Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6409. Zaterdag 29 Juli 1916. 56e Jaargang. rrw m bjjdjh IIIMLKK lISIAPf De Oorlog. Regeerings-eieren i7"deze week 6V» cent per stuk. BINNENLAND. FBPILLKTOK De PRIJS der De Burgemeester van TerNeuzen. Siippleloire begrooling van Rinnenlandsche Zaken (verschillende posten). In zijn antwoord op het voorloopig ver- slag over de desbetreffende suppletoire be- grooting van Binnenlandsche Zaken voor 1916 zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken De bevolking in de vluchtoorden blijft over het geheel vrijwel stationnairze wiaselt af tusschen de 4000 en 5000 zielen voor de vluchtoorden te Nunspeet, Ede en Uden, en bedraagt omstreeks 1600 voor dat te Gouda. De vermindering door ver- trek wordt grootendeels te met gedaan door geboorte en opzending van vluchtelingen uit gemeenten. Nauwgezet wordt toegezien op den maatschappelijken stand waartoe ondersteunden voor den oorlog behoord hebben. Bet te werk stellen van vluchtelingen in die gevallen waarin dit zonder schade voor de Nederlandsche ingezetenen kan ge- schieden, wordt zooveel mogelijk bevorderd. Door de controlecommissie uit het Nederl. Comite wordt zoo scherp mogelijk nagegaan of vluchtelingen, die Rijksonderstand ge- nieten of vragen, 00k van elders inkom- sten trekken, die geheel of ten deele toe- reiken voor bun onderhoud. Gebleken is, dat nu en dan wel eens meer ondersteuning is gegeven dan noodig was, maar langzamer- hand heeft men de beschikking gekregen over zeer veel gegevens, waardoor mis- standen weggenomen zijn en valt het waken tegen het ontstaan van nieuwe misbruiken gemakkelijker. Het is voorgekomen, dat vluchtelingen, die een weekloon verdienden, eigener be- weging hun diensten opzegden, en zich weder in een vluchtoord lieten opnemen. Zoodra hiervan bleek, zijn de directies der vluchtoorden op dit euvel gewezen en is haar verzocht scherp toe te zien. Het ligt voor de hand, dat zij, die aan ledigheid boven arbeid tegen een redelijk loon de voorkeur geven, op verderen Rijks onderstand geen aanspraak mogen maken. Tarwe. gerst en haver. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, in verband met den aankoop van tarwe, gerst en haver, het volgend besluit genomen, dat door bemiddeling der broodeommissien, ter kennis van de burge meester zal worden gebracht. ,/Het is mij in het belang der voeding van mensch en dier noodzakelijk gebleken, dat het rgk de beschikking verkrijgt naast de rogge 00k over de in ons land geteelde tarwe, gerst en haver. Ik noodig u derhalve uit, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aankoop van alle in uwe gemeente verbouwde tarwe, gerst en haver, met uitzondering van het voor eigen behoeften noodige zaaikoren, en daarbij gevolg te geven aan de voorschriften, die u namens mij door de provinciale brood- commissies zullen worden verstrekt. In het belang der veevoeding zal aan de landbouwers, die dit verlangen, worden toe- gestaan, dat zij de beschikking houden over dat gedeelte der gemelde graansoorten, dat noodzakelijk is voor het voederen van hun vee gedurende de eerste acht maanden. H. BERTBAND. Gij zjjt een wijs man, beer van het vuur, gij zull niet dwaas handelen! ant- woordde het opperhoofd. Ik heb u en uw vrouwen met gpedheid behandeld, spreek op, hebt gij ooit gebrek gehad aan kokos- noten en aan inro? Hebben mijn vrouwen u niet de vetste varkentjes en de mooiste duiven