Ter U eusensche Courant De Oorlog. Zaterdag 22 Juli 1916. No. 6406. TWaMDB BLAD. BUiTENLAND. VAN TWEEDE KAMEK. Vergadering van Donderdag 29 Juli 1916. Verhooging hrievenporl enz. Artikel 3 van het wetsontwerp, tot wijzi- ging der Posterijenvvet, is aangenomen met 38 tegen 17 slemmen. Dit artikel bepaalt o.m., dat bij bet deponeeren van kwitantien ter invorderijig moet worden vooruitbetaald 5 cent voor bearagen onder J 1, 71/2 vent voorbedragen van 1 tot 23 en 15 cent daarboven. Het 'posterijenontwerp is daarna z. h. s. goedgekeurd. Bieraccijns. Vervolgens kwam aan de orde het wets ontwerp tot verhooging van den bieraccijns. De meerdere opbrengst wordt geraamd op 3 millioen; 6 Ion. De heer Wyckersloolh de Weerdesteijn be- treurt het i'iskale karakter der wet. Het be- drag der heffing is buitengewoon hoog, zeifs grooter dan in Duitschland. Als de accijns- verliooging op de consumenten wordt ver- liaald waar sprcker in tegens telling met den Minister niet zeker van is moet er 31/2 jpent meer worden betaald op 1 liter zwaar bier ter waarde van 14 cent, op een waarde van 7 cent wordjt 2 cent meer be taald en opt 1 liter licht bier D/2 cent, lie mindere. man, die licht bier drinkt, wordt onevenredig zwaar gedrukt. Er is alle reden, den accijns te verhalen op luxebier, want de verbruikers liiervan kunnen meer betalen. De heer Jansen (Maastricht) bestrijdt de aanzienlijkhcid der verhooging. Ware ze ma- tig geweest, dan had ze zonder bezwaar kun nen plaats vinden, maar de accijns wordt naar's Ministers oordeel verviervoudigd, naar de berekening van deskundigen vervijfvou- digd. Dat geeft een prijsverhooging van ten minste 25 percent. Als het gebruik dienten- gevolge vermindert, bereikt de Minister zijn doel niet. Het bearijfskapitaal voor de brou- werijen dient noodwcndtg te worden ver- groot. Spreker zal zijn stem alleen aan het wetsontwerp kunnen geven, als liet meer rekening met de belangen der kleinere 011- dernemingen gaal houden. De heer J. ter Laan wijst er op, dat 38 pCt. der gewone middelen worden opge- bracht doer de accijnzen. Hierin ligt opge- sloten, dat de accijnzendruk niet mag wor den verzwaard. Het volk zou de lasten moe- teh betalen, als de verhouding tusschen ac cijns en middelen nog slechLer wordt dan ze reeds is. Dat het drankverbruik in de laatsle jaren aanzienlijk daalt, is een zegen voor het Nederlandsche volk. Elke poging om die dating te verminderen, valt te beslrijden. Door bieraccijns te verzwaren, zal het jene- ververbruik weer stijgen. „Als het bier zoo duur wordt, kunnen we even goed een bor- rel nemen", zegt men. Dit is het verderfe- lijke der voorgestelde regeling. De heer Van Kaalte vindt het natuurlijk, dat, nu de inkomslen worden vergroot; wij ook aanspreken alle bronnen van belas- ting, die in ons tegenwoordig stelsel zijn op- genomen. De billijkheid brengt mede, dat daaronder pok de accijnzen vallen. De Minister aan hat wooril. De Minister van Financien, de heer Van Gijn, betoogt, dat het volstrekt niet vast- staat, dat een bierdrinker, omdat het bier wat duurder wordt, minder bier gaat drin- ken. Hij kan het even goed vinden op an- dere uitgaven, bv. sigaren. Sprekdi- ontkent, dat het wetsontwerp ge- leden Heeft onder de haast, die bij voorbe- reiding en indiening is betracht. Men zegl, oat de meerdere opbrengst van 3,8 millioen veel is, niaar moet ook in het oog houden, dat dit nog slechts een klein deel is van de 20 millioen, die er -in 't ge- heel te kort komen. Voor willekeur der amblenaren behoeft men niet bang te zijn, maar men moest zekere bepalingen stellen omtrent ligging, enz., dat men met door de brouwers bij den neus kan worden genomen. Dit komt