De krijgshedrijvea. ProviEciale Staten van Zeeland. LarsdDouwberiohten. GEMENGDE BERICHTEN. REDE VAN DEN KONING VAN BEIEREN. In de bijeenkemst van de Beiersche kanaalvereeniging te Kelheim heeft Koning Ludwig van Beieren het woord gevoerd. Hij wees op de eenheid van Duitschiandin den oorlog en wees op 't verschil tusschen 181B'14 en tkans. Eertijds stond Napo leon tegenover de geheele wereld en het duurde maanden voordat hij verslagen was. Thans staat het Duitsclie rijk met zijn bondgenooten tegenover bijna de geheele wereid en het. is duidelijk dat men daarmee in zes maanden niet klaas is. Overal hebben wij goed en suecesvol gestreden. De Beieren hebben bun ouden roem gehand- haafd. Hoewel de oorlog laug en moeilijk is, het is bij 'tgroote getal onzer vijanden niet anders mogelijk. Daar onze vijanden ons niet met wapengeweid kunnen bedwin- gen, willen zij het nu door rniddel van honger en ellende probeeren ons tot een schandelijkan vrede te dwingen. Het is de taak der achtergeblevenen dezen moeilgken tijd van beproeving te doorstaan. Zg lijden nog altijd veel minder dan zg die tegenover den vijand staan, vooral zg, die in Frankrijk bij Verdun strijden, die zwaarste gevechten die in dezen oorlog zijn geleverd. Wij moeten bet uithouden, wg moeten volhouden Dat brengt onafwendbaar zijn groote moei- lijkheden mee, maar het zal en moet gaan. Er behoort daartoe in de eerste plaats ge- duld en volharding. Een les heeft deze groote en zware oorlog in elk geval gebraeht en dat is dat wg er voor moeten zorgen in de toekomst zonder hulp van buiten, ons in 't Duitsche rijk alleen te kunnen voeden. Dat is slechts mogelijk wanneer de land- bouw wordt bevorderd. Zooals gij weet, beoefen ik zelf sedert langen tgd bet iand- bouwbedrijf, en uit eigen ervaring kan ik zeggen dat, wanueer men tot bloei wil geraken men met alle energie moet werken. Behalve over den landbouw had de Koning het nog over industrie en handel en over de verbinding van Noord- en Zuid-Duitsch- land met goede waterwegen. De //Kolnische Ztg." teekent bij deze rede aanDe ernstige woorden des Konings verdienen de voile aandacbt. In het binnen- land maken wij thans de crisis door, waarop onze vijanden sedert het begin van den oorlog hebben gewacht. In 22 maanden is het volhouden ons gelukt, binnen enkele weken zullen de graanschuren opnieuw ge- vuld worden met rijker voorraad dan in de afgeloopen magere jaren. Onze veestapel is uitgebreich Wij staan voor een beteren tgd, maar van dezen tgd scheiden ons nog eenige weken, die voor ons opofferingen in de voeding eischen. Onze binnenlandsche oorlog is in een toe- stand gekomen, zooals buitenaf ook wel intreedt, zonder dat men meteen de wapens wegwerpr. Van tinze taaiheid in deze droeve dagen hangt 't gelukken of mislukken van den oorlog af. Doorstaan wij de eerstvolgende wekenf dan is onze overwinning zeker, worden wij moedeloos en zwak, dan zal zulks ons geen pond aardappeleu of vleesch meer opleveren, maar een smadelijke vrede is ons deel, die ons voor een eeuw tot cijns- plichtigeu onzer vijanden zal maken. Het volk heeft nu zijn toekomst zelf in de hand moge bet zic'n later door de thuis komende soldaten niet behoeven te laten zeggen dat het de overwinnende strijders in den rug is gevallen." Aldus de „Kolnische", die met haar on- heilspellende taal niets anders bedoelen kan dan dreigende hongersnood en oproeren in den eerstvotgenden tgd. Dit is de eerste maal, dat de „Koln. Ztg." openlijk het voedselgebrek in Duitschland erkent. DE LAATSTE GEIIUWOE MANNEN ONDER DE