ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6402. Donderdag 13 Juli 56e Jaargang. Vordering van WOL Uitbetaling van Schadeloosstelling. binnenland. II1BILI11 GESNAPT De Oorlog. ABONNEMENT: ADYERTENTIEN FEUILLETON Teletoon 25. Maanflag^, toensdag* en VrydagaYoM, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen Per 3 maanden binnen de sfad 1Franco per post voor Nederland 110. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. V an tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending .van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Die. veridezingen voor de Eerste Kamer. Gisteren waren de Staten van verschil- lende provincien vergaderd, tot het ver- kiezen van leden der Eerste Kamer, wegens periodieke aftreding. Er kwam geen verandering in de partij- verhouding, met uitzondering van het lid voor de provincie Overijsel. Evenals bij de benoeming van leden van Gedeputeerde Staten, werden daar 23 stem- men uitgebracht op het aftredend R. K. lid de heer Van der Lande en 23 op den liberalen candidaat, den heer D. W. Stork, terwyl het socialistisch lid weder bianco stemde. Het lot moest ten iaatste weer beslissen en deed dit ten voordeele van den liberalen candidaat. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 11 Juli. Bij de voortgezette behandeling van de wijziging der successiewet werd door den Minister van Financien overgenomen het amendement-Tydeman, om algemeene giften tot 2000 in plaats van tot 1000 van belasting vrij te stellen, eveDals het amen- dement Van Nispen tot Sevenaer om giften aan kinderen hij hun huwelijk voor de in- richting van hun huis vrij te stellen tot het drievoud van het anders voor giften van ouders aan kinderen geldenden maxi mum. Het amendement-de Monte VerLoren om schenkingen uit het inkomen vrij te stellen, wordt verworpen met 3026 stemmen. (Voor de rechterzijde en de heeren Nierstrasz en Drion, beiden vrij- liberaal) terwijl het amendement van de Commissie van Rapporteurs om inplaats van ffvrijstelling van' schenkingen, waar- van wordt anngetoond dat zij geschieden tot verbetering van zeer ongunstige finan- cieele omstandighederi van den begiftigde", te stellen^vrijstelling van schenkingen, die den begiftigde in staat moeten stellen, schulden te betalen," wordt aangenomen met 34 tegen 22 stemmen. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat de cen- trale sectie voorstelt, dat de Kamer a. s. Vrijdag 14 Juli in de afdeelingen ga tot het onderzoek van verschillende wetsont- werpen, waaronder het distributie-ontwerp. De heer Schaper vindt dit ontwerp uiterst urgent en meent, dat het afdeelingsonder- zoek hiervan morgen moet aanvangen. De heer Tydeman beschouwt het ontwerp van buitengewoon verre strekking, waardoor men het niet voor de vacantie in behande ling kan nemen. De heer De Me^ster sluit zich hierbij aan. H. BERTRAND. 57) Nu was hij tenminsle vooreerst veilig. Weer tastte hij naar alle zijden, om de ruimte, waar hij zich bevond, nader te on- derzoeken. Hij vond geen zijmuren, maar bijna vlak boven zijn lichaam voelde hij een zoldering zonder openingen, zeker de vloer van het huis. En weer ging hij plat op den grond lig gen en luislerde ingespannen. Na eenigen tijd hoorde hij boven zich de stem van zijn zwager, die fluisterde: Margarellia, Margaretha, slaaptgeal? Een lieht gedruisch, daarna hoorde Hans de ham zoo dierbare, welluidend klin- kende stem van zijn zuster: Neen, ik slaap nog nietDe gedachte