge zijn, nog langen tijd met opgewektbeid en yver in aller midden te mogen werkzaam blijven, terwijl hy ook een souvenir ter herinnering aanbood. aangeboden verversehingen de tongen alge- meen wat los kwamen en vooral de gebeur- tenissen uit de laatst verloopen kwarteeuw de revue passeerden en raenige aangename episode weer eens aan bet verleden werd ontrukt, terwijl het samenzijn ook met het zingen van eenige gelegenheidsliedjes werd opgevroolijkt. Te spoedig was deze genoeglijke voor- middaggepasseerd en giDg men noode uiteen, de jubliaris met zijne vrouw, om in den in den eigen familiekrmg den dag verder in feeStstemming door te breDgen, (waar bet bem ook niet aan belangstelling ontbrak) wij anderen, om des namiddags den nood- zakelijken arbeid voort te zetten. Ecbter de feeststemming zat er wat in, maar nu zijn we weer op dreef. Concert. Gisteravond wend door het muziekgezel- schap „De Vereenigde Werldieden" op de muziektent op de Markt het aangekondigde concert gegeven. Dit had onder gunstige omstandighodien pi a'its, het was een mooie avond en er bleek van zeer groote belang stelling.. Een schaduwzijde was, dat de jeugo zich \rooraI in den aanvang wat rn- moerig gednoeg, en met begreep, dat het in de omgeving van een muziektent, waar een uitvoering wordt gegeven, niet de plaats is voor luidruehlige s pel en. Door het gezel- schap werd een geheel nieuw programma vrij goed uitgevoerd. Het is zeker veler hoop, "dal het gezelschaj) in staat moge blijven, nu en dan een dergelijk genot te kunnen venschaffen. Zijn de gelederen ook thans wat gedund, te verwachlen is het, dat loch eenmaal .de omstandigheden ook voor ons muziekgezelschap weer een ge- makkehjker werken zullen toelaten. Plaafsclijk Steun-comite. In de gisterenavond gehouden vergadering van het plaatselijk steun-comite werd mede- gedeeld, dal, ingevoige het vroeger genomen besluil, een pnderzoek is ingesteld, omtrent het venschaffen van onderkleeren. Uit dat onderzoek is gehleken, dat voor een bedrag van omstreeks. 2700 is besteld. Eveneens wera besloten met ingang van Augustus de periodieke uitkeeringen te be- eindigen, h-ouwens is ook van het Ron. Nat. Steun-comite een schrijven ingekomen, dat na dien datum den toeslag van 75 pCt. niet meer wordt verleena. Wat.de uitkeeringen betreft, zal nog een ondenscheid worden gemaakt voor enkele gezinnen, welke ook tijdens de maand Au gustus eene uilkeering zullen ontvangen, tot een bedrag van ongeveer 50, terwijl po- gingen zullen worden aangewend; ook in dit bedrag nog den genoten toeslag te ver- krijgen. Levensmhldelen-dislrlbutie. Jl. Dinsdagavond werd in het 'Vereenigings- gebouw alhier eene vergadering gehouden van afgevaardigden van een 5tal alliier be- slaande vakbonden, ter bespreking van de distributie van levensmiddelen, zooals die De beer De Zeeuw dankte, blykbaar niet hier plaals heeft. Besprekingen werden ge- op z u gemak, voor de hem gebrachte hulde en de blijken van waardeering, hij vond het ,wat te veel drukte" en kwam blijk- baar weer wat meer op z'n gemak, toen het plecbtige ofBcieele gedeelte wat voorbij was en onder het nuttigen van de gul 65) XI. De sirijld met die Chineesche zeeroovers. Het geschiedde, zooafs men in dien nacht, toen men de wilden had overrompeld, had afgesproken. Tot den volgenden dag twaalf uur was de kleine troep in het veroverde dorp ge- 1,1 even. Reeds vroeg in den morgen kwamen tie ondisten van den stam met de vrorfwen en kinderen uit het bosch terug; ten teeken van onderwerping <droegen zij groene takken in de h'and en zij smeekten om vrede en ge- nade. De beambte eischte een oorlogssclrit- ting van hen in diwarra-snoercnde inboor- hngen heloofden gehoorzaamheid en ver- klaarden zich tot alles bereid. Zij gaven hun gesneuveld opperhoofd de sehuld van alles. De beambte heval hun ook, het sta tion Margarethenhohe weer op te bouwen en de builgemaaklc goederen aan Luitjens terug te geven. Het was niet veel, wat