ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOFi ZEEUWSGH-VLAANDEREN. No. 8400. Zaterdag 8 Juli 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN Telefoon 25. Bit Blad verschljat Maandag-, WGensdag- en Vrydagayond, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. YAM DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAN P.~ Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. 8i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /I.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. van advertentien voor 1 our op den dag der uitgave. Inzending 4 Die Grondweisfoerzieiimg. Hct voorloopig verslag der Tweede Ka- mersecties nopens de voorslelien tot her ziening der Grondwet, ten aanzien van het kiesrecht, is verschenen. Wat de urgentie en opportuniteit der Grondwetsherziening betreft, werd door vele leden beloogd. fiat de rustige stemming, noo dig voor een goede behandtfling der Regee- rings-voorstellen, welke tot veel verscliil van gevoelen aanleiding geven, thans wordt ge- niist. Zeer veel leden konden Zich hiermee echter niet vereenigen. Verscheidene leden drongen aan op een algemeene herziening. Vele andere leden konden zich ecnter met de door de Re geering gewenschle beperkte herziening ver eenigen. Vele leden opperden bezwaren tegen de toelichling van het voorstel tot invoering van algemeen kiesrecht. Zij verklaarden aan het organisehe kiesrecht de voorkeur te geven boven het iipdividualfstisChe. dat h. i. onlleend is aan de beginselen der revoiutie van 1789. Onder de voorstanders van het Regee ringsvoorstel vielen verschiliende slroomin- gen waar te nemen. Er war en leden, die meenden, dat het algemeen kiesrecht een noiodz.akelij kheid is geworden. Vele anderen achten de invoering ervan noodig, teneinde dien invloed der geheele bevolking op de richting van wetgeving en staatsbestuur te versterken. Een derde groep van leden ver- dedigde het algemeen kiesrecht op grond van de sodaal-demokratisdie beginselen. Sommige leden wenschten, dat de Regee ring aan het voorstel tot invoering van het algemeen kiesrecht zou toevoegen een bepaling tot toelating van de uitoefening van dat recht door gemachtigden. Vrouwenkiesrecht. Vele leden achtten de toelichling van het voorstel der Regeering, om de Grondwelte- lijke belemmeringen tegen invoering van het vrou wen kiesrecht weg te nemen en aan alle vrouwen het passieve kiesrecht toe te ken nen, nog minder bevredigend dan die van het voorstel betreffende het kiesrecht der mannen. Deze leden betoogden, dat de door de vrouwenbeweging, niet in 's Lands be- lang, maar als strijdmiddel, verlangde volko- men gelijkstelling der beide sexen met de roeping der vrouw niet is overeen te bren- gen. En dat aan de toeneming van den maat- schappelijken arbeid der vrouwen een grond voor de toekeiming van kiesrecht zou zijn te oiitleenen, werd door deze leden ontkend. Van de zijde van de vele leden, die voor invoering van het vrouwenkiesrecht gestemd waren, werd betoogd, dat het hier niet aan- komt op de vraag of de vrouw in alien deele met den man gelijk te stellen is, maar alleen op de vraag. of aan vrouwen het kiesrecht behoort te worden toegekend. Deze leden ontkenden verder, dat er tusschen manner en vrouwen een zoodanig verschil van geaardheid bestaat, dat deswege ontliou- ding van kiesrecht gerechtvaardigd zou zijn. Eenige leden waren bovendien voor het vrouwenkiesrecht gestemd op grond van het klas&ebelang der arbeidsters. Erkennende, dat de Regeering door haar voorstel om liet passieve kiesrecht aan de vrouw toe te kennen, verder ging dan haar program, waarin alleen van opheffing der Grondwettelijke belemmeringen voor het vrouwenkiesrecht sprake was, meenden ver scheidene leden, dat het gewenscht is, zich ten aan/.iep van het actieve kiesrecht niet tot het wegnemen dier belemmeringen te be- palen. Doel men dit wel, dan zal het ge volg zijn, dat het nog vele jaren zal kunnen