De Ooriog. Landbouwberichten. R E C H T S Z ft K E Arrondissements-llechtb. Middelburg. 2e pr. Hengstenvereen. e/De Toekomst" met ffMon Reve de Rceulx. Yierspannen. Aangevoerd 8. Pryzen 10, 7,50, 6 en 4. le pr. Ph. J. van Dixhoorn. 2e pr. B. de Deckere. 3e pr. C. Plasschaert. 4e pr. B. C. Puylaert. Op uitnooiiging van den voorzitter der vereeniging, den beer Pb. J. van Dixhoorn, werden de medailles uitgereikt door den burgemeester van Axel, den heer Den Hollander. De heer Van Dixhoorn, dank betuigende voor den steun dien het bestuur ook dit- tnaal weer mocht ondervinden, spoorde aan tot meerdere medewerking in de toekomst. De handel had niet veel te beteekenen. Voor een 2jarige hengst werd tevergeefs 4000 geboden. Een lamlbouwcentrale. Woensdag is te 's-GraveDhage eene bij- eenkomst gehouden van voormannen van den landbouw, waarin in beginsel is be- Bloten tot het oprichten van een Oentraal Landbouw-Uitvoerbureau, dat zoo mogelijk zal optreden als bestuur eener federatie van de verschillende vereenigingen, die zich nu bezig houden met de prodnctie van grondvruchten in dezen crisistyd. De sterk eenzijdige richting, waarin door de hooge prgzen, die men in Dnitschland kan bedingen, onze uitvoer van landbouw- artikelen allengs is geleid, heeft in land- bouwkringen de vrees doen onstaan dat de markt elders op den duur zou gaan ver- loopen. Men zou wellicht, otu een tgdelgke hooge winst, vaste relaties kunnen verliezen en de uitvoermarkt, die na den ooriog zich toeh niet kan handhaven op de tegenwoor- dige prgzen, zich ten deele voorgoed kun nen zien verplaatsen. Om zulk een duur- zame schade te voorkomen wil het ge- noemde Bureau trachten, de producenten er toe te brengen, niet al wat uifgevoerd kan worden naar een kant te zenden. Het groote belang hiervan ligt voor de hand. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Juni de volgende vonnissen uitgesproken A. V. P., oud 14 j zonder beroep te Koewacht, is wegeus diefstal veroordeeld tot een boete van 10 of 2 weken tucht- school. fl. S. L., oud 28 j., schipper, zonder vaste woonplaats, is wegens bedreiging,, veroordeeld tot 5 dagen gevang. J. v. d. V., oud 48 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot eene boete van f 5 ofv5 dagen hecht. A. A. H., oud 56 j., landbouwer te Overslag, beklaagd van overtreding der arbeidswet, is ontslagen van rechtsver- volging. E. C. d. B oud 36 j., winkelier te Aardenburg, beklaagd van het in voorraad hebben van meer ten uitvoef verboden goederen dan voor zijn bedrijf noodig is, is vrygesproken. Heden werden de navolgende zaken behandold E. M 27 j., fruitbandelaar, thans vev- blyvende te Nieuw-Namen, werd ten laste gelegd dat by op 15 Mei 1916 te Olinge opzettelyk gewelddadig Emiel Schuddings heeft gestagen. Eisck 7 boete of 14 dagen hecht. E. S., 35 j., veldarbeider te St. Jan- steen, Heikant, werd beklaagd dat hg op 18 April 1916 te St. Jansteen den onbe- zolaigden rijksveldwachter A. van lmmer- seel beloofd heeft 5 gulden te zullen geven, toen deze hem bekeurae omdat hij zich aldaar ophield binnen een afstand van 50 Meter van de Belgische grens, terwijl hg die belofte deed met het oogmerk om ge- melden ambtenaar te bewegen in zijne be- diening in stryd met zijn plicht na te laten van gemelde overtreding proces- verbaal op te maken. Eisch 10 boete of 20 dagen hecht. A. C, 39 poelier te Zuiddorpe, werd ten laste gelegd dat by op 14 Mei 1916 des avonds om 10 uur te Zuiddorpe, toen de kommiezen bij de belastingen M. Wandel en W. Ryn hem bevolen een door hem bestuurd rijwiel te doen stilhouden, omdat dat rijwiel niet voorzien was van een brandenden lantaarn, opzettelijk aan die vordering niet heeft voldaan. Eisch 10 boete of 20 dagen hecht. M. C. S., 40 j., huisvr. van 1. L.,jwouen- de'te Oostburg, werdjreklaagd dat zij op 22 Mei 1916 te Schoondyke te veld staaDd gras, toebehoorende aan J. Coens heeft af- gesneden en medegenomen. Eisch 7 boete of 14 dagen gevang. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het bericlit, dat de Russische troepen van generaal Leschitzki dot)r de slrijdmacht van generaal Pflanzer-Baltin, in de Boe- kowina, zouden zijn gcbrokcn en het eene deel tegen de Roemeensche grens aange- drukt, het andere naar de Karpathen gedre- ven zouden hebben, is zoo schrijft liet „Alg. Ilbl." in de officieeie Russische berichlen niet bevestigd. Klaarblijkelijk is het een te Petersburg loopend ge.-uqht geweest, dat door een agent van Renter's Telegraafmaatschappij dadelijk als een felt werd gemeld. De tweecie menje- deeling er over, van Ilavas uit Parijs, was niet mieer dan een herhaling van het eerste bericht. In het officieeie Russische leg'erherieht van den generalen slaf is echter niets wat het Rcuter-lelegram bevestigt. Maar het geeft wel den (sletrtel voor het begrip, hoe dit telegram in de wereld gekomen is. In dat officieeie bericht van liet Russische leger wordl gemeld: De uiterste linkervleu- gel van de Russische troepen is de Sereth ©verge trolcken. Dat heteekent: Na de inneming van Tisjernowitsj, waarbij de Proeth geforccerd werd, rukten de Russen, aangeleund aan de grens van Bessarahie en van Roamenie naar het Zuiden, achter de lerugtrekkende Ooslenrijksch-Hongaarsche troepen van Yon Pflanzer-Baltin, die van de Proeth naar de Sereth trokken. Men had kunnen verwach- ten, dat achter die Sereth de Oosteiirijkers stellingen hadden aangelegd, waarin zij die aanslormende Russische troepen konden op- wacliten; doch liet schijnt, dat Von Pflan zer-Baltin dil niet deed. Of hij de Sereth verdedigd heeft, is uit de verschillende Rus sische en Oostenrijksche berichlen niet op le maken. Maar wel is het duidelijk. dat ook aan de Sereth de opmarsch der Russen niet lion warden legengehouden, maar dat de overgangen over die rivier door Leschitzki's leger konden worden geforceerd. De eerste beriehten van dien overtocht over de Sereth, ten Zuiden van Tsjernowitsj, konden nu in Petrograd zeer goed den in- druk gewelct hebben, dat daarbij Russische troepen tusschen de deelen van het leger van Pflanzer-Baltin waren doorgedrongen. Deze nieening, al spoedig als feit aangeno men, gaf den agent van Reuter aanleiding het bericht te seinen. dat Russische troepen het leger van Pflanzer-Baltin in twee deelen hadden geseheiden. Ware dat het geval geweest, dan zou daarvan echter in het officieeie Russische bericht niet volkomen gezwegen zijn. Het zou zulk een belangrijk fe.it zijn in dezen ooriog. waarin tot dusver elke doorbraak- poging mislukl is, van welke zijde dan ook ondernomen, dat generaal Broesilof daar- over niet het stilzwijgen zou hebben be- waard. Terwijl dus generaal Leschitzki naar het Zuiden oprukt, de Lerugtrekkende troepen van generaal Pflanzer-Baltin vervoigend, poogt in het Noordelijk deel van liet Oosten rijksche front generaal Schetebatjef nog steeds de Oostenrijksch-Duitsche troepen, die onder bevel van generaal Von Linsingeri staan, tot den terugtocht te noodzaken. In liet gebied