De krijgsMrijven. I I I I van lioeveel beteekenis ook, was met van J zich door de tegenslagen hun vertrouwende ilissenden aard voor den oorlog als ge- stemming niet bederven en in Duitschland vreest men evehbiin voor een catastrophe. r it] beslissenden heel. En nu is de derde en grootste krisis ge- komen. De bondgenoolen hebben liet voor- deel weten le behouden, dat zij de centralen aan twee kanlen tegelijkertijd konden be- tstoken, nu d o e n zij bet ook werkelijk. Hot voordeel van hun positie gebruiken zij nu ook inderdaad. Een overmacht valt de cen tralen in het Oosten aan, en met den rug toegewend naar degenen, die die overmacht trachten te stuiten, strijden hun kameraden in liet Westen eveneens tegen een overmacht en zij kunnen elkander niet meer helpen, want zij hebben beiden de handcn te vol. Ook in bet Zuiden kan slechts defensief wor- den opgetreden. Hoe zeei' de in deze omstandighaden aan- gebonden strijd nog onbeslist blijkt, als men nagaat, dat eigenlijk geen van beide partij- en tot nog toe geen reden tot tevredenheid hebben. Alles hangt nog af van hetgeen nog volgen moet. Een Havas-bericht heeft er verleden week niet zonder rechtmatigen trots op gewezen, dat de Franschen twinlig dorpen hadden veroverd. Inderdaad kranig. Welk een elan in die aanvallen aan de Somme, na vier maanden uitputtenden verdedigingsstrijd bij Verdun. De bekende vderkracht van liet Fransche volk is hier weer eens schitterend aan "den dag gelreden, en wij lazen in een Duitseh blad onverholen bewondering voor deze prestatie van den vijand. Twintig dor- i pen, het zijn er misschien nu vijf en twin- tig geworden. Maar het zijn geen dorpen meer op dit oogenDlik. Het zijn slechts plaatsen, waar men aan de puinlioopen kan zien, dat er vroeger dorpen gestaan hebben. Weet be lezer hoeveel gemeenlen er nog tot herovering overblijven, atleen in Frankrijk? T weed u i z end vij f h o n de r d vier en vijf tig. Dat is volgens een officieele Fran sche opgaaf. „Duizenden lijken bedekken het slagveld", leest men dagelijks in de we- derzijdsche berichten en Maandag heeft men in een Londensch bericht een en ander kun nen lezen over de uitwerking van de machi- "negeweren op be slormloopende troepen, dat nu niet juist geschikt is om lage verlieslijs- ten te verwachten. Als dat op deze manier naar ben Rijn moet, blijft er niemand over om de overwinning te vieren. Maar op deze manier moet het ook niet naar den Rijn. We zijn nog maar aan het begin van het gemeenschappelijk offensief. Er wordt nu een sterke druk.op de Duitsche linie aan de Somme geoefend, en al is daar geen door- braak te verkrijgen, de vraag is maar, wel- ken invloed die druk op be Duitsche linie eiders zal hebben en welk gebruik de bond- genooten daarvan zullen kunnen maken om grootere resultalen te verkrijgen. Reeds zijn in Champagne en in Argonne infanterieOver- vallen gesignaleerd. Wellicht zijn het slechts afleidingen, maar het is evenzeer mogelijk, dat zij een uitbreiding van het aangevallen front aankondigen. Zooals gezegd, voor de DuiLschers is er ook geen reden tot tevredenheid. De troe pen vechten, zooals te verwachten was, met groote hardnekkigheid, de verliezen van den vijand zijn groot, op verschillende punten is verloren terrain door zijn verier gekomen "en de bluts, in het Duitsche front gestagen, is nog vergroot. De Duitschers erkennen dan ook de reeds door be Franschen gemeldie verovering van Biaches. Het Duitsche be richt melbde de herovering van Barleux en de Maisonette (bij Biaches). Het Fransche bericht van gisteravond meldt juist de ver- meestering van be Maisonette door be Fran