nu nog al eens voor. De Minister wijst er op, dat juist de kleinere brouwers tegen het systeein geen bezwaar hebben. Thans wat het larief aangaat. Het is niet juist, wat de heeren Wyckerslooth en Jansen vertelden van het 4- pf 5-voudige van het tegenwoordige bedrag. Dit geldt alleen voor de lieel groote brouwerijen en genoemde leden spraken uitsluitend over de kleine. Voor de laatsten wordt het iets min der dan het '3-voudige. Als ieinand een dergelijke belaslingverhooging ziel voor zich en voor zijn concurrenten, kan hij moeilijk volhouden, dat er voor hem niets gedaan is. Van bier, dat twee inaal zoo zwaar is als licht bier, betaatt men twee maal zooveel belasting. Dit houde men wel in het oog, als men het tarief van licht bier wil ver- kleinen. Ook de drinkers van licht bier zul- len geen nadeel ondervinjden, voor zoover zij het bier veelal betreklcen uit brouwerijen, waar uilsluitena licht bier wordt gemaakl en die daarom voordeelig kunnen werken. Door den heer Bongaerls was een amen- dement op het tarief voorgesteld, hetwelk verworpen wordt met 36 tegen 16 slemmen. Een amendement van den heer De Wyckerslooth, beoogende de accijns voor de z.g. liclite of volksbieren te verminderen, werd verworpen met 40 tegen 12 stemmen. Iiierna wordt aangenomen het regeerings- tarief, luidende als volgt: Er wordt een accijns gelieven op het bier, dat liier te lande vervaardigd wordt: De van een brouwsel te heffen accijns wordt be pa a Id door de hoeveelheid wort bij 171/2° Celsius en het verschil tusschen de dichtheid van het wort en de dichtheid zuiver water, beide bij die temperatuur De accijns bedraagt 60 cent voor iede- reii hekloiitergraad, zijnde het aantal hek- tolitergraden het produkt van de hoeveel heid en van het verschil in dichtheid bij het vorige lid bedoeld; de hoeveelheid uit- gedrukt in hektoliters, het verschil in dichtheid uitgedrukt in graden en tienden van graden. Iedere graad verlegenwoordigt een hon- dendste gedeelte van de dichtheid van zui ver water bij 17i/2° Celsius. Ilet bieraccijnsontwerp is daarna aange nomen met 33 tegen 19 stemmen. Bij de regeling van werkzaamheden deed de heer Knobel een voorstel tot behandeling van het wetsontwerp betreffende instelling van een kolonialen raad voor Indie, als 3e Kamer weer bijeenkomt. Niettegenstaande een wenk van den Voorzitter, dat het een minder gunslig tijdstip was 0111 stemming uit te lokken, en een herhaald beleefd ver- zoek, om goed te vinden, dat de stemming in een volgende vergadering zou geschieden, verklaarde de heer Knobel niet aan dat ver- zoek te kunnen voldoen, en eischte stem ming, hoewel ook reeds de opmerking was gem'aakt, dat 2 der voorstellers ook niet ter vergadering aanwezig waren. Bij de nu volgende naamafroeping bleek, dat slechts 49 leden aanwezig waren en moest de Voor zitter de vergadering lot nadere bijeenroe- ping verdagen. SuikerdislribuUckanloor. Ten einde de suikerdijstributie in de ko- mende campagne zoo goed mogelijk te rege- len is een suikerdistributiekantoor opgericht. Als bestuurders van dat kantoor zijn aan- gewezen de heeren M. C. P. Barbe, W. H. van Marie Jr., J. C. Spakler Jr. en J. Zwaar- demaker Czn. te Amsterdam, G. A. J. Mirrer te Rotterdam en J. A. Mulder te Utrecht, welk besluur .tot zijn secretaris heeft be- noemd den heer E. van Dien te Amsterdam. Tot directeur werd l>enoemd de heer W. J. de Hollander, thans directeur van de Var- kensvleeschvereeniging; het kantoor is geves- tigd Oosteinde 16 te Amsterdam, telefoon Z. 5117. Aanvragen om suiker moelen daarheen worden gezonden; opmerkingen, wcnschen en klachten, de distributie betreffende, kun nen gezonden worden aan het Suikerbureau, Sarphatistraat