nog in. hruikharen toestand uit de verschil lende hutten te voorschijn kwam. Treurig slonden Luitjens en de zijnen by het waardelooze overschot van hun liave. Hans' voeide wat er in hen opiging. Hij be- proefide ze te troosten. Doch' Luitjens schudde ernslig het hoofd: Ge weet nog niet wat 't zeggen wil. Hans, om te moeten erkennen, dat men vergeefs heeft gewerkt, wat het zeggen wil, om van voren af aan te moeten beginnen! Lang echter duunde zijn moedelooze stem ming niet, hij hief het hoofd op, sloot zijn vrouw in zijn arm en en vervolgde ontroerd: Iloe moeilijk het ook lijkt, het zal ge- lukken! Het dierbaarste, wat ik bezat, °is mij toch gebleven: mijn vrouw, die al het goede en Rwade met mij idraagt. Nog dienzelfden dag begaf men zich op marsch naar de kust. Mr. Dikson had door de matrozen draag stoelen voor de dames laten vervaandigen. Hij zorgde in alle opzichten voor haar ge mak; hij week gedurende den tocht niet van haar zijcle en met verwondering bemerkte Hans, hoe- hij geen oog afwendde van Lui tjens' zuster. De jongeman zag eerst nu, hoe bijzonder mooi het meisje was. Ilet fijnbesneden gezichtje met de groote, donkere oogen, was nog een weinig smal en bleek tengevolge van de zorgen en ontbe- ringen van den laatsten tijd. Nu en dan echter, als Mr. Dikson zich tot haarwehdde, wanneer hij, de emstige, stille man, haar op de ischoonheid van het landschap opmerk- zaam maakte, of voor haar gemak zorgde, kleurden de bleeke wangen zich weea* eii getuigden de schitterende oogen van terug- keerende levenisvreugde. D-e terugtocht naar de Henry-Reidbaai ging vrij wat vluggar d;jn de marsch van twee da gen geleden. Toch was het naoht gewor den eer men de kust bereikte. Een" kroet van bewondering 'klonk van alle lippen, toen de zee onverwachts voor hen lag en hel voerd over het .niet verkrijgbaar zijn van verschillende artikelen en de moeiiijke con- trole op het nakomen van de maximum- prijzen, enz enz. Het resultaat der besprekingen was, dat besloten werd, uit de vertegenwoondigde vereenigingen eene commissde te vormen, schoonc slanke jacht, electriscli verlicht, in het midden van de baai zichtbaar weaxi. Een kanomschot verwilligde de bemanning op het schip van Iran komst en weldra ver schenen de sloepen om de overwiiinaars op te nemen. Het was voor de beide dames, die zoo- lang in de eenzaambeid onder de widen geleefd liadden, vreemd, zich eensklaps te midden van de pracht op het kleine schip verplaatst te zien en omringd - te zijn door alle gemakken, die de weel.de kan bieden. Me vrouw Luitjens was stiller van aard en uitte zich kalmer, maar Elsa sloeg haar I rand en van verbazing in elkaar en riep bij alles wat zij zag met bijna kinderlijke vreugde: Hoe sclioon! Hoe schoon! En Mr. Dikson, de eigenaar van „De Vlie gende Leeuwerik", stond naast haar, ver- heugde zich over den indruk, dien zijn drij- vend huis op het mooie, lieve meisje maak te en glimlachte vergenoegd. Nu waren zij reeds weer eenige "dagen onderweg. He kapitein had van Mr. Dik- son bevel gekregen ovea- de Palao-eilanden en de Phiiippijnen naar Hongkong koers te zetten. Dit stond den ouden zeeman niet bijzon der aan. Hij voor zich, zou liever de rich- ling van de Soenda-eilanden liebben geno- nem om zoo snel mogelijk weer een haven u eiken, waar hij kolen zou kunnen in- nemen. De voorraad in de kolenbunkers na- derde oj) bedenkelijke wijze zijn einde. Er waren nog nauwelijks - kolen genoeg voor die zich lot taak stellen zal, eventueele klachten te ontvangen en zoo |noioidig te brcn- gen ter kennis van de betrokken autoriteit, teneinde op die wijze de overhead beliulp- zaam te zijn in het uitvoeren harerwooral in deze tijden moeiiijke taak, bij het uit voeren van wetten en besluiten, en het pu- bliek te doen profiteei-en van de gelegen- heid om goede waar te kunnen krijgen voor weinig geld, en er voorts op te letten, dat de verschillende rcgeeringsarli kelen niet in verkeerde magen terecht