ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6401. Dinsdag 11 Juli 1916. 56e Jaargang. Bekendm aking. XlffDELVE SISIAPT ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Telefoon 33. Bit BM versclipt Maandag-, Woensdag- en VrBdagavcnd, uitgezonderd op Feestdagen, hjj de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te TerNenzen. Gedeputeerde Staten yan Zeeland, f EUlliLKTOH B1NNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.-4. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bi] de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij cSirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadverfentien bij regelabonnement tegers verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 HI til* op den dag der uitgave. besluiten: H. BERTRAND. 56) COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, ter voldcening aan de missive van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd" 30 Juni 1916, No. 103, 2e Afdeeling, ter kennis van de ingezetenen het navolgende besluit beschikkende op het verzoek. der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij te Neuzen van 29 Januari 1916, A no. 2404, om vergunning tot het leggen van spoorstaven in wegen ten behoeve van den aanleg en de exploitatie van een stoom- tramweg van Philippine over Hoek naar Neuzen met eene zijlijn naar de aanlegplaats der Provinciate booten van Neuzen naar Vlissingen en Hansweert gezien de daaromtrent ingewonnen berichten en het Reglement op de tramwegen in Zeeland; overwegende, dat de Raad der gemeente Philippine gewezen heeft op de wenschelijkheid, dat aan beide zijden van de doorsnijdirig van den Zeedijk-van-den- Vergaertpolder (no. 1161s van den ligger der wegcn en voetpaden in die gemeente) bij tramhectometer 14,5, een steenen trap worde aangebracht; overwegende, dat deze weg bij het genoemde snijpunt kan worden verlegd naar den bestaanden op- en afrit, waardoor de bedoelde trappen over- bodig wooden overwegende, dat G. Tollenaar te Hoek en Jac. de Jonge Jozzn. te Neuzen in de door hen inge- diende bezwaarschriften niet ontvankehjk zijn, wijl zij geen onderhoudsplichtigen zijn van de wegen, waarin daar ter plaatse de spoorstaven zullen worden gelegd ;i overwegende, dat verder tegen de overgelegde plannen geen bezwaar bestaat, behoudens dat I de Grooteweg (no. 1 van den ligger der wegen en voet paden in de gemeente Hoek), ter plaatse van de kruising met den tramweg bij tramhectometer 56.7, niet verlaagd worde en dat de berm van de West- kolkstraat (no. 59 van den ligger -der wegen en voetpaden in de gemeente Neuzenwaarin spoor staven zullen gelegd wofden ten behoeve van de cijlijn, tusschen de buitenspoorstaaf en de keibaan voorzien worde van klinker- of keibestrating, zoodat deze berm voor het gewoon verkeer beschikbaar blijft overwegende, dat noch het algemeen belang noch het wegsbelang zich tegen het verleenen der ver gunning verzet I. behoudens de burgerlijke rechten van derden, aan de Zeeuwsch- Vlaamsche- Tramweg-Maatschappij, of bij naasting van den tramweg door den Staat der Nederlanden aan dezen, vergunning te verleenen tot het leggen van spoorstaven ten gebruike van spoorwagens, ter plaatse als is aangevvezen op de door de adressante bij haar verzoekschrift overge legde gewaarmerkte situatieteekeningen op de schaal 1 2500, 1 1000 en 1 500 en dwarsproflelen op de sehaal 1 100 en met inachtneming van de hier- voren bedoelde wijzigingen, in de navolgende, ten dienste van het algemeen bestemde wegen in de gemeente Philippine den Oude-Zeedijk (enkel kruising), no. liter van den ligger; den Stations- toegangsweg (enkel kruising), no. 3 van den