lc, Amsterdam. Het Suikerdistributiekantoor" is voor -de loopende campagne tevens belast met de verdere disfriDutie van de door de Regee- ring in beslag genomen suiker. Be Belgisehe ,ainnexionnislen". Wat zeggen de BelgLsche „annexionnisten" over de door Reuter gepubliceerde verkla- ring der Belgische, Fransche en Engelsche regeeringen, waarin deze alle solidariteil af- wijzen met lien, die voor Belgie gebiedsuit- breiding zouden eischen ten koste van Ne- derland? schrijft de ,,Tel.". Om dat te hooren kunnen we nergens beter terechl dan bij de „XXe Siecle", die door de Duilischgezinde pers in Nederland een- stemmig als het broeinest der Belgische an- nexionniisten afgeschilderd wordt. Welnu, in de „XXe Siecle" van 9 Juli, lezen we thans: „Het EngeLscli persbureau logenstraft officieel het door het „Algemeen Han- delsblad" verspreid gerucht over een zoogezegde propaganda, door de Belgi sche regeering gemaakt ten voordcele van aauhechting van Nederlandscli grondgebied bij Belgie. (Dat is niet ge- lieel juist. Het „Handelsblad" had al leen maar gevraagd, of' de Belgische re geering dergelijke propaganda oogluikend toelaat en aanmoedigt. Red.) Hiei is sprake van de gedachlenvvisse- lingen in de pers aangaande he I Neder- iandisch grondgebied op den linkeroever dei- Schelde, en het gedeelte van Lim- burg, dat in 1839 aan Belgiii werd ont- rukt en bij Nederland gevoegd. Deze polemieken betroffen enkel principieele vraagslukken en werden in Nederland uilgebaat door ele'menten, die zich in het bijzonder bezighouden met in te werken tegen de sympathie die de zaalc der geallieerden, en vooral die van Bel gie, in Nederland ontmoeten. Hel is zeker, dat de Belgische regeering, alle vraagslukken, die tusschen Belgie en Ne derland zouden kunnen oprijzen, in den meest vriendschappelijken zin behande- len wil, en ze, zooals dat van de Schelde, oplossen door schikkingen, die d e 1 e- vens bela ngen en de p o 1 i t i eke w a a r d i g h e i d van beide 1 a 11- den vol komen onaangetast la- t e n. N iemand zal zich meer verheugen over deze voortreffelijke terechtwijzing dan dc „XXe Siecle". Wat men er ook van gezegd moge liebben, nooil heeft de ,.XXe Siecle" ook maar een woord ge- ischreven, dat, wij zullen niet zeggen vij- andelijk, doch zelfs maar bitter tegen- over Nederland klonk." De Schelde na den 00 r log. De correspondent van de „N. R. Crt." te Havere heeft een onderhoud gehad met den heer Fernand Neuray, den hoofdredacteur van het te Havere verschijnende Belgische dagblad „Le XXe Siecle". Er bestaat, zooals men weet, een groepje Belgen, die hel heil van Belgie o.m. zien in uitbreiding van zijn grondgebied, ook ten koste van Nederland, en Fernand Neuray werd als de leider dezer beweging beschouwd. De correspondent heeft hem in het onderhoud, dat hij mel hem had, ook aldus genoemd. Neuray ontkende ecliter aan Belgische annexatieplannen op eenigerlei wijze leiding te geven. Ik verde- dig, heeft hij gezegd, in de pers zoo goed ik kan denkbeelden, die ik deel met een menigle Belgen, dat is alles. Het bestudee- ren van de liistorie van BelgiC en den hui- digen oorlog heeft mij overtuigd, dat de vrij- heid van de Schelde onmisbaar is voor de verdediging van Belgie. Danger dan een jaar heb ik deze overluiging in de „XXe Siecle" uitgesproken, daarbij de bekende opvatting van Banning samenvattend en besprekenJ. Banning was van meening, u weet dat na tuurlijk, dat het bezit van: Zeeuwsch-Vlaan- deren noodig is voor de verdediging van Ant- werpen en onze Noordelijke grens. Zijn mee ning Weergevend (XXe Siecle van -8 Juni 1915) schreef ik woordelijk: Bezit is mis- scliien overdreven, want- het kan