Landbouwbsrichten. GEMENGOE BER1CHTEN. MaatschappiJ tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. IN G E Z 0 N E N STUKKE N. Zeeuwsch-Vl. Tramweg-Maatschappy. •dezer 20c eeuwsche piraten. A1 het zilver- werk, de serviezen, die tafellakens, de gor- dijnea, de beddelakens, de dekens niets werd achtergclaten. Dan kwara de whiskey, de thee, de aoffie, ide zeep. En dat alles werd in een stoomsloep geladen en naar Zeebrugge gebraclit. ,,'t Is oorlogstijd; we kunnen alles gebrui- ken!" zoo zeiden zij. De bemanning het men op het totaal ont- redderde sehip achter. En alles wat zij te eten kregen met hun alien' bestond uit zes Zwarte brooden, wat geconscrveerd vleesch, zoute haring en een kom koffie. Den volgenden dag werd de bemanning van boord gehaald. Alleen de kapitein Ro berts en de le officier Quin bleven met den 2en steward Jack aan boord om te wachten op de beslissing van het Prijzenhof. In twee autobussen werden de mannen naar Brngge gebraclit. De Hollanders vonden een onder- komen in 't vluchtelingen-tchuis, de anderen bracht men... naar de gevangenis! In het lehuis werden de Hollanders gast- vrij opgenomen. Zij waren er vrij man en rpochten binnen Brugge wandelen zooveel als hun goed dachk De twee Grieken, de Noorscbe steward en de Spaansche stoker bleven in de gevangenis, tot hun nationali- teit was vaslgesteld. Daar werden zij onder- gebracht als misdadigers in cellen. De Noor Johnson had in (de gevangenis zijn oogen goed den kost gegeven. Hij ontdekte, dat daar ook gevangen zat kapitein Fyatt, de gezagvoerder van de „Brussels". Men had, loen de „Brussels" werd opgebracht, den kapitein gefouilleerd. En toen moet een horloge met inscriptie voor den dag zijn gekomen, waarbij kapitein Faytt hulde wordt gebraclit voor het rammen van een Duit- schen onderzeecr. Er werd verteld, dat hij te Gent voor den krijgsraad terecht moet staan en hij waarschijnhjk gefusilleerd zou worden wegenS dit uit zelfverdediging be- dreven feit. Later kwam ook de gezagvoerder van de „Lestris" in de gevangenis. Wat den Belg betrelt, deze is uit Gent af- komslig en zal waarschijnhjk naar zijn woon- plaats kunnen terugkeeren. In de gevangenis was ide voeding niet schit- terend. Doch zij was nog heilig vergeleken bij die in het vluchtelingen-tehuis. Daar ver- gingen de menschen letterlijk van den hon- ger. En velen waren er reeds van gebrek omgekomen! Toen de Hollanders op de „Kommandantur" klaagden over het voedsel, dat bestond uit stinkende aardappelen, ze- melbrood en rijst met water en zout, ver- wees men hen naar de commissie. Op de „Kommandanlur" werd beweerd, dat er een voldoende hoeveelheid ter beschikking van de commissie werd gesteld. De commissie- leden, bestaande uit stadsbestuurders, ver- klaarden echter uitdrukkelijk: „wij deelen uit wat we ontvapgen, maar als we niet meer krijgen, kunnen we ook niet meer geven!" Dank zij de tusschenkomst van den Hol- landschen consul te Brugge, kregen de man- nen Groene Kruiskaarten, waarmede zij voed sel konden bekomen. Bij hunne wandelingen in Brugge viel liet hun op, hoe daar vele kinderen rondloopen, half naakt en bedelend om een korst brood. Zaterdagmorgen zijn de neutralen van Brugge vertrokken. Per stoomtram gingen zij naar Eecloo. Van Eecloo. naar. Watervliet ging het te voet. En cerst daar kreeg men op herhaald aandringen wat le eten. De papieren werden onderzocht, de man nen werden voor de laatste maal afgetasl. En toen bracnt men hen tot aan de Belgi- sche grensversperring. Zij