gebracht? Waarom wilt gij ons nu ontnemen wat ons toekomt? Wees verstan- dig, mijn vriend, en laat den man los! Neen, zoo zeker, als gij aan mijn han- den het vuur zaagt ontspringen, zoo zeker blijft de man onder mijn besc'hermingf! Mijn vriend, groote toovenaar, ik weet, dat gij machtig zijt en een vreemde gestalte kunt aannemen! Mijn oogeri hebben gezien h°e .fi'jdie loch bijna een grijsaard zijt, u kunt veranderen in een jongeling. Luitjens sliet Hans aan en beiden moesten weer lachen. Het opperhoofd. verkeerde in de meening, dat Hans en Luitjens een en dezelfde persoon waren. Ik heb gezien hoe gij in de god a ante en met de vlugheid van een jongeling te voorschijn kwaarnt, den vuuribal om de hoofden van de vrouwen wierpt, dat het donderde en kraakte ik bewonder u in uwe ma cht! Nu stak Tor-Rarrarabay trotsch de borst vooruit en vervolgde met luider stemme: Van regeeriDgswege zal de distributie van veevoeder ter hand worden genomen, opdat zooveel mogelijk wordt voorzien A de behoefte aan veevoeder, 00k van die veehouders, die niet in het bezit zijn van voldoende eigenverbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen voor het verstrekken van veevoeder in de zomer- maanden (MeiAugustus) van 1917. De prijzen door u te besteden zijn als volgt door mij vastgesteld tarwe per 100 E.G. 15, bij een natura- gewicht tot 75 E.G. per H.L., daarboven 15.25, gerst 14 per 100 E.G., haver 13 per 100 E.G., alles mits goede qualiteit en met de gebruikelijke korting te leveren daar, waar zulks door de provinciale brood- commissie wordt yerlangd. Ter bevordering van een goede uitvoering dezer maatregelen is het mijne bedoeling den handel in de gelegenheid te stellen de provinciale broodcommissie bij haar taak behulpzaam te zijn. Lilvoer van pootuien. De Minister van Landbouw, \Nijverheic en Handelheeft bepaald, dat voor pootuien dezelfde bepalingen van kracht zullen zijn, welke voor zilver- uien en sjalotten gelden, en mitsdien den uitvoer van pootuien onder consent op de voor zilveruien en sjalotten geldende voor waarden toe te laten. (St. Ct.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Ondanks de met elkaar in strijd zijnde mededeelingen uit Roemenie is het wel zeker, schrijft het Hbl., dat niet alleen de openbare meening in het land zich met de militaire gebeurtenissen in het zuidoosten van Europa zeer ernstig bezig houdt, maar dat 00k in regeeringskringen de houding, die Roemenie tegenover deze gebeurtenissen zal aannemen levendig wordt besproken En in sommige kringen twijfelt men er dan 00k niet meer aan of Roemenie zal, als veertiende mogendheid, zich in den wereldstrijd mengen, om daardoor de moge- lijkheid van de verwezenlijking der Grooter- Roemeensche wenschen ten koste van Honga rije te bespoedigen. In het gisteren mede gedeelde artikel van den Romeenschen afgevaardigde Arnat wordt dit binnen enkele weken verwacht. De Roemeensche mobili- satie is gereed, zeide hp, het uur der be- slissing heeft ge^lagen. Geen vertraging kan of mag meer plaats hebben. Als een reden voor de juistheid der be- richten over de aanstaande aansluiting van Roemenie bij de Entente wordt aangezien de vergunning, door Rusland thans gegeven, om de wagons met ammunitie, die sedert maanden aan de grenzen waren vastgehouden naar Roemenie te doen doorzenden. Maar 00k andere verschijnselen doen zich voor, die er op wijzen, dat in Roemenie, al zou dan de beslissing nog niet genomen