De krijgsMrijven. Laatste Berichten. PEEDIKBEUBTEN. GEMENGDE BERICHTEN. Ge£N amerikaansche MEE- EN/ TEGEN VAELJ-.il,S VOOR DEN SOLDAAT. Zondag 30 Juli 1916. rechtzaken. Arrondissements-Rechtb. Middeiburg. Mr I? GENEESMIDDELEN naar DUITSCHLAND. Minister Grey heeft naar. Reuter seint' een nota g-ezonden, waarin hij weigert toe- stemming le geven aan liet Amerikaan sche Roode Kruis om gcneesmiddelen naar Duitschland en na'ar'Oostenrijk-Hongarije te 1 If sturen. Grey ontkent, dat de- blokkade der geallieerden zou iudruisch-en, teg-en de rege- fen van de Conventie van Geneve, die, vol- gens hem, door Engeland altijd met de meeste nauwgezetheid in acht zijn genomen. Hij voegt hieraan toer dat er geen reden is 0111 te veronderstellen, dat er in Duitschland en Ooslenrijk-Hongarije gebrek aan Rqode Kruis-materiaal zou heerschen; eerder is er reden om het tegenovergestelde te veronder stellen. Zoo er eenige moeilijkheden in die landen mochten zijn in verband met het verstrekken van genoemd materiaal, dan is dat te wijten am het feit, dat de Centralen er de voorkeur aan geven dit materiaal voor and ere doeleinden te gebruiken en maatre- gelen, genomeq 0111 hen meerder materiaal te verschaffen, zouden met ten goede komen aan de zieken en gewonden, mnar zouden alleen dienen om de Centralen grootere hoe- veelheden in handen ie spelen, die zij voor oqrlogsdoeleinden zouden benutten. Daarom wens eh t Z. M..'s regeering niet een precedent te scheppen als zou ontstaan indien men loegaf aan het verzoek van het Amerikaansche Roode Kruis. Philip Gibbs verhaalt in.de „Daily Chro nicle' de volgende. buitepgewone geschie- denis ..Toen onze troepen on.Ier een afschuwe- lijk vuur der 14-centihieters het Troncs- bosch ingihgen, zochten zij overal, doch zonder veel s.ucces, naar dekking. Een onzer Engelsche jongens beleefde bij deze gevechten in het boschaciitig terrein. eenige merkwaardige dingen. Hij ligt nu in een veldhospitaal met zeer lieldere en seh.it- terehde oogen te giimlachen, omdai de we- reld hem na dat heLsch'e verblijf een para-dijs lijkt Hij was een dergenen, die den eersten aan- val op het Mametz-bosch meemaakte, maar bleef in pen gedekte sfhuilplaats achlejr, toen de Engetschen voor een tegenaanval moesten terugtrekken. Eenige Duits-che soldalen gingen voorbij het gat, waar de jongen ineengehurkt zat eh wierpen er een bom in, omdat er misschien wel een Engelscli sol-daat in kon zitlen. Deze bom ontplofte op de laagste treden van de trap, die naar dc schuilplaats Icidde en wondde den jdngen, die zich daar in een donkeren hoek verborgen had. Een heelen dag bleef hij daar, liggen luis- teren naar de granaten, die door de boo- men been gierden het waren Engelsche granaten hij durfde niet naar buiten' ko men. Toen hoorde hij 'snach.ts stemmen van zijn -eigen landgenooteu en riep hij luid- keels om liulp. Maar de Engelsche soldaten wierpen onder het voorbijgaan ook een bom in de schuil plaats., zoodat de jongen opnieuw gewond werd. Daar lag hij weer een geheelen dag en opnieuw begon het artillerievuur, dat voortduurde tot de Duitschers opnieuw kwamen. Weer wierp een Duitsche soldaat zekerheidshalve een bom in de schuilplaats en de jongen kreeg voor de derde maal een wond. -- Nog -een dag lag hij daar in de duister- nis; hij had de hoop op redding opgegeven, maar toch nog levend en v-erlangend om te leven -en weder liet daglicht te zi-en. Als de Engetschen maar kwamen en hem redden! Hij bad, -dat zij komen mochten. En toen zij kwamen en het bos-ch voorgoed in bezit namen, kwara een van hen, die liet gat had gezien en vreesde -dat er Duitschers in kon- den zitten, dichterbij en wierp er weder een Nbom in voor de vierde maal werd de jongen gewond. Maar ditmaal werden zijne kreten gehoord