Provinciale van Staten Zeeland. Aan den Zuid-Oostelijken zoom van het FunrinboscJi hebben de Franschen de Duit- schers uit een klein stuk loopgraaf ten N.W. van de batlerij van Damloup teruggeworpen. PARIJS, 4 Juli. (Renter.) 'Avondcommuni- que: Do Franschen zetten hun vorderingen ten Zuiden van de Somme voort; zij hebben bosscben en dorpen veriueesterd en gevan genen gemiaakt. Ten Oosten van de Maas hebben de Duit schers de sterkte Thiaumont heroverd, PARIJS,. 4 Juli. (Router.Officieel: Kalmte ten Noorden van de Somme. Hoewel het slechte weder de verrichtin- gen belemmerde. hebbeh de Franschen ten Zuiden van de Somme hun stellingen Zuid en Ooslwaarts uilgebreid. Zij vermeesterden de bosschen tusschen Asisevillers en Bari leux, het dorp Bellov-eri-Santerre, zoomcde Estrees, behalve een blok hqizen. waar de Duitschers nog legenstand bieden. Alleen te Estrees zijn 500 gevangenen gemaakt. AiTillerieigeveclit links van de Maas, Rechts van de Maas verdubbelden de Duit schers hun pogingen in de streek van Thiau mont, d,at allerhevigst wend gebombardeerd met zwaar geschut. Nadat verscheidene aan- vallen waren afgeslagen, vermeesterden de Duitschers met een groote troepenmaeht vanmiddag om 2 uur de sterkte Thiaumont, voior de vierde maal. De Franschen blijven er in nauwe aanraking mee. De Duitschers richten een verwoed vuur op Damloup en de batterij van La Laufee. LONDEN,, 4 Juli. (Router.) Officieel: Zware donderbuien en hevige regens hebben een eenigszin.s belemmerenden invloed op de of- fensieve operaties uitgeoefend en de toestand ten Zuiden van de Ancre, is over het alge- meen onveranderd gebleven. In den loop van den dag bestonden de operaties hoofd- zakelijk in klein e plaatselijke ondiernemingen, die ten doel hadden het gewonnen terrein te hehouden. Het to tale aantal gevangenen gaat de 5000 te boven. LONDEN, 4 Juli. (Reuter.) IJit het Brit- sche hoofdkwartier wordt dd. 3 Juli gemekl: Gisteren gaf een heel bataljon van het 186e regiment Pruisisehe infanterie zich over aan de Engelschen bij Fricourt. Het bataljon was snel nam voren gebracht om de zeer zware verliezen aan te vullen, maar de loop,graven, waarheen zij oprukten, bleken slechts een onvoLdoende dekking te bieden tegen het Vernietigende Engelsche artillerie- vuur. Na een kort schijnverzet gaven de overlevenden, ill. 20 officiererr en 800 man, zieh over. Ten Zuiden van het gebied van onzen aanval in de buurt van Montauban word ter rein gewonnen. De toestand blijft bevredi- gend. LONDEN, 4 Juli. (Reuter.) Uit het Brit- sche hoofdkwartier wordt gemeld De vijand, versterkt met talrijke hataljons, van andere sectoren van het front getrokken, blijft op alle punten een zeer hardnekkig .verzet bieden aan onze troepen. Gedurende den nacht is een hevig gevecht geleverd in den omtrek van La Boiselle. Onze troepen sired en met groote dapperheid tegen de he vige aanvallen van den vijand, die een klein gedeelle van de verdedigingswerken ten Zui den van het dorp heroverde. Voor het ove- rige bleef de toestand in deze streek onge- wijzigd. Meer Zuidwaarls werd eenig terrein ge wonnen. Gedurende den nacht veroverden onze troepen een bosch en maakten zich Vender meesler van oorlogsmateriaal en maakten krijgsgevangeflen. Op het overig ge- deelte van het front duren de loopgraafge- vechlen voort: verschiilende overvallen wer- dfcn gedaan, waarvan vooral die bij Arrnen- tieres succes liadden. Een na een hevige he- schieling beproefde vijandelijke overval werd afgeslagen; eenige gewonde krijgsgevangenen hleven in onze hancLen. LONDEN, 4 Juli. (Reuter.) Tusschen 1500 en 2000 Duitschers, in de laatste dagen ge- vangen gemaakt, zijn vandaag te Southamp ton aangekomen. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. BERLIJN, 4 Juli. (Wolff.) Officieel: Le- gergroep Hiridenburg: In aansluiting aan meermaleq hevige werkzaamheid van de ar- tillerie hebben de Russen des avonds en des nachts ons front Naroczmeer-Smorgon een punt ten Oosten van Wisjnef met aan- zienlijke slrijdkrachlen aangevallen, in het bijzonde* aan beide zijden van Srnorgon bij Gogagze (ten Noord-Ooslen van Krewo en bij Sloikowsjtsjisna (ten Zuid-Oosten van Wisjnef). Zij bevochten geen voordeelen, maar leden groote verliezen. Legergroep Leopold van Beieren: Krach- tige tegenaanv alien van onze troepen hebben op de plaalsen. waar het den Russen was gelukt aanvankelijk vooruitgang te maken, over het aigemeen lot succes geteid. Hier zijn 13 officieren en 1883 man als gevange nen ingeleverd. Legergroep Linsingen: Ook gisteren heb ben de Russen sterke, voor een deel pas toe- gesnelde troepen in massa's in den weg ge- worpen van onzen opmarsch. Zij werden af geslagen. en onze aanval heeft verder terrein gewonnen. Leger van Bothmer: Ten Zuid-Oosten van Flumacz hebben onze troepen in een sneL ten opmarsch de Russen over een front van ruim 20 K.M. breed tot over een afstand van ruim 10 K.M. teruggedrongen. WEENEN, 4 Juli. (Wolff.) Officieel: In de Boekowina nebben onze troepen op zich zelf staaiide aanvallen van de Russen afge slagen. Bij Kolomea word! met onverminderde he- vigheid doorgevochten. De aanvallen van de Russen in het Westen van de stad hebben geen voortgang tot in het Noorden gemaakt. Ten Zuid-Oosten van Flumacz zijn de Duitsch-Oostenrijksch-Hongaarsche troepen met succes opgerukt. In Wolhynie heeft de vijand door aanval len op groote schaal onzen opmarsch trach- ten te stuiten. Hij werd overal met zware verliezen teruggeslagen. ST. PETERSBURG, 4 Juli. (P. T. A.) Of ficieel: Aan het front van de Styr en de Stochod. en van de S to chad af meer naar 't Zuiden toe. worden de gevechten met groote hardnekkigheid voortgezet. Alle vij andelijke tegenaanvallen bleven vruchleloos. Aan de Beneden-Lipa oefenen onze troe pen van nabij druk op den vijand, die taaien tegenstand biedt. Een vijandelijke poging om bij het dorp Lipa over de Styr te trekken, is gestuit. In den loop van den nacht hebben wij hier It officieren en bij de 1000 man krijgsgevan- gen gemaakt en 5 machinegeweren gsenomen. ,Op den rechteroever van den Dnjestr trachtle de vijand tot driemaal toe tot het offensief ovei- te. gaan in de riehting van het dorp Issakof, docn hij werd door ons vuur teruggeslagen. In de riehting van Kolomea hebben onze troepen den vijand uit enkele stellingen ge- worpen en hem vervolgd. Zij namen het vlek Potok Czarnv, vermeesterden 4 kanon- nen en maakten eenige lioiulerden gevange nen. In een gevecht, dal nog voortduurt, ten Zuiden van Tsirine en Jen Noord-Oosten van Baranowitsji, zijn wij door twee linies der vijandelijke verdedigingswerken heenge- broken. Het totaal der gevangenen en van de buil, gisteren in deze streek gemaakt, be- loopl 72 officieren on 2700 man, 11 kanon- nen, machinegeweren en bomwerktuigen. Aan het meer Noordelijke front fel ge- scliutvuur op verschiilende plaatken, dat een uiterst hevig karakler aan-neeml. In de buurt van hot dorp Baltagoezy, ten Oosten van het Wisjnevskoie-meer, trachtten de Duitschers hun schansen te ver- lalen, docli dil werd hun door ons vuur belet. Onze luchteskaders hebben een overval gedaan op het station