EMPMAB. Handeisberichten. BURGERLIJKEN STAND. G. KL0UWERS, Hulst, 31 Juli 1916. Rotterdam, 31 Juli. /4 7,— Beursnoteering. op Je vraag, wat er zal gebeuren, lndiefi later blijkt, dat het plan niet kan worden uitgevoerd. - De voorzilter antwoordt, dat, wanneer nu de onteigening woridt uitgesproken, de grond komt ten name van de vereeniging. Mocrit dan na twee of drie maanden blijken, dat de vereeniging het plan niet kan uitvoeren dan gaat zij naar den verkooper, en doet daarvan mediedeeling, dus ook: dat ze den grond niet aanvaanden kan. Het rijk za er dan zeker geen bezwaar tegen hebbeu, den grond terug te nemen, die het voor ,/2,15 per M2. te koop aanbiedt. Er is echter van riikswege te kennen gegeven: dit is de eenige weg, om dien grond zoo goedkoop te levoren. De beer Van Nes: Ze nemen den grond dns met genoegen weer terug. De heer Nolson: Waarom kunnen we den grond niet nemen ten name der gemeente? De heer Dees: Wijl er het servituut op gelegd wordt, dat ze meet ten goede komen man de volkshuisvesting. De voorzitter merkt op, dat de heer Dees zich iji deze op een koopmansistandpunt stelt, hij zou Jen grond wet goedkoop willen accepteeren, a Is er geen verplichting a an verbonden was. Hij is eigenlijk tegen de zaak zelve gekant. De heer Dees betoogt, dat de voorzitter hem niet verkeerd moet begrijpen, en zijne woor- den niet verkeerd -weergeven. Hij lalijft er bij, dat, als de raad de noodzakelijkheid van onteigening uitspreekt, hij ookgehou- den is met de uitvoering van het plan door te gaan, omdatde gr ond juistaaar- v o o r wordt a f g e s I a a n. Accepteert men den grond, dan zal er naar hij meent ook met de uitvoering worden doorgegaan, en in den ahnormalen tijd waarin wij thans leven, is de uitvoering zonder financieel nadeel niet mogelijk, dan zal de vereeniging te kort moet e n komen en dan zal men spoedig hier komen aankloppen pm het tefcort bij te passen. ijaurvoor zou spreker de ge- meente willen behoeden. De heer Nolson vraagt, of, wanneer o'e onteigening wordt uitgesproken, de gemeente gadwongen is, om lerstond met bouwen aan te vangen. Kunnen we dan als het noodig blijkt, ook niet wachlen tot weer normale fijden zijn aangebroken? De heer Dees heeft er bezwaar tegen, dat er pas nadat men 'den grond zou hebben gekochl, beslolen zou worden of at of niet met bouwen zou worden doorgegaan. Als men den grond eenmaal gekocht heeft, moet die ook betaald worden, en bovendien wordt de grond gekocht oha daarop" volkswomngeia te bouwen, andens zou men den grond voor dien prij,s niet krijgen. Had men den grona kunnenkrijgen zonder meer, dan zou hij er geen gevaar in zien. maar nadr'ukkclijk is de conditie gesteld: er moeten voIkswo- ningen op gesticht worden. De voprzitter merkt op, dat de heer Dees het niet in ongunstigen zin moet opvatter, als hij uitspreekt, dat de heer Dees eigen lijk tegen het plan is, want dat is dan ten slotte toeh ook een standpunt. De heer Dees zegt voor die meening geen red en te hebben gegeven. Dc heer Nolson oppert het denkbeeli, of de vereeniging mi.is.chien niet de voorwaar- de zou kunnen bedingen, dat de grond maar betaald moet worden voor zoover ze in gebruik wordt genomen. De voorzitter stelt nogmaals in het licht, dat de raad oiiafhankelijk van het thans te nemen besluit, nog over het voorsehot kan beslissen, zooals. hij dat wensclit. Men am aan een tlians te nemen_besluit ook de voor- waarde verbinden, dat, alvorens over het voorsehot beslist wordt, eerst