ALGEMEEN NSEOWS- EN ADVERTENTIEBLAD VGOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6395. Dinsdag 27 Juni 1916. 56e Jaargang. 1IIBILIJK HSlAFf De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon Bit Blad verscbljnt Maaadag-, Wosnsdag- en Yrjjdagavoad, ultgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. fKUILLXTOH. 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. BIJ voorultbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10,. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend, Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 tmr op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG herinneren be- langhebbenden dat krachtens lecningsbesluit van 1899, op 1 Sept. 1915, o. a, aflos- baar zijn gesteld obligatienummers 96, 97, 28, 23, 38 en 32, groot 200 gulden^ der leening groot 14,200. Jnlevering wordt daar/an ten spoedigste verzocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burg. J. STOLE Lz., Seer. Relgiii na ilea oorlog en NecSerlanrt. De „Nieuwe Crt." schrijft: De Belgische volksvertegenwoordiger Jules Destree, eein man van invloed in zijn land die zich daarbuiten sedert den oorlog be kend heeft gemaakt door zijn propaganda- tocht in Italie (waarover hij een bundel schetsen in liel licht zohd) en nu pas weder een zeer lezenswaardig boek heeft doen vcr- schijnen, geliteld: „L'effort britannique. Con tribution de l Angleterre a la guerfe euro- peenne. Aout 1914 fevrier 1916 de beer Jules'Destree schreef in ,,Le Petit Pari.sien" van 1 Juni een artikel, hetwelk bewijst, dal ook bij, de volkstribuun, Ibans naar de „annexionisten"' toeneigt, die op een vergrooting van Belgie na oorlog aan- dringen, ten deele ten koslevan Nederland. De droom van een Belgie dat zicli zou uit- slrekken tot aan den linker-Rijnoever, en nog veel minder, die der vorming van „ka- tholieke Nederlanden", gepaard met een ver- legging van bet zwaartepunt der Duitsehe stalcn naar Weenen (herstel van het „hei- lige Romeinsehe Rijk") is natuurlijk niet die van den socialistisclien volksvertegen- woordigar voor Charleroi. Maar wel vindt hij dat een uitbreiding van Belgie met Luxemburg, eenige Waalscbe gemeenten van Duitschlana, ons Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen ter bevestiging van de tqekoim- slige zekerheid van zijn land ernstige over- weging vereffent. Hij geeft die wenschen te kennen in voor Neder.and zeer welwillende bewoordimgen „Hoe zouden wij tegen Nederland tot geweld onze toevlucht kunnen neirnen? Nederland is onze vriend en -moet bet blijven. Wij zullen toenadering moeten zoeken na den oorlog. Ons beider zwak- heid moel tot kracht worden. De ont- stemming welke Nederland's neulraliteit bij eenigen onzer heeft in het leven ge- roepen, moot vergeten worden en zal vergelen worden, want ook Nederland zal zich tegen bet Germaansclie streveq te verdedigen hebben. Nederland te vra- igen om in de nieuwe omstandigheden van Europa, de onderhandelingen te her- openen die van 1831 tot 1839 geduurd hebben en in een geest van wederzyd- ische vriendschap, met den welwillenden iSteun der geallieerden, voor de beidie na tion gelijketijk aannemelijke oplossingen te zoeken, ziedaar den eenigen weg die praktisch zal zijn en overeenkomstig de booge opvattingen waarvoor wij gestre- den hebben." In een vriendelijken en welwillenden toon H. BERTRAND. Mr. Dikson trachtte hen aan het ver- stqnd te brengen,dat de blanken geen af- godsbeelden aanbidaen, dal zij gelooven aan een onzichtbaren, alhoewel