Baranowitsji. LONDEN, 4 Juli. (Part.) De „Daily Tele graph" ontvangt een telegram uit St. Pe tersburg, gedagleekend van Zondag: Door de vermeestering van Kolomea heeft generaal Lelsjitski zicli in het bezit gesteld van een helangrijken tak der zijwaarlsche \erbindingen van den vijand. De spoorweg- lijnen loopen van Boedapest over de Kar- palhen naar Kolomea en Lemberg, vanwaar zij aansluiling hadden met de spoorwegen achter het Duitsche front door een lijn tus schen Sokoel en Wladimir Wolynski en een tweedc tusschen Kowel en Baranowitsji. Door deze schakels had de vijand een bijna reclitslreeksche verhinding van Riga tot aah de Roemeensche grens. De Russen moeten nog 10 mijlen verder oprukken, alvorens zij deze verhinding volkomen hebben verbro- ken. Er is namelijk een tweede tak, die van Delatyn recht naar het Noorden loopt' naai- StanisLawof, na de Karpathen te hebben doorsneden, en welke een scherpe Oostelijke bocht naar Kolomea vermijdl. Is deze tak bereikt, zooals binnen enkele dagen zeker schijnt te zullen gebeuren, dan zal de vijand geen spoorwegverbingen tusschen Hongarije en Galicie ten Oosten van Lemberg meer bezitten. TER NEUZEN, 5 Juli 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch iustituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 760.2 Haparanda. Laagste barometerstand ruim 750.0 Oost- Duitschland. Yerwacbting tot den avond van 6 Juli zwakke tof matige wind uit Westelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, waarschijn- lyk enkele regen- of onweersbuien, iets warmer. De maximmnprijzen voor aardappelen en groenien. Zooals op vele plaatsen in ons vaderland, heeft de vaststelling der maximumprijzen voor aardappelen en enkele soorten groen- ten, ook alhier aanleiding gegeven tot eene heele beweging. Wet waren ook door den burgemeiesler de prijzen voor deze gemeente vastgesteld, maar voor die prijzen koopen, ho maar! dal was voor de huismoeders niet mogelijk en als ze zich van aardappelen of groenten wilden voorzien, waren ze, zoowel aan de groentenwagems als afgehaald aari huis, genoodzaakt een hoogeren prijs te be- talen. Geen wonder, dat er gemopperd werd, nu waren or prijzen vastgesteld, doch de waar was er niet vooa- te koop! Evengoed mop- perden ook de groentenverkoopers over de prijzen, daar zij te kennen gaven, niet ge- negen te zijn daarvoor te verkoopen en dan hunne aardappelen enz. in den grond te zul len laten staan. Een en ander gaf den burgemeester aan leiding, de aardappelen- en groentenverkoo pers uit te noodigen tot eene conferentie ten stadhuize. die Maandagavond plaats had. Naar we vernemen, werden in die "bijeen- kbmst door de leurders algemee'n bezwaren ingebracht tegen de gemaakte prijzen. De besprekingen leidden er evenwel toe, dat ze er genoegen mode namen, te 'verkoopen tegen de prijzen, zooals die in dit nummer door den burgemeester worden gepubliceerd. Door zijne tusschenkomst is gisteren bloemkool en wortelen en heden wortclen ter beschikking van de verkoopers gesteld. Zooals uit de bekendmaking blijkt, gel- den de vastgestelde prijzen voor eene week en worden deze de volgende week opnieuw vastgesteld. Uit kri|isgevangenschap ontvlucht. Gisteren zga hier op weg naar Rotterdam doorgereisd twee Russen, die verhaalden bij Arras uit Duitsche krijgsgevangensc'nap te zijn ontvlucht. Zij waren 22 dagen onderweg geweest en hadden zoodoende geheel Belgie doorkruisd. Bij Selza^te was het hun gelukt over de grens op Neder- landsch gebied te komen. Het was den mannen goed aan te zien, dat zij veel ont- beringen geleden hadden. Rijksklerk. Met ingang vani 1 Juli 11. is benoemd tot rijksklerk 3e klasse ter inspectie der directe belastingen te Ter Neuzen (tijd.), de heer G. C. Crone. Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Blgkens de ons toegezonden dienst- regeling zal vanaf 11 Juli a.s. de lijn Sas van Gent-Drie Schouwen tot Zaamslag der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat- schappij in exploitatie komen. Veiling van het Hotel de Commerce". Heden werd alhier in het logement ,,'a Lands Welvaren" door den Notaris Van der Moer, krachtens de onherroepeljjke volmacht, bedoeld in art. 1223 van het Burgerlijk Wetboek, in het open'baar verkochtde bekende herberg //Hotel de Commerce", aan de Markt te Ter Neuzen, groot 2 aren 44 ceatiaren, nog in gebruik bij en bewoond door mej. de wed. MichielsenL Hiervan werd kooper de beer A. de Vrieze te Ter Neuzen voor f 14.500. Aanbesteding bouwen van een hofstede. Gisteren werd door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, namens zijn princi- paal aanbesteed, het bouwen van eene hof stede, in den Smits-Schorrepolder te Axel. Ingeschreven werd: Voor het le- perceel (metselwerk van het huis): G. H. Kooman te Ter Neuzen voor 2203,50, L. de Visser le Zaamslag voor f 1792 en W. Galle le Zaamslag voor /177I. Voor het 2e perceel (limmerwerk van het huis): I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 2691, A. D. Kaijser te Zaamslag voor f 2680, H. van Luik te Axel voor 2675, L. Deij te Axel voor 2615, D. Galle te Zaamslag voor f 2636, A. P. Butler te Axel voor 2523, J. Wisse te Zaamslag voor f 2498, A. van 't Hoff te Axel voor f 2495, en Gebr. van 't Hoff te Iloek voor 2450. Voor het 3e perceel (metselwerk schuur): G. H. Kooman voor f 3797, L de Visser voor 3080 en W. Galle voor 3076. Voor het 4e perceel (timmerwerk schuur): L. Deij 4323, H. van Luik 4095, A.-van 't Hoff voor 4090, Gehrs. van 't Hoff voor 4000, I. P. CaslelSijn Voor f 3932, A. P. Bulier voor f 3909, A. D. Kaijser voor f 3820, D. Galle voor 3774 en J. Wisse voor 3500. Voor het 2e en 4e perceel yen! ingeschre ven door C. H. H. Wisse te Zaamslag voor J 6220, J. C. Kaijser aldaar voor f 6150 en Kr. Dieleman aldaar voor f 5960. Het le perceel is gegund aan den beer W. Galle, het 2e aan de heeren Gehrs. Van 't Hoff, het 3e aan den heer W. Galle, het 4e aan den heer J. Wisse. Pensioen. Aan den heer A- C. Risseeuw is als kan- toorhoudei" van het hulptelegraaf- en tele- foonkantoor te Sluiskil een pensioen toege- kend van 37 's jaavs. Handelsexamen. Voor het eind-examen aan de Handels- school'met 5jarigen cursus te Rokluc, -slaag- de o. m. de "heer G. van den Berg van Sas van Gent. Eind-examen gymnasium. Te Haarlem slaagde voor het eind-examen gymnasium de heer Aug. de Lauwere, gebo- ren te Sas van Gent. Eervot onlslag verkregen. Bij Kon. besluit vran 30 Juni is aan den kapitein F. C. O. M. Hombach, lid van het vrijwillig militair automobiel-korps, op zijn daarloe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking hij genoemd korps. Le v ensm iddelen voorziening. VLISS1NGEN. In verband met de levens-' middelenvoorziening hier ter stede en het niet handhaven der gestelde maximum-prij- zen, is door de heeren G. F. Lindeijer, II. Duijm, F. L. - Hensel P. G. Lafemoes en Dr. A. Staverman, aan den burgemeester het liouden van eene spoedeischende vergadering van den raad aangevraagd. Poldervergaderingen. E o e w a c h t. In de tweejaarlijksche vergadering van stembevoegde ing^landen van het waterschap Riet-, Wiidelanden en Oud Karnemelk is besloten geen subsidie te verleenen