De Oorlog. Laatste Berlohten. GEMENGDE BERICHTEN. op dat dergelijke bureaux zichzelf moeten kunnen bedruipen eu dat het met opgait, daarvoor provinciaal subsidie te verlenen. Het voorstel wordl aangenomen met 38 stemmen tegen 1. SUBSIDIE A AN PHILIPPINE IN HE KOSTEN VAN VERLOSKUNDIGE hulp. 20. VoOiTSlel tot ver leaning laan ds gemeen- te Philippine tdl wederopzeggens van een jaarlijksch subsidie van 183,331,2 ter voorziening in tie kostcn van ver- Ioskundigie hulp. In verband met de verhooging der jaar- wedde van de gemeente-vroedvrouw te Phi lippine met 100,wordt voorgesteld 00k de provincial© bijdrage voor dit doel te ver- hoogen, en wet met J 33,33y2- In de afdeeiingen vereenigden zicli alle' leden met het voorstel. Het is aangenomen. SUBSIDIE R.-K. MILITAIR TEHUIS te TER NEUZEN. 21. Voorstel tot afwijzing van het ver- zock van hot bestuur van het R.-K. Militair Tehuis te Ter Neuzen, om eenc jaarlijksche subsidie van ,f 200. Een ter zake ingekomen nader adres van het bestuur, met een nader advies van Bur- gemeester en Wethouders van Ter Neuzen, is reeds door (ons vermeld. Blijkens liet algemeen verslag, bestond, in verband met het naar aanleiding van het nader adres van liet bestuur uitgebrachte ge- wijzigde advies van Burgemeester en Wet houders van Tea- Neuzen, over deze aange- legenheid veel verschil van gevoelen. Werd er. eenerzijds op gevvezen, dat, in verband met de mobilisatie, op verschillende plaatsen dergelijfce aanvragen te wachten zijn, voorts, dat, in normale omstandigheden, het garnizoen te Ter Neuzen zeer gering is, anderzijids deed men uitkomen, dat het Tehuis van Ter Neuzen toch rechtspersoon- lijklieid bezit en lid is van den Bond van militaire vereenigingen en dus op een lijn is te stellen met de blijvende inrichtingen le Middelburg en Vlissingen, welke 00k subsi die van de Provincie ontvangen. Een lid van 'Gedeputeerde Staten deelde mede, dat door het College geen nader voor stel kon gedaan worden, daar geen gelegen- heid had bestaan voor nadere behandeling in de vergadering. In eene afdeeling verklaarden zich bij stemming tien leden voor bet voorstel van Gedeputeerde Staten en twee tegen, terwijl een lid zich zijn Stem voorbehield. Vele leden echter verklaarden zich hereid, later een subsidie te verleenen, als het vastslond, dat de inrichting van blijvenden aard zou zijn. In eene andere af deeling werd een mo lie in stemming gebracht, de wensebelijkheid uitsprekende. aan het Militair Tehuis te Ter Neuzen voor een jaar subsidie te verleenen. Diaar voor stem den zes leden. een lid stemde tegen. vijf beliielden zich hun stem voor. In de derde afdeeling verklaarde een lid, dat z.i. bij de Militaire Tehuizen geen Pro vinciaal belang was betrokken, doch, nu men eenmaal met het verleenen van subsi dies daarvoor begOnnen was, zag bij geen reden, het in dit geval te weigeren. Echter slide hij voor, in verband met het geringe getal der blijvende bezeLting, als maximum 50 te geven. AnSerer, wilden evenveel geven als aan de andere Tehuizen, namelijk 150. Voor het laatste denkbeeld verklaarden zich bij stemming twee leden, vijf stemden tegen, vijf behielden zich hun stem voor. De heer Van Teijlingen bestrijdt het geven van 150 subsidie en hij acht 50 vol- doende; o.a. acht hij iden post van f 300 op de begrooling uilgetrokken voor tooneel- uitvberingen, %pelen, boeken enz. veel te hoog. Hij stelt een amendement voor, om1 maar f 50 te