De krijgsbedrijveii. GEMENGPE BERICHTEN. Laatst® Bericliten, R C H T 2 K E II. GEMEENTERAAD YAN TER NEUZEN. voortgezel, dan de r.eorganisatie van het leger, dat een nieuwen chef van den gene- ralen staf, Sliescu, krijgt in plaats van den Waarnemenden chef Zoltu, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens gepension- neerd word I. Geen wonder, diat. alle stappen van de Roemeensche regeering met zorg worden nagegaan en dat* aan het bijeenroepen van een mihisterraad, bnder voorzitterschap van den JKoning, waarbij ook verschillende bui- ten het kabinet staande partijleiders zouden hebben deelgenomen, bij gebrek aan offi cieel nieuws, allerlei fantaisieen worden ge- wijd. Wij ontleenen de volgepde telegrammen aan de „N, R Crt.": WESTELIJK GEVECHTSTEKREIN. PARIJS, 30 Juli. (Havas.) Officieel: Den geheelen dag zijn ten N. van de Somme een reeks van verwoede geveehten geleverd. Dc Franschen vielen 's ochtends aan op het front Tusschen hoogle 139, ten N.-O. van Hardecourt,. en de rivier, en vcrmcesterdcn bet geheele stelsel van vijandelijlce loopgra- ven met een diepte van tusschen de 300 en 800 M. Zij hielden hedennamiddag at het vermeesterde terrain tegen verwoede te genaanvallen van den vijand bezel. De aanval der Franschen bereikte den zoom van het dorp Maurepas. Zij nsmen een bosch ten N. van Hem en de Monacuhoeve. De tegen aan vallen der Duitschers waren vooral verwoed bij Monacu, waar razend gevochten is. Maar de inspanning wan den vijand mislukte door ons vuur. Zijn ver- liezen waren zwaar. De Franschen maak- teu 200 man gevangen. Ten W. van Thiaumont {rechts van de Maas) is een aanval der Duitschers afge- slagen. LONDEN, 30 Juli. (Reuter, part.) Van het Engelsche front wordt eergisteren gemeld, dat die slag steeds heviger wordt. Dit is ongetwijfeld het gevolg hiervan, dat de Duit schers voortdurend versche troepen en nieu we kanonnen krijgen. Zij toonen tqenemen- de neiging tot tegenaanvallen. In de afge- loopen week is de vijandelijke infanterie veelal onder het verscHrikkelijke Engelsche artillerievuur weggesmolten, voor zij liaar doel ook-ifiaar kon bereiken. Op die manier zijn ook de gelederen van de vermaarde Brandenburgers zoo wanhopig gedund. De laatste geveehten zijn geheel geleverd om het meester zijn van bepaalde stellingen. Het schijnt nu, dat de Eijgelschen het bosch van Delville tamelijk wel vast in hun lianden hebben. Het vreesielijke Engelsche bombardement daar had zoo'n uitwerking gehad, dat de Engelscben bij hun oprukken tusschen het idichte geboomte verbazend geringe verlie- zen .leden. Een balaljon beweert, dat het maar een enkelen man verloor. Voorbij Pozieres zijn de Engelschen een" brded moeras over.getrokken, dat vroeger in de tweede Duitsche linie lag. Met ne- bulp van boinmen en machinegeweren krui- pen zij gestadig Noordwaarts. BERLIJN, 30 Juli. (Wolff.) Officieel: Het vuur des vijands heeft tusschen de Ancre_ en de Somme den lioogsten grand van he- vigheid aangenomen. Aanvallen der Engel schen bij Pozieres en Longueval bleven zon der resullaal. Ten Zuiden van de Somme en ten Oosten van de Maas levendige gesclmt- gevecliten.. Bij La Chalade (Westelijke Argonnen) heeft luilenant Baldanus zijn vijfden tegen- stander in een luchtgevecht buiten g'evecht gesteld, Bovendien is een vijandelijk vliegtuig aan den Oostelijken zoom van de Argonnen en een ten Oosten van Eennheim neergescho- ten. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. ST. PETERSBURG, 29 Juli 's avonds. (St. P. T. A.) Officieel: Aan de Stochod zijn onze troepen in de buurt van Goelewilsje, na bruggen geslagen le hebben, naar den lin- keroever getrokken, waar zij hun stellirigen Vers ter ken. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven de streek van Logisjin en het station van Ma- newitsje gevlogen en bommen geworpen. Langs den spoorweg van Ivowel naar Rodzjislsjie zellen onze troepen hun op- marsch voorl. De vijand trekt aan |genfe zijde van de Stochod terug. In de richting ten Z.-W. van Luck hebben tat van vijandelijke vliegers over onze tinies gevlogen en bommen geworpen en machine- geweren op de Iroepen afgeschoten. Ten Z. van den Dnjestr in de richting van Stanislau is de vijand, door onze troepen vervolgd, ter.uggelrokken op een vooraf in gertedheid gebrachle stelling. De gegevens over onzen krijgsbuit zijn nog zoo onvolledig, dat zij de getallen nog maar bij benrdering geven. Totdusver is'wastge- steld, dat de troepen onder opperbevel van generaal Broesitof op 28 Juli en een ge- deelte van 29 Juli genomen hebben: 2 gene- raals, verder 651 andere officieren en 32.000 sol da ten waaronier -een belangrijk aahtal Duitschers. Zij namen 91 (of 111) kanon nen, waaronder 29 zware. Van dit aantal namen alleeji de troepen van generaal Letsjitsky 21 zware Duitsche stukken, voorts 85 machine-geweren. Onder het tolaal komt verder de buit voor dien de troepen van generaal Sacharof in die drie- daagsche geveehten om Erody genomen heb ben. jiamelijk 216 officieren, 13.569 solda- Itcn,, 9 kanonnen, '10 machinegeweren en bij- na 15.000 geweren. In liet geheel hebben de troepen van generaal Sacharof van 16 tot 28 Juli genomen: 910 officieren, 39.152 solda- ten, 49 kanonnen (waaronder 17 zware), 100 machinegeweren, 39 bom- en mijnwer- pers met 80 bommen-caissons, 76 artilterie- caissons, 56 voerluigen voor machinegeweren en zes opslagplaatsen met artillerie- en ge- nie-materieel. ST. PETERSBURG, 80 Juli. (Reuter part.) Drie mijl voor Brody hielden de Oostenrijkers voor het laatst stand. Zi] leden zware verliezen. Vijftienhonderd wer- den er gevangen gemaakt. De ongeregelde Russische eavalerie reed het eerst Brody binnen. De ontruiming was Donderdag- avond om acht uur begonnen. In de stad is niet meer gevochten. Alleen vuurde een lokomotief met een machinegeweer op de eavalerie. Zp werd echter spoedig ver- dreven. Het gevecht voor de verovering van de stad was zeer moeilijk, daar de Russen door moerassen en bosschen warden belemmerd. De Oostenrijkers schoten hevig uit machine geweren en kregen gedurig uit het Noorden en het Zuiden versterkingen, maar den Rus- sisschen opmarseh konden zij niet tegen- houden. WEENEN, 30 Juli (Wolfl.) Officieel. De slagen in Oost-Galicie en in Wolhynie duven met onverminderde hevigheid voort. In Oost-Galicie, in het bijzonder bij Mo- lodylow, ten Noordwesten van Kolomea en ten Westen en ten Noordwesten van Buczacz is verbitterd gestreden. De vijand zette zijn aanvallen dag en nacht voort. A1 zijn inspanningen mislukten onder aller- zwaarste verliezen. Ook brachten hem zijne aanvallen tus schen Beresteczko en Stobvchwa aan de Stochod, trots een op de spits gedreven verbruik van menschen, geenerlei succes. Meestal bracht het artillerie- en infanterie- vuur van den verdediger de stormkolonnes reeds tot staan waar het den Russen bij het leger van generaal von Tersztpanzky tjjdelijk gelukte in onze loopgraven te dringen, werd hij er door tegenaanvallen weer uitgeworpen. Bij Kaszowka aan de Stochod heeft de verdediging, na het afslaan van verscheiden Russische aanvallen, de ver vooruitsprin- gende bocht aan de Stochod teruggenomen. TEE NEUZEN, 31 Juli 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.0 Ylissingen en Maastricht. Laagste barometerstand 738.8 Haparanda. Verwachting tot den avond van 