duren, voordat in de wet een regeling van het vrouwenkiesrecht wordt opgenomen. De kwastie zou dan een storenden invloed op de verkiezingen blijven uitoefenen. Deze beschouwingen vonaen bij anderen tegenspraak. Zij waren van oordeel, dat het vrouwenkiesrecht een meer persoonlijk en subjectief lcarakter aan den politieken strijd zou geven. Dat een bruikbaar tusschenstelsel niet zou zijn te vinden, werd door verscheidene leden niet toegegeven. Met de toekenning van het passieve kies recht aan de vrouwen was men niet alge meen ingenomen. Sommigen meenden, dat dit recht in elk geval niet op eens aan alle vrouwen behoorl le worden toegekend, en dat de wet behoort aan te geven, aan welke vrouwen het zal toekomen. De uilsluitingen. De uitsluiling der bedeelden werd door verscheidene leden gerechtvaardigd geacht, omdat personen, die niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien, niet de noo- dige geschiktheid voor het kiezerschap be- zilten. Vele anderen konden zich met de schrapping van de uitsluiting der bedeel den niet vereenigen. Zij betoogden, dat be- deeling vaak niet het gevolg is van een moreel defect. Verscheidene leden aciillen uitsluiting noo dig voor hen, die bun aanslag in de helas- tingen niet hebben voldaan. Sommigen wenschten de gef ail leer den uit te sluiten. Vele leden verlangden ook de uitsluiting van hen, die van de ouderlijke macht zijh ont- zet, terwijl door enkelen werd aangedrongen op uitsluiting \ran souteneurs, en bij invoe ring van vrouwenkiesrecht, van prostitutes. Leeftydgrens. Verscheidene leden wenschten den mini- mum-leeftijd voor het kiezerschap in de Grondwet op -25 jaar bepaald te zien. An deren wenschten den minimum-loeftijd op 21 jaar te stellen. Velen konden zich met de ook in de bestaande Grondwet voorko- mende bepaling van den minimum-leeftijd van 23 jaar vereenigen. Het evenredig kiasirecfil. Zeer vele leden konden zich in beginsel met de invoering van evenredig kiesrecht voor de verlegenwoordigende lichamen ver eenigen. Door enkele leden werden princi- pieeie bezwaren tegen het stelsel geopperd. Verscheidene leden waren, van oordeel, dat de parlij-programma's, bij aanneming van het Regeeringsvoorstel, nog inecr dan thans het geval in die verkiezingen zullen gaan beheerschen. Verder "werd aangevoerd, dat de aanne ming van het Regeeringsvoorstel de lokale banden tusschen kiezers en gekozenen te zeer zal verzwakken, en gewe/en op de groote praklische bezwaren welke de voor- gestelde toepassing van het stelsel met zich brengt. Verscheidene leden konden zich ook met het door de Slaatscommissie voorgestelde stelsel van verdeeling der zelels niet ver eenigen, terwijl ook verscheidene leden van oordeel waren, dat het voor de aanwijzing der gekozen candidalen door de Staatscom- missie aanbevolen stelsel te weinig invloed aan de kiezers toekent. Ook werd door verscheidene leden wen- schelijk geacht, thans niet verder te gaan dan tot wegneming der Grondwettelijke be lemmeringen tegen het evenredig kiesrecht. Slemplichl. Verscheidene leden .achtten de meening der .Regeering juist, dat de gewone wet- gever bevoeigd is lot invoering van stem- plichl over te gaan. Zij noemden daarom de voorgestelde bepaling overbodig. Deze meening werd echter door enkele leden niet gedeeld. Zeer velen achtten dadelijke invoering van stemplicht met opneming van een daartoe slrekkend imperatief voorschrift in de Grond wet gewenscht. De Commiissie van Rapporteurs heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken uitge- noodigd tot het houaen van een mondeling overleg. teneinde bij hem aan te dringen op opneming van een dergelijk imperatief voor- schrift in de Grondwet. De Minister heeft zich bereid verklaard de zaak nader te over- wegen. Be Eersle Kamer. Naar aanleiding van het voorstel der Re geering om de bijzondere vereischten voor de verkiesbaarheid der Eerste Kamer tedoen vervallen (in verband met de invoering