en kwam er een ein.de aan zijne eenvormige avonturen en aan zijn on- gelukjes -en werd de arme jongen gered. HET MODERNE SCHEEPSGESCHI T. De maritieme medewerker van de „Times" somt eenige trel'fende feilen en getallen op omtrent de krachl en het gewicht van de groote Engelsche scheepskanonnen en van de projectielen, die zij wegschieten. In ver band met den zeeslag bij Jutland zegt hij: „Toen de strijd 0111 3,48 's namiddags be gon, was dc afstand tusschen beide vloten 18.500 yards, ongeveer dezelfde dus als bij den aanvang van den slag bij Doggersbank. Er waren bij de z-es slagkruisers in de eska- ders van sir David Beatty, vjer van het „Lion'-type, elk gewapen-d met acht 13.5- inch (31 c.M.) kanonnen, benevens twee van dc ..Indefatigable"-klasse, die elk acht 12- incli (30 c.M.) kanonnen hadden. Daar elk dezer schepen naar beide zijden een voile laag met alle kanonnen kan af- geven, zou bij elke laag der Lions" onge veer 18.000 en bij -die der „Indefatigables" 6.000 kilo metaal weggeslingerd. worden. Later Nverd de schootafstand tijdens het gevecht verminderd tot 11.500 yards, op wel- ken afstand de uitwerking van het vuur, ofschoon de schepen van den vijand niet duidelijk zichtbaar waren, zeer goed was. Een der vijandelijke slagkruisers werd toen in brand geschoten. De groolste schootafstand, die in Jelliooe's verslag vermeld wordt, is die, waarop het vijfde slag-eskader om 4.8 u. het yuur open- de; hij bedroeg toen nl. 20.000 yards, de groolste afstand, die in eenigen zeeslag in de ge-schiedenis (joit bereikt werd en drie- maal grooler dan die, waarop admiraal Togo in den R uss i s ch-J a p a n s ch en oorlog in 1905 den zeeslag bij Tsoesjima opende. Ieder schip van de „Queen Elisabeth"- klasse voert acht 15-inch (38 c.M.) stukken en een voile laag van deze kanonnen weegt ongeveer 27.000 kilogram metaal, welke hoe- veelheid tweemaal per minuut kan afgevuurd worden. De bewapening der Duitsche schepen kan niet nauwkeurig opgegeven worden, omdat de namen dier -schepen in het Duitsche verslag niet genoemd worden de „Seidlitz" jen de „Moltke" voerden ieder tien 11-inch (28 c.M.) kanonnen, terwijl de ,,L\itzow" en de „Derflinger" ieder acht 12-inch (30.5 c.M.) stukken hebben. Zoo het vijfde vaartuig de „Hindenburg" is geweest, dan bestond zijne bewapening ifominaal uit acht 15-inch en zoo het de „Von der Tann" was-, uit acht 11-inch vuurmon-den. In het eerste geval zou een voile laag dus 18.000 en in het tweede 14.400 kilo gewogen hebben." Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECIITSTERREIN. PARIJS, 27 Jnli. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Ten Zuiden van de Somme hebben de Franschen eenige vorderingen gemaakt ten Oosten van Estiees. Vry hevig geweervuur bp de toegangen tot Soyecourt. Ten Noordeu van de Aisne hebben de Duitschers na een hevige beschietirg gister- avond het vooruitstekend stuk aangevalien, dat de Fransche linie vormt ten Noord- westen van het Bois des Buttes (in de streek van Viilaubois). De aanval is door Fransch machmegeweer gefnuikt. In Champagne is het geschutvuur, dat de Duitschers gisteren op de Fransche stellingen ten Westen van Piosnes hadden gericht, tegen 10 uur 's avonds gevolgd door een krachtigen aanval, uitgevoerd over een front van omtrent 1200 meter, welke is tot staan gebracht door Fransch spervuur, dat den Duitschers verliezen berokkende. De Duitschers konden sleckts in enkele stukken der voorste Fransche linie door- dringen, waar een tegenaanval kftr later uitwierp. Aan het front van Verdun heaft de geechutstrijd in het vak van hoogte 304 en de streek van Fleury en La Laufee weder zekere feihSid aangenomen. De Franschen hebben in gevechten met hand- granaten eenige vorderingen gemaakt ten Westen van de schans