de aanbeste- ding moet plaats hebben, opdat de raad Kan nagaan, of het geraamde bedrag loereikend is en of bet rijk geneigd is een bijzonaere tegemoetko-ming te verleenen. Men moet ook niet veronderstellen, dat als nu een besluit "valt, dat men dan over enkele weken at aan het bouwen zal zijn. Er verloopt dan eerst nog een maand, met de goedkeurin^ van het besluit bij gedepu- leerde staten, die het met bun advies aan de Kroon ter goedkeuring moeten inzenden. Dan gaaL er weer een heele tij'd over been. Dat er nu een besluit genomen wordt, is noodig, 0111 ten slolte maatregelen te kun nen nemen, dat bet terrein gereed ligt om bebouwd te worden,- als de noodige voor- bereidingen getroffen zijn. Er zijn er 'die profeteeren. dat er toch nog wet een jaar overheen zal loopen, eer er zal kunnen ge- bouwsi worden, zoolang denkl spreker nu wel niet, dat bet duren zal, maar er zal loch nog een heele tijd overheen gaan. Wordl nu het besluit genomen, dan heeft liet rijk althans een kooper voor den grond, die er moet zijn, eer de maalregelen voor het in orde maken van het terrein. "Worden getroffen. Spreker stemt toe: zedelijk is de raad gebonden; als hij zich voor de onteigening uitspreekt, dan ligt daarineen zekere be- lofte, dat ook het verkrijgen van een voor sehot zal worden gesteund, dat ook de aan- besleding zal kunnen doorgaan. De heer Van Nes meent, dat, als de raad zich nu uitspreekt, dat hij, alvorens over het voorsehot te beslissen, eerst juiste ge- gevens wenscht aangaande de financieele ge- volgen, dan zou de moreele verplichting vervallen. Is er echter ook een wettelijke? De voorzitter: Geen enkele! - De heer Van Nes: Volgens den heer Dees toch wel! De voorzilter meent, dat de heer Van Nes iets verwart, de heer Dees heeft gezegd, dat de gemeente den grond niet kan krijgen, dan met de verplichting, er volkswoningen op te stichten. De heer Van Nes wijst er op, dat hij nog geen antwoord heeft gehad op de vraag, wat er wettelijk gebeuren moet, als de ver eeniging later den grond niet kan accep teeren. De voorzitter herhaalt, dat de gemeente wettelijk tot niets verplicht is. De gemeente doei niets, dan de vereeniging steunen; zij moet zelf werken. De heer D. Scheele; Maar wij staan toch borg voor de annuiteit. De voorzitter: De vereeniging 'is er voor verantwoordelijk. De heer D. Scheele: Heeft die ook een kas? De heer Nolson meent, dat er toch licht een maand of drie-vier overheen gaan zou, eer een besluit moet worden genomen over de financicn. In dien tusschentjjd kon dan mis- sdiien nader lets bekend zijn van hetgeen het rijk doen zak iging werkelijk de rente niet zal kun- Waarom moet de gemeente de De voorzitter meent dit ook. De heer Nolson acht, dat er dan toch geen bezwaar kan zijn, om nu (lie onteige ning nit te sprekeri. Mocht de vereeniging den grond niet kunnen accepteeren, dan zal het rijk weer blij zijn, als ze die kan ierug- nemen. De heer D. Scheele is van moening, dat, als de raad A heeft gezegd, hij ook B zal moeten zeggen. De voorzitter: En B zeggen willen de heeren niet! De heer Vafl Nes: Ze willen wel, als het kan. JDe heer Dees blijft van, meening, dat de vereeniging nen betalen. rente waarborgen? Waarom vraagt men niet een deel van den grond, om met een lOtal woningen, bij wijze van proef, le beginnen, waarom moet men dadelijk al die perceelen aanvragen? De voorzitter merkt op, dat tien woningen veel te weinig is. Als het geheele plan werd uitgevoerd, zouden ze spoedig