alomtegenwoor- digen God, Die het goede beloont en het kwade straft. Die ernstige woorden maakten blijkbaar indruk op de wilden, en toen Mr. Dikson er aan toevoegde: ,,Onze God verbiedt, apt wij onze medemenschen dfioden; in Zijn oogen is het opeten van gevangen vijanden een zware zonde!", toen keken zij elkaur verschrikt aan en Jabobbibi verzekerde, dat zij voortaan den toorn van den God der blanken niet meer op zich zouden laden. Hoelang dil goede voornemen echter zou duren, was de vraag. Langer dan twee uren bleven de wilden aan boord. Mr. Dikson onthaalde Jabob bibi ten slotte nog op een glas champagne; het opperhoofd was bijna op den rug ge- vallen van schrik, toen de kurk van die flesch afvloog, hetgeen hij voor een schot hield. Toen hij echter, op het voorbeeld van de blanken, netjes, zooals bet behoor- de, bet glas met bet scliuimend vocht aan de lippen had gebracbt en geledigd', grin- nikte hij en verklaarde: Het schuim smaakt bijna even goed als kawa! Eindelijk namen de wilden weer plaats I gezegd, Beieekent dit tocb de aankondiging, door een iitvloedrijk Bclgisch politicus, me- debestuurder van een invloedrijke Belgische partij, dat zijn steun bij het vredlestractaat of daama verzekcrd zal zijn aan plannen of voorstellen waaraan Nederland weerstand zal hebben te bieden. F.en aankondiging des te opmerkelijker wijl er slechts weinige we- ken verloopen zijn sedert dezelfde Jules Deslree in betzelfde Parijsche blad zich tegen alle annexionistiscbe neigingen van Belgische senrijvers verzette. Men moet bier dus wel aan een bekeering denken, in dien Ziin, dat Deslree's medewerking is gewonnen voor zulke plannen, units niet te oppea-en en te prop'ageeren in den strijdfhaftigen en scbreeuwerigen toon van de „XXe Siecle" en daarbij liehoorende groep van sclirijvers, 'maar in een vorm die de Hollanders niet aan 't schrikken miaakt doch hen vriendle'- lijk vioorbereidl op minnelijken afstand, na vreedzame onderliandelingen ,,avec Ie bie.n- veillant appui des Allies", van een deel van bun grondgebied, tegen compensaties Plannen zeiden wij waaraan Neder land weerstand zal hebben te bieden. Wij beboeven niet tezeggen waarom; wij be- boeven daarvan, hopen wij, geen Nederlan- der te overtuigen. Nog pas heeft generaal De Ba-s op dit punt Pierre Nothoimb (ook een der annexionistiscbe drijvers, die Ne derland niels dan goads toewensclit!) in ,,1'Echo Beige" te woord gestaan met woor den die voor geen tweeerlei opvatting ruim- le lalen. „Wij willen blijven wat wij zijn; daaroim willen wij niets afstaan en niets ons loeeigenen". Noch welwillend of vreed- z.aaim, noch met geweld. Niet a inters kan het antwoord van Nederland luiden. De ,,N,ieuwe Cft." maakt dan melding van stemmen van "Vlamingen en Walen, zoowel van Jean Bary, als van Henri Lambert, Oiscar Gilbert, Hoste en "Frans van Cau- welaert; want Jean Bary, zegt zij, i§ de eenige niet „die ons rechtstreeks of zijdelings aanmaant ter dege te letten op hetgeen er gebrouwen wordt in zekere Waalscbe krin- igen, welke tot het Bclgisch lcabinet of en- kete van deszelfs leden in nadere befrekking slaan dan die Belgen, die van den toekomst- droom van een groo ter Belgie in het belang van bun vadeqland niet willen booren." Het blad besluit: ,,De ongerustheid welke in hun gediempt geluid doorklinkt, moet de ongerustheid ook van Nederland zijn." Bij^de uitgevens G. van Oest Cie. Brussel *n Parijs met een inleiding van Georges Clemenceau. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ditmaal vraagt de strijd bg Verdun weder de aandaeht, schrgft het Alg. Hbl. Hevig wordt daar voortdurend gevochten. En al merkt men dat zoo dagelgks niet uit de officieele berickten, zoo nu en dan ziet men plotseiing, welk een ontzettende strijd daar nu al maanden wordt gevoerd en met hoeveel moed en volharding die van weerszijden wordt volgehouden. Het ^ransche legerbericht stelt ons thans in bun band's en schoten zij pijlsnel op de haven af. Nog wel een kwartier daarna klonk hun geschreeuw en gejubel over de stille watervlakte. Vroeg in den morgen van den volgenden dag verhief zich een frisch briesje. Tot groote vreugde van den kapitein behoefde hij geensloom le maken, want bet vlugge vaarluig kon zijn zeilen gebruiken; dit was gelukkig, want de kolenvoorraad begon snel te verminderen. Dwars tusschen de Salomons-eilandien door gmg heL nu naar den Bismarck-arclii- pel. Berger verkeerde in een veel opgewekter stemming. Hans wist wel waarom. Hij wist wel, dat zijn vriend hoopte den vermeen- den inbreker aan den gouverneur te kunnen overleveren. Berger wilde nog altijd de mo- gelijkheid niet loegeven, dat zij zich op een dwaalspoor bevond.en. Mijn beste Hans, ge zijt wel een ver- standige jongen, maar ge zijt toch nog maar een jongen! zei hij herhaaldelijk. En dit maal moet ge u onderwerpen aan mijn nreerdere ervaring en u bij mijn meening neerleggen. Dat is niet anders in de wereld, en er is nog nooit iets goeds uit voortgeko- men, dat het ei verstandiger wilde zijn dan de hen. Daarbij bleef het. Hans nam zich echter in stilte voor, de plannen van Berger te verijdelen, want geen macht ter wereld zou er hem van hebben overtuigd, dat Mr. Dik son, de ernstige, welwillende man. werke- lijk ooit de hand zou geleend hebben tot een misdaad. Zonder twijfel had men liicr te doen met een merkwaardigen samen- in staat een episode uit dien strgd van meer nabij gade te slaan. Het Duitsehe legerbericht van Vrijdag maakte daarvan nog geen melding, maar uit bet Fransche kan men den loop van het gevecht vol- d'oende duidelijk ppmaken. Na een hevige artillerie-voorbereiding, die den geheelen nacbt voortduurde, deden de Duitsehe troepen over een front van vijf kilometer, van hoogte 321 (die tusschen Douamont en Bras gelegen is) tot aan de batterij van Damloup (ten Z. van het fort bg Vaux), een reeks aanvalleD, die met ont zettende kracht werden ondernomen en her- haald. Daarbg maakten de Duitschers zich mees- ter van de eerste rij loopgraven van't werk van Thiaumont. En in een krachtigen aan- Ioop drongen zij zelfs door tot in het dorp Fleury, dat op ongeveer 5 KM. afstands van de stad Verdun gelegen is. Hier konden zij zich echter niet hand- haven, doch werden zij door de Fransehen in een hevigen tegenaanval teruggedreven. Klaarblijkelijk echter zijn de voorwerken Thiaumont, die tusschen de heuvels 321 en 320 gelegen zijn, in handen der Duitschers gebleven. De strijd op het oostelijk front verflauwt niet, maar neemt toch niet den omvang aan, dien men voor eenige dagen nog meende te kunnen voorzien. Waarschijnlgk zijn er verschillende oor- zaken daarvoor. Een dier oorzaken heeft Richard Gadke in de //Vorwarts" aange- geveD, waarin hij zeide dat de Russen den aanval met groote kracht hadden voorbe- reid en dien op een gunstig oogenblik on- dernamen, terwijl ook de keus van de aan- valspunten van bijzondere strategische be- kwaamheid getuigde. Doch de groote fout der Russen, zegt Giidke, is het roekeloos opofferen van