waren vrij en op Hollandsch gebied. Tegen 6 uur in den avond arriveerdan zij te IJzendijke. DE NIEDWE KOZAKKENTAKTIEK VAN DE RUSSEN. Iemand, die aan de gevechten in het Oos- ten deelneemt, vertelt over de eigenaardige ruiteraanvallen der Russen tegen gedekte in- fanterie het volgende: De Russische tirailleurslinie schuift voor- uit tot op een 3500 meter van onze loopgra- venlinie en graaft zich, zoo goed als het gaat, aarden dekkingen. Terwijl de Duitsche artillerie nu bezig is zich op deze tirailleurs linie in te schieten, verschijnen aditer hen Kozakken, die, met het lichaam over de paarden heengebogen, in vollen galop voor- bij de tirailleurs naar voren draven. Het lijkt wel of die miters met een geweldigen storm- aanval onze hindemissen en loopgraven on der den voet willen rennen en het is in de hitte van het gevecht dan ook meermalen ge- beurd, dat zij in de prikkeldraadversperrin- gen terecht kwamen, waar de dood hen wacht. Dit is echter maar een ongeluk. Als het naar den regel gaat, stijgen de Kozakken een 1500 meter voor de Duitsche linie van hun paarden en werpen zij zich op den grond om te vuren. De paarden, klein en taai, en goed afgericht, leggen zich op het roepen van hun meesters eveneens op den grond en geven dezen een levende dekking. Met hun karabijnen en geweren openen de Ko zakken onverwijld het vuur. Op die manier heeft de Rus zijn aanval sprongsgewijs 2000 meter naar voren gebracht. Onze artillerie neemt de afgeslegen ruiters onder vuur, en terstond zet zich de tirailleurslinie daarach- ter weer in beweging en beproeft sprongsge wijs den voorsprong van de cavaleristische voorhoede in te halen. Tegelijkertijd rukt uit de reserve de tweede, derde en vierde tirailleurslinie naar voren. Wij hebben dik- wijls acht, ja zelfs tien, twaalf en veertien slormkolonnes achter elkaar geteld. Daar ge- durende al dien tijd de afgestegen cavalerie In de vuurlinie blijven moet, zijn de verlie- zen aan mannen en paarden natuurlijk groot. Dikwijls kunnen de ruiters het niet meer in het granaatvuur uithouden, stijgen weer te paard en rennen met den moed der wan- hoop in onze linie; de paarden probeeren dan de stukgescholen prikkeldraadversper- ring als wedstrijdhindernissen te nemen, maar raken erin verward en vallen, waar- door de ruiters een prooi van het maehine- geweer- en infanterievuur worden. Als uitvinder van deze cavalerieaanvallen geldt graaf Keller, chef van de cavalerie in het leger van generaal Letsjitski. Hij is zelf bij zoo'n aanval gewond. Op dergelijke wijze dienen de Kozakken ook bij het forceeren van rivierovergangen als weg bereidende voorhoede. Uitgelezen manschappen, die beproefde zwemmers zijn, werpen zich spiernaakt in de rivier, waarbij zij wapens en munitie of in bundeltjes sa- mengepakt op het hoofd dragen 6f op een miniatuurvlot achter zich aan steepen. De paarden zwemmen aan hun zijde. Op den anderen oever aangekomen, trachten de Ko zakken de achterwaartsclie verbindingen van den vijand door overrompelingen van trein- kolonnes, het la ten springen van bruggen en spoorlijnen te ondermijnen of op de over- gangsplaatsen, die van te voren zijn uitge- kozen, de wachten van den vijand uit den weg te ruimen, om zoodoende de Russische ponlonniers in staat te stellen de brug te slaan. Zoo zijn groepen van Kozakken de Proeth, Czeremosz, Moldawa, Strvpa en zelfs den breeden, snel stroomenden Dnjestr over- geS'wommen, evenals in het Noorden de Ikwa, de Styr en de Stochod. Ook de