Provinciale Staten van Zeeland. De heer Boissevain bepleit groadige ver- beteriDg der intercommunaie telefoon. Zooals de verbinding AmsterdamDen flaag - Rotterdam nu is, kan bet Diet langer. Er moet verbetering in komen. De heer "Van Doorn wenscht meer reclame voor verschillende gemakken, die de posteri] biedt en de meDSchen on'oekend ztjn, b.v. postbladen, telegramzegels qn Zondagszegels. Minister Lely zegt, dat hp beeft nagegaan, of er niet nog meer inkomsten verkregen konden worden door portverhoogiug, maar men moet hierbp voorzichtig te werk gaan. Na enkele portverlaging neemt de verzending enorm toe, doch het omgekeerde kon ook wel eeas plaats grijpen en hiertegen dient gewaakf. Reclame voor geriefelijkheden der post wil de Minister in overweging nemen. Na repliek werden de algemeene beraad- slagingen geslotec. Zondagsrust bij de Posterijen. De heer Bichou van lJsselmonde verdedigt een door verschillende rechtsche leden voor- gesteld amendement, strekkende te bepalen, dat 't port voor brieven, gedrukte stukken nieuwsbladen, monsters en pustwisseis met 5 cents werdt verhoogd, wanneer ze in be- stellingen op Zondag moeten worden op- genomen. De heer Wyckerslooth de Weerdesteyn bestrijdt het amendement, ofschoon hi] voor- stander van Zondagsrust is. Men geeft den Staat financieel voordeel bij bestellen op Zondag door portverhooging. Het gevolg er van zal zijn, dat de Staat het aantal Zondagsbestellingen vermeerdert, in verband met de brievpn die met verhoogd port na de eerste bestelling aankomen aan het post- kantoor. Men komt met dit systeem verder van de Zondagsrust dan ooit. De Zondags rust staat voor spreker te hoog, om die ter beschikking te stelleu van bet publiek, tegen betaling van 5 cents. (GelaCh). Ook de heer de V isser bestrijdt het amen dement. jSondagrust is een ethisch beginsel, waarvoor op ethische wjjze behoort te worden gepropageerd, maar waarin geen financieel element mag worden gebracht. Intrekking van bet amendement zal de Zondagsrust, het mee3t ten goede komen. De vergadering wordt tot Dinsdagmorgen verdaagd. -. tlulpeonmiiezen. Met ingang van gisteren zijn wederom eenige honderden militaire hulpcommiezen benoemd en op de verschillende grens- en commiezeuposten gedirigeerd. Voor hua verirek moest ieder verklaren of hp bp een eventueeie demobilisatie al dan niet bereid is om c. q. nog eenigen tijd in functie te blpven. (A-^P-) Vergadering van Vrijdag 14 Juli 1916, des voo rmiddags 10 u ur. Voorzitter de heer Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 39 leden; afwezig de heeren Wondergem, Gexlach en Giljam, alien met kennisgeving. Alsnog is ingekomen een adres van het uit- voerend co-mite voor de tot standkoming van een verharden verbindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen, met een afdruk van een op die zaak be trek king h-dbbcnd ingezonden stuk uit de „Ter Neuzensche Courant' van 1 Juli 11. Na resumLie der notulen van de vorige vergadering, werd aan de orde. gesteld de beraadslaging over de verschillende voorstel- len van Gedeputeerde Staten. 