besvoond zijn. De heer Dees acht dat nog zoo zeker niet. Op uitnoodiging van den voorzilter, geeft de secret a ris in den breede een uitlegging van lieL hier van toepassing zijnde artikel der onteigeningswet, waaruit blijkt, dat, hij aanneming van liet voorstel, de raad alleen uitspreekt, dat het in hot algemeen belang noodig geachl wordt, dat perceelen grond aan een anderen eigenaar overgaan, in dit geval dus van het Domein aan de Woning- bt)uwvereeniging, in het belang der volks huisvesting. Wordt flit uitgesproken, dan vangt aan de onderhandeling lusschen "de belangliebbenden, om den grond, hetzij hij minneiijke schikking wat in dit gevaF vooraf verzekerd is dan wel bij procedure oyer le geven. Een besluit van den gemeen- teraad houdt niets andei's in. De heer Van Nes meent uit de uiteenzet- ting te moeten afleiden, dat de raad, liet voorstel aannemende, dus in verband met de geuite reserve ointrent de later te bere- kenen houwkosten, dus zelfs geen enkele moreele verplichting op zich zou nemen. De voorzitter bevestigt, dat hieromirent niets in liet voorstel wordt uilgesproken, de raad is ielfs moreel tot niets verplicht, wanneer de bouwkosieh te hoog zouden loopen. Het yoorstel wordt tiians in slemming ge- bracht eg. verworpen met 5 tegen 4 stem- men. Voor istemmen de heeren Eijke, Van Nes, Nolson en Visser; tegen stemmen de-heeren R. Scheele, D Scheele, Dees, De Jager en De Bruijne. 10. Vastslelling schooigeldkohieren. OvereenKomstig het voorstel van hurge- alge- voor op f 829,181/2 schoolgeld voor onderwijs 10. 2 van meesler en wethouders, wordt met meene stemmen vaslgesteld: a. liet kohier van het schoolgeld het lager onderwijs no. 2 b. het kohier van het liet meer uitgebreid lager op 1065,50; c. het kohier van het schoolgeld voor liet middelbaar onderwijs no. 2 bp 583,321/2. 11. Voorstel tol toekenning van slraat- namen. Burgemeester en welhouders stellen voor,. de aan te leggen straat over den zeedijk van af de gemeehlehaven tot aan het plein voor het postkantoor, den haam van „Sclieldekade" te geven en de nieuw aange- legde straal van af den Stationswcg tot aan den Provincialen weg den naam te geven van „Brugstraat". De heer Do Jager vraagt, of de raad geeii aanleiding zou kunnen vinden, om, ter ge- diachlems aan wijl en den vorigen burge meester, de niouwe straat langs de haven te noemen J. A. P. Geillstraat. en gelaaen Dc heer Eijke steunt dit denkbeeld. De heer Van Nes meent, dat liet aanbe- veling verdient, om .zoo min mogelijk stra- ten namen van personen te geven: in groote plaatsen, waar zooveel straten worden aan- gelegd, is het wat anders, daar kan men er niet van buit'en. Het best is, straten een naam te geven in verband. met de ligging. De heer Nolson zou Scheldedijk beler ach- teu dan Scheldekade, kade doet denken aaiv .een gelegenheid waar gelost wordt, wat niet het geval is. De heer Van Nes wijst er op, dat hel geen dijk meer is. De voorzitter meent, dat het inderdaad eene kade is; de provinciale hoot meert er aan, daar wordt -/gelost en geladerg en ook aan liet steiger in de Oosthaven meeren schepen en wordt weilicht wei eens gelost of geladen. Van een „dijk" spreken, acht hij een beetje dorpsachtig. De lieer D. Scheele merkt. op, dat in het voorstel eerst heeft gestaan Scheldestraat; straat is eehter doorgestreept en er is kade van gemaakl. De voorzitter deelt mede, dat er ook over' Scheldestraat gesproken is, doch dat beter geacht werd, hier_van Scheldekade ie spre