Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzeo Levering van opgevorderde Wol. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 29 Juni 0.57 1.17 Vrij dag 30 1.36 1.56 Zaterdag 1 Juli 2.13 2.31 Zondag 2 2.47 3.5 Maandag 3 3.21 3.38 Dinsdag 4 3.54 4.12 W oensdag 5 4.28 4.46 INGEZONDEN STUKKEN. GEMEENTERAAD TAN TER NEUZEN. I. Gedeeltelijk plan. dioor een luelgoot regent hot sterk door, Positie der Stoomschepen. vervaischte Duitscher te zijn. die ten nadeele van zijn patroon te Bauchem diefstal had gepeegd. Een revolverkanon aangtebrachl. De stoomtrawler u Louise" I.TM 121 heeft te IJmuiden aangebracht een zwaar beroest revolverkacon, dat in de Noordzee opge- vischt werd en thans aan de marine is afgegever:. Kuns tbeenen. De Gesellschaft ftir Chirurgie-Meckanik heeft in haar laatsteljjk gehouden algemeene vergadering besloten een prijs van 10,000 mark beschikbaar te stellen voor nieuwe en beste constructie van kunstbeenen. 1JZENDIJKE. 1ji de heden gehouden classikale vergade ring van de Ned. Herv. kerk werden de in versrhillende besturen aftredende leden lier- (benoemd, o. m. als lid-ouderling de beer II. Scheele te Ter Neuzen. In plaats van den heer Dls. Noest, die naar Anlo vertrcrk, werd in het classi- kaal besluur benoemd ;Ds. Jansen'van Niieuw- vliet en wegems (het vertrek van Ds. Van Pelegem naar Dinxperlo, Dr. Van Beek te W a lerl and k er k j e. De vergadering was bezocht door 20 ouder- lingea en 17 predikanten. De urgentieraad voor vrouwenarbeid. Hedtenochtend is te 's Gravenhage de in- schrijving begonnen, opengesteld door den urgentieraad voor vrouwenarbeid, voor vrou- wen* die zich beschikbaar stellen voor ar- beid bij algeheele mobilisatie ter vervanging van 'in diensl van het leger zijnde mannen. Eesn der eersten waarvan men bericht van inscbrijving'ontving, was de echtgenoote van den Minister van Binnenlandsche Zaken, tnevr. Cort van der Linden, die door onver- wachte verliindering geen gevolg kon geven aan haar aanvankelijk voomemen, om zich persoonlijk te komen aanmelden. Minister Posthuma. Hoe wel de doktoren over den gezondheid's- tocsland van Minister Posthuma zeor tevre- den zijn, is er om trent het tijdstip van terug- keer van den Minister in de residentie nog niets vasigesleld. Het verlof loopt tot 15 Juli a.is. M a x i mum-p r ijzen De Minister van Landjbouw heeft eene circulaire tot de hurgemeesters gericht, ten geleide van een lijst van maximum-prijzen, d!ie zullen golden van af 29 Juni a.s. De prijzeti zijn bedoeld voor den kleinhandel (afgehaald in den winkel of bij straatven- ters die geen winkel hebben) voor enkele jgroentesoorten en voor vroege aardappelen. De prijzen hebben betrekking op versche waar van gewone kwaliteii. Bloemkool le soort 12 cent, 2e soort 8 cent en uilscliot 4 cent per stuk. Bosjes peeen (van 25 stuks) le soort 6 cent, 2e soort 4 cent. Peulen le soort 18 cent, 2e soort 14 cent per K.G. Doperwten le soort 19 cent, 2e soort 15 cent per K.G. Vroege aardappelen (ronde) 10 cent, mui- izen 9 cent per K.G. Deze aardappelprijzen zijn vastgesleld met betrekking tot de ge wone vroege soerten, en gelden met voor de fijnere zandaardappelen. TWEEDE KAMER. De lieer Dr. F.. A. Beresteijn, nieuw ge- kozen lid voor Winscholen, is na beeediging geinstalleerd. Daarna werd voortgegaan met 1 het behandelen der verdedigingsbelasting, ontwerp II. Hierbij werd toegelichl het amendement- Van der Tempel, om bij de extra-inkomsten- belasting de inkomens beneden 2000 in plants van beneden 800 vrij te stellen, na- dat (Te Minister