1. Voorslel tot wijziiiing van tie veror- dening tot regeiing van de jaarwedden van de amblenaren en bedienden ler Provinciale Griffie van Zeeiand. Dit voorslel beoogt voprnamelijk, om aan den heer H. J. G. Iiartmtm, sedert 1 Juli 1881 in dienst als ambtenaar ter Provinciale Griffie, sedent 1 Juni 1900 als hoofdcommies, chef der eerste afdeeling, tevens belast met de waarneming van het grit jierschap der Staten, en wienis werkkring drukker is als dien van zijne geliiken rang bekleedende col- lega's, eene verhooging van j aar\Vedde ad 1000 toe te kennen. Genoemde ambtenaar vervult zijne taak met grooten ijver en bekwaamheid en zij achten den tijd gekomen, om die verdiensten te erkennen. Zij wenschen hem ook eene rangjs verhooging toe te kennen, en vragen daartoe de bevoegdheid, aan den ambtenaar, die belast wordt met de waarneming van het grifficrschap den titel van refcrendaris te verleenen en daaraan te verbinden eenejaar- weddeverhooging van j 500 tot 1000. Het is hunne bedoeling, in verband met de vele dienstjaren van den heer Hartman, aan dezen de volte verhooging terstond toe te kennen, met ingang van 1 Januari 1916. Voorts wirndt voor,gesteld de verordening aldus te wijzigen, dat de jaarwedde der boden wordt bepaald op 600 tot 1000 voor hen die geen vrije woning, vuur en licht genieten en hen die dit Wel 'genieten te handliaven bp 850. Verder stellen Gedeputeerde Staten voor de bode, die tevens toezicht houdt op de gebouwen der Provincie, te noemen kamer- bew.aard.er, en voor dezen en de boden een uniform in te voeren, voor eerstgenoemden facultatlef. Van verschillende zijden werd, blijkens het afdeelingsverslag, instemming betuigd met naren en bedienden van dien dienst niet wordt godacht. Een ander lid vreesde, dat alle betrekkin- gen aan de Provinciale Griffie worden op- gevoerd en zoude er meer de voorkeur aan geven, dat eene persoonlijke toelage aan den heer Hartman werd loegekend. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd met genoegen geconstateerd, dat het voor slel in zake den heer Hartman instemming gevonden bad. Er werd medegedeeld, dat het College reeds dang overtuigd was, dat de bezokliging van dezen ambtenaar, om de redenen, in het voorslel uiteengezet, te laag was; daarorp was dan ook lang naar een mididel gezocht, om die te verhoogen. Einde- lijk is een vorm gevonden, die thans in dit voorslel is belichaamd. Aan tractementsver- hooging werd met het oog op het pensioen de voorkeur gegeven boven eene persoonlijke toelage. Ook deelde een lid van Gedeputeerde Sta ten mede, dat liij meende bij dil voorstel niet te moeten ingaan op de opmerking, dat ambtenaren bij den Provincialen stoombool- dienst niet behoorlijk zouden zijn gesala- rieerd. Naar aanleiding van het andere gedeelte van het voorstel, meent nog een der leden, dat het wenschelijk zou zijn in art. 2, tweede lid, te bepalen, dat de uniformkleeding voor den „tegenwoordigen" kamerbewaarder fa- cultatief is.- Naar aanleiding van dit verslag brengen Gedeputeerde Staten in hun voorstel een redaetiewijziging aan, in het artikel betref- fende de uniform van den bode-kamerbe- waarder. Het voorstel is zonder stemming aange- no men. 2. Voorstel tot loekenning van eene jaar- Iyksche toelage, tot wederopzeggens, voorloopig voor 5 jaar, van J 600. aan den eervol onlslagem bode ler Pro vinciate Griffie, L. J. van der Week De omstandigheden, die Van der Weel ver- binderden, van 8 Januari tot 3 April zijn dienst te verr.ichten, maakten het onraadzaam, hem verder als bode werkzaam te doen zijn. Het komt Gedeputeerde Staten ecliter bard voor, een beambte, die gedurende een,tiental j ami de Provincie ijverig gediend heeft, en zeker niet met zijn wil gebracht is in omstandig heden, welke tot zijn ontslag aanleiding lieb- ben gegeven, broodeioos te rnaken. In eene afdeeling drongem eenige leden aan op eene iiadere toelichting van deze zaak door Gedeputeerde Staten. Deze toelichting werd gegeven. Bedoelde leden namen hier- mcde genoegen. Andere leden vonden het een eigenaardig, ja zelfs zeer abnormaal