aan helgeen ons morgen boven het hoofd hangl, laat mij niet met rust. Da heeren Nolens en Van der Molen De rapporfeu zuiien eerlang in handen pleiten voor afdeelingsonderzoek op Vrijdag. De heer SchaperDe Kamer verlangt naar vacantie, maar het is niet meer dan een klein staaltje van haar plicht, als zij er een deel van haar vacantie bij laat inboeten Spreker stelt voor, het distributie-ontwerp morgen-ochtend 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken. Het voorstel-Schaper wordt met 30 te gen 24 stemmen verworpen. De Successiewet. De behandeling der Suceessiewetswijzi- ging wordt voortgezet. De heer Fock verdedigt een door de commissie van rapporteurs voorgesteld amendement, om te bepalen, dat van het recht, verschuldigd wegens een schenking aan rechtspersonen, die uitsluitend als in- stellingen van weldadigheid werkzaam zijn of zich uitsluitend de verpleging van zie- ken of gebrekkigen ten doel stellen bij ko- ninklijk besluit vrijstelling of vermindering kan worden verleend. Minister Van Gijn neemt het amende ment over. De heer Snoeck Henkemans stelt bij amendement voor, ook de rechtspersonen die een algemeen maatschappelijk belang beoogen, in genoemde bepaling op te nemen. Het amendement-Snoeck Henkemans wordt met 48 tegen 11 stemmen aangenomen. Bij de behandeling van art. 61 (levens- verzekeringen) verdedigde de heer Drion zijn amendement om deze regeling uit te eene afzonderlijke wettelijke worden g%St.fifftr7OQ<!fiii. 0U1T verzekeringsmaatschappijen hunne verplich- tingen te dezen opzichte zullen nakomen. De Minister Van Gijn wilde van geen uitstel weten en sprak het vermoeden uit, dat men hoopte, dat ten deze uitstel af- stel zou worden. Hij acht de bezwaren over de buitenlandsehe maatschappijen sterk overdrevenvoor zoover noodig zal hij maat- regelen nemen. Het amendement werd verworpen met 39 tegen 19 stemmen. De behandeling der wet is beeindigd de eindstemming zal later plaats hebben. Xadere uitbreiding Landstorm. Vervolgens werd aangevangen met de behandeling van het ontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm, waartegen door den heer Duymaer van Twist ver schillende bezwaren werden ontwikkeld. Zijn bezwaren tegen het vloekeu in het leger, de verplichte vaccinatie, de regeling voor de militaire huizen staan daarmede slechts in een verwijderd verband hij sprak over de nadeelen die verbonden kunnen zijn aan een vervanging van jongere miliciens door oudere landstormmannen, klaagde over de eerste opleiding bij de depots en voorspelde eene verwording van het leger. Tegen het wetsontwerp in het algemeen had hij echter geen bezwaar en vond de voorgestelde af- lossing zelfs billijk. De Geerlruitla en de Weldaad. Zoowel in zake het werpen van den bom in de nabijheid van den Nederlandschen schoener Weldaad, als betreffende de ver- nieling van den Scheveningschen drifter Geertruida, S<?h. 103, hebben de marine- autcriteiten ODmiddellijk een ambtelijk onder zoek ingesteld bij de bemanningen van deze schepen. Toen hoorde Hans iemand snikken. Verlies den moed niet, Margaretha, God, Die ons tot nu toe gieholpen heeft, zal ons ook verder helpen! Daarna hoorde hij een anidere vrouwelijke stem, dat was zeker die van Elsa, Luit- jen's zuster. i Bernard, Bernard, wat zal er van ons worden? Nu zijn er reeds drie maanden verloopen, zonder dat wij eenig bericht ont- vinigen, zonder dat er uitzicht op redding is. Hans kon zich niet langer inhouden. Hij richtte