geven. De heer IJsebaert neemt de verdediging op zich en stelt voor f 150 te geven. Hij zet uiteen. dat het Tehuis aangesloten is aan den Bond van Militaire Vereenigingen en op een lijn is te stellen met de Tehuizen te Vlissingen en Middelburg. De heer Maarleveld wil wachten tot na de mobilisatie, want nu zijn er overal Tehuizen, te Biervliet zelfs 2. Als blijkt, dat Ter Neu zen 00k later behoefle heeft aan een Tehuis, dan zal spreker gaarne het verleenen eener subsidie helpen bevorderen. De heer Dieleman bepleit het geven van subsidie aan de vereeniging, maar dan onder de voorwaarden. die 00k gesteld zijn voor de Tehuizen te Middelburg en te Vlissingen. De heer Blum wijst er op, dat, nu men thans militairen, atkomstig uit alle deelen van het land, bier heeft, er niet veel Pro vinciaal belang bij betrokken is, om naar aanleiding daarvan subsidie te verleenen. .Het voorstel van den heer IJsebaert, om 150 subsidie te verleenen, werd aangeno men met 20 tegen 19 stemmen. 22. Voorstel tot alwijzing van het ver- zoek van de. vereeniging „Grocnle- proefiuin Zuid-Revelanrl", om ®cn jaar lijksch subsidie. Gedeputeerde Staten wijzen er op, dat de begrooting, 00k zander deze subsidie, slui tend wordt gemaakt (en dat 'de belanghebben- den sle'chts f 100 bijdragen op eene be grooting van 3100. Ook vreezen Gedepu teerde Staten voor meerdere aanvragen. A1 konden, behoudens een enkele uitzon- diering, alle leden zich met liet voorstel ver- eenigen, zoo zou het blijkens het afdee- lingsverslag door meerderen betreurd wor den, dat in het algemeen aan groenteproef- tuinen, welke voor onderwijs en, voorlich- ting zullen dienen, geen subsidie zou wor den verleend. Een lid keurde het voorstel of, omdat aan verschillende kapitaalkrach- tige leden wel subsidie wordt verleend. Het voorstel is aangenomen. Van onderstaande voorstellen was bij het afdrukken nog geen bericht betreffende de beslissing der Staten ontvangen: 23. Voorstel lot opening van een crediet, voor die jaren 1917 en 1918, tot een maximum v9n 4000 's jaars, aan de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeleelt in Zeeland, ter bevordering en aanmoediging van de \erbetering der paardenfokkerij in dit gewesl. In twee afdeeiingen konden alle leden zich met het voorstel vereeni.gen, doch in de derde maakte een lid bezwaar tegen een zoo hoog subsidie, waar belanghebbenden zelf niets bijdragen, daar de kosten uitsluitend door de Provincie en de maatschappij van landbouw worden gedragen. Hij wenschte, als protest daarlegen, de subsidie met 500 Le verminderen. Bij stemming verklaarden zich twee leden daar voor en de anderen tegen. 24. Voorste! tot ioekenning van een sub sidie van f. 159, voor 1910, aan de Provixieiale cojiiraissie voor de ver- betering van hel varkensras in Zeeland. Het komt Gedeputeerden voor, dat een geldelijke steun, aan deze commissie ver leend, inderdaaid voor de verbetering van het varkensras in Zeeland goede resultaten zal kunnen opleveren. Waar naast d^ reeds lang bestaande subsidies voor paarderi- en rundvoefokkerij sedert 1910 ook de bevorde ring van de geitenteelt uit de Provinciate kas gesleund wordl, komt liet Gedeputeer den voor, dat deugdelijke pogingen, om de varkebsfokkerij in Zeeland te verbeleren, eveneens op stoffelijke ondersteuning aan- spraak mogen maken. Daardoor zullen weder, evenals bij de geitenfokkerij, in hoofd- zaak de Ixelangen van kleinere landbouwers en arbeidiers bevorderd worden. Algemeen kon men zicli in de afdeeiingen met dit voolslel vereenigen. 