WAPENEN. Zaterdag zgn, naar de Tel. meldt, de laatste gehuwde mannen, die voor den dienst in aanmerking komen, bij het Engelsche leger ingelijfd, zoodat nu alle mannelijke Britsche onderdanen tusschen 18en41jaar onder de wapenen zijn. LICHTSCHIP GEZONKEN. Het Oorton-li'cbtschip op enkele mijlen afstands van Great Yarmouth, is, naar Reuter seint, door een mijn of torpedo in den grond geboord. Vijf man van de equipage zgn om het leven gekomen; de anderen zgn, zwaar gewond, aan wai gebraeht. Van de verschiller.de gevechtsterreineh komen nog steeds berichten van gevechten, waarbij de strijdende partijen elkander niets toegeven, en die dan ook alleen tot resultaat hebben het stijgen van het aantal slacht- offers, doch die geen terreinwinst van be- teekenis brengen. Zoo is het op het Wes- telijk front, aan het ltaliaansche front en aan het Turksche front. Alleen aan het Oostelijk front is nog eenige wijziging te constateeren. W ij ont- leenen daaromtrent aan de N. R. Crt. de volgende tj^legrammen OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. BERL1JN, 25 Juni. (Wolff.) Officieel. Op het Nqbrdelijke gedeelte van het front kwam het op verscheiden plaatsen tot ge vechten tusschen verkenners-afdeelingen, waarbij gevangenen en buit ons in handen vielen. Krachtige tegenaanvallen van de Russen, tot stuiting van den vorderenden aanval van de leger-groep Von Linsingen, speciaal die welke ter weerszijden van Zatoerce door de Russen werden uitgevoerd, bleven ook giste- zonder succes. Bij het leger van Von Bothmer deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. WEENEN, 25 Juni. (Wolff.) Officieel. In Boekowina hebben onze troepen tusschen Kimpolung en Jakobeny nieuwe stellingen betrokken. De boogten ten zuiden van Berhometh en Wiznitz hebben wij (zonder rechtstreekscben druk van den vijand) ont- ruimd. (Dit bericht beteekent,dathetOosten- rijksch-Hongaarsche leger van Pflanzer- Balbin verder naar de greus vau Hongarije terugtrekt, terwijl de linie Jacobeni-Kimpo lung langs de Moldawa en evenwijdig met de Roemeersche grens loopt. Red.) Aan het front in Galicie de gewone werk- zaamheid van de artillerie, ten Noordwesten van Tarnopol mede gevechten met mijnen en handgranaten. Ten Zuidoosten van Beresteczko (aan de Styr, vlak bij de rijksgrens) hebben wij verscheiden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bij Stolateyn werden de hoogten ten Noorden vau de Lipa bestormd. De vijand had hier zware verliezen aan dooden. Ten Westen van Torczyn (Tortsin) zijn onze troepeq. de vijandelijke stellingen biu- nengedrongen en hebben 4 hevige tegen aanvallen afgeslagen. Aan de Styr, stroomafwaarts van Sokul, is de toestand onveranaerd. ST. PETERSBURG, 25 Juni. (P. T. A.) Officieel. De Duitsche artillerie heeft ver scheiden stellingen bij Riga gebombardeerd. Een sterke afdeeling Duitschers trachtte onze stellingen aan den Westelijken oever van het Babitmeer te naderen, maar zonder succes. Ook aan de Duna, tusschen Jacob- stadt en Dunaburg ontwikkelde de vijand hevig artillerievuur. Vijandelijke vliegers hebben 20 bommen geworpen op het station Polotjani, ten Zuidwesten van Molodetsjno. Een van onze vliegtuigen, is bij een stout- moedige vlucht over de vijandelijke linies neergeschoten door de vijandelijke artillerie. Onze dappere vliegers, kapitein Baukejef en luitenant Pafnof, ofschoon beiden gewond, zijn, niettegenstaande het voortdurend vuur van den vijand, nabij onze vooruitgeschoven linies neergekomen. Aan de Styr, drie werst ten Zuiden van Zminy, in de streek van het station