Donderdag 6 Juli 1016. 56e Jaargang. ALGEiEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. mr Maximum prijzen. De Oorlog. De krijgs'bedrijven. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN TeSefoon Bit BM ^srschynt MaaMag-, Woensdag- en YnjdagavoM, uitgezonderd op Fsestdagen, By de Firma P. J. YAM DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAN0. Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. SIJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika jT 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cJirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor S UUP op den dag der uitgave. Gedeputeerde Staten van Zee- laud inaken bekend I dat bij bun College een aanvraag is ingekotnen, om vergunning tot het legged van spoorstaven in onder scheidene openbare wegen ten. dienste van den aanleg van een stoomtram- weg van Hoofdplaat naar Pyramide II dat dagelijks op de werkuren ter Provinciale griffie inzage der stukken kan worden bekomen door hen, die bij de aanvraag belang hebben III dat binnen drie weken, te rekenen van 7 Juli 1816, schriftelijk bezwaren bij hun College kunnen worden inge- bracht. Midaelburg, 30 Juni 1916. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter KRUSEMAN, Griffier. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat door hem, in overleg met de groentenhandelaren de prijzen voor aardappelen en enkelen groentensoorten aldus zijn vastgesteld Vroege aardappelen (ronde) /0,40 per vijfkop Doperwteu le soort 0,35 ("2 KG.) Bloemkool le 0,12 Bosjes wortelen (25 stuks),//0,06 bos, Deze prijzen gaan in op heden 4 Juli 1916 en zijn van kracht tot 11 Juli a.s., waarop ze opnieuw worden vastgesteld. Ter Neuzen, 4 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. TWEEDE KAMER. Vergadering van 4 Juli. Sfatisliekreehl. Aan de orde is het ontwerp tot heffing van statistiekrecht. Er wordt een statistiekrecht naar de waarde geheven a. van de ingevoerde goederen, die ter- stond of na opslag in entrepot tot verblijf binnenslands worden aangegeven b. van de goederen, die ten uitvoer worden aangegeven, met uitzondering van de van buitenslands ingevoerde goederen, die terstond of na opslag in entrepot tot wederuitvoer worden aangegeven. Het doel dezer heffing isde verkrij- ging van zoo juist mogelijke statistische gegevenshet dekken der aan de samen- stelling der statistiek verbonden kosten en de verkrijging bovendien eener bate voor de schatkist op een voor den handel zeer weinig bezwarende wijze. De Minister van Einancien, de heer Van Gijn, zegt blijkens het verslag der H.Crt., in antwoord op eenige door den heer Koolen gemaakte opmerkingen, dat er een groot verschil bestaat tusschen een tarief op invoerrechten en deze statistiekheifing, die 1 per mille betreft, terwijl bjj het tarief van 12 percent sprake was. Bij het statis tiekrecht zal de neiging tot fraude uiter- aard veel minder zijn. Bij invoerrecht bier te lande is het volkomen duidelijk, dat het betaald wordt door de verbruikers. Dit statistiekrecht kan niet op de consumenten worden verhaald, omdat het veel te gering is en komt daardoor ten laste der tusschen- personen, die staan tusschen den buiten- landschen producent en den binnenlandschen consument en omgekeerd. ArUkefcgewiJze behandeling. Bij .de artikelsgewgze behandeling maakt de heer Knobel een opmerking bij artikel 3, hetwelk bepaalt, dat geen statistiekrecht wordt geheven van goederen, bestemd voor gezanten hier te lande. Spreker wil deze vrijstelling uitstrekken tot consulaire ambte- naren en plaatsvervangers van gezanten. Minister Van Gjjn belooft overleg met zijn ambtgenoot