van den Styr en de Stochod, tusschen Rowel en Loezk, woedt hevig de strijd, en naar liet schijnt met zeer afwisse- lend succes. Krachtig golft de strijd op en neer; maiir het is nog niet te' voorzien, hoe de einduitslag hier wcZen zal. Het dorp Groeziatyn is herhaaldelijk van de eene hand in de andere overgegaan, meldt het Russische bericht. En ciit verklaart, waaroim Von Diusingen melden kdn, dat bij Groe ziatyn de Russische troepen, die daar op- rukten, door een tegeiuianval werden afge- slagen, terwijl het Russische bericlit meldt, dat de Russen er binnen drongen. doeh door het hevige Duitsche vuur genoodzaakt wa ren het weder Id ontruimen. Meer naar het Zuiden, aan de Stocliod, ten Noord-Oosten van Riselin, Werd eveneens zeer hevig gevochten. De Duitsche pogingen om daar vooruil te trekken-stieten op zeer krachtigen tegerastand der Russen. En het Russische bericht voegt daaraan toe, dat ten slotte de Russische regimenten hen in een onstuimigen aanval op de vlucht sloegen. Iletzelfde gebeurde bij Raymiesto aan de Stochod, waar eveneens de Duitscli-Oosten- rijksche troepen voor de Russische over- miacht moesten wijken. Uit deze mededeelingen blijkt wel, dat de strijd bij Kiselin, tusschen de Stochod, de Toerya en de Styr met groote kracht aan beiue zijden wordt voortgezet. In het centrum echter, waar de vroegere Russische Minister van Ooriog, generaal Sa- charof het bevel voert, legenover deDuitsch- Oosteiirijksche troepen van Von Rotlvmcr, is de toestand onveranderd. Van Russische zijde wordt over dit front niets gemeld; liet Duitsche bericht maakt evenmin van eenige actie op dit frontgedeelte melding. Hieruit zou men mogen opmaken, dat het plan van den generaal Broesilof is, te pogeii de stellingen tusschen de Pripjet en de Roemeensche grens door het omvatten van de beide vleugels in le drukken. Vandaar zijn krachtig optreden aan (le Siyr en de Stochod, in het Noordelijk deel van dit front, aan de Proeth en- de Sereth in liet Zuidelijk, en de schijnbare werkeloos- hcid in het centrum. Zou hij er in slagen, in liet Noorden en in liet Zuiden den vijand( tot wijken te brengen. dan rruoet het Oosten- rijkische centrum, dat aan de Strvpa staat, -wel volgen. De Oostenrijksche legers moes ten reeds in dit gedeelte hun oorsiironbe- lijke stellingen opgeven en werden genood zaakt tot achter de Strvpa terug te trekken. Zij zullen de beweging van dien rechter- en linkervleugel moeten votgen, wanneer deze tot den terugtocht genoodzaakt zijn. En generaal Broesilof hoopt dan, wanneer zijnv centrum niet verzwakt en door voortduren- de gevechten uitgeput is, zijn tegens lander liier den meest krachtigen stool te kunnen toebrengen. Een leiugtrekkend leger, dal ceil krachtigen, frisschen vijand achter zich heeft, geeft hem wellicht de kans, om een grooten slag le slaan Maar voor hel oogenblik is het nog niet zoo ver. Nog wordt aan de beide vleugels de strijd voortgezet. In het Noorden met minder succes dan in het Zuiden. Maar die opmarsch is nog niet zoo ver gevorderd, dat het centrum zijn stellingen zal moeten op geven. Zoo is in het Oosten de positieoorlog, door de taKtiek van generaal Broesilof, weder in een bewegingsstrijd overgegaan. Inmiddels is ook in het Noordelijk deel van hel Oostelijk front, bij het leger van v. Hindenburg, de strijd weer begonnen. Reeds voor eenigen tijd werd daar een Russiscli offeiiisief ]>eproefd, dat echter mislukte. Thans ging Hindenburg tot den aanval over. Het Duitsche bericht meldt, dat op enkele plaatsen, ten N.