in nie- mands gedachten opkomen wat dan ook met geweld aan een bevriendje natie te ontruk- ken." ,,Dit was vlen 3n Juni. Sindsdien vindt men geen cireigend of zelfs maar bitter woora in de ,,XXe Siecle" tegen Neder land. Toch word ik er van beschuldigd een veldtoclit tegen de onschendbaarheid van het Nedsrlandsche gebied te voeren. Wij liebben noch in vredes- nocli in oorloga- tijd de vrijheid van de Schelde. Die vrij- heid is noodig voor ons. Zij zou in geen enkel opzicht de belangen van Nederland be- dreigen. Wie zou de twee regeeringen be- letten zich op dit punt met elkaar te ver- staan? Alle Belgen en alle Nederlanders, die, evenals ik, aanliangers zijn van een „hartelijke verstandhouding" tusschen de beide naties, moesten, dunkt mij, bun best doen, dit vraagstuk opgelost te krijgen." Een eigenaardig verzoek van de Duilsche regeering. Onze landgenoot, de bekende vlieger Ber nard de Waal, die in 1913 van Johannisthal naar Soesterberg vloog en later door naar Den Haag, waar hij voor de militaire auto- riteiten demonstreerde, is naar de H. Crt. meldt bedrijfschef bij de Fokker-vliegtui- genfiabriek te Gorries bij Scl\werin. ALs 24- jarig jonkman behoort hij tot de landstorm- jaarklasse 1912. Hij had 9 Maart jl. reeds in dienst moeten komen, dochkon van de Duitsche autoriteiten geen pas bekomen om Duilschland te verlaten, daar zij de medewerking van den heer De Waal in de Fokker-fabriek op buitengewoon hoogen prijs stelden! Pe Duitsche autoriteiten liebben vervol gens aan de Nederlandsche regeering voor den duur van den oorlog uitstel van dienst voor den heer De Waal aangevraagd! Op dit verzoek is afwijzend beschikl en tegelijk kreeg de heer De Waal een nieuwen oproep om 10 Juli onder de wapenen te komen. De heer De Waal arriveerde echtei- niet. Aan zijn familie te Arnliem deed hij een telegram toekomen, meldende: „Mijn over- komst nog niet in orde". Een gewezen vice-consul gevangen gehouden. Sedert een paar dagen wordt een met hout beladen stoomsclnp van Zweedsche nationa- liteit door het in den mond der Eems ge- stationeeixle Duitsche wachtschip opgehou- den, waarschijnlijk, omdat de cognossemen- len niet voldoende in onde zijn bevonden. Ten einde het bedoekie schip vrij te krij gen, ging de heer B. Z. Barends, cargadoor te Delfzijl, Dinsdagmorgen met een sleep- boot een bezoek aan het Duitsche wacht schip brengen, met dit gevolg, dat de Duit- scliers den heer B. vasthielden en aan het personeel der sleepboot de mededeeling de- den, dat zij hem wel aan den wal zouden zetten. Tot heden is de heer B. hier niet teruggekeerd. Wat reden is van deze vrij- heidsberooving is niet bekend; wel weet men, dat de heer B. niet in het bezit van een pas was en wordt ook het vermoeden uitgesproken, dat deze hanaeling in verband staat met het feit, dat de aangehoudene tot voor kort de fiuiclie van vice-consul voor Engeland bekleedde. Miiilaire hulp-commiezen. Ter bestrijdmg van den smokkelhandel zijn thans van het leger niet minder dan 3000 militaire hulp-commiezen in functie gesteld en over de verschilleude grens- commiezeDposten verdeeld. Een tunnel naar Frankrijk. Het Deensche blad „PoliLiken" vernccmt uit Londen, dat de commissie voor den tun- nelbouw tusschen Engeland en Frankrijk in liel Lagerhuis heeft vergaderd. Ip den loop dezer vergadering werd medegedeeld, ,dal zoowel Lord Kitchener als Generaal Boberls aanhangei's van hel plan waren. De com missie beslond uit 60 liberalen, 60 conscrva- tieven en 15 Iersche nationalisten, en kwam tot de conclusie, dat het werk zoo spoedig mogelijk na den oorlog ter hand moest wor den genomen. Een dergelijke tunnel zou ge- legenlieid geven, 0111 dagelijks 