schen. Wij moeten hier verdere berichten over afwachten. De genocrnde hoeve ligt 97 meter hoog in de bocht van de Somme, recht tegenover Peronne en is dus een punt van tactische beteekenis. Zoo wordt op het geheele Westelijk front gestreden: maar belangfijk zijn de wijzigin- gen niet, die van dezen strijd het resultaat zijn, schrijft het ,,Hbl."Slechts de duizen- den dooden en be honderden gevangenen, die bij elken aanval vallen, worden van be- lang geacht. Levendiger en bewegelijker is de strijd op het Oostelijk front. De overtocht der Russen over de Styr en over de Stoohod heeft den toestand ten W. -van Tsartorisk en Kolki belangrijk gewijzigd. Nadat bij Oeglv de eerste Rgssische afdeelingen, volgens het Russische bericht aangevoerd door kolonel Ivautserof, over de Stochod waren getrok- ken, zijn de Russen op verschillende punten over die rivier gegaan, en wordt de strijd op den Jinkeroever hevig voortgezet tegen de terugtrekkende DuitsehOostenrijksche legers, die echter teUvens pogen den op- marsch der Russen tegen te gaan. Aan het GalicisQhe front wordt eveneens krachtig gestreden aan beide osvers van den Dnjester. Steeds sterker teekent zich de Russische poging af, om het front tusschen de Strypa en de Lipa tot wijken te brengen door het omtrekken van de beide vleugels. Vandaar dan ook, dat de Russen, na de herovering van be Boekowina, geen poging deden. om de OostenrijkschHongaarsche troepen over de Karpathen te drijven en Hongarije binnen te vallen, maar hunne legers naar het Noorden keerden en Kolo- mea en Delatyn gingen laezetten. De strijd in het gebied benoorden be Rokitno-moera&sen schijnt voornamelijk te dienen, om de Duitsche legers van prins Leopold van Beieren en Von Hindenburg te beletten, tr.oepen te zenden naar het Zuide- lijk deel, ter ondersteuning van de daar strijdende legers. Vandaar be hevige aan vallen bij Baranowitsji op het leger van den Beierschen prins, bij het Narotsj-meer en aan de Duna tegen het leger van Hinden burg. Het groote offensief duurt dus voort en de uitwerking ervan is voorloopig, dat het front der centralen |in het Zuid-Oosten eenige groote blutsen en in het Westen een klei- nere bluts heeft gekregen. Al die blutsen worden gaandeweg grooler. Op een punt, als men de berichten daar- omtrent wil gelooven, is het in alle oorlog- voerenbe landen in orde: op het stuk van de stemming. De Engelschen worden door devertraging van hun offensief in hetminst niet in het rots vast verlrouwen geschokt, dat het volledig succes zal hebben. De Fran schen zijn vol hoop. He Oostenrijkers lalen Overbodig te zeggen, dat men in Rusland nog nimmer zoo in de overwinning heeft ge- loofd als nu. Zoo wordt nu met nadruk uit al die landen gemeld, gelijk het in alle kri- tieke fases van den oorlog het geval placht te' wezen. Inderdaad, welke treurige uit werking een oorlog verder moge hebben, hij schijnt altijd een voortreffelijken invloed op de stemming in de oorlogvoerende landen le hebben. Een rekenmeester zendt aan het „Hbl." de mededeeling, dat be oorlog op het oogenblik van zijn berekeningj, 1 Juli des voormiddags 10,40, juist een miliioen minuten had ge- duurd. Een miliioen minuten is dus Europa in de steeds voortdurende noodzakelijkheid ge- weest, met een groot gedeelte van zijn bevol- king, met al zijn weerbare mannen en al zijn middelen, te trachten het voornaamste deel der wereld te maken tot een wildernis, tot een kerkhof en een armenhuis. En nog is de minuut niet aangebroken, waarin men inziet welk een noodlottige dwa- ling, welk een misdadige dwaasheid bit is Het miliioen is vol. Millioenen menschen, milliarden