ken, daar er ook nog een straat wordt aan- gelegd, die voorbij de H. B. S. zal loopen, waarvoor men dan Scheldestraat zou wil len voiorstellen. De heer Nolson wijst er, naar aanleidng van de opmerking van den voorzilter, oin trent hel dorperige van het" woord uijk, op, dat men in Blankenberghe en Ostende ook een straal heeft, langs het strand, met een muur als liier, en dat die ook Scheldedijk. genoemd wordt. De heer De Jager geeft te kennen, dat hij lot zijn voorstel, om wijlen den Jieer Geill te vernoemen, kwam, omdat liet plan, hier een straat te maken, oorspronkelijk van dezen is uitgegaan. Wordt er niets voor ge- voeld, dan is iiet hem ook g'oed. De naam Scheldekade wordt met alge- rneene stemmen goedgekcurd. De lieer De Jager wijst er op, dat de plaats, waar de Brugstraat wordt voorge- steld, in den volksinond altijd heelte de Axelsche poort. Als herinnering aan het geen geweest is, zou hij dien naam willen bestendigen. De heer Van Nes kelijk voor vreemdelingen, wanneer een straal ook een plaatsaanwijzing geeft; als men daar spreekt van den Axelschen weg, wee I men, dat men langs die zijde naar Axel gaat. De voorzitter merkt op, dat het geen poort megr is en dat men als plaatsbepaling zou kunnen spreken van provincialen weg, want de weg voert niet alleen naai- AxeL maar vindt het wel gemak- ook naar Zaamslag. zelfs g.aan daarlangs menschen, 4Jie in Ossenisse moeten zijn Dmdat de straat bij een brag ligt, stellen burgemeester en wethouders Brugstraat voor. De heer Nolson zou willen spreken van Axelsche straat; aan de andere zijde d stad heeft men nog de Sassche poort. Het voorstel van den heer Nolson wordl aangenomen met 5 tegen 4 stemmen; voor stemmen de heeren R. Scheele, De Bruijne, Van Nes, Nolson en De Jager; tegen stem- men de heeren Eijke, D. Scheele, Visser en Dees. 12. Dechargcering van den voormaligcn gemecnle-onlvanger van hel door hem gevoerde behecr. Burgemeester en wethouders, overwegen- de, dat de rekening van de1 inkomsten en xitgaven dezer gemeente over 1914 door gp deputeerde slaien is vaslgesteld, stellen voor, de door den lieer J. A. Klaassen, als gc- meenle-onlvanger, gestelde zekerheid, ten be- hoeve der gemeente Ter Neuzen, op te hef- fen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 13. Omvraag. De heer Nolson zou gaarne inlichtingen wenschen omtrent den welput, gemaakl op het terrein achter de H. B. S. Hij stond verbaasrl, toen hij zag. dat deze gemaakt werd. Voor wie geschiedt dat? De meesten, die er bouwen, hebben zelf "een welput ge- zet, en zij, die daar bouwen, zullen alien wel in staat zijn om net zelf te doen, zoodat dit niet noodig is van gemeentewege. Hij wil vragen, of de gemeenleraad in die zak en geen medezeggingschap heeft, op wiens initiatief die put gezet is enTnet welk doel. De voorzitter wil volgaarne hieromirent inlichtingen verschaffen, opdat die zaak, waar over blijkbaar nogal slof is lopgeworpen, zoo spoedig mogelijk uit de wereld zal zijn. De put is. gemaakt op order van burge meester en wethouders. De raad heeft zeker medezeggingschap over dergelijke zaken, wanneer hij zich dat reclit voorbehoudt; de uitvoering van het werk, tol het in orde brengeh van het bouw- terrein achter de H. B. S., is ecliter door den raad zonder voorbelioud opgedragen aan burgemeester en wethouders, zoodat dezen, naar bun goeddunken, dat werk, hinnen redelijke grenzen, kunnen uitvoeren. En reeds dadelijk, loen er sprake was van rio- leercn van liet terrein, is