eigen- lijke rivierovergang geschiedt volgens een nieuwe en zeer opmerkelijke taktiek, die de Russische pioniers van Fransche instruc- teurs geleerd hebben en die ten deele door die Fransche officieren zelven geleid wordt. Onder dekking van de struiken aan den oever maken de Russen langs de rivier 40 tot 50 heel lange, maar slechts een meter breede vlotten gereed. s"Nachts wordt de geheele keten van deze vlotten van den oever af dwars in het water geschoven en wordt dan elk viot aan twee kanten aan den oever vastgemaakt. Daar de vlotten smal zijn en in de biezen en liet riet langs den oever wegschuilen, vallen zij zelfs overdag niet in het oog. In den daarop volgenden nacht maken de Russische pioniers het eind van het vlot, dat stroomopwaarts gericht is, los, terwijl het andere eind vast blijft ge- bonden. De stroom duwt het vlot nu gaan- deweg met het vrije eind voort, tot het in zijn geheele lengte dwars over de rivier ligt. Hetzelfde geschiedt tegelijkertijd met alle overige vlotten, zoodat de Russen opeens over veertig lot vijftig overgangen beschik- ken. Over die vlotten loopt nu de tirail leurslinie tegen de vijandelijke dekkingen aan den anderen oever, die de Russische ar tillerie tot op dit oogenblik met tnommel- vuur beschiet. storm. Natuurlijk zoo be- sluit de correspondent is dit stelsel om het water over te trekken, alleen op bijzon- der smalle piaatsen van de rivier en bij beken uitvoerbaar. Het heeft nog in geen enkel geval onze verdediging werkelijk kun nen overrompelen. TER NEUZEN, 21 Juli 1916. In de op Donderdag, a. s., des voor- middags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeenterekening over 1915. 4. Benoeming van een leerarea in de Duitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 5. Aanwjjzing van den heer ten Bruggen- cate, directeur der Hoogere Burgerschool, om gedurende den cursus 1916/1917 les te geven in het vak aardrijkskande. 6. Yoorstel tot verkoop van gemeente- grond. 7. Opmaking van de aanbeveling voor de benoeming van 2 leden van het college van Zetters. 8. Voorstel tot wpziging van de ge- meentebegrooting voor 1916. 9. Voorstel tot onteigening van grond in het belang der volkshuisvesting. 10. Vaststelling van schoolgeldkohieren. 11. Voorstel tot toekenning van straat- natnen. 12. Dechargeering van den voormaligen gemeente-ontvanger van het door hem ge- voerde beheer. Zangvereeniging „Asaf". De St. Crt. no. 168 bevat de statuten der Christelijke zangvereeniging #Asaf", gevestigd te Axel, die volgens art. 1 c/tot grondslag heeft den bybel als Gods oofeilbaar woord en zich ten doel stelt, door het meer- stemmig zingen van positief Christeljjke liederen, werkzaam te z^n ter eere Gods". Besineltelijke ziekten. De heden in de St. Grt. voorkomende opgave van het aantal gevallen van be- smettelgke ziekten, wgst geen enkel geval van nekkramp meer aan. In Zeeland kwamen van 12 18 Juli ter kenms van den centralen gezondheidsraad een geval van roodvonk te Axel en een geval van diphteritis te Ter Neuzen. C LIN G E. Naar wp vernemen is door de Duitschers den graanoogst opgenomen in de dorpen van het land van Waes, en zal daar ieder landbouwer te zorgen hebben, dat bij de opvordering hp zooveel graan kan inleveren, als nu is geschat, dat hij zal kunnen dorschen, behoudens eene mindering, die kan worden toegestaan voor eigen gebruik door de land- bouwers. Ook het stroo is reeds bp voorbaat gere- quireerdde landbouwer kan 100 E.G. be- houden per koe en per paard. Er is tevens