van BuitenlandscHe Zaken. De verdere artikelen worden goedgekeurd en het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging der Successiewet. Aan de orde is de wijziging, der Succes siewet. De meest principieele punten der in dit ontwerp voorgestelde herziening zijn het verder doorvoeren van het beginsel der progressie de gelijkstelling der verkrijging bij sckenking met de verkrijging krachtens erfrecht of krachtens legaat en de gelijk stelling der verkrijging krachtens een over- eenkomst van levensverzekering door het overiijden van een ingezetene des Rijks met verkrijging uit zijn boedel. De heffingstabel is in de rechte lijn in gericht op den volgenden grondslag 1000 en minder: U/j percent; meer dan /.1000 doch niet meer dan f 2000 2 meer dan f 2000 doch niet meer dan 5000 2meer dan 5000 doch niet meer dan 10.000 3 meer dan 10.000 doch niet meer dan f 25.000 31/8meer dan 25.000 doch niet meer dan f 50.000 4 meer dan 50.000 doch niet meer dan 100.000 4V3meer dan 100.000 doch niet meer dan f 200.000 5 meer dan 200.000 doch niet meer dan 500.000.: 51/2 meer dan 500.000 6. De raming der opbrengst van de geheele herziening is 6 millioen 8 ton. Alyemeene beschouwingen. De heer van Nispen tot Sevenaer ver klaart zich tegen snccessierecht in de rech te lijn.' Kinderen werken veetal met hun ouders mede en als die sterven behoort het goed hnn eigenlijk reeds voor een deel toe. Spreker wenscht niet te reageeren, maar het recbt in de rechte lijn thans ook niet te verhoogen. De heer Tydeman bekritiseert 's Minis ters verklaring in diens memorie van ant woord, dat hij bereid is, Kamerleden, die den tijd misten, zich in het ontwerp in te werken, in zijn kabinet te ontvangen. lets dergeiijks behoort niet tot de parlementaire zeden. Deze beiasting behoort overigens door de Kamer te worden aangenomen. Echter draagt ze een fiskaal karakterze is een toespitsing en verscherping in groo tere mate dan de vermeerderde opbrengst zou doen vermoeden. Men zegt, dat de successiebelasting de gemakkelijkst te Hragen beiasting is. Echter mag van die ge- makkelijkheid geen misbruik worden ge- maakt door te groote kapitaalvernietiging. De Minister geve uitbreiding aan het aantal vrijstellingen van schenkingen. (Deschen- kingen in het algemeen worden nu belast, om hen te treffen, die ter ontduiking van het successierecht kort voor hun dood be- dragen wegschenken.) Men bedenke wel, dat, hoe beperkt men de vrijstellingen ook maakt en hoe slim de fiscus ook is, het publiek steeds nog slimmer is en allicht een nieuwen ontduikingsvorm vinden zal. De heer Drion acht de heffingen van een behoorljjk recht op de levensverzekeringen billijk en noodzakelijk, maar meent, dat zulk een heffing niet in <feze wet moet worden geregeld, omdat er veel meer ver- zekeringen zijn dan waarmede de fiscus in aanraking komt. De Minister make daar- om een afzonderlijke regeling voor de ver- zekeringen. Zooals het voorstel nu luidt, is het een bezwaar, dat de buitenlandsche verzekeringsmaatschappijen een voorsprong op de Nederlandsche zullen krijgen. Eerst- bedoelden zullen niet nalaten, aan het pu bliek duidelijk te maken, dat een polis, waarvan de uitbetaling in het buitenland geschiedt, aan het successierecht ontkomt. De artikelen toch, de aangifte regelend, die de verzekeraar heeft te doen, zijn klemmend voor de Nederlandsche maat- schappijen, maar hebben voor de buiten landsche weinig te beteekenen. Zelfs in- dien zulk een maatsohappij een vertegen- woordiger hier te lande heeft, dan nog zal verhaal op dien vertegenwoordiger vaak praktisch onmogelijk zijn. De heer J. ter LaaD beschouwt als den