menschenlevens, waardoor hun aanvalskracht te spoedig wordt uitgeput. Een tweede oorzaak is de krachtige hulp die de Duitschers hunne bondgenooten gaven op bijna het geheele front van Galicie en Wolhynie. Daardoor is de Russische aanval daar voor het oogenblik tot staan gekomen. De terugwerping van den Oostenrijksche iinkervleugel, bij Kowel, is tot dusver door den krachtigen tegenstand der Duitsehe troepen onder Von Linsingen niet geslaagd. Zuidelgk van Kowel trokken de Oosten- rijkers achter de Stochod en de Toerya terug, maar tot nog toe koDden de Russen hen uit de daar ingenomen stellingen niet verdrgven. Het Oostenrijksche legerbericht meldt zelfs, dat Von Linsingen daar, ten Z..O. van Wladimir Wolynsk de Russen terugdrong. En de Russen melden, dat de tegenstand der Oostenrijksch-Duitsche legers toeneemt, wijl deze worden versterkt door het aan- voeren van troepen van het Fransche en het Italiaansche front. Slechts in het Zuiden, in de Boekowina, zetteD de Russen hun zegevierenden op- loop van dwalingen en misverstanden. Mr. Dikson zat beneden in zijn laborato- rium, toen Berger den volgend|en dag met zijn jongen vriend, wiens liart 1 aider be gon te ldoppen, toen bij de bergen van Nieuw-Pommeren uit de golven zag ver- rijzen, op bet dek heen en weer liep. Hans liet zijn oogen droomerig over bet water glijden. Hoe zal ik mijn zuster weervinden? vroeg hij eindelijk. Laten wij hopen, gezond en wel! Als het opnieuw dag is, hebben wij zekerheid!,! De bevrijding van tie gevangenen. Nog slechts een paar uren, en wij heb ben ons doel bereikt! ,,De Vliegende Leeuwerik" was, toen Mr. Dikson deze 'woorden tot Hans sprak, reeds de St. Georgestraat tusschen de rotsachlige kust van Nieuw-Pommeren en de met bos- schen begroeide kust van Nieuw-Mecklen- burg gepasseerd. Zij had liet eiland Nieuw- Lauenburg rechts laten liggen en was de Blanche-baai ingestoomd. Het station Her- bertshohe op het Gazellen schiereiland was haar doel. Het duurdie niet lang of het jacht wierp tegenover de kleine nederzetting het ankea- uit. Mr. Dikson, Berger en Hans lieten zich aan land roeien, en een kwartier later druk- ten zij den vertegenwoordiger van de Nieuw- Guineesche Compagnie de hand. Het was een jonge geemployeerde, die hier de belangen van de Compagnie verte- marsch tegenover de troepen van Tflanzer- Baltin voorL Het Oostenrijksche bericht zwijgt over wat daar gebeurthet Russische meldt dat eenige plaatsen werden bezet, krijgsgevan- genen werden gemaakt, en dat de Oosten rijksche troepen naar de Karpathen terug- trekken. Uit Zurich wordt ons een sensationeel bericht gemeld. In de Middellandsche Zee, in de buurt van Taranto, zou een krachtige afdeeling der geallieerde vloot kruisen, die bij de komende groote gebeurtenissen een belangrijke rol zou hebben te spelen. De Italiaansche pers kreeg last omtrent de aanwezigheid van dit eskader stipte geheim- houding te bewaren, doch door mondelinge mededeeling werd het toch bekend. Het is niet na te gaan, of dit mondelinge bericht eenige waarde heeft, evenmin als welke rol een dergelijk eskader bg de ko mende gebeurtenissen zal moeten spelen. Wellicht is het ook het eskader der geal lieerden, dat voor den Piraeus heeft gekruist, doch nu, na het toegeven van Griekenland, een andere bestemming gekregen heeft. Wij maken van het bericht ook slechts melding, om te doen zien, dat aan de fr,on- ten en in de zeeen, waar op het oogenblik weinig gebeurt, toch belangrijke maatrege- len worden genomen en