schats zijn opgeofferd om zoover te komen. Een geheele wereld smeekt om het einde van dien waan, om het herstel van den vrede. Zou die smeekbede niet kunnen verhoord worden? BOM GEWOBPEN XAAR EEN NEDERL. SCHIP. De schoener „Weldaad", gevoerd door ka pitein B. Bosma uit Groningen, had be halve den gezagvoerder 3 man, alien zoons van den kapitein, en diens dochter aan boord en had in Karlskrona in Zweden een lading gezaagd hout ingenomen voor Amsterdam. Er gebeurde niets bijzonders, tot men laatstleden Woensdag tot op onge- veer 6 mijlen van Hornsriff was gekomen. Om halfeen des middags zag men. terwijl men onder voile zeilen voer, een groote Zep pelin met twee gondels uit de richting Hel goland komen. De Duitsche oorlogsvlag was duidelijk op den achtersteven zichtbaar, doch men kon het nummer niet constatee- ren. Toen het luchtschip naderbij kwam, koerste het eerst over den schoener heen, doch keerde dadelijk weer terug. De opva- renden dachten, dat de commandant van 't luchtschip eens poolshoogte wilde nemen met welk zeilschip hij te doen had en haalde be Nederlandsche natievlag, welke eenigszins om den mast was gewaaid. bij wijze van saluut neer en weer op. Het luchtschip bleef echter boven den schoener, wal werkelijk een mooi gezicht opleverde, zooals de bemanning meedeelde. Vol aandacht volgden de opvaremden de be- wegingen, toen men opeens iets zwarts uit de lucht zag vallen, niet vermoedende, met welk gevaarlijk voorwerp men bestookl werd. Niet lang zou men in de onzelcerheid blijven, want nauwelijks op ongeveer twin lig meter naast het schip in het water neer- gekomen, sprang het neergeworpene met een hcvigen knal uit elkander en bemerkte men ^feflmiascn^vlagjwatscmj nbaar niet goed vanaf het luchtschip kon worden gezien, want het bleef steeds boven den schoener. Men kan zich den angst van de Neder- landers op het kleine scheepje voorslellen en de vrees, dat nog meer bommen zouden worden geworpen. Men trachtte thans door schreeuwen de aandacht te trekken, terwijl men inmiddels een Nederlandsche natievlag op de houtla- ding had neergelegd. Hoe het zij, ten slotte scheen de commandant van het luchtschip loch in te zien, dat men hier te doen had met een vaartuig eener neutralc mogend- heid. Het luchtschip veranderde van koers en vloog weer met voile vaart weg. (N. Crt.) DE DUITSCHE GRI WELEN. De ,.K61nische Vollcszeitung" verneemt, naar Wolff seint, uit Zwitserland, dd. 9 Juli, dat volgens be „Italia" de congregatie van ordebroeders, krachtig gesteund door het pausejijk staatssecretariaat, een uitg'ebreid onderzoek instelde over moedwillige gruwel- daden van de Duitschers in de Belgische kloosters, zoowel bij te Rome woonachtige kloosteroverslen als bij doorreizende Belgi sche kloosterbewoonsters, die alien eenstem- mig verklaarden, niets van genoemde gru- welen te weten. Bisschop Hevlen van Na- men, die insgelijks te Rome werd verhoord, verklaarde, dat de geruchten hierover alien grond ontberen; misschien was buiten zijn weten een enkel geval voorgekomen, maar zeker niet meer. Kardinaal Mercier, even eens verhoord, sprak over drie gevallen, welke hem van hooren zeggen bekend waren. WONDERBAARLIJKE ONTSN tPPING. Een sokidat, die aan het jpngste En- gclsche offensief heeft deelgenomen, be- schrijft in de „Daily Mail hoe hij door een wonderlijk l.oevai het leven heeft be houden. Het regiment, waarin hij diende, streed te Montauban. Het dorp was op sen paar huizen na. geheel platgeschoten en toen de Engelschen er aan het eene einde binnentpokken, liepen de Duitschers er aan het andere einde uit. Toch bevonden er zich ook nog Duitsche