Tsar- torysk hebben wij door een coup de main een redoute genomen. Het garnizoen is na een hardnekkigen tegenstand aan de bajonet geregen. Wij namen in de redoute twee kanonnen van groot kaliber. Ten Noorden van het dorp Zaturczy hebben wij door een tegenaanval den vijand teruggedreven, die, overladen met hand granaten, ernstige verliezen leed. Ten Noorden van Pustomyty, ten Zuidoosten van Swiniuchy viel de vijand gisteravond onze linies aan, maar hij werd door ons geconcentreerd vuur ontvangen, zoodat hij slechts op enkele plaatsen onze loopgraven bereikte, die door het vijandelijk vuur onder- ste boven waren geworpen. Zijn steeds toenemende verliezen noopten den vijand daarop op het heele door hem aangevallen front terug te gaan. Wij hebben hier totnogtoe 800 niet gewonde gevangenen geteld, van wie de helfc Duitschers, 15 machinegeweren, veel lijken van soldaten met bajonetwonden vulden de loopgraven. Ten Noorden van Radziwlof, in de buurt van het dorp Riedkof, hebben onze troepen den vgand aangevallen en zijn in zgn eer ste loopgravenlinie doorgedrongen. Bij dien aanval werd de dappere regimentscomman- dant, kolonel Avietsijne, gewond. De vijand blijft hier hardnekkig tegenstand bieden hij past geconcentreerd geschutvuur, ook van zware stukken, toe. Ten Westen van Sniatyn hebben onze voort- dringende troepen na een gevecbt de dorpen Julikof en Toeloekof bezet. Reeds op den avond van 23 Juni bezetten wij, na een ver- woed gevecht, de stad Kimpoloengwij namen 60 officieren en 2000 soldaten ge- vangen. Ook werden 7 machinegeweren buitgemaakt. Aan het station van Kemp werd het rollend materieel vermeesterd. Door de vermeestering van Kimpoloeng, Koety en Wisnitz is de geheele Boekowina in onze handen. Er is gecorstateerd, dat de vijand bij zijn overijlde vlucht in de streek van Its- kani, ten Noorden van Suzcawa, 88 ledige wagens achterliet en 17 met mais geladen wagens, verder 1 wagen met hooi, 50.000 pond anthraciet, een enorme hoeveelheid timmerhout, groote voorraden paardenvoer en een aanzienlijke buit aan verder oorlogs- materieel. KEULrEN, 25 Juni. (Part.) De Koln. Ztg. schrgft naar aanleiding van den oor- logstoestand in Wolhynie, het volgende Het is opvallend, dat totdusver in alle aan het nieuwe front in Wolhynie plaats vin- dende zware gevechten, niet enkel de Rus- sische infanterieaanvallen, doch ook de leiding van het vuren der artillerie een in- grijpende wijziging heeft ondergaan. Bij beide wapens valt den invloed te consta teeren van het werk der Fransche instruc- teurs. De lang voorbereide aanval der Russen aan hun Zuidwestelijk front, die, nu daar een allerverbitterdste strijd woedt, voor het in verdediging gedrongen leger zware verliezen beteekent is de grootste militaire krachtsinspanning, die Rusland ooit heeft gemaakt. TER NEUZEN, 26 Juui 1916. ren Ten Zuiden van de Plaszewka-sectie (Zuid- oostelijk van Beresteczko) zgn de aanvallen, die door de Russen met aanzienlijke strijd- krachten werden ondernomen, onophoudelijk afgeslagen. IN DE ADRIATISCHE ZEE. WEENEN, 25 Juni. (Wolff.) Officieel. In den ochtend van den 23 heeft een van onze duikbooten in de Straat van Otranto een hulpkruiser van het type Principe Umberto vernield. De hulpkruiser werd begeleid door een torpedojager van het type Foirche. De torpedojager zette de duikboot na en beschoot haarvervolgens keerde hij naar de plaats terug, waar de hulpkruiser gezonken was en werd daar eveneens in den grond geboord. Het weerbericht van het meteorolo- gisch iostituut te De Biidt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstandruim 760.6 Noord- Duitschland. Laagste barometerstaud 758.4 Christian- sund. Verwachting tot den avond van 27 Juni zwakke tot matige veranderlijke wind, meest half tot zwaar bewolkt, waarschijiilijk plaatselijkeonweersbuien,zeifdetemperatuur. WomngnowL Bij gebrek aan eeDe beschikbare woning is door den heer Den Hollander, burge- meester van Axel, te Ter Neuzen eene woning gehuurd, en door hem aan de Koningin vergunning verzocht, zich daar voorloopig te-mogen vestigen. Yoelballen. .Gisteravond speelde op het voetbalveld al- hier een lltal van den vrijwilligen landstorm tegen een lltal van de club T. F. C. 't Was te verwachten, dat de landstormers, waar- van de meeslen tot voor korten tijd het voetballen alleen bij naam kennen, het legen de in meerderheid in dat spel geoefenden van T. F. C. zouden moeten afleggen. doch er werd dapper gekampt, en hoe later het werd, hoe beter de verdediging van de land stormers stand lijeld. De uitslag was 52 ten voordeele van T. F. C. Weer een verdacht persoan. Jl. Zaterdag kwam, naar we vernemen een persoon op het Engelsch consulaat, Belg van geboorte, die een portret bij zich had waarop hij in Belgische soldatenuniform stond afgebeeld. Hij kwam daar informeeren naar het Belgisch consulaat, waarheen hij den weg werd gewezen. Aldaar vertelde hij in Belgie door de Duitschers te zijn vastgeh'ouden. Hij had nu weten los te komen en was per motor- cyclette tot de grens gevlucht, waar hij over den draad was gesmokkeld. De Duitschers zouden hem, volgens zijn verhaal, nog per auto hebben achtervolgd. Hij wiide nu naar het front in Frankrijk, om zich daar weer bij het leger te voegen, en verzocht hem te willen helpen aan de daarvoor uoodige gelden. Deze werden hem verstrekt. De politie kreeg van dat bezoek echter de lucht en meende in een en ander reden te hebben voor een nader onderzoek. Toen bleek al spoedig, dat de bewuste persoon die uit Belgie zou gesmokkeld zijn, hier des morgens met de prov. bout was ge- arriveerd en dat hij uit Den Haag kwam Klaarblijkelijk had hij zich dus onder valsch voorgeven geld weten te doen ver strekken. Ook kwam men te weten, dat de man blijkbaar naar hier gekomen was om een bezoek te brengen aan eene hier wonende Duitsche familie. De verdachte persoon is weer naar Den Haag vertrokken. Het is wel opvallend, dat nu kort achter- een een persoon zich onder valsche voor gevens bij die twee consulater, alhier aan- meld, telkens inzake dienstneming bij of vertrek naar het leger in Belgie. Een ph'chtige kerkdiensl. Het Tridium voor de Roomscli-Katholieken alhier werd Zondag j.l. gesloten met een plechtig Lof. Een treffende schoone predi- katie werd gehouden door den Eerw. Pater Yicaris van Sluiskil. Trok de mooie processie alter aandacht en maakte deze een diepen indruk op de geloovigen, zeker troffen de prachtige solo's van den bekenden t baritonzanger van het Keizerlijk hoftheater te Berlijn, den heer L. van de Sande, thans onder de wapenen te Kruiningen. De kerk was overvol met geloovigen. De dienst Ter Neuzen—Hoedekenskerke—Hansweeri van den Prov. stoombootdienst zou, naar aan de G. Crt. gemeld wordt, vermoedelijk half Augustus in exploitatie komen. Blijkens de inlichtingen die ons daaromtrent dezer dagen van welingelichte zijde werden gege- ven, valt omtrent dat tijdstip nog zelfs bij benadering weinig te zeggen. Yerblij! ontzegd. Door den vice-adimiraal, commandant in Zeeland, is hel verblijf in zijn ambtsgebied) ontzegd aan Cornelus Minicus Marcus sc. ge- boren te Axel 18 April 1897, wonende al daar, van beroep molenaarsknecht. Schieloefenimgeu op Walcheren. 