25. Voorstel tol verieening van een duurle- toeslag uit de Provinciate kas, voor die verpleging van arme krankzinnigen. I11 de afdeeiingen vereenigde metl zich al gemeen met dit vo Drslel. 26. Voorstel tol shilling van eene gehl- Ieening van ten hoogste 360.990. In de jaren 1912, 1913, 1914 en 1915 zijn verschillende buitengewone uitgaven gedaan, ■waarvQior geen leeningen zijn gesloten, en wel lot jCen totaal bedrag van f 352.840,26V2. Voor deze uitgaven zal zoo noodig moeten worden geleend. Onder die uitgaven, de diensten 1912, 1913 en 1914 betreffende, zijn verschillende begrepen welke waren opgeno- men in het voorstel van 19 Juni 1914, tot het aangaan van eene geldleening van ten hoogiste 435.000 en waarvoor tot dusver niet is geleend. Het komt Gedeputeerde Sta ten gewenscht voor, dat het besluil tot het aangaan dier geldleening niet verder wordt uitgevoerd, en dat een nieuw besluit tot het aangaan eener geldleening genomen wordt, voor bestrijding van de bedoelde uitgaven en ook voor de uitgaven van buitengewonen aard, welke de diensten 1915 en 1916 be- treffen. De kosten der leening kunnen op ongeveer 3000 worden gesteld, zoodat in het geheel zal moeten worden voorzien in een bedrag van ongeveer 356.000. In de veronderstelhng, dat de leening tegen een rentevoel van 4x/2 pCt. kan woixlen aange- gaan, zal bet nominaal bedrag op niet min der dan f 360.000 mogen worden gesteld. Bij de niet voldoende zekerheid, dat dit zal kunnen geschieden, komt het Gedeputeerde Staten veiliger voor, in hel besluit eene ma ximum-rente van 5V2 pCt. te stellen, waar- door zij vrijheid heeft, het rentetype aan le nemen, dat op het oogenblik van' uitgifte der leening het meesl voordeelig voor die. Provincie is. In 2 afdeeiingen werd bezwaar gemaakt tegen de in het Voorstel bepaalde maximum- rente van 51/2 pCt., men meende, dat dit rentecijfer naar buiten .zelfs een slechten in- druk zou maken. Meerdere leden verklaar den zich vopr 5 pCt. Naar aanleiding van dit verslag hebben Ge- depuleerde Staten hun voorstel in dien geest gewijzigd. 27. Voorstel tot vastsielling der rckening van die Provincie over 1914. De rekening bedraagt in ontwingsten f 1.156.449,711/2, in uitgaven 1.079.114,111/2, het goed slot alzoo f 77.335,60. 28. Voorstel tot wijziging der begrooling xoor 1916. 29. Voorstel lot vaslslelling van de 3ie- grooiing voor 1917. De aangeboden begrooting sluit met een eindcijfer van 1.189.498,251/2 cn een post voor onvoorziene uitgaven van f 18.095,92. Zooals reeds vroeger is opgemerkt aldus lichtten Gedeputeerde Staten de begrooting toe is, om de Provinciate begrootingen sluitend te maken, de beschikking noodig over een vrij groot batig saldo van de laatst voorgaande rekening. Volgens de thans bekende gegevenis zal de dienst 1915 slui- len met een good saldo vau ruim 86.000. Er bestaat dus geen bezwaar om voor den dienst 1917 over 75.000 van het vermoe- delijk batig saldo over 1915 te beschikken. Het dan nog aan deze begrooting ontbreken- de wenschen Gedeputeerde Staten te vinden door het in ontvang brengen van eene geld leening. In de jaren 1912, 1913, 1914 en 1915 zijn Lot een gezamenlijk bedrag van 241.390,26 uitgaven van buitengewonen aaixl gedaan. welke vermeld zijn in liet voorstel tot het aangaan eener geldleening van ten hoogiste f 360.000. Voor deze uitgaven