30.000 ton ma- teriaal te vervoeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. In deze dagen, zwaar van toekomst, wordt men telkens overweldigd door een gevoel van machlelooslieid aldus de „Van dag tot dag"-sehrijver in het „Hbl.". Men kan niet medestrijden en toch wordt daarginds beschikl over het lot van Europa, over ons lot. Als ik het ochtendblad gelezen lieb, be- ldim ik dagelijks in gedachle een berg, een zeer hoogen berg, die 'een wijd uitzicht openl over al de slagvelden, waarep 6en groote slag gestreden wordt. De slagvelden strek- ken zich uit van Arras tot Verdun, van Asiago tot Monfalcone, van de meren bij Dwinsk tot de Ivarpathcn. Op al de fronten worden Duitschers, Ooslenrijkers en Tur- ken gelijktijdig door de geallieerden aauye vallen. Overal breken Engelsclien en Fran- schen uit de ondei wereld der loopgi-aven en slormen ze over velden, w arbovca een j'> kaan van kogels woedt, tegen versterkte dorpen op. De Duilschers kunnen niet meer zooals tot nu toe bun desle troepen telkens verplaatsen van Oost naar West of omge lceerd, naarmate hier of duar aauvallen plaats grijpen. Nu zijn alle slagvelden Ceil en kan Duitschland Ooslenrijk niet lielpen, gelijk het dit verteden jaar deed. Enge- land's Minister van Oorlog heeft deze een- heid van slagvelden in een geheel dus om- schreven: „Victory anywhere means vic tory everywhere" (Overwinning ergens be- teekent overwinning overal). Deze eenheid aanschouwt men van den hoogen top. Maar de afstand is te groot dan dat wij in staat zouden zijn waar te nemen of er nog alom reserve-troepen genoeg zijn om de ontzet- tende verliezen aan te vullen. En liierop zal het loch weldra boven alles aankomen. Deze week werd gemeld, hoe uil documen- ten in een door de Engelsclien veroverde Duitsche loopgraaf bleek, dat om hulp ge- roepen was door overblijfselen van Beier- sche compagnieen, die ongeveer alle man- schappen verloren hadden. Wat deze eene groote vcldslag alom nu dag aan dag aan menschen wegmaait is niet te berekenen. „Zoo velt de zicht de korenaren!" Bij vele Duilschers, die Shakespeare goad kennen, zullen dezer dagen de volgende regels van den grooten ziener in gedachten komen: Tis certain he hath passed the river Somme, And if he be not fought withal, my lord, Let us not live Voorwaar, zij, die bijna twee jaar geleden den oorlog begonnen, hebben niet voorzien wat hij brengen zou. Ze diroomden van een bijna onmiddellijke vermeestering van Pa rompelde Belgie. En nu? rijs, na een Snellen optocht door het over- Als men denkt aan de welvaart van Duitschland, aan den telkens vermeerder- den rijkdom en loenemende kracht, welke het land voor den oorlog genoot, dan treft het dubbel, welk een wilde speculatie oor- logvoeren is en hoe het vernielt wat gesta- dig werk en geestesinspanning voortbrach- ten. Nu reeds staat vast dat geen brandschat- ting na den oorlog am de overwonnenen kan worden opgelegd, welke opbrengen zou wat de oorlog aan de overwinnaars kostte. Ook de overwinnaar dus zal half lam ge- schoten en ontzetlend verarmd u^: den oor log omhoog slruikelen. Hoe ging Duitschland vooruit door nijver- heid en handel, en wat heeft het verloren? De Duitscners zelven gevoelen dit. Dus geeft de „Gronaner Nachrichten" een overzicht van, den toestand der textielnij- verheid in Duitschland juist v66r den oorjog. In 1813 gaf zij werk aan over een mil lioen werklieden. Ze bracht (voort voor onge veer vijf duizerni millioen marken. Ze voenle aan voor twee duizend millioen mar- ken aan grondsloffen ter bewerking. Zoo kreeg ze uil Amerika voor duizend millioen marken aan katoen. uit Auslralie voor drie- honderd negen en zestig millioen aan wol en