voorstel. Zij zouden de toelage slechts willen toek'e'nnen, tot op het tijdstip, dal de bedoelde persoon een be- trekking heeft. Nog waren er leden, die het bed rag te hoog vonden. Zij tocli meendeti, dat zijn pensioen, indien liijtot zijn 65ste jaar in betrekking bleef, niet veel bneer zou bedra- gen. r Overigens vereenigden zich alle leden met bet voorstel. In de twee andere atdeelingen konden zich alle leden met het voorstel van Gedeputder- de Staten vereenigen. Het voorstel is aangenomen zonder stem ming. 3. Voorstel tot lock reining van een sub- sidie van 109 aan de gemeente Veere in de kosten van hare hnishouding voor 1916. Dil voorstel, waarmede men zich in alle atdeelingen vereenigde, wordt aangenomen. 4. Voorstel tot verhooging van het aan de Zeevaartschool te Vlissingen loege- kende, subsidie. In de atdeelingen werd, in verband met de aan deze inricliting loegekende hooge' sub sidie, opgemerkl, dat de Zeevaartschool l'enfant cheri (het lievelingskind) is van de ProNdncie; hel is zeker een mooie instelling, maar de gemeente draagt niet' veel bij en die van bet Rijk vermindert procentsgewijze in verhouding met die der Provincie. In eene andere afdeeling stelde een lid, dat ook bedenking maakte tegen het hooge be- ,drag, de vraag, of de stoomvaartmaatschap- pijen niet wat meer zouden kunnen bijdra- gen, daar het toch voor hen van het groot- ste belang is, dat zij goed personeel hebben. Door het lid van Gedeputeerde Staten werd opgemerkt, dat de bijdrage van de stoom- vaartmaatschappijerl geheel vrijwillig is en dat de subsidie,van de Provincie wordt toe- gestaan naar den tegenwoordigen maatstaf, die gel ij ken tred houdt met die van de ge meente en het Rijk. De heer Die Veer stelt voor, jom jgeen /3950, doch slechts 3300 subsidieverhooging te geven. Dit amendement wordt verworpen met 24 tegen 15 stemmen en het voorstel zonder stemming aangenomen. 5. Voorstel lol afwijzing van een verzoek an del bestuur der vereeniging voor hrmddsonderwijs le Midilclburg, om subsidie voor eene op te richlen han- delsdagschook In alle atdeelingen wordt het, blijkens het afdeelingsverslag, wenschelijk geaeht, hel ia- gere handelsonderwijs te sleunen, daar velen eene hoogere bandelsschool niet kunnen be- zoeken. In eene afdeeling wordt opgemerkt, 'dat er blijkbaar een misverstand bestaat aan- gaande het karakter der op te richten school. Men meent, dat het juist een school zal zijn tusschen den avondcursus en de school te Vlissingen. Een lid van Gedeputeerde Staten voert hiertegen aan, dat ook de afwijzing van bet verzoek is voorgesteld, omdat er uitzicht bestaat dat er een M. U. L. O.-school zal ver- rijzen, welke geheel aan de hehoefte zal voorzien en waaraan de Provincie geen sub- In deze afdeeling wordt nog de vraag ge- daan, of Gedeputeerde Staten ook kennis hebben genomen van een nadere mededee- ling van den heer Kosten, ten opzichte van het voorstel van Gedeputeerde Staten. Door een lid van Gedeputeerde Staten wordt medegedeeld, dat dit stuk niet officieel is ingekomen, docli dat zij er wel hun aan- dacht aan hebben gewijd, maar dat er voor hen geen redenen werden gevonden verande- ring in him voorstel te brengen. De heer Dieleman wijst op het groot ver- schil tusschen de school te Middelburg cn die te Vlissingen; de eerste is lager, de tweede middeibaar onderwijs. Hij verdedigt met Idem het geven van subsidie en stelde voor, dit te verieeneh van 1916 tot 1920,- tot een bedrag van 10 procent der uitgaven. De heer Sprenger verdedigfliet voorstel tot afwijzing, o.a. op grond, dal slechts 2 leerlingen uit Middelburg de school te Vlis singen bezoeken en ontkent, dat handelson- derwijiS lager onderwijs kan zijn. Het voorstel van den heer Dieleman, om wel subsidie te verleenen, wordt aangenomen met 21 tegen 18 stemmen. 