ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 8409. Zaterdag 1916. Jaargang. Bekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN BINNENLAND, Landhouwberichten. TeieSoosi 25. Bit BM versshpt Saandag^, Woensdag- en Yrydagafoad, nitgazonderd op Feestdagen, bij da Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. IHSBXR*BTE BIjAD. Per 3 maanden binnen de stad fl.Franco per post voor Nederland fl.10. Ssj vooruitbetalingvoor Belgie f 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 our op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethoadersdergemeente ZAAMSLAG brengen ter openbare kennis dat op Zaterdag 5 Augustus a» s,, des namiddags ten 5 lire, op de weide van den heer Bbuynzeel eene Gefening zal worden gehouden met de Brandspuit. Zaamslag, den 25sten Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Nederland en de oorlog. Engeland en onze visscherij. De correspondent van ket //Hand." te Londen seint z/Ik kan met zekerheid verklaren, dat er in Nederland een misverstand bestaat betreffende de houding van de Engelscbe Regeering ten opzichte van de Holiandsche haringvisscherij en dat de motie der Neder- landsche reeders uit onvoldoende kennis der feiten voortspruit. De blokkade-Minister lord Robert Cecil, die zoo vriendelijk was mij bedenmiddag een onderboud over deze kwestie toe te staan, zeide mij, dat bij de Engelsche Regee ring niet de wensch of de bedoeling bestaat om de visscherij belangen der Nederlandsche visschers te schaden. De Engelsche Regee ring heeft geen ander doel dan den invoer van visch in Duitschland te beletten, zonder den visschers of den reeders van visschers- schepen, gezwegen nog den Nederlandschen verbruikers, onnoodigen last te bezorgen. z/Er kan niet de minste twijfel bestaan", zeide lord Robert Cecil, /faan Engelands recht als oorlogvoerende natie, om votfr Duitschland bestemde contrabande aan te houden, en de Nederlandsche Regeering zelve heeft er op gewezeD, dat visch contra bande is. De Engelsche Regeering heeft dus het recht om voor Duitschland bestemde visch aan te houden. z/Op het oogenblik zijn er hier vertegen- woordigers der Nederlandsche reeders bezig plannen te bespreken^ waardoor in de eerste plaats de Nederlandsche verbruikers visch zullen krijgen en in de tweede plaats de belangen der visscherjj zoOveel mogelijk worden beschermd, onder de nadrukkelpke voorwaarde echter, dat de visch niet de vjjanden van Groot-Britannie bereikt. »lk kan met genoegen verklaren", besloot de minister, //dat de onderhandelingen tot dit doel goed opschieten, en het schjjnt zoo goed als zeker, dat er eene bevredigende oplossing zal worden gevonden. De Engelsche regeering zal geene moeite ontzien om die in een geest van goeden wil jegens het Nederlandsche volk en jegens de belangen van het Nederlandsche visscherijbedrijf te voeren." Naar het //Hand." verneemt, werd in de vergadering van gistermiddag van de soc.- dem. Kamerfractie met hoofdbestuursleden van de Zeeledenvereeniging //De Yolharding" en den Haven- en Transportarbeiders Bond, besloten dat de sociaal-democratische Kamer fractie zal trachten gelegenheid te vinden nog deze week een interpellatie in de Tweede Kamer te houden over het opbrengen van de Nederlandsche visschersschepen door de Britsche regeering. Gelijk met een enkel woord is gemeld, had het hoofdbestuur van de Yereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Yisscherij gistermiddag in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een vergadering bijeengeroepen voor leden, belanghebbenden en belangstellenden in de Zeevisscherij, ter bespreking van het opbrengen en voor het prijsgerecht brengen van zeevisschersvaartuigen door de Britsche regeering. Daar is na een inleiding door de heeren Mos en Ankerman en na een uitvoerig debat waaraan o. a. deelnamen de voor- zitters van de Zieliedenvereeniging de Vol- harding, den Bond van Havenarbeiders, den Kuipersbond, den Chr. Zeeliedenbond en //Eensgezindheid" te Scheveningen, een lange motie aangenomen, protesteerend tegen de Engelsche handelingen en vragend een bevredigende regeling. In de bovengenoemde