ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6410. Dinsdag 1 Aug. 1916. 56e Jaargang. m LIJST Bekendmaking1. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN BINNENLAND. BUITENLAND. Telefoon 25. Dit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Yrtjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. van eenige groentensoorten en yroege aardappelen met daarvoor aange- nomen maximumprijzen. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland /1.10. vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland /2. en abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /-0.10. Bij cSIrecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. COURANT GROSSIERSPRIJZEN. Bloemkool le soort 12 cents per stuk, 2e 5 (uitschot) 2£ Peen (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 4 bos. Peen (jonge) 2e soort (25 wortelen per bos) 3 Peen (zware) le soort (18 wortelen per bps) 4 Peen (zware) 2e soort (18 wortelen per bos) 3 Doperwten le soort 14 K.G. 2e d 10 Tuinboonen4 Kropsla le soort1.—per 100 krop. 2e 0.75 100 Vroege aardappelen (ronde)(l) 6£ s K.G. (muizen)(l) KLEINIIANDELSPRUZE IV. (Afgehaald aan den winkel of bij straat- verkoop door venters, die geen winkel hebben.) Bloemkool le soort15 cents per stuk. 2e soort8 (uitschot)4 Peen (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 6 - bos. Peen (jonge) 2e soort (25 wortelen per bos) 4 Peen (zware) le soort i (18 wortelen per bos) 6 Peen (zware) 2e soort (18 wortelen per bos) 4 Doperwten le soort19 K.G. 2e soort15 Tuinboonen7 Kropsla le soort2 krop. 2e soort1 Vroege aardappelen (rondo) (1) 9 K.G. (muizen) (1) 8 Alio prijzen gulden voor versche waar van gewone hoedanigheid. Klachten over niet-inachtneming van bovenver- melde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stsflen, of wel om met het oog op plaatselijke om- standigheden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. (1) Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, dus niet op de fijne zandaardappelen. Ter Neuzen, 31 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders dergemeente ZAAMSLAG brengen ter openbare kennis dat op Zaterdag 5 Augustus a. s., des namiddags ten 5 ureop de weide van den heer Bedynzeel eene oefening zal worden gehouden met de Erandspuit. Zaamslag, den 25sten Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Geen Belgische annexalie-begeerle. Men schrijft aan het „Hbl.": Er wordt door een correspondent uit Pcrijs aan „Het Volk" gemeld, dat de Bel gische regeering eerstdaags aan den mili- tairen attache van Nederland een nota zou overliandigen, waarin zij verklaart, dat Bel gie geen annexalie-plannen koestert ten na- deele van NoJerTana en los staat van iedere campagne, die in tegenovergestelden zin wordt gevoerd. Deze meded.eeling is van aard om ijdele en dus gevaarlijke verwachtingen te verwek- ken en vereischt eenig commentaar. Het moet een ieder opvallen, dat, wan- neer de Belgische regeering nu nogmaals zulk een verklaring wou afleggen, zij dit niet doen zou door de gelieel ongewone tus- schenkomst van een mililair attache. Der- gelijke officieele, diplomatische verklaringen worden gedaan door bemiddeling van ge- accnediteerde gezanten. De juistheid van bovenstaande mededee- ling wordt nog onwaarschijnlijker als men weet, dat de Nederlandsche Regeering geen mililair attache heeft aangesleld bij hel Bel gische gouvernement. Het is tronwens zeer de vraag, of een nieuwe verklaring van wege de Belgische Regeering voor deze aangelegenheid noodza- kehjk