komen. Concours-hippique te Middelburg. Het concours-hippique, dat Woensdag en Donderdag te Middelburg plaats had, mag, naar men ons meldt, in alle opzichten ge- slaagd lieeten. Woensdag Waren het Ide paar- den licht wagenslag, ,die met elkander wed- ijverden om een prijs en werd o.m. ook een springconcours gehouden. dat grootsuc- ces had. Een schaduw werd daarop gewor pen doordat een der paarden een poot brak en door den eigenaar die tijdens de mo- bilisatie reeds het tweede paard op die wijze verloor moest worden afgemaakt. Donderdag was het meer het zware trek- paard, dat in den ring verseheen, terwijl een ringrijderij, waarvoor zicli een 90tal deeinemers had aangemeld, bijna den ge- beelen dag duurde. Er waren ook verschillende nummers ter opluistering, o.m. een vierspan van den heer Ph. J. van Dixhoorn, te Axel, voor ver schillende afdeeiingen lid der jury. De prach texemplaren van dezen alom bekenden fokker werden door een ieder bewonderd. Nooit schrijft onze correspondent zag men hier zulke fraaie dieren. De tweede dag werd besloten door een welgeslaagd bioemencorso voor auto's. Op beide dagen werden de talrijke aan- wezigen vergajst op een mooie manoeuvre, gereden door een afdeeiing veldartillerie, terwijl Woensdag het carrouselrijden door een achttal officieren wel een der mooiste nummers was. Vooral Donderdag was het bezoek over- talrijk; ook van deze si reek waren velen naar Walcheren getogen. Een uit 5 rijtui- gen beslaande trein van de Zeeuwsch- Vlaamsche bum bracht hier gisteren morgen een groot aantal reizigers aan, die verder per prov. boot dh reis maakten; in verband daannede werd des avonds, na aankomst der laatste boot uit Vtissingen, die ruhn -100 reizigers meebracht, eene extra-rit ge maakt. Besmeltelijke ziekten. Van 26 Juli1 Aug. zijn uit Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheids- gekomen de volgende besmettelijke ziekten diphteritis een geval te Middelburg en Ter Neuzen en 2 te Ovezande. Koodvonk een geval te Ter Neuzen en Zuidzande. Typhuseen geval te Middelburg. Brand. De'groote landbouwschuur van Louis de Koeijer te lerseke met veel hooi en tarwe, is Donderdag geheel verbrand. De oorzaak is onbekend. SAS VAN GENT. Met leedwezen is alhier de mare ver- nomen van een ongeval met treurigen af- loop, dat de zoon van een onzer geachte ingezetenen, den directeur der cooperatieve suikerfabriek, getroffen heeft. De heer Franz Gross, serg. der vestiugart. sedert de mobilisatie in krij^sdienst, thans in garni- zoen op een der plaatsen in Zeeland, wa3 nl. naar wij vernamen, op een tocht met zijn motorfiets een ongeval overkomen, waarbij hij een niet onbeteekenende wond aaD het been bekwam. De verwonding nam een steeds ernstiger karakter en werd oor zaak, dat thans het leven van dezen flinken jonkman werd afgesneden. De deelneming in dit droevig verlies is algemeen. De aanneraer N. de Meyer rydende op zijn motorfiets, kwam op de Westkade alhier in botsing met het dochtertje van den landbouwer Audenaert, dat per fiets uit een zijstraat kwam gereden. Dank zy het laugzaam rjjden van den heer De Meyer, kwam deze er met den schrik van af. Het meisje had daarbij nog een kleine kneuzing aan de lip en een gebroken fiets, welke door den heer De Meijer vergoed werd. Woensdagnamiddag werd de familie an den Berg— Dootjes alhier door een droevig ongeval getroffen. Run lOjarig zoontje, spelende aan de middenbrug, ge- raakte door een ongelukkig toeval te water en werd na een halfuur dreggens levenloos opgehaald. De pogingen door dokter Temmerman iDgesteld, om de levensgeesten weder op te wekken, mochten helaas niet meer baten. Het lijkje werd overgebracht naar de woning der grootouders bij wie bet ventje was opgekweekt. rijdagmiddag weed het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen, gevolgd door al zijn medeleerlingen, onder leiding van den onderwijzer der klasse, den heer Wehrens. Aan de groeve, waar namens zijn mede