vergadering heeft de voorzitter der Yolharding" medege- deeld, dat bij het zeevisschersbedrijf 20,000 arbeiders zijn betrokken. Wordt dit stop- gezet dan beteekent zulks dus een gewel- dige ramp voor ods land. Bij sprak de van Engelsche zijde geuite bewering tegen, dat telkens gevisctit wordt op verboden plaatsen. Alsof het wederrechtelijk opbrengen onzer visschersschepen niet reeds genoeg ware, schijnen de schepelingen, die thans te Kirkwall en Lerwich worden vastge- houden, bovendien onvoldoende geprovian- deerd te worden Naar de N. R. Ct. meldt, heeft de Nederlandsche consul-generaal te Londen er op aangedrongen, dat door spoe- dige zeuding van geld in het gebrek zal worden voorzien Kennismaking met een duikbool. Een berichtgever van de N. Ct. te 1J- muiden seint Schipper Zwemmer van den stoomkordep IJmuiden 98, rapporteert, dat, toen hij visschende was, het bakboordsvischtuig bleef vastzitten achter de periscoop van een duikboot welke geheel onder water was. De korder stopte onmiddellijk, teneinde de netten te klaren. Ouderwijl was de duikboot, welke van Britsche nationaliteit bleek te zijn, bovengekomen, waarna de op- varenden dezer duikboot onmiddellijk de vischlijnen kapfen om weer vrij te komen. De netten en borden gingen hierbij geheel verloren en de korder moest dus terug- keeren. Zonder eenige opheldering te geven ver- dween de duikboot weer. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 27 Juli. Inslallalie-Duvnslee. De heer Duynstee, het herkozen lid voor Druten, wordt binnengeleid en legt in handen des voorzitters de vereischte eeden af. De voorzitter deelt volgens de H. Crt. mede, dat de heer Knobel heeft ingetrokken zjjn voorstel om het wetsontwerp tot in- stelling van een kolonialen raad thans te behandelen. De heer Bogaardt stelt voor, van de agenda af te voeren een wetsontwerp be treffende diverse onderwerpen nopens Indie, .hetwelk de voorzitter zegt, dat op uitdruk- kelijk verzoek van den Minister daarop is geplaatst. Het voorstel-Bogaart wordt met 87 tegen 29 stemmen verworpen. Genoemd wetsontwerp komt daarna het eerst aaD de orde. De heeren Heeres en Fock bepleiten invoering der positiever- betering van ambtenaren bij het binnen- landsch bestuur, bet uitstel waarvan door de buitengewone omstandigheden, wat Indie aangaat, niet wordt gereehtvaardigd. Minis ter Pleyte zegt, dat de lotsverbeterings- onkosten 2 millioen 3 ton zouden bedragen en er kans bestaat, dat een deel der vroeger voorgenomen verhooging op de begrooting van 1917 zal worden voorgesteld. In verband met opmerkingen der heeren Knobel, Marchant en Bogaardt nopens Regeerings-guttaperchafabriek te Tjepiter deelt Minister Pleyte mee, dat degouverneur- generaal door middel van den landbouw, den heer Lovink, een onderzoek heeft doen instellen naar het procede, dat aan die fabriek wordt toegepast, waardoor volgens sommiger meening inbreuk op een octrooi- recht zou zijn gemaakt. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat er niets onregelmatigs is geschied en men bp de bereidingswijze alleen met eigen middelen heeft gewerkt. De Minister is er absoluut van overtuigd, dat het voortbestaan der fabriek goede vruchten kan afwerpen, te meer, daar men in Indie grootelijks behoefte aan kabels heeft, met de vervaardiging waarvan de fabriek nu zou worden uitgebreid. Desniettemin wordt een amendement- Knobel tot schrapping van den begrootings- post voor genoemde fabriek met 32 tegen 27 stemmen aangenomen. Verschillende kleine wetsontwerpen wor den vervolgens zonder bespreking^ goedge- keurd, o. a. het ontwerp betreffende de onteigening ten behoeve der huisvesting van het hoofdbestuur der posterijen alhier, en dat nopens werkloosheidverzekering en arbeidbemiddeling. De Distribuliewet. Aan de orde zijn vervolgens drie wets ontwerpen lo. de Distributiewet, 2°. het krediet van 20 millioen voor de levensmid- delenbeschikbaarstelling en 3°. verschillen de posten wegens crisisuitgaven. De heer van Vuuren somt verschillende J gebreken op, die aaa de tot dusver gevolg- de distributiemcthode aankleven. De opofiferingen van producenten en belastingbetalers