hen zonder die verdediging waarschijnlijk alien het leven zou gekost hebben, Fryatt had dan ook volgens 't Duitsche recht niet anders dan ah krijgsgevangene behandelJ mogen worden. Minister Grey heeft den Amerikaanscherr gezant in Londen verzocht hem otBcieele gegevens omtrent den //gerechtelijken moord" op Fryatt te verschaffon. Voor- loopig gaf de gezant hem een telegram met nadere berichten van den Amerikaan- schen gezant te Berlijn. Over maatregelen van weerwraak van regeeringswege in Engeland blijkt nog niets. Wei weet da Liverpool Express te vertellen van een bond van Britten, die zal opgericht worden met het doel, den Duitschen Keizer en zijn medeplichtigen voor het gerecht te dagen en te straffen voor den moord op kapitein Fryatt en andere moorden tegen het volkenrecht". De bond zal dit doel zien te bereiken door by de verkiezing elke regeering te bestrijden, die weigert in het vredesverdrag als nood- zakelijke bepaling op te neraen, dat er een rechtbank zal ingesteid worden, om de verantwoordelijke personen in Duitschland te vervolgen en, indien hun schuld bewezen wordt, terecht te stellen. Uit Harwich wordt bericht, dat kapitein Fryatt een weduwe nalaat met 7 kinde- ren, waarvan het oudste IB ea hetjongste 2 jaar is. De doodgesehoten kapitein was een //Self-made" man, die als jongen als lichtmatroos op" de schepen van de great- Eastern in dienst gekdmen was. Hij wordt algemeen geroemd als een zeer voorkomend mensch en als een uiterst bekwaam zee- vaarde*. Voordat de //Brussels" werd op- gebracht is er 10-maal een aanval op het schip gedaan, al weike aanvallen hij door zijn goed zeemanschap heeft weteu te ver- ijdelen. Uit Duitsche bron aldus seint Reuter uit Londen, is gemeld dat kapitein Fryatt een goud uurwerk in zijn bezit had, dat een inschrift droeg, waaruit bleek dat het een belooning was voor het tot zinken brengen van een Duitsche duikboot. Fryatt's weduwe noemt dit echter onwaar. Hij had geen goud horloge bij zich. Minister Asquith heeft Maandag in het Lagerhuis gezegdTot mijn innig leed- wezen moet ik meedeelen dat het waar blijkt dat Fryatt door de Duitschers is ver- moord. De Engelsche regeering heeft met diepe verontwaardiging vernomen van deze verfoeilijke misdaad tegen volkenrecht en oorlogsgebruik. Daar ze gelijktijdig plaats vindt met de wreedheden jegens de bevolking van Rijssel en andere bezette deelen van Frankrijk, blijkt hieruit dat het Duitsche operbevel onder den invloed van den militai- ren tegenspoed zijn politiek van schrikaan- jaging heeft hervat. Het is ondoenlijk te voorzeggen tot welke afschuwelijkheden de Duitschers nog kuanen overgaan, doch de Engelsche regeeriDg wenscht met den mee- sten nadruk haar besluit te herhalen dat wanneer de tijd daar is, hun misdaden niet ongestraft zull§n blijven (toejuichingen). Wanneer de tijd daar is, heeft de Eugel- sehe regeering besloten recht te doen ten aanzien van de misdadigera, wie het .ook mogen zijn of welke post zij ook bekleeden (toejuichingen). In gevallen als dit is de man, op wiens gezag het- stelsel wordt toegepast, waaronder deze misdaad is be- dreven, stell'g we! de meest schuldige. De vraag, welke onmiddellijke maat regelen er zouden kunnen genomen-worden, heeft de ernstige aandacht der regeering. Ik hoop binnenkort mee xe deelen dat wij een wet -behooren aan te nemen, waaruit blijkt dat wij weigeren het Duitsche volk in gemeenschap der natien te dulden, ul- vorens zulke misdaden zijn geboet. Van Duitsche zijde wordt te kennen ge- geven dat in de uitlatingen van de Engelsche regeering een bewuste misleiding van de op'enbare meening ligt opgesloten. Kapitein Fryatt had niet gepoogd een aanval onder water en zonder voorafgaande waarschuwing door een duikboot te voorkomen. De duik boot voer aan de oppervlakte. Zij