aan den verbindingsweg tus schen Oostelijk en Westelgk Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer J. Kips en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer Br. de Potter. Met algemeene stemmen werd besloten een steenweg te leggen in de Lepelstraat. Een sliinme deserfeur. Op een eenzamen wachtpo.st bg Koewacht (Oost-Vlaanderen) staat een Duitsch soldaat. Een Belg nadert hem biedt duizend frank om naar Holland gelaten te worden, wacht in spanning 't antwoord af, dat voor hem de vrijheid of strenge straf wegens omkooping brengen moet. In ernst vraagt de militair. Duizend frank Dadelijk betaald. Geef ze mij De soldaat neemt het geld aan, bekijkt het. 't Is in orde. Mag ik nu gaan vraagt de Belg. Ja, maar ik ga mee De Duitscher laat zijn geweer vallen, haalt ergens een verborgen burgerplunje te voorschijn en weldra is hij met dep Belg op vrijen bodem. Lang had hij plannen tot desertie ge koesterd. Maar wat te beginnen in den vreemde Een ambacht of landwerk kende hij niet. Nu bood men hem de middelen om eenigen tijd de toekomst af te wachten, nu kwatn het gunstige oogenblik en de man maakte er gebruik van. (Tel.)) H U L S T. Door den gemeenteraad is met algemeene stemmen benoemd tot gemeentegeneesheer. belast met de armenpraktijk, de heer J. A Lierop te Amsterdam. de leden gekozen in de districten Middel- burg, Vli'ssingen, Tholen en Hulst. Gedurende het onuerzoek wordt de zitting gescliorsl. Na terugkeer der commissies wordt de zitting heropend en wordt bij monde x-espec- tievelijk van de heeren Dieleman en Fruij- tier rapport- uilgehracht en tot toelating van alle leden geadviseerd. De tweede commis- sie merkt op, naar aanleiding van het be- zwaar, ir. liet derde stemidistricl te Middel- hurg gemaakt, naar aanleiding van de "Wei- gering van deri voorziller, om aan een drie- tal kiezers een nieuwe stemkaart te geven, dat de wet aan het stembureaii wet de be- voegdheid geefl om een kaart te verstrek- ken als de identileit van den kiezer vast staat, naaar niet verplicht, en dat het dus geheel aan het stembureau is overgelaten, at of niet een kaart te verstrekken. De vergadering oesloot, overcenkomstig de rapporten, zonder discussie of stemming, tot de toelating der gekozenen. Deze werden daarop door den griffier bin- nengeleid en legden in handen vandenvoor- zitter de bij de wet oorgeschreven eeden af. Hierna sprak de voorzilter als volgt: Het oogenblik, waarin de Staten der Pro- vincie, na de bij de wet he vol en periodieke aflreding. wederom zitting nemen, blijft voor het gewest van bijzondere beteekenis. Een nieuw tijdvak in het bestuur der Provincie zet zich in. Het vooruitziclit andermaal eenige jaren met kraclit, Zeeland's welvaart en voortgaanden bloei te kunnen bevorde- ren, stemt de oudere loden tot vernieuwde belangstelling en zij. die voor het eerst hun inlredc in deze vergaderzaal doen, brengen opgewekte verwaclitingen mode en verlan- gen het liun toevertrouwd manckiat te aan- arden. Maar vooraf wenscht gij, mijne heeren, met uw voorzitler hen te lierdenken, die hier niet meer worden aangetroffen en die den dank der Provincie door langen of korten arbeid zich hebben waardig gemaakt. Den 21sten Mei. 1916 overleed Mr. Dinge- man van der Vliet, burgemeester van Zie- rikzee en lid der Staten vanaf 1910. Een langdurig, met moed gedragen lijdfen nam hem weg, nog in de lcracht van het leven. In hem is heengegaan een man van onkrenk- bare eerlijkheid, van nauwgezette plichtsbe- trachting, van bijzondere toewijding aan de algemeene belangen. In uw vergadering voerde