ligger der toegangswegen naar spoorweg- stations en halten in Zeeland den Zeedijk-van-den-Vergaertpolder (tweemaal kruising) no. 116is van den ligger; in de gemeente Hoek: den Langeiveg-in-den-van- Wuijckhuisepolder (en kel kruising), niet in den ligger den Zeedijk-van-den-Nieuw- Westenrijkpolder (en- kel kruising), no. 24 van den ligger den Binnendijk (dubbele kruising), no. 23 van den ligger de Oud-Westenrijkpolderstraat-11 (dubbele krui sing), no. 22 van den ligger den Goeschepolderdijk-II (enkel kruising), no. 20 van den ligger; den Grooteweg (enkel kruising), no. 1 van den ligger in de gemeente Neuzen den Piermansdijk-I (enkel kruising), no. 34 van den ligger de Westkolkstraatgedeelte van no. 59 van den ligger II. aan deze vergunning te verbinden de na volgende voorwaarden en bepalingen Art. 1. De spoorwijdte bedraagt 1 M. tusschen de binnen- kanten der spoorstaven. DOOR Zwijgend, doch trillend van opgewon- denheid, h add en de mannen het vreemde schouwspel gadegeslagen. Hans' hart klop- te, also! het zou springen. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat die vreemde gebeurtenis op de een of andere manier met de gevangenen daar beneden in ver band stond en hij drong er nog vuriger op aan dan eerst, om te mogen verlrekken. Dubu, de inlandsche soldaat, werd we- derom geroepen en hij toonde zich terstond bereid, den jongen blanken beer op den gevaarlijken locht te vergezellen. Hans sprak met Mr. Dikson en Berger af, dat zij met den aanval op het dorp in elk geval zou- den wachten tot dat hij zou zijn terugge- keend. Alleen als hij tegen den avond van den volgenden dag nog niet terug was, of indien buitengewone omstandigheden andere maatregelen. vereischt'en, zou de expeditie het dorp bestormeh zonder op hem te wach ten. Daarna drukten alien hern de hand, Berger, die den laatsten tijd welebns minder vriendelijk legenover Hans was geweest, was Art. 2. 1. De beweegkracht wordt voortgebracht door werktuigen, welke door stoorn wordenlgedreven. 2. De grootste snelheid waarmede gereden mag worden, bedraagt 35 K.M. per uur. Art. 3. §1. De vergunning wordt verleend vooroOjaren ingaande met den dag waarop de verklaring van aanvaarding, bedoeld bij de volgende paragraaf, ter Provinciate griffie zal zijn ontvangen. 2 Binnen drie maanden na de dagteekening van deze' vergunning moet de concessionarisse bij eene op gezegeld papier geschreven akte verklaren, dkt zij de vergunning onder de gestelde voorwaarden aanvaardt. 3. Voor 1 Januari 1917 moet de exploitatie van den stoomtramweg aangevangen zijn. Art. 4. Binnen een jaar na de dagteekening van deze ver gunning moet door de concessionarisse zekerheid worden gestdld tot een reeel bedrag van 800,— in hypotheek, geld of rentegevende schuldbrieven. In de laatste twee gevallen worden het geld of de schuldbrieven door de concessionarisse tot genoegen van Gedeputeerde Staten bij de NederlandSche bank in bewaring gegeven alle daaruit voortvloeiende en aan de - inning der coupons verboriden kosten, kornen voor rekening van de concessionarisse. •Art. 5. De concessionarisse is verplicht te gedoogen, dat door hen, die met het onder- houd of het,beheer der wegen zijn belast, aan die wegen worde verricht, alles wat tot onderhoud of vernieuwing vereischt wordt op hare kosten de voolrzieningen en verdere jverken uit te voeren, welke ten gevo'ge van den aanleg of de exploitatie van den stoomtramweg moeten worden verricht aan de wegen, de daann gelegen duikers, heulen en kokers, en hetgeen verder daartoe behoortonder deze voorzieningen zijn ook begrepen het voor zooveel noodig zorg dragen voor de behoorlijke afwatering der