had, in -overeenstetnming met de regelen van het volkenrecht, voor den kruisersoorlog, de Brussels door een sein bevolen te stoppen. Daarom had de kapitein van de Brussels ook niet geprobeerd, het leven van zijn be- manning te redden, want dat verkeerde in het gebeel niet in gevaar, Neen, veeleer had Fryatt op 28 Maart 1915 de duikboot, die, met het doel een onderzoek in te stellen, zijn. schip naderde, dichtbij laten komen, om haar daarna ver- raderlijk plqtseling te rammen en zoodoende te rernietigen, ten einde cfaarmee de door de Engelsche regeering uitgeloofde beloo ning te verdienen. Dat was geen verde diging, doch ware deze verraderlijke aanval gelukt, dan zou het een moord zijn geweest. Fryatt beroemde zich op zijn daad, al werd ook zjjn oogmerk, de duikboot te vernie- 'tigen, niet bereikt, hetgeen hem kon worden bewezen, doordat de bemanning van de duikboot ter terechtzittiug tegen hem kwam getuigen. In het Britsche parlement werd geloofd dat bij zijn doel had bereikt en werd zjjn succes met iofspraak vermeld. De Engelsche regeering beloonde hem het Duitsche gerecht veroordeelde hem ter dood, wijl hij een oorlogsdaad tegen de Duitsche marine had gepleegd,. zonder dat bij in de strijd- macht van zjju land was opgenomen. Hij is niet in koelen bloede en overhaast zonder meer doodgesehoten, zooals de Britsche regeering beweert, doch daerentegen door het gerecht, natuurlijk na koele overweging en grondig onderzoek, als franc-tireur ver- oordeeld. Evenals het oorlogsrecht aan land het eigen leger beschermt tegen sluip- moord, door franc-tireurs met de doodstraf te bedreigen, zal Duitschland ook in de toekomst van dit oorlogsrecht gebruik maken om er voor te waken, dat zijn duikboot- bemanningeu niet ten prooi zullen worden aan franc-tireurs van de zee. Dit het Engelsche hoofdkwartier wordt gemeld Weinig gebeurtenissen gedurende den oorlog bebben zoo'n bittere veront waardiging gewekt als de koelbloedige moord op kapitein Fryatt van de Brussels. Het is een van de voornaamste onderwerpen van gesprek tusscben de soldaten en het algemeene gevoelen is //wij zullen de Duit schers daar voor laten boeten." De scheepvaartmedewerker van de Times schrijft. dat de moord op kapitein Fryatt in de City onder alien, die met de scheep- vaart te maken hebben, een verbittering heeft gewekt, die niet uit be roeien zal zijn. De uitwerking ervan zal tweeledig zijn. In de eerste plaats zal zich de eenstemmige opvatting vestigen, dat de moord gewroken moet worden, in de tweede plaats zal de strooming om de Duitsche natie voor een aantal jaren in den ban te doen, er sterker door worden. Niemand twijfelt eraan, of Duitschland zal hard werken, om na den oorlog weer de gunst van fatsoenlijke menschen terug te winnen. Zakenmenschen zijn het er echter over eens, dat den Duit schers verhinderd moet worden om in de toekomst weer evenals in het verleden voor den wolf in het schaapsvacht te spelen; Zoo lang de geest van de Duitsche natie niet geheel en al veranderd is, zou het voor Engeland, meent merr, met zelfmoord geljjk staan, om zich weer bloot te stellen aan de listige methoden, die Duitschland voor den oorlog in praktijk bracht, voor het zijn eigenlijken aard toonde. De be- weging, om na den oorlog alle Engelsche havens in het geheele, Britsche rijk voor een tij Iperk van jaren voor Duitsche schepen te sluiten, is door den moord op Fryatt veel sterker geworden. Dit is ook het geval met de beweging, die van de Duitsche koopvaardjj vergoeding wil verlangen voor elk Engelsch schip, dat in den grond geboord is. Andere voorstellen zullen stellig grondig overwogen worden wanneer echter zulke vraagstukken ter sprake komen, zulien de reeders zich den naam Fryatt herinneren. Asquith's rede over kapitein Fryatt heeft tot een gedachtenwisseling