van Thiaumont. PARIJS, 27 Ju!i. (Reuter.) Officieel bericht van hedenavond Het gewone geschutvuur, dat bijzonder verwoed was op den rechter Maasoever. Een Duitsch vlieger heeft Credy-en-Valois gebombardeerd. Een vrouw is gedood, drie gewonden. LONDEN, 27 Juli. (Reuter.) Officieel. Onze artiilerie is den heelen nacht bezig geweest. Wij zijn in gevechten van man tegen man druk op den vijand bljjven uit- oefenen. LONDEN, 27 Juli. (Reuter.) Officieel van ,-vanavond Ten noorden van de linie Pozieres Bezentin le Petit hadden wij 200 M. van een belangrijke vijandelijke loop- graaf vermeesterd. Vanochtend hernam de vijand het verlorene, maar na een on- verwijlden tegenaanval hebben wij weer voet gekregen in het Zuidelijke deel ervan. Op den rechterflank hebben wij den vijand ten Oosten en N.O. van het Delville- bosch teruggedreven en het noordelijk deel van Longueval hernomen. BERLUN, 27 Juli. (Wolff.) De mili- taire attaches van onzijdige staten hebben zich naar het westelpke gevechtsterrein begeven. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 27 Juli. (Wolff.) Officieel Ten Westen van Beresteczko hebben wij een nachtelijken aanval afgeslagen. Herhaalde hevige aanvallen die de vijand gistermiddag tusschen Radziwilow en de Styr ondernam zijn "bidder zware verliezen mislukt. Aan weerszijden van den weg naar Les- zniow hebben de Russen bun pogingen ook gisternacht voortgezet. Zij zijn na verbit- terden strjjd teruggedreven en hebben 1000 gevangenen in onze handen gelaten. Ten Noorden van den Prislop zadel zijn onze troepen den opmarsch begonnen. Zij zijn over den Czasny Czeremosz getrokken en afdeelingen van hen hebben de^oogten aan den overkant der rivier genomen en er tegenaauvallen van den vijand afgeslagen. ST. PETERSBURG, 27 Juli. (P. T. A.) Officieel bericht van vanmiddag Vannacht hebben vijandeljjke troepen, ter sterkte van ongeveer een compagnie, in het vak ten zuiden van het Woltsjion-meer (ten Doorden van het Miadziolmeer) een aanval gedaan, dien wij hebben afgeslagen. In de streek van Laboesy, ten Z 0. van Baronowitsji geschutvuur en ontmoetingen tusschen voorposten. Een vijandelijke troep, van 50 tot 60 man sterk, heeft vannacht getracht ons in de streek van Berezno (12 werst ten Z.O. van het meer van Wygonow) aan te vallen, doch is door ons vuur teruggedreven. In de streek van de rivier Slomowka, zijn aan de rivier Soldoerowka gevechten gaande om het bezit van de overgangen. Onze troepen zijn er op vele punten vooruitge- komen. Volgens nadere opgaven is het totale aantal krijgsgevangenen, in de gevechten van eergisteren door ons gemaakt, gestegen tot 128 officieren en 6250 soldatende buit tot 5 kannonnen en 22 machinegeweren. TER NEUZEN, 28 Juli 1916. Het weerbe'richt van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.9 Vlissingen. Laagste barometerstand 762.2 Haparanda. Verwachting tot den avond van 29 Juli zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Uitslag veiling. In de heden gehouden veiling werd aan- geboden 11.000 K.G. Eigenheimers en 27.000 E.G. eerstelingen. De Eigenheimers werden voor het binnen- land verkocht voor 3.70 per 100 E.G., de eerstelingen voor het binnenland 5.35 en voor het buitenland voor f 7.—- per 100 E.G. HULST. De heer L. Fassaert van deze gemeente, leerling van het Canisius College te Nijmegen, 3laagde aldaar voor het eindexamen H. B. School met 5-jarigen Cursus. KAPELLEBRUG. Dinsdagavond zijn aihier aan de Paal twee jonge Belgen, uit Brussel afkomstig, onder den draa-1 gekropen. Zij hadden twee dagen over de reis gedaan. In huu bezit was een werktuig, waarmede zij kon den onderzoeken of de draaa al of niet geladen was. Deze stund gevaarloos. Zij begaven zich naar Hulst en brachten den nacht door in de barak der soldaten. Woensdag zijn zij van Ter Neuzen naar Vlissingen vertrokken om zich van daar naar Engeland te begeven en alzoo zich te voegen bij het Belgisehe leger. ST. JANSTEEN. 