van evenredig kiesrecht), belreurden sommige leden, dat de Regeering deze gelegenheid niet heeft aangegrepen, om een voorstel te doen tot afschaffing der Eerste Kamer. Vele andere leden waren echter van mee ning, dat de Regeering terecht geen verstrek- kende voorslelien ten aanzien van de Eerste Kamer heeft gedaan. Eenige leden wenschten de verkiezing der leden van de Eerste Kamer niet aan de Provinciate Staten, maar aan afzonderlijke colleges op te dragen. Er waren voorls eenige leden, die da delijke invoering van e venredig kiesrecht voor Staten en Gemeenteraden niet wen- schelijk achtten. De heer Drion heeft aan het verslag een nota toegevoegd, waarin hij uitvoerig betoogt, dat het voorgestelde stelsel van evenredige verlegenwoordiging deels praktisch onuit- voerbaar, deels om principieele redenen niet te aanvaarden is. Ouil-Minister Talma. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is de toe- stand van oud-Minister A. S. Talma, die sedert eenige weken in het Diakonesscnhnis te Haarlem verpleegd Wordt, zeer zorgelijk. De gomlvlowl! De vorige week steeg de voorraad goud aan de Nederl. Bank ineens met bijna 22 millioen, en bleef er, na uitgifte van 2G millioen aan bankpapier, nog-een niet voor dekking henoodigde hoeveelheid over van 433 millioen of 19 millioen meer dan bij den aanvang der werkweek. Bij dezen grooten metaalvoorraad zou de Nederl. Bank gerechfigd zijn om, behalve het reeds circuleerende bedrag van 637 mil- •lioen aan bankbiljetten, nog 2167 millioen uit te geven. Zij worden evenwel niet ge- vraagd, omdat ze niet noodig zijn. (Tijd.) Geen inlandsclie granen voor Schiedam. Op last der Regeering verzoekt de burge- meester van Schiedam den branders drin- gend om het koopen van binnenlandsche granen (tarwe, gerst of rogge) na te laten. Met kan niet worden toegelaten, dat, zoo- als plaats heeft, inlandsche granen tegen hooge prijzen worden opgekocht ten cinde de producten van die granen buiten N.O.T.- verplichting te kunnen verzendeu naar het buitenland, terwijl dil met de door de Re geering verstrekte granen niet het geval is. De burgemeester is gemachtigcl onmiddel- lijk tot inbezitneming over te gaan, tot door de Regeering aangegeven prijzen en zal dit ook zeker doen indien aan zijn verzock geen gevolg mocht worden gegeven. Bovendien zullen dan geen Regeeringsgranen meer be- schikbaar worden gas teld. Vlsschersvaartuigen opgebracht. Blijkens1 bij de betrokken reederijen ont- vangen bericht, zijn verscheidene te Vlaar- dingen ihuis belioorende zeevisschersvaartui- gen door Engelsche oorlogsscliepen naar Kirkwall opgebracht. Die verse her pie blokkade. Hunt heeft, naar Reuter iseinl, in het En gelsche Lagerhuis ge'vraagd, of de politick der verscherpte blokkade, die nu in werking is gelreden, bedoelt, dat alle schepen, die do-or de marine op grond van het vermoe- den,-dat zij goederen, die voor den vijand bestemd zijn, vervoeren, aangehouden wor den, door onze prijsgcrechten onderzocht zul len worden zonder lusschenkomst van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken of een andere auloriteit, of dat in min of meerdere gevallen dergelijke instetlingen nog steeds tusschenbeide komeu?' Lord Robert Cecil antwoordde en zeide, dat het bij de inoderne wijze van oorlogvoe- ren onmogelijk is om het recht van onder- zoek der schepen voldoende op de hooge zee uit te oefenen; daarom is net noodzake- lijik alle of bijna alle schepen, die naar de havens van aan Duitschland grenzende neu- tralen. varen, en die de Britsche havens niet uit eigen wil aandoan, naar deze havens te brengen, ten einde onderzocht te worden. Het onderzoek zal in deze havens geschie- den; voor de beoordeeling zullen in aanmer- king genomen worden: de aard van de la ding, het karakter van de verzenders en agenten, het bedrag van dezelfde waren, die in den laatsten tijd in het neutrale land, waar het schip op vaart, ingevoerd werden en alle