in de pers over wedervergeldingsmaatr8gelen geleid. De Daily Telegraph zegtDe Britsche natie is zoo zeer ontdaan, dat zij geen ge- noegen zal nemen met een politiek, die de bestraffing der schuldigen op de lange baan schuift. Zjj verlangt een duidelijk om- schreven wijze van bestraffing van de schuldige bewerkers van een reeks van verfoeiljjke misdaden. De Morning Post, die in het bijzonder gewag maakt van het wegvoeren van de bevolking in de bezette gebieden zegtDe Duitschers schijnen niet te begrijpen, dat zij Frankrijk en Rusland onverzoenlijk heb ben gemaakt en dat Engeland nu door- gaan zal tot of Engeland of de vijand afge- daan heeft. Eogeland stemt in met den Franschen wraakkreet en begrijpt, dat het niet alleen Duitschland's militaire macht moet vernietigen, maar ook vergelding moet eisdhen voor de duivelsche Duitsche ver- griipen- De bekende publicist Harold Cox schrij ft in de Daily Graphic: De geallieerden moeten nu beslissen, welk herstel van Duitschland verlangd zal worden voor de misdaden, die het begaan heeft. Als aanstichters ervan komen in aan- merkingin de eerste plaats Bethmaun Hollweg, in de'tweede plaats de staf van het Duitsche hoofdkwartier, in de derde plaats de Duitsche admiraliteit, in de vierde plaats de militaire commandanten, die tot bijzondere misdaden last hebben gegeveu maar" meer dan alien moet de Keizer, die voor de geheele reeks van misdaden ver- antwoordelijk is, de straf ondergaan voor een moordenaar, daar hjj de moorden- bekrach- tigd heeft. OPROEPING DER BELGEN TOT 40 JAAR. Op 20 Juii 1916 heeft Koning Albert het besluit tot oproeping van de Belgen tot -10 jaar o rider teek end. Wij ontleenen aan dit bes lui 1 het volgende: Alle Belgen, geboren- na 30 Juni 1876 en ;Vooir 1 Juli 1898, worden voor den duur van den oorlog opgamepen om het land te die- nen in liet leger, in de legerfabrieken of in aangelegenheden van algemeen nut. Zij, die uiterlijk' op 21 Juli 1916 in-het bezette Bel- gie vertoeven, vallen niet onder de wet. De reorutceringscommissies beslemmen voor den dienst de gehuwden, geboren na 30 Juni 1886, en de ongehuwden, geboren na 30 Juni 1881, en voor de bijgevoegde diensten de ge huwden, geboren voor 1 Juli 1886, en de ongehuwden, geboren voor 1 Juli 1881. Allen krijgen eerst de noodige militaire inslructie in de daarvoor bestemde kampen. De commissies schikken de aangewezenen in zeven groepen: le„ De gehuwden, geboren na 31 Decem ber 1894 en voor 1 Juli 1898 en de onge huwden, geboren na 30 Juni 1886 en voor 1 Juli 1898- 2e. de ongehuwden, geboren na 30 Juni 1881 en voo!r 1 Juli 1886; 3e. de ongehuwden, geboren na 30 Juni 1876 en voor 1 Juli 1881; le. de gehuwden, geboren na 30 Juni 1886 en voor 1 Januari 1895; 5e. de gehuwden, geboren na 30 Juni 1881 en voor 1 Juli 1886; 6e. de gehuwden, geboren na 30 Juni 1876 en roojr 1 Juli 1881; 7e. de mannen, geboren na 30 Juni 1876 en' voor 1 Januari 1895, wier onmiddellijke incliensltreding noodlottige gevolgen zou heb ben wegens buitengewone families of zaken- toesland. In deze omstandigheden worden geaeht te verkeeren: A. gehuwdeb of gescheidene, die minstens zes kinderen in leven heeft; B. we- duwnaar of- gescheidene, die een of ver- scheiden kinderen in leven heeft; C. gehuw- de, die minstens drie kinderen in leven heeft, zoo zijn arbeid noodig is voor hun onder- houd. De eerste groep treedt onmiddellijk in ac- tieven dienst, de overige groepen worden bij koninklijk besluit opgeroepen. De ze ven de groep kail op 'I \roegst pas v'ier mnanden na het versehijnen van dit besluit o])geroepen worden. Aan opgeroepenen, die in oorlogsfabrieken of in diensten van alge meen nut werkzaam zijn, lean uitstel ver- leend worden, met uitslniting van de ge huwden, geboren na 1894 en ongehuwden, geboren na 30 Juni 1886. "In