27 Juli. Ter raadszitting van heden waren alle leden present. Voor kennisgeving aangenomen a. schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende goedkpuriug van het suppletior kohier no. 1 van den Hoofdelijken Ornslag voor 1916. b. proces-verbaai van opname der boeken en kas van den ontvanger dezer gemeente dd° 26 Juli 1916. Aangebodende gemeenterekening over 1915; de gemeentebegrooting voor 1917. Goedgekeurd De rekening over 1915 en de begrooting voor 1917 van het Burgeriijk Arm'oestuur. Opgemaakt een voordrachl tot benoeming van twee leden voor het college van zetters. Hierop geplaatst de heeren C. H. M. Plasschaert, alsmede N. H. Polspoel als plaatsvervanger. G. de Buck, alsmede E. V. Bleijenbergk als plaatsvervanger. Benoemd voor don tijd van een jaar tot gemeente-geneesheer belast met de armen- praktijk en verloskundige hulp de heer J. A. van Lierop, wonende te Hulst. Beuoemd tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim de heeren J. J. van DorsselaerSteijaert en M. Magnus. Na beschikking over een gedeelte van den post onvoorziene uitgaven der gemeente begrooting voor 1916, overgegaan tot eene vergadering met gesloten deuren tot be- handeling van reclames aanslag Hoofdelijken Ornslag 1916. MIDDELBURG. Het Concours-Hippique, dat a.s. Woens dag en Donderdag te Middeiburg door de Sport- en Athletiek Vereeniging wordt ge- geven, belooft, gezien het thans verschenen feeslprogramma, uitstekend te siagen. Al is de deelname niet zoo groot als wel gewenscht was, toch is voor ieder nummer voldoende ingeschreven. Voor concours voor het bestgaand paard zijn 6 inschrijvers voor tweewielig gebruiksrijtuig en 12 voor vierwieliggebruiksrijtuig. Voor concours voor tweespan voor vier- wielig gebruiksrijtuig 5 inschrijvers, voor nationaal concours voor springpaarden 24, voor officiers-dienstpaarden 7. voor ring- rijderij 90 inschrijvers, voor concours land- bouwpaarden eenspan 13, tweespannen ook 13. Verder worden nog verschillende num- mers voor opluistering op het program ma vermeld, 0. a. een vierspan landbouwpaarden (merries) van den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel, lid der jury, en zal ook een bloe- mencorso voor automobielen plaats hebben, Beide avonden hebben muziekuitvoeringen plaats. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 91 u., Ds. A. Timmerrnan en 2 u., dhr. L. Dek. 9J u., dhr. L. Dek. 10 u. en 3 u., Ds. E. Raams. 91 u, leesdienst en 2 u., Ds. H. Aker- sloot van Houten Roos. 40 u. en 3 u., Ds. G. van Dis. 91 u., Ds. II. Akersloot vaD Hou ten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Slu'skil. Hoek. Axel. Zaamslag. Sas van Gent. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. Axel, Kerkdreef. 10 u., Lezen eener leerrede en 3 u., Ds. S. Groeneveld. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., dhr. Tollenaar, Prop., van Zaamslag. Axel, Stationstraat. 9 u., dhr. Tollenaar, Prop., van Zaamslag en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Hoek. 10 u., Ds. S. Groeneveld en 3 u., Lezen eener leerrede. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u. (ouden tijd), Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 61 u. (nieuwen tijd). Ds. D. C. van Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., (ouden tijd), Ds. Van der Garde van Opheusden. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-HaSzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. It. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 uur 'b Namiddags om half drie Lof. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Juli de volgende vonnissen uitgesproken A. L., oud 19 jarbeider te Eoewacht, is wegens mishaudeling veroordesld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. Ph. B., oud 23 j., vlaszwingelaar te Breskens, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. In zake A. Th. H., oud 21 j., veldarbeider te Overslag, verklaarde de rechtbank zich onbevoegd, omdat jbeklaagde ten tijde van de ten laste gelegde feiten militair was, en verwees de rechtbank deze zaak naar den Krijgsraad. Ch. E. A., oud 40 j., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens openbare schennis der eerbaarheid (naaktloopen), veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. K. d. D., oud 19 j., arbeider te Eoewacht, is wegens mishaudeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. F. W., oud 40 j., koopman te Amster dam, is wegens het uitlokken van poging tot uitvoer, veroordeeld tot 3 maanden ge- vangenisstraf met verbeurdverkla/ing van de lading lijnolie. W. d. M., oud 37 j., koopman te Amster dam, is wegens omkooping van een ambte- naar, veroord. tot 1 maaod gevang. voor- waardelijk, proeftgd 3 jaar. C-. C. Ooud 28 j., schipper, zonder vaste woonplaats, is wegens poging tot uitvoer veroord. tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. De laatste 3 zakeu betreffen de bekende poging tot uitvoer van een lading lijnolie bi) Rilland-Bath. Heden werd behandeld een verzetzaak tegen C. D., thans wonende te Sluis, die bp vonnis van 26 October 1900 veroordeeld werd bij verstek wegens huisvredebreuk en wederspannigheid, lichamelijk letsel teir- gevolge htbberffie, tot een gevangenisstraf van een maand. De man had buiten het land vertoefd en was nu teruggekeerd en te Sluis aange- houden. Hij teekende gisteren verzet aan. Uit de behandeling der zaak bleek, dat bekl. in den nacht van 21 op 22 Juni 1900 heeft gelogeerd in een logement te Axel en toen hij daar de boel in rep en roer braeht en zich op last van den eigenaar niet verwij- derde, door de marechausees met geweld is verwpderd, waarbp de- uniformen van de beide politiemaunen werden gehavend en een van hun een bloedneus werd geslagen. Bekl. bekende de huisvredebreuk, maar niet de wederspannigheid. De Officier wees er op dat de huisvrede breuk verjaard is en de rechtbank zich voor wat dat betreft onbevoegd moet verklaren. De wederspannigheid acht de Officier uit het proces-verbaai der politiemannen bewezen. Daar bij de bij verstek opgelegde straf ook rekening is gehouden met de huisvredebreuk eisckt de Officier, dat de straf verminderd wordt tot drie weken gevangenisstraf. Nog werd een verzetzaak behandeld en wel die tegen den schipper A. H. D., wonende aan boord van het Duitsche rpn- schip Joban Heinrich, die bp verstek ver oordeeld was tot een week gevangenisstraf wegens pogiDg tot uitvoer van 103 K.GV aardappelen langs Sas van Gent naar Belgie. Bekl. verzekerde onder tranen,^dat hp ter goeder trouw is geweest, hp dacht alles opgegeven te hebben. De Officier meende dat er termen bestaan om bekl. tot een geldboete te veroordeelen, vooral daar ook de aardappelen reeds in beslag zpn genomen, hetgeen ook reeds een straf op zich' zelf is. De eisch luidde daarom thans 30 boete subsidiair 60 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Reitsma uit Rotter dam, zette uiteen dat bekl. niet wist dat de knecht ook nog een mud aardappelen aan boord had, terwpl bekl. er wel twee andere opgaf. Hij dacht niet dat hp voor dit feit vervolgd zou worden, en hoorde ook niets van de zaak voor hp Woensdag door de rivierpolitie te Rotterdam werd aange- houden. De firma Eonigsfeld, voor welke firina hp reeds jaren vaart, is zeer streng tegen het smokkelen en dreigt den schipper die zich daaraan schuldig maakt met ontslag. Pleiter roept clementie