eenigen rechtsgrond voor de successie belasting het feit, dat de Staat de bezit- ters heeft geholpen bij het vergaren der vermogens en, nu die vermogens vrij ko- men, recht heeft op een deel er van." In ons land is meer dan de helft der menschen verproletariseerd. Als men thans de successiebelasting niet verzwaart zal men noodwendig de bezitloozen moeten treffen. Een door spreker voorgesteld amendement betreft een tariefverandering, die neerkomt op een vermeerderde opbrengst van 7 millioen 43/4 ton. Spreker vestigt er de aandacht op, dat zijn amendement blijft binnen de perken van de vroeger door Minister Treub voorgestelde tariefver andering, die neer zou zijn gekomen op een opbrengstvermeerdering van 8 millioen. Men zal toestemmen, dat de successiebelas ting verzwaard kan worden, als men nagaat, dat het aangeslagen vermogen in de laatste 20 jaren tijds met 33 percent is toege- nomen, het vermogen met 72 percent, het aantal aangeslagenen met 63 en de bevol- king met 23 pCt. De heer de Monte VerLoren wenscht van den Minister van Einancien te weten, of deze blgft bij zijn verklaring, dat het jaarlijksch tekort 20 millioen bedraagt. Uit de maandeflgksche staten der middelen van den laatsten tijd zou men afleiden, dat het tekort vermindert. Is dit waar, dan zou spreker zich niet meer verantwoord achten, aan al deze belastingen mede te werken. Spreker stelt een verandering van het voorgestelde tarief in de rechte lijn voor. Hij zou voor bedragen tot en met 25.000 een heffing van l1/3 percent willen-; van 25.000 tot 50.000 21/, pCt.3pCt. voor 50.000 tot 100.000 41/2 percent voor 100 tot 200 duizend5 pCt. voor 200 tot 500 duizend en daarboven wenscht spreker dan sterkere sprongen der progres sie dan de Minister heeft voorgesteld. Zoo zou men bij een millioen b.v. tot 7 pCt. kunnen gaan, terwijl de Minister niet ver der gaat dan 6 pCt. voor wat meer is dan een half millioen. De sterkere spron gen zouden dan voor een gedeelte moeten goedmaken de opbrengstvermindering, die het gevolg is van de door spreker voor gestelde lagere percentages. (De lezer ver- •gelijke een en ander met het hierboven medegedeeide, door den Minister voorge stelde tarief). In het geheel zou sprekers tarief nog 1.8 millioen minder opbrengen dan dat des Ministers, maar daartegenover staat, dat men alsdan meer billijkheid be- tracht jegens de vermogens, kleiner dan een half millioen. Levensmidrielenvoorziening. Naar „Hel Volk" verneemt, is zeer bin- nenkort de indiening van een wetsontwerp te verwachten, waarbij voor de geheele le- vensmiddelenvo'orziening vaste regeien zul len worden gesleld. Oorlogswinsi. D e Heraut schrijft: „D e Nieuwe Rotterdam mer leidde uil helgeen we over oorlogswinst schreven af, dat we het nemen van woekerwinst wel afkeurden, wanneer ait tegenover ons eigen volk geschiedoe, maar niet wanneer dit ge- schiedde tegenover het buitenland. „Mogen we opmerken, dat dit allerminst onze bedoeling was? Wanneer We inzonder- heid opiJwamen tegen de woekerwinst be- haald ten koste van ons eigen volk, door stelselniatig de prijzen der Jevensmiddelen op te drijven, dan geschiedde dit, omdat ons eigen volk ons bet naast is, en het kwaad, waartegen we .wilden waarschuwen, in dezen vorm het meest stunend is. Maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat we het nemen van zulk een woekerwinst tegenover andere volkeren wel geoorloofd zouden achten. ,,Eer staat voor ons het tegendeel vast. Dat met het oog op de vermeerderde risico lioogere prijzen van het buitenland gevraagd worden, is niet af le keuren; maar wanneer men van de ongelegenheid en den nood aan levensmiddelen, waaronder