30 Juni of een der volgende dagen zullen schietoefeningen gehouden worden aan de Westkust van Walcheren en 4 Juli of een der volgende dagen aan de Noordkust van Walcheren. De onveiligheid vftn het vaarwater, resp. in het Oostgat en Deurlo en in de Room pot zullen door roode, halfstok geheschen vlaggen worden aangegeven. Opening jacht. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op waterwild be- paald op Maandag 17 Juli a.s., behalve in Z.-Vlaanderen voor een strook van 5 K.M. breed te langs de Belgische grens (waar ecbter de jachtbedrijven bedoeld sub f en h van art. 15 der jachtwet, ge- oorloofd zgn) met dien verstande, dat voor de uitoefening van alle jachtbedrij ven een bijzondere toestemming van den Commandant in Zeeland noodig is, in het gedeelte van Zuid-Beveland ten Oosten van een lijn van het stoomgemaal van Kattendgke af tot aan paal 10 van den zeedijk ten Zuiden van Biezelinge, els- mede in de volgende polders van Walche ren den Oranje-, den Suzanna-, den Houwer-, den Clazina, den Wilhelmina-, den Elisabeth-, den Nieuwerkerke-, den Middelburgschen- beoosten den Groene- weg en den Langeweg, het N.-O. deel van den Oud-St. Joosland-, begrensd door den weg van Hof't Reigersberg naar den steenen duiker bij de kruising in den Rapenburger- polder, welke toestemming alleen aan N ederlanders, houders van jachtakten, zal worden verleend. Onder de genoemde gedeelten van Wal cheren en Zuid-Beveland moeten begre- pen worden de daaraan grenzende wateren en schorren en worden belaDghebbenden herinnerd aan de bepalingen der verorde- ning van den Commandant in Zeeland van 16 Mei 1916 tot het betreden der verboden duinen en strauden, welke zonder toegang1.- bewgs van den militairen Commandant niet betreden mogen worden. Verbid van uitvoer van tarn me konijnen. Het St.bl. bevat een Kon. besluit van den 22sten dezer, waarbij de uitvoer van tamme konijnen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dat verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Verbod van uitvoer van visch. Het St.bl. n°. 287 bevat een Kon. besluit van den 22sten dezer, waarbij de uitvoer vati alle visch, met uitzonderiDg van zalm, aal of paling, gecontroleerde ansjovis, spiering grooter dan 9 c.M., alle week- en s'chaaldieren en alle zoetwatervisch, is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Veldpostkantoor in Zeeland. Heden is te Middelburg een veldpostkan- toor gepopend, zulks voor distributie der post voor de militairen in Zeeland. Gebroken. In de haven van Breskens is het ijzeren aakschip Maasstad II geladen met kolen, gebroken. Ten spoedigste is een aanvang gemaakt met het lossen. Builseli deserteur. Te lJzendijke kwam een Duitsch deserteur in burgerkleeren over de grens. Niet zoo verging het een Duitsch soldaat die onder de gemeente Kieldrecht naar Neder- land wilde vluchten. Tusschen de eerste tweede draadversperring werd hij door zijne makkers doodgeschoten. Zaterdag is te Selzaete een Duitsch landstormer, die op post stond, en die het vooruitzicht had naar het oostelijk front te worden gezonden, na zijn geweer te hebben weggeworpen, in het kanaal gesprongen en over de Nederlandsc'ne grens komen zwem- men. Hij is afkomstig uit Wurtemberg en zeide naar zgn in Nederfand wonende familie te gaan. Tusschen ffe versperringsdradea. Dezer dagen werd, naar aan de M. Crt. gemeld wordt, onder de Belgische gemeente Bouchaute op de strook tusschen de beide draadversperriDgeD een kind geboren. Wegens die