Mr. Van der Vliet zelden het woord, maar wanneer hij het deed, dan bleek tel- kens weer zijn streven om voor een vraag- stuk een praktische, afdoende oplossing te vinden. Zijne nagedachtenis zal bij U alien in eere blijven. De heeren J. A. Neeleson, H. A. van Dal- sum en J. A. de Bruijne stelden zich niet beschikbaar. Ook de heer W. Kakebeeke keerde niet in de Staten terug. Ik vertrouw in Uw geesL te spreken, waar ik met waar- deering gewaag van hetgeen door hen in het belang van de Provincie is verricht. Ik weniseh de herkozen en nieuw gekozen leden geluk met hunne benoeming en verzoek hun de presentielijst te leekenen en zitting te nemen. Vervolgenis werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder Konink lijke goedkeuring van enkele besluiten der Staten; het verslag van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en eene dankbeluiging van de vasle arbeiders op de Provinciate wegeu voor den toegekenden duurtetoeslag op hunne jaarwedde. ZOMERZITTING. Vergadering van Dinsdag 4 Juli des avonds te half acht. Voorzitter Mr. H. J. Dijckmeester, Com missaris der Koningin in Zeeland, Aanwezig 41 leden. afwezig de heer Won- dergem. De voorzitter opent de zitting in naam der Koningin en stelt aan de orde het onderzoek der geloofshrieven van de bij de periodieke aftreding in Juni jl. herkozen en nieuw ge kozen leden. Tot het doen van dit onder zoek benoeml de voorzitter twee commis sies. De eerste, hestaande uit de heeren Dieleman, Van Teijlingen en IJsebaert, krijg te onderzoeken de brieven van de in de dis tricten Zierikzee, Goes en Sluis gekozen leden en de tweede commissie, hestaande uit de heeren Fruijtier, Dekker en Bleiker, die van polders Sor Lippens en Nieuw Othene be sloten is, pogingen aan te wen d en bij de commissie van advies der polders en water- sch-appen betrokken bij de eventueele op- ricliting van een waterschap beoosten het kanaal Gent—Ter Neuzen, ten einde te ge- raken tot eene goede oplossing in zake de ververdediigingswerken voor de polders Ser Lippens en Nieuw Othene; dat wij vermeenen, dat onze besprekingen tot een goed resultaat kunnen leiden, daar verschiilende besturen en ingelanden van de achterliggende polders, hij het waterschap betrokken, hel jneer in het belang achten, d,at de oever voor de polders Nieuw Othene en Ser Lippens in zeewerenden staat ge bracht worden, en liet zouden betreuren, dat door de verzwaring van den achterlig- genden dijk, de Noordelijke dijk van he J IIijksa 1 wateringskanaal, ongeveer 70 Hecta- ren grond aan de zee zou worden prijs ge geven; dat wij ons voorstellen het daarheen te leiden, dat onze besprekingen met de afge- vaardigden der betrokken polders in casu de commissie van.advies, lot resultaat kun nen hebben een voorstel onzerzijds aan de ingelanden van onze polders, tot aanvragen van c a 1 ami te us ve rkl ari ng dat toch door ons, indien de achterliggen de dijk in zeewerenden staat mocht worden gebracht, bij eene mogelijke doorbraak van de zeedijken der polders Nieuw Othene en Ser Lippens niet meer op financieelen steun van Rijk noch Provincie te rekenen valt en wij dus niets meer te hopen, doch alles te vreezen hebben; dat Z.Exc. de Minister van Waterstaat, hoewel geen finantieele steun van het Rijk loezeggend, zich wel niet verzet tegen het in zeewerenden staat brengen van den Noorde- lijken dijk van het Rijksafwateringskanaal, maar loch zijn standpoint handhaaft, dat de polders Nieuw OOiene en Ser Lippens niet mogen women prijs gegeven. Bedenen, waarom wij [Jwe vergadering dringend verzoeken, ons Uwe gewaardeerde med-ewerldng le wilien verleenen en het daar heen te leiden, dal het te behandelen voor stel van Gedeputeerde Staten aan Uwe ver gadering, om aan de achterliggende polders eene subsidie toe te kennien voor de ver- zwaring van den Noordelijken dijk van het Rijksafwateringskanaal, worde verdaagd tot de najaarsvergadering, waardoor wij in de gelegenheid gesteld worden met de commis sie van advies te confereeren en dienaan- gaande voorstellen te doen. Het nader adres van het bestuur derR.