is tot dusver niet geleend. Ware dit geschied, d:an zouden de opgemelde diensten zooveel hoogere batige saldo's hebben opgeleverd. Er bestaat volgens Gedeputeerde Staten geen enkel bezwaar tegen. in plaats van de ont- brekende saldo's in de begrooting voor 1917 te brengen een bedrag van 50.000 voor geldleening, waarmede de begrooting' kan worden sluitend gemaakt met een voldoend bedrag voor onvoorziene uitgaven. Bij de begrootingen worden overgelegd die voor de verschillenae stoombootdiensten. Voor de lijn VlissingenBreskensTer Neu zen wordt een kwaad slot geraamd van 27000, terwijl deze dienst in 1915 een goed slot opleverde van 11382,SD/o. Voor de lijn WalsoordenHansweert met den stoom- tramdienst HansweertVlake wordt een na- deelig slot geraamd van f 12500, terwijl over 1915 een goed slot van ,f 27645,65 werd be- haald. De dienst op de Ooster-Schelde leverde in 1915 een kwaad slot van f 35731,011/2 op en er werd dan ook weder voor 1917 een kwaad slot van 35000 geraamd. Aan het onderzoek in de afdeeiingen heb ben blijkens het afdeelingsverslag deel- genomen 35 leden, waaronder 5 leden van Gedeputeerde Staten. Algemeene beschouwingen werden niet ge- houden. Bij de behandeling der inkomsten werd alleen in eene afdeeling door een lid ge- vraagd. of aan Gedeputeei-de Staten bekend is, hoe'i groot de opbrengst der Ilijksinkom- stenbelasling in Zeeland is. Verschillende artikelen der uitgaven given aanleiding tot bespreking. Bij hoofdsluk I art. 3 werd door een lid gevraagd, of floor Gedeputeerde Staten bene regeling was gelroffen omtrent de jaarwed- den van de gemobiliseerde aipbtenaren der Provincie. Nagr men meent genieten deze nog altijrt hun voile tractement; een loe- stand, die op den duur niet kan worden be- stendigd. Enkele leden sloten zich liierbij aan. Bij lioofdstuk I arl. 6 wenschte een der leden de aandacht le yesltgen op de jaar- wedden van de opzichters van den Proyin- cialen walerstaat. In de Zomerzitting van 1911 werd door Gedeputeerde Staten eene herziening van hunne tractementen 'toege- zegd. Aan Gedeputeerde Staten wordt in overweging gegeven de belofte van 1914 in le lossen. Bij hoofdstuk III arl. 7 acht een der leden de bezwaren van het College van Gedepu teerde Slalen, om tot openstelling der Pro vinciate bibliotheek ook des avonds te ge- raken, niet onoverkomelijk. Door een lid van liet college wordt in den breede toegelicht, -.lioeveel kosten dit met zich zoude brengen. Nog afgezien van den a an leg van electriciteit voor verlichting moet er aan worden gedacht, dat de gelieele ex- ploilatie zooveel' duurder zal worden, door- dien zeer vermoedelijk het personeel zou moeten worden uitgebreid. De \Taag ri'st, of het meerdere nut wel zou opwegen.tegen de meerdere kosten. Eene proef van openstelling der biblio theek op eenige avonden in de week wordt in overweging gegeven. Uitbreiding van per soneel is daarvoor niet noodig. Bij hoofdstuk III arl. 8 wend in eene af deeling de vraag gesteld, of, nu in de laatste jaren de dienst op de Wester-Schelde niet- onbelangrijke winst afwierp, de tijd nog niet gekomen was, om eene derde boot in de vaart' te brengen, ten einde de diensten VlissingenBreskens en VlisisingenTer Neu zen afzonderlijk te houden. Hierdoor zou tevens het personeel belangrijk minder werk le verrichten hebben. Van de zijide van Gedeputeerde Staten werd opgemerkt, .dat de 1110bi 1 isatie-toesia 11 d oor- zaak is van de