Provinciale Staten, TER NEUZEN, 3 Juli 1916. De slag is eveii hevig ten Xoorden van rle 'Ancre tot Gommecourt. In deze streek wa ren wij niet in staat, eenige stukken grond, die wij ill de edrste aanvallen ha-ddengeno- men, te behouden, terwijl andere stukken in onze macht blijven. Tot nog toe zijn ruirn twee duizend Duit sche krijgsgevangenen door onze verzamel- posten getrokken, waaronder de bevelheb- bers van twee regimen ten en de geheele staf van een regiment. HeL aantal doode vijanden, op het slag- veld gevonden. bewijst, dat de verliezen van de Dui tschets allerzwaarst zijn, vooral in de buurt van Fricourt. Afdeelingen van onze troepen zijn gisteren- avond op verschillende punten tusscben Souchez en Ieperen de Duitsche schansen binnengedrongen en hebben voor zij zich terugtrokken de bezetting verliezen toege- brachl. Een afaeeling nam zestien man ge- vangen. In weerwil van den sterken wind is er gisteren veel welgeslaagd werk in de lucht verricht. Vele bominen zijn geworpen op vijandetijke opslagplaatsen, spoorwegkruis- punten, batterijen, schansen enz. Gedurenide den slag van vandaag is er aan- merkelijke bedrljvlgheid in de lucht geweest. Bijz,onderheden zijn nog niet ontvangen. Onze vliegtuiggn hebben tusscben Dowaai (Douai) en Kamerijk (Cambray) een trein aangevallen. Een vliegluig daalde tot min der dan 300 M. en bracht een goederenwagen tot ontploffing. Andere vliegers zagen den beelen trein in vlammen en hoorden nog meer ontploffingen. LONDEN, 2 Juli. (Reuter.Reuter's cor respondent Ln 't Engelsche boofdkwartier meldt: De toestand is onveranderd. Een Duitsche tegenaanval, vannacht tegen Montauban ondernomen, is met groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. De geest onder de troepen is voortreffe- lijk. LONDEN, 2 Juli. (Reuler.) Officieel: Haig meidt aanmerkelijken voorultgang in de buurt van Fricouri, dat wij vanmiddag om 2 uur hebben bezel. Tot het middaguur hebben wij de krijgs- verrichtingen tusschen Somme en Ancre nog ongeveer 800 gevangenen gemaakt, waardoor het tolaal koml op 3500, daaronder be gro pe n de gevangenen, in den afgeloopen nacht op andere punten van het front gemaakt. PARIJS, 1 Juli. (Reuter.) Avondcommuni- que: Links van de Maas zijn de heuvel 301, en die Doode Man hevig .beschoten. Rechls van de Maas heeft onze infanterie om 10 uur in den vo-ormiddag het werk te Thiaumont bestormd en liernomen. In den namiddag nam het geschutvuur in deze buurt sterk toe. Fransche luchLsmaldeelen hebben in den nacht van Donderdag op Yrijdag en van Yrijdag op Zatendag met goed gevolg Hesles, Rove en andere punten gebombardeerd. Een Fransche vlieger, die aan bet verken- nen was, werd door een Fokker aangevallen en verwond, maar hij bracht zijn aanvaller ten val. Op zijn terugweg werd de Fransch- man andermaal aangevallen en verwond door •een vijandelijken tweedekker, maar hij ont- kwam en keerde behouden terug. PARIJS, 2 Juli. (Havas.), Middagcommuni- que: Ten Noorden van de Somme is van nacht verbitterd gevochten. De Duitschers richtten heftige legenaan- vallen tegen de nieuwe Fransche sjellingen bij de toegangen van Hardecourti. Fransch sper- en infanterjevuur liracht zware ver liezen toe aan de Duitschers, die in wan- orde moesten terugkeeren, met achterlating van 200 krijgsgevangenen, waaronder 6 offi- cieren, in de handen dee branschen. Op den rechter Somme-oever zijn de I ran- schen vooqdeelen blijven behalen en hebben zich na een fel gevecht meester gemaakt van bet dorp, Curlu dat zij