bij burgemeester en wethouders ook het idee gerezen, dat daar ook een waterput moest gemaakt' wor den, daar men in die omgeving geen andere walervoorziening lieefI, dan de regenbakk'en der H. B. S., en die kunnen niet beSchik- haar worden gesteld voor algemeen gebruik, aangezien die moeten dienen voor de be- diening der reservoirs van de school. Spreker heeft nu tegelijk beantwoord de vraag, op wiens initiatief die put is_gemaakt; het voornemen, om die te maken, heeft on- middellijk bestaan, en de uitvoering is al leen verlraagd, omdat de daarvoor noodige ringen in Ter Neuzen niet voorradig waren. In die diepte wenschten we ©en paar grocte ringen aan te brengen-, waardoor als het ware een ruim reservoir verkregen wordt, terwijl de put dan verder kan worden opge- Irokkcn met afgekeurde rioolbuizen, waar door het water naar boven kan worden ge- pompt. De kosten zullen dus niet zoo bui- tengewoon zijn. Ware de plaatsing met door omstandigheden vertraagd, dan zou de pul er al gestaan hebben, voor dat er iemand had gebouwd, en was er voor ieder gelegen heid tot onbeperkl gebruik van den put. Onjuist is .het denkbeeld, dat in den volks inond bestaat, dat deze put is daargesleld ten bate van enkelen, op kosten van de. ge- meenschap. Het besluit daartoe is i*eeds genomen, voor dat er sprake was van bou wen, door wie ook. Er is bij burgemeester "en welhouders ook nog over wo.gen. dat-het tijd wend, om over eene walerleiding te den ken, doch er wend toen ook .op gewezen, dat de walervoorziening ter plaatse van het bouwterrein maar moeilijk zou kunnen wachlen op de tolstandkoming eener weter- leiding, want, dat men er dan eerst in e'en verre toekomst water zou lieu ben. De heer Dees wil gaarne mede de verant- woordelijkheid op zich nemen voor deze zaak. De pul is geplaalst in een centraal punt van het terrein. waar zij ten bate komt aan alien, het is daar juist een hoek, die er als het ware voor aangewezen lijkt, en waar alle toekomslige bewoners er ge- makkelijk bij zullen kunnen komen. De ge- meenlebouwmeester en ook onze geachle se- cretaris hebben er nog op gewezen, dat dit juist was bij bun bouwgrbnd en dat het allicht den schijn zou verwekken, alsof zij daardoor bevoordeeld werclen, doch burge- mc-ester en welhouders waren van meening, dat dil geen bezwaar moest zijn, om dit voornemen. het verschaffen van water voor alien,-aie daar komen women, na. te laten. Hij geloofl ook namens zijn collega, den heer Visser, te spreken, wanneer hij zoo wel den gemeenlebouwmeester als den secreta- ris wil ontlasten van het vermoeden, dit be sluit le heliben beinvloed. De beer Nolson wenscht nader le vragen, of- op hel plan voor het maken der straten, liet maken van een welput stond. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Nolson noemt het ook een vreem- de zaak, dat men ovea* liet maken van een welput gaan denkoir is, loen er sprake kwam von rioleering van het terrein; er zul len toch vroeger wel meer rioleeringen zijn aangelegd, maar liij heeft er nog niet -van gehoord, dat daarbij ook een waterput werd gemaakt. Hij acht de kosten, hieraan be- sieed, weggegooid geld van de gemeente, wat niet noodig was. De heer. Visser merkt op, dat de bouw- meesler heeft voorgesteld, den put te maken, opdat particulieren dan niet noodig hadden, een welput te maken. Misschien hebben zij, aie loch een welput lieten maken, niet ge- weten, dat de put er stond. De lieer Nolson: Die staat er nog niet ge- heel. De heer Van