zich zoo goed mogehjk op, legde zijn mond vlak tegen den vloer van het huis boven hem en fluisterde eerst zacht en toen iets luider: Bernard, Margaretha, schrikt niet, ik ben vlak bij jelui. uw broer, Hans Geeren! Met angstig kloppend hart wachtte hij het antwoord, Boven heih bleef eerst alles stil. Toen hoorde hij hoe zijn zuster op koorts- achtig opgewonden toon zei: Bernard, wat was dat? Heb ik ge- drooimd? En nu Onlwaakte zijn zwager en ook zijn stem beefde. Ik weel het niet, vrouw; noemde niet worden gesteld van het departement van Buitenlandsehe Zaken. Schade door he! doen s.prjngen van mijnen. De Minister van Oorlog heeft inlichtin- gen verstrekt op de adressen aan de Twee- de Kamer van A. \erduijn, te Betranche- nient, L. P. Dert e.a., te Vlissingen, B. J. Westenburger e.a., te Domburg, de Vereeni- ging Algemeen Belang, te Hoek van Hol land en de Nl. Venn. Zandvoortsche Ter- rein- en Hotel Mij,, te Zandvoort, houden- de verzoek om vergoeding van schade, ge- leden door het doen springen van mijnen. In overleg met den Minister van Justitie en na advios van den Landsadvocaat is in gevallen, waarin tengevolge van opruiming van zeemijnen door het militaire gezag schade is toegebraclit aan particuliere eigen- dommen, het standpunt ingenomen, dat de Staat, aangespoelde mijnen opruimend. be- voegdelijk handelt ter uitoefening van zijn1 taak om voor de openbare veiligbeid te zor- gen en er dus geen onrcchtrnatige daad is, noch verplichting tot schadevergoeding. Op dezen algemeenen regel worden twee uitzonderingen gem'aakt, nl. ten aanzien van de schade, veroorzaakt door nalatigheid van den Staat in het nemen van de maatregielen, welke de schade hadden kunnen beperken of voorkomen en ten aanzien van de schade, welke den benadeelde in verhouding lot zijn draagkraeht onevenredig zwaar blijkt ledruk- ken. Bij ontploffijig zonder ingrijpen van het militair gezag wordt geeherlei schade ver- goed. Inzake het verzoek-Verduijn kwam een commissie van advies tot de overtuiging, dat de genoemde gebreken van het huis structie, ouderdom en gebrekkig ohderTiou'd. In het geval-Dert was van opruiming door het militair gezag geen sprake en in de ge vallen-Westenburger e.a. zijn door den met de opruiming betas ten officier alle voor- zorgsmaatregelen genomen. Deze verzoeken werden afgewezen. Te Hoek van Holland was de bevolking niet gewaarschuwd voor de ontploffing van nog een tweede mijn. 'Daarom is de schade, door opruiming van de tweede mijn ont- staan, vergoed. Bij ontploffing der eerste mijn werden alle voorzorgsma a tregelen in acht genomen. Te Zandvoort werden alle voorzorgsmaat- regelen in achl genomen; ook bleek in geen van deze gevallen de omstandigheid aanwe- zig, dat de schade onevenredig zwaar op de benadeelden drukte. Ook deze verzoeken wei'den om die reden afgewezen. Katoen uit Engeland. De „N. B. Crt." hevat onder het opsenrift: „Onze economische zelfstandigheid" het vol- gende bericht: „Naar men ons meldt, heeft het Engel- sche gezantschap in Den Haag thans den eisch gesteld, dat onze geheele uitvoer van manufacturen naar neutrale landen zal worden slop gezet. 