de neuirale landen moeten de gehuw den, geboren na 30 Juni 1876 en voor 1 Januari 1895, en de ongehuwden, geboren na 30 Juni 1876 en voor 1 Juli 1886, zich voorloopig alleen laten opschrijven, zoodra een ministerieel besluit dit voorsclirijft. Deze wet is gepuhliceerd in de „Moniteur" van 2127 Juli, legelijk met een ministerieel besluit, hetwelk bepaalt, dal al^e Belgen tot 40 jaar zich moeten laten inschrijven in 't niet bezette Belgie en in Frankrijk voor 15 Augustus en in Engeland voor 1 Septem ber- a.s. Voor de andere l inden wordt de datum van inschrijving door een nader be sluit be pa aid. DE GEDENKDAG VAN DEN OORLOG. Keizer Wiihelm aan den Rijkskauselier. De Duitsche keizer heefr, den rijkskan- selier de volgende mededeeling gedaan Voor de tweede maal is de gedenkdag weergekeerd van den 31en Juli, waarop de vijanden mij dwingen Duitschlands zonen te wapen te roepen om de eer en het be- staan van het Duitsche rijk te beschermen. Twee jaar van voorbeeldigen heldenmoed in daden en lijden, heeft het Duitsche volk meegemaakc. Leger en vloot hebben zich in vereeniging met de trouwe en dappere bonagenooten in aanval en afweer den hoogsten roem verworven. Duizenden onzer broeders hebben hun trouw aan het vader- larid met hun bloed bezegeld. In Westen en Oostem weerstaan onze dappere //Feld- grauen" onwankelbaar den geweldigen aan val onzer vijanden. Onze jeugdige vloot heeft de Engelsche Armada in het Skagerak een zwaren slag toegebracht. Als een schitterend beeld staan mij de daden aan het front voor oogen van nooit moede wordende offervaardigheid en trouwe kameraadschap. Maar ook thuis is de heldenmoed aan het licht getreden bij mannen en vrouwen, jong en oud in den onvermoeiden arbeid, dag en nacht, om het ljjden van den oorlog te verzachten, om onze strijdende broeders aan het front en ter zee van het noodige te voorzien. De hoop onzer vijanden om ons in den aanmaak der krijgsmiddelen te over- vleugelen zal evenzoo op een teleurstelling uitloopen als hun plan om door middel van den honger datgene te bereiken, waartoe hun zwaard niet in staat is. Door Gods genade en de vlijt van den landman, zal Duitschlands bodem, naar wij hopen, rjjke yruchten opleveren. Het Zuiden en Noor- den spannen als om strijd bun krachten in om den juisten weg te' vinden voor een broederlijke verdeeling der leveusmiddeien en al het andere wat er voor het levens- onderhoud noodig is„ Allen die daar buiten en thuis voor volk en vaderland strijden, hun alien mijn oprecbten dank. Nog staat ons een zware taak te wach- ten. Wei komt in ieder menschenhart na de ontzettende stormen van twee oorlogs- jaren de wensch op naar de zonrieschijn van den vrede, maar de oorlog duurt voort, omdai het doel der vijandelijke machthebbers"nog heden is de vernietigiug van Duitschland. Onze vijanden alleen drageu de schuld aan het verdere bloedvergieten. Nooit heeft mij het vertrouwen verlaten, dat Duitschland ondanks de overmacht van den vijand onoverwinnelijk is en iedereu dag wordt dit opnieuw gesterkt. Het Duitsche volk weet, dat het gaat om zjjn bestaan. Het kent zijn kracht en vertrou wt op Gods hu!p. Daarom ban niets zijn vast- beradenheid en voiharding aan het wankelen brengen. Wij zullen dezen strijd tot het einde doorzeJAen, waardoor ons rijk be- schermd zal zijn voor een nieuwen aanval en de vreedzame arbeid van Duitschen geest en lichaam -voor de toekomst verzekerd zai zijn. Vrij, veilig en sterk, willen wij wonen onder de volkeren der aarde. Dit recht zal ons niemand ontnemen. Ik draag u op dit manifest ter algemeene kennisse te brengen. WILHELM I. R. aan den rijkskanselier. 