bevolen, dat alien, die een landbouwwagen of kar hebben, daarmede naar St. Nicolaas moeten komen, het doel hiervan is onbekend. ST. JANSTEEN. Een bedaagile familie. De landbouwer J. St. reed dezer dagen met zijne drie zusters uit om een broer te gaan bezoeken, een tachtigjarigede vier reisgenooten waren samen, goed geteld, 326 jaar oud. Een andere broer, iemand eveneens van rond de 80 jaar, reed niet mede. Het zestal nadert samen de 500 jaar. KOEWACHT. In den laatsten tpd wordt hier een druk gebruik gemaakt van de spaarbank der Cooperatieve Boerenleenbank. Het aantal inleggers neemt snel toevan de week is boekje no. 380 uitgegeven en bedroeg bet op de Bank geplaatste bedrag ruim 144000 gulden of circa V/3 ton. Dit bedrag zou nog veel hooger zpn doch daar enkele inleg gers land gekocht hebben, werd in de eerste belft van dit jaar een aanzienlpk bedrag terugbetaald. Verleden Zaterdag werden door verschillende personen de som van 8100 ingebracht. In de eerste 12 jaar van haar bestaan werd geen enkel briefje van 1000 door de spaarders ingebracht. Deze waren hier als het ware onbakend. Werd er soms een van de Centrale Bank ontvangen, dan moest men naar Hulst of Axel om het te laten wisselen. Tbans gebeurt het meer malen, dat op een dag twee of drie ver schillende personen met een bank billet van 1000 afkomen. Dit alles is een gevolg van den rlashandel, waarmee hier door verschillende ingezetenen zeer veel geld verdieDd is. Naar wp vernemen, is in de aan- grenzende Belgische gemeenten Stekene en Moerbeke de toestand in de laatste dageD allertreurigst. De noodzakelijkste levens- behoeften ontbreken en vooral de mindere bevolking heeft bet' hard te verantwoorden. Vleesch, spek, vet en boter, alsmede koffie- booDen en zeep is er bpna niet meer te krpgen en wat er nog is moet met buiten- gewoon booge prpzen betaald worden. Velen hebben in langen tijd geen aard appelen gegeten of koffie gedronken. Door de gebrekkige en onvolledige voeding zpn er vele zwakke menschen en is bet aantal ziekten, vooral onder de kinderen zeer groot. WESTDORPE. Naar het huis van bewaring te Middel- burg is overgebracht O. F. v. T., 19 jaar oud, werkman te Westdorpe, verdacht van diefstal. Ten vervolge op het in een vorig nummer medegedeelde, ontleenen we omtrent deze vergadering nog het volgende aan de „Midd. Crt.": Lezlng De Murall. Vervolgens hield de heer Jhr. De Muralt een rede over oeverbescherming. Spreker wees er op, dat hij reeds meer malen aantoonde, dat de dijken veel te laag waren. Aan de hand van interessanle platen liet spreker zien waaraan cen goede dijk moet voldoen en toonde vervolgens aan hoe dijk- breuken in Zeeland ontstaan. Een balk met steunpunlen aan beide zijden buigt bij welke drukking ook, sleeos het meeste in het mid den door. De balk trilt ip bet midden het meest en zware balken breken dan ook in het midden, waar de kracht ook werkt. Tal van dijksgedeelten 2ijn met een dergelijken balk te vergelijken. Op zich zelf beteekenen dijkscheuren niet veel, maar als water zoo hoog komt, dat liet in de scheuren loopt, schuift de dijk af. De dijken moeten dan ook hooger zijn. De dikte der dijken in Zeeland is zeker voldoende. Toch kan de dijk niet ongestraft worden opgehoogd. Men dient door boringen nauw- keurig den ondergrond te kennen. Verhoo- ging aan de builenzijde is niet wenschelijk gebleken. Zoo kwam spreker tot den bekenden muur. Deze moet aan bepaalde eischen vol doen. Bij groote golfaanslagen moet aan den muur