'Wordt aan dien eisch niet voldaan, dan zal er "geen ka toen meer naar ons land worden door- gelaten. Hedennamiddag zullen afgevaardigden vap de belanghebbende Kamers van Koophandel te Zutphen bijeenkomen, tot het plegen 'van overleg." Dit bericht nu is zeer tendentieus, schrijft de „Tel". Wat toch is het geva! Tot nu toe werden: massa's manufacturen en katoenen stoffen naar Boemenie en Zwit- serland gezonden via Duitschland. In Duitschland werden die onder het een of andei- voorwendsel aangehouden, zoodat deze in handen der Duitschers kwamen. iemand mijn naam en dien van Hans? 1 En nu voelde Hans, dat iemand met een lichten tred over den vloer gleed en hij hoorde vlak boven zich Elsa zeggen: Het is de stem van God, de Almach- tige heeft ons een teeken willen geven. Hans kon het niet langer uithouden; hij moest liun duidelijker laten merken, dat hij in hun nabijheid was. Luider dan te voren herhaalde hij: Ik ben het zelf, Hans Geeren, uw broer, Margaretha, uw zwager, Bernard. Ik ben ge- komen om jelui te bevrijden. Ik ben hier beneden, onder den vloer van de hut! Nu had men hem duidelijk verstaan. Ber nard scheen van zijn legerstede op te sprin gen en Margaretha slaakte een onderdrukten jubelkreet. Hans ldopte met zijp virjgers tegen den vloer boven zich. Hier, Bernard, hier! Hans! Zendt God u tot ons in den nood? O, hoe is het mogelijk, hoe is liet mogehjk, welk een geluk! Hans meende te bespeuren, dat de c'loer boven hem een weinig doorboog. Elij kon duidelijk bemerken, dat er iemand op was neergeburkt. Het ergste is, dat dit geschiedde met mede- werking van Nederlandsche handelaren, die hun goederen aan fictieve adressen in Boe menie en Zwitserland verzonden, om ze zoo- doende hun Duitschen relaties in handen te speten. Het is tegen deze frauduleuze manier van doen, dat de geallicerden maatregelen mee- nen te moeten nemen. Goederen nil Amerika. De uitvoerende commissie der N. O. T. deelt mede: Enkele soorten goederen, herkomstig uit Amerika, met name: grafiet, blikrubber en anlimonium kunnen tot dusverre nietreclit- streelcs uit Amerika naar Nederland worden ingevoerd, terwijl het meermalen is voor- gekomen, dat daar te lande voor den uit voer dier goederen vergunning werd gewei- gerd. Dit was jporal nadeelig voor goede ren, uit rub vas vo 'tgfv iWler vervaardigd, welke door te lang liggen I^Wcrven. I bans worden echter pogingen in het w crk gesteld, ten einde gedaan te krijgen, dat de Nederlandsche importeurs bij het Engelsche War Trade Departement een li cence kunnen aanvragen, waarop de goe deren rectitstreeks uit Amerika hierheen ver- scheept zouden kunnen worden. De Engelsche l'egecri ng wilde inlussclien zoover niet gaan, doch he'efl thans hetdenk- Jieeld aan de hand gedaan, dat de Neder landsche importeurs, alvorens de hedoelde goederen in Amerika te bestellen, door een expediteursfirma in Engeland een uitvoer- vergimning zullen laten aanvragen, ten einde de zekerheid te hebben, dat aan den uitvoer dezer goederen, nadat zij uit Amerika naar Engeland zijn verschcept, daar te lande gepn moeilijkheden zullen worden in den weg ee- geboord. Omtrent het in den grond schieten van den Nederlandschen trawler, vermeld in ons vorig nummer, wordt nader bericht: Zondagavond kwam te IJmuiden met de SCH. 307, schipper Baak, de bemanning bin nen van de door de Duitsche duikboot U 4 op 58 gr. 15 min. N.B. en 1 gr. 15 min. O.L. getorpedeerde ifloomdrifter „Geeirtruida" SCH. 103, schipper Dirk Taal, welk vaar- tuig ongeveer voor 6 weken ter haringvis- scherij was vertrokken. Van de bem aiming werden op de duikboot medegenomen laatst- genoemden schipper, de tweede machinist Van Rooyen en de matroos Arie Visser, ten einde, volgens mededeeling van den duik- bootcommandant, getuigenis af te leggen ter plaatse