-K. Militairen Vereeniging alhier luidt als volgt: Naar aanleiding van een bericht in de „Ter Neuzensche Courant", dd. 21 Juni 1916, aldus luidende: „Blijkens cLe stukken voor de zomerver- gadering dor Prov. Staten is door de R.-K. Militairen Vereeniging, onder de zinspreuk „Vreest God, eert den Koning" te Ter Neu zen, verzocht om eene jaarlijksche subsidie van f, 200. Zooals uit een bericht van Burg, en Welh. van Ter Neuzen blijkt, werd het Tehuis niet uitsluitend opgericht ten dienste der aldaar gewoonlijk in garnizoen Mjnde militairen, wier aantal in gewone tijden tot diusver ten hoogste 70 heeft bedragen, die zeker niet alien Roomsch-Katholiek zijn. Ged. Staten meenen met het oog daarnp in ovcrweging te moeten geven afwijzend op het verzoek te bescliikken", veroorlooft zich het Bestuur der R.-K. Nog was ingekomen een adres van de ka- piteins machinisten, conducleurs en stuur- Militairen VereeiiLging „Vreest God, eert den lieden enz., alien behoorende tot het perso- neel van den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde. Zij verzoeken in dat adres hun alsnog een duurtetoeslag toe te kennen, orndat velen hunner niet deelen in den toegekenden duurtetoeslag. Zij wijzen er op, dat zij onder geldzorgen gebukt gaan en dat het leven vooral te Vlissingen erg duur is. Daarom verzoeken zij gedurende den oorlogstoestand een dnur- tetoeslag te mogen ontvangen. Overeenkom- stig het voorstel van de.n voorzitter, wordt het adres in handen van Ged. Staten gesteld am praeadvies. Vervolgens wordt overgelegd het verslag van den toestand der Provincie over 1915. Verschiilende mededeelingen worden na mens Ged. Staten door den voorzitter ge daan. waaronder ee.n betreffende de electri- citeitsvoorzieniiiig in de Provincie. De voor zitter deelt meae. dat naar aanleiding van het crediet van ,f 2500, dat door de Staten is verleend, om een onderzoek naar de wijze van voorziening in de behoefte aan electri- citeit voor licht en kracht in de Provincie, door Ged. Staten het onderzoek is opgedra- gen aan prof. C. Veltaian te Delft, die dd. 25 Mei j.l. zijn rapport heeft ingezonden, vvelk rapport thans in onderzoek is hij Ged. Staten. Aan de orde waren thans dp reeds vroeger vermelde voorstellen tot aanhouding van verschiilende verzoeken en van hetonder zoek in zake de keuring op levensmiddelen en ook de overLge voorstellen om bepaalde beslissingen te nemen. Deze voorstellen wer den alle naar de afdeelingen verwezen. Bij enkele dezer voorstellen werden nog nader ingekomen verzoeken overgelegd. O.a. bij dat in zake het brengen van verbetering in den zeewerenden staat van de vroeger genoemde polders in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In dii verzoek, ingezonden door de besturen der polders Ser Lippens en Nieuw Othene, wordt een andere wijze, dan door Ged. Sta ten is voorgesteld, wenschelijker geacht, en wordt gevraagd, de behandeling der kwestie tot de najaarszitting te verdagen. Bij het voorstel, om geen subsidie te geven Voor het R.-K. Militair Tehuis te Ter Neu zen, wordt nog overgelegd een tweede ver zoek van het bestuur der R.