zjjn, een sterke neiging bestaat om den strijd aan Rusland's zij de tegen Oostenrijk-Honga- rjje te gaan voeren. De ,/Tijd" verneemt, zelfs, dat men zich in Duitsche regeerings kringen aan geen illusies meer overgeeft, wjjl bekend is, dat er onderhandelingen gevoerd zijn voor het samengaan van Roe menie met de Entente. Russisch-Roemeen- sche troepen zouden in flongarije vallen, ein een Roemeensche veldtocht tegen Bulga- rije zou dan samengaan met het oprukken van het Fransch-Engelsche leger uit Saloniki. Het belangrijkste bericht van heden is wel de inneming van de Armenische stad Erzingjan door de Russen. Na de inneming Gij zijt groot en machtig, maar ik, Tor- Rarrarabay, ik ben ook een machtig opper hoofd, wiens naam gevreesd is ver over de bergen! Neem u in acht, mijn wijze vriend, dat op mijn bevel mijn krijgslieden niet op u losstorm.cn en u en uwe mannen vernie- tigen. Laat den vreemdeling los! TVeen, en voor den laatsten keer: neen'.' Wijze vriend, ik waarschuw u! Bedenk, dat uw macht u verlaten kan, dat mijn krijgslieden u zullen dooden err uw vrouwen zullen martelen, totdat haar ledematen van haar lichaam vallen. -Wees verstandig en wijs, mijn groote Vriend, wees verstandig en volg mijn raad! Luitjens hield het voor het beste, in het geheel niet meer te antwoorden. Het opper hoofd ging nog eenige minuten op deze I wijze voort, blijk gevend van groote inge- nomenheid met zichzflven, terwijl hij steeds opgewondener en driftiger werd, en begaf zich daarna naar den kring van zijn krijgs lieden. Nu sloegen de vrouwen weer met kracht op de garamut, waardoor de opge- wondenheid steeg; een woest gebrul klonk uit honderden kelen. De krijgslieden zwaai- den met hun knotsen, de vrouwen sleepten wapenen aan voor hen, die nog ongewapend waren, men scheen gereed te zijn tot den aanval. Maar ook Luitjens en Hans hadden hun tij'd goed gebruikt. D'e eerste hoopte den aanval nog eens door een ontploffing van de tweede kleinc mijn, die hij dien voriglen nacht had aangelegd, af te weren; voorts was het waarschijnlijk, dat een vernieuwde aanval zou worden afgeslagen door eenige schoten uit de heide revolvers.; er waren wel is waar nog slechts twee patronen op van Erzeroem op 16 Februari hebben de Russen eerst hunne positie in Armenie bevestigd en uitgebreid door zich langs de kust te vestigen en daardoor zich te bevei- ligen tegen een overval van de zeezijde. Zoo werd dan de kuststrookgeleidelijk onder Russich bewind gebracht en op 18 April werd Trebizonde, de bekende Turksche havenstad aan de Zwarte Zee door de Russen bezet. Thans is ook de Armenische stad Erzingjan in handen der Russen ge vallen. Erzingjan is een stad in het vilajet Erze roem, niet ver van den westelijken Eufraat het stadje dat in de oudheid reeds bekend was, bij de Grieken werd het Aziras genoemd - en telt 23000 inwoners, van wie twee derden Turken, een derde Arme- niers zijn. Op het Westelijk front wordt de gewel- dige strijd nog steeds met onverminderde heftigheid voortgezet. De inbezitneming van Pozieres door de Engelschen wordt in het Duitsche legerbericht erkend, en daar- mede de uitbreiding van de Engelsche linie langs den straatweg van Albert naar Bapaume. Meer naar het Oosten, benoorden Longueval en in hetFoureaux-boschje werden Engelsche aanvallen afgeslagen. Het Fransche Havas-bureau spreekt tegen, dat Franschen deelnamen aan den aanval in de streek Pozieres-Maerepas, en zegt dat daar