van terugkeer, waar men Zondag avond dacht aan te komen. De overige he- manning werd, nadat het schip met meer dan 20 schoten vernield was en zij over- booixi was gesprongen, in de uitgezette sloep door den onderzeeer op sleeptouw genomen tot zij aan de SCH. 307 wend overgegeven. Volgens eenparige opgaven van de elf man, die Zondagavond binnenkwamen, heeft de U. 4, na het eerste schot zonder waar- schuwing te hebben gelost, geen respvt ge- geven, maar dit schot doen volgen door ruim een 20,tal schoten, waarvan verschei- dene de masten, den schoorsteen, de brug en andere bfelanigrijke deelen van het schip raakten, tot bij het Iaatste schot, dat van veel zwaarder kaliber was en door de ma- chinekamer heenging, het schip binnen drie minuten zonk. Gelukkig werd niemand van de bemanning gewond. Het schip droeg alle kenteekenen van zijn nationaliteit; ten eerste had het de kleine Nederlandsche vlag in top en na het eerste schot werd de groote Nederlandsche vlag geheschen. Inmiddels was de duikboot, die op 10!If) .\I. afstand had gevuurd, de sloepen genaderd. De schipper van den drifter maakte er den duikboot-commandant opmerkzaam hp, dat Het is waar. Ik ben hier werkelijk, ik breng u de groeten van moeder en de zekerheid, dat jelui morgen zult worden be- vrijd! Dan zijt ge vrij en gered! Bernard, waar uit bestaht de vloer van uw hut? Ik kan dat in de duisternis niet onderscheiden. Het is slechts licht vieehtwerk, op dwarsbalken gelegd, klonk tiet van boven terug. Kunt gij er geen gat in snijden, groot genoeg dat ik bij u kan komen? Zeker, zeker! Hans hoorde hoe zijn zuster hem lieve woordjes toefluisterae. Toen werd er een mes in den vloer gestoken. Wij kunnen geen licht opsteken, zon der argwaan te wekken, klonk nu weer de idem van zijn zwager ernstig eri toch blij. Ben ik op de goede plaats? Hoort ge me, Hans? Hans behoefde niet meer te antwoorden. Hij strekte reeds zijn arm door het gat en greep de hand van zijn zwager. En. toen voelde hij hoe deze opzijde werd gedrongen en werd zijn hand gegrepen door die van zijn zuster en toen door een derde, kleinere hand, dat moest die van Elsa zijn. Nu nog het hier een Nederlandsch schip betrof, het- welk zich van niets bewust was en reeds vier duikbooten was gepasseerd. De com mandant antwoordde, dat hij in de meening verkeerde, dal de koers van (den drifter N.-W. was, alzoo in de richting van Engeland. De bemanning verklaart verder eenparig, dat het schip, dat op weg naar huis was, omdat de kolen op waren, dadelijk was stil blijven liggen. Het vaartuig was geladen met 70 kantjes haring. De bemanning kon voor de daad van den duikboot-commandant slechts deze verkla- ring vinden, dat Jiij de stoomspil voor een mitrailleur had 4angezien. Toen hij op zijn vergissing opmerkzaam werd gemaakt, zeide de commandant: „Duitschland zal het wel betalen." t Enkele leden van de bemanning kregen op hun verzoek iets te drinken. DE ALGEMEENE TOESTAND, Het is goed ons van tijd tot tijd tot be- wustzijn te. brengen, -- schrijft de N. R. Crt. dat de tegenwoordige oorlog een wereld- drama is, dat in het geheugen. zal falijven, zoolang de menschheid zich haar eigen be- staan bewust .zal blijven, zoolang -anders gezegd geschiedenis zal worden beoefend. Bij dezen oorlog zinken alle andere van dert nieuweren tijd, ook de oorlogen van Napo leon en zelfs die uit de oudheid in het niet. Wie desniettenpn in de geschiedenis van Europa een ontwikkelingsgang naar wereld- vrede wil zien, richt zijn aandacht op het feit, dat er een tijd geweest is, dat Holland zoo naasr tm™ miiii if al die kleinen langzamerhand- "\"preeiii--.