in zijn geheel bezet houden. Ten Zuiden van de Somme hebben de Franschen alle stellingen, die zij gisteren veroverden, behouden en in den loop van den nacht eenige vorderingen geinaakt tus scben Herbecourt en Asseviller. Volgens nadere gegevens is het totale aan tal ongewonde Duitschers, door de Fransche troepen gemaakt, gisteren boven de 5000 ges tegen. Tuskchen de Oise en de Aisne hebben de Franschen een Duitsche patroelje, die bij Yailly hun linie wilde binnendringen, gevan- geri genomien. In Champagne hebben de Franschen tal van verkenningen aan het Duitsche front uitgevoerd. Verscheidene verkenners konden de Duitsche loopgraven binnendringen, die zij met handgranaten sehoonveegden. De Franschen brachlen gevangenen mee terug. Op den linker Maasoever hebben gister- avond de Duitschers een aanval onderno men op de Fransche stellingen ten Noord- Oosleii van het boseb van Avocourt. Nadat zij er in geslaagd waren in gedeelten van vooruitgeschoven Fransche loopgraven door te dringen, werden zij door I-ransclie tegen- aanvallen volkomen teruggeslagen. Op de Oostelijke hellingen van den Mort Homme hebben de Franschen een overrom- peling uitgevoerd. die ten voile is gelukt. In den loop van een gevecht, dat in een Duitsche loopgraaf werd geleverd, werden 50 Duitschers gedood? 20 door de Franschen geyangen genomen en meegenomen naar hun linies. Machjnegeweren vielen den Fran- schen eveneens in handen. Op den rechter Maasoever zijn verschei- dene aanvalspogingen der Duitschers, ge- richt op de schans van Thiaumont, waarin de Franschen zich hebben imgerieht, gemak- kelijlc afgeslagen. In deze streek is een ster- ke Duitsche troep, die het hoofd had ge- stooten tegen Fransche loopgraafstukken der voorste linies, verstrooid, na gevoelige ver liezen te hebben geleden. De Franschen maakten 16 gevangenen, waaronder - ofti- Op'het front ten Westen en ten Zuiden van Vaux iievige werkzaamheid der weder- zijasche artillerie. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. ST PETERSBURG, 1 Jpli. (P- T. A.) Of ficieel: De vijand blijft verwoede aanvallen doen op eenige vakken tusschen de Styr en de Stochod. Gisterenmiddag wierp de yijandehjke artil lerie storm via.®en van vuur in de streek^ van Koptsjie, Gelenovka en Zabarv ten /mid- AVesten van Sokoel en deed toen een krach- tigen aanval, dien wij ecliter afsloegen. Ten Noord-Oosten van Kisselin 'bij het ciorp Trysen ontdekten wij bijtijds eene sa- mentrekking van Iroepen, die ons geschut vuur verstrooide.' D;e vijand vluchtte. Ten Zuirl-Oosten van Kisselin stuitle ons vuur het offensief van dichte drommen vijanden bij het dorp Setnerinka. In dezelfde streets: is er bij het dorp Zoeblino een levendig ge- Veclik Ten Zuiden van het dorp Zatoersky, bij bet dorp Kosjef, stuitten wij een offen sief van Oostenrijkers door een tegenoffen- sief. Wij verijdelden pogingen van den vijand om de Sjara ten Zuid-Westen van Lipsk en ten Zuiden van Baranowitsj over te trek- ken. Onze linkervleugel heeft. terwijl ze den vijand aan het front ten Zuiden van de Dnjes.tr bleef terugdrijven, tal van punten ten Noorden van Kolomea bezel. I en Zuid- Westen van deze stad hebben onze troepen na een lieet gevecht den vijand opgedreven naar de hoogten bij het dorp Brozowo, Een deel dezer hoogten hebben wij reeds in een onstuimigen storniaanval genomen. Ten Noord-Westen van Kimpoloeng is de viiand, die een poging deed 0111 tot het of fensief over te gaan, naar bet Westen terug- geworpen. In deze streek oefenen onze