het amendement-Heeren, om -de grens te stellen op 1200, heeft ovcrge- nomcn, verworpen rnet 38 tegen 16 stemmen, waarop het ontwerp zonder stemming wordt aangenomen. Bij de behandeling van de verlenging van den invoeringstermijn van de invaliditgi tswet -^ot 3 December 1919, dringt de heer Snoeck Heaikemans er op aan, dat de Regeering van het uit.stel zal gebruik ma ken, om eenige verbeteringen aan" te brengen. De heer Nolens zal tegen stemmen, als stemming wordt gevraagd. Hij wenscht voor geen enkel uitslel van invoering der wet de verantwoardelijkheid te dragen. Het we tson twerp is zonder stemming aan genomen. Het buitengewoon marine-erediet van 2,9 millioen wordt toegestaan, nadat de heeren Hugemioltz, Duymaer van Twist en De Jong hebben aangedrongen op aflossing van de kiLSlwacht en Minister Rambonnet heeft be- toogd. dat aflossing niet mogelijk is, zoo- lang niet meer geoefende manschappen be schikbaar zijn. Belonging voor LieMsnecht. BERLIJN. Gisterenavond had op het Pots- dammerplein eene betooging plaats voor Liebknecht; 20 personen werden gearres- teerd. De Vereenigde Staten en Mexico. NEW-YORK. De toestand in Mexico is ernstiger geworden; er zijn 3 Amerikanen bij een grensgevecht gedood. (Zonnetijd). V H H n Ter Neuzen, 20 Juni 1916. Geaclite Redactie, Beleefd verzoekt onderget., hem plaats te willen verleenen voor onderstaande regelen. Aan den vooravond staande van gebeurtenissen, die voor de Neuzensche onderwijswereld zoo niet van 't hoog-te, dan toch zeker van heel veel belang zullen zijn, zou onderget. graag enkele zaken, die hierop van invloed zouden kunnen zijn, nog even in her- innering brengen. Binnenkort zal ook in onze geineente de salaris- regeling der ambtenaren herzien worden en in de allerlaatste plaats weer die der onderwijzers. Wat het worden zal? Och, we zijn reeds zoo lang en zoo dikwijls teleur- gesteld, dat onze hoop op verbetering thans wel ge- rechtvaardigd zou mogen heeten. In onze gemeente, waar het lager ondervvijs toch al niet te zeer op prijs wordt gesteld, vindt men ook nog andere ambtenaren, die natuurlijk in den strijd tot verbetering onzer positie aan onze zijde behoorden te staan. Bij verzoeken van hunne zijde indertijd om verlKjoging werd telkens verwezen naar het schitterend salaris van den onderwijzer. bat is natuurlijk op zich zelf beschouwd huu zaak, al is het niet zeer verstandig. Doch, wat ons vooral. trof, was, dat de heeren telkens hehoefte schenen te gevoelen om van hunne kennis hoog op te geven en er dan vooral op wezen, dat hun wetenschap zeker gelijk stond met die van een onderwijzer. Deskundigen hadden zich die uitspraak veroorloofd, zeide b. v. onze geachte secretaris laatst. Wij zijn wel benieuwd te vernemen welke deskundigen dat wel zijn Want-wij onderwijzers worden in Nederland wel sehandelijk laag bezoldigd in vergelijking met andere landen, doch de zware eischen, die men op onze examens stelt, staan in 'tg'eheel niet ten achter bij die andere rijken. Iedereen kan zich daarvan gemakkelijk overtuigen, als hij wil. En wij geven den heeren bij gemeente- administratie etc., vooraleer zij zich wagen aan een oordeel over de studie van den onderwijzer dringend den raad eens een bezoek te brengen aan hen, die studeerende zijn in dit vak. Dan zullen de stapels boeken, die de hedendaagsehe schoolmeester te verwerken heeft, hun wel wat ander leeren. Laten zij b.v. ook eens een paar jaargangen van den Cursus-Holthuizen, voor hoofdakte, met ernst raadplegen, dan zullen zij misschien een Ilauw begrip krijgen van wat