draadversperring kon ter secre- tarie geen aangifte gedaan worden. Bege leid door Duitsche militairen begaf de amb- ter.aar van den burgerlijken stand zich naar de woning van den nieuwen wereldburger om hem daar in den burgerlijken stand op te ueroen. De „Brussels" opgebrachl. Blijkens bericht van te Vlissingen binnen- gekomen visschers, is het stoomschip Brus sels" tegenwoordig varende van Rotterdam op Harwich, Vrijdagmorgen bij Schouwen- bank .door Duitsche torpedobooten opge- houden en naar Zeebrugge opgebracht Het stoomschip ^Brussels" was hoofdzake- Ijjk geladen met levensmiddelen, als eieren margarine, een groote partij spek, enz. Aan boord bevonden zich als passagiers ruim 50 Belgische vluchtelingen, mannen, vrouwen eD kinderen, benevens 24 Russen. Zeer vermoedelijk zullen de laatsten hoofd- zakelijk Russische krijgsgevangenen zijn, die in den laatsten tgd naar Nederland waren gevlucht en die op deze wijze weer in handen der Duitschers vallen. Polder ver gaderingen. St. Jans teen. De ingelanden van deD polder St. Jansteen besloten met al- gemeene stemmen geen bijdrage te verleenen voor den verbindingsweg. Sas van Gent. Door de polders Oud Vogelschor, Louisa- en Stroodorpe is besloten geen bijdrage te verleenen voor den verbindingsweg tusschen oostelijk en wes- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. ZAAMSLAG. De Hoofdcommissie van het Zendings- feest zal a.s. Donderdag 29 Juni van Axel en Ter Neuzen trammen laten loopen naar Zaamslag, heen en terug, gelijk uit achterstaande advertentie en aanplakbiljetten blijkt. Uren van vertrek en aankomstzijn er bij aangegeven. Hierdoor is bet mogelijk gemaakt, dat velen uit den omtrek het Zendingsfeest kunnen bijwonen, dat gehouden wordt op de schoone weide van den heer J. Bruijnzeel, of bij ongunstig weer in de Ned. Herv. Kerk AXEL. Naar van hier aan de Tel. gemeld wordt, hebben Belgische vluchtelingen, welke voor den oorlog werkzaam waren aan de Staatsspoor, aanschrgving gekregen om zich naar Frankrijk te begeven, ten einde daar te worden werkzaam gesteld in dienst van den Belgischen Staat. Zg, die aan dien oproep geen gehoor geven, zullen van verdere uitkeering verstoken blgven en niet meer in hunne betrekking kunnen terugkeeren. KOEWACHT. Alhier kwamen heden twee Duitsche landstormers over de grens, de eene is af komstig uit Mecklenburg en 43 jaar oud, de tweede is van Bremen en 40 jaar oud HULST. Vrijdag heeft het waterschap ,/Absdale, Riet- en Wulfsdgk" in ,/De Koning van Engeland" aanbesteed de vernieuwing van de Absdaalsche straat over ongeveer 850 Meter en de bekeiing van de Dwarsstraat over ongeveer 720 Meter, Daarvoor werd ingeschreven door de heeren R. Verschel- ling te Ter Neuzen voor 12.000,—P. Voet te Kloosterzande voor f 11.890, J. P. van de Ven te Middelburg voor f 11.340,J. AdriaansensPolfliet te Groenendijk voor 11.149,J. de Bree te Ter Neuzen voor f P\700,De Vos te Ter Neuzen voor 10.490,Laatst- genoemde is het werk opgedragec. OSSENISSE. Vrijdagavond viel er tijdens een korte maar hevige regenbui slechts een bliksem- straal, die een rund doodde van den land- bouwer Hiel. Blijkens een voorstel van Ged, Staten aan de Provinciale Staten hebben zij een vroeger standpunt verlaten. Tot nu toe werd bij aanvragen van rentelooze voor- schotten voor verbeteringen van wegen waarvoor reeds vroeger rentelooze voor- schotten gegeven werden, voorgesteld niet voor de tweede maal zulk een voorstel te verleenen. De Provinciale Staten vereenig- den zich dan hiermede. Thans is een ver.zoek ingekomen van den gemeenteraad