-W. en ten Z. van Dunaburg en bij Smorgon, Duitsche aan- vallen werden gechian, die succes hadden. De mogelijkheid bestaat, dat deze Duitsche aanvailen een diversie beoogen, en dat Hin denburg de Russen wil noodzaken een deel van de Iroepenmacht, waarover Broesilof beschikt, naar liet Noorden te zenden, ten ainde zoodoende den rlruk op de Oostenrij- kers wat te verminderan. Ook in hel centrum van het geheele Ooste- lijke front, evenals in het centrum van liet Zuidelijk deel, staan de beide partijen le genover elkaar afwaclitend of zicii de ge- legeiiheid zal voordoen, om ecu onverwach- ten, krachtigen slag toe te brengen. Op het Westelijke front is de toestand sveinig of niet veranderd. INGEZONDEN STUIiKEN. Geachte liedactie, Mag ik even eene enkele opmerking maken naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Van der Moer Genoemde heer geeft op ironisohe wijze uiting aan zgn pessimisme. Ik wou vragen Is de heer Van der Moer hooger aangeslagen dan wevkelijk zgne inkomsten zijn? Dit blijkt uit het stuk niet. Zoo ja, dan staat de weg tot reclameeren open, zoo neen, dan vind ik het jammer, dat iemand van zijne superioriteit aldus schrijft. Het is toch bekend genoeg bij ieder, die jaren in Ter Neuzen woont, dat in het algemeen de plaatselijke aauslag recbt- vaardiger is dan vroeger. Er is een tijd geweest, dat vele kleineren eene juiste taxatie ondergingen of te boog stonden, terwijl de groote inkomens op geen stuk na werden benaderd. Zoo hebben die kleineren in vroeger tijd unevenredig te veel betaald in verge- igking met de rijkere inkomens. Het is ontegenzeggelijk waar, dat in Ter Neuzen in dit opzicht op verbetering valt te wjjzen. Ook Axel heeft door juistere waardeering der groote bedragen den druk voor. de kleinen kunnen verminderen. In Zaamslag en verschillende andere plaat sen is men zoover nog niet. Daar treft men nog wel een werkman 50 gulden, soms 100 gulden te hoog aan »-n vindt. men inkomens, die duizend gulden en soms nog veel meer te laag zijn geschat. Deze toestand iijkt me, vooral voor eene plaats als Ter Neuzeu, niet erg idyllisch. Dat er in het kohier van den H. O. onjuiste aanslagen zullen voorkomen, d-at er misschien velen, werkelgk te hoog staan, is best mogelijk. Maar de maatstaf is een juistere dan vroeger. De aanmerkingen op de verwezenlijking van verschillende plannen der laatste jaren kan ik stiizwijgend voorbijgaan. Het is altoos gemakkelijk die te maken. Toch mag gezegd worden, dat vele ver- anderingen werkeiijk verbeteringen zijn gebleken. Wat de geachte inzender over de salaris- herziening der verschillende werkiieden en ambtenaren in gemeentedienst zegt, kan ik niet onderschrijven. Vele particulieren zgn in de laatste iijdpn tot loonsverhooging overgegaan. Het is zeker niet te verdedigen, dat eene gemeente altijd de schrielheid in haar vaan- del moet voeren. Zelfs mag men vei wachten, dat openbare iichamen in dit opzicht een voorbeeld geven. Met eea idee van denj.schfg ver kan ik sympathiseeren. ik houd ook van natuurschoon. Maar het aankweeken en behoud daarvan kost ook weer geld. Zonder geld kan men eeumaal niets verkrijgen. En daavom Men verstaat mij. X. GEMEENTERA VD VAN AXEL. Vergadering van Dinsd,ag 20 Juni 1916, des voormididags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de leden L. Latoaitre, F. van Driel, J. M. Oggel, P. Dekker, J. Smios, J. <le Feijter en M. Wolfert, benevens de Secre- taris. Alwezig de