31 Juii 1916. .DE ZEPPELIN-AANVAL OP ENGELAND. Blijkbaar heeft naar Reuter uit Londen seint een groot aantal luchtschepen deel- genomen aan den aanval van Maaudagavond en eenigen tijd gekruist in Lincolnshire, Norfolk, Suffolk Cambridge, Essex, Kent en Huntindon. Zij wierpen in het wilde weg bommen op plaatsen zonder militair belang, De verdedigingsartilierie kwam op een plaats, naar men gelooft met goedeu uitslag, in actie. Bijzonderheden outbroken. Officieel worJt hieromtrent van Duitsche zijde gemeld Verscheidene eskaders marine-luchtschepen hebben in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus Londen en de Oostelijke graaf- schappen v^n Engeland met succes aange- vallen en "daarbp kustverdedigingswerken, verdedigingsbatterijen en in militair opzicht belangrijke industrieele inrichtingeD ruim- schoots en met zichtbare'n goeden uitslag met bommen bestookt. Alle luchtschepen zjjn, ondanks een hevige beschieting, die reeds bp het naderen van de kust door zee- strijdkrachten begou, onbeschadigd terug- gekeerd. Dit Kristiania wordt aan de Voss. Ztg. geseindDe bemanning van het op 31 Juli te Bergen aangekomen stoomschip Krossond, uit Stavanger, meldt, dat terwjjl het schip in den nacht van 28 Juli te Hull lag, de stad door een groote Zeppelin be- strooid werd met tal van bommen, die vele personen doodden en verwmdden. Eenige inrichtingen van militaire beteekenia, zoo- mede fabrieken van wapens en munitie, warden vermeld. De veroorzaakte materieele schadc loopt in de miilioenen. Het luchtschip bombar- deerde de stad van een zoo groote hoogte, dat de afweerbatterijen te land absoluut geen uitwerkihg hadden. Engelsche vliegers konden evenmin lets uitnehten, driar de Zeppelin zoo haudig manoeuvreerde, dat geen enkele vlieger op scbotsafstand boven het luchtschip kon komen. Na een bom- bardement dat eeri uur duurde, vloog de Zeppelin westwaarts en verdween in een dichten nevel. De vervolging bieef zonder resultaat. In de havens werden eveneetis eenige raakschoten geconsiateerd. Onder de bevolking brak een paniek uit, toen ze inzag dat de afw^erbatterijen te land mach- teloos waren teg&over de Zeppelin. A( HTI RVOLGING VAN EEN ZEPPELIN. De Engelsche admiraliteit meldt Te 5.15 Maandagmorgen vervolgde een onzer vliegtuigen een Zeppelin, dertig mijlen van de Oostkust, en viel het dezen aan. De bestuurder had tweemalen het maga- zijn van zijn mitrailleur op den Zeppelin afgeschoten, en was nog bezig te vuren, toen een deel van zijn mitrailleur hem in het gezieht vloog, waardoor hij iijdelijk niet in staat was te vuren. Toen hij weder bij kennis kwam was de Zeppelin nergens meer te zien, waardoor de aviateur geuoodzaakt was naar zijn station terug te keeren. DE „APPAM" AAN DE ENGELSCHE EIGENAARS TERUGGEGEVEN. Het Hooge Gereehtshof in Virginia gaf naar uit Norfolk geseind wordt, order, dat de //Appam" aau de Engelsche eigenaars moest worden teruggegeven. Het Hof gaf te kennen, dat een voor goeden prijs ver- - klaard schip in neutrale wateren kon worden binnengebracht zonder convooi. De wijze, waarop de u Appam" werd bin- nengebrach^ was een verkrachting van de neutralitef^Van Amerika. N.B. De //Appam" werd door het Duitsche schip //Mowe" buitgemaakt in Januari 1916 en werd naar Amerika gezonden met een prijsbemanning aan boord. IN DEN ADELSTAND YERHEVEN. Burgemeeslei Max van Brussel, die in Duitschland gevarigen zit, zou, naar aan „.De Tijd" word I gemeld, sp-oedig weer naar Belgie terugkeeren. De Belgisclie Regeering zou plan hebben hem in den adelstand le verheffen ondea- den lilel van graaf Max van Brussel. EEN ZEPPELIN-BIENST naar AMERIKA? De „Frankf. Ztg." verneemt- uit Wash ington, dat he't> blad „New-York American" weet medie te deelen, dat Duitscliland van plan is een trans,atlantischen Zeppelin-dienst in te richten. Het eerste Zeppelin-lucht- Schip, dat de reis naar Amerika zal doen, zal ^Deutschland" lieeten. Er zal gelegen- heid bestaan om passagiers, postzakken