6. Voorstel tol verhooging van hel maxi mum van hel subsidie voor den avond cursus in handelsonderwijs te Mid- delburg. In eene afdeeling merkle een lid op, dat het waarschijnlijk niet aan Gedeputeerde Sta ten bekend is, dat er nu twee parallelklas- sen zijn, tegen in 1915 maar een. De meer- dere kosten hie.ruit oritstaan, zijn uit eigen middelen gedekt. Dit was nu niet meer mogelijk. Irt een andere afdeeling zag een lid gaarnc hel toegestane maximum in plaats van tot 600 verhpogd tot 1000, daar bijna zeker bij de uitbreiding van dit onderwijs in het vervolg meer zal noodig zijn. Een lid van Gedeputeerde Staten achtle het voorgestclde maximum voor het oogen- blik voldoende; met verdere verhooging is het beter te wachten tot die noodzakelijk- heid blijkt. De heer Dieleman stelt voor, om het maxi mum te brengen op f 1000. Dit amendement wordt Verworpen met 31 tegen 8 stemmen en bet voorstel van Gede puteerde Staten daarna aangenomen zonder stemming. 7. Voorsne! lot afwijzing van het verzoek van het bestuur der Ainbachlslecken- school voor Naord-Reveland le Karl- gene om subsidie. In alle atdeelingen vereenigde men zich met dat voorStel. Het werd aangenorpen. 8. Voorstel lot loekenning van een sub sidie ten beSioeve van onderwijzers aan land- en luinbouweursusscn in Zeelandv voor de eursussen 1916/17 tol en met 1920/21. Dit voorstel, waarmede men zich in alle atdeelingen vereenigde, werd aangenomen. 9. Voorstel lol afwijzing van het verzoek van het hoofdbcsluur van het Neder- landsch Tooneelverhoad, am een jaar- lijkseh subsidie, ted behoeve van zijjie tooneelsdiool. Dit vooi-stel, waarmede men zich in alle atdeelingen vereenigde. werd aangenomen. 10. Voorslel tot hei voeren van hel reehls- geding, ingesteld door mevrouw H. G. de Ranilz-Tak van Poortvliet, bij ex ploit van 5 Februari 1916. Mevr. De Ranitz meent, clal de Provincie ten onrechte een w'eg, onder Nieuwland, aan ha.ar tqebehoorende, op den legger van wegen en voetpaden heeft geplaatst. In alle atdeelingen vereenigde men zich met dal voorstel. Het werd aangenomen. bestaan en hij stelt voor, te bepalen, dat de tol moet worden opgeheven. '"De heer Blum zegt, dat dil niet kan, zon der verhooging van het renteloos voorschot. Het voorstel van den lveer Fruijtier, om te bepalen, dat de tol moet vervallen, wordt verworpen met 22 tegen 17 stemmen. Hel vOorstel van Gedeputeerde Staten wordt vervolgens aangenomen met 28 tegen 11 stemmen. i 12. Voorstei tol wijziging van het besiuil lot verleening van een renteloos voor schot voor den aaaieg en de exploita- lie van een tramweg Svnocke—Bres- kens, met zijlijnen. In verband met eene opmerking van den Minister van Walerslaat, dat de Provincie niet hel recht heeft zulk een bepaling te maken, stellen Gedeputeerde Staten voor, uit de bepalingen, betreffende het verleenen van renteloos voorschot voor de tram van de Belgische grens naar Breskens, met zij lijnen, naar Sluis en Cadzand-liaven, le laten vervallen de zevende voorwaarde, namelijk: „da,gelijks, zonder verplichting voor den Zon dag, worden ten mmste zeven ritten been en weder volbracht .tot vervoer van personen en goederen. lenzij Gedeputeerde Staten lirer- van voor de geheele of een gedeelte der lijnen vrijstelling verleenen." Tn alle atdeelingen heeft men zich met dit voorstel vereenigd. Het werd aangenomen. WAGENDIENST HULST-NIEUW NAMEN. 