soldaten in het dorp, verscholen in de kelders of tusschen be puinhoopen der vernielde huizen. Den 'hoek van een 'straat omslaand, zag de En- gelsche soldaat, die het bovehstaande be- schrijft, een Duitseh er achter een muur- tje liggen, hezig een mitrailleur op de aan- stormende Engelschen te richten. Onmid- dellijk daarop hoorde hij liet getik van de machine en werd hij aan een zijner voeten gewond. Dit weerhield hem echter niet op den Duitscher los te stormen, toen hij een vreeselijken slag tegen zijn borst voelde. Hij kon zich echter staande honden, ijlde zoo vlug hij kon vooruit en stootte den Duitscher met de bajonet necler. Toen hij onderzocht waar Hij gewond was, zag hij twee kogelgaatjes in zijn uniformjas. Hij knoopte zijn jas los en zag dat de twee kogels door een metalen seheerspiegel wa ren gedrongen, vervolgens door een jiorte- feuille, om ten slotte te blijven steken in een boek, dat hij toevallig in zijn linker- borstzak bij zich droeg. De twee kogels waren tot een metalen klompje saamge- smolten. Wonderbaarlijk genoeg had een officier hem dienzeifden morgen dit boek gegeven, daar hij het zelf had uitgelezen. Hij had het bij zich gestoken, weinig den- kende, dat het boek hem eenige uren later het leven zou redden. e EEN DOZIJN ZOONS IN DIENST. De lieer Alfred Skerman uit Ash we 11 in Engeland heeft 12 zoons in actieven dienst, 11 bij het leger en 1 bij de marine. De beer Skerman, hoewel 70 jaar oud, maakt zich ook nog nuttig door mee te helpen aan het binnenhalen van den oogst. EEN ONDERZEESCIIE KOOPVAARDER. De Duitschers hebben weer een nie.uwe verrassing bereid. Uit New-York wordt nl. geseind, dat te Baltimore een Duitsche duik- boot is aangekomen, met een kostbare lading kleurstoffen. Verder seint Reuler, dat de duikboot heet „Deutschland". Zij is Zondagavond beneden Baltimore \roor anker gekomen, na een reis van 1000 mijlen over den Atlantischen Oceaan te hebben gedaan. Naar het heet voert de duikboot twee drieduimskanonnen in den geschuttoren, maar er zijn geen tor- pedolanceerbuizen zichtbaai-. De duikboot is onder dekking van de duisternis tusschen kaap Charles en kaap Henry doorgeglipt en begon Zondagochtend in de vroegte door stooten op de sirene-fluit om een loods te vragen. Dat trok de aandacht van de sleep- boot Timmins, die al veertien dagen onaf- gebroken de wacht hield om de duikboot naar de haven te geleiden. De ,.Deutsch- land" voerde, toen hij tusschen de kapen doorvoer, geen vlag, maar heesch de Duit sche handelsvlag, toen hij de baai onder elgen stoom opvoer. Volgens den loods, die de duikboot de baai heeft opgebracht, droegen de kapitein, de officieren en de be manning van de duikboot alien de gewone uniform van de Duitsche koopvaardij. De bemanning zal aan boord blijven, tot- dat de haven-autoriteiten later op den dag aan boord van de ,,Deutsjchland" zijn ge- weest. De loods zegt van "den kapitein der duik boot te hebben vernomen, dat het doel der zending van de „Deutschland is, handel te drijven tusschen Duitschland en de \er. Staten. Zoodra de lading is gelost, zal nik- kel en ruwe rubber, waaraan het Duitsche leger groote behoefte heeft, worden inge- laden. Terwijl de duikboot is geconsigneerd aan de agenlen der Norddeutsche Lloyd, is de lading bestemd voor de Eastern Forwarding Cv., die hier onlangs is gesticht, naar 'theet uitsluitend voor het verkeer der onderzee- sche vrachtvaart. H. G. Hilken Sr., lid der Schumacher Cy., verzekert, dat de „Deutschland" uitsluitend voor een handelsdoel is uitgezonden en be- hoort aan de reederij Ozean te Bremen. Ze is in Maart jl. le Kiel van stapel