alleen Engelschen strjjden. De Franschen vallen in het gebied ten Noorden van de Somme slechts aan. in den saillant Curlin-Hem en ten Zniden van de Somme, waar zij nog steeds kleine successen behalen bij Estrees-Soyecourt, en daar hunne linie uitbreiden. Het Duitsche legerbericht maakt nog melding van eenige mijnen-strijd aan het kanaal van Yperen in het front van Verdun, het Fransche van een hevig artil- lerieduel in Champagne, ten w. van Prosnes. Aan het oostelijke front is de toestand weinig veranderd. Het gaat er nog voort- durend op en neer. Het Russische bericht maakt melding van twee Duitsche aanval len, een bij Riga, waarin de Russische voorposten werden teruggedrongen, doch waarin de aanvallers belet werden door het geconcentreerde Russische vuur om verder vooruit te gaan. Het is deze aan- yal waarvan Hindenburg meldt, dat het slechts verkenningsafdeelingen waren, die de Russis^e voorposten binnendrongen, dus dat geen offensieve beweging werd onder- nomen. Een tweede aanval had plaats bjj Baro- nowitsj, waar volgens het Russische bericht, een Duitsche afdeeling de Schara overtrok en tot voor de Russische versperringen kwam. De aangegeven sterkte dezer afdee ling, een compagnie, maakt het waarschijn lijk, dat ook hier slechts een verkenning werd uitgevoerd. Het blijkt uit de nieuwe berichten, dat de Sloniawka een zijrivier van de Styr is, en dat dus de overgang van die rivier slechts een episode is in den strjjd ten Z.- W. van Loezk, in het rivierenrijke gebied van den Styr en van de Loepa. De positie der Russen aan de Earpathen schjjnt dus onveranderd te zijn. Waarschijnljjk wachten de Russen, voor hun opmarsch daar, de be slissing af van Roemenie. PEPER VOOR BOMMEN. Voor een pondje peper wordt in Duitsch- land 40 betaald vermoed wordt, dat de peper dient bij het vervaardigen van bommen, voor het verwekken vantranen. BE „DEUTSCIILAND". -Uit Baltimore wordt gemeld dat de Deutschland uitkiaringspapieren heeft ont- Hans' wapen en vier op het andere, dat Luitjens den Franschman had afgeinomen. En dan? Zij wislen het niet. Reeds kwamen de wilden onder woest g|e- huil aanrennen. Juist op het goede oogea- blik, bijna jdak onder de voeten van de aan vallers, deed de kleine vulkaan zijn plicht. Wel tuimelden de voorsten achteruit, maar de achlersten. drukten met zulk een kracht tegen de voorsten aan, dat dezen gedwongen werden, na een kleine aarzeling, voorwaarts te Snellen. Vuur! Gommandeerde Luitjens. Zij schoten zesmaal achter elkandor op de saamgepakte menigle en geen enkele der kogels miste. Dat hielp, althans voor een oogenblik; huilend .stoof de geheele bende, terwijl zfj de gewoniden lieten liggen, tot aan den anderen karit van het plein. Het kon ecbter niet lang meer duren of de aanval zou met nog grooter woede her- haald worden. Dat deze niet zou uitblijven, was maar al te goed op te maken uit de houding van de opgewonden krijgers aan den overkant van het plein. Hans en Luitjens keken elkaar vragend aan. En wat dan? Wij moelen het zoo aanleggen, zei Hans, dat wij op hetzelfde oogenblik, waarop wij gedwongen zijn de werdediging van het huis op te geven, met Margarete en Else kunnen vluchten. Laten wij het gat in den vloer, waardoor ik den vorigen nacht ben gekro- pen, wijder maken, zoodat wij er gemakke- lijk' door kunnen. Het kan niet lang meer duren of de duisternis breekt aan. Bernhard knikte. Er blijft ons ten minste niets anders vangen