wegen het aanbrengen en verleggen van kunstbedek king en het verbreeden der wegen, zoodat ten minste 6 II. vrije wegsbreedte, gerekend van de binnen- spoorstaaf af, voor het gewone verkeer beschik baar blijft, waarvan bij nauwe wegsgedeelten tusschen gebauwen als anderszinS, volgens aan- wijzing vail Gedeputeerde Staten en onder nader te stellen voorwaarden, kan worden afgeweken daartoe vooraf tijdig duidelijke plannen, toege- licht door teekeningen, met ingeschreven maten, te onderwerpen aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten, die den onderhoudsplichtige hooren c. de bestratingen tusschen de spoorstaven met eene strook langs de buitenzijde van elke spoorstaaf, ter breedte van 0.75 M., op hare kosten in goe- den staat te or.derhouden, met door de onder houdsplichtigen beschikbaar te stellen materiaal zoo noodig te vernieuwen, schoon te houden en daarbij te zorgen, dat de bovenkant op gelijke hoogte blijft liggen met dien der overige be- strating. Art. 6. Waar de spoorstaven gelegd worden in de niet verharde gedeelten der wegen, worden zij zoo ge- plaatst, dat de binDenspoorstaven op een afstand blijven van ten minste 0,75 M. uit de kantlijn der bestrating of den zijkant der verharding. Zoo noodig wordt hiertoe de bestrating of de ver harding uitgebroken en verlegd, geheel volgens aan- wijzing van Burgemeester en Wethouders. Art. 7. 1. Waar voor den aanleg van de trambaan bestratingen moeten worden opgebroken of uitgebreid, geschiedt de herbestrating met uitkomend materiaal, voor zoover daartoe geschikt, en. voorts bij deze en de nieuwe bestrating met nieuwe keien of klinkers van geene inindere soort dan de aanwezige in zuiver zand. 2. Indien voor het leggen van de trambaan verandering noodig is van het dwarsprofiel der be strating of andere kunstbedekking van den weg, moet deze over de geheele breedte des wegs plaats hebben met geleidelijke aansluiting aan deblijvende gedeelten. 3. Indien steile hellingen of andere oorzaken aanleiding geven tot ophooging of ingraving van het wegsgedeelte, waarin de trambaan wordt gelegd, is de' concessionarisse verplicht, indien Gedeputeerde Staten zulks in het belang van het gewone verkeer noodig achten, den weg ter voile kruinsbreedte dezelfde be- werking te doen ondergaan, met bijlevering van het benoodigde. 4. Waar de trambaan wegen kruist en met het bovenvlak der spoorstaven daarboven of daarbe- neden gelegen is, moet de concessionarisse den over- nu liet hartelijkst van alien en de jongen be- merkte, dat zijn vriend tranen in de oogen had. Eindelijk rukte hij zich los en begon aan de zijide van Dubu zijn tocht. In een wij- den kring liepen zij, steeds langs de be- bouwde velden, om het dorp been, totdat zij het bosch aan de tegenovergestelde hel ling bereikten. Het was moeilijk om voor1 uit te komen in de duisternis. Op het vrije veld was Ledere sloot een hindernis, die men bij dag gemakkelijk had kurinen over- springen, anaar waarvoor men in den nachl een heel eind moest omloopen: en in het bosch waren de lianen, die zich door el- kaar igeslingerd hadden, een beletsel om snel voort te gaan. Dikwijls begon Hans te wan- hopen, zijn krachten raakten uitgeput. Slechts zijn wilskracnt hield hem staande. Doch eindelijk, then zij nog slechts twee- honderd sclireden van het raadhuis verwij- derd waren, moest hij aan Dubu belcennen, dat hij niet meer kori. Deze steide voor om eenige oogenblikken uit te rusten. Ook hij was vermoeid, Zij strekten zich dicht naast elkaar uit, en deden hun best eenigie ge- luiden van het dorp op te vangen. Het was nu doodstil in bet dal en de duisternis was bijna ondoordringbaar. Hans vroeg zijn buurman of hij niet wist hoe laat het was. De inbodrling keek naar de sterren en zei toen dat het tuAschen tien en elf uur moest zijn. gang door bekwame op- en afritten ter beoordeeling van Gedeputeerde Staten, herstellen. Art. 8. 