troe pen van nabij druk op den vijand en hebben zij na een gevecht eenige krachtig bevestigde bengslellingen vermeesterd. Het totale aantal krijgsgevangenen, op 28 en 29 Juni door generaal Letsjitslcy gemaakt, bedraagt 305 officieren en 14,574 soldaten. De huit bedroll 4 kanonnen en 30 niacliine- geweren. Het tolaal getal der krijgsgevangenen, ge maakt van 4 tot 30 Juni, beloopt rond 217.000, officieren inbegrepen. ln de streek tusschen de Stochod en de Stvr onlwikkelt de vijand jhans een woe- dend geschutvuur. Een vinnig gevecht heeft zich ontsponnen in het dorp Zatoersky. On- danks de buitengewone hevigheid der vij- andelijke beschieting hebben onze troepen reeds negen aanvallen in een sector van deze streek afgeslagen. De terugstormende Duitschers werden door hei vuur van hun eigen batterijen getroffen. en opnieuw tot den aanval aangedreven. Heel dit terrein ligt bezaaid met lijlcen van vijanden. In het gebied der Lipa zet de vijand de beschieting van onze linies met zwaar en licht geschut voort. DC hardnekkige aanval len, die pas aangekomen Duitsche troepen hier hebben volvoei'd, zijn door ons met voor den vijand zware verliezen gekeerd Totdusver maakten wij hier 9 officieren ge- vangen. De vijand heeft 00k een machtig geschut vuur ontwikkeld' bij het dorp Gliadki Woro- biewka. in Galicie. Aan het Duna-front heeft de Duitsche ar tillerie zekere vakken en stellingen bij Ja- cobstadt. op den rechter Dunaoever, bij het station Livenhof en meer naar 't Zuiden gebombardeerd. Aan het front tusschen Dunaburg en de B akilno-mioerassen geweervuur. Ontsnapt. Jl. Vrijdag is hier doorgereisd een Fransch militair, die door de Duitschers te Gent krijgsgevangen werd gehouden. Naar zijn zeggen liet de behandeling meer tepaald de voeding, zooveel te wenschen over, dat hij met 7 apderen beproefde kost wat kost te ontvluchten. Het gelukte hen weg te komen, doch op de vlucht werden 5 zqner makkers weer gevangen genomen, een werd dpodgeschotec, vermoedelijk 00k nog een tweede, terwijl het hem gelukte tot over de versperring te geraken. Hij wil nu weer trachteu zich bij het leger in Frank- rijk te voegen. In Duilsehhiiid gevangen gczel. Naar aan deze zijde der grens uit Gent vernomen is, is de albier bekende chef- garde bij de lijn Gent- Ter Neuzen, de heer J. van den Dael, wegens overtreding van door de Duitschers uitgevaardigde verboden, gearresteerd en ter dood veroordeeldi Dank zij pogingen door verschillende burgers voor hem aangeweDcf, zou de doodstraf zijn gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf, die hij nu in Duitschland doorbrengt. De door hem gepleegde overtreding zoudaarin hebben bestaan, dat hij geld, afkomstig van de Belgische regeering aan Belgische staats- dienaars, die nog in het bezette land ver- toeven, zou hebben uitbetaald. Tenloonslelling van muziekinstrumenten. De heer Weltevreden heeft dezer dagen te Goes en Middelburg eene tentoonstelling ge houden van muziekinstrumenten, en, blijkens ichterstaande advertentie, zal 00k deze week alhfler [daats hebben. Behalve orgels en pia no's vond men er een groote verscheiden- lieid van instrumenten, waarbij vooral de gramaphoons zonder hoorn, door de keurige geluidsweergave zeer de aandacht trokken. Verlof otn lerug te keeren. Door den vice-admiraal, commandant in Zeeland is aan J. de Nijs en Th. de Schepper, beiden te Koewacht, vroeger door hem buiten Zeeland gezet, verlof gegeven terug te keeren in zijn ambtsgebied. Tarwe. gjerst en haver. Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat ernstig overwogen wordt, behalve de rogge, 00k alle te velde staande tarwe, gerst en haver voor rijksrekening te laten aankoopen tegen prijzen, die verband houden met den door het Rijk te besteden prijs voor de rogge. Zij, die thans reeds te velde staande ge-. wassen mochten aankoopen, zullen goed doen, hiermede rekening te houden. (N. R. Crt.) deze een klap met de bij I op de linkerzijde van het gelaat. De zoon wist den woeste- ling te ontwapenen "en bracht zoo gauw hij kon zijne moeder bij buren in veiligheid. Een buurman ging het huis binnen, waar het drama zich had afgespeeld, maar hij bemerkte, dat dit nog niet geeindigd was. Boven aan den trap stond de ongelukkige Belg,bezig met een groot tafelmes zich den hals af te snijden. Intusschen was de politie gewaarschuwd en 00k waren spoe- dig twee doktoren ter plaatse. Toen deze kwamen leefde de Belg nog, maar even later waren de levensgeesten geweken. De doktoren wijdden toen kunne zorgen aan de twee gewonde personen, wier toestand gisteren bevredigend was. De politie bracht het lijk van den Belg naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats, terwijl de gemeentelijke omsmettingsdienst de woning ontsmette en de hevige plassen bloed op- ruimde.- Wij vernemen nog, dat dejonge- man niet alleen leed. ODder de ongelukkige liefde, maar dat hij 00k bang was te moeten opkomen als soldaat. Eeh droevig drama, zooals gelukkig de geschiedboeken van Middelburg er niet velen meldden, is in Zeeland's hoofdstad afgespeeld. BERLIJN. 2 Juli. (Wolff.) Officieel Legergroep-LinsingenDe aanval vordert. Het aantal gevangenen is met 7 officieren 1410 man gestagen. Op verscheidene en ---- plaatsen zijn vij^indelijke te^enaanvallen prompt gekeerd. Legergroep-Bothmer: De Duitsche en Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepenhebben kor- telings de door ide Russen bezette hoogte van Worobvewka (ten N.-W. vyn larnopol) be stormd en den vijand aan gevangenen 7 of ficieren en 892. man en aan buit 7 machine- igeweren en 2 mijnwerptuigen afgenomen BERLIJN. 2 Juli. (WolffA Officieel: In het communique van 1 Juli is een veigis- sing geslopen. Onder „legergroep-Linsingen" leze men: sedert 26 Juni, dus niet sedert 16 .Juni, hebben <ie Russen 26 officieren en 3165 man verloren. WEENEN, 2 Juli. (Wolff.) Officieel: In de Boekowina geen bijzondere gebeurtenis- sen, terwijl de toestand onveranderd is. Ten Westen van Kolomea en ten Zuiden van den Dnjestr hebben zich nieuwe ver woede gevechten ontwikkeld. Ten N.-W. van Tarnopol hebben Oosten- rijksch-Hongaarsch-Duitsche bataljons de veel betwiste hoogte Nowobyowka heroverd, 7 Russische officieren en 892 man gevangen genomen en 7 machinegeweren en 2 mijn- werpers buitgemaaki. De aanval is door dp onder bevel van on Linsingen staande vrerbonden strijdkrachlen 00k ''Lslcrcn op tal van plaatsen aanmeike- lijk opgeschoten. Het aantal gevangenen en de buit ne«m.en toe. Ruissische tegenaanval- len zijn mislukt. ST. PETERSBURG, 2 Juli. (P. A. T.), Of ficieel: De troepen- onder generaal -Letsjitskv hebben na een verwoed gevecht stormender- hand de vijandelijke stellingen in de slreek ten Westen van Kolomea genomen en tot dusver bij de 2000 krijgsgevangenen gemaakt, die tot pas in deze streek aangekomen af deeiingen behoorden. Hel meerendeel der gevangenen was dronken. Aan het front in Wolhynie zet de vijand zijn hardnekkige aanvallen voort. Wij hebben het offensief der Duitschers tusschen de Styr en de Stochod, bij de