deze volkeren ge- bukt gaan, misbruik maakt, gelijk helaas maar al te veel geschied is, om vaak rnin- derwaardige levensmiddelen tegen exorbitant hooge prijzen naar het buitenland te ver- koopen, dan is dit naar onze overtuiging evengoed zonde. „Onder de gruwelen, waaraan deze oorlog zoo rijk is, is niet een der minst stuitende de uilhongeringspolitiek door "Engeland op Duitschland toegepast, waarvan onschuldige vrouwen en kinderen de slachtoffers wor den. De Jiinderstcrfte moet in Duitschland nu reeds onrustbarend zijn toegenomen. Die uilhongeringspolitiek is niet alleen met het internationale recht in strijd, maar wordt ook door de openbare conscientie geoor- deeld. En wie dan nog van den nood, door zulk een uithongeringspolitiek veroorzaakt, gebruik gaal maken om door woekerwinst zich zelf te verrijken, zondigt tegen den eisch der Christelijke barmhartigheid. En op zulk een winst kan de zegen Gods niet rus- ten." DE ALGEMEENE TOESTAND. UitParijs en uitLonden komt de waarschu- wing, dat men vooral niet moet verwachten dat het offensief in eens tot een debacle voor den vijand zal leiden, schrijft het Alg. Hbl. Snelle en heslissende resultaten te ver wachten ware onjuist, zegt de „Westminster Gazette". Het zal een strijd van langen duur worden, en dat is niet te verwonderen, be- toogt Rieuter. Want het vernielen van een krachtig, met zorg en goede voorbereiding aaiigelegd net van versterkingen, dat met een groot aantal kanonnen wordt verdedigd, is geen zaak van een dag. Dat zal een lange reeks van dagen duren, en zal het geduld van de Engelschen en Franschen op een zware proef stellen. Het helangrijkste succes hebben tot nog toe de Franschen ten zuiden van de Somme behaald. Daar werden twee Duitsche loop- gravenlinies hezet, over een afstand van vijf kilometers, tusschen Mericourt en Aareviliers, en bezetten zij bovendien het dorp Herbecourt. Ilet Duitsche legerbericht erkenl, dat daar de Duitsche bezetting naar de tweede linie moest worden overgebracht Het Engelsche offensief, benoorden de Somme, leidde tot de bezetting van de bocht, die daar in de linie bestond tusschen Ovillers—La Boiselle en Mametz— Harde- courL Deze bocht moest door de Duitschers worden onti-uimd, zoodat. de Engelsche li nie hier vooruitgebracht werd, (en thans over Ovillers—MonlauhanHardecourt ioopt, waaraan zich de vooruitgang der Franschen bij Curlu aansluit. De geheele strijd had plaats aan beide oevers van de Somme, en dan in noordelijke richting ten z. van de Ancre. Benoorden de Ancre liadden wel aanvallen en tegenaan- vallen plaats, doch volgens het Engelsche legerbericht hebben daar geen belangrijke veranderingen plaats gehad. Ten zuiden van de Ancre hadden de En- getschen bij Thiepval eenige vooruitgang kunnen constateeren, doch bij het voortge- zette gevecht moesten de Engelschen daar, volgens hun legerbericht, eenige stellingen, die zij in den ochtend hadden genomen, ontruimen. Dit dus is het aanvankelijk resultaat van het offensief, dat aan de Somme de Eran" sche linies, tusschen La Boiselle" en Harde court de Engelschen eenigszins zijn vooruit gebracht. Over den strijd - bij Verdun loopen die berichlen nog steeds zeer uiteen. Blijkens een Reuter-bericht uit Parijs zouden de Franschen Thiaumont den 30en hebben ge nomen, doch zij werden er in den namiddag weder uit verdreven. De werken werden dienzelfden dag opnieuw door de Franschen genomen en verloren, doch op den len Juli werd het werk voor de derde maal in twee dagen door de I?ranschen hezet. Dit nu wordt door de Duitsche bericliten tegcngesproken. Bij de gevechten op 30 Juni, zoo meldde Zaterdag "het