voor 150 millioen aan jute en hennep. Nu is die geheele nijverheid lam geslagen en van toevoer beroofd. Oorlog is niet altijd een goede speculaliewat een geluk is voor de menschheid! Aan de frontlinie benoorden en bezui.len de Somme is Woensdag en Donderdag weer hevig gevochten. Het waren nu de Duit schers, die tot den aanval overgingen, mel het doel, van het verloren gebied tusschen Guillemont en Bazentin iets terug le winnen. Woensdag was al duidelijk schrijft de „N. R. Crt." dat de Engelschen om hel behoud van hun veroveringen, bij bun twee- den aanval bevochten, nog hard zouden moeten vechten, gelijk zij het ook geuurende geruimen tijd hebben moeten doen voor het behoud van hun terreinwinst, in den eersten aanval behaald. Die gevechlen zijn nu in vollen gang. Met krachl hebben de Duitschers aange- vallen op den nu vooruitspringenden Noord- Oostelijken hoek van de Engelsche linie bij Longueval. Zij konden gisleren de herovc- ring van het dorp, en van het Delvillebosch, dat zich daaraan in het Noora-Oosten aan- sluil, melden. Het ongeveer gelijktijdig uitgegeven Engel sche bericht erkenl, dat het bosch gedeelte- lijk verloren ging, terwijl de Duitschers ook vasten voet kregen in het dorp. Een gelijk- lijdige aanval der Duitschers op de Water- loohoeve, ten Zuid-Oosten van Loiigueval, mislukte echter. 'Evenmin behaalden zij suc- ces op het overige door hen aangevallen front, dat zich naar het Westen tot zoover als Bazentin (le Petit) uilstrekte. Maar de Engelschen hebben het daarbij niet laten zitten, en in een bericht van gister- avond kon generaal Haig reeds melden, dat het grootste deel van het verloren terrein weer in het bezit van de Engelschen was ge- bracht. De gevechlen, naar erbij werd ge meld, duren echler nog voort, en nog eenige verdere scliommelingen zijn niet onwaar- schijnlijk. De toestand gelijkt dus veel op dien van den zevenden Juli, gedurende de hevije ge vechlen om het dorp Contalmaison, dat drie- maal van bezitter wisselde. Ook toen werden door den I/ngels-chen opperbevelhebber de aankomsl van Duitsche versterkingen gemeld. De verslerkingen, die toen de vijand had, ontvangen, hebben den Engelschen niet verhinderd zich daarna in een nieuwen aanval van een gedeelte van de tweede Duitsche linie meester te maken, wat juist het belang van die nieuwe ver- ovcring uitmaakte. Maar nu hebben de Duit schers, inziende hoe kritiek de toestand aan de Somme voor hen ,werd, weer nieuwe Iroe- pen aangevoerd, die nu tot het uitvoeren van de zooeven beschreven tegenaanvallen worden gebruikt. Waar komen deze nieuwe verslerkingen vandaan? Het antwoord kan slechts veronderstellenderwijs worden ge- geven. De aanvullingstroepen, die de Engel schen na hun eerste succes hebben bestre- den, kwamen niet van Verdun, want daar duurde liel offensief van de Duitschers met onverminderde kracht voort. De Duitschers brach ten weer, gelijk zij gedurende den hee- len oorlog al hebben gedaan, den stelregel in toepassing, dat de aanvallende wijze van verdediging tie beste is. Zij kwamen ook niet van het Oosten, aangezien daar tegenover het Russische offensief zeer onwaarschijn- lijk Iroepen konden worden vrijgemaakt. Misschien kwamen zij gedeeltelijk van an- dere deelen van het Westelijk front, of- schoon de bondgenoolen op allerlei plaat- sen door patrouille-ovei-vallen de Duitschers trachlten vast te houden en in onzekerheid te brengen. Maar voor het grootste deel zul len zij fvel uit het binnenland zijn gehaald. r In die twee richtingen kan natuurlijk vooi deze tweede, nu opgetreden groep verster kingen de schroef nog vaster zijn aange- drukt, maar de veronderstelling ligt voor de hand, dat de