1. De grondspecie, welke bij den aanleg van de trambaan beschikbaar komt, moet volgens aariwijzing van Burgemeester en Wethouders gebezigd worden tot verbetering van weg en bermen, of, indien dit noodig is, buiten den weg worden vervoerd. 2. Voor zooveel noodig worden de scheringen, lantaarn-, kilometer-, schamp-, scheiding- of andere palen, zoomede langs de wegen aanwezige onder- houdsmateriaten, door, de concessionarisse tot ge noegen van Burgemeester en Wethouders opgeruimd en verplaatst. 3. In de behoefte aan bergplaatsen voor onder- houdsmaterialen voor de wegen wordt door de con cessionarisse tot genoegen van Burgemeester en Wet houders voorzien. Art. 9. 1 1. Het bovenvlak der spoorstaven en wissels. wordt gelijk gelegd met de aansluitende rijbaan der kunstwegen. zoodat geen hinder aan het verkeer over die wegen wordt toegebracht. 2. concessionarisse is verplicht, bij kruising van .open'oare wegen, alsmede ten dienste van uit- en andere wegen, de trambaan volgens het straatbaan- fetelsel te rnaken en kei of klinkerbestratingen te leggen, te onderhouden. en zoo noodig te vernieuwen in rechthoekige vakken, waarvan de twee zijden in de strekking van den weg reiken tot ten minste 0.75 M. buiten de spoorstaven, verkrijgende deze bestratingen haaks op deu weg ten mihste eene lengte voor openbare wegen van 5 M., voor andere wegen en uitgangen voor landerijen van 3 M., en voor uitgangen van woningen en voor voetpaden van 1 M. 3. Bij aanleg of verbetering van wegen is de concessionarisse verplicht, de daartoe vereischte be strating tusschen en tegen de spoorstaven toe te laten, ter beoordeeling van Gedeputeerde Staten. 4. De stalen spoorstaven volgens bet systeem van Vignole, wegende 25 K.G. per M., worden in een voldoend, behoorlijk gedraineerd, ballastbed beves- tigd op tegen bederf bereide houten dwarsliggers' van ten hoogste 2 M. lengte. In de verharde wegen en bij kruising van niet verharde wegen worden. met toepassing van het straatbaanstelsel, stalen spoorstaven van denzelfdeh. Vignolevorm gelegd met stalen contra-rails. zwaar 11.2 K.G. per M.in openbare wegen worden zij bevestigd op als voren bedoelde dwarsliggers en op 9 c.M, hooge gegoten ijzeren straatklossen. 5. De aanleg van den tramweg heeft overigens, voor zooveel door de vorenstaande bepalingen daarin geene wijziging noodig is, plaats, wat lagging, in- richting en constructie betreft,'geheel overeenkomstig de door de concessionarisse bij haar verzoekschrift overgelegde gewaarmerkte teekeningen, en voorts volgens de nog nader aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten te onderwerpen detailsituaties op eene schaal van 1 a 500 en de noodige detail- teekeningen. Art. 10. Het wegruimen van sneeuw en ijs van den tram weg geschiedt steeds zoo, dat die stoffen niet op den weg worden gebracht. Daarentegen zal de concessionarisse geene schade- vergoeding. kunnen< vorderen, wanneer dergelijke stoffen bij de opruiming, daar waar dit in het belang van de onder I bedoelde wegen noodzakelijk is, van deze op de trambaan piochten komen. Art. 11. Indien omtrent de uitvoering der in deze vergun ning bedoelde werken verschil ontstaat tusschen Burgemeester en Wethouders en den concessionarisse wordt het geschil aan de beslissing van Gedeputeerde Staten onderworpen. Art. 12. 