zijn ten bate gekomen van smokkelaars, niet van de volksvoeding. Dit kon niet uitblijven, daar dezelfde artikelen tweeerlei waarde hebben, als ze op de markt komen, al naar gelang der vraag, of ze door de Regeering of in vrijen han- del te koop worden geboden. Consumenten, producenten en distribuenten, hebben al ien gelijk reden tot klagen gehad, daar de drie categorieen ongelijk werden behan- deld en de eene categorie werd bevoorrecht met zoo niet als doel dan toch als gevolg de achteruitstelling der andere. Als de Minister reeds eertijds de richting was in- geslagen, hem aangewezen door het adres der 8 groote gemeenten, zou hij reeds vroeger tot een regeling zijn geraakt, gelijk aan dit nader gewyzigd wetsontwerp. Spre- ker's groote grief is het volkomen gemis aan eenheid en vastheid in de levensmid- delenpolitiek van dezen Minister, welke politiek er op uit is, al het mogelijke van zich af te schuiven. Verschillende kleine colleges spelen koninkje in den landede hand, die de touwtjes vasthoudt, ontbreekt. Als spreker zijn stem heeft aan de wets ontwerpen, is dat vanwege den inhoud, niet vanwege vertrouwen in het Regeeringsbeleid. Van dat vertrouwen is bij spreker niets meer over. De heer Eerdmans wijst op het gevaar- lijke van adviezen van belanghebbenden. Er is gezegd en men glimlacht er om dat zij na het onderboud met den Minister van de Departementslclefoon gebruik maben om hun zaken te bevoordeelen. Dat zoo iets gezegd wordt, typeert den toestand. Een maiden-speech. De heer Van Beeresteyn legt er den nadruk op, dat in de voorgestelde regeling niet past de bepaling, dat er verschillende prijzen moeten worden vastgesteld. Veeleer dient er als bij het brood een enkelen prijs te worden vastgesteld. Ook dienen niet de kosten voor een groot deel op de ge- meentebesturen te worden verhaald. Het ontwerp hinkt op twee gedachten en bevat voorschriften, die elkaar tegenspreken. Als spreker te kiezen heeft, kiest hij het stelsel van algeheele beschikbaarstelling van rijks- wege van goedkoope levensmiddelen. Op de afdoende medewerking der gemeente- besturen kan men staat maken. De voorgestelde regeling is onlogisch, onrechtvaardig, onpractisch en onnoodig. Het Rjjk beschikt over de gemeentebas, zonder dat de gemeente zelf iets heeft mee te zeggen. Er zijn andere middelen om een onzinnig beheer tegen te gaan. De Minister stelle bij voorbeeld den verkoopprjjs vast voor vet op 70 cents per kilogram en ver- schafife het aan de gemeenten voor 65 cents. In de ruimte tusschen 65 en 70 cents kan nog wel prijsverschil zijn, maar de gemeente kan er niet op verliezen, als ze bij den verkoop met zuinigheid te werk gaat. In bijzondere gevallen, bv. bij de verscbaffing van voedsel aan zieken, zouden de gemeen ten moeten betalen. TER NEUZEN, 28 Juli 191G. Besmeltelijke zieklen. Van 1925 Juli zijn uit Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen gevallen van Diphteritis te Elker- zee en Westdorpeen van Roodvonk te Hulst, Ter Neuzen, Philippine, Stavenisse en Vlissingen. Kermis-viering. Te Biervliet zal volgens de „Midd. Crt." de jaarlijksche kermis een dag gevierd worden met toeslemming van den Comman dant in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Walerlandkerkje Is de Zaterdag der jaarlijksche kermis gevierd. Er was ruitn gelegenheid voor de liefhebbers van den dans. Ook eenige volksspelen brachten een echte kermisstemming in het stille dorp. WALSOORDEN. Wegens de schaarschte en duurte van mais, kleine aardappelen en ander varkens- voeder, wordt tegenwoordig Iangs de Schelde veel blaaswier gehaald, dat door de krul- staarten gaarne wordt gegeten. Er zijn personen, die een paar uur ver met kar en paard de //klakkers", zooals het wier in deze streek wordt genoemd, komen rapen, om ze in hunne omgeving gemakke- lijk voor 60 ct. per zak aan varkenshou- ders te verkoopen. CLINGE. Een gevlucht Belgisch landbouwerszoon had deze week gelegenheid aan den draad zijne zuster te spreken, die thuis nog op de boerderij is, gelegen op ruim een uur afstands van de grens. Hare ouders, vertelde ze, hadden dezer dagen twee vaarzen