Duitschers, naarmate het offensief van de bondgenoolen aan de Som me gevaarlijker wordt, troepen zullen weg- halen van voor Veixiun. Is dit het geval, dan zal daarvan de uitwerking bij de ge- vechten om Verdun aan den dag moeten treden. Tot nog loe zijn daarover geen aan- wijzingen. Het verst is aari de Somme nog altijd de vooruitgang der Franschen, die hun eersten aanval dadelijk konden doorzetten. De groot ste dieple bereilden zij in de slreek van Biaches. De hcele frontverplaatsing heeft in de breedte een uilgestrektheid, die men. de bochten meerekenende. op ongeveer 45 kilometer mag schalten. Het gedeelte waar het tweede verdedigingsstelsel der Duitschers is gezwicht, is natuurlijk veel kleiner en be staat uit twee ifzonderlijke frontstukken, ten tegenover de Engelschen, en een tegen over de Franschen, ten Zuiden van de Somme. Aan het Russische front is zeer weinig belangrijks voorgevallenhet Russische Ieger- berieht bevat slechts enkele mededeelingen over artillerie-gevechten en over hoog water op den Dnjester. Het Duitsche bericht bevat niet veel meer nieuws. En het Ooslenrijk- sche deelt slechts eenige bijzonderheien mede over afgeslagen aanvalspogingen der Russen, aan de Karpathenpassen, bij Jablo- nitza en hij Zabie. Maar een Reuler-telegram uit Petrograd bevat niet-offieieele mededeelingen over den onlangs gemelden lerugtocht der Duitsch- Oostenrijksche troepen achter de Beneden- Loepa. Volgens oit bericht hebben de Rus sen over tien mijlen de sterke verdedigings- linie van de Duitsch-Oostenrijkers op den Noordelijken oever van de Lipa, tot aan de samenvloeilng met den Styr bij Ilolatyn, ge nomen. Het verlies van die verdedigingsli- nie zou van groot nadeel kunnen zijn voor den linkervleugel van het leger van generaal Von Boehm-Ermolli, dat de toegangswegen naar Lemberg, via Brody, verdedigt. Tot nog toe echter zijn de Russen er nog niet in ge- slaagd de Lipa over te trekken; de Duitsch- Oostenrijksche troepen houden den Zuide- lijken oever bezet, en verdedigen de overgan- gen, en naar hel schijnt, met succes. Het Duitsche vlootbericht maakt nog mel ding van een aanval door Duitsche zee- vliegtuigen gedaan op de oorlogshaven van Reval en op de daar liggende Russische oor- logsschepen. Het Duitsche bericht zegt, dat op de schepen en in de militaire inrich- tingen door brandborumen brand ontstaan is; het Russische bericht spreekt slechts van bommen, die in de stad Reval zouden ge- worpen zijn, niet van schade aan schepen of werven toegebracht. HET OPBRENGEN VAN DE ,,LESTRIS". Zondag zijn te Rotterdam aangekomen 9 man der bemanning van het s.s.„I.estris", dat in den nacht van. 5 op 6 Juli door de Duitschers naar Zeebrugge werd opgebracht. Het waren- vijf Hollandsche matrozen, een Spaansche stoker, een Noorsche Stewart, en voorts twee matrozen van Grieksehe natio- naliteit. Zij waren Zaterdag van Brugge ver- teokken en in den avond te IJzendijke ge- arriveerd. Iledenmorgen vertrokkien zij in de vroegte naar Vlissingen, van waar zij per spoor naar Rotterdam kwamen om zich bij de vertegenwoordigers der Cork Cy Ltd. te Rotterdam, de cargadoorsfirma Van Omme- ren, te melden. De „Tel." vernam omtrent hun wedervaren het volgende: De „Lestris", een stoomboot der „Cork Cy. Ltd.", voer geregeld tusschen Liverpool en Rotterdam. Bij de laatste reis had het vaartuig een gemengde lading stuk- goed, waaronder katoen, katoenzaad, 3000 kisten Sunlightzeep, sodex en bleekpoeder. Op weg naar Rotterdam was men den 5en Juli te half twaalf's avonds den Noord Hin der gepasseerd. Tusschen den Noord Hin der en Schouwenbank, te ongeveer kwart voor twee in den nacht werd men plotse- ling gepraaid. 