dor- pen Kopsljie en Zabarv, tot staan gebracht. Wii hebben een nieuwe reeks vijandelijke Kisselin, tusschen Zoebilno en KOsjef, afge- aanvallen in de slreek ten Zuid-Westen van sla«en, de vijandelijke colonnes met ontzag- lijke verliezen op de vlucht gedreven, en de vnandehjke soldaten bij massa's over den kling gejaagd, toen zij, versterkt, in een stomnloop terugkeerden, waarna zij opmeuw werden teruggeworpen. Aan het Dunafront en ten Zuiden van de streek van Dunaburg tot aan de moerassen van Pinsk, geweervuur Het weerbericht van het meteorolo- gisch institnut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand onder 760.0 Midden-Duitsehland. Laagste barometerstand 754.1 Stockholm, Yerwachting tot den avond van 4 Juli zwakke tot matige Zuideljjke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt, mogelijk enkele regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Schultevaer. Het hoofdbestuur van de schippersver- eeniging Schuttevaer heeft, naar het week- blad van die vereeniging meldt, de volgende adressen verzonden Aan den Minister van Financien met ver- zoek, die maatregelen te willen bepeinzen en vaststellen, waardoor een schipper ge- vrijwaard wordt strafbaar te worden gesteld voor daden van smokkelarij buiten zijn weten door anderen aan boord gepleegd, Aan den Minister van Waterstaat, met herhaald verzoek tot het doen plaatsen van remmingwerk voor de kleine fluis te Viis- singen over te gaan. Aan den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel met verzoek, te overwegen, of misschien 00k van regeeringszjjde rnidde- len zijn aan te wenden, waardoor de prijzen van scheepsbenoodigdheden eenigermate tot hun ouden stand worden teruggebracht. Aan betrokken autoriteit met verzoek, te bevorderen, dat de felle lichten van scheeps- werven en fabrieken aan de Noord, de Kil en de Nieuwe Maas door matglas worden getemperd, gelijk dit met dk licbten van de visscherij bg Spgkenisse geschiedt. Aan den inspecteur van het loodswezen te Ylissingen met verzoek, het daarheen te leiden, dat op de Oosterschelde, tusscben de haven van Stavenisse en de z.g. Witte tonnen vleij een spitse ton wordt uitgelegd. Van de grens. Men schrijft uit Philippine aan de Midd. Crt. 1 In den laatsten tijd zgn aan de Bouchaut- sche haven kleine partjjen koffie, slaolie en zeep in besla% genomen. De verboden uitvoer schijnt dus wel een winstgevend zaakje te wezen, aangezien vele gevaren, nog altgd De winsten er mede te dan 00k zeer groot te wezen.' Naar men zegt, zou een winst van 200 percent en meer maar een bagatel zijn. Een vreeselijk drama te Middelburg. De Spanjaardstraat en omgeving is Zondag- morgen opgeschrikt door een vreeselijk drama. Bij de wed. Hendrikse, wonende F. 75 aldaar, woonde in huis de jeugdige ongehuwde Belg W. Reeds meermalen had deze man zijn liefde verkiaard aan de 25 jarige dienstbode Maria den Boeft, die echter steeds geweigerd had de vrouw van den Belg te worden. Toen de Belg Zondag- morgen om ruim 8 uur in de keuken kwam ontstond weder een woordenwisseling tus schen hem en het meisje, die bij haai wei- gering bleef volharden. De jongeman schijnt toen waanzinnig geworden te zijn, hij begaf zich naar een schuurtje, haalde daar een groote bijl en kwam opnieuw in de keuken waar bij de dienstbode vier slagen op het hoofd toe bracht-, waardoor het meisje, die wilde vluchten, hevig bloedend in elkaar zakte. De jongeman, zeker meenende een moord te hebben begaan vloog de trap op en riepvJnllie moeten allemaal dood". De