aansluitcnd een steenglooiing zijn. Spreker wees er op, dat tevens tal van af- schuivingen aan de achterzijde van dijken ontstaan, hoewel over den dijk geen water ging- Het onderzoek van den Ingemeur Coomans te Goes, Wees uit, dat dit/Volkomen juist was, al komen dergelijke gevallen zeer zel- den oor. Achter den dijk moet dan een zware bin- nenberm gelegd worden. Bij dijken op zand gaat het water in de polders met eb en vloed op en neer. Bij dijken met zand en klet verliest de onder grond zijn samenliang. Ten slotte wordt het evenwicht verbroken en ontstaan scheuren. Sprekers verklaringen van dijkvallen wor den voornamelijk in het builenland itge- meen gewaardeerd. Het komt er op aan een afdekking te krij gen die zoo zwaar is, datdestroo'm ze niet meeneemt, en die den ondiergrond beschermt. De vooroever moet met een licht zinkstuk verdedigd worden. Spreker bepleitte zijn eigen svsteem, waar bij elasticiteit op den voorgrond treedt. Vervolgens nam spreker eenige interessante proeveh om aan te loonen dat het beton zinkwerk systeem-De Muralt zeer goed vol- doet. Spreker toonde aan hoe een zinkstuk moet neergelaten worden, waarbij hij mededeelin- gen over zijn werkzaamheid in Indie deed. Meermalen werden de zinksiukken op ver- keerde door spreker nader aangetoonde wijze neergelaten, waardoor het zelfs voorkwam, dat de volgende dag ergens een zinkstuk aan kwam drijven. Bovenalles hebben ingelamien lielang bij hun dijken. Zorg dat ze veel te hoog zijn en de ongelukkige gebeurtenissen in Noord- Holland zullen hier niet behoeven voor te komen. Met eenige lichtbeelden van oeververdedi- ging besloot spreker zijn voordracht. Den heer 'Welleman kwam het voor, dat men nog slechts halverwege is. Spreker gaf een kort resumd van de gebeurtenissen in onze eigen omgeving en drong op cooperatie aan. De achterliggende polders moeten ook toonen groot belang te hebben bij de buiten- polders. Spreker wilde dit onderwerp heel serieus hier ter sprake brengen. De afd. Kruiningen meent, dat men ook maar eens moet hooren wat kan gedaan worden om den buitendijk te beschermen. Spreker beveelt dit punt in de aandacht van het afdeelingsbestuur aan. De voorzitter anlwoordde, dat het dage- lijksch bestuur, dat hierover ook een schrij- ven van den heer Dorst uit Stavenisse kreeg, het hiermede volkomen eens is. Het dagelijksch bestuur zal later ook den economischen kant van de vraag doen inlei- den. Spreker betuigde den heer De Muralt zijn hartelijken dank voor diens interessante rede. Rede van Jhr. Van Vredenburgh. Jhr. Van Vredenourgh leidde vervolgens het onderwerp in „De uitvoerverboden in verband met de leelt van consumptiegewas- sen in Zeeland voor 1917". Spreker drong er op aan, dat de verbou- wers niet alle risico mogen dragen. Waarom staan de Zeeuwen aan buitengewone inaat- regelen btoot? De onbillijkheid van den uitvoer van vrocge aardappelen springt in het oog. Dank zij den rijksluinbouwleeraar is de commandant van Zeeland geJeelteiijk op zijn besluit terug- gekomen. Reeds nu wil spreker er op wijzen, dat men wel de landbouwers wil dwingen be paalde gewassen te telen, maar hun geen waarborgen geeft, dat deze voldoende be taald zuiten vsorden. Het verbod van verbouw had in vele ge vallen achterwege kunnen blijven. De duurle van sommige eetwaren ligL niet aan stechten verbouw maar aan knoeierij en slechte organisatie. Spreker drong tevens op betere prijzen, door het leger te betalen, aan. De landbouwers. moeten a Here erst op juiste wijze de