't Zicht was niet zeer hel- der. Op dat oogenblik bevonden zich de kapitein Roberts en de le officier QuLn op de brug. In onberispelijk EngeLsch werd hun toegcroepen: „What ship is this?" „This is steamship .„Les.tris", werd van de brug teruggeroepen. De „Lestris" stopte en onmiddellijk daar na kwam n lorpedoboot aan stuurboordzij langszij van liet vaartuig. Voor men goed wist, wat er gebeurde, klommen ongeveer 30 Duitsche zeelieden als ratten aan boord. 't Leek net een theaterstuk, zoo goed waren de rollen verdeeld. Een luitenant ter zee begaf zich met tien man naar de brug, vijf man gingen de machinekamer binnen en de rest verdeelde zich over het dele. Allen wa ren gewapend met revolvers, die zij in een gordel droegen. De bemanning van de „Les- tris zag, dat alle legenstand nutteloos zou zijn. Men gedroeg zich dus naar de aanwij- zingen der Duitschers. De Duitsche officier gaf te kerinen, dat men spoedig moest wegstoomen. Hij was be- vreesd, dat een vijandehjk schip zou op- dagen om de „Lestris" ter hulp te komen. En daarom beval hij „full speed" de rich- ting naar Zeebrugge te kiezen, opdat men snel uit de gevaarlijke zone kwam. De Duit schers helen de gewone bemanning haar werk doen, doch hielden toezicht, dat alles precies gebeurde. De Engelsche vlag werd omlaag gehaala ert in de plaats daarvan de Duitsche oorlogsvlag geheschen. Onder de indringers bevonden zich vijf matrozen, die ieder op hun baadje drie eleclrische lampen bevestigd hadden. Zij be- dienden zich daarvan, om volgens het ..Morse'-systeem lichtseinen met de torpe- doboot te wisselen. De revolvers bleven in de gordels. Over het algemeen waren de Duitschers zeervocr- komend en gaven zij in voortreffelijk F.n- gelsch te kennen, dat het hun zeer leed deed, maar hat zij slechts de van hooger hand gegeven bevelen hadden te volgen. Zoo naderde men Zeebrugge. Van het dek nam men toen waar, dat de torpedoboot ge- volgd werd door een onderzeeer. Nabij Zee- l'rL'gge kwamen walervliegers zweven boven de „Lestris". En zij zwaaiden ten teeken van groet tegen de officieren op de brug. t Zal ongeveer tusschen) 6 en 7 uur in den morgen geweest zijn, toen men bij de haven van Zeebrugge kwam en daar voor anker ging liggen. De „Kriminal Polizei" kwam aan boord om de papieren der bemanning na te zien. En ook bij deze formaliteit ge- droegen de Duitschers zich zeer voorkomend en beleefd. De lucht was toen zeer hetder, de zon scheen. Een sleepboot nam de „Lestris" op sleep- touw en bracht het vaartuig tusschen de pieren langzij van de kade. Aan den overkant zag men de „Brussels". oorts werden opgemerkt in de haven van Zeebrugge: een onderzeeer, klein model, het sloomschip „Zaanstroom", en 12 torpedoja- gers van verschillende grootte. Op het ha- venhoofd zag men geschut opgesteld, naar schatling kanonnen van, 8 c.M. Er werd op het tusschendek app61 gehou- den over manschappen en officieren. In het geheel beslond de bemanning uit 21 koppen, t.w. 10 Engelschen), 5 Hollanders, 2 Grieken] 1 Noor, 1 Belg en 1 Rus. Ook werden de mannen gefouilleerd. En daarna was de bagage der bemanning aan de beurt om na- gezien te worden. Intusschen waren 40 a 50 soldaten aan lioord van het schip gekomen, die het ge heele vaartuig van onder tot boven begon nen le plunderen. De lading liet men onge- moeid. Doch alles wat lot den inventaris van 't schip behoorae, werd buitgemaakt. Eerst werd al het aanwezige voedsel, eigen- dom van de bemanning, ingerekend. De Duit schers vielen als T ware aan op het Witte- hrooii! Dan werden uit de kajnilen de sloo- pen der kussens gehaald. En daarin werd Mies gepakt, wat maar naar de gading was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5