zoon van de weduwe bevond zich nog te bed, maar was op bet geroep van moord door het meisje, opgestaan en wilde juist naar beneden gaan, toen de Belg de trap opstormde en riep //Waar is Madam" hier- bij doelende op de weduwe. Intusschen koos 1 L nlnnlnlnffor £>T1 rf£lf hg nu aen zoon lui- AXEL. Een afschcid. Yrijdag jl. was mej. Van der Bent voor het laatst werkzaain aan de bewaarschool te Axel, waar zij sedert de opri-chting als hoofd was werkzaam geweest, uit welke be- trekking zij tlians wegens huwelijk ontslag had gevraagd. Mej. Van der Bent had het genoegen daar 5V2- jaar met dezelfde help- sters werkzaam te zijn geweest, terwijl steeds eene goed-e verstandhouding tusschen het personeel en den beheerder der school be- slond, en zij 00k on-dervinden mo-cht, dat haar werk aoor de ingezetenen werd ge- waardeerd. Een en arader gaf haar aanlei- ding, om, alvorens van de school afscheia te nemen, de leerlingen eenige genoeglijke oo-genblikken te verschaffen, door hen te ontlialen. De beheerder -der school zorgde voor plaats en gelegenheid, waardoor liet 00k mogelijk was, de moed-ers der school- gaan-de kinderen te noodigen, wat, blijkens de opkomist, ten zeerste werd gewaardeerd. De bijeenkomst openende, gaf mej. Van der Bent te kennen, dat zij de uitnoodiging niet had gedaan, om haar werk op den laatsten dag gade te slaan, maar om de mo-eders in staat te stall en te genieten van hunne kinderen, terwijl hunne aanwezigheid 00k het genot der kirid-eren zeer zou ver- hoogen. Zij sprak 00k liare voldoening uit, dat uit het groot aantal kinderen, dat aan- wezig was en de school bezocht, haar het vertrouwen mochten schenken, dat de school onder hare leiding gewaardeerd werd. Zij wees de ouders o-p het nut der inrichling en beval haar opvolgster, mej. Van den Ouden, thans le helpster, bij alien aan. de hoop uitsprekende, dat de school in bloei mag toenemen. Yervolgens werden de kinderen aangenaam bezig gehouden met het zingen van liedjes, het vroordragen van v-ersjes, het doen van spelletjes enz., terwijl ondertusschen de hen to-eg-ediende versnaperiqgen goed lie ten sun ken. Door een d-er kleinen werd naniens alle leerlingen der bewaarschool aan mej. Van dgr Bent een parapluiestandaard en een waschtafel met toebehooren aangeb-oden. Door de beide helpsters werd aanmej Van der Bent dank gezegd voor al'het go-ede waarin zij lien was voorgegaan. Tot aller spijt was de heer J. A van Ho-eve, eigenaar en beheterder der school, door familieomstandigheden verliinderd dez-e bijeenkomst bij te wonen. In verband hier mede. nam mej. N. Vercouteren de taak op zich, om namen-s den heer Van Hoeve aan m-ej. Van del Bent en de helpsters dank te zeggen voor at h-etgeen zij sedert de oprich- ting der school in hel belang der inrichling en der leerLingen hebben verricht. Na herliaalde wederzijdsche dankbeluigin- gen werd -de bijeenkomst gesloten. Een uur later werd in de lokalen der be waarschool weder afscheidsfdest gevierd, thans door de m-eisjes van de naaiscliool. Ook door deze werden aan mej. Van der Bent, als blijk van waardeering, geschenken aangeljoden. De- herinnerin-g aan dtt afscheid zal zeker bij alien die tegenwoordig waren lang blijven voortleven., terwijl alien, die met haar in aartraking kwamen, de aangenaamste g°- dachten zullen houden 'aan mej. an dei Bent, die zoo in alle opzichten is gebleken berekend te zijn voor de taak, die ze hiei 51/2 jaar vervulde. tweemaal te doelpunten, wat het einde bracht op 3—0 voor Oranje, die het