wordt geaciit. Men kent allereerst de plechtige verkla ring aan het Nederlandsche volk, op last van de Belgische Regeering, door Reuter den 6 Juli 11. geseind aan de Nederlandsche pers en waarin gezegd wordt, dat „noch de Belgische Regeering, noch de Engelsche of Fransche regeeringen ten behoeve van de Belgische, ooit een propaganda of plannen hebben gesleund of aangemoedigd om vail Nederland een afstand van grondgebied te verlangen of af te dwingen. Men weet ook, dat sedertdien geen enkel van de zeer .schaarsche Belgische heetlioof- den, die spraken over een uitgebreider Belgie na den oorlog, nog het woord ge- nornen heeft over dat onderwerp en dat de „XXe Siecle", wiens hoofdredacteur be- schuldigd weiii van drijven in de annexio- niistisiche rich ting, vrijwillig of onder zekere pressie, op een anderen toon is gaan zingen. Men mag er zich daarenboven van over- tuigd houden, dat de Belgische Regeering het ten zeerste betreurt, dat zulk een ern- slig onderwerp aldus ter sprake is geko- men, door liet drijven van personen zon- der verantwoordelijklieid, en deze Regeering acht zich niet aansprakelijk voo.r onbekook- te uillatingen,, zelfs al kwamen ook die uit- latingen wel eems in den mond van function- narissen. De Nederlandsche Regeering is immers ook niet aansprakelijk voor de zeer scherpe oordeelen verschenen in sommige Hollandsche persorganen of afkomstig van bezoldigde personen. Wij kunnen ten stellig- ste verzekeren, dat alle leden van de Belgi sche Regeering, zonder een uitzondering, ten innigste overtuigd zijn, dat' de' Belgische politiek tegenover Nederland steeds moet gekenmerkl blijven door het grootste ver- trouwen en de warmste hartelijkheid tegen over het buurland. Zij meenen, dat Belgie, hetwelk gedwongen weid de wapens op le vaiten om een ongerechten aanval op zijn zelfistandigheid af te slaan, getrouw moet blijven aan de princiepen van recht en rechtvaardigheid, die steeds den grondslag uitmaakten van zijn internationale politiek. Sommigen in Nederland zijn belang gaan hechten aan de uitlatingen van enkele mis- noegde Belgen, die op lnin beurt de „be- weging" \an een paar Belgische publicislen opbliezen tot iets dat omvang zou hebben en officieelen steun zou ontvangen. De. Nederlandsche Regeering, die waakt over de belangen van het Nederlandsche volk, moet omtrenl de gevoelens door de Belgische regeeringskringen gekoesterd ten opzichle van Nederland, duidelijk en onom- wonden verklaringen onivangen hebben van de bevoegde Belgische overheid. Mochten ej- nog Nederlanders zijn, die om- trent de bedoelingen der Belgische autoritei- ten nog geen voile gerustheid hebben, laten zij dan zich een oondeel vormen met de om- zichtigheid die past bij het behandelen van internationale betrekkingen, en den eenigen weg kiezen die tot een voor hen voldoende opklaring leiden kan: laten zij zich rich ten tot hun gouvernement, of persoonlijk of in het openbaar door een vraag in het parle- ment. Dan zal men "Tnzage kunnen krijgen van de verklaringen, die van verantw'oorde- lijke regeering tot verantwoordelijke regee ring zijn afgelegd, en te weten komen of de Nederlandsche Regeering ook maar een oogenblik in deze zaak getwijfeld heeft aan de eerlijkheid en de oprechtheid van het Belgische gouvernement ten opzichte van het buurland, waaraan Belgie zooveel ver plich t is. Anii.