1. De uitvoering en het onderhoud der werken door de Concessionarisse geschiedt onder toezicht van de ambtenaren van den Provincialen waterstaat, aan wie, ter verzekering van de naleving der gestelde voorwaarde en van het Reglement op de tramwegen, te alien tijde toegang tot de werken wordt verleend. 2. De concessionarisse stelt ter beschikking van Gedeputeerde Staten vijf exemplaren van alle teeke ningen en verdere bescheiden omtrent den aanleg van den weg. 3. De concessionarisse geeft tijdig, schriftelijk en vracbtvrij, aan. den Hoofdingenieur van den Provin cialen waterstaat in Zeeland, kennis, wanneer met de uitvoering zal worden aangevangen. Art. 13.- De concessionarisse onderwerpt zich door de aan vaarding dezer vergunning aan alle bepalingen, welke door de Provinciale Staten voor de tramwegen zijn of worden vastgesteld. Wat nu? Wat zouclen zij verder doeii? Dubu fiuiisterde zijn metgezel toe, dat er in het dorp veel honden waren, die, als zij onraad bemerkten, zeker zouden gaan blaf- fen. Of Tor-Rarrarabay bij bet raadhuis schildwachten had geplaatst, wist hij niet. Het beste zou zijn, dat zij beiden tot vlak bij bet raadhuis trachtlen te sluipen. Daarvan wilde Hans niets we ten. Hij ver- zocht Dubu hem nog een eindje te bege- leiden en daarna aehterblijven om te zien wat er zou gebeuren en om Mr. Dikson en Berger te waarschuwen, indien hij. Hans, door een schildwachi word aangevallen. Daarbij bleef bet dan ook en nadat bei den nieuwe krachten vorzameld hadden, slo- pen zij verder. Maar nu liepen zij niet recht- op, doch kropen op handen en voeten lang-^ zaato en voorzichtig, alle gedruisch vermij- dend, in de ricbting van Ijet groote donkere buis voorl. Zoo nu en dan maakten ze bait om te iuisteren; eerst toen zij zich overtuigd hadden, dat alles stil bleef, kropen zij weer verder. Eindelijk zij waren misschien nog vijf tig schreden van het huis verwij- derd greep Hans den arm van zijn met gezel Blijf gij nu hier, ik ga alleen verder!; De inboorling gehoorzaamde. Hans had in de duisternis een kleine, smalle sloot ontdekt, die in de ricbtinig van het huis scheen te loopen. Hij tasttef met zijn hand op den bodem en bemerkte dat de sloot bij- Art. 14. j De concessionarisse is verplicht om bij de aan vaarding der conce§sie lo. zich te verbinden tot de naleving der voor waarden van de vergunning 2<\ Gedeputeerde Staten te machtigen, om, indien zij naiatig is of weigert aan hare verplichtingen tegenover de Provincie behoorlijk uitvoering te geven, in hare plaats op hare kosten het noodige te verrichten of te doen verrichten. Middelburg, 30 Juni 1916. Gedeputeerde Staten voorrioemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffler. Ter Neuzen, 7 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Bepalingen in hel belang van de volksvoeding enz. Bij de Tweede Ivamer is ingediend een wets on twerp tot vastslelling van bepalin gen in bet belang van de volksvoeding en van een doelmatige distributie van goe- deren. In de toelichting wordt o.m. gezegd: De Regpering heeft aanvankelijk een bij- zondfere wettelijke reg'eling onnoodig geaclit, omdat, naar zij meende, het beginsel, waar van zij uitging, reeds in de aanvulling der Onteigeningswet van 3 Augustus 1914 was neergelegd, en overigens alleen een krediol noodig was, Dat beginsel is, dat de zorg voor de volksvoeding in de eerste plaats rust op de gemeenten, en dat het Rijk slechts steunend en aanVullend heeft op te treden. Nu echter. blijkbaar een wettelijke rege- iing door de Kamer wordt gewenscbt. on ook uit de jongste gebeurtenissen volgt, dat na d ere regeling van d e verschil I ende be- voegdheden en verplichtingen, en verster- king van het centrale gezag wenscbelijk (Sj acht de