leerlingen een krans werd nedergelegd, werd namens de geheele klasse door zijn schoolkamaraadje W. Lam mens gesproken als volgt Wie ons by het begin der vacantie ge- zegd zou hebbeD, dat wij bij den aanvang van den nieuwen schooltijd elkander niet alien zouden wederzien, hem zouden wij zeker niet geloofd hebben. Thans staan wij aan het geopende graf van onzen school- makker, dien wij helaas niet meer zullen ontmoeten, wanneer wij binnenkort weer onze plaats zullen gaan innemen. Dan zullen wij met droeven blik het oog richten naar de plaats, waar hij ge- zeten heeft. En wij zullen elkander op dat oogen-' blik toefluisterenZiedaar heeft onze kameraad, daar heeft Willem gezeteE. Arme illem, hoe plotseling en op welke wreede wijze hebt gy ons moeten verlaten. Een noodiotiig toeval, een oogenblik van onvoorzichtigheid heeft u uit ons midden gerukt, als een jonge bloem, door een nijdigen rnkwind op haren stengel geknakt. Hoe jong ook, deze plotselinge droeve dood van een ons trouwen makker, treffc ons diep en wreed. Brave makker, goede vriend Willem, wij zullen u blijven gedenken. de kleine machine, die het electrisch licht voortbracht. Mr. Dikson was echter niet iaf te brengen van zijn plan, hij lachle ver genoegd, toen de kapitein er hem opmerk- zaam op maakte, dat „De Vliegende Leeu- hem had opgemerkt. elkaar op het dek spelen en stoeien als eclite kinderen. Dan stond Mr. Dikson toe te kijken met zulk een tevreden glimlach op zijn gelaat, als Hans vroeger nooit bi< werik waarscliijnlijk den geheelen weg over zou moeten zeilen en dat de vaart on der deze omstandigheden lang zou duren. Des te beter! Des te beter! had hij ge- zegd en zich zichtbaar m-heugd in de han- den gewreven. Hans kon zich best met de wenschen van Mr. Dikson vereenigen. Hij genoot bij zonder van dit kalme voortglijden over den Ooeaan. De tijd ging buitendien gauw ge noeg voorbij. Hij voeide zich volmaakt ge- lukkig. Onpphou-delijk diacht hij aan het oogenblik, waarop hij, zoodra hij een groole haven had bereikt, aan zijn moeder zou kunnen telegrafeeren„Luitjens, Greta, Elsa gered, alien met elkaar op weg naar huis." En hij zag reeds in zijn verbeelding Zijn moeder voor zich op het oogenblik, dat zij liet telegram zou ontvangen, hij zag haar vreugde. haar geluk. Welk een aardig kringetje had zich aan boord gevormd. De ernstige Luitjens en Mr. Dikson pasten uftstekend bij elkaar. De laatste had voortdurend allerlei atten- ties voor de dames, en als hij daarbij Elsa een weinig voortrok, glimlachte Margare- tlla tevreden. - En beide vrouwen namen met liefde de zorg op zich voor de kleine Ellen, het aardige blondje. Mevrouw Luit jens kreeg1 haar lief als haar eigen kind en Elsa en Hans beschouwden haar als een zusje. Urenlang kon dat drietal met SLechts Berger zonderdc zich .al meer en meer af van het overige gezelschap. Hij verseheen alleen bij de maaltijden. Het was voor Hans een pijnlijk geval, toen Mr. Dik son hem op zekeren dag, ten hoogste i'er- baasd en zonder zijn onlevredenheid te ver- bergen, vroeg: Wat heeft Mr. Berger toch, Hans? Deze wist niets anders te antwoonden, dan: Ik vrees, dat hij ziek is. Na de Palao-eilanden aangedaan te heb ben om inkoopen te doen voor den kok, zeikle men door de St. Bernardinoslraat naar de Chineesche Zee. De kapitein van „De Vliegende Leeuwe rik prullelde ook nu weer over de beve- len van zijn anders zoo hooggeeerden mees- ter. Hij wilde liever Manilla" de hoofdistad van de Phiiippijnen, -aandoen, 'om kolen in te nemen. Hij legde er zich ook niet gemak- kelijk bij neer en Hans hoorde toevallig de laatste woorden van hun ernstig gesprek: Mr. Dikson, ik zeil nu eenmaal niet graag door de Chineesche Zee! En waarom niet, oudje, vroeg de En-' gelischman glimlachend, terwijl hij den ka- piiein^vriendelijk op den scliouder klopte. (Wordt vervolgd.) TER NEUZE COURANT L W'PTlK M'QClT'iCplllinl ill/ Hnn rtnl, I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1