van Vrouwepolder om voor bestratiug van den GapiDgschen grintweg, waarvoor in 1864 een renteloos voorschot werd gegeven voor de begrooting, thans een voorschot te geven. Ged. Staten zijn thans van oordeel, dat het gewenscht is dit voorschot wel te geven en van de benoodigde som af te trekken het bedrag, dat in 1864 ge geven werd. Zij achten het wenschelijk in dergelijke gevallen voortaan altijd zoj te handelen. Chllisalpeter. De Kunstmest-Commissie maakt in de St. ct. bekend, dat met herroeping van een vorige mededeeling, werd besloten, alsnog tot verdeeling van de lading Chilisalpeter per stoomschip Riouw over te gaan, welk stoomschip. Zaterdag te Amsterdam is aan- gekomen. Rogge^oogsl. Blijkens een officieel communique maakt de Minister van Landbouw bekend, dat, in tegenstelling van de gedeeltelijke afgifte van rogge voor de cousumptie, volgens de regeling 1915/16, de landbouwers thans, wat den komenden oogst betreft, hun gelieelen te velde staanden rogge-oogst aan den burgemeester zullen moeten ver- koopen, tegen 9,40 per H.L., bij een naturagewicht van 70 Kg. per H.L. en bij gezonde kwaliteit der rogge. De regeering sc'nenkt aandacbt aan' de vraag, op welke wijze het 't best in de behdefte aan veevoeder bij de landbouwers, die hun rogge aan het rijk zullen verkocht hebben, zTal kunnen worden voorzien. Kumstmesl voor land- en tuinbouwers [met minder djafti 2 H.A. land. De rijkslandbouwleeraar te Middelburg, de heer Bloemsma, vestigt er de aandacht op van de gebruikers van kunstmest, die minder dan 2 H.A. land bebouwen, dat de termgn waarop door hen nog kunstmest kan besteld worden, den lsten Juli a.s. eindigt. Yroege aardappelen. Daar volgens besluit van den commandant in Zeeland deze provincie voorloopig nog gesloten blijft voor den uitvoer van aard appelen, waaronder thans ook de vroege vallen, wordt door den heer Bloemsma ver zocht ten spoedigste te willen inzenden eene opgaaf van de kwantums daarvan geteeld, om een overzicht te krijgen vau den be- schikbaren voorraad en alsdan pogingen aan te wenden om vergunning te verkrijgen voor uitvoer van het overtollige. Nauw- keurige opgaaf wordt verzocht en tevens, om zoowel in eigen als in het algemeen belang voor plaatselijk gebruik voldoende hoeveel- heden, als in andere jaren, ten verkoop te zenden. Nog juisl gesnapt. Zaterdag keerde een meisje per rijwiel van Enschede naar Losser terug. Terwijl ze een praatje maakter"met de grenswacht te Glane, sprong eensklaps een rij wielband, waaruit nu wat sajet ffpuilde". Bij nader onderzoek bleek, dat de banden waren op- gevuld met 17 knot sajet. Rijwiel en wol werden nu in beslag genomen, terwjjl proces-verbaal is opgemaakt. veffilroak. te Leiden is Zaternamiddag de 9jarige J. H. te water geraakt. De 28jarige steenhouwer J. Mark, gehuwd en vader van 2 kinderen, begaf zich te water om het kind te redden, maar verdronk. Bij het knaapje slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken. Dc relieljes le Rolterdami behooren weder tot het verledene. Maat- regelen van voorzorg worden nog genomen o.a. om de weekmarkt vroegtijdig te sluiten. YTrijdagavond werd ook aan de Couranten- Bureaux geen melding gemaakt van den uitslag der herstemmingen voor de Prov. Staten. Die maakte 't zich gemakkelijk. Tegen den hulpbesteller der posterijen B. te Zutphen is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij een honderdtal circulairen van het vrgzinnig conceDtratie-comite ter aan- Een red (iter die zelf Op het Utrechtsche Veer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2