-Nederlandsch. /yHet Huisgezin" maakt in een artikel eenige opmerkingen over het dagblad ;/De Telegraaf". Wij knippen echter ook nog enkele regels uit het ,/N. v. d. D." de strijd van een iSederlaiidsch dagblad tegen de Nederland sche belangen is zoo merkwaardig, dat wij geen verontschuldigi»gen behoeven te ma- ken dit onderwerp in ons blad even aan te raken, schrijft het Alg. Hbl. z/De Daily Mail en de Telegraaf hebben echter nog wat anders en //ergers" (leest beters). In laatstgenoemd orgaan vinden wij de volgende insinuatie j/De Engelsche regeering heeft reden om er zich over te beklagen, dat de Hollandsche visschers voor de Duitschers ook nog spion- nendienst verrichten, en zelfs over zee smok- kelwaar naar Duitschland brengen. Er moet voor een Nederlandsch trawlerkapiteiD alle gelegenheid bestaan als machinist of zoo iets een Duitsch marineofficier aan boord te nemen, die dan op zee heel wat van de Engelsche vloot met kennersblik te zien kan krijgen. z/En dan volgt een redeneering die wij zelfs in //De Telegraaf" met verbazing ge- lezen hebben z/We zeiden, dat het bier vooral om vertrouwen gaat. (Het vertrouwen dat #De Telegraaf" nu al een jaar lang ondermijnt? Red.) Als de Neder landsche regeering de Engelsche weet te overtuigen van haar goede trouw, haar waarborgen kan, dat de Neder landsche haringvisschersvloot niet in de eerste plaats dienen zal om Duitsch land tewoeden en feitelijk dus de blok- kade te breken, en in geen geval zal aangewend kunnen worden tot spion- nage-doeleinden, dan zal de Engel sche regeering ok niet tot een- com plete verjaging van deze vloot overgaan, Zou ze dat ten slotte toch doen, dan bewijst zulks, dat onze regeering haar geen vertrouwen heeft weten in te boeze- men, haar niet heeft knnnen waar borgen, dat onze haringvisschersvloot niet langer een instrument tot blokkade- breuk en zeespionnage in de handen van Duitschland zal kunnen zijn, en dan zat het kortzichtige beleid van dit kabinet in deze gefaald hebben. ffZoo schrijft een //Nederlandsch" blad. z/Het zou jammer zijn, daar nog iets aan toe te voegen. //Wat Engeland betreft, wij hopen (maar zonder vastheid van vertrouwen), dat zoo er al geen rechters te Berlijn meer mogen zgn, er nog rechters te Londen gevonden worden." Tot zoover ^Het Mieuws van den Dag. Voor ons gevoel als Nederlander is in deze zware tjjden niets zoo kwetsend ge- weest als het optreden van bladen als z/Toekomst" en //Telegraaf". Koppen koel. De veronlwaardiging, dien de moord op kapitein Fryalt in Nederland moet wek- ken, zal zeker niet in het allerminst er toe bijdragen om die in *wezen gelieel an- dere, maar toch niet minder ernstige ver onlwaardiging te doen bedaren, door de on- rechtvEardige aanhouding van onze haring- vloot gewekt. Daartoe zal eerder lets bijdragen het vol gende sluk in de. „Manchestes Guardian", dat wij aan de „Nieuwe Couranl" ontleenen. „Niemand zal ontkenn'en, dat volgens alle oude regelen van hel volkenrechl de Neder landers volkomen het recht hebben om te vissclicn in hun eigen wateren en op de open zee en om hun vangst te verJkoopen aan eenig oorlogvoerend land, zonder daar-- door hun neutraliteit prijs te geveri."" Maar al deze rechten zijn overboord ge- worpen, wat de „Manch. Guardian" een ge- volg acht van de onderzee-blokkade, door Duitschland tegen Groot-Brittannie ondjer- nomen. De Engelsche politiek, hierop gevolgd en gerichl om alien doorvoer van igoederen over zee in en hit Duitschland stop te zettcn, bracht Engeland in aanraking met landen als Nederland, die een toegangsweg naar Duitschland uitmaken. Maar aldus vervolgt genoemd blad „bij het toepassen en uitbreiden van het be- ginsel van de „voorlgezette