andere mogelijke inlichtingen van geheimen aard. die in het bezit van de Brit sche regeering zullen komen.' Al deze 'in lichtingen zullen te Londen verzameld wor den, derlialve zal le Londen uitgemaakt wor den, of er termen bestaan om het schip, de lading of een gedeelte der lading voor het Prijzenhof te brengen. Alle schepen en hun ladingen voor het Prijzenhof te brengen zou noch biilijk noch verstandig zijn. DE DUITSCHE PERS OVER HET OFFENSIEF der GEALLIEERDEN. De „Lokal-Anzeiger" zegt, dat dit Eransch- Engelsche offensief niet onverwaclit komt en dat hct Duitsche legerbestuur uit de vele verkenningsaanvalien op bepaalde punten ook wel heeft kunnen berekenen, waar het zou worden ingezet. Na eene befchrijving van het aanvaisfront gegeven te hehben, dat volgens het Duitsche hoofdkwartier in drie zones verdeeld kan worden, nl. een Engel sche, een Engelsch-Fransche en een Fran- sche, zegt het blad. dat de successen der geallieerden niet zoo groot zijn, als ver- wacht werd. Het Duitsche legerbestuur \yist zeer goed, dat een door hevig geschutvuur voorbereid offensief, waarbij enorme reserves in het veld gebracht worden, wel met aanvanke- lijk succes hckroond kon worden en dat het wel rioodzakelijk zou kunnen blijken, de eerste linie te ontruimen. Het heeft daarom tusschen de eerste en de tweede linie versperringswerken laten aanleggen, die hun doel schijnen bereikt te hebben. Het publiek zal er rekening mede moe- ten houden. dat de in de voorste loopgra- venlinie ingebouwde verdedigingswapenen in den sleek gelaten moesten worden, maar die zijn van tc voren onbruikbaar gemaakt. Het blad zegt vervolgens, dat liet voor- loopige succes der geallieerden niet zoo groot is als noodig om op den duur daa'r- van voordeel te hebben. Ook het Berliner Tageblatt" zegt, dat liet offensief verwacht werd. In het Noor- den staan de Engelschen, in het Zuiden de Franschen; eene scherpe grenslijn schijnt er niet te Destaan, wel eene grenszone, waar Fransche en Engelsche troepen in een ver band strijdep. De belangrijkste plaatsen achter het En- gelsch-Fransche front zijn Doullens, Amiens en Albert. Het spoorwegnet, dat voor den aanvoer van troepen, munitie en proviand moet zorgen, is zeer gunstig gelegen en heeft verschiliende zij- en verbindingslijnen tusschen dc vleugels der opereerende legers. Ook dil blad ziet in de resultaten tot dusverre geen reden tot bezorgdlieid en maakt uit de communique's der geallieerden op, dat bet Duitsche legerbestuur op. de juiste plaatsen de noodige reserves heeft aangevoerd. om een verder doordringen der aanvatlers le beletten. DE DUITSCHE SOLDATEN TE GENT. De jonge Duitsche soldalen te Gent wor den naar van de Belgische grens aan de „Tel" gemeld wordt flink geoefend op het terrein bij Port'Arthur. De havenwijk is vol troepenafdieelingen. De laatste oefe- ningen dezer troepen gmgen met een heele plechtighejid gepaard en werden door voor- name officieren bijgewoond. Deze laatste oefeningen beslonden in het leggen van mij- nen, die men dan liet springen, zoodat er den geheelen morgen onlploffingen genoord werden. Zaterdag zijn er te Gent weer veel troepen aar.gekomen. Gedurende verscheidene uren was het zeer druk op de slraat van de Anlwerpsche poort naar de stad. Deze troe pen worden hier met de jonge soldalen ban- gevuld. Brugge is vol matrozen. In veel commandanturen in Vlaanrieren zijn de officieren van hun bureaux wegge- roepen en naar- het front gezonden. Het Engelsch-Fransch offensief is hier reeds, overal bekend en vervult de bevolking met nieuwe hoop. Aan de Yser en bij Yperen wordt nog steeds hevig gebombar- deerd. Er komen ook weer gewonden aan, maar bepaalde feiten vallen er- niet te ver- melden. IIOE DE „BRUSSEL" AANGEHOUDEN WERD. Edndelijk kan ik nu aklus schrijft men uit Brugge aan de „Tel." volledige inlich tingen isturen van de „Brussel" van de Har- wich-lijn. Te Brugge zijn veel passagiers van deze boot