gevraagde opgaven verstrekken. Doet men dit niet, >:lan benadeelt men niet alleen bet aigemeen maar in de eerste plaats zich zelven. fApplaus.) De voorzitter herinnerde er aan, dat de commissie voor de voeding van mensch en dier den vice-admiraal niet tot het uitvoer- verbod geadviseerd lieeft. Juist deze commissie verkreeg, dat weer belangrijke concessies konden woi\lcn ver- kregen. De heer Stevens ondersteunde dat, en wees er op, dat de commissie voor mensch en dier volkomen haar plicht deed. Wat de vroege aardappelen betreft, wees spreker er op, dal er absoluut geen vol doende voorraad vroege aardappelen was. Zoo gauw men aan den oogst van de Figenheiiners komt, zullen de verbodsbepa- lingen zeker worden opgeheven. De heer Bloemsma herinnerde er aan, dat 521/2 pCt. binnen ons land moet blijven. Tholen blijft thans met de lielft van zijn vroege aardappelen zitten. Wan neer Tholen deze aardappelen zal kwijt kunnen raken is nog niet te voorspellen. Een opgerichte veiling zal zeker verb ea ring voor uitvoer brengen, De heer Welleman lichtte de aardappel- kwestie nader toe. Er is te weinig overleg. tusschen het militaire en het civiele ge/.ag, vooral in de streken, welke in staat van be- leg verkeeren. Men moet trachten te bewerken, dat ook in deze streken de militaire autoriteiten meer met de burgerlijke autoriteiten overleg nle- 8«n- De voorzittfer antwoordide hierop, dat de vice-admiraal meedeelde, dat de door hem getroffen maatregelen berusten op deskun- dig advies uit landbouwkringen. De afgevaardigde van Hulst bepleitte maatregelen le nemen opdat nog niet tot inbeslagname van rogge word! overgegaan. De voorzitter herinnerde er aan, dat in plaats van de rogge mais zal worden gege ven. Spreker wilde gaame pogingen in het werk stellen om ongemakken voor landbouwers te voorkomen. De heer Hanken besprak de hooivordcring in Zeeland, behalve in het 4e en 5e district. Spreker heeFL een rechtskundig advies in- gewonnen, aan de hand waarvan spreker op een nader onderzoek wilde aandringen. Dan kan voorkomen worden dat hooi, dat men niet missen kan, opgevorderd wordt en men bovendien geruimen tijd op zijn geld moet wachten. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer I. G, J. Kakebeeke bracht de spijt van den heer Van Hoek over, dat deze ver- hinderd was over te komen. Spreker dankte voor de harlelijke woorden tot hem gericht. Het was hem zeer aangenaam weer een ver gadering van de Z. L. M., die sprekers voile sympathie heeft, te kunnen bijwonen. Spreker hoopte, dat de Z. L. M. door de aanstaande reorganisatie in kracht zou win- nen en uitte de beste wenschen voor den bloei der maatschappij. De heer Lovink uitte eveneens zijn beste wenschen voor de Zeeuwsche maatschappij van Landbouw. Onder dank voor de belangstelling sloot de voorzitter vervolgens de bijeenkomst. Mispiaatsle grap. De vondst in het Zeisterbosch van eeD minnebrief op een witten strooien heeren- hoed heeft veel weg van een H. B. S.-grap, niet aardig maar leelyk. Gasnapt. Op 17 November van het vorige jaar ver- miste de heer O. Bergman, de eigenaar van het cale-restaurant „De Beurs" aan den Wir- dunYeixlijk te Leeuwarden, een bedrag van 270 tot f 300 aan bankpapier uit een geld- kistje. Het bureau, waarin dit ldstje was ge- plaatst, was echter gesloten. In den ochtend van den 5en December was een wandelstok met een zilveren knop spoorloos verdwenen en des avonds bemerkte de beer Bergman, dat zijn bureau was geforceerd; het was ge- heel uit de