voor bekl. in. Uitspraak in beide zaken 8 Augustus. Een merkwaardige eigensehap van boiervet. Blijkens een bericht in het „Ned. Tijidschr. v. Melkhvgiene", beval hel „Journal of Biol. Ch-em." de mede'ieeling, -dat botervet de merkwaardige eigenschappen bezil, den groei van kinderen en jonge -dieren, die het ge bruiken, te bevorderen. Deze eigenscliap maakt, dat zij zulk een groote waarde voor- de kiiijervoeding heeft. Worden jonge die ren (en ook kinnl-eren) met scheikundig zui- vere stoffen gevoeaerd, dan worden ze in hun groei belemmerd; geeft men hun holer bij 't voedsel, daii groeien ze weer normaal. Deze -eigenschap hebben verschillende an dere vetten, als oiijfolie en amandelolie, niet. Aan C. V. Mc. Coelum en Marguerite Davis is het gelukt langs scheikundigen weg uit de boter het bestanddeel, -dat het groeien leweeg hrengt, af te scheiden. Het bestanddeel lost op in ether -en wordt aoor 't verzeepen van 't vet niet ontleed. Be or geno-emd-e onder- zoekers wer-d met deze zelfstandigh-ei-d de volgende proefneming verricht: Eenige rat ten kregen als voedsel het mengsel: 18 pCt. caseine, 56,3 pCl. dextrine, 20 pCt. melksui- ker, 2 pCt. agar en 3,7 pCt. van een zout- mengsel, De hiermee gevoederde -dieren, die ook nog 3 pCt. gewone oiijfolie kregen, hidden al spoedig op met groeien. Toen ze nu "in plaats van 3 pCt. gewone oiijfolie, zulke olie kregen, waaraan bovengenoemd boterbestanddeel toegevoeg-d was, begonnen ze weer op normale wijze te groeien. Het is aan de onderzoekers nog niet gelukt te ont- dekken, wal voor soort zelfstandigheid dit boterbestanddeel is. Een Melhusafein. In Tsjernowitsj leeft een man, die gebo- ren werd tijden-s de regeering van Keizer Frans I. Srull Jossel Berkowicz zag in 1801 in die stad liet levcnslicht en moet nu op zijn honderdvijfUende 1-evensjaar de ver- schrikkingen van -den wereldoorlog beleven, want tot tweemalen toe drongen de Russen in de stad zijner inwoning door, terwijl zij trachllen het ten derden male te doen. Aangezien de oorlog hem en zijn familie van de inkomsteu heeft heroofd, moet de regeering hem nu ondersteunen. Zij eischte inlevering van zijn papieren en nu kwam ui't een oude kast het vergeelde geboorte- bewijs van den g'rijsaard te voorschijn. Zijn famiiie en kennissen wis ten n'iet, hoe oud de man was, want de kameraiden uit zijn jeugd gingen hem jaren geleden reeds in den dood voor. Hij woorit in het Ghetto van de stad; 't is een scliraal mannetje, wiens eerwaardig hoofd gedekt is door het fluweelen kapje van de orthodoxe joden. Zijn dochter, een oud moedertje van meer dan tachtig jaar, verzorgt hem. Zijn overgrootvad-ea'lijke oogen blikken neer op een groote schaar Idein- kinderen en aohlerldeinkinderen. De man moet nog kras zijn en er uitzien als een zeventigjagige. Een bril lieeft hij nog nooit gebruikt, want hij kan nog uit stekend zien. Zijn geest is nog frisch; hij herinnert zich" Keizer 1'rans I, dc vrijlieidsoorlogen, de troonshestijging v.an Keizer Frans Jozef, de oorlogen van 1859, 1866 en 1870/1871 en hij verwondert er zich over, dat in verg'elijking met cieze oorlogen de tegenwoordige zoo- lang duurt. Toen de Russ-en de stad biniiendrongen, was iedereen gei'lucht, maar hij en 2ijn dochter moesten wel achterblijven. Hij zelf vertelde den journalist aan liet front, die van zijn bestaan vernarn en den ouden man een intervi-ewbezoek braeht, dat Jiij geen vregs l>ad gekend bij -aie Russeninvasie. Zijn dood kon toch niet ver meer zijn, want meer dan het vierde gesldcht had nog geen mensch beleef-d. (Hbl.) Gebrek aan zuigspenen. De wetenschappelijke commissie van de B-eier-sche vereeaiging voor de verzorgiug van zuigelingen -en kleine kinderen heeft een langdurige vergadering gehouden, ter bespre- king van