geloopen. Het plan om deegelijke booteu te bouWen is 9 maanden geleden ontworpen door Loh- mann, een zoon van den voormaligen direc- teur der Norddeutsche Lloyd, die de maat- schappij Ozean neeft gesticht. Yolgens Hil ken is de ,,DeutschIand" 315 voet lang; de grootste breedte is 30 voet; 4e boot wordt De overtochl van Duitschland over den I trachten te vermeesteren. Door Fransch vuur Atlantischen Oceaan, voor de eerste maal werden zij gestuit en moesten terugtrekken, volbracht door een Duitsche duikboot. geeft met achterlating van dooden en gewonden den Duitschen bladen aanleiding om, met I op het terrein. De branschen hebben de groote waardeering voor deze baanbrekende trechters der Duitsche mijncn bezel. gebeurtenis, er ook op te wijzen. dat op deze wijze de legende der Engelsche hlok- kaae geheel en al is te niet gedaan. De j.Vossische Ztg.deelt nog de volgende nadere bijzonderheden mede: In het najaar van 1915 werd in Bremen, op instigalie van Alfred Lohmann, den toen- maligen president van de Kamer van Koop- handel te Bremen, een reederij gesticht, die zich ten doel stelde het handelsverkeer met landen van overzee le openen door middel van duikboolen. In de registers te Bremen werd op 8 November 1915 de naamlooze vennootschap Deutsche Oeean-reederei inge- schreven, die was opgericht door de Nord deutsche Llloyd, de Deutsche Bank en Al- In de Vogezen is een Duitsche aanval ten Zuiden van Lusse met handgranaten af- geslagen. Ten Noorden van Fontenelle zijn de I' ran- schen er door overrompeling in geslaagd, in een loopgraaf der voorste linie en in een verbindingsloopgraaf van de Duitsche stel- lingen door te dringen, welke beide zijn schoongeveegd. De Franschen brachten eeni ge gevangenen mee terug. LONDEN, 11 Juli. (Renter.) Officieel: Van- nacht heeft, na een felle beschieting, onze infanterie opnieuw Contalmaison stormen- derhand genomen en 189 -ongewonde krijgs- gevangenen gemaakt, o. w. een bataljons- commandant en 4 andere officieren. Een f'red Lohmann. Commissarissen zijn Alfred I jlcv|„e nachtelijke tegenaanval der Duit- Lolnnann, voorzitter; Flulipp Heineken, di- I sc]lers js afgeslagen met zware verliezen recteur-generaal van den Nordd. Lloyd;han- delsraad Paul Millinton; Hermann, van de Deutsche Bank, te Berlijn. Directeur is Carel Stapelfeldt, van den Nordd. Llovdl Naar Wolff verneemt, zijn verscheiden van zulke duikboolen in aanbouw. De eerste twee, de Bremen en de Deutschland, zijn reeds in de-,vaart, De booten meten c.a. 2000 ton. De ^Morning Post" verneemt uit Was hington De beslissing over den status van de Deutschland" zal afhangen van het ka- rakter van de wapening en den aard van de I bemanning. Indien het vaartusg evenals an- j dere koopvaardijschepen vOor de verdediging gewapend is en bemand is met koopvaardij- matrozen, niet met matrozen van de oor- logsmarine, zal het waarschijnlijk als koop- vaardijschip beschouwd worden. Is het ech ter metterdaad een oorlogsschip, dan is het onderworpen aan "de bepalingen nopens 'het verblijf van oorlogsschepen in onzijdige ha vens en zaf het binnen 24 uur moeten ver- trekken of worden geinlemeerd voor de rest van den oorlog. De beslissing zal genomen worden op grond van het rapport van den ontvanger van invoerrechten te Baltimore en na een onderzoek doqr zeeofficieren, die het schip zullen inspecteerem Dezelfde correspondent zegt verder, dat de Duitschers er zich op beroemen, dat de tocht van de „Deutschland" bewezen heeft, dat de Engelsche blokkade niet afdoende, slechts een blokkade op ljet papier-en daarom on- wettig is. en dat de Vereenigde Staten het recht zullen hebben