belangrijke gebeur tenissen worden voorbereid. DE NOOD IN DUITSCHLAND. Men meldt aan de N. R. Crt. De nood in de Duitsehe groote en kleinere steden is zoo hoog gestegen, dat de kerke- lijke overheden in de bisdommen Munster en Keulen dringend de medewerking der lagere geestelgkheid hebben verzocht tot het overbrengen van kinderen uit de steden naar familiebetrekkingen of kennissen en goedgezinden op het platteland, omdat het gebrek aan levensmiddelen daar niet zoo nijpend is als in de steden. ROOIEN VAN AARDAPPELEN. De landraad te Neuss waarschuwt de landbouwers de nieuwe aardappelen niet te rooien voordat deze 'hun vollen wasdom bereikt hebben, daar dit den strijd tegen het uithongeringsstelsel zou schaden. Met het oog hierop is ook de maximumprgs tot 1 Aug. op 10 mark vastgesteld, terwijl deze na dien datum wel verhoogd zal worden. Ook mogen voorloopig geen aardappelen uit den kreits Neuss uitgevoerd worden. INZAMELEN VAN BRANDNETELS. De Pruisische Minister van Landbouw heeft de landraden aangeschreven om on- verwijld het inzamelen van brandnetels te organiseeren, waarvan de vezels volgens een nieuw procede op de wijze van katoen verwerkt kunnen worden. De stengels worden gedroogd en leveren in dien toe- stand 8 pet. spinstof, de bladeren kunnen als voeder dienen. Bij een oogst van 15 millioen K.G. aan stengels zou men dus 1.2 millioen K.G. spinstof kunnen verkrijgen, genwoordigde; hem stonden nog drie be- ambten terzijde, en een schare "Inboorlin- gen was onder hun bevel gesteld. -• Met groote gastvrijheid werden onze vrien- den ontvangen. Het gelaat van den beambte betrok echter, toen Hans vol ongeduld en verlangien naar de familie Luitjens vroeg. De jongen vreesde reeds het ergste, toen hij niet lerstond antwoord kreeg en hij bracht met moeite uit: Dood? Ik hoop van niet. Maar ik kan u niets met zekerheid zeggen. Luitjens is mijn zwager, hij heeft zijn vrouw, mijn zuster, bij zich. Hans kon niet verder, tranen verstikten zijn stem. Berger legde hem vertroostend de hand op den schouder en Mr. Dikson zei be- moedigend Moed houden, niet vertwijfelen. G'e hoort immers', dal er nog hoop bestaat! Hans was echter geheel buiten ziehzelf. Hij geloofde niet aan de mogelijkheid, dat ze nog zouden leven. O, hemel! barmhartige heme!, mijn arrne, arme moeder! kreunde hij zacht en wrong zijn handen. Ik herhaal het, wij behoeven de hbop nog niet op te geven. zei de beambte op nieuw. Ik zal u alles eens vertellen. Mijn- lieer Luiljens, dien ik zeer goed ken, woon- de tot ongeveer een jaar geleden hier niet ver vandaan, op het kleine eiland Matupi, waar mijnheer Hernsheim, een bekend on- dernemend koopman, een zeer bloeiend sta tion heeft opgericht. Het was voor ons steeds een buitengewoon genot om hem daar te bezoeken, te meer omdat wij steeds gast- vrij door hem, zijn vrouw en zijn zuster wat van beteekenis is voor de voorziening van het Duitsehe rijk. Men is bezig een maatschappg voor het inzamelen en ver- werken van brandnetels op te richten. KOFFIEBIK ALS VEEVOEDER. Men heeft in Duitschland proeven op groote schaal genomen om te onderzoeken wat er met koffiedik gedaan kan worden. Het is gebleken dat dit afvalproduct in ge- droogden toestand en fijngemalen als vee- voeder gebruikt kan worden. Er zal ook nog beproefd worden, er extractiefstoffen uit te halen, die voor de voeding van menschen kunnen dienen. Daar in het jaar 1914 de invoer van koffie 165,000 ton bedroeg welke hoe- veelheid intusschen verminderd is, doch die