voor den terugkeer naar een Duitsche haven. Een Amerikaansche kruiser en twee torpedojagers zijn naar de kust van Virginie vertrokken om de plichten der neutraliteit na te komen. Men ver wacht, dat de Deutschland spoedig zal uit- varen. EENE BOETE. Naar de „Echo Beige" meldt, is de stad Brussel tot-een boete van een millioen mark veroordeeld, wegens viering van aen natio- nalen feestdag van 21 Juli. DE ZWARTE LIJST. In antwoord op eene desbetfeffende vraag in het Lagerhuis, zeide lord Robert Cecil, volgens een Reuter-telegram dat liij kennis had genomen van de afkeurende be- schouwingen ddr Amerikaansche pers naar aanleiding van de publicatie der officieele zwarte lijst van vijandelijke firma's. Deze beschouwingen berusten grooten deels op een misverstand. De handelwijze der Engelsche. regeering was niets nieuws. De wet, waarop de samenstelling van de onlangs verschenen officieele lijst voor Amerika berust, is reeds in December 1915 uitgevaardigd en sedert dien zijn er reeds lijsten voor de meeste andere neutrale lan- den gepubliceerd. De bepalingen dezer wet zijn ook niet buitengewoon scherp. De Fransche wet bepaalt bijv., dat alle per- sonen van vijandelijke nationaliteit, waar zij ook verblijf mogen houden, vijanden van Fnankrijk zijn en dat het aan Fransche on- derdanen verboiden is, zaken met hen te doen. Wat Engeland betreft, werden slechts per- sonen op de zwarte lijst geplaatst, die zich vijandelijk jcgens Engeland gedragen hebben en slechts met dezen mogen Engelsche on- dendanen geene zaken doen. Engeland heeft door deze lijsten niet getracht, de vrijheid van handelen van neutrale-burgers aan ban- den te leggen, maar alleen om te zorgen, dat Engelsche schepen en Engelsch kredieL niet gebruikt zouden worden ter bevorde ring van de verrijking van hen, die de vij anden van Engeland feitelijk "hebben ge- steund. De regeering heeft reeds verklaand, dat hijaldien personen ten oni-eclite op de lijst zijn geplaatst, zij daarvan weder ge- schrapt zouden worden en dat de wet zeer voorzichtig zou worden toegepast op de be- staande contracten. Aan de Engelsche regeering, zeide Cecil verder, was medegedeeld, dat de Duitsche regeering een soor'gelijken maatregel heeft genomen. EEN FRANSCHE VLIEGER ROVEN BERLIJN. Naar de Parijsche correspondent van de „Times" mededeelt, heeft een Fransche vtie- ger op 20 Juli j.l.. op weg naar het Rus sische front, den weg over Berlijn genomen en daar strooibiljetten*"uitgeworpenOp 63 mijlen van het Russische front, te Cholm in Polen, heeft hij wegens een defect aan een bougie moeten landen en werd hij ge- vangen genomen. Op de strooibiljetten stond: „Wij hadden de oj>en stad Berlijn kunnen bombardeeren en onschuldige vrouwen en kinderen kunnen dooden, maar stellen ons er mede tevre- den, de volgenae proclamalie uit te werpen." Hierop volgde de eigenlijke proclamatie. De vlieger, luitenant Marchal, die deze merkwaardige vlueht volbracht, was 's och- tends omj half tien uit Nancy vertrokken en legde bijna 1300 kilometers boven Duibsch gebied af. Hij is thans te Salserbach geinterneerd en heeft vandaar naar Frahkrijk bericht ge- zonden, dat de Oostenrijksche officieren, die hem gevangen namen, niet wilden gelooven, dat hij een zoo grooten afstand had afge- legd. HET ONHERBERGZAME MOERASLAND. Uit het Oostenrijksche perskwartier wordt dd. 15 Juli aan den „TSerl. Lok.