en goederen aan boord made te nemen. Volgens graaf Bernstorff zal deze onder- neming betrekkelijk gemakkelijk te verwe- zenlijken zijn. TER NEUZEN, 2 Aug. 1916. Het weerbericht van het meteorolc- gisch instituut te De Biiat van heden luidt als volgt Hooscste barometerstand onder 770.0 Zuidoost-Duitschland. Laagste barometerstand 758.4 Hernosand. Verwachting tot den avrind van 3 Aug. zwakke tot matige Znidelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk een enkele regen- of onweersbui, aanvankelijk nog warm. Gemeenteraad. In de op Dondendag 10 Augustus 1916, des voormiddags te 10 uren, in bef gem'eente- huis alhier le houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. iugekoniQii -stukken. 3. Voorstelling van de rekening»van het .besltiur der branidweer over 1915. 4. Yoorstel tot verpacbting van gemeenie- grond. 5. Yoorstel lot het verleenen van vergmi- ning tot han-sduiting op een gemeente- riool. 6. Wijziging van de jaanvedden ran de gemeenlewerklieden in vasten dienst der gemeenle. 7. Idem van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der scholen A, B, C en D. 8. Idem van de ambtenaren bij den rei- nigings- en beerruinimgsdienst. 9. Idem van bet personeel ter secretarie., 10. Idem van den gemeente-bouwmeester. 11. Voorloopige yaists'tellirig der gemeente- i-ekening over 1915. Concert op de Markt. Naar wij vernemen zal door bet muziek- gezelscbap „De Vereenigde Werklieden" al- bier, Donderdiagavond, te half negen ore, een concert worden gegeven op de Markt. "Daar de tegenwoordige omstandigheden de gelederen vran dit corps aanmerkelijk lieb- ben gedund, kon in dit seizoen tot nu toe aan een zoodanig vooruemen geen gevolg worden gegeven. Veiling van bouwland. Jl. Ma.andag werd alhier door den notaris Van der Moer, in het Hotel Centraal alhier, ten verzoeke van den heer L. I'. Geill le Breda, in liel openbaar verkocht, eene partij land, gelcgen in den Goesschenpolder, ge- meente Hoek, als v-oigt: Koop 1, ter grootte van 1,43,84 H.A. of 3 gemetcn 68 roeden, aan dein heer C. de Visser Sr., rustend landbouwer te Hoek, voor 1225 per gemet of 3954,30 in massa. Koop 2, ter grootie .van 1,74,38 H.A. of 3 gemeten 271 roeden, aan denzelfden voor 1160 per gemet of in massa 5713,50. Koop 3, een hoekje grond, ter grootie van 1 are 22 centiaren of 8 roeden, aan mej de wed. Leenbouts te Hoek voor 5, Passage do«r de iuehi. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben eenige persouen alhier waargenomen, dat, komende uit de richting van het westen en gaaride oostwaarts, vliegtuigen of een luchtvaartuig boven onze gemeente passeer- dirn Het was nevelig en dit belette iets te zien, doch bet geraas van motoren was goed waar te nemen. Vlieglnigen in njassa. Heden namiddag deelde men ons mede, dat een geheel eskader luchtvliegtuigen boven onze streek gepasseerd was. Het was te laat, om in de nevelacbtige bovenlucht, daarvan nog iets waar te nemen. De vlieg tuigen waren in Westeljjke richting, over de Schclde verdwenen. Hoeveel er waren, is niet juist uit te maken, enkelen hadden 6, andqren 10 vliegtuigen geteld, die dicht opeen vlogen, Na eenigen tijd telefoneerde men ons dat van een meer Westelijk gelegen punt een vliegtuig was waargenomen, dat zich verwijderde in Zuidwestelijke richting. Verkeer met Engeland. De dienst van de maatschappij Zeeland is tot nader order gestaakt. Een vvelverdiende rust. De loodisschipper 2e klasse F. H. Jilleba le Ylissingen heeft Dinsdag met ^ensioen den dienst bij bet Nederlandsch loodswezen ver- lalen. Schipper Jiiieba kan op een zeer eer- vollen slaaL van dienst terugzien. Hij heeft 37 jaren dienst bij het loodswezen, waarvan 30 jaren bij de verlichiing, lerwijl hij 35 jaren bij de afdeeling van de Zuid-Holland- scbe maatschippij tot rediding van