1 Aug. zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, licht tot half bewolkt, waar-. schijnlijk nog droog behoudens geringe kans op onweer, warm weer. Vereeniging tot Ziekenverzorging. In de VrijdagavDnd gehouden vergaderfng van de Yereeniging tot Ziekenverzorging werd een schrijven medegedeeld van den heer M. Eijke waarin deze te kenuen gaf onslag te nemen als administrateur van het Ziekenhuis en tevens als bestuurslid, wegens gezondheidsredenen. De Voorzitter, de heer Yan Rompu, schetserde de vele werkzaamheden en diensten die de heer Eijke zich in het be- lang van het Ziekenhuis had getroost, hoopte dat de heer Eiike weder spoedig hersteld zou zijn, en stelde voor hem tot eerelid der Vereeniging te benoemen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aan genomen. In deze vacature en in die o'ntstaanvdoor het vertrek van den heer Heijblhm, werden gekozen de heeren L. J. Geelhoedt en R. Nolson. Tevens werd besloten dat door het be- stuur zal worden aangesteld een bezoldigd administrateur-boekhouder, en het reglement hiervoor te berzien. Geslaagd. Bij het eindexamen fl. B. S. met vijf- jarigen cursus, slaagde Zaterdag o.m. te Middelburg, mej. Joh. A. van Dis van Zaamslag en D. Haak alhier, beiden leer- lingen van de gemeente H. B. S. alhier. Iluldc aan Koningin Elisabeth. In antwoord op het door den heer H. van Cantfort, consul van Belgie, alhier, gezonden telegram aan het Koninklijk paar, ter gelegenheid van den jaardag van fl, M. de Koningin van Belgie, op 25 Juli 1.1., werd heden een dankbetuiging ontvangen. Yroege aardappelen en groenlen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat aan de lijst van stations, waar inlading van vroege aardappelen onder ambtelijk toezicht kan geschieden, o. m.. wordt toegevoegd Ter Neuzcn. Voelbal. Zaterdagnamiddag speelde te Axel de voetbalclub //Wilhelmina I" tegen een elftal van den Vrijwilligen Landstorm van Ter Neuzen. Bp de rust was do stand 50, en de uitslag was 7 1 in het voordeel van /Wilhelmina". Gisterriamiddag speelde alhier //Oranje" van Sas van Gent tegen //Sparta". De rust ging in met 1 1, ter wij I in de tweede speelbelft beide clubs nog een- maal een doelpunt maakten, zoodat bij het einde de stand 22 was. Een Zeppelin boven Zee.uwsch-YIaandcren. Zaterdagmorgen w.erd om half vijf uur een Zeppelin waargenomen op niet groote hoogte, koersende in Zuid-Oostelijke richting. De Zeppelin, die hoogstwaarschijnlijk had deelgenomen aan een luchtaanval op de Oostkust van Engeland, alwaar volgens een Reuter-bericbt tusschen 12 en half een des nachts drie luchtschepen een aanval deden en een 32tal bommen wierpen, werd om half vier door de militairen te Koudekerke (W.) beschoten, en koerste verder over Ylissingen de Schelde over, kwam over Ter Neuzen en Axel en be reikte daarna de Belgische grens, waar de Duitsche grenswacht de Zeppelin licht- seinen gaf. Daar het weder neveiig was, was het luchtschip spoedig uit het gezicht verdwenen. Opbrengsl bloemencollecle. De collecte gehouden deze maand in verschillende gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen O. D., ten behoeve van de noodlpdende bevolking van Belgie heeft opgebracht 1865,21, fr. 52,29 en R. M. 1,60. Diploma uiigereikl. Bij het eind van den door den Bond van reparateurs uitgeschreven cursus voor auto- mobiel-reparateur, gegeven aan het Auto- mobiel-technicum te 's Gravenhage, werd een diploma uitgereikt aan den beer Ph. A. Knijff te Zaamslag. Aan de overige deelnemers van dien cursus werd slechts een certifieaat uitgereikt. HoofJakle. Bij het Donderdag te 's Hertogenbosch gehouden examen voor de hoofdacte slaagde o.m. de heer