studeeren eigenlijk wil zeggen. En ook maar eens informeeren of het wel waar is, dat de onderwijzer zich naast zware studie de grootste opofferingen getroosten moet. Zal hij b.v. voor eene taalakte studeeren, dan mag hij voor een lesje van 2 uurtjes 4 neerleggen eu daarbij dan nog reisgeld. Verder de massa boeken, die hij voor al die aktenstudies mag aaukoopen. En dan, in de laatste plaats komt natuurlijk zijne huishouding, en dat kost wat 1 Velen hebben wij gekend, die deze studie dan ook liefst niet voortzetten, daar zij ze te moeilijk en te weinig winstgevend vonden. Zij zijn in dienst gegaan op post- en andere kantoren, bij registratie, water- staat enook bij gemeenteadministratie. En wij mogen later jaloersch zijn op hunne salarissen. Wij willen niet op onze kennis bogen, doch waar wij den laatsten tijd verschillende personen, die wij meenden onder de intellectueelen te mogen rekenen, op deze minder waardeerende wijze'over onze studie hoorden oordeelen, moeten wij daar tegen protesteeren en er nogmaals op wijzen, dat onze bezoldiging laag is, doch dat de eischen aan onze examens gesteld om de drommel niet laag zijn. Ook in het inge- zonden stuk van dhr. v. d. Moer trof ons de sarcas- tische wijze, waarop hij spreekt over de ambtenaren, die zoo ongelukliig zijn in deze benarde tijden een vast inkomen uit de gemeentekas te trekken. Hij is natuurlijk zoo gelukkig het in deze benarde tijden (ook voor hem zonder vast salaris uit de gemeente kas te kunnen stellen. 't Is natuurlijk wel vervelend dat men zooveel aan hoofdelijken omslag moet betalen. Enfin zoo gelukkig zijn wij niet, en zullen we ook wet nooit worden. Met dank voor de plaatsing, - Mijnheer de Redacteur, Uw dienstw., ONDERWIJZER. Vergadering van Maandag 26 Juni 1916, des avonds 7 uur. Vaorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, D. J. "DeCs, J. J. de Jager, R. Scheele, A. C.' Lemsen, J. de Bruijne, M. Eijke, E. H. T. van Borasum Waalkes, D. Scheele, H. B. van Nes, R. E,. G. Nelson en L. T. van Hasselt. Afwezig de heer A. FI. Donze. De vaorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Donze wegens ziekte verhinderd is. Aan de orde komt: 1. Not idem De notulen der vergadering van 30 Mei 11. worden met algemeene stemmen onveran- derd vastgesteld. Da,ar de notulen der vergadering van 9 Juni 11. nog niet gereed zijn, wordt de vast- slelling daarvan aangehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Het proces-verba al van de door bur- gemeester en wethouders op 19 Juni 1916 teq. kantore van den gemeente-ontvanger ge houden opneming oer boeken en kas, waar- bij is gebleken, dal in totaal was ontvangen over het jaar 1915 174.961,62 en over het jaar 1916 26.550,321/2, samen 201.511,941/2, en dat was uitgegeven over het jaar 1915 140.880,23 en over het jaar 1916 /46.583,88, samen f 187.464,11, zoodat meer is ontvan gen dan uitgegeven 14.017,831/2, welk be- draig overeenkwam met de in 'de kas aan- wezige gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. h. Eene verklaring van F. B. A. Ver- steaeteii en J. F. van Osselaer, te Ter Neu zen, dat zij aanvaarden de voorwaarden, waarop hun door den raad dezer gemeente, bij bescbikking van 11 .Mei 1916, vergunning wordt verleend tot het leggen van een ijze- ren buis, wijd 5 c.M., in gemeentegrond, voor den toevoer van kanaalwater voor hunne vlasserij. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van M. Eijke en H. J. van den Ouden, respectievelijk 2e vo.5rzitter en secretaris der Woningbouwvereeniging W erkimansbelang", alhier, en handelende niamens genoemde vereeniging, die daarin te kenmen geven dat genoemde vereeniging besloten heeft, over te gaan tot het bouwen van woningen in bet belang der volkshuisvesting, en deze gebouwd kunnen worden op de gronden, gelegen achter de buurtschap Java, waarvap de vereeniging eigenaresse wordt, door ont- eigening; dal de woningnood buitengewoon groot is, en zelfs zou wettigen, nu reeds over te gaan tot het bouwen van 80 woningen; dal zij hierbij voegt een plan voor wo- ninigbouw met berekening der kosten voor .12 en een voor 80 woningen; redenen waarom zij den raad beleefd ver- zoekt, de gelden te willen vers trekken, nl. 85.000, of zooveel meer of minder als noiodig mocht zijn voor het bouwen van 42 woningen, of f 165.000, of zooveel meer of minder als noodig is voor den bouw van 80 woningen, dan wel of de raad wil bevorde- ren, dat een rijksvoorschot worde verkre- gen, alles overeenkomstig door den raad) vast te stellen voorwaarden. Bij dit adres is itigezonden Eene begrooting van kosten voor den bouw van 42 arbeiderswoningen op Domein- grond, rondom Java, opgemaakt op 5 Fe- bruari 1916, door 2 architecten. Daarin worden berekend 28 woningen voor kleine gezinrten a 1370 en 14 woningen voor groote gezinnen a 1430, samen 58.380 aan bouwkosien; de koopsom voor den gnond, pl.m. 3900 M2. a f 2, 7800, voor toezicht bij den bouw J 2335,20. rente- verlies lijdens den bouw 1200, onvoor- ziene uitgaven f 284,80, samen 70.000. De exploilaliekosten worden berekend als yolg't: Annuiteits 4,556 °/o a 70.000=./3.189,20, onderhoud (1 °o der bouwkosten) 583,80, assurantie (J 1 per 1000 verzekerde waar- de) 58.38, grondLasten 7,50 per woning) 315, administratiekosten 2A0 per wo ning) f 105, sarrym J 4251,38 aan jaarlijk- scbe uitgaven. De inkomsten worden berekend als volgt: 28 woningen a 1,90 per week 53,20, 14 woningen a 2,20 per week 30,80, of 84 per week. Wanneer berekend wordt, dat jaarlijks 51 weken huur wordt ontvan gen, verkrijgl men aan inkomslen per jaar f 4281. II. Volledig plan. Begrooting van kosten voor den bouw van 81 arbeiderswoningen op Domeingrond op Java, eveneens opgemaakt op 5 Fe- bruari 11. 28 woningen A a 1370, '14 woningen Al it f 1430, 19 woningen B it 1560 en 20 woningen C it 1720, samien 122.420 aan bouwkosien; voor aankoop van grond: 2920 M2. it 2,30, 3530 M2. it 2,10, 2720 M2. a f 2,00=9170 M2. grond voor 19.569; voor dagelijks toezicht bij den bouw 4896,80, renteverlies tijdens den bouw f 3000, onvoorzien en sluitpost 151.000. De jaarlijksche exploitatiekosten wordlen berekend als volgt: Annuiteil 4,556 o/o a J 151.000=/ 6879,56, onderhoud (1 o/o der bouwkosten) ,/1224,20, assurantie 1 per 1000 verzekerde waar- de) 122,42, grondlasten 8 per woning) 648, administratie 2,50 per woning) 202,50, onvoorzien en sluitpost 73,32, samen 9150. De inkomsten worden berekend als vol'gL 28 woningen A a 1,90 per week, 14 wo ningen Al a 2,20 per week, 19 woningen B a 2,50 per week, 20 woningen C a 2,60 per week, of 183,50 per week. Be rekend op 50 weken, 9175 per jaar, be rekend op 51 weken, een ontvangst van 9358 per jaar aan huur. Overeenkomslig het voorstel van den voor- zilter, worden deze stukken in handen ge steld van burgemeester en wethouders, om bericht en raad. 3. Voorstel tot benoeniing van een com- missie ad hoe. De vaorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering door den raad een besluit is genomen, dat het door de Zeeuwsch-Vlaam- sclie tranjwegmaatschappij aangevraagde deel van den dijk bij de aanlegplaats van de provinciale