13. Voorstel tol verleening van een jaar- lijksch subsidie van 70, voor de jaren 1917 tol 1919, voor den wagen- diensl Hulsl—Nieuw Namen. In alle atdeelingen heeft men zich met dit voorstel vereenigd. Het werd aangenomen. 14. het voorstel en werden jde vele en langdurige diensten. door den heer Hartman aan de sidie behoeft te verleenen Provincie bewezen, ten voile erkend. 1 l, r' v Sommige leden waren van oordeel, dat eene tractemen ts verb oogi ng in eens van f 1000 te veel is; zij wenschten te begimnen met eene verhooging van 500 of 600. Er werd op gewezen, dat de heer Hartman ook nog eene toelage geniet als secretaris der Stoombootcommissie. Een lid, die zijne instemming met het voorstel betuigde, kon niet nalaten de op merking te maken, dat in dit voorstel slechts verhooging werd voorgesteld voor den amb tenaar. werkzaam aan den Provincialen stoombootdienst, terwijl aan andere ambte- Het vorige lid blijft bij de meening, dat vakonderwijs zicli beter aanpast dan het M.U.L.O. In een andere afdeeling meent een lid van Gedeputeerde Staten, dat de school te Vlis singen voldoende voidoet aan de behoefte voor handelsonderwijs. In eene afdeeling pleit een lid voor subsi die en een ander lid merkt op, dat hij het standpunt van Gedeputeerde Staten verkeerd acht, daar' overal elders de kleinste teeken- scholen en vakscholen gesubsidieerd wor den, en deze inrichlmg, de eenige in Zeeland, zal uitgesloten worden. 11. .Voorstel lot loekenning van een renle loos voorschot van 1450 aan de ge meente Vrouwenpoldar, voor wegsver betering. Bij hel doen van dit voorstel breken zooals vroeger gemeld -— Gedeputeerde Sta ten met den aangenomen regel, dal voor een weg, waarvoor reeds een renteloos voorschot verleend was, dit. niet meer voor een verdere verbetering wordt verleend. In alle afdeelingdn waren .er blijkens het afdeelingsverslag leden, die hunne inge- nomenheid betuigden, dat Gedeputeerde Sta ten met dat ingenomen standpunt gebroken hadden. Alleen in Ide tweedie afdeeling kwam de vraag naar voren, of Gedeputeerde Staten ook bij benadering konden zeggen, welk offer dil in .de toekomst aan de Provincie zou vragen. Namens het College van Gede- puteerden weird medegedeeld, dat dit met geen mo.gelijkh.eid is te ramen, omdat niet bekend is, welke gemeenten of Polders zich eventueel zouden aanmelden. Ook die breedte van den weg en de tol, die op den weg nog wordt geheven, werden in alle atdeelingen besproken. Door H.H. Ge deputeerde Staten werden deze bezwaren weerlegd. Ook zij veirkiezen een breeden weg, doch dit als eisch te stellen kwam hen niet redelijk voor; dan ook, kan haast wel met zekerheid worden gezegd, dat van de ge heele wegsverbetering nicls zou komen om de groote kosten, die dit met zich zou bren- 8en- Omtrent het bestqndigen der tolheffing werd aangevoerd, dat bij het verslrekken van een renteloos voorschot voor wegsver betering altijd de eisch wordt gesteld, dat geen tol op den weg mag worden geheven. In casu betrett lie I ecliter een bestaanden weg met een d.aarop seder I j arcn al bestaan- aen tol. In de eerste afdeeling deed een der leden het voorstel, om bij' bet verleenen van het renteloos voorschot ook nu daarbij de voor waarde te verbinden den tol te doen ver vallen. Dit voorstel werd echter mtat 8 tegen 4 stemmen verworpen. In de tweede en die d.erde afdeeling maakte ook de aard van de verharding van den weg een punt van overwegmg uit. In beide at deelingen waren lea en, die eeme keibes ba ting liever zlouden zien als zijnde meer afdoende dan eene