-Anz." ge- seind In de richting der spoorweglijn Ivowel- Sarny, die doorsneden wordt door de S to- over, ofscnoon mij de kans om op die wijze te ontkomen, zeer gering lijkt, antwoordde hij. Er lag een uitdrukking van vastberaden- heid en ernst op zijn gelaat. Hij had den laatsten tijd maar al te dikwijls den dood in de oogen gezien, Zijn hart klopte ook nu niet luiaer; hij trok zijn vrouw alleen naar zich toe, sloot haar teeder in de armen, kuste haar en daarna zijn zuster. Zij komen! riep Hans. Op hetzelfde oogenblik bemerkte hij ook, dat zijn hoop om het huis aan den achter- kant te kunnen verlaten, verijdeld was. Het scheen wel, dat de wilden dit geval voor zien hadden. Zij stormden ditmaal niet alien op het front van het huis af, maar vorm- den nu als het ware een waaier, die het huis bijna geheel omsloot. Tot op vijftig schreden kwamen zij van alle kanten nader, loen wierpen zij zich neder. Te gelijker tijd echter kwamen de vrouwen met brandende pijlen aandragen en enkelen van de krijgers, waarschijnlijk zij, die het best konden wer pen, slingerden deze naar het dak. Aanvan- kelijk gelukte dit niet en toen er eindelijk een tusschen de balken bleef steken, snelde Hans naar buiten en rukte den brandenden pijl weer uit den muur, zonder te letten op de tallooze pijlen, die men op hem afschoot. Ongedeerd kon hij de deur weer binnenslai- pen. Wat hielp echter dat korte uitstel? Wel was de duisternis ingevallen en kon Luitjens door middel van zijn electriseermachine een vonkenregen verspreiden, die door de wil den met groote angstkreten begroet werd. Maar toen zij bemerkten, dat zij daarvan geen werkelijk nadeel ondervonden, wierpen chod, strekl zich het gevechtsterrein uit, dat in de iaatste dagen het meest genoemd wordt ^en waarop de troepen van genera al Lesch een week lang reeds aanval na aanval doen. Het is een terrein van den allerlastigslen aard, moeras, waaruit zandeilanden onmoog steken, op welke zielige dorpjes gebouwd zijn. De Styr en de Wiesolucha stroomen door streken, die nog met oerwoud bedekt zijn, waaraan tientallen jaren lang geen mensch de hand legde. De Russen gebruik- ten in't begin van tlen oorlog dit gebied voor de etappe. Bebalve derf ellendigen weg Kolki- Maiewisj-Leszniewska-Czernwiczcze aan «is Stochoj, was er hier tot de oorlog uitbrak, geen enkele verkeersweg. De Oostenrijk- Hongaarsche en Duitsche troepen moesten, toen zij lot hier doordrongen en zich gin- gen voorbereiden voor den stellingsoorlog, achter hun linies een volkomen nieuw, uit gebreid net van wegen aanleggen. De moe- rassen moesten begaanbaar gemaakt worden. Houten dammen en wegen, uit booinstam- inen bestaande. werden met groote moeite in de moerassen aangelegd. Langzamerliand was men met deze wegen zoo ver gevor.lcrd, dat men kanonnen en trein erover transpor- teeren kon, maar steeds nog met groote moeite, daar de moerissige grona ondanks de aangebrachte verbeteringen, dikwijls nog het vervoer belemmerde. Toen nu de strijd tusschen Kolki en Wo- Iodia het noodzakelijk maakte, dat het front der Oostenrijkers en Duitschers verlegd werd tot den Westelijken oever van de Stochol, moesten onze pioniers en sappeurs het ge vechtsterrein weer in den ouden staat van onherbergzaamheia terugbrengen. Alle ver- b hidings wegen werden vernield, dammen en dijken en bruggen over een lengte van 3 K M. onbruikbaar gemaakt en de spoordijk van Miedwiesj zoodanig vernield, dat de Russen dienter.gevolge bij het vervoer der bagage op de grootste