Regeering den tijd gekomeri zulk een*wettebjke regeling aanhangig te maken. Het wetsontwerp bevat in hoofdzaak, be- halve de arlikelen van meer formeelen aard, drie groepen van bepalingen. Ten eerste wordt in de arlikelen 15 een regeling getroffen ten aanzien van de taak der gemeenten met betrekking tot de volksvoeding en de voorziening met brand- stoffen. Ten tweede wordt in de artikelen 6, 7 en 11 de .gelegenheid geopend verbodsbepa- lmgen uit te vaardigen,, ten einde te bevor- deren, dat het belang van de voeding van menscli of dier: niet wordt geschaad door het telen van minder wenscheUjke gewas- sen, of door een minder wenscbelijk gebruik van voedingsmiddeien of grondstoffen. Ten derde wordt in artikel S de moge- lijkheid geopend distributie-regelingen voor bepaalde goederen vast te stellen, en wor den daarmee in verband in de artikelen 9—14 de noodige bepalingen voorgesleld. Be taak der gemeenten. in artikel 1 wordt aan de gemeentebe- sturen een tweeledige verpliehting opge- legd, nl. om te zorgen, dat van bepaalde door den Minister van Landbouw enz. aan- gewezen levensmiddelen en brandstoffen een voldoende hoeveelheid aanwezig is, en dat er een voldoende besehikbaarstelling van deze ten behoeve van min vermogenden ge schiedt. Ernstig is door den Minister van Landbouw enz. overwogen of ook k 1 e e- ding en schoeisel in dit artikel behoo- ren te worden genoernd. Hij meent echter daartoe niet te mogen overgaan, omdat het niet aangaat te bevordenen,- dat in elke ge- na geheel droog was en slechts bedekt was met een dumie laag klei. Hij liet er zich in glijden en sloop, de sloot volgend, ver der; van tijd tot tijd stak hij er zijn hoofd even bovenuit, om rond te kijken. Eens- klaps hield de sloot op; nog-misschien twin- tig meter was hij verwijderd van de achter- zijde van bet huis. Nu gebeurde er iets, dat hem het hart in de keel deed kloppen. Hij hoorde plotseling s pre ken; eerst een kort gesprek en aaarna zette een voile man nen stem een godsdienstig lied in, waarbij liij terstona begeleid werd door twee vrou- wenstemmen. Hans werd er door aangegrepen als door -een wonder; onwillekeurig fluisterden zijn lippen de woorden van het lied na, dat de anderen zongen, terwijl de tranen hem over die wangen liepen. Zij leefden, hij hoorde hun stemmen, nu was Hans er zeker van, dat hij hen zou be- reiken, dat hij Jien zou redden. Nu zongen zij liet tweede couplet van het lied. Daarna was alles stil, zij begaven zich zeker ter ruste. Rehoedzaam kroop Hans nu tot dicht hij bet huis, hij meende, dat zijn hart zou ber- slen, 2oo luid hamerde het. Nu was hij er zoo dicht bij, dat hij het kon aanraken. He duisternis belette hem echter iets te onder- meente daarvan een voldoende voorraa! aan wezig is; dikwijls toch geschiedt de aan-7 koop van deze artikelen, speciaal wat het platteland betreft, in andere gemeenten en omdat een beschikbaarstelling van deze artikelen op den voet van hei wetsontwerp ten behoeve van min vermogenden niet wel uitvoerbaar is. Mochten voor sommige groepen der be- volking de prijzen van kleeding en schoei- sel tot eeh noodtoestand aanleiding blij- ken te geven, dan kan met het Nationaal Steun-comite overlegd worden, in dien nood toestand te voorzien. Onder minveTmogenden verstaat deze wet hen, die een jaarlijksch inkomen hebben beneden vijfmaal het bedrag voor de ge meente of het deel der gemeente vermeld in de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet (voor Ter Neuzen (kom) wordt in die tabel het bedrag van 325 1625 genoernd; voor buiten de kom en alle ge meenten in Zeeuwsch-Viaander-en 300 of 275, is resp. een inkomengrens van f 1500 of