verbocht, die nog geen twee tanden hadden voor 2500 francs per stub en een varken, ter zwaarte van circa 90 K.G. ongeslacht, voor 485 francs. Op de boerderij was een paard gestorven, maar dat was zoo'n schadepost niet geweest, want voor het doode beest had men 2000 francs ontvangen. Nog wist het meisje te vertellen, dat er in den ganschen orntrek geen hond of kat meer te zien was ze waren bijna alle ge- slacht en hun vleesch was verkocht tegen 4 a 5 francs per K.G. Vec smokkelen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De Duitsche grenskantoren ontvingenDins- dagmorgen de door den rijkskanselier ult- gevaardigde order voortaan alle runderen, die door smokkelaars de grens oVergebracht worden, terug te zenden. Deze maat- regel is volgens de (Duitsche) douaneambte- naren het gevolg van een overeenkomst tus schen de Duitsche en de Nederlandsche re geering, "dat voor het overtollige Nederland sche vee consenten tot uitvoer zullen" wor den verleend, op voorwaarde, dat Duitsch land zijn medewerking verleent om den smokkelhandel te bestrijden. DE NIEUWE GRENSAFSLUITING. Men schrijft aan het „Hbl.": Sinds gisteren zijn nieuwe strengere be- palingen uitgevaardigd, die het verkeer tus schen Belgie en Nederland geheel onmoge- lijk maken. Was het tot nog toe al een hooge uitzondering, dat iemand met den trein Nederland verliet, nu is voorloopig elk overschrijden der grenzen verboden. De trei- nen vertrekken ledig en keeren ledig weer. Zoo is het in elk geval, wat het etappege- bied betreft. Van de allerhoogste legerlei- ding is het bevel gekomen, en strong wordt het uitgevoerd. Enkele reeds uitgereikte pas- sen werden vervallen verklaard, na telefo- nische bespreking van den jgrenscommand .mt met het A. O. K. te Thielt (Armee Ober- Kommando van het vierde leger, onder den hertog van Wurtemberg). De reden van dit alles? Meest voor de hand liggend is, dat groote troepenverplaatsingen in Belgie in Vlaairde- ren vooral, plaats grijpen. Het geheele Duit sche leger is in koortsige ^clie. Men voelt de sjianning, van hoog tot laag. Ieder zegt: nu komt het er op aan. Ieder spreekt van de hevige botsingen, daar ginds in Frank- rijk. Groote verliezen worden geleden, al troust men zich met de gedachte, dat ook de vijand groote verliezen lijidt. Telkens nieu we troepen moeten in den strijd worden ge- worpen, en Vlaanderen is dan mee het land waar zij strijdvaardig worden gemaakt en van waar zij naar de verschillende bedreigde punten van het front worden gedirigeerd. Zoolang deze toestand duurt, moeten vreem- de oogen worden geweerd, moet de moge- lijkheid van het overbrengen van berichten worden afgesneden. In verbana daarmede zijn ook de voor- schriflen omtrent het verkeer in Vlaanderen herzien. Ook voor voetgangers is elk gaan buiten eigen gemeente zonder specialen reis- pas verboden. Ieder komt weer als op een eiland te women. Of de vrees voor ontsnapping van deser- teurs hierin ook een rol speelt? Op deze wijze kan van het "front moeilijk iemand door Belgie heen komen, zonder onldekking. De enkelen die nog over de grenzen komen behooren ook nu meestal lot de grenswacht. De kams, dat Vlaanderen bij een mogelijk gelukken der doorbraakplannen vrijwiHig zal worden ontruimd, is volgens hoogere Duitsche militairen uiterst gering. Al strij- dende zal men zich vastklampen aan elk mogelijk steUnpunt, heel Belgie en Frank- rijk door. Liever tot den laatsten man sneu- velen op vijandig gebied" dan de gruwel der verwoesting doen komen op den eigen Dnitschen grond, zoo drukte een Duitsch officier zich uit. Moet zoo de ure der bevrijding voor Bel1 gie worden tot een uur van opperste. el- lende IIOE DE ENGELSCHEN DE „U. C. 5" BUITMAAKTEN. De Times" meldt, op welke wijze de Duitsche duikboot „U. C. 5", die thans te Londen wordt tentoongesteld, werd buit- gemaakt. De kommandant van de Britsche torpedojager vcn-aste de duikboot, toen deze bezig was inijnen teleggen, en terwijl hij een kanon liel richlen op de ,,U. .C 5", riep hij den Duitschen gezagvoerder toe, zich over te geven. Het bevel werd ge- hoord, want de bemanning van de duik- Itpol stak de annen