— tot staten en at beoorloogden die staten weer eTkander, het bleef In zoo'n staat toch vrede tusschen de gewesten .en hoe het nu reeds statengroepen zijn, die elkaar be- strijden. Maar met dat al zijn loch met het aanigroeien van de groepen, die onder- ling zich hadden aaneengesloten, de oor- loigen hoe langer hoe omvangrijker en vreer selijker geworden. Nu beleven wij in aezen .grootsten van alle oorlogen een krisis van buitengewone betee- kenis. v In den aanvang van den oorlog was er een dergelijke krisis, toen het nog ongewis was, of de bondgenoolen den opmarsch del'Duit schers in Frankrijk zouden kunnen stuiten, voor er iets onherstelbaars was geschied. Toen men nog niet wist, of misschien de Duitschers hun uit militair oogpunt ge- duchtsten tegensiander zouden kunnen neer- werpen, en op die wijze aan den oorlog op twee fronten tegelijk een einde maken, voor hij recht begonnen was. De slag aan de Marne heeft aan die krisis een einde ge maakt. De ooridg op twee fronten was be gonnen, en jangen tijd is de voornaamste taak der geallieerden gebleven: te maken dat het een oorlog op twee fronten bleef. Moeite genoeg heefl dat gekost gedurende den zo- merveldtochl 1915, die een tweede zeer kri- tieke tijd mag worden genoemd, zoolang nog niet zeker was of de Russen heelhuids van hun terugtocht af konden komen. Ook daar bevochten de centralen menige kostbare ter- reinwinst, maar ook hun Oostelijken vij and konden zij zich niet van den hals werpen. Slechts naar het Zuid-Oosten gelukte het hun zich een door toch t te banen, de Balkan- veldtocht mag als geslaagd worden be- schouwd. Maar het voornaamste gevolg hier van was toch van negatieven aard, nl. dat de Entente den ijzeren ring niet volkomen kon sluiten. Het positieve gevolg dat de En- gelschen hun Dardanellen-expeditie slaakten het gat een weinig grooter gemaakt, en met behulp van zijn zwager kroop Hans in de hut. Het voligend oogenblik lag liij in de armen van zijn zuster en schreiden alien vreugdetranen. Wat hadden zij elkaar ,veel te vertetlen! Alter eerst moest Hans meedeelen, hoe het kwam, dat hij zijn vaderland verlaten had, welk yreemd toevat hem op dit verafgele- gen eiland der Zuidzee, tot op de berghoog- ten van .Nieuw-Pommeren had gevoerd. Hij moest vertetlen welke maatregelen er geno men waren om de gevangenis te bevrijden en hoe het hemzelf gelukt was, hen hier in het dorp op le zoeken. En toen hij alles had verteld en zij hem alles gevraagd hadden wat zij weten wit- den, vertelden zij op hun beur.t wat hun in de Iaatste maanden Wedervaren was. Hun lot was treurig genoeg geweest, van het oogenblik af aan, dat de inboorlingen hun station hadden overvallen tot op dezen dag, dien zij nu hoopten dat de Iaatste van hun langdurige ge\rangenschap zou zijn. (Wordt vervolgd.) De uitbetaling van de schadeloosstelling voor de wot, welfee door inwoners dezer gemeente ten behoeve van het leger is geleverd, zal plaats hebben ten gemeentehuize op Dinsdag 18 Juli a. s., na- middags tusschen 2 en 4 uur. Belanghebbenden kunnen alsdan het hun toeko- mende ,bedrag in ontvangst nemen tegen overgifte van den hun uitgereikten bon. Ter Neuzen, 12 Juli 1916. De Burgemeester, J. HU1ZINGA. DOOR - .atRiwn ..mil- cu ~"W ^1vS> T 1 lnnrl 19 I'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1