gunstige exploitatie, welke dus vertnoedelijk van tijdelijken aard z;m zijn. Van andere zjjde achtte men een derde boot niet noodig, zoodra de lijn Ter Neuzen Hansweert in exploitatie zal zijn. In eene andere afdeeling werd eveneens de wenschelijkbeid van afzonderlijke diensten Vlissingen—Breskens en Missingen—Ter Neu zen ter sprake gebracht. Daar deelde eCn lid van Gedeputeerde Staten mede, dat dit niet meer kosten zou veroorzaken, doch dot tqgen afzonderlijke diensten andere - onover- komelijke bezwaren bestonden; hij voegde er aan toe, dat geenszins uitgesloten is, dat aan billijke bezwaren zal worden tegemoet gekomen. Verder werd aangedrongen op betere aan- sluiting van den stoombootdiensl op spoor en trammen; enkele leden vestigden in hel bijzonder de aandacht vail tie Commissie van loezicht op de sleclite aansluiting van de boot van 4,10 namiddag uit Bresken.; op de treinen in Ylissiingen. In eene afdeeling werd door enkele leden de opmerking gemaakt, dat meer publicatie van de dienstregelingen gewenscht zou zijn. In twee afdeeiingen werden de jaarwedden Van het personeel ter sprake gebracht. Een lid noodigde Gedeputeerde Staten uit, tegen de Najaarszitling de loonregeling van het personeel na te gaan, in verband met een wenschelijk geoordeelden „duurte-toe- slag". Een ander lid maakte de opmerking, dat, gezien een aan de leden toegezonden staat van uilgewerkte tractementen over een aan- tal jaren, de verbetering der salarissen in 1914 niet noemenswaard moet worden ge- acht. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt hiertegen aangevoerd, dat die staat wel een eenigszins eenzijdige voorstelling geeft, omdat niet moet worden vergeten, dat bij de inwerkingtreding der nieuwe Iracte- mentsregeling al aanstonds door iederen be- amble de dienstjaren werden ingebracht. lie liij op dat moment had. Mededeeling werd gedaan van de tractementen, welke voor en na de invoering der nieuwe tractementsrege- ling werden genoten, waaruit blijkt, dat in- derdaad zeer velen zeer zijn vooruitgegaan.. Gevraagd werd, of het juist is, dat bij bevordering tot hoogeren rang in dien nieu- wen rang eerst een half jaar op proef moet worden gevaren en dat, hoewel in hooger ambt, dan toch het tractement als zoodanig eerst wordt genoten na de definitieve aan- stelling. Waar nit financieele schade voor de betrokkenen medebrengt, wordt gevraagd, of Gedeputeerde Staten geene regeling zou den kunnen treffen, om aan dit bezwaar te gemoet te komen. Bij hoofdstuk III art. 9 werd ook voor den dienst Walsoorden—Vlake grootere be- kendheid door middel van reisgidsen en dag- bladen wenschelijk geacht. Door een lid werd verklaard, dat het over weging verdient, de eerste morgenboot uit Walsoorden drie kwartier later te doen ver- trekken, om ,te Vlake aansluiting te geven op den sneltrein naar Roozendaal en den morgentrein naar Vlissingen; hij wenschte, dat zou worden onderzocht, of dit in ver-.. band met het postcontract moge'lijk zou zijn. Een lid wijist er op, dat de salarissen op deze lijn lager zijn dan op de andere lijnen, terwijl op dit traject de inkomsten zeer mild vloeiden, waaruit blijkt, dat er veel te vervoeren, dus veel werk te verrichten was. Hij wenscht, dat Gedeputeerde Staten hier- aan hunne aandacht zullen wijden. Een ander lid maakt de opmerking, dat bij vergelijking van de rekeningen over 1914 en 1915 het zijne aandacht had getrokken, dat er eene winst was