heeren A. E. C. Kruijs.se, P. Dregmams, F. Dekker en W. Dieleman. De Voorzitter open I de vergadering, waar- na de notulen der vergadering van 2 Mei 11. met algemeerie stemmen worden vastgestekt. Daarna komt aan 4e orde: 1. Mcdedoelimg van ingekamen slukken. a. Een schrijven van A. E. .C Kruijsse, Waarbij deze bericht, die vergadering van heden niet te kunnen bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeianid, dd. 26 Mei 1916, waarbij het raadsbes]uit tot voorloopige vaststelling der gemeenlerekening over 1914, voorzien van het bewijs der definilieve vaststelling, wordt lerujggezonden, vergezeld van de bijlagen d'ier rekening. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland:, dd. 2 Juni 1916, waarbij medie- deeling wordt gedaan van een besluit van den gemeenteraad van St. Maarlensdijk, tot afsehaffing van aldaar gehouden wordendje eemarkten. Aangenomen voor kennisgeving. (1. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 16 Juni 1916, waarbij wordjt bericht, dat, blijkens mededeeling van Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant, door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is besloten tot het instelien van een Donder- dagsche weekmarkt tot verkoop van so or ten veld-, tuiri- en boomvruchten, mamifacturen en huishoudelijke artikelen, benevens pluim- vee, varkens, klein vee, wild en gevogelte. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Af- en overschrijving in de begrooling veer 1915. De Voorzitter slelt namens ^Burgemeester en" Wethouders voor, in de begi-ooting vocn- 1915 af te schrijven van den post reinigings- dienst 132,50-Ve, en over te schrijven op de posten dnlikwerk, aankbop van gedrukte stukken enz. f 1, dienstreizen 25, onder- houid van slraten, pleinen en markten ,f 65 en bedrag (der onvoorziene uitgaven),' dat zonder nadere machliging van Gedeputeer de Staten kan worden gehruikt f 41,501/2- Aangenomen met algemeene stemmen. 3. Wijzlglng begrcoting gasfabriek 1916. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, de begrooling der gas fabriek voor 1916 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten op te nemen een post ge!d- leening ter voorziening in 'kasgeld 6000 en te verhoogen den post gas verkoop aan particulieren met 1210; onder de uitgaven den post aankoop van grondsLoffen (gasko- len) te verhoogen met f 1000, en daarin op te nemen de volgende posten: rente van op- genomen kasgeld f 210, aflossing van op,-;e- nomen kasgeld f 6000. Aangenomen met algemeene stemmen. 4. Wijzigen besluit geldleeming. Ingekomen is een schrijven van Gedepu teerde Staten van Zeeland, waarin zij, naar aanleiding van hel ter goedkeuring ingezon- dcii raadsbcsluil van 2 Mei it., tot het aamgaan eener geldleening van 7000, die vraag stelien, waai-om de in de Loclicliting vermelde z.g. waardevermeerdering in aan- wezige waarde, door leening over een tijd- vak van pl.m-. 15 jaren belioort te worden vendeeld. Idet is Gedeputeerde Staten niet duidelijk. wat eigenlijk met waardevermeer dering wordt hedoeld; liet komt hen voor, d,ai hi de eerste plaats door de vergelijking van de werkelijke ontvangsten en uitgaven met ae begrootingscijfers bchoort te worden duidelijk gernaakt, hoe het tekort is ant- si aan en welke uitgaven als van "buitenge- wonen aard voor leening in aanmerkipg kunnen komen. Tevens vestigen zij er de aandacht. op, dat als maximum-rente 5 °/o zou kunnen worden bepaald. De Voorzitter nierkt op, dat het schrijven van Gedeputeerde