omhoog. Een boot werd te water gelaten en toen deze op eenige meters afstand van de duikboot genaderd was, gaf de Duitsche gezagvoerder een be vel en alie manschappen sprongen in het water. Daar men echter zag, dat de ge zagvoerder zelf aan boord bleef en dat de y malrozen alien voorzien waren met red- dinggordels, riep mien den kapitein van de duikboot toe, dat men de manschappen niet eerder zou opnemen, voordat hij zelf het schip verlaten had. Hij gaf aan dit bevel gehoor en de geheele bemanning werd naar den torpedojager gebracht. Daarop keerde de sloep naar de. duikboot terug en toen kwam opeens nog een man uit de boot, liep haastig langs het dek en sprong over boord; tegelijkertijd hadden 6 of 7 he\dge ontploffingen plaats in de duikboot. Om de aangebrachte schade te onderzoeken ging een 2e-luitenant, beveiligd door een gasmas- ker, in het ruim. Hij stelde vast, dat er lekken in gestagen waren en "dat de boot 2 voet water maakte. Hij ontdekte tevens, dat de „U. C. 5" 12 mijnen aan boord had, maar geen torpedo's. Twee van deze mijnen waren door de ontploffingen los ge raakt en dreven door het ruim. Een nader onderzoek bracht deri luitenant tot de over- tuiging, dat de duikboot op sleeptouw ge- nomen kon worden, indien de lekken wer den gestopt. Hij dook daarom opnieuw in het ruim en begon met de mijnen vast te leggen. Dit was een zeer moeilijk werk, omdat hij de veiligheidssluiting niet kon afschroeven. De mijnen, die voorzien waren van contacthoorns, sloegen voortdurend te gen de zijwanden en konden elk oogenblik ontplofferi". Na 2 dagen aan een stuk door- gewerkt te hebnen, slaagde men er in de „U. CI 5" veilig naar Londen te steepen. BEZOEK AAN EEN DUITSCHEN BUIKBOOT-31IJNENLEGGER. De EngeRchen hebben onlangs de Duit sche duikboot U. C. 5" buit gemaakt, welke duikboot is iDgericht voor het leggen van mijnen. Deze duikboot is van Woens- dag af op de Theems ter bezicbtiging voor anker gelegd bij de Black Friarsbrug te LondeD. Yoor enkele stuivers kan men de duikboot gaan bekijken, de opbrengst daarvan komt ten goede aan een liefdadig doel. De Londensche correspondent van de irTel." is aan boord geweest van die duik boot en vertelt daarvan ,De Engelsche vloot beschikt thansover het onweerlegbaar bewijs dat Duitschland duikbooten gebruikt om drijvende mijnen te strooien, die een gevaar vormen voor de neutrale scheepvaart. De Engelsche admiraliteit heeft mij in de gelegenheid gesteld de duikboot //DC 5" te bezichtigen, die speciaal als mij Megger- is gebouwd en onlangs buit gemaakt werd, toen zij juist twee mijnen had gelegd. Een Britsche patrouille-boot ontdekte haar en stuurde er op af. Ziende dat zij in de val was geloopen, stak de bemanning van acht- tien koppen snel de handen omhoog, na tevergeefs getraeht te hebben de duikboot in de luc-ht te doen springen. De Engel- scben lieten hun geen tijd, maar namen hen alien gevangen. De boot was 33 meters lang, kleiner dan gewoonljjk en anders gebouwd, zonder tor- pedobuizen. In plaats daarvan vertoonde bet achterdek zes wilde sehuingerichte bui- zen, elk voor het laten zakken van twee reusacbtige mijnen, die door een speciale inrichting los worden gelaten. Elke mijn is tusschen vier ijzeren bouten vastgemaakt met rollen voor bet glijden door de buis. Onderaan de mijn zit een mechanisme, dat op een bepaalde diepte houdtzij is echter niet verankerd. Op dek lagen twee mijnen de eene had boven- op vier, de andere vijf vhoorns", die bjj aanraking met een schip de mpn tot ont- ploffing brengen. Toen de //U C 5" buit werd gemaakt, waren er nog tien mijnen in de buizen. De Engelschen kwamen te weten waar de twee andere neergelaten waren en een Britsch marine-officier dook er onversaagd naar en vond ze. pen en ander is in strijd met de Haag- sche conventie. Het is nu duidelijk waarom zooveel schepen, ook Holiandsche, door mijnen zijn vergaan. De Engelschen hebben positieve bewijzen, dat de C 5" sinds het begin van verleden jaar voor zg buit werd gemaakt, 20 maal is uitgevaren en iedere keer twaalf mijnen strooide, in totaal dus 240.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1