gemaakt van 15000 en het goed slot f 28000 bedroeg na af- schrijvirig van hetgeen afgeschreven moest worden, zoodat het hem alleszins billijk voorkomt met het oog op den zwaren dienst van het stoombootpersoneel, dat lie! salaris van dit personeel eenigszins worde verhoogd. Het laatstbedoelde lid verklaarde met ge- noegen bemerkt te hebben, dat bij den tram- dienst van Hansweert naar Vlake 6888 is afgeschreven op het kapitaal en een nieuwe goeaerenwagen is aangeschaft en betaald. Bij hoofdstuk III art. 10 werd gevraagd, wanneer de dienst Ter Neuzen—Hansweert in exploitatie zou kunnen komen. Bij lioofdstuk III arl. 11 werd de opmer king gemaakt, dat de dienst op de Ooster- Schelde zooveel geld kost aan de Provincie. Een der leden van Gedeputeerde Slalen stemt dit toe, doch wijst er op. dat.' waar op de Wester:Schelde zooveel ontvangen wordt we- gens militaire transporter], het verkeer op de Ooster-Schelde meer stationair is. Een lid gaf aan Gedeputeerde Staten in overweging, de morgenboot nil Zierikzee niet allijd vast om half acht te doen afvaren, maar een half uut daarvoor of daarna, in verband met de gelijen. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd daarlegen aange voerd, -dat men dan weer in Katsche Veer zal gaan klagen. dat de boot daar niet op tijd aankomt. 30. Voorstel lot lieffing van opeenlen op de rijksbelastingen voor till". Voorgesteld wordt, deze te heffen als volgt: grondbelasting ongebouwde eigendonnnen 41, gebouwde 33 en perspneele belasting 28. In de afdeeiingen vereenigden zich alle leden met het voorsjel. HOEK. In de heiien namiddag gehouden vergade ring r an den gemeenteraad werd met alge meene stemmen benoemd toL hoofd der openbare school alhier, de heer J. J. van. Doeselaar, thans vvaarnemend hoofd. Ilervalting van liet Engelsohe offensiel. LONDEN, 14 Juli. Officieel: Bij het aan- breken van den dag vielen de Engelsche troepen de tweede Duitsche verdedigings- linie aan. De Engetscben braken over een front van 4 mijlen in de slellingen van den vijand door en veroveiden verscbeidene sterk verdedigde plaatsen. Een bevige strijd duurl voort. LONDEN. De correspondenlen aan het front melden, dat de Engelsche troepen Longefal, - Bezanlin le gr:md. en het geheele boscli van Troncs genomen hebben. Het weder is zeer gunstig. Griekseh koninklijk paleis ver brand. ATHENE. Een zware brand woedde in het Tatoi. Het koninklijk kas tee t vatte vlam en werd door het vuur vernield. Verschil lende leden van het personeel zijn daarbij om het leven gekomen. De koninklijke familie, benevens de Ro lling en de Ivoningin, vluchtten naar Kap- hissia. waar Prins Nicolaas verblijf houdt. AANBESTEDINGEN. Juli. 20 Westdorpe. Bouwen inrichting vlasoe- werking. Bouwkundige Van den Broeke. 21 Axel. Bouwen inrichting vlasbewerking. Bouwkundige Van den' Broeke. 31 Hulst. Verhoogen en veranderen gedeel- te Zeedijk, Bestuur Melopolder. VERGADERINGEN. Juli. 18 Zaamslag. Zaamslagpolder. In de Afrikaanselie wildernis. Er zijn nog andere dan menschelijke vij- anden te bestrijden, zegt een correspondent in de ..Yorkshire Observer", nl. de wilde slreken in Oosl-Afrika. waar generaal Smuts gestreden heeft. Hij vertelt dan ook vail den Jvilimandzjaro- berg: De inboorlinigen aanbidden den berg als een felisch. In dit mistige weer kan men hem zelden zien. Alleen tegen zonsop- en ondergang zijn de glooiendfe wanden van den geweldigen krater, „de schoot der