Duitsche be- richt, werd het werk slechts door gevangen genomen Franschen betreden. Sedert heb- oen de Franschen voortdurend heftige aan vallen op het werk en op de stellingen aan de hoogte van Froide Terre gedaan, waarhij zij eenmaal in de Duitsche loop- graven 60t) M. ten z.w. van het werk Thiau mont doordrongen, doch onmiddellijk daar uit weder werden verdreven. Deze tegenspraak van de beide berichten is zoo in 't oog springend, dat men ver- standig zal doen den loop der gebeurtenis- sen af te wachlen: want daarbij zal het wel blijken, wie, als de „Gooyer" in Gys- breght: „de waerheyl met te kort" deed. Een tweede verschil van meening bestaat over het werk Damloup, ten Zuid-Westen van Vaux, in het Duitsche bericht de „hooge batterij" genoemd. Het Duitsche legerbe richt zegldat die batterij sedert den nacht van Zondag in Duitsche handen is: het Franscbe bericht meldt, dat de Duitschers, 3 na in de batterij te zijn doorgedrongen, bij een tegenaanval daaruit weder werden ver dreven. Deze gevechten toonen dat de strijd hij Verdun, ongeachl de offensieve beweging aan de Somme, krachtig wordt voortgezet, en dat aanvaller en verdediger er geen oogenblik hunne gevechten hebben gestaakt; dat integendeel de styijd er hevig op en neer gaat, met afwisselend sucoes. Doch evenals bij den strijd aan de Somme, zal men wijs doen zich niet aan voorspellingen te wagen. 'Want in dezen oorlog komt't ook „vaeck anders dan men denckt". En terwijl in het Westeii dus met man en macht wordt gestreden, hebben de Russen eveneens over de geheele linie het offensief hervat. Zij begonnen op zee, in de golf van Riga, en beschoteu daar de kust ten O. van Ragassen, hij Toekkoem:, dat door de Duit schers bezel is. Van Riga af werden de legers van Hin- denburg onder vuur genomen, en in het Zuidelijk deel van zijn stellingen, bij Slini, ten N. van Smorgon, gingen de Russen tot den aanval over, waarbij zij tot in de Duit sche linies doordrongen, doch daaruit weder werden verdreven. De legiergroep van prins Leopold van Beieren meldt eveneens een hevigen Russi- schen aanval aan beide izijden van den spoor- weg BaranowitsjiSnow, na een lange voor bereiding door artillerie. Daarbij drongen de Russen ten N.-W. van Gereditsje in de Duitsche stellingen. Het Duitsche legerbe richt zegt, dat hier een tegenaanval onder- nomen wordt. Maar het hevigst was de strijd bij Loezk, Waar de aanvallen van Duitsche en Russi- sche zijde even krachtig schijnen te zijn.ge- weest. Over het resultaat van deze gevech ten is er nog eenig verschil van meening in de berichten. Het Russische bericht zegt, dat bevige aanvallen bij I.iniewka werden afgeslagen, bet Duitsche en Oostenrijksche bericht, dat ondanks de krachtige Russi sche tegenaanvallen de Duitsch-Oostenrijk- sche legers er terrein wonnen. Van de gevechten, die bij het leger-Von Bothmer worden geleverd, is het verloop nog niet duidelijk. Maar in het Zuidelijk front, hij Kolomea, neemt de strijd in omvang en hevigheid toe. Het Russische legerbericht bepaalt zich tot de opsomming van buitgemaakte artil lerie, het Ooslenrijksche spreekt van krach tige Russische aanvallen ten W. van Osladt, en ten Z.O. van Tloemacz, die echter door tegenaanvallen en door het vuur der ver- dedigers werden tot staan gebracht. Het is uit deze berichten duidelijk, dat de offensieve beweging aan het Weslelijk front in nauw verband staat met die in het Oostelijk front, dat er samenwerking tusschen de geallieerden bestaat en dat zij van beide zijden willen pogen de Duitsche linies in te drukken. Maar tevens, dat dit een werk van zeer langen adem zal zijn, zoo- wel in lret Westen