sponningen gerukt. Er bleek ech ter niets ontvreemd. Zaterdagavond jl. 12 uur kwam de heer Bergman Lhuis, jia inlichtingen aan den recli- tercommissaris te hebben verstrekt in ver band met kleinere diefstallen te zijnen huize. Weer bleek hem, dat uit het kistje j 20 was gestolen, terwijl aan het bureau niets was te zien. Een electrische inrichting, welke op het bureau was aangebracht en bij de min- ste aanraking in werking komt, had de beer Bergman uitgeschakeld, met het oog op het verstoren van de nachtrust van zijn kinde ren, daar ook hij zelf bellen in werking zou brengen, wanneer hij zijn bureau zou moe ten gebruiken. Doch na dezen diePstal werd alles weer in werking gesteld en Zondagavond om- streeks half twaalf rinkelden door het ge heele pand de bellen. De heer Bergman, die zich in het caf<5 bevond, snelde naar zijn bureau. Juist zag hij, dat een persoon zich uit zijn woning wilde verwijderen, doch de heer Bergman pakte den indringer hij den kraag en leverde hem aan den commissaris van politie over, die met zijn mannen reeds sedert 18 November op den dief had geloerd. De aangehoudene bleek te zijn de 24jarige J. H. te Leeuwarden, milicien bij het regi ment grenadiers. Hij was echter niet in uni- formv (L. Crt.) Aanranding. Dinsdagmiddag vervoegden zich volgens de „N. R. Cprt." ten huize van den heer M., in bet Van Bergen IJzendoornpark te Gouda, twee lSjarige personen, zekere H. en Z. uit Rotterdam, die hem over zaken wenschten te spreken. De zaken werden af- gehanJeld en ze vertrokken. Na in een eaf6 iets le hebben gebruikt, gingen.de beide per sonen 's avonds wederom naar de worudg van den heer M. en werden binnengelaten onder voorgeven, dat ze een manchetknoop hadden verloren. Nauwelijks waren zij bin nen, of de heer, M. werd aangevallen en ge- stoken met een dolk. De vrouw van M., die op de geruchlen in de gang was komen tofe- loopen, maakte, toen zij zag, wat er ge- heurde, vreeselijlc misbaar, waarop de beide aanranders de vlucht namen, door slooten en landerijen, achtervolgd door burgers. Toe- vallig waren in een stuk land enkele perso nen aan 't oefenen met politiehond^n en toen de beide personen revolverschoten has ten op liet hen lachtervolgende publiek, wer den de honden losgetaten en hadden deze de aanranders spoedig te pakken. Door bur gers werden de beide mannen aan de politie overgeleverd. Het doel van den aansiag is bij den cen geweest wraak, bij den ander roofzucht. De wonden van M. zijn niet em- dig. De hedriegcf badrogen. Het volgende vermakelijke geval sjaeelde zich dezer dagen, volgens de „Tel.", te Breda af. Een Duilscher had boter gekocht en kwam overeen met een Belg, die mar- pielade aan den „Dubs" had verkocht, de boter in de vaten marmelade te smokkelen. De Belg kreeg een flinke som gelds voor z'n hulp en alles scheen in orde, waar de Duilscher consent voor de marmelade had. Aan de grens vertrouwde men echter het zaakje niet en de douanen gelastten dat de marmelade „geboord" moest worden. Groote zweetdruppels parelden op het voorlioofd van den Duilscher, die persoonlijk bij de visitatie aanwezig was. Wie heschrijft ech ter 's mans verhazing, toen hij de boring bleek, dat er geen korreltje boter aanwezig was. De Belg had de marmelade verkocht, het geld daarvoor ontvangen, benevens voor zijn „hulp" om le smokkelen en bovendien een partij boter op den koop toe. En de Duilscher was zijn boter en z'n geld kwijt, msar durfde toch geen aangifle hij de politie doen, want dan had hij zelf