Staten dus hierop neer- komt, dal zij bezwaar hebben, om liet in de leening begrepen bedrag van 5500, tot dekking van het tekort over 1915, over 15 jaren te betalen. Er verkeeren vele gemeen- ten, die eene gasfabriek exploiteeren, in het-' zelfde geval als Axel en het ten deze in- genomen slandpunt strekt, om de tekorten zoo spoedig mogelijk aan te zuiveren. Bur gemeester en Wethouders aehten dat bij nadere overweg'ing ook het meest' aanbeve- lenswaard,' daar de gemeente anders lange jaren onder de verschillende teeningen voor de gasfabriek zou zuchten. 'Zij stelien daar- oim voor, alleen le lfeenen het bedrag, noo dig voor het vernieuwen der retortenovens, doch dan in plaats van 1500 daarvoor te leenen, f 2000, daar de direeteur, bij ge- pleegd overleg, de meening uitsprak, dat f- 1500, in verband met de bijkomende wer- ken, misschien -wel te weinig zou zijn en is het bedrag niet gelieei noodig, dan wordjt liet ook niet'gebruikt. Het tekort van f 5500 zal da.n als nadeelig slot Van 1915 als eerste post onder de uitgaven moeten worden op- gen omen, om dat bedrag dan ineens af te doen. De heer De Feijter vraagt, of het tekort alleen ontstaan is door ds dure gaskolen. De Voorzitter antwoordt, dat dit sleclils voor een gedeelte het geval is; er zijn ook productieve uitgaven gedaan, voor de kana- lisatie 200, voor gasme'ers 1217,18, voor m uxi tgas meters 1826,12. Van die uitgaven trekt de gemeente wel rente, maar men lieeft het kapitaal niet in kas. Er is op hel terrein der fabriek, in put- ten, aanwezig eene groote hoeveelheid teer. Bungemeesler en Wethouders hebben reeds {©©stemming gevraagd om deze uit le voeren, doch deze Icon niel worden verkregen. Die teer vertegenwoordigt ook waarde, evenals vers ch i 11 en de anagazij ngo ederen Burgemeester en Wetliouders stelien nu voor het besluit van 2 Mei 11. in te trekken en te besluilen tot het aangaan eener geld leening" van ,f 2000, ter bestrijding der kos- ten van de vernieuwing der retorlovens, tegen eene rente van ten hoogste 5 o/o. De heer De Feijter uit zijne verwondering, dat er van weg'e de gasoommissie nog geen voorstel is ingekomen tot verhooging van deii gasprijs, dit zou toeli oen natuurlijk gevolg zijn van de sterke stijging van den kolenprijs. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak nog niet in de vergadering van de gascom- miissie is behaiideljh deze was in dyn laat- sten tijd nog niet bijeengekomen. Om de zaak te bespoedigen is dit punt aansLonds in de raadsvergadering gebracht, d,aal' h®t meer een voortzetting is van iets dat reeds vroeger aan de orde was en het alleen ad- minislratief in orde moet worden gebracht. Hij heefL er evenwel geen bezwaar tegen, om in de eerstvolgende vergadering van de gascommissie verhooging van den gasprijs ter s.prake te brengen. De heer De Feijter zou verhooging niet meer dan hillijk achten; de petroleum is ook veel duurder, en op deze wijze zouidjen Je ingezetenen, die geen gas gebruiken, dubbel worden getroffen, daar zij dan den duurde- ren prijs der petroleum moeten betalen, maar bovendien ook nog door hunne belasting moeten bijdragen in liet' tekort van de gas fabriek, ten bate der gasverbruikers. Waai- de igrondstoffen in deze abnormale tijdicn zoo duur zijn, is er niets tegen, dat de prijs daarmede gelijken ired houdt. De Voorzitter geeft toe, dat liet volkomen waar is, wat de heer De Feijter zegt, maar merkt op, dal de conclusie, waar toe hij' komt, met die van anderen kan