moeilijkheden moesten stm- ten, omdat zij nu alleen gebruik konden ma ken van den spoorweg over Sarny, den eeni ge, die naar het Westen gaat. Het terrein, waarin nu de Russische stetlingen zijn, oe- moeilijkt ten zeerste het opstellen van zwaar geschut, daar de moerasgrond niet de noo dige vastheid bezit en voor de batterijen dus alleen te gebruiken zijn de enkele zana- eilanden. De moerasgordel biedt natuurlijk ook groote moeilijkheden voor een aanval van de infanterie Tijdens de jongste groote Russische acties tegen onze Stochodstellin- gen bleven enkele vijandelijke detachementen in het moeras steken en slechts langziam konden zij zich emit werken. Bij hun Iaat ste ondernemingen heboen de Russen reke- ning gehouden met deze moeilijkheden. Hun technische troepen hadden de moerassen tot kort achter hun loopgraven begaanbaar ge maakt. Aanvallen met een breed front ver- mijden zij. WAT DE OVERWINNING KOST. Een gewone Engelsche soldaat schrijft aan de „Manchester Guardian': „Ik heb den iandgenooten in Engeland alleen dit te zeggen: „Telkens als gij uw maaltijd eet, of een pijp rookt of een cou- rant leest, of naar een bioscope gaat, ster- ven er een aantal van uwe Iandgenooten door de Duitsche kogels of granaten. Er is voor u niet de minste reden om u daardoor te laten neerdrukken. „Gaat gerust eten, rookt uw pijp, bezoekt de bioscope en doet alles evenals vroeger. Wij geven dit jaar geen druppel bloed van een Engelschman caaeau. Het wordt tegen goeden prijs, zelfs een uitmuntenden prijs, verkochl, zooals aan zakenmenschen be- taamt. De prijs is zelfs hooger dan het Rijk ooit te voren heeft gemaakt. Maaklr u om ons dus niet bezorgd. „Onze bevelhebbers weten wat zij doen en de Duitschers zullen verslagen worden en dat weten zij en wij alien evengoed. „En wij doen alien ons best. „Naar de hoe'veelheoen kanonnen en muni- tie, die gij uitzendt, kunt gij de hoeveelheid bloed berekenen, die vloeien zal. Hoe meer ge zendt, hoe minder wij zullen mOeten be- talen. Stuurt ons in overvloed. zij onvervaard den eenen brandenden pijl voor, den anderen na, naar het huis; het duurde dan ook niet lang, of het begon aan 6cn kunt te branden. Nu was de rnaat vol! Wij kunnen hier geen vijf aninuten meer blijven, wij moeten naar'buiten! fluisterde Luitjens Hans toe. Natuurlijk in de rich- ting van het bbsch, neem jij Margarete bij je, de Franschman moet voor mijn zuster zorgen, ik dek den aftocht. Zij deden zooals Luitjens gezegd had en kropen door de opening in den vloer naar beneden eh ver volgens naar buiten. Op hetzelfde oogenblik, dat zij opstonden om naar het bosch te Snellen, kwamen ook de wilden reeds op hen af. Verloren...! jammerde Hans en sloeg zijn armen om zijn zuster. En werkelijk scheen er geen hoop op red ding meer te bestaan voor de ohgelukkigen. Doch wat was dat? Van den anderen kant van het dorp klonk plotseling een luide donderslag, gevolgd door een tweeden; een vurigfe bal, daarna een tweede, vloog door den donkeren nacht en spatte vlak voor het raadhuis uit elkaar. De wilden schreeuwden het uit van schrik. Onmiddellijk daarop hoorde men Engel sche commando's: „Geeft vuur Een salvo knetterde langs de rijen wilden, daar na klonk een luid „Hoera!" en nog eens' „Hoera!" „Hoera!" riep nu ook Hans, en „HoeraiI Hoera!" herhaalde Luitjens. Dat was hulp in den nood! (Wordt vervolgd.) TER SEIIZESSCHE «0! BIVT. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5