boot, voor bet aldgar aanleggen van een tramspoor, niet kan begrepen wor den onder de vroeger verleende concessie, en dat terrein door haar zal moeten worden gekocht. Naar aanleiding daarvan, -moet thans door biuigemeester en wethouders een besluit wor den voorbercid, tot vaststelling van de be- palingen, waaronder dat terrein aan de maafcschappij zal worden aangeboden. Bij de besprekinigen daarover in hun col lege, is het aan burgemeester en wethouders raadzaam v;oorgekomen, dat zij werden foij- gestaan door eene commissie uit den raad, om te komen tot een goed afgerond voor stel, omtrenl de verkoopsvoorwaarden en den prijs. De heer Lensen 'ziet er vreemd van op, dat dit voorstel wordt gedaan, het is de eerste maal, dat zoodanig voorstel wordt gedaan. Hij vraagt: hebben we wel alle redenen gehoord, die burgemeester en wet houders tot het doen van dit voorstel heb ben ,geleid. De voorzitter deelt niede, dat ef ook Wel een igerm a le toe heeft bijgedragen, dat ill de vorige raadszitting eene opmerking werd ge- maakt, dat het niet gewenscht was, dat aan- deelhouders der maatsdiappij over het voor stel zouden medestemmen. De heer Lensen: Dat is niet gezegd! De voorzitter stem! toe, dat dit wel niet precies gezegd is, maar er werd toch ge- \raagd, of er onder de raadsleden ook aan- dleelhouders waren. Waar dit nu in het college van burgemeester en wethouders het geval is, werd het ook wenschelijker geacht, dat een belrefl voorslel zou worden opge- nuaakt door een commissie, gevormd uit leden van den raad, die er buiten staan. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. De voorzitter vraagt, of de raad de benoe niing der leden aan zich wenscht te houden, dan wel of men er genoegen mede neemt, dat zij door den voorzitter worden aange- wezen. De heer De Jager mieent, d!at het 't best is, dat de voorzitter die aanwijst. De heer Van Hasselt heeft daar tegen geen Jtxezwaar, maar \Taagt, of de leden dan ook gehouden zijn dc benoaming aan te nemen, dan wel, oLzij ook kunnen bedanken. De voorzitter meent, dat zij zedelijk gehou den zijn, de opdracht uit te voeren. De heer Van Hasselt wil dan verzoeken, eventueel voor eene benoeming niet in aan- merking te komen: De voorzitter: Dat moogt u doen. Mel algemeehe stemmen wordt goedge- vonden, daL de voorzitter de leden der com missie aanwijst. De voorzitter benoemt alsnu de heeren Lensen, Van Nes en Van Hasselt en vraagt, of zij genegen zijn, de benoeming aan te nemen. De heer Van Hasselt verklaart er bezwaar tegen te hebben; hij heeft juist verzocht, niet in aanmerking te komen. De voorzitter wij,st er op, dat hij eene goede reden had, den heer Van Hasselt aan te wijzen; deze heeft reeds in de raads- vergadering een belangrijk denkbeeld om- Irent de regeling dezer zaak ontwikkeld; hij heeft dan eene goede gelegenheid, om1 dit in de commissie eventueel nader uit te wer- ken, en wellichl kan het aanleiding geven, dat de commissie in dien geest een voorstel dioet. De heer Van Hasselt verklaart alsnu, die benoeming aan te nemen. De heer Lensen zou, nu hij benoemd is, gaarne voor de commissie eene juist om- sclireven opdracht wenschen, opdat later niet k-an gezegd worden, dat de commissie iets gedaan heeft, wat buiten haren werk- kring lag. Vroegfer is herrt wel gebleken, dat zulks voorkwam, en dat het werk, door eene'commissie verricht, niet de goedkeuring van burgemeester en wethouders bleek wcg te dragen. De voorzitter meent, dat hier geen on- duidelijkheid kan hesLaan, oimtrent hetgeen de commissie heeft te doen; het betreft het ontwerpen van voorwaarden, waaronder aan de maalscliappij de gevraagde grond kan worden afgestaan. De heer Lensen: Het betreft dus alleen het slukje grond naar de boot? De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Lensen neemt alsnu de benoeming aan, eveneens de heer Van Nes. 4. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van 10 woningen. De vporzitter deelt mede, dat bij burge meester en wethouders zijn ingekomen ver zoeken van de Gezondheidscommissie, wier zelel is gevesligd te Ter Neuzen, tot onbe- woonbaarverklaring van de n'avolgende wo ningen: 1. Het perceel Kazernestraat no. 42, be- hoorende aan de erven J. L. de Doelder, is te laag" van verdieping, de drinkwatervoor- ziening onvoldoende, het gebouvv is oud en slecht en de schuur bouwvallig. 2. Het perceel Javastraat no. 9, behoo- rende aan A. Kuijk c.s, Dit is te laag van verdieping, hel eenige vertrek is van te ge- ringe oppervlakte, de toetreding van lieht en lucht is onvoldoende, er 'is geen drink- watervoorziening, geen rioleering, het dak lekt veel door, het is een een-kamerwoning, zonder open erf. 3. Het perceel Javastraat no. 16, behoo- rende aan C. van Dixhoorn. Dit is eene een-kamerwoning, welke te laag van ver dieping is, het eenige woonvertrek is van te geringe oppervlakte. er is onvoldoende licht- schepping, rioleering ontbreekt, de woning is vochtig en heeft geen open erf. L Het perceel Javastraat 18, behoorende aan F. Elve. Dit is eene een-kamerwoning met te geringe oppervlakte, geen rioleering, de houlen vloer is sleclit, het privaat in den gang zonder luchtverversching, de woning is vochtig en slecht onderhouden. 5. Hel perceel Javastraat 19, behoorende aan W. A. de Ridder te 's Gravenhage. Het is te laag van verdieping, de woonvertrek- ken zijn van te geringe oppervlakte en on voldoende lichtschepping, geen privaat, on voldoende drinkwatervoorziening, slecht on derhouden en vochtig, de muren zijn slecht, 6. Het perceel Javastraat 21, behoorende aan de wed. F. J. Saelens c.s. te Ter Neuzen. Dit is eene een-kamerwoning, te Laag van verdieping, onvoldoende vloeroppervlakte, onvoldoende lichtschepping, onvoldoende drinkwatervoorziening, geen rioleering, slecht onderhouden, de woning staat in een slop en heeft te weinig open erf. 7. Het perceel Vischsteeg 1, behoorende aan de erven wed. P. Moens te Ter Neuzen. Het is eene een-kamerwoning, te laag van verdieping en te geringe oppervlakte, onvol doende lichtschepping, geheel onvoldoend privaat, de regenbak is niet dicht, het is slecht onderhouden, heeft geen rioleering en is geheel bouwvallig. 8. Het perceel Vischsteeg 3, behoorende aan als voren. Het heeft dezelfde gebreken als het voorgaande, alleen wordt niets ge- meld omtrenl privaat of regenbak. 9. Het perceel Lamge Kerkstraat 25, be hoorende aan de wed. Corn. Lensen. Dit is te laag van verdieping, de lichtschepping onvoldoende, slecht onderhouden, privaat met put zeer onvoldoende, voor- en eindgevel en achtermuur slechts gebouwd van een halven steen, de binnenmuur is een houlen sichot, met een halven steen beklampt. 10. Hel perceel Nieuwediep 69, behoo rende aan A. C. de Feijter te Ter Neuzen, heeft een le geringe vloeroppervlakte, on voldoende lichtschepping, geen rioleering, slecht onderhouden, er be vindt zich onge- dierte (wandluizen het is geheel bouw vallig. 