reis", maakten wij aanspraak op het recht den invoer van Nederland te conlroleeren. Wij waren ons bewust hiermede dc hestaande wet te buiten te gaan en wij deden moeite deze onwet- tigheid te verzachten door een schikking met de Nederlandsche regeering, waarvan de juiste bewoordingen nooit zijn bekend ge- maakt, maar welke er, naar algemeen aan- genomen woixlt, op gericht is, om Neder land den handeL, waaraan het voor zijn eigen levensmiddelen behoe'fte heeft, te ver zekeren en waarschijnlijk ook den handel, noodig voor zijn normale handelsbetrekkin- geri met Duitschland. De Nederlandsche Regeering kwam cor rect en op vriendelijke wijze tegemoet, en slond niet op de letter van jiaaa* rechlen." „Tlians echter hebben wij te doen met een geval, waarbij Nederland niet enkel het kanaal is voor vreemde goederen voor Duiiscliiand, maar waarbij het zelf de pro- ducent is. Het schijnt een nieuwe uilbreiding van de door ons gevolgde methode, als wij het vischrecht bestrijden en visscherstTooten aan- liouden en opbrengen, op den grond, dat de vangs 1 aan de Duitschers wordt ver- kochl. Het komt ons als duidelijk voor, dat.zulks alleen gedaan kon worden op den grond slag van volledige schadeloosstelling." ook de koppen van ons volk koel Irachten te houden. Zoodra van eenige beweging een volksbeweging gemaakt wordt een bewe ging dus waarDij volkspopulariteit en volks gunst factoren zijn kan men altijd op zijn hoede zijn voor elementen, die zich door de bekoring daarvan laten meesleepen Dezelfde persoon b.v., die onmiddeljijk na de Tubiantia-ramp het noodig en gexfenscht vond in het openbaar te verklaren: er is geen mensch in Nederland, die om de Tu- bantia oorlog zou willen maken en luister toch niet naar al die menschen, die daar zoo boos over doen, dus een herhaling van die misdaad gemakkelijker makend, diezelf- de persoon zal thans tot de felste openbare agitators behooren. Er wordt onderhandeld met de Engelsche regeering. "Vergeten wij niet. dat, al is het middel, dat Engeland toepaist, verkeerd eh verwerpelijk, de grief van Engeland in elk geval begrijpelijk is: meer dan voor den oorlog wordt thans door de Nederlandsche haringvloot het Duitsche volk dat is het Duitsche leger van voedsel voorzien. Meer dan voor den oorlog daar al wat vroe- ger b.v naar Rusland ging over Duitsch land, thans in Duitschland blijft. Minister Loudon heeft het middel aan gewezen, dat Engeland kan toepassen om dit te verbinderen. En wij zien nu, dat de „Manchester Guardian" een in veel op- zichten overeenkomstig middel aanheveelt. Wachten wij nu af en houden wijde koppen koel. (Alg. Hbl.) s Gebrek aan meel. De bakkerspatroonsvereeniging heeft op haar telegram van 24 dezer aan den Minister van Landbouw enz. betreffeude de schaarschte aan meel ten antwoord gekregen, dat door de Regeering aan de afnemers van meel en bloem een recht van voorkeur is toe- gekend bij bestelling aan die fabrieken, waarvan zjj gewoon waren voor 1 Augustus 1914 geregeld meel en bloem te betrekken. De Regeering is van oordeel, dat indien deze regeling in acht wordt genomen, aan de bezwaren der bakkerspatroocs zal tege moet gekomen zijn. Intuaschen achten dezen daarmee aller minst aan hun bezwaren tegemoet gekomen, omdat er geen meel meer aan de fabrieken is en hun verzoek betrof juist, dat de Mi nister maatregelen zou nemen, opdat er weer voorraad komen zou. Geschiedt dit niet spoedig, dan is 't te vreezen dat er de volgende week geen witbrood meer ge- bakken zal kunnen worden. Graan en meel. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den burgemeesters meegedeeld, dat hem wordt bericht, dat, ondanks de bekendmaking dat alle rogge, tarwe, haver en gerst van den oogst 1916 door de Regeering zal worden aangekocht, partijen graan in den handel dreigen te worden gebracht, hetgeen de goede uitvoering van de RegeeriDgsmaatregelen in gevaar brengt. z/JSaar aanleiding hiervan deel ik u mede, dat de maximum-verkoopsprijzen van be- doelde partjjen door mij zpn gesteld voor rogge 13 per 100 K.G. tarwe 15 100 gerst 14 100 u haver 13 100 alle voor graan van goede qualiteit. Beleefd verzoek ik u maatregelen te wil len treffen dat genoemde prijzen worden in acht genomen en bij overschrijding mij machtiging tot inbezitneming te verzoeken. (St.ct.) Wij hebben onlangs een mooi stuk opge- nomen van professor Bodenstein, die ons Nederlanders den raad gaf de „koppen koel" te houden. Aan dien raad denken wij thans. Het is goedi, het is mooi, dat ons geheele volk eensgezind toont: Naar onze krachtige en inr.ige overtuiging is Engeland, dat reeds zoo ver is gegaan, hier inderddad niet alleen te ver gegaan, maar doet ons volk, dat trotsch is op zijn historische en eeuwen- oude haringvloot, een bittere en grievende vernedering aan, die het ons niet mag en niet behoort aan te doen en die het ons niet ongewroken kan aandoen. Niet onge- wroken wij spreken. niet over oorlogs- maatregelen, maar elke willekeurige en on- rechtvaardige da ad wreekt zich in de ge- schiedenisop den duur. Dit stuk in de „Manchester Guardian" toont, dat in Engeland velen de redelijk- heid van ons standpunt begrijpen. En daar- om, laten wij niet te veel volksbetoogingen en openbare vergaacringen houden, maar De Koning van Denemarken. Koning Ckristiaan, die in deze dagen met de koninklijke familie op het zomer- verblijf kasteel Marselisborg bij Aarhuus vertoeft, geraakte Vrpdagmiddag op een zeil- partijdie. hij alleen in een klein bootje had ondernomen, in de Baai van Aarhuus in het grootste levensgevaar. De boot sloeg, toen zij op ongeveer 1000 M. uit de kust was, door een hevigen windstoot om. De Koning kon zich vastgrijpen aan de boot, die met de kiel naar boven dreef; hij ver- keerde bijna een uur in dien toestand, steeds tot den hals in het water liggend. Intus- scben was het ongeval van den oever op- gemerkt. De apothekersbediende Madsen, uit Kopen- hagen, zwom naar de plaats van het onge- Val, waar, spoedig daarop, ook een kleine boot aankwam. De menschen in't kleine bootje slaagden er, door Madsen geholpen, in, de omgeslagen boot met den Koning aan wal te brengen. De Koning was der- mate uitgeput, dat hij aan den kant een kwartier lang moest uitrusten hij kwam echter spoedig weer bij krachten en dankte zijn redders op de hartelijkste manier en maakte een scbertsende opmerking over den gevaarlijken toestand, waarin hij zich zoo juist had bevonden. Aan boord van de inmiddels ontboden koninklijke motorsloep kleedde de Koning zich uit, wikkelde zich in wollen dekens en liet zich naar Marselisborg terugbrengen. 