aar- de, waaruit de man en de vrouw zijn voort- gekomen". Dan wordt een enkel oogenblik de pracht der onbeklimbare hoogten, ver- guld door de eerste stralen uit het Oosten of den laatsten glans van het Westen, om- sluierd om aangebeden te worden door de gelomigen, en de wilde, die vol vrees in de wildernis wegkruipt, buigt zich ter aarde in, op zijn wijze begrepen, aanbidding van het oneindige. Maar dit tropisch terrein is even vergif- tigd als schoon. De leeuw en het luipaard, om nog niet eens van de hyena te spreken, zijn er meesters.. Een verschrikte vrachtauto- bestuurder berichtle onlangs, dat twee rhi- nocerossen een aanval hadden lieproefd op zijn wagen en het is nog niet uitgemaakt, wie "het meest woedend, verschrilct en ver- baasd was, de rhinocerossen of de chauffeur. Het is hier, klaagde een echt Londensche chauffeur, gewoonweg een diergaarde, maar de beeSten worden s avonds niet opgeslo- ten. Er zijn massa's „boks" en vogels om jacht op te maken. Verontwaardigde nijl- paarden, Hie uit bun rust opgeschrikt ziin door het lawaai der motorrijwielen, vallen met open bek aan, terwijl zij een knorrend protest laten hooren. Door de schaduwen van dit woudland hebben wij onze automobielwegen aangelegd en groote vrachtwagens snorren onopiionde- lijk door slreken, waar woedende apen ka- belen en schreeuwen. Die apen hebben bij het gevecht aan de Loemivier zooveel lawaai gemaakt, zoodanig geschreeuwd en jgegild in de boomen, dat het moeilijk was, de be- velen te verstaan. Een vromvelijke leidekker. Te Landshut, Silezie, is een vrouwelijke leidekker opgetreden. Zij doet het werk van haar man, die aan het front is, en draagt er zijn kleeren bg. Smokkelen. Eenige dagen geleden stapten te Maas tricht twee heeren uit den Hollandschen trein, wier bagage door haar gewicht dade- lijk argwaan wekte bp de kommiezen. Deze volgden beide heeren naar hotel Willems in de Stationsstraat en verzoehten hen hun koffers te openen. Als aiitwoord gaven de heeren hun visite- kaartjes met op hooghartigen toon uitge- sproken weigeriug aan het verzoek te voldoen, Een smid werd er toen bijgehaald en deze brak de koffers open. De inhoud bestond uit 250 K.G. cacaoboter. Natuurlijk werd de smokkelwaar gecon- fiskeerd en hedeu door de administratie verkocht. Op de visitekaartjes stonden de namen': Jhr. Van Suchtelen*van de Haere en Baron Van Hoevel tot Westerflier. De naam van Jhr. Van Suchtelen van de Haere is, zooals men weet, ineermalen ge- noemd in verband met eigenaardige handels- praktijken met eonsenten. (Tel.) Ncutraliteilsschennis De marechaussee te Winterswijk heeft gis- teren den Duitschen spoorwegbeambte te Rotten gearresteerd, onder verdenking, door misleidende inlichtingen reeds op neulraal gebied zijnde Fransche lvrijgsgevangenen we der naar Duitsch grondgebied te hebben ge- lokt. De eerste brievenbestelster! Naar aanleiding van berichten over vrou welijke brievenbesleisters, wordt gemeld, dat wellicht Tiel de eerste brievenbestelster heeft gehad, reeds voor 55 jaren, nl. in 1861. Zij beetle Roosje van der Hoeven, in de wande- ling noemde men haar „Roos van San". Zij braclil de brieven in de stad rond in een z.g. ..ldopmandje". Bij de uilbreiding van den dienst wend jzij gepensionneerd met ,/l,25 per week, welk pensioentje zij genool tot haar dood. IIET BELGISCHE LEGER. Het Belgische kabinet heeft, volgens een part, telegram uit Havre aan de N. R. Crt. na er twee dagen