aangekomen. De ,.Brussel vertrok den 22en Juli, kwart voor elf van Hoek van Holland; den 23en. Juli werd de boot des morgens om 2 uur aangeliouden. Er is geen. twijfel aan, of er is spionnage in het spel geweest. Aan boord bevond zich een persoon, cue zich voor Amerikaan uitgaf, maar vermoede- Iijk een Duilscher was. Te Zeebrugge sprak hij 1) nits eh en overal geiioot hij terstond voile vrijheid. Of het waar is, dat hij op' het dek een lichtsein heeft gegeven, is natuurlijk moeilijk te con- troleeren. De man is in elk geval niet naar bed geweest, maar blcef voortdurend op dek, en, zooals wij reeds zeiden, bij zijn aan- komst te Zeebrugge genoot hij terstond voile vrijheid. Ongeveer om twee uur lag plotseling aan weerszijden van de „Brussel een Duitsche torpedoboot, terwijl er nog lien andere in de omgeving kruistem De officieren dreigden met hun revolvers en marine-matrozen met geladen geweren sprongen aan boord. Ieder kende zijn rol en zoo bagaf zich een groep onmiddellijk naar de officieren en mansc.happen, die op wacht waren, een andere naar de logics, een derde naar de machinekamer en een vierde naar de passagiers. Van tegenstanu bieden kon geen sprake zijn. De passagiers werden onmiddellijk onderzocht en de offi cieren ontzagen zich niet ook de vrouwen op brutale wijze te visileeren en te ohder- VTagen. Op barsche wijze \Toeg een der officieren naar de verborgen brieven; hij beweerde, dat er spionnen aan boord waren. Een burger werd van zijn vrouw en kinde- ren gescheiden, in een hok opgesloten, en daar door twee schildwachten bewaakt. Er bevonden zich 31 Russen aan boord, die uit krijgsgevangenkampen in Duitschland ont- snapl waren. De Duitschers begroetten hen spottend; zij werden terstond op alles be- halve zachte wijze op een torpedoboot ge bracht. Ook een vrouw werd in arrest ge- sleld. Overal zettie men gewapende posten uit, op de commandobrug, het dek, in de machinekamer en bij de passagiers. Daarop stoomde de boot op eigen kracht en onder leiding van de eigen bemanning verder. De Britsche vlag werd neergehaald en de Duit sche geheschen, waarop een gejuich van de lorpedohooten opsteeg. Tegen zes uur kwam Zeebrugge in het ge- zicht, maar men stoomde door; de Duit schers wilden met hun ibjuit .pronken en trok- ken de haven van Oostende binnen. Onmid dellijk slond de kade hier vol officieren en matrozen; oversten kwamen in auto's aan- gereden. Een luid gejubel en gelach barstte los en muziekkorpsen speelden. Er werden phototoestellen op de „Brussel" gericht. De passagiers zaten op dek; de meeste vrouwen en kinderen schreiden. Toen ze zagen, dat de Duitschers photo's wilden maken, keer- den velen zich om. Na eenigen tijd werd de boot naar Zeebrugge gebracht, waar men laat in den namiddag arriveerde. Hier stond alles evenals te Oostende reeds vol Duitsche matrozen, die luide hun vreugde te kennen gaven. Men trok terstond aan liet lossen; toen er geslachte varkens naar boven kwamen, hie- ven de matrozen een hoera aan: het voor- uitzicht op een beter maal, dan ze gewoon waren, la elite den mannen blijkbaar toe. De Russische gcvangenen waren al vroe- ger te Zeebrugge aangekomen. Zij stonden treurig tegen een muur; op hun gezichten was diepe teleurstelling te lezen; alle moei- te en Onibering waren nu ten slotte loch nog vergeefsch. De Duitschers bespaarden hun spot, sclieldwoorden noch bedreiglngen. De opvarenden van de .