moe ten vertellen, dat hij had willen smokkelen! Mijnheer de Redacteur! In uw Courant van 14 dezer komt een be- richtje voor getiteld „Te kwiek", waarin wordt medegedeetd, dat mijn hond op den weg onder Zaamslag den heer R. uit Ter Neuzen had aangevallen en diens jas Van het lijf gescheurd en dat ik den heer R. daarvoor tvintig gulden schadevergoeding had beloofd. Dit is zeer onjuist of al thans erg overdre- ven. De inzender van het berichtje is zeker iemand, die al veel aan phantasie heeft ge daan. Het Ontbrak er nog maar aan, dal hij er in plaatste. dat mijn hond op den wgg iemand zonaer directe noodzakelijkheid had verscheurd of van het leven beroofd. Wat is geschied? Mijn hond, die 10 jaar oud, zoo mak als een kind is, en nog nim- mer zonder noodzaak iemand op den weg heeft aangevallen of gebeten, liep eenige pas- sen voor mij aan den kant van den weg in het gras te snuffelen, toen de heer R. op een fiets met een flinken vaart vlak voorbij hem reed, waardoor de hond sclirok en hier- door den punt of slip van den regenjas, die de heer It. aan had, greep, waardoor hij daarin een groote scheur veroorzaakte, waar- voor ik den heer R. niet twintig gulden schadevergoeding beloofde, maar de kosten van herstel te zuiten betalen. Dat de heer R. niet met geweld door mijn hond is aangevallen, blijkt wel doordat hij niet eens genoodzaakt is geweest van zijn fiets te stappen en eersl toen hij een eind verder was gereden, bemerkte, dat zijn jas door den bond was gescheurd, wat niet te verwonderen is, als men weet, dat dit in nog minder dan een seconde is geschied en de jas van gummi of althans van zeer dunne stof is. Bij voorbaat mijn dank. Zaamslag, 167—'16. Hoogachtend, v VAN SPLUNDER, Brig.-Comm. der Rijksveldwacht. (Uit ons onderzoek blijkt, dat het bfericbl indendaad overdreven was en de toedracht, zooals die hierboven is omschreven. De op- name van'het bericht, dat tot verkeerde ge- Vhlgtrekkingen aanleiding Icon geven, spijt ons. Onze correspondent is er evenwel bui- ten zijn schuld ingeloopen. De heer ,R., die wel van eenige fantasie schijnt te houden, heeft tegen bekenden zijne ontmoeting ver- haald en het gebeurde wat aangeiikt (op een enkel punt nog erger dan in het bericht vcr- meld stond). Onze correspondent (niet de Zaamslagsche) hoorde dat verhaal en oor- deelde, dat er wel „copie" in zat. We ver- trouwen, oat de inzender althans wat ons betreft met deze verklaring zal void aan zijn. Een deel van zijn stuk, dat in het ge- heel niet te dezer zako doet, hebben wij ge- meend te molten schrappen. Red.) Lijn Sas van Gent IJzendijke. Richting IJzendijkeDrie Schouwen. Vertrek Schoondijke 5 9)~v 12,- 12,23 3,45 Aankomst te IJzendijke 1 9,23 5,16 Vertrek IJzendijke 6,55 10,— 12,35 6,30 Pyramide 7,10 10,15 12.50 5,45 11 Philippine 7,35 10,42 1 20 6,10 Aankomst Sas van Gent 8,01 11,08 1.46 6.c6 Vertrek 8,04 11,12 2,30 6 40 Pas-sluis 8,19 11,27 2,45 6,55 D Westdorpe Kerk 8.29 11,37 2,55 7,05 Zwartenhoek 8i39 11,47 3,05 7 15 Aankomst Drie Schouwen 8,49 12,05 3,20 7,25 Richting Drie Schouwen— IJzendijke. Vertrek van Drie Schouwen 7,15 9,28 1,45 6.27 Zwartenhoek 7,25 9,38 1,55 6,36 Westdorpe Kerk 7,35 9,48 2,05 6,45 Pas-sluis 7,45 9,58 2,15 6,55 Aankomst Sas van Gent 8,01 10,13 2,30 7,10 -Vertrek 8,05 10,16 j 2,44 7.1 -2 Philippine 8,31 10,42 3,15 7,36 Pyramide 8,56 11,07 3,40 8.I 1 Aankomst IJzendijke 9,11 11,22 3,55 8,16 Vertrek naar Schoondijke 9,3" 11,30 4,22

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6