11. Het perceel Nieuwediep 71, behooren de aan als voren, heeft volgens het advies dezelfde gebreken als vernield bij het voor- gaand perceel, lerwijl nog word 1 gezegd, dat het privaat in onvoldoenden staat is. De voorzitter' deell medie, dat burgemees ter en wethouders, naar aanleiding van het verzoek tot onbewoonbaarverklaring van bovenvermelde woningen,, persoonlij k met den gem ee n le bo u wn i ees ter een onderzoek hebben ingfesteld en dat zij daarbij tot de overtuiging zijn gekomen, dat 10 dier hui- zen werkelijk niet meer in bewoonbaren staat verkeeren of daarin zijn te brengen. Zij stellen' dus, overeenkomstig het verzoek van de Gezondheidscommissie, voor. de on bewoonbaarverklaring daaromtrent uit te s pre ken. Alleen maken zij een uitzondering voor het perceel Lange Kerkstraat 25, be- woond door de wed. P. Herrebout. Zonder zich te willen uitspreken omtrent hetgeen daarover in de loekomsl nog kan worden voorgesteld, zijn zij van meening, dat dit, in den staat waarin het zich bevindt, nog wel wat bewoond kan worden. Er zouden dan in onze gemeente nog wel perceelen aan te wijzen zijn, waaromfrent eerdier onbe woonbaarverklaring zoude moeten worden uitgesproken, en al mioet het vraagstuk der volkshuisvesting onder de oogen wor den gezien, en, waar noodig, gebruik ge- maakt worden van de ten deze verleende bevoegdheid burgemeester en wethouders zijn van oordeel, dal men hiermede toch spaarzaam moet te werk gaan. De heer Lensen wijst er op, dht de kwestie der onbewoonbaarvefklaring van een aan- tal woningen wel reeds geruimen tijd als een zwaard van Damocles in die lucht zweefd'e, doch, dat de raad, wanneer hij overgaat tot het afkeurein dier woningen, een groote verantwoordelijkheid op zich laadt. Hij is overtuigd, dat de Gezondheids commissie en burgemeester en welhoudcrs niet dan_na rijp beraad tot het doen van dit voorstel zijn overgegaan, doch vraagt, of, wanneer eventueel die woningen zoodanig worden hersteLd, of verbeteringen worden aangebracht, die ze alsnog bewoonbaar maken, of dan het besluit tot onbewoon baarverklaring nog kan worden ingetrokken en of een verzoek daartoe binnen 6 maaa- den, den termijn, die voor de ontruiming ge steld wordt, nog kan worden ingediend, want zegl spreker waar moeten die be- woners, bij bet bestaandte gebrek aan wo ningen, over 6 maanden een onderkomen vinden? De heer D. Scheele vraagt, of burgemees ter en wethouders zich ook hebben kunnen vergewissen, of er bij de eigenaars on wil, dan wel onmaclit bestaat, om aan die huizen de iioodige verbeteringen pan le brengen. Het zbude kunnen zijn, dal zij, bij de legen- woordige duurle der materialen, financieel bezwaar zouden hebben, om de noodige her- stellingen te verrichten. De heer No tson vraagf, of al eens is nage- gaan, lioe in de behoefle aan woningen voor die bewoners zal worden voorzien. Straks komt een verzoek aan de orde van de wo ningbouwvereeniging, om steun voor het bouwen van nieuwe woningen. Hij is van meening, dat men eersl voor nieuwe wonin gen moet zorgen, eer men de oude afkeurt, want ook hij vraagt: waar moeten die be-" woners naar toe? De voorzitter geeft in verband met de ge- maakte opmerkingen en gestelde vragen in de eerste plaats te keimen, dat buirgemees- ter en wethouders zich hebben overtuigd, dat het zoo goed als buitengesloten is, dat de becLoelde woningen nog in bewoonbaren staat zijn te brengen, die zijn werkelijk in zoodianigen staat, dat men ze geen langen duur van bewoonbaarheid meer kan ver- zekeren. Verder hebben de menschen nog gerui men tijd, om maatregelen te nemen. Wan neer vandaag de onbewoonbaarverklaring wordt uitgesproken, wordt hun een termijn van 6 maanden gelaten, om de woning te ontruimen, en spreker twijfelt er niet aan. of, als over 