Nes deelt mede, dagelijks op het terrein te komen en daar ook het maken van den pul le hebben gezien, terwijl hij tevens van verschillende kanlen bemerkte, dat daarop aatimerkingen werden gemaakt en beschouwingen werden vastgelmoopl, in verband met bevoorrechting van gemeente- ambtenaren. begroo- Spreker heeft geinformeerd en daarbij is gebleken. dat de opdi'aclit is uitgegaan van I burgemeester en wethouders, zoodat, als aaii dat college voile vrijheid is gelalen, de raad zich daarbij moot neerleggen. Waar nu echter reeds geblelcen is, dat hel maken van een welpul niet in hel plan voorkwam, wil spreker vragen, waar de grens is, dat de raad zeggen sell an bczit en burgemeester en wethouders naar goeddun ken kunnen handelen, want ze zouden dan wel kunnen overgaan tot het uitvoeren van zeer koslbare werken, die niet in het oor spronkelijk plan voorkomen, onder voor- geven, dat bun vrijheid gelaten is, en dus zonder den raad er. in Id kennen. De voorzitter merkt op, dat een ting voor he'l in orde brengen van het ter rein is opgemaakl op een bedrag van 43.000. Zoolang de kosten der uitvoering binnen dat bedrag blijven, heeft de raad niets te zeggen; wordt de post overschreden, dan moeten burgemeester en wethouders weer bij den raad kojnen, om een hooger crediel, en dan kan de raad verantwoording vragen van het uitgevoerde. Wat de Leschuldiging l>elreft, die men burgemeester en welhouders op den hals schuift, dat hier voorziening is getroffen, terwijl dat op andere plaatsen niet geschied is, kan spreker mededeelen, dat er een plan gereed ligt, om in een deel van de star! water te brengen. door - een buizenleiding maar dal'de uitvoering daarvan niet kan ge- schieden, omdat aan het gemeentebesluur is belet, water -van het kanaal af te tappen ter voorziening in de behoefte voor de bcvol- king, voor huiselijk gebruik. Dat zou 'ge schied zijn langs de Riding voor de elec- trischc centrale, doch deze is thans zelf be- perkt in het gebruik en mag maar een be- paalde boe\-eelheid per dag gebruiken. Zoo- dra de noodige toestemming verleend wordt is er geen bezwaar, om aan dat plan uit voering le geven. Er is hier geen s-prake van onrecht, door voor de een te doen, wat "men voor een ander nalaat. De heer Van Nes wijst er op. dat men meenl; dat hier een faveur is verleend, waar hier een put gemaakt wordt, terwijl er nog maar drie of vijf liuizen in aanbouw zijn, terwijl er nog nimmer over gedacht is, om in dichtbevolkte deelen der gemeente ecu waterput te maken, terwijl er ook evenmin over gedacht is, een waterput te maken op het bouwterrein aan de Axelsche straat. Spreker moet toestemmen, dat dit een vreemden indruk maakt. Als echter aan burgemeestei; en welhouders volmacht is verleend, moeten we daarmede genoegen nemen. De voorzitter merkt op, dat liet als van zelf spreekt, aat Je gemeente nipt heengaat en een waterput maakt in bouwgfond van een anderen ondernemer. Ilier betrof het bouwgrond van de gemeente, en van meet af was vastgesteld, dat daar een waterput zou worden gemaakt, in het belang van alle bewoners. De heer De Jiiger deelt mede, dat de com- missie van bijslanu den welput ook nimmer op*hel plan heefl atmgetroffen; hij stond er ook van te kijken, toen hij merkle, dat daar een welput gemaakt werd- De heer Dees wijst er op, dat de put waar deze voor een deel met oude buizen gemaakt wordt, toch niet zooveel zal kosten, en dat burgemeester en wethouders meen- den, dat deze, op hel bouwterrein van