verschillen; dat liangt af van liet standpunt, waarop men zich plaatst. Er zijn ook gemeenten, waar de gasfabriek veel winst opleverde, zelfs lot 10.000, waardiopr de hoofdelijke om- slag aanmerkelijk kon verminderd worden. Op liet standpunt van den heer De Feijter zou mendan ook, als er whist komt, den gasprijs moeten verlagen. De heer Oggel merkt op, dat hij ,er in de gascommissie reeds meemialeu overges.pro- ken heeft, of het niet tmogfelijk zou zijn, vooi- deel te trekken van het ammoniakwater, dat men nu moet laten wegvloeien. De Voorzitter deelt mede, dat hierover met den direeteur is gesproken. Om het am moniakwater, dat in giewone tijden verkocht wordt in den staat waarin het zich bevindt, nu le kunnen verkoopen, zou het moeten worden gezuiverd, daar liet in onzuiveren toestand niet op liet land kan worden inm- gewend. Voor hel zuiveren is eene machine noodig en nu is liet de vraag, of liet aan- schaffen van eene machine van enkele hon- derden guldens zou wordlen gedekt door den verkoop van het water, temeer, daar het, bij het intreden van normale tijden, voor- deeLiger is, het ammoniakwater naar liet_ bui ten land te verkoopen. Wel zijn onder- handelingen gevoerd met de gemeente Hulst, om voor gezamenlijke rekening zoodanige machine aan le schaffen, maar van die zijde wil men er nog niet op ingaan. De heer Oggel zou dan een nader onder- zoek willen instelien, om er alleen toe over te gaan, ten einde van de producten, die de fabriek levert, inkomsten te kunnen krijgen. De Voorzitter is bereid, den direeteur der gasfabriek nicief te verzoeken, (laaromtrent een definitief ad vies uit te brengen. Overi- gens wijst hij 6r op, dat, voor wat den ver koop der bijproducteii helreft als anderszins, de gemeente afhankelijk is van de buitenge- wone toeslanden, waar Jnifits tegen te d.oen is. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, om, onder intrekking van liet vroeger desbelreffend besluit, eene geldleening aan le gaan van f 2000, en het tekort van 5340,121/2 ineens te dekken uit de volgende begrooling, wordt aangenomen met alge meene stemmen. 5. Vasistellen roollijn. Ingekomen is een schrijven van het be stuur van den polder Beooslen- en Bewes- tenblij, waarbij wordt bericht, dat in de vergadering van ingelanden, gehouden te Axel op 7 Juni 11., is gdedgevondeu, genoe- gen te nemen met de door den Raad vast te stelien roi&ilijn aan den Kinderdijk. op 1 M. achter de aldaar slaande olmenbooinen, en aldaar voor polders rekening, daar waar gebouwen worden gezet, een met klinkers ver hard voetpad van 1 M. hreedte zal wor den aangelegd. De Voorzitter stelt alsnu namens Burge meester en Wethouders voor, de rooilijn al dus vast te stelien. De heer Oggel merkt op, dal de polder dus niel gencgen is gebleken, de bestrating van den weg le verbreeden. De Voorzitter weet niet, dat daarvan sprake geweest is. De heer Oggel heeft uit een gesprek met den dijkgraa'i de overtuiging gekregen, dat de polder daartoe misschien niet ongene- gen zou zijn. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Verzoekschrifl van P. van Langovekte, om rioleering in de Gentsche Vaart- straal. Ingekomen is een adres van P. van Lan- gievekle, koopman te Axel, die daarin le kennen geeft, dal hij voornemens is zijne woning in de Gentsche Vaartstraat C 78, te verhouwen, en in te richten naar de voorschriften der plaatselijke bouwverorde- ning; dat hij daarom ook gaarne van achter zijne woning naar de straat zou rioleeren, doch dal cr geen gelegenheid bestaat aan het gemeeuleriool aan te sluiten; dat hel sLraalje er veeltijds onooglijk en vuil uitziel, omdat de goten altijd nut lig- gen en er vele stallen in uitwateren, waar- uit nu niet altijd zuiver water komt; dat de Gentsche Vaartstraat van af den hoek van den stal van Gat tot aan J. van der Wiele reeds is gerioleerd en daarom ook met niet te groote kosten het overige ge deelte van het istraatje izou kunnen gerioleerd worden, waardoor een zindelijke toestand zou ontstaan; redenen waarom adressant, namens de meeste buurlliewoners, verzoekt, het overige deel van de Gentsche Vaartstraat te rio leeren. De Voorzitter stelt voor, dit adres te stel ien in handen van Burgemeester en Wet houders, om dit nader te. overwegen en diaar- omtrenl een voorstel te doen. Het komt hem echter nogal moeilijk voor, om maar steeds tusscheniijds op dergelijke verzoeken te beschikken. ffr gaan betrekkelijk groote uitgaven mede gepaard, althans zulke, dat er geen geld voor op de begi-ooting te vin- den is. Gewenseht ware het, over zulke werken alleen te beslissen bij de begrooting en dit verzoek ook lot dien tijd aan te hou den. Verschillende leden verklaren het met de nieening van den Y'oorzitter eens te "zijn. De Voorzitter deelt mede, dat er nog een adres is, betreffende rioleering, van A. van Cruijningen en 4 anderen, die, wegens de ondraaglijke vuiligheid en stank voor hunne woningen, verzoeken de Weststraat te rio leeren. Deze adressen worden gesteld in hand|en van Burgemeester en Wethouders, om ad- vies. 1. Verzoekschrifl van C. L. Tacq, w af- wifking van art. 12 der bouwverorcb- liiilllg. Ingekomen is een adres van C. L. Tack, herbergier en k 00 ho trier te Axel, Coegoirs- polder, die daarin te kennen geeft. dat hij lot verbetering van zijn zaak een slal zou willen bouwen, op den aclitergrond van zijn perceel. Daar hij bij uitvoering van dat plan mincier open ruimte over houdt, dan de vcrornening voonschrijft, verzoekt hij, hem afwijking van den daaromtrent bij art. 12 gestelden eisch toe te staan. De Voorzitter deelt mede, dat bij Burge meester en Wetliouders geen bezwaar be staat het verzoek in te willigen. De heer Oggel riieent ook, dat adressant daar aan de Axelsche vlakte liclit en lucht genoeg krijgt; hij aneent, dat de verzoelcer reeds aan hel bouwen der schuur is be gonnen. De Voorzitter antwoordt toestemmendf; hem was medegedeeld, dat hij geen vergun- ning behoefde te vragen, oandat het ver houwen is, wat natuurlijk onjuist was. Met voorstel, om de gevraagde afwijking toe te staan, wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Wijziging begrooling voor 1916. Overeenkomstig hel voorstel van Burge meester en Wethouders, wordt met alge meene stemmen besloten in de gemeen- tebegrooling voor 1916 de wijzigingen aan te brengen, noodig voor 'net uitbetal'en vaii de aan gemeenteambtenaren toegekendo duurletoeslag, benevens voor het uitbetalen der gratificatie aan Cornelisse. 9. Vasfotellen kohier schoolgakten 11. 1. 0. Het kohier der schoolgelden voor het uit- ge.breid lager onderwijs veor 1915/16 wordt vastgesteld op 96. 10. Vaststelling kohier der schoolgelcten voor het lager onderwijs. Het kohier der sehoolg'eiden voor liet lager onderwijs voor 1915/16 wordt vastge steld .op 412,20. Gedurende de bespreking dezer kohieren word de openbare vergadering geschorst en ging deze over in eene met gesloten dcuren. De Voorzitter sluit de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6