het gebrek aan zuigspenen, dat door de schaarschte aan gumini dreigt te ontstaan. De regeering heeft 300 mark toe- gestaan om proeven te nemen, die een mid- del ter vervanging van de zuigspenqn aan de hand zou-d-en kunnen doen. Artsen, die reeds in deze richting w-erkzaam zijn geweest, wordt verzocht, hiervan aan de vereeniging mededeeling te doen. In het vowr-gummi- tijdvak in dedntwikkelingsgesehiedenis' onzer planeet zoo teekent het „Ned. Tij-ds. v. Gen." hierbij aan ongeveer 1863, werd een jongmensch naar mij door dte moeder is verteld kunstmatig gevperd door hem te laten zuigen aan een sponsje, dat in den hals van -een fleschje was gestopt. Het is liem niet slecht bekomen, alleen is hij z-eer gebeten op fopspenen. Misschien zal mpn weer lot die metho-de' moet-en overgaan. De jiiweeknsebat in hel Nauw van Calais. Met -de lalrijkezsehepen, die sin-ds' het uil- breken van den oorlog in het Nauw van Calais te gronde gingen, zijn ook onschatbare waarden aan malerialen, kostbaar geld en juweelen in de diepte verdwenen. Meer dan een hoppvolle phanlast zal zich waarschijn- lijk reeds verlieuga hebben met het d-enk- beeld, eens -daar in de Noordzee ongesto-ord naar -die kosthaarheden te kunnen visschen. Een ware schat viel in handen van twee visschers, die in -de nabijlieid van de Engel sche kust een kastje uit zee opvischten, dat niet minder dan 66 kostbare diamanten bleek te bevatten. De vreugue was ecliter van kor- len duur; kastje en inhoud werden onmid- dellijk na aankomsl in beslag genomen door den havencommissaris. Deze zal nu trach- len de rechtmatige eigenaars op te sporeu. Vlicgen-plaag. De oorlogscorrespondenl Edmond Chand ler sclirijft in de Yorkshire Observer" over de moeilijkheden, waarmede de Engelsche troepen in Mesopotamia te strijden hebben. „De plagen zijn stof, hitte en vliegen. De ergste van alle is die der vliegen. Het is voor wie liet niet met eigen oogen gezien heeft, ongeloofelijk hoeveel vliegen er in de tenten, in de schuilplaatsen en in de loop- graven zijn. Men kan niel eten, zonder tege- lijk vliegen mee in te slikken. Men zwaait zijn lepel pap in de lucht om ze er af te jagen; men steekt zijn beschuit en gedroogd vleesch in den zak en brengt het dan voor- zichtig in -de gesloten vuist naar den mon-d, maar moet topli vliegen mee-eten. Ze gaan overal in zwerinen op zitten. Terwijl ik schrijf kan ik de punten van mijn pen niet zien. Onlangs haalde ik on- derweg een eskadron cavalerie in en ik dacht -dat de mannen malienkolders dro-e- gen. Ik reed al eenige minuten naast hen mede, toen ik onklekte, d-at wat ik daarvoor gehouden had, slechts het staalblaauw van vliegen was. 'sNachts ver-dwijnen d-e vlie gen, maar dan worden ze afgelost door de muggen en de zan-dvli-eg-en. De muggen ko men slechts plaatselijk voof". Er zijh zelfs streken waar men ze in het -gehcel niet vindt. Ik lieb ergens eene soort ontmoet, die door de diksle rijbroeken heen kon steken. Dan zijn er de zandvliegen, ook een, af- schirwelijke plaag. Een net dat die. kon legenhouden, zou zoo dicht moeten zijn, dat men er onder stikken zou. 'En zelfs als men 'snachts een lap met verdun-d zuur op liet gezicht legt, -zwerm-en ze zoodanig om iemand heen, dat men er niet van slapen kan. EERSTE KAMER. De Eerste Earner kwam heden ter be handeling van een groot aantal wetsont- werpen bijeen. Bq de behandeling eener suppletoire marine-begrooting deed Minister Rambonnet mededeelingen omtrent de betoogingen van schepelingen te Soerabaja. De Minister heeft een commissie benoemd om de gerepatrieerde schepelingen te booren. De dagorde van de vlootvoogd maakt een be- vreemdendenindruk en de Regeering wenscbt die dan ook niet in bescherming te nemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6