er op aan te dringen, dat de Engelsche regeering niet I anger on- voor den vijand. Het geheele dorp is nu in onze handen. Verder naar het Oosten heb ben wij verscheidene vijandelijke loopgraaf- linies in het boseh van Mametz bestormd. Het grootste deel van het bosch is nu in ons bezit. Wij hebben er een zware hou- witser en drie stukken veldgeschut geno men en 296 ongewonde gevangenen gemaakt, o. wj. 3 officieren. In het Bois des Troncs duurt het verwoede vechten voort. LONDEN, 11 Juli. fReuter.) Officieel: Na tien dagen onafgebroken vechten hebben onze troepen de stelselmatige vermeestering van het geheele voorste vijandelijke verde- digingsstelsel, over een front van 14.000 M. voltooid. Het Duitsche succes, bestaande in het ne men van het Bois des Troncs na zes met groote verliezen gepaard gaande stormloo- nen, is van korten auur geweest; vandaag hebben wij bijna het geheele bosch her- overti; alleen het Noordelijke uiteinde is nog in 's vijands handen. Behalve een aantal kanonnen, verborgen in huizen en onder puin; begraven, hebben wij 25 veldkanonnen, een marinekanon, een afweerkanon en een zwaren houwitser buil- gemaakt. Het aantal gevangenen, door ons gemaakt, is meer dan 7500. OOSTELIJK GEVECHTSTERIIEIN. WEENEN, 11 Juli. (Wolff.) Officieel: in de Boekowina geen bijzondere gebeurtenis- sen. Bij Zabie aan de Tsjeremos, hebben onze troepen Russische aanvallen afgeslagen. Meer naar 't Noorden, tot aan de Boven- Slochod, duurt .de rustpoos in de gevechten voort afgezien van welgeslaagde onder- zijdige ladingen, die Duitsche havens trach- I nemingen onzer jachtcommando s bij Boer- wapende koopvaarder is met lading, bestaan de uit kleurstoffen en geneesmiddelen. Simon Lake, directeur van de Lake Tor pedo Cy., van Driegeporl in Connecticut, deelt mede, dat hij de -Deutschland" in rechten zal aansprekfen, wesiens inbreuk op het* patent van de Lane Cy. Aan de ,,N. R. Crt." wordt nog geseind: Kapitein Konig, (de commandant van de „DeutschIand") heeft Ala and agoch tend te Bal timore verklaard. dat de „Deutschland" het eerste vaartuig was van een vloot van zulke schepen, die gebouwd worden om geregeld over den Oceaan handel te drijven. De boot is met ongeveer 750 ton kostbare kleurstof fen van Bremen verlrokken en wachtte bij Helgoland negen dagen. Toen zij Zaterdag- avond de kapen naderde. vond zij den weg blijkbaar vrij. Het schip lag bijgedraaid, met het dek op gelijke hoogte met het wa ter en wachtte tot de duisternis ingevallen was, voor het de kusl naderde. Toen de hcldere halve maan kort na middernacht ondergegaan was, liep het met voile vaart tusschen de kapen door. Nadat kapitein Konig het kantoor van de agenten van den Noord-Duilschen Lloyd had bezochl, logenstrafte hij he! bericht, dat hij de overbrenger was van een boodschap van den Keizer aan Wilson. Hij overhandigde een getvpte mededeeling, volgens welke an dere duikboolen voor de koopvaardij in Duitschland gebouwd worden. De volgende zal Bremen heeten. Hij verklaarde <jat hij den Oceaan in een rechten koers van Hel goland af was overgesloken en negentig mij len onder den zeespiegel had afgelegd. Hij lieeft herhaaldelijk den rook van Engelsche kruisers en torpedojagers in Noordelijke richting gezien. maar dook, als hij dachi, dat er gevaar voor ontdekking was. Konig zeide, dat de vrachtprijs, die voor het vervoer van de lading betaald was, meer dan voldoende was; om al de kosten voor het bouwen van de „Deulschland" te dekken. Een hooige amblenaar van de admiralileit te Londen heeft in een gesprek met een journalist over de reis van de Deutsch land" verklaard, dat die reis als