de gemeente, zeker rendabel zoude zijn. Wat er in den volksinond omtrent de bedoelin- gen, die hiernij voorzaten, gezegd worrlty is spreker meent dit reeds te hebben aan- getoond onjuist, dat dit denkbeeld grond vindl, men kan er niets aan doen, maar liet spijt hem, dal de heer Nolson beweert, dat hel weggegooid geld is. De lieer Nolson houdt dat vol; op andere plaatsen is nooit een put gemaakt, liier was hel ook niet noodig! De lieer D. Scheele spreekt als zijn ge- voelen uit, oat burgemeester en welhouders alles liadden kunnen voorkomen, door eerr ere behandeling der zaak; was het in den raad gehracht, dan zoude er zeker geen be zwaar tegen gemaakt zijn; men kan er over pralen zooals men wil, mgar zal niet kun nen ontkennen, dat de zaak geen goed ver- loop heeft gehad. Spreker weet ook niet, waarom de put nu ook juist moest gemaakt worden waar deze staat. Waarom deze dan ook niet meer bruikbaar gemaakt vooh an deren, voor menschen, die er reeds wonen, en die toch ook walervoorziening noodig hebben. Als de put b.v. aan Yercouteren was gemaakt, dan zouden er meerderen, in een ruimeren kring, wat aan gehad hebben, die nu vender moeten loopen. De voorzitter meent, dat de menschen, die daar aan Vercouteren wonen, toch ook naar den pul kunnen komen. De heer D. Scheele: Er zijn er, die nog verder wonen. De voorzitter meent, dat de zaak in elk geval te scherp is belicht, alsof burgemees ter en wethourLers iets hebben gedaan, dat z© niet hadden mogen doen. Hij meent, dat het Joch niet aangaat, dat zij ieder oogen- fclik- bij den raad moeten komen met de vraag, of zij nu d'it. dan dat weer mogen laten uitvoeren, als zij iels noodig achten? En in dit geval hadden zij voile vrijheid. De voorzitter schorst de openbare verga- dering, die overgaat in eene met gesjoten deuren. Na het weder openbaar worden der zit- ting, wordt deze definitief gesloten. P O L I T E. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd 2 huissleutels, een ring met sleuteltjes en een zilveren armband. Rechtbebbenden vervoegen zich aldaar. TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 28 Juli. Livinus Leoncius van Bracken, oud 27 j., jm. en Leontine Martha van Vooren, oud 26 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 27 Juli.- Josephus Bogaert, oud 24 j., jm. en Anna Doppegieter, oud 49 j., jd. Pieter Johan Stute, oud 25 j., jm, en Cornelia Tan- neke Kaan, oud 26 j., jd. Geboorten. 25 Juli. Adriaan, z. van Cornelis Ivaijser en van Tanneke de Ivraker. Bonna, d. van Wessel Leunis en van Elsje Judith Maria van,Leuven. 28 Juli. Adrienne Irma, d. Van Petrus Johannes Cortvriendt en van Alice Marie Buijsse. Rooktje, d. van Jan van I.angevelde en van Janna Suzanna Harms. Waaronder twee nieuwe soorten zeer geschikt voor Export aan 1,per K.G. Gewone ronde witte en lange blauwkop 'dan zeer biilijken prijs. Vertrouwd pootVienzaad met 90 °/0 kiemkracht. Contracten worden weder geslotenwoor witte kool, ramenas enz. Zaadbandel, Ter Neuzen. iliddenprijs per 100 KG. Tarwe 22,^— a /23, /Id,a 17,50, Wintergerst fa Zomergerst a Haver 17, a 48,—, Erwten a Witteboonen a Bruine boonen a J Duivenboonen a Paardenbdonen a. Boekweit fa Lijnzaad a Aardappels a f j Koolzaad per zak van 106 liters 31,— a f 32, Boter per kilo 1,60. Eieren per 26 stuks 1/55. Ter weekmarkt waren aaDgevoerd 15 stuks rnnd- vee, 32 varkens en 0 scha-pen, waarvan verkocht 12 stuks rundvee, 27 varkens. Graanmarkt. Wegens vaste - buitenl. markten en vermindering