schip- breukeliogen is werkzaam geweesl. Als schipper van de reddingsboot heefl de heer Jilleba aan tal van reddingen een werk zaam aandeel geliad en verischillenide onder- scheidingen vielen hem deswege ten deel. Zoo bezit de beer Jilleba enkele Nederland- ische medailles, tei'wij 1 hem voor zijn red- dingswerlc oolc Belgische, Duitsche en Oos- lenrijksehe ondetrscheidingen werden toege- kend. Voor de vele en zeer gewichtige diensten bewezen in diensl van de Zuid-Hollandsche Maatschappij lot redding van schipbreuke- lingen. zal ami schipper Jilleba door deze maatschappij een pensioen worden toege- kend. (VI. Crt.) Een waarscliHwing aan wandelaars en pie-nichouders. Door den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland is een fraaie plaat uitge- geven, ter, beatrijding van een bestaand euvel, en waarbij de gevolgen van dat euvel goed uitkomend worden gedemenstreerd. Het is toch bekend, dat het publiek dat eens voor een dagje naar bniten gaat en een poos vertoeft, hetzij langs de openbare wegen of op een particulier terrein, in een bosch enzdat voor publiek verkeer is opengesteld, veeial voorwerpen achterlaat (papieren, andere omhulsels van eetwaren, ledige flesschen, potjes of bussen enz.) die allerminst strekken tot versieriug der om- geving. Bedoeling van den A. N. W. B. is, aan hen die willen genieten van een verblijf in de buitenlucht, die ook willen prefiteeren van natuurschoon, waartoe ze welwillend in de gelegenheid gesteld worden, te wijzen op het verkeerde en ondankbare hunner hande- lingen, en hun door een aanschbuwelijke voorstelling van die orinadenkenaheid daar van voor het vervolg terug te houden. HONTENISSE. Het bericht van de beleediging van H.M. de Koningin, waarover in deze streek druk wordt gesproken, door u eenige dagen geleden vermeld als voorgevallen te Step- peldijk, bevat ook onjuislheden omtrent personen en toedracht der zaakziehier een juist relaas. In het cafe van 0. te Rustwat, gemeente Hontenisse, zaten eenige personen, die van de markt te Hulst huiswaarts keerden, waarbij een zekere PI., Belgisch vluchteling en nu cafehouder en koopman te Stoppeldijk, iemand, die al meer een onverkwikkelijk zaakje aan de hand heeft gehad, en gaarne afgeeft op de- Nederlanders. Hij za( weer te boffen op Belgie en met minachting te spreken van Nederland men kenda dit van hem, en lachte er om, toidat hp eene gemeene beleediging uitte omtrent Hare Majesteit. Dat wilde men natuurlijk niet gedogen, want in de gansehe streek wordt, zooals bekend is, de Koningin op de handen gedragen. Een zekere v. O. uit Hulst, soldaat met veriof thuis, sprung voor PI. en eischte berrooping der beleedigende wocrrden, doch kreeg als antwoord een slag in het gezieht en een stomp op de borst. Dit antwoord kwam aan geen goed adres. De aangevallene, een vlugge. lenige baas, drong zijn aanvaller naar buiten en plofte hem een eind ver op de harde straatsteenen door hem te scheppen. PI. had zijn bekomst, sukkelde een andere her'oerg in, liet er zich verbinden, deed aarigifte van mishandeling(men moet maar brutaal zjjn), zakte naar zijn woning af, mo8st er eenige dagen het bed houden en komt nog niet buiten, omdat hij nog niet zoo is, als voor de kennismaking met den flinken soldaqt, die voor zijne Koningin opkwam. De Koningin Wilhelmma" gezonken. Dat Maandagavond tal van familiebetrek- kingen en bekendien le Vlissingen de aan- komistvan tie gereddie schipbreukelingen stoncien af te wachten, laat zich wel begrij pen. Aanvankelijk werrl de rial en !de ponton door militairen geheel afgezet en werd daar niemand doorgelaten. Later werd toegestaan de go. edden onder de hal te verwelkomen. Ongevaer half aclit kwamen de twee tor- pedobooten met de opvarenden benevens 6 I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2