f 1375)- De bepalingen van artikel 2 dier wet betreffende het inkomen zijn ten deze toepasselijk. Van de kosten der besehikbaarstelling zal het Rijk #/4, de gemeente belalen. Het Rijk zal de gemeente bij de inkoopen zooveel mogelijk heipen, maar zelfstandig inkoopen door de gemeente zal hiermede niet uitgesloten zijn. Ter vermijding, dat de gemeente te duur inkoopt, zal de ver- melde kostenverdeeling alleen geschieden, voor zoover- de gemeenten tegen niet hoo- gere prijzen hebben ingekocht dan door den Minister werden bepaald. De uitgaven der genieenten zullen ais ver- plichte uitgaven op liaar begrooting worden gebracht. Art. 4 stelt de verpliehting der burge- meesters vast tot medewerking bij de door den Minister van Landbouw voorgeschre- ven maatregelen te dezer zake, alsmede om aan dien Minister opgaaf le doen van de door het gemeentebesluur genomen maatre gelen en van de in de gemeente aanwezige voqrraden levensmiddelen, grondstoffen voor levensmiddelen en brandstoffen en van de lioeveelheden, welke aisnog benoodigd zijn. Art. 5 waakt tegen het achterhouden van voorraden om eventueel vinst te behalen ten nadeele van de zoo noodige voorziening der behoeften van het eigen land. Het tegengaau van den verfaomv van scha- (lelijke gewassen. Art. 6 opept de mogelijkheid lret ver- werken van levensmiddelen' en voedermid- delen te verbieden; art. 7 maakt een ver- bod van het verhduwen van bepaalde ge- wassen mogelijk; art. 8 betreft het if!e- veren enz. volgens een te maken distribu- tie-regeling, welke een puhliek-rechtelijk ka- rakter zullen krijigen in tegen,stelling met de distributie-regelingen voor tarwe en ma'is, welke thans formeel Van burgerlijk-rechte- lijk karakter zijn; art. 9 bepaalt, dat ieder verplicht is de opgaaf welke van hem in verband met de distributie van goederen bij schriftehjke vordering door den Minister van Landbouw enz. of op diens last door den burgemeester eener gemeente worden. verlangd, naar waarheld te doen. Straf bepalingen. Volgens art. 10 wordt het nalaten van de opgaaf bedoeld bij art. 5 gestraft met ten hooglste 3 maanden hechtenis of 3000 boete, het doen van een onjuiste opgaaf, tenzij den rechter bhjkt, dat deze het ge- volg is van een te verontschuldigen on- nauwkeurigheid, met ten hoogste zes maan den hechtenis of 6000 boete. scheiden. Hij tastte voorzichtig met zijn rechterhand rond en ontdekte, dat de om- beining of munr, die hij voor zich had, op verscheidene plaatsen openingen vertoon- de. Tot welk doel, kon hij zich niet terstond verklaren; deur- en vensteropeningen waren het in ieder geval niet. "Langzamerhand kwam hij. tot de overluiging, dat de vloer van het huis niet raakte aan den grond. Het huis scheen op lage palen gebouwd ie zijn. Hij overlegde met zichzelf of hij zich zou oprichlen en de bewoners roepen. Het scheen hem echter beler toe, dit niet te doen. Het was niet onmogelijk, dat in het huis zelf of aan de drie andere zijden schild wachten ter bewaking van de gevangenen waren geplaatst; was dit het geval, dan kon hij er ook zeker van zijn, dat, als hij zijn tegenwoordigheid verried, hij gevangengeno- men zou worden, zonder dat hij iets had uitgericht. Hij besloot nu eerst te beproeven om tus schen de palen door onder het huis te krui- pen. Zijn eerste pogingen mislukten totaal. De palen schenen zeer dicht naast elkaar te staan. Eerst nadat hij bijna langs de ge heele achierzij-de van bet huis was geslo- pen, steeds op zijn buik 1 angz a am voor- waarts kruipend, vond liij een grootere ope ning, en het gelukte hem, er zicli met moei- te door te wringen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1