E. A. Roosendaal, vroeger onderwijzer te Hoek, thans als zoodanig te Middelburg. Beroepen. Bij de Ned. Hervormde Kerk te St. Kruis is beroepen Ds. A. Priester te Heenvliet. Gesiaagd. Door den heer Jos. Wauters van Hulst, is te Liverpool met gunstig gevolg examen afgelegd als kapitein ter zee. (Hulsterblad.) Een luchtgevecht. Men seint uit Breskens aan de Tel. Binnengekomen visschers rapporteerden Vrijdag middag, dat zij boven de Noordzee een gevecht tusschen een groot aantal aero planes hebben gadegeslagen voor zoover zij weten is er geen vliegtuig neergestort. Verder zagen zij een zwaargeladen vracht- schip door torpedobooten naar Zeebrugge opgebracht worden. Zaterdag morgen, ongeveer vijf uur werd boven zee een Zeppelin waargenomen, koer sende van west naar oost. Smeekbrfeven. Destjjds spraken we, schrijft de Tel. over een smeekbrief van het gemeentebestuur te St. Nicolaas om meer brood. Dergelijke brieven worden talrijker. Bij notaris James te Sluis, die met groote toewijding helpt, zooveel in zijn macht is, kwam ook een schrijven van den burgemeester te Damme. Een zin, dien we er uitlichten, kan volstaan, om den nood te teekenen. //Veel menschen zijn twee of drie dagen zonder brood."' Damme is de oude vervaljen stad, feitelijk een dorp nu, op 5 K.M. van Brugge, tus schen deze plaats en Sluis. We hooren ook treffende staaltjes van't ge brek te Eekloo, tusschen Gent en Brugge. Maar och de toestand is overal gelijk. En de hulp uit Nederland wordt minder. Ging er vroeger 20 tot 30 duizend K.G. brood uit Sluis naar Brugge, Ostende en omgeving, in den laatsten tijd bedraagfc deze hoeveel- heid nauwelijks 4000 E.G. Men vreest hier zelfs weer voor tekort. Eekloo krijgt in 't geheel geen brood meerdit vertrok vroeger uit Aardenburg. Te Brugge in de volkswijken heerscht zware armaede. Aan de kust zijn nog geen nieuwe aard appelen voor de burgerij beschikbaar gestbld. ZAAMSLAG. Zaterdagnamiddag l.l. was waarschijniijk door spelende kinderen een wissel aan de trainbaan tusschen het Zaamslagsche en StoppeSdijksche VeeY overgehaald, waar- door een personenwagen ontspoorde. On- gelukken kwamen niet voor en na een uur vertraging, kon de reis voortgezet worden. SAS VAN GENT. D« bromlregellng. 27 Juli. Door de vereeniging van bak- kers alhier is een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ge- stuurd, houdende verzoek aan de hier be- staande meelfabriek last te geven geen bloem meer af te leveren aan bakkerijen, die uitsluitend zijn opgericht met het oog op de» brooduitvoer naar Belgie. Als motief voor dit verzoek wordt aan- gevoerd, dat de beroepsbakkers van de be- staande. meelfabriek niet het voor hun be- dri;f noodzakeljjkekwantum kunnen krijgen, daar de producten van de fabriek, alhoewel reeds verhoogd, proportionneel over de af- nemers verdeeld wordt. Reeds thans zijn de meeste bakkers met het oog op den grooten omvang, dien hun bedrijf heeft aangenomen, in verband met den brooduitvoer naar Belgie, genoodzaakt zich elders van meel te voorzien tegen prijzen, die vijf tot zes gulden hoogerzijn, dan de marktprijzen en nog staat het aan tal aanvragers' voor het oprichten van bakkerijen niet stil. In verband met de groote uitbreiding, die de brooduitvoer genomen heeft, zullen ter uitoefening van de controle op het ge- wicht eenige controleurs worden aangesteld, wier taak zal bestaan in het nagaan van het zuivere gewicht, waaraan het brood volgens contract met de Belgische gemeen ten moet voldoen. (Tel-) HONTENISSE. 28 Juli. In, de hedennamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzeres aan de school te Lamswaarde benoemd, mej. M. d'Haens van Graauw. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 14. Uitspraak. 28 Juli 1916. Yeroordoeiil zijn, ler zake van: Hot overlreden van eenige" Mililaire verordening. P. M., gareelmaker te Axel, tot /1'50 boete, subs. 30 dagen hecht., met teruggave der zeep. G. J. G., handelaar te Axel, tot 50 boete, subs. 15 dagen hecht., met teruggave van het in beslag genomene. M. M., zonder beroep te Sas van Gent, tot 5 boete, subs. 5 dagen hecht. Overlreding der Leerplichlwel. J. d. G., veldarbeider te Axel, tot 4 boete, subs. 4 dagen hecht. (bij herbaling.) G. d. M., veldarbeider te Zaamslag, tot 4 boete, subs. 4 dagen hecht. (bij herbaling.) A. v. H., arbeTdsler en P. P., arbeider, beiden te WestdorpeJ. K., landbouwer te Axel, alien tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Nicl behoorlijk inel vocrluig naar rechls uilwijken. M. F., voermau te Ter Neuzen, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. Bij den mel rijwiel zonder licht. J. H., arbeider te Ter Neuzen P. F. D., werk- man te AxelC. d. M., machinist te Ertvelde A. II., arbeider te PhilippineG. D., land- bouwerskn. (p Hoek; J. H. dienstbode te Ter NeuzenC. V., arbeider te WestdorpeP. E. d. C., landbouwer te Sas van GentS. P. v. d. H., metselaar te Ter Neuzen J. ,1. IJ.. arbeider te ZaamslagP. d. H., landbouwer te Axel en en W. d. K., landbouwerskn. te Zaamslag, alien tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. J. d. R landbouwer te Ter Neuzen en J. H., ar beider te Zaamslag, beiden tot /2 boete, subs. 1 w. tuchtschool. Zich na het slullingsuur in een herberg bevinden. O. A. A. W., kantoorlooperA. L. R., arbeider en J. G. v. d. Z.-, arbeider, alien te Sas van Gent, elk tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht. In staat van dronkensehap de orde verstoren. M. J. R., zonder beroep te Hoek, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. Openbare dronkensehap. P. J. M., varensgezel te Ter Neuzen, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. A. E. P., visscher te Philippine, tot 3 boete, subs. 3 dagen hecht. K. F. v. P., leurder te Sluis, tot 3 boete, subs. 3 dagen hecht. Het Ioopen over spoorweg. M. D., zonder beroep te Ter Neuzen, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. Ontsiagen tan reehlsvervolging is: J. v. d. L., liedjeszanger, zonder woonplaats. Vrijgesprokcn zijn: C. M., leurder te Zaamslag en A. C. A. E., ver- huurder van auto's.te Ter Neuzen. Teruggegeven aan dc ouders zonder slraf is: E. R. D., schippersknecht, zonder woonplaats. Hel onderschoven kind. De Rotterd. Rechtbank veroordeelde den schilder J. J. L., wegens het doen eener valsche verklaring in een autheutieke acte (het inschrrjven van een kind, dat niet het zijne was) voorwaardelijk tot zes maanden gevangenisstraf met een proeftijd vao 2 jaar. Yiiegongeiuk. Te Breda heeft een ernstig vliegongeval plaats gehad, waarbij de luitenants flecking Oolenbrander en Wallast ernstig werden verwond. De luitenants kwamen met eep tweedek- ker Daar Breda gevlogen en zouden landen op het terrein van de Chasseekazerne. Juist toen zij wilden dnlen, sloeg de machine oyer den kop en stortte neer. Beide inzit- tenden kregen den motor op het iichaam en werden bloedend weggedragen; Gelukkig bljjkt. het vliegongeluk te Breda niet zoo ernstig te zijn, als volgens den indruk, dien men eerst ontving. Geen der beide vliegers is levensgevaarlijk gewond. Beiden zijn weer bij kennis en per auto vervoerd. De le luit. Wallast heeft den arm ontwricht en de le luit. 7an Hecking Golenbrander heeft een wond aan het oog. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt algemeen aangenomen, dat dit ver- oorzaakt is door een defect aan een der wielen. Of dit is afgebroken, of het is van de as geloopeD, doordat de moer er op ontbrakde vliegmachine helde toen, ging bovendien door een kuil en sloeg daarna voorover. (H. Crt.) Treurig. Het 5-jarig dochtertje van de familie B. uit VVeesp kwam eergisteren met eenpuntig potlood in haar handje zoo ongelukkig te vallen, dat het potlood even boven het oog in de herssens drong. Het arme meisje werd in het O.-L.-Y.-gasthuis opgenomen, waar het spoedig overleed. (Tel..) Onlvlueht? Vrijdagmiddag 2 uur zijn vier Duitsche ge'interneerden, die verlof hadden bekomen zich tot Vrijdagavond 10 uur naar Bergen aan Zee te begeven, niet teruggekeerd. Het zijn een officier, een onderofficier en twee vliegeniers. Tot hedenmorgen 11 uur had men ze nog niet terug'gevonden. Gevaarlijk speelgoed. Het zoonlje van den heer T. te Hille- gom deed eenige stukjes carbid met water in een bierfleschje, sloot toen de~ beugel en bleef op eenigen af stand kijken naar het effect. Er gebeurde niets en daarom nam hij, zoo meldt het „Nwis.'.', het fleschje op en schudde zoo hard mogelijk. Plotseling sprorag de flesch en het ventje werddoor de stukken glas ernstig ii\ het gezicht ge wond. Voor het behoud zijner oogen wordt gevreesd. ".,7 Leelijk aangekomen! Enkele dagen geleden sloeg de schipper v. E., te Raamsdonksveer, in drift zijn knechl met een stok op het hoofd, waar- door eeri wond onlstomd, welke niet ge vaarlijk ischeen. Thans'echter is de toestand -zoo verergerd, dat men voor het behoud va"n den jongen vreest. De driflige schipper is in hechtenis genomen. De „Koningin Wilhelmina" op een mijn geloopen. 's GRAYENHAGE. Alhier werd een draadloos bericht ontvangen van het licht- schip Noord-Hinder, dat het stoomschip /Koningin Wilhelmia" van de Maatschappij Zeeland te Vlissingen, in de buurt van de Noord-Hinder op een mijn is geloopen. Yolgens een later bericht steekt alleen nog de mast boven water. Sloepen met de bemanning zijn op weg naar bet licbt- schip. De sleepboot Roode Zee, het marine- vaartuig Zeehond en twee torpedobooten zijn ter" assistentie vertrokken. De Koningin Wilhelmina heeft om geneeskundige hulp gevraagd, welke vanwege de marine-auto- riteiten onmiddellijk werd verleend. VLISSINGEN. Volgens een bij de directie der Maatschappij //Zeeland" ont vangen bericht, zijn alle sloepen op een na aan het lichtschip //Noord-Hinder" aange komen. De laatste sloep is in zicht en wanneer deze zal zijn aangekomen, zal kunnen worden vastgesteld, of alle opvarenden gered zijn. Het schip is thans zinkende. VLISSINGEN. De verslagenheid over de ramp van de //Koningin Wilhelmina" is hier groot. De vrouwen en verdere familieleden van de opvarenden verdringen zich voor het kantoor van de maatschappij //Zeeland". De directie plakte de lijst van de geredden aan. Hierop komen niet voor die van de stokers Palmkoek uit Vlissingen, en Yan Nieuwenhuize en Abrahamse uit Souburg, die bij de ramp omkwamen. Het schip is gezonken 3 mijlen Z.Z.O. van het lichtschip Noord-Hinder. Socialisiische Confencnlie van Neulralen. 's GRAVENHAGE. Heden is alhier aan- gevangen de conference van de Soc.