geheele spel ver d-e sterkste bl-eek te zijn. SAS VAN GENT. Van daar wordt aan de Tel. geschrevea De Duitschers zijn erg op ons gebeten, natuurlijk orndat Nederland niet alles, waaraau' het zelf de dringeudste behoefte heeft, over de grenzen stuurt. Als vergeldingsmaatregel verbiedt het Duitsche bestuur in Belgie thans ook alien in- en uitvoer van producten, die wij tot dusverre nog uit Belgie konden betrekken. Onder deze artikelen behoort ook kaik en kalksteen, aan welke laatste grondstof on ze suikerfabrieken gedurende de campagne steeds groote behoefte hebben. Gelukkig hebben de meeste fabrieken den vorigen zoiner een du'obelen voorraad opgedaan, zoodat zij voor de a.s. campagne gedekt zijD. Doch kalk voor bouwdoeleinden schijnt niet in genoegzame hoeveelheid aanwezig te zijn, om regelmatig te kunnen door- werken. Te Sas van Gent althans staan verscheidene nieuw gebouwde woningen, die wegens gebrek aan kalk niet kunnen worden afgewerkt. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden alhier aan de wijk de //Valk" door een kommies en een soldaat-kommies aan- gehouden 3 smokkelaars, waaronder 2 Sasse- naars en 1 Belg. De goederen in hun bezit, als zeep, olie, en suiker werden in beslag genomen, terwijl tegen de smokkelaars proces-verbaal werd opgemaakt. HENGSTDIJK. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad waren 4 stemmen van on- waarde. Verder bekwameu A. v. Hgfte 36 St., J. de Maagd 29 st., Aug. de Bakker 11 st., P. Scheers 6 st., zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen A. v. Hgfte en J. de Maagd. KOEWACHT. Dat er met het bewerken van vlas nog veel geld verdiend wordt, dieDt, dat ver- leden week hier verschillende partijtjes vlas, nog niet van zeer goede kwaliteit, verkocht zijn tegen 6 a 700 gulden per gemetvlas waarvoor voor den oorlog zeker geen 200 gulden zou betaald zgn. het, ondanks de beoefenaars lokt. behalen schgnen IIOEK. De voordracht voor hoofd der open'bare school alhier bestaat uit de heeren J. J. van Doeselaar te Hoek Borsselaar te Nieuw vliet en J. de Jonge te Oudelande. ZAAMSLAG. Door den heer G. Tollenaar cand. alhier, is het beroep naar de Geref. kerk te Brou- wershaven aangenomen. SAS VAN GENT. I11 eene Zondagavond belegde vergadering werd door den heer L. W. G. Hoefnagels, burigemeester, in liet gymnasliek-lokaal. voor een hondqrdtal belangstellenden uit alle stan- den, eene lezing gehouden over „\erhelering der Volkshuisvesting". In deze rede werd gewezen op den alom heerschenden woningnood ook in onze ge- mecnte, waar vele gezinnen in niet ni-eer dan ellendige krotten gehuisvest zijn. Met duide- lijke gegevens toonde hij aan, waarom en hoe hierin verbetering te brengen. Bi'eedvoe- ri-t werd uiteengezet de oprichting en wijze van w-erking eener bouwvereeniging, waarbij hij hoopte op de -eendrachtige samenwerking der burgerij, om na korten tijd de funda- menten voor zoodanige vereeniging te kun nen leggen, opdat gebouwd kunnen worden, gezond-e, go-ede woningen voor onze arbei- ders. Een algemeen applaus viel den spreker voor zijn leerrijke lezing ten deel. Voethal. Zondagmididag speelde alhier de voetbal- club Sparta I van Ter Neuzen tegen Oranje Voor de rust was de stand 1-0 voor Oranje. 