6 maanden een verzoek kwam. waarin op goede gronden verlenging van den termijn werd gevraagd, de raad zeker wel bereid zal zijn, om opnieuw 6 maanden tijd te geven. Is herstel niet mogelijk, wel is op andere wijze verbetering aan te brep- gen. Van de twree woningen in het Nieuwe diep is e6n flinke waning te maken en de eigenaar is, naar sprekers meening, daarvoor kapitaalkraehlig genoeg; in de Javabuurt vomit cen der aangegeven woningen een groot pand, dat nu niet in bewoonbaren staat is, omdat het daar aan alle kanlen doorlekt; burgemeester en wrelhouders kon- den zich daarvan toevallig overtuigen, om dat het lijdens hun bezoek aldaar regende. Dan is er nog een pand op Java, dat voor verbetering vatbaar is, wanneer de eigenares er mede handell jals die van teen aarigrenzend huisje, nl. het afbreekt en opnieuw opbouwt, dan is voldoende licht en lucht aan te bren gen, Twee panden zijn-er, waarvan burgemees ter On wethouders den indruk hebben ge- kregen, dat de eigenaar in onbewoonbaar verklaring eigenlijk dankbaar zal zijn, dat liij op deze wijze van lastige bewoners zal afkomen. Dan zijn er nojg 3 huisjes. Twee er van zitten in een onverd/eelden boedel 1 en van het andere zijn ook geen plannen bekend. Vroeger is door de Gezondheidscommissie de aandacht van burgemeester en wethou ders ook reeds op deze perceelen gevestigd. Er is een pand, in de Javabuurt, waarvan de bewoonster door verjaring eigenares is geworden, daar is in het geheel niets meer aan le verbeteren, doch er zou op die plaats wel een beter buis te bouwen zijn. De heer' D. Scheele meent uit deze mede- deelingen te moeten afleiden, dat er bij de eigenaars geen onmacht, maar onwil heerschl. De voorzitter antwoordt, dat dit reclit- slreeks ook weer niet het geval is. De heer D. Scheele- meendte, dat ze zich van' verbeteringen lieten weerhouden door de tegenwoordige hooge bouwkosten en dat ze daarover geklaagd hadden. De voorzitter kan mededcelen, dat bij bur gemeester en wethouders geen klachten of bezwaren zijn ingehracht, ofschoon de be- trokken personen wis ten, door het ingesteld onderzoek, dat een voorstel tot onbewoon baarverklaring dier perceelen te wachten was. Alsnu wordt met algemeene stemmen be sloten, de hiervoreu omsehreven woningen, met uitzondering van dat staande in de Lange Kerkstraat 25, onbewoonbaar te ver- klaren, onder bepaling, dat ze zullen moe ten ontruimd zijn binnen 6 maanden, te rekenen van den dag, waarbij de tijd van voorziening tegen dit besluit is verstreken, of dit besluit is gehamdhaafd. (Wordt vervolgd.) SCHEEP Y A ARTBE WEGIN G. Van 26 tot en met 27 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschnt; langs de Middenslnizen 16 op- en 13 afgeschut en langs de West- sluizen 10 op- en 5 afgeschut. s.s. ELISABETH van Rotterdam naar Baltimore pas- seerde 24 dezer Beachyhead. s.s. HELENA van Rotterdam naar New York, pas- seerde 27 dezer Lizard, s.s. MAGDALENA in lossing te Rotterdam, s.s. OORNELIS in lossing te Rotterdam. H andelsberichten, Hulst, 26 Juni 1916. Veilingseieren V. P. N. 7,05 per 100 stuks. Aanvoer 15.000 stuks. P O L I T I E. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd1 kinder-arm- bandje, 1 parapluie en 1 gouden ring. Rechthebbenden vervregen zich aldaar. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de in ontvangstname van de in deze gemeente gevorderde wol zal plaats hebben aan den Schuttersbofweg op 5 Juli 1916, van des voormiddags 6 1/J uur tot des namiddags 12 uur. Ter Neuzen, 28 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3