klmkerbestrating, zoo als nu wordt voorgeslelft. Namens het College van Gedeputeerde Sta ten werd bier tegen aangevoerd, dat voor een weg als de onderwerpelijke, waarop als regel gewoonlijk niet zulke heel zware vrachten worden vervoerd, de kl'inkerbestrating vol doende kan warden igeacht. De heer Fruijtier wees op het gevaar, dat tal van aanvragen om een tweede renteloos voorschot zullen inkomen; het ergste vindt hij het, dat de tol op den weg zal blijven Yoorstel tol vcrkoop van grond langs den weg Oostburg—Zuidzande, aan de veilingsondememing Avicullura te Oostburg. In alle atdeelingen heeft men zich met dit voorslel vereenigd. Het werd aangenomen. 15. Voorstel to! uitvoering van hel bag- gerwerk voor iiet openliouden van den toegang lot die nieuwe aanlegplaats aoor vefirschuiten te Camperland, of het doen nsaken van nog eene aanicg- piaats aidaar. In een der afaeelingen werd ontraden een der voorgeslelde plannen uit te voeren, als zullende met het eerste geen resultaat be- reikt worden en het tweede onnoodig" is, ook vindt bedoeld lid eene jaarlijks terugkeeren- de uitgaaf van 7000 voor baggerwerk veel te hoog. Hij stelt voor, de beide ontwerp- besluiten uit te stellen en Gedeputeerde Sto len uit te noodigen tegen de najaarszitting te onderzoeken, of een andei-e oplossing, in door hem aangegeven zin, geen beter resul taat zal brengen. Ook in de tweede afdeeling wenschte een lid de beide voorstellen terug te zendien naar Gedeputeerde Staten en deze te verzoeken een door hem aangegeven plan nader te on derzoeken. In een der atdeelingen werd betreurd, dal Gedeputeerde Staten twee voorstellen aan- bieden, in plaats van 1, was er niaalr I voor stel, dan bood dat meer vastheid voor de Staten. Van wege Gedeputeerde Staten werd te kennen gegeven, dal dit zijn oorzaak vindt in bet feit, dat de Provinciale Staten in 1913 tegen het advies van Gedeputeerde Staten en tjen Hoofd-Ingenieur heblaen besloten de nieuwe aanlegplaats le doen maken en zij nu door het aanbieden van de twee voor stellen, wijzen op het met de uitvoering van het destijds aangenomen besluit bereikte re- .sultaat. Na uitvoerige discussies, waarbij voor- en tegenstanders zjch nogmaals deden hooren, werd een voorstel van W. van Oeveren, om de zaak nogmaals aan te houden, verwor pen met 27 tegen 12 stemmen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten, om baggerwerken uit te voeren, werd verworpen met 39 tegen 2 stemmen, en voorstel b, hel maken van eert aanlegplaats aan den ver- bindingsdam, aangenomen met 30 tegen 9 stemmen. IIET WATERSCHAP IN OOSTELIJK ZEEUWSCII-VLAANDEREN EN BE NIEUW-OTIIENE- EN SERLIPPENSPOLDERS. 16. Voorstel van Gedeputeerde Slalen lol a. verleening van een bijdrage in de kos ten van bet in /.eewerenden staat brengen van den Noordelijkien dljk van het Rijksafwateririgskanaal in den Ser- lippenspolder; wijziging van hel bijzondcr regiemcnt voor het bestuur en beheer der wa terbearing van de ealamiteuze polders Margaretha-, Kleine Iluissens en Een- dragb Het voorstel van Gedeputeerde Staten en een ter zake nader ingekomen adres van de besturen van de polders Nieuw-Othene en Serlippens, zijn reeds medegedeeld. In een der atdeelingen wenschte, blijkens het afdeelingsverslag, een der leden na het ingekomen nader bericht deze voorstellen aan te houden tot een nader onderzoek hier- omtrent nog zal zijn ingesteld. Ook in eene anoere afdeeling achtte een lid het gewenscht het voorstel aan te hou den lot de Najaarszitting, met het oog op het nader ingekomen adres van de besturen van den Ser-Lippens- en den Nieuw-Olhene- polder. Een «er in deze afdeeling zitting hebbende leden van Gedeputeerde Staten verklaarde zich daarmede te kunnen vereenb qen, waarna het bovenbedoelde lid dier af deeling een voorstel in dien geest doet. tn stemming gebracht, wordt dit voorstel ttiet algemeene stemmen aangenomen, waarop verder het voorstel van Gedeputeerde Staten geene aanleiding gat itoi in ad ere besprekingen. In eene andere afdeeling trok een lid zijn voorstel tot verdaging in de Najaarszitting in.