daad van zeemanschap of navigalie niet de bijzondere aandacht behoefde te trekken, aangezien tien Engelsche duikboolen, die in Canada ge bouwd waren, dezen zomer den Atlantischen Oceaan zijn overgestoken. Men moet het niet aldus beschouwen, dat de „D6utschland" bet eerste onderzeesche koopvaardij vaartuig is, dat den Atlantischen Oceaan oversteekt, daar bekend is, dat zij een gewone duikboot 'is, waarvan de oorlogsuitrusting verwijderd was. De reis opent geen nieuw tijdperk voor de duikboot als koopvaardijschip. De kleine hoeveelheid lading, die zij meevoerde, in ver- houding tot de kosten van de reis, maakt, dat de handel niet rendeerl. Duitschland moet overzeeschen liandel drijven in een vaartuig, dat rond moet sluipen onder wa ter en slechts een kleine lading kan mee- nemen. De handel dien Duitschland ver loren heeft, is er niet mee goed te maken. Engeland beheersclit de zeewegen en terwijl de handel en de scliepen van alle naties vrijelijk hun gang gaan, moet Duitschland onder zee wegkruipen. Het is het mooiste bewijs, dat denkbaar is. voor de werkzaam- heid der Engelsche blokkade. ten le bereiken, aan te houden Op de aan een hoog amblenaar van het Amerikaansche Minislerie van Buitenland- sche Zaken gedane vraag, of de blokkade als verzwakt le beschouwen was, omdat de „Deutschland" had- kunnen doorglippen, was het officieuze antwoord, dat dit geval niet aen njinsten invloed op de werkzaamheid van de blokkade had; tenzij Duitschland een geregelden onlerzeeschen dienst had onder- iiouden en voortdurend met de buitenwe- Kane ats voTkdmen aiuoehhe nesclibuwdwor- aen. Herbette bespreekt in de ..Echo de Paris" de aankomst van de Duitsche duikboot in Baltimore. "Zijn betobg komt hierop neer: Als de duikboot ook maar een kanon aan boord heeft, is het een oorlogsvaartuig, len- minste volgens de Duitsche nota van den achtsten Februari over de gewapende koop- vaarders. Heeft de duikboot geen kanon aan boord, dan is bet toch een oorlogsvaartuig, want de lading is te klein in verhouding tot de kos ten van vervoer. Derhalve moet zij worden ge'interneerd, gelijk ook met de duikboot, die in Carthagena is geweest, had moeten gebeu- ren. Want wat verhindert zoo'n duikboot om buiten de haven vijandelijkg schepen op te wachten, die zij daar heeft opgemerkt? Of om na drie maanden onder een ander nummer terug te komen. Men moet een duikboot, die een neutrale haven binnenloopl, evengoed inlerneeren als luchtvaartuigen, die op neutraal terrein da- len. De Petit Parisien" schrijft in denzelf- den geest en zegt, dat Engeland en Frankrijk wellicht hun opvattijig in deze zaak in een algemeene verklarmg zullen formuleeren. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PAR1JS, 11 Juli. (Havas.) Middag-commu- nique: Aan de Somme is de nacht over en weer kalm voorbijgegaan. Het totale aarilal krijgsgevangenen, ten Z. van de Somme door de Franschen gemaakt in de gevechten der laatste twee dagen, over- schrijdt thans de 1300. Op den linker Maasoever vrij groote be- drijvigheid der artillerie in de vakken van Avocourt en Chattancourt. Op den rechter Maasoever is de beschie ting, die de Duitschers gisteren zijn begon- nen op de Fransche stellingen van Fleurv tot beoosten Chenois, van nach t in hevigheid verdubbeld. Tegen 4 uur in den oehtend deden de Duitschers ©en aanval op het ge heele beschoten front. Ten Oosten van het Fumin-bosch en in liet Chenois-bosch heb ben de Duitschers vasten voet gekregen in de voorste loopgraven, waar Fransche tegen- aanvallen hen terstond overal weer uit heb ben geworpen. Elders hebben liet Fransche sper- en machinegeweervuur