1- 4. nn7P nraniemaimeil 110^ IN a ue ruat ivwivu - 1> Ged. Staten hebben in gevolge de wette- lijk-e voorscbriften hun voorstel betreffende de wijziging van het bijzonder reglement voor bet bebeer der walerkeering van de calami teuze polaers Margaretha, Kleine Huisisens en E-endragt, in verband met het in zeew-erenden staat bren-gien van den Noo-r- delljken dijk van het Rijksafwateringskanaal in -d-en Ser-Lippenspolder, ,reeds vroeger door ons vermeld, in handen gesteld van de be- sluren der waterschappen, welke uitmaken h-et waiersciiap, opgericht voor het besturen, beheeren en bekostigen van die zeewering en oev-erverdiediging van de calamitebze pol ders bovengenoeihd. D-it gescbiedde, ten em- -de zoowel die' besturen als den -dijkiaad cn de vergaderingen van big-elanden in de gele genheid te stellen, om de bezwaren in te di-enen, welke mochten bestaan tegen de voorgestelde wijziging van het bijzonder reg lement voor het bestuur en bebeer der \va- terkeering van de drie genoemde polders. Ook d-en hoofdingenieur van den Provin- cialen Waterstaat liebben Ged. 'Staten met hun voorstel in kennis gesteld, naar aanlei- ding waarvan deze heeft geantwoord, dat bij van o-ord-eel is, dat bet onderhqu-d van den dijk van bet Rijksafwateringskanaal ten taste van een der polders, b.v. van den Zaamslag- poldier, zou dien-en te worden gebracht, en dat, indien het te eeniger tijd noodig mo-cht zijn, om dien dijk van steenglooiing te voor- zi-en, dit werk zou dienen te worden uitge voerd door de achterliggende polders met subsidie van de Provincie van -de helft der kosten. Ook Ged. Staten zouden op zich zelf aan eene dergelijke regeling de voorkeur g-even, doch zij hebben gemeend de eischen niet te moeten slellen daar zich hier liijzondere omstandigheden voordoen en zij anders vree- zen, dat op -die wijze de met zooveel moeite verkreg-en overeensternming tusschen d-e na as lb elangh ebbenden in de waagscliaal zou moeten worden gesteld. Zooals de commis- sie toch mededeelt, hebben alle polderbe- sturen bed-enkingen tegen den ond-erhouds- plichl yan -den bedoelden dijk en weten zij ni-el, aan welken polder die kan worden op- g-edragen. Een opdracht daarloe aan den Zaamslagpolder, aangenomen, dat deze b-e- reid zou zijn, wat niet het geval is, zou lot verschillende bezwaren in de praktijk kun nen leiden, daar d-e dijk niet in den Zaam- slaig-, doch in den Ser-Lippenspolder ligt en hel bestuur van den eerstgenoemden polder bij dat onderhoud dus niet tr-oU,.,, impI de macht van een polderliesiuur treden met -de macht vgn in eigen polder. Daar het onderhoud van den dijk, altnans zoolan-g hij binnendijk blijft, zoo wein-g uitgaven zal vorderen, meenden Ged. Staten de zoozeer wenschelijke oplossing van deze aangelegenheid, welke althans nabij schijnt. niet" op de kwestie van den onderhouds- plicht. van den dijk te mogen doen afstuiten. Het bestuur -der walerkeering d-er calam. pol ders Margaretha, Kl. Huissens en Eendracht heeft nueegiedeeld, dat bij den dijkraad geen bedenking-en bestaan tegen |de voorgest. wijzi ging van het bijzonder reglement. Ook bij de vergadering van ingelanden van den Zaamsla-gpo 1 der bestaan geene bedenkingen. Van de andere besturen is niets vernomen. Door E. Weemaes le Clinge js voor zijn w»oendienst lusschen Hulst en Nieuw-Namen (gemeente Clinge) voor den tijd van drie jaren wedorom een subsidie nil de Provin ciale fonds-en gevraagd van 70 per jaar- Daar de dienst nog steeas in eene bepaalde behoefte voorziet en Burgemeester en Wet- houders van CUnge hebben medeged-eeld.dat de raad dier gemeente voob den dienst ook voor de volgende jaren een subsidie heeft verleend, terwijl de gemeenten Hulst naar Buroemeestei- en Wethouders, met stelhgheid

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2