over te hebben beraad- slaagd, het wetsontvverp tot het onder de wapenen roepen van Belgen van 18 tot 40 jaar, aangenomen. Op voorstel van Berryer, Minister van Binnenlandsdie Zaken, zal aan ongehuwden van 18—30 jaar geen uitstel worden, toegestaan. Het ontwerp is aan den Roning ter t>e- krachtiging voorgelegd, len einde onmiddel- lijk in to'epassing te kunnen komen. DE HOUDLNG VAN ROEMENIE. De //Az Est" verneemt uit Boekarest De diplomateu der Entente polsten 3e Roe- meensehe regeering om te vernemen of thans, na het begin van hetFransch- Engelsche offensief, gerekend kan worden op Roemenie's deelneming aan den oorlog. Bratianu antwooride daarop, dat de eind- uitslag van het offensief vooralsnog onzeker geacht moest worden en dat daarom voor Roemenie geen reden bestond zijn onzijdigheid prijs te geven. Een .diplomaat schrijft in het te Boekarest versehijnende blad //Opinia"Bratianu schpnt thans definitief besloten te hebben om de onzijdigheid te handkaven. Hij had ongetwijfefd verplichtingenjegensde Entente, zoodat Roemenie zich niet tegen haar kon wenden. Maar het land heeff evenzeer ver- plichtingen, die 't verhinderen de wapenen tegen de centrale mogendheden op te vatten. Daaruit volgt de handhaving van onze on zijdigheid, ook in de toekomst. De Koning van Roemenie is naar zijn zomerverblijf te Sina'ia vertrokken. Bratianu ging naar zijn landgoed te Floritza. Yolgens de ffVoss. Ztg." heeft de Roe- meensehe regeering opnieuw te Parjjs en Londen aangedrongen om de Roemeensche munitie, die zich te Saloniki bevindt, af te gevendeze was eertijds in Amerika gekocht, maar bereikte Roemenie niet ten- gevolge van de oorlogsgebeurtenissen op den Balkan. De Fransche regeering ant- woordde, dat zij dezen wensch niet kon vervullen, aangezien de bezwaren, die er eenige maanden geleden tegen geopperd waren, nog heden bestonden. In politieke kringen in Petersburg ge- looft men, dat de afwachtende houding der Roemeensche regeering voor een groot deel moet worden geweten aan deze munitie- kwestie. TER NEUZEN, 14 Juli 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand ruim 760.0 Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 751.5 Skagen. Verwackting tot den avond van 15 Juli zwakke tot matige wind uit Westelijke riehtingen, meest zwaar bewoikt, mogelijk eenige regen, iets warmer, vooral des ocbtends. Groenten in Limburg. De Rijkscommissie van Toezicht op de Croenten-centrale meldt ons Terwijl in Zuid-Holland de kropsaiade nu en dan zulke hooge prijzen opbrengt, dat klachten inkomen over de gebrekkige hand- having der maximum prijzen, wordt ons her- haaldeljjk van Venlosche veilingen bericht, dat deze groente, wegens de lage prgzen, schier onverkoopbaar is. Het wil de commissie voorkomen, dat het ligt op den weg van den handel dat om zich deze laatste omstandigheid ten nutte te maken en de daar beschikbare groente voor de andere deelen van Nederland te betrekken. Wellicht geldt dit ook voor andere soorten van groenten. Opgebrachle schepen. Naar Kirkwall zijn opgebracht de volgen- de Nederlandsche schepenNoordwijk, Noorddjjk, Yildum, Apollonia, Industrie, Marie Henriette, Clara, Gesina, Koningin Emma en Neerlandia I. Boter naar Engeland. Renter seint uit Londen asn de N. R. Crt. In antwoord op een vraag zeide Cecil heden in het Lagerhuis, dat de Britsche regeering geene subsidie geeft aan Neder-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 7