's Avonds was de Koning weer geheel wel. DE KAPITEIN VAN DE „BRUSSELS". De kapitein van de Brussels die naar Zeebrugge is opgebracht, is daar voor een krijgsraad gebracht, omdat hij op 28 Maart getracht had met zijn schip een Duitsche duikboot te rammen. Hij is ter dood ver- oordeeld en geexecuteerd. Daarmede, meldt het officieele Duitsche bericht //vond een van de vele wederrechtelijke franctireurs- handelingen der Engelsche handelsscheep- vaart een late doch rechtvaardige bestraffing". Rechtvaardig kan dit vonnis misschien zijn naar meedoogenloos oorlogsrechtmis schien ook wel naar Duitsche moreele be- grippen. Maar naar menschelijke rechtsop- vattingen, zooals die buiten de oorlogvoerende landen nog hier en daar aangetroffen worden, valt er op de rechtvaardigheid van het vonnis wel een en ander aan te merken. De duik- bootenoorlog werd, ten tijde, dat de kapitein van de Brussels zijn mislukte poging deed, met miskenning van alle menschelijkheid, wederrechtelijk en op de meest ruwe wijze gevoerd. Een Duitsche duikboot in zicht te krijgen beteekende toen voor honderden, die nu in het Duitsche communique als z/franctireurs" worden aangeduid, den dood. Wie het leven niet wilde verli-ezen was ge- noodzaakt tot tegenweer, hetgeen trouwens geoorloofd was, omdat de duikbootoorlog wederrechtelijk was. Wil de Duitsche leger- leiding deze menschen thans //franctireurs" noemen, het zij zoo maar dan heeft zjj ook te erkennen, dat niet die menschen zich zelven, doch de Duitsche oorlogvoering ze tot franctireurs heeft gemaakt. Dit element in hetgeen misschien naar streng oorlogs recht delict was, had voor eene bestraffing, die rechtvaardig genoemd worden zal, bij het vonnis in aanmerking moeten gebracht zijn. Voor zich zelf het recht opeischen, honderden burgers vo.etstoots om het leven te brengen, doch den burger, die zich niet goedschiks aan deze executie onderwerpt, te stempelen tot franctireur dat is naar onze opvatting het recht afmeten met vei- schillende maat, naar gelang het op zich zelf of een ander zal toegepast worden. Dat noemen we willekeur, onrechtvaardig- heid. En dat treft ons, zelfs nog tusschen al het gruwelijks van den oorlog. Dat stuit de neutralen, en^wekt bij devijanden nieuwe vertittering en haat. Tegenover het suggestieve slot van het officieele communique meenden wij deze opmerkingen niet achterwege te mogen houden. (N. R. Crt.) ROEMENIE'S IIOUDING. Omlrent Roemenie's liouding bestaat nog altijd geen zekerheid. Berichten over En- tenle-vriendelijkheid en kenleekenen, die vvij- zen op Roemenie's plannen om niet in te grijpen in den wereldoorlog, wisselcn el- kaar regelmatig af. Omtrent Roemenie's plannen, nadat de Russen in Wolhvnie hun laatste successen behaalden, is ons nog niets bekend. Dat de doOrbraak bij Luck en de bezetling van Brody de pressie der Entente kracht zullan bijzetten en het geloof aan dc overwinning der Centralen wat meer zal doen wankelen, is ecliter wel zeker. Wie weet of de pro-Entente politici hun oor- logspoliliek nu niet zullen weten door te drijven en Bratianu, den geduldig-slimmen slaakman dwingen,. zij liet dan ook tegen Koning Ferdinand's overtuiging in, Ooslen- rijk den oorlog te verklaren. Al blijven de Duitsche tegenspraken vol- gen op elk bericht, dat op Roemenie's par- tij-kiezen aan de zijde der Entente, dat men aan den kant der Centralen wantrouwen koestert, bewijzen wet de verslerkingen, die de Bulgaren aan de Zuidgrens gaan aanleg- gen, dat bewijst ook wel het overhrcngen van Duitsche troepen naar de Roemeensche Karpatbengrens. De manier, waar op Roemenie zich blijk- baar oj: alte gebeurliikheden voorbereidt, is ook inderdaad geschikt om wantrouwen te wekken. Allereerst de munitietoevoer, die nu weliswaar van Berlijn uit slechts beschre- ven wordt ats de toevoer van grondstoffen, maar die toch niet alleen meer plaats heeft uit Rutsland, doch ook uit Saloniki. Ver- volgens de moblisatie, die met ijver wordt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1