als in het Oosten. Wij ontleenen de volgen.de telegrammen aan de „N. R. Crt": WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. BERLIJN, 4 Juii. (Wolff.) Officieel: Ter wijl de vijand ten Noorden van de Ancre zijn aanvallen niet heeft herhaalfl, heeft hij sterke strijdkrachten in het vuur gebracht tusschen de Aircre en de Somme tegen het front Thiepval-Boiselle-boschje van Mametz, alsmede ten Zuiden van de Somme tegen de linie Barleux—Belloy en Santerre. De ver- liezen in lret vuur van onze artillerie en infanterie waren in overeenstemming met de groote hoeveelheid menschen, die de vij and iti het vuur bracht. De vijandelijke aan vallen zijn overal afgieslagen. Om het bezit van lipt dorp Hardecourt aux Bois wordt verbitterd gevochten. De Franschen, die daar binnen gedrongen waren, zijn er weer uit geworpen. Ten Noord-Ooslen van Yperen, ten Wes ten van La Bassee en in de streek ten Zuid-Westen van Lens werden plaatselijke vijandelijke aanvallen en ten Oosten van de Maas krachtige aanvalien tegen de hoog te „batterij van Damloup" volkomen afge slagen. De herha'ilcle officieele mededeelin- gen van de Franschen over herovering van het werk van Thiaumont en de batterij van Damloup zijn sprookjes. Hetzelfde geldt voor de opgiaven van het aantal gevangenen, door de Franschen gedurende de gebeurtenissen aan de Somme gemaakt. Duitsche patrouilles zijn ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Aiimentieres in de En gelsche ioopgraven gedrongen. Bij Exbruecke (ten Westen van Muehlhau- sen) zijn Duitsche verkenningsafdeelingen in Franscne stellingen binnengebroken en heb ben daar een officier en 50 man van de jagers gevangen genomen. Negen vijandelijke vliegers zijn neergescho- ten. Vijf in gevechten in de lucht zonder verliezen aan onze zijde. Vier door het anti-luchlvaartgeschut. Zes buiten gevecht gestelde vliegtuigen zijn in onze handen. PARIJS, 4 Juli. (HaVas.) Officieel bericht van hedepiniddagZoowel ten Noorden als ten Zuiden van de Somme is de nacht kalm voorbij gegaan. De Duitschers ondernamen geen tegenbe- weging tegen de Fransche troepen, die zich op de giisteren veroverde stellingen inricht- ten. De voortgezette telling bevestigt, dat het materieel, door de Franschen genoipen, aan- zienljjk is. Drie batterijen moeten nog wor>- den toegevoegd aan degene die gisteren reeds zijn opgegeven. Twee daarvan bestaan uit zwaar gesehut. Men bemerkt meer en meer de uitwerking van het vernietigingsvuur in het ravijn ten Noorden van Assevillers en op de hellingen ten Noorden van Herbecourt. In het bijzon- der hebben de Duitschers enorme verliezen geledien ten Noorden van Frise. Een Fransche vlieger heeft een nieuwen Duitschen kabelballon in brand gestoken. Tusschen Avre en Aisne hebben Fransche verkenningstroepen een levendige werkzaam- heid ontwikkeld. Zij drongen door in de eenste Duitsche Ioopgraven en zelfs tot in de verbindingsloopgraven ten Noord-Oosten van Bluvraignes en tegenover Vingre, en brachten gevangenen mee terug. Links van de Maas is een aanvalspoging tegen een Fransche loopgraaf op de Zuide- lijke helling vAn den Mort Homme mislukt. Rechts van de Maas gedurende den heelen nacht levendiiige worsteling in de streek ten Noord-Westen van het werk van Thiaumont. Zes achtereenvolgende aanvallen des vijands met gebruikmaking van vlammenspuiten, ble- ven vruchteloos. De Duitschers, door 'het versperringsvuur van de artillerie en 'door bet geweervuur weggemaaid, leden groote verliezen, zonder de Franschen van deze stellingen le kunnen verjagen. Deze zijn ten voile behouden. TER NEUZENSCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1