-K. Militairen Vereeniging te Ter Neuzen, waarin nogmaals om subsidie wordt gevraagd en,een nader advies van Burg, en Wethouders van Ter Neuzen, om de subsidie wel te geven. Op voorstel van den voorzitter werd ten slotte besloten, om, overeenkomstig de be- palingen der wet, Woensdagmorgen te 10 uur weder in openbare vergadering bijeen te komen, om over te gaan tot de verkiezing van leden van Ged. Staten en het trekken der afdeelingen. De vergadering wordt vervolgens door den voorzitter gesloten. Het nader adres van de besturen der pol ders Ser Lippens en Nieuw Othene luidt als volgt Ondergeteekenden geven met verschuldig- den eerbied te kennen, dat in een 3 Juli 11. gehouden vergadering van de besturen der Koning" te Ter Neuzen eerbiedig de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te bren gen: Dat de R.-K. Militairen Vereeniging te Ter Neuzen niel alteen de Koninklijke goedkeu ring heeft ontvangen, maar ook ls aange- sloten bij den Bond van R.-K. Milit. Ver- eenigingen in NederLand, die als zoodanig doorvhet Rijk wordt gesubsidieerd; aal bij dezen Bond geene andere ver- eenigingen zijn aangesloten dan b 1 ij v e n d e en vaste militaire Vereeniguigen in gar ni z o e n s p La a t s e n, opgericht geheel af- g-escheiden van de huidige mohilisatie; dat de oprichting van onze R.-K. Milit. Vereeniging juist door de mohilisatie zelve is veri.ruagd: dat in een waord hel Bestuur geen ander doel heeft gehad dan een blijvende R.-K. Milit. Ver. te vestigen: dat zich dus het dagelijksch Bestuur der Gemeente Ter Neuzen blijkbaar vergist in de beslamming van het gebouw, waarin de R.-K' Milit. Ver. is gevestigd; dat dil gebouvv verdeeld is in twee zalen, waarvan de eene uitsluitend dienst doet voor R.-K. Milit. Vereeniging en de andere uit sluitend voor de daarin gevestigde Koninkl. goedgekeurde Jongelingsvereeniging, waarin oolv wel iomtijd.s andere kleinere bijeenkom- sten worden gehouden; dat het Bestuur beslist ontkent, dat de R.-K. Milit. Ver ook voor andere doeleinden wordt gebezigd en dat tot heden nog iederen dag deze Vereeniging voor de Militairen toe- gankelijk was op de voor hen aangegeven uren en tijden; dat deze Vereeniging niel alleen toegrnkc- lijk is voor R.-K. Militaitren, docti dat alien zonder onderscheid van gezindte daarvan kunnen gebruik maken; dat wat het aantal militairen aangaat in latere tijden, daarover thans door nieimand kan worden geoordeeld en dat, al zou het aantal tot een minimum worden geredu- ceerd, de subsidie van Uw Hooggeacht Col lege des te meer noodig zoude zijn, omdiat alsdan de exploitatie-kosten ongeveer het- zelfde blijven, terwijl de ontvaugsten dan aanmerkeiijk zouden verminderen. Redenen, waarom genoemd Bestuur Uw geacht College verzoekt, alsnog te willen adviseeren haar evenals Vlissingen een sub sidie toe te kennen. <- Burg, en Weth. rapporteeren thans: Onder tarugzending van het adres van het Bestuur der R.-K. Militairen Vereeniging, in onze handen gesteld om: bericht en raad bij uwe apostille dd. 23 Juni 1916, B No. 910, 3e Afdeeling, hebben wij de eer Uw College mode te deelen, dat ons in een onderhoud! met den voorzitter dier vereeniging de ver- zekering is gegeven, dat een gedeelte van liet VQomialige R. K. kerkgebouw uitslui tend voor militairen is bestemd. Het was ons niet bekend, dat de in dat gebouw aangebrachtc en gemakkelijk te ver- wijderen scheiding juist ten doel had het scheppen van twee geheel afzonderlijke in- richtingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2