de Duitsche aanvallen gebroken. De beschieting in deze streek duurt voort. Ten Westen van Pont-a-Mousson is een Duitsche poging lot overrompeling van een Fransche loopgraaf in liet Montmare-bosch volkomen mislukt. In Lotharingen hebben de Duitschers, na een hevige voorbereiding aoor de artillerie, een vooruitstekend gedeelte van de Fransche linie ten Oosten van Reillon aangevallen en zijn zij er in geslaagd in gedeelten der voor ste linie over een front van ongeveer 200 M. door te dringen. Ten Noord-Oosten van Velio hebben de Duitschers, onder begunstiging van vier mijnontploffingexi, een Fransche loopgraaf kanow. Bij Sokoel zijn overmachtige Russische aanvallen op onze liindernissen gebroken. Tevergeefs poogde de vijand de terugstroo- mende massa's door kanon- en machinege weervuur lot staan te brengen. Bij Hoelewicze aan de Stochod, is de vij and door Duitsch-Oostenrijiksch-Hongaarsche troepen na verbitterde wisselvallige gevech- Len teruggeworpen. Ook verscheidene an dere aanvallen, die dc vijand in het Stochod- V VZiTWzu-r ST. PETERSBURG, 11 Juli, 's Middags. (P. T. A.) Officieel: De gevechten in bet ge bied van de Stochod duren voort. De vijand, die versterkingen heeft aangevoerd en zijn zware artillerie vooruitgebracht, biedt hard- nekkigen tegenstand. Aan het front Brisaza—Foendol - Moldawa, ten N.-W. van Kimpoloeng, hebben wij na een heet gevecht aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten met de bajonet teruggewor- pen. Vijandelijke vliegtuigen zijn over het sta tion Zamerie van de spoorlijn Minsk—Ba ranowitsji gevlogen en hebben 66 bommen geworpen. Een benaderende telling van het aantal krijgsgevangenen en zegeteekens, door de troepen van generaal Broessilof op de Duitsch-Oostenrijksche strijdkrachten in het tijdperk van 4 Juni10 Juli veroverd, heeft de volgende cijfers opgeleverd: 5620 offi cieren, 266.000 soldafen, 312 kanonnen, 866 machinegeweren. TEE NEUZEN, 12 Juli 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van neden luidt als volgt: Hoogste barometerstand ruim 765.0 Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 753.5 Christian- sun d. Yerwachting tot den avond van 13 Juli meest matige Zuideljjke tot Westelgke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Een bolsing met rijwielen. J.l. Maandag had op 't Zwaantje een botsing plaats tusschen een motor-rijwiel, bereden door den heer H. M. van hier en een van hier vertrokken wielrijder. Het gevolg was, dat beide wieirijders op den provincialen weg tegen den grond sloegen en bloedende wonden aan armen en beenen beliepen. In de woning van den oud- kantonnier J. Dieleman werdeu beider wonden voorloopig verbonden, door de dochter des huizes, die met dat werk bekend is. Later werd geneeskundige bulp ver- leend en konden beide reizigers bun tocht voortzetten. Het was dus nogal goed afgeloopen. Bij het onderzoek bleek, dat beide reizigers naar de goede zjjde waren uitgeweken, doch te laat om een botsing te vermjjden. De motorfiets was weinig beschadigd, doch van het rgwiel was het voorwiel totaal ingedrukt. Groenten- en fruitveilingsvereeniginrf. In eene heden gehouden vergadering van de leden der alhier bestaande groenten- en fruilveilingsvereeniging, tot welker liquidatie besloten is, is, naar aanleiding van de door omstandigheden ontstane toestanden en re- geeringsmaatregelen, waarbij o.m. is bepaald, dat alleen uitvoer van aardappelen wordt toegeslaan wanneer die over eene veiling worden ter markt gebracht, besloten, de vereeniging te bestendigen en de veilingen opnieuw te doen plaats hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2