-dem. partijen der neutralen. Bij het aanvangsuur om 10 uur, waren de meesten der afgevaardigden nog niet aangekomen. Medegedeeld werd, dat de afgevaardigden uit Luxemburg, Noorwegen en Zwitserland door de Duitsche autori- teiten niet werden doorgelaten. Ongeveer half twaalf opende de voorzitter, de heer Troelstra, de conference met een rede in de Duitsche taal. Morgen zal een particuliere bijeenkomst der conferentie plaats hebben. Woensdag zal weder eene openbare zitting worden gehouden, waarna de mededeelingen der rapporteurs zuileu volgen, daarna sluiting den conferentie. Onltrekking van meel en bloem aan mcnschelijke consumplie. De Minister van Landbouw heeft bij circulaire aan de burgemeesters, onder mededeeling dat het hem gebleken is, dat Dog steeds groote hoeveelheden meel en bloem aan de menschelijke consumptie worden onttrokken, nogmaals uitdrukkelijk verzocht bij de in hunne gemeente wonende bakkers en meelhandelaren voortdurend te doen nagaan op welke wijze de door hen opgeslagen bloem en meel wordt aange- wend en bij constateering van eenige over trading hem daarvan mededeeling te doen, opdat tot in bezit name kan worden over- gegaan. Raatl van beroep. De Raad van beroep deed heden uitspraak inzake //De Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's-Gravenhage, partij van rechtswege wed. K. te Ter Neuzen. Verstaan werd, dat de weduwe K. geen aanspraak heeft op schacfeloosstelling ter zake van het ongeval, waaraan haar man overleed. Ontzegd werd de vordering en werd de beslissing der rijksbank bevestigd, inzake M. J. R., echtgenoote van M. L. te Ter Neuzen. Vergadering van Donderdag 27 Juli 1916, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de lieer J. Huizinga, burge meester, Aanwezig de leden: A. Visser,,D. J. Dees, J. J. de Jager, It. Scheele, M. Eijke, D. Scheete, II. B. van Nes'en R. E. G. Nolson; later ook de heer J. de Bruijne. Afwezig de heeren A. C. Lensen, A. H. Donze, E. H. T. van Borssum Waalkes en I,. T. van Hasselt. (Vervol g.) De voorzitter merkt op, dat hij de meening - uitte, dat het bouweri moest worden over- gelaten aan particulier initiatief. Spreker heeft getraeht, de zaak zuiver te .stellen, en duidelijk doen uitkomen, dat het uitspreken van de wenschelijkheid van ont- eigening, nog niet inhoudt de absolute ver- plicliting van liet toestaan van het geld. Spreek die wenschelijkheid uit, laat de ver eeniging overgaan tot het houden der aan- besteding en bereken dan, of de uitvoering niet mogelijk is zonder nadeel van de ge meente, verschaf dan het geld, wanneer blijkt, dat het kan zonder schade of mis- schien zonder te groot nadeel voor de gemeente. We hopen natuurlijk, dat het zal kunnen zonder "nadeel. Laat nu dit voor stel zonder stemming aangenomen beschouwd worden Laat de eindbesli&sing later vallen, als de kosten niet le groot blijken tenzij men de uitvoering niet wil, want dan wil men liet nu niet en later ook- niet. Indien het inder- daad alleen twijfel is aan de uitvoerhaarheid in verband met de duurte, van welke stroo- mi.ng de heer Deees zich het meest duidelijk uitte, laat men .dan die gelegenheid open- stellen, om definitief te onderzoeken, of de uitvoering werkelijk de krachten der ver eeniging te boven gaat. De heer-Van Nes vra-agt, wat er met den grond gebeuren zal, als die aan de vereeni ging wordt gegeven, maar er zou blijken,dat liet bouwplan niet tot uitvoering kan komen. Komt die grond dan aan de gemeente? De heer Nolson meent, dat dit toch geen bezwaar zou zijn. De heer Dees verklaart, dat dit juist zijn bezwaar is, het gro 01 e bezwaar. Hij zou er geen bezwaar in zien, wanneer liet rljk den grond dan eenvoudig voor den- zelfden prijs aan Idle gemeente afstond, zonder meer, maar het rijk doet dat niet, dan onder de verplichting, dat idaarop volkswoningen zullen worden- geslicht. Als de gemeente den grond aanvaardde, zou ze het dus zelf moeten doen. De heer Van Nes: Als we den grond ne men, moeten we dus met het plan voort- gaan? De heer Dees: Ja! De heer Nolson: Volgens den brief van den inspecteur toch nietl De heer Van Nes wenscht een antwoora

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2