der voorraden is Tarwe en Rogge zeer vast. Zaken zijn klein en aanvoer uit bet binnenland is op- gehouden. Het nieuwe gewas staat nog ten velde. De maatregelen der regeering omtrent inbeslagneming van den oogst hebben velen ontstemd. Mais kalm. Vrije partijen zijn niet aan de inarkf. Gerst en Haver zeer willig door groote schaarschte. Met hooge prijzen gaat de graanbandelbet derde oorlogsjaar in. Buitenl. Granen. Taj we en Rogge zonder noteering. La Plata Gerst 437 per 2000 kiloMais zonder noteering. Boekweit 450 per 2100 kilo. Haver 18,25 per 100 kilo. Met de regeering kan Rogge tegen Mais geruild worden ad 225. Meel. Vrijdag 1.1. had alhier onder groote belangstclling en kooplust de veiling plaats van 100.000 balen gezonde Amerik. Tarwe- bloem, tot prijzen van 23,75 a 247/8 per 100 kilo. Heden alhier veiling van 100 tons Amerik. Tarwe min of meer bescbadigd. Binnenl. Granen. Tarwe gemiddeld 22,50 a 24,Gerst jarige 23,Haver 18,25 per 100 kilo. Aanvoer onbeduidend. Boonen en Erwten geen noteering. Veemarkt. Runderpiijzen 105 a 135 Ossen 100 a 180; Stieren 95 a 115 Kalveren 90 a 140Schapen 62 a 72 VarkeDs 94 a 106 licbt soort 75 a 80 cents per kilo. Utrecht en Leiden. Runderen 110 a 140 Kalveren 100 a 150 cents per kilo. Mager Yee. Melkkoeien 225 a 415; Kalfkoeien 240 a f 450Stieren 160 a f -890 Vaarzen 125 a f 190 Pinken 100 a /140 Vette kalveren /70 a /100 Graskalveren 35 a 70/ Fokkalv. 24 a f 30; Nuehtere 16 a 24 Biggen 14 a 18 Slacbtpaarden f 140 a 220 per stuk. Aardappelen. Groote f 3,50 a 4, Kleine f 1,80 a f 2,per mud. School- meesters f 3,20 a 3,60 per mud. Boterprijzen in vaten 62,a 64, Stukken van 1/i kilo 80 a 85 cents. Kaas 50,— a 52,60 le 44, h f 43, Kaas 15,a 46, per Zoetemelksche per 50 kilo. Leidsche Kaas 2e 40,— Friesche 50 kilo. Eieren. V. P. N. 7,15 Regeerings 5,— a 5,65 Amersfoort en Deventer 7,25 a 7,50. Oliezaden. Door de Trust werd "een partijtje Lijnzaad geleverd a 505 cif. Koolzaad in Engeland vast. De eerste partijen nieuw Karwijzaad zijn verbandeld ad 30 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 16,20 en per kan 12 cents. Java-Koffie in balen gewone soort 120; Santos op termijn 58 centsDito Santos- Trust 44 cents per half kilo. Beetwortel-Suiker Najaar 27s/8 Ter Beurze te Amsterdam waren Petroleum- aandeelen door geruchten dat ook Rumeme aan den oorlog zou deeluemen, hooger en niet lager. Scheepvaart vooral voor Amerika- lijn en Holl. Lloyd verbeterd. Rubbers stil. Deli-Tabak vast. Cultures beter. Mijnen prgshoudend. Staatsfondsen kalm. In de Amerik. afd. ging niet veel om, behalve in Steels. Wisselkoersen. Londen 11,52'/2Berlpn 43,15 D Parijs 41,Zwitserland 45,621/3 Weenen 29,95. Coupon-dollars 2.36. Axel, 29 Juli 1916. Yeilingseieren //Eierveiling Axel" 7,10 per 100 stuks. Aanvoer 3500 stuks. Hulst, 31 Juli 1916. Yeilingseieren V. P. N. 7,10 per 1( 0 stuks. Aanvoer 14.000 stuks. SCHEEPYAARTBEWEGING. Van 28 tot en met 30 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 49 binnen vaartuigen op- en 56 afgescbut; langs de Middensluizen 30 op- en 30 afgescbut en langs de West- sluizen 11 op- en 5 afgeschut. jposltie der Stoomschepen s. s. ELISABETH vertrok 27 dezer van New York naar Rotterdam. s. s. HELENA vertrok 27 dezer van Baltimore naar Rotterdam. s.s. MAGDALENA van Rotterdam naar Buenos Ayres passeerde 26 dezer St. Vincent. CORNELIS van Rotterdam naar Buenos-Ayres, passeerde 9 dezer Finisterre.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3