weder met moutkoffie enz. aangevuld wordt hoopt men op deze wijze eene belang rijke hoeveelheid veevoeder te krijgen. Daartoe zal echter de overheid moeten medewerken, door te zorgen, dat alle koffie dik voor deze nieuwe ngverheid bewaard wordt. EEN NADEELIGE ONTMOETING. De schipper van den in lJmuiden aan- gekomen zeillogger De Hcop II rappor- teert, dat op de vischgronden eenige groote oorlogschepen van onbekende nationaliteit over zgn uitstaande vleet voeren, waardoor een groot aantal netten verloren ging en het schip met garinge vangst terugkeerde. (Hdbl.) NOG NIET ONGERUST. De /yNeue Freie Presse" meldt, dat men te Lemberg onbekommerd voortgaat met de toebereidselen voor de feestelgkheden ter herinnering aan de bevrijding van de Galicisische hoofdstad, welke 21 en 22 Juni moeten plaats hebben. Hetzelfde blad deelt mede, dat de.burgemeesters van Kolomea en van Stanislau (steden in Zuia-Galicie, die door de Russen worden bedreigd) te Weenen zgn aangekomen. EEN ENGELSCH OORDEEL. De militaire medewerker van de ^Times'', de taak der geallieerden besprekend met het oog op den militairen toestand van heden, zegtMet alle omstandigheden die thans in ons voordeel zgn, blijft het toch een feit dat de Duitsehe vecbtmaehine nog intact is en stuk geslagen moet worden eer we over vrede kunnen denken. Deze taak blijkt een zeer zware en geen man, geen kanon, geen granaat kan bij de volbrenging er van worden gemist. Wij kunnen niet het er op laten aankomen Duitschland al- leen door uithongering te onderwerpen. Het moet in het veld worden geslagen, zoodat de heerschende militaire kaste over tuigd zal worden, gelijk het arme volk van Duitschland al overtuigd schgnt te zijn, dat het spel verloren is De omstandig heden zgn ons gunstig. Goede leiding en harde strjjd zgn nu noodig om er gebruik van te maken. werden ontvangen. Negen maanden geleden echter verhuisde mijnheer Luitjens met zijn gezin naar de Oostelijke kust van Nieuw- Pommeren om aan de Henry-Reid-baai een nieuw station op te richten. Op die plaats is het eiland op zijn .smalst en hij ver- wachtte veel vah de uitbreiding van den handel, zoowel naar het Noordelijk deel van het Gazel 1 en-scnierei 1 and als naar de Zuid- Westelijke helfl van ons eiland. Aanvan- kelijk scheen ook alles voorlreffelijk te zul ien gaan. Mijnheer Luitjens verstond uit- stekend de knnst om met de inboorlingen, die daar nog volkomen het karakter van wilden dragen, om te gaan, en wij meenden alien, daf het hem zou gelukken vasten voet le verkrijgen. Ik zelf ben tweemaal bij hem geweest en vond alles in de beste orde. Uw zwager had een ruim, mooi liuis laten bou- wen, daarnaast een klein pakhuis; hij had verscheidene inboorlingen aan liet werk ge- zet Mil de kokosnolen te verzamelen en ze van haar schil te ontdoen. U weet zeker wel dat de kern, onder d!en naann van copra, het voornaamste handelsartikel van de Zuid- zee uitmiaakt. Nu ongeveer vijf maanden ge leden kwamen echter de eerste slechte he- richten. Aanvankelijk lieette liet, dat er on der de inboorlingen oneenigheden waren uit- gebroken, een kleine oorlog, zooals hier te lanide dikwijls voorkomt, die echter steeds zeer madeelig werkt op den handel. Vervol- gens bleven alle berichlen uit. En toen mijnheer Hernsheim zijn schoener naar de Henry-Reid-baai zond om inlichtingen in te winnen. vond de kapitein schrik niet! liet station Margaretenhohe geheel verwoest. (Wordt vervolgd.) DOOR X.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1