- Ditzelfde lid noemt het voorstel een novum in het Zeeuwsche polderrecht, waar bij de Provincie zal bijdragen aan de dijks- verdediging van een n i e t-calamiteuzen pol der; een anaer lid sloot zich daarbij aan. Een derde lid kon zich vereenigen met de voorstellen, omdat Gedeputeerde Staten hier een uitweg hebben gevonden in de sedert jaren bestaande moeilijkbeden. Het in deze afdeeling zitting hebbende lid van Gedepu teerde Staten licht de voorstellen, ook op de kaart, toe. Het zeer laat ingekomen adres der besturen schijnt aan de duiden, dat men begint over te hellen tot de aanvraag om calami te us ver kl aring. "De geheele afdeeling verklaart zicli, hoewel vele leden noode, te vereenigen met de gedane voorstellen. In de eerstbedoelde afdeeling verklaarden eenige leden de voorstellen genoegzaam toe- igelicht en achlten zij het raadzaam de voor stellen aan te nemen en Gedeputeerde Sta ten nit te noodigen tot hel tret'ten der noo- dige overeenkdmsten. De heer Van der Wey.de bestreed beide voorstellen, omdat zij indruischen tegen het Zeeuwsche polderrecht, terwijl hij liever ca- lamiteusverklaring, op verzoek der polders, wil afwachlen. -"-"De heer Dieleman zou gaarnc nog enkele kostenberekeningen weten en zekerheid heh- ben, dat de zaak van algemeen belang is, alvorens eene besiissitig te nemen. De heer Elenhaas wees er op, dat men vroeger te wieinig rekening hield met den eisch, om een tweede verdedigingslinie tegen de zee aan te brengen. Het nader adres van die polderbesturen is ingekomen op het al- lerlaatste o'ogenblik. Spreker ziet in dat nader adres geen reden om de zaak aan te houden, hij meent, dat direct ingrijpen noodzakelijk is, om een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, wat spreker noemt een parel aan -de lsroon van onze ge- eerl>iedigde Koningin, die wij Mullen bescher- men tegen een of anderen indringer, niet in zee zal verrivvijnen. Hel voorstel van Gedeputeerde Staten. tot het verleenen eener bijdrage door de Pro vincie, wordt aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. 17. Voorste! to! afsehaffing van de lollen op Watcher en. Blijkens het afdeelingsverslag sprak in eene afdeeling een lid (die wens'chelijkheid uit, dal de voorgeslelde maalregelen voor de ge heele Provincie zullen worden tpegiepast, ter wijl dat lid zich allerminst zal verklaren tegen het voorstei tot afschaffing van de tollen op Walcheren. In eene andere afdeeling zegt een lid er voor te zijn, .dat de tollen worden afgeschaft. doch hij is er tegen, dat de Provincie Wal cheren in den afkoop zou steunen. Meerdere leden sluiten zicn hierbij aan. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt opgemerkt, da't Walcheren modebe- taalt i'n het onderhoud der Provinciale wegen en het billijk is, dat Walcheren in dezen wordt igesteund; Waar men zich met het voorstel van Gedeputeerde Staten niet alge meen kan vereenigen, wordt dit in stemming gebracht; 6 leden verklaren zich voor en 3 er tegen, terwijl 4 leden zich hun stem voor- behielden. In eene andere afdeeling zegt een lid, dat het hem is opgevallen, dat wel van enkele gemeenten mededeeling is gedaan van even tueel le verleenen bijdragen voor den afkoop der tollen, maar dat de gemeente lissingen besloten heeft de zaak aan te houden. om dat Vlissingen nu juist niet dat belang heeft, dal vohr andere gemeenten geldt. Dit lid zegt verder, dat Vlissingen j 1.800 zou moe ten betalen, terwijl andere gemeenten, die veel meer belang liij deze zaak hebben, nog niet gezamenlijk dit bedrag zullen te betalen hebben; hij meent, dat de voorgestclde ve.r- deeling niet billijk is. Hetzelfde lid zou Ge deputeerde Staten in overwegmg willen geven met een plan voor aen da8 te komen, dat de kosten van afkoop doet dragen door b. de geheele Provincie. Een ander lid zegt, dat Vlissingen er wel degelijk belang hij heeft, met ,het oog op het vreemdelingenverkeer en ook als bad- plaats. Naar aanleiding van een opmerking, dat ook Middelburg het gevorderde bedrag niet betaalt, wordt opgemerkt, dat Middelburg wel degelijk hel occirag heeft toegezegd, maar juist niet wil, dat andere gemeenten zich onttrekken. Na discussie, werd met 37 tegen 2 stem- men besloten, te% handelen ovcreenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten, dus 50 procent van de aimuiteit van de afkoop- som voor rekening van de Provincie te nemen. 18. Voorstel tol afwijzing van het verzoek van het bestuur van de vereeniging „Openbare leeszaal en Bibiiotheek" te Middelburg, om eene commissie aan le wijzen tot het houden van bespre kingen over eene mogeiijke vereeniging van do provinciate bibiiotheek met de leeszaal. Blijkens hel afdeelingsverslag verwonderde een lid .er zich over, dat Gedeputeerde Staten eene conferentie geweigerd hebben. Alge meen kon men zich met het voorstel ver eenigen. Een lid van Gedeputeerde Staten -wees er op, Idat hier meer leen Middelburgsch dan een Provinciaal belang zou bevorderd worden. Het vomistel wordt aangenomen. 19. Voorstel tot afwijzing van hel ver zoek van de vereeuiging „Handelsbe- lang" te Middelburg, om een subsidie van 239, voor het jaar 1916. ten behoeve van hel Bureau van advies voor den handeldrijvenden en indus- slrieelen middensland. Ofschoon het Rijk eene subsidie geeft van 1150. kunnen Gedeputeerde Staten geen vrijheid vinden inwilliging "van het verzoek voor te stellen. De Provinciale bemoeiems zou zich daardoor weder over een nieuwen kring van belangen gaan uitstrekken, wat, met het oog op de Provinciale belangen, niet raadzaam schijnt. Verder is het college van meening, dat bet bureau .alle reden heeft, om te verlangen, dat de raadzoekenden in de voornaamste plaats de kosten dragen. Voorts vreezen zij, diat het bureau zoo niet uitsluitend, d.an toch grootendeels dien mid- denstand te MiddelbuiTg zal ten goede komen. In 66n-e afdeeling maakt een lid de opmer king, dat, volgens haar reglement, de Ver eeniging zich over geheel Zeeland uit- strekt, terwijl vaak blijkt, dat dergelijke ad- viiseerende lichamen zeer veel nut afwerpen; bij de verwijzing naar de financieele gevol- gen maakt het iuttele bedrag van 230 wel een eenigszins vreemden indruk. Een ander lid vindt het geven van adviezen tegen min- deren prijs niet aan te raden. In eene andene afdeeling meent een lid, id.at de belangen van den .handeldrijvenden en industrieelen middenstanid wel wat stiefmoe- derliik door de Staten worden beliandeld. Het betrett hier niet een Middelburgsch, maar ook een provinciaal belang; niet min der dan twee derden der aanvragen komen van buiten. Een lid van Gedep. Staten antwoordt daar-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6