„Brussel" bleven niet tang te Zeebrugge; in groote auto's werden zij naar Brugge vervoerd. Eerst vertrokken de Russen met de bemanning en vier Belgen en ten slotte de vrouwen en kinderen. De. Russen, de bemanning en de Belgen werden te Brugge in de gevangenis opgesloten; de vrouwen en kinderen moes ten naar de commandantur, Waar men al spoedig het gesehrei van de vermoeide las- lige kteinen hoorde. Na een nauwkeurig on derzoek en verhoor mochten de vrouwen heengaan; zij, die middelen hadden, naar een hotel, en de andere naar de inriehtingen voor vluchtelingen. Den volgenden dag kre- gen zij loestemming om naar hun wonin- gen terug te keeren. De Engelsche beman ning en de vier Belgen werden Zaterdags per Irein naar Duitschland vervoerd, terwijl de Russen nog in de gevangenis zitlen. De Brus.se!' ligl nu in de Jiinnenliaven van Zeebrugge; de lading is geheel gelost. De inhoud is te Zeebruigge verbruikt of ver- zonden. Er heerscnte zoo groote opgewon- denheid over deze overwinning, dat soldaten van de gelegenheia gebruik konden maken en heel wat wegkaapten; zij verkoehten dit, om hun onvoldoerade soldij aan te vullen. De „Brussel" wTordt nu ingericht 0111 de Duitsche vloot van Zeebrugge te versterken. HOE BE RUSSISCHE TROEPEN REISDEN. Zooals men zich herinneren zal, is eeni gen tijd geleden een aantal Russische hulp- troepen te Marseille aangekomen. Het tijd- schrift „Je sais tout" weet te vertellen, dat deze mannen lachtig dagen noodig hadden om da plaats hunner bestemming te berei- ken. Zij vertrokken van Moskou, reisden over land naar Wladiwostok en sclieeptcn zich daar op twee groote Fransche stoom- booten in. De eerste drie weken werden de troepen ter wille van de veiligheid geescor- teex-d door Japansche torpedojagex-s, later namen Engelsche oorlogsscliepen de taak over en nadat men in de Chineesche zee een gewreldigen storm had doorstaan, land- den de mannen begin Maart te Saigon, waar hun een allerhartelijkste ontvangst werd be reid. Half Maart kwam men te Singapore aan, eenige -dagen later te Colombe en toen ging het door den - Indischen Oceaan, de Roode zee en het Suez-kanaal naar de Middelland- sche Zee met als voorloopig einddoel Mar seille. t HOE DORPEN VERDWIJNEN. Een eoni-espondenl van de ..Daily Newrs" schrijft uit het Engelsche hoofdkwartier: Langs het geheele front zijn de vijande- lijke stellingen aan een hevig artillerievuur onderw-orpen. Van rnijn waamemingsplaats kon ik een dorp zien, dat gisteren, in zijn omlijsting van boomen, nog bewoonbaar was. Het was d an ook in d en t a ad bewoond; wel- iswaar was liet ons bekend, dat de burger- bevolking reeds lang verdwenen was, maar de Duitschers betrokken 't als kwartier, ook voor den generalen staf. Heden bestaat het niet meer als dorp. Zelfs het bosch, waarin liet wegschool, bestaat niet meer. Iriplaats daarvan riet men nog slechts een regiment boomstronken, met hier en daar een ge- scheurden tak, zoo bladerloos alsof het mid den In den winter ware. Tusschen de kale boomstammen liggen de puinhoopen van het dorp zelf, een nauwelijks herkenbare massa metselwerk. Nu en dan viel hedenmiddag een onzer projectielen te midden van die puinhoopen, als om de Duitschers te herinneren, dat wij lien niet vergaten en om te zorgen, dat zelfs geen spoor van een schuilplaats voor de troepen van den vijand bestaan bleef. Van den rand van het dorp af waren de zich naar_ Noond en Zuid uitstrekkemje loopgra- ven, zoo wel die van den vijand als de onze, duidelijk zichtbaar. Op sommige plaatsen zijn ze niet meer dan zostig meter van el- kander. Op andere, waar de aard van den bodem dit noodzakelijk maakt, loopen zij verder uit elkaar, zoodat er daar een strook niemandsland van eenige liondenden meters breedte ontstaan is. Wij zagen, hoe onze artillerie met schitterende nauwkeurigheid de vijandelijke loopgraven en de daarvoor liggende draadversperringen vernielde. Verder weg naar links wees een zwarte rookmassa de plaats aan, waar een ander bosch had gelegen, waarin zich dingen had den bevonden, die vernietigd moesten wor den. Maar rondom leek de geheele gezichts- einder min of meer voortdurend in staat van uilbarsting te verkeeren en het geluid van de kanonnen om ons heen en achter ons, gemengd met dat der ontploffingen in de loopgraven en op den grond daaromheen en meLliei geloei der over ons heen vliegen- de projectielen, was soms oorverdoovend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1