ga ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bericlit aan fle lezers fan Pak me mee Aanbesteding. De krijgsbecLrijveii. No. 8394. Zaterdag 24 Juni 1916. 6 Taargang. S E M EBNTBEA A D. De Oorlog. Laatste Berichten. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon StS. Dit Blad verschijnt Maandag', Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezondsrd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. STRANDGOEDEREN iPer 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika f 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bi] de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] cSirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. 9f Zooals ODzen lezers bekend zal zijn, zijn alle grondstoffen, en daarmede ook de prijzen van papier, zoowel als die van foto's en cliche's enorm gestegen, en was het ons in de laatste maanden al bijna ondoenlijk ons blad in denzelfden vorm tegen den reeds zeer lagen prijs te leveren. Wij hoopten steeds dat deze stijging eene tijdelijke zou zijn, doch nu de toestand steeds ongunstiger wordt en in de naaste toekomst geene verbetering te wachten is, zien wij ons genoodzaakt ons blad vanaf 1 Juli met een cent per nummer te verhoogen, ter gedeeltelijke bestrijdiDg der meerdere kosten. De abonnementsprijs zal dan vanaf dien datum bedragen 55 cent per 3 maanden terwijl bij toezending per post 70 cent berekend zal worden. Wi] vertrouwen, dat onze lezers deze ge- ringe prijsverhooging van slechts een cent per week volkomen zullen billijken. Directie /;PAK ME MEE". Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Woensdag 12 Juli 1916, des voormiddags te 11 uren, in xle Abdij te Middelburg, worden aanbesteed I. het maken van eene. ponton met toegangsbrug met bijkomende werken in de buitenhaven te HANSWEERT, ten behoeve van den Provincialen stoombootdienst op de WESTER-SCHELDE II. het maken en plaatsen van drie dukdalven bij de nieuwe aan- legplaats voor den Provinci alen stoombootdienst te HANS WEERT. De aanbesteding zal bij enkele inschrp- ving geschieden overeenkomstig de be- stekken. De bestekken liggen ter lezing op de Provinciale Griffie van Zeeland te Middel burg, bij den Hoofdingenieur van den Pro- vineialen Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Provincialen Water staat te Goes. Zij zijn, zoolang de voorraad strekt, ter Provinciale Griffie verkrijgbaar per stuk met teekening voor 1,en zonder teeke- ning voor 0,40. De aanwijzing zal plaats hebben op 5 Juli 1916, des namiddags te 1 ure. De inschrijvingsbiljetten voor elk werk kunnen tQt 11 uren des voormiddags van den dag der besteding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur en den Ingenieur voor- noemd. Middelburg, 16 Juni 1916. Gedeputeerde Staten voornoemd, D1JCKMEE3TER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Ilaanilag den 36 Juni 1916, des 's avonds ten 7 ure. Ter Neuzen, den 23 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG herinneren be- langhebbenden dat krachtens leeningsbesluit van 1899, op I Sept. 1915, o. a. aflos- baar zijn gesteld obligatienummers 26, 27, 28, 29, 30 en 3i, groot 200 gulden, der leening groot 24000, Inlevering wordt daarvan ten spoedigste verzocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burg. J. STOLK Lz., Seer. fflopgen, Zaterdag 24 Juni, nam. van 3 tot 7 uur, Aardappelen verkrijgbaar tegen 28 ct. de 5 kop, in het pakhuis van Bedet, Dmze-Visserstraat. De Burgemeester, HUIZINGA. De Burgemeester der Gemeente CLINGE, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de haven dier ge meente de navolgende zjjn opgeborgen 1°, een Brabantsche ICrolroei- boot, afkomstig nit de haven van Doel (Belgie), ongemerkt; 2o. een geheel verwoeste iftotor- sloep, zonder inventaris en motor. Een ieder, die tot het geborgene gerech- tigd vermeent te zijn, wordt verzocht voor of op den 25 Juli 1916 aan hem daarvan mededeeling te doen. Clinge, den 25 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, D. VERCAUTEREN. TER NEUZEN, 23 Juni 1916. Het weerbericht yan het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand ongeveer 767.5 Oost-Duitschland. Laagste barometerstand 761.1 Ylissingen. Yerwachting tot den avond van 24 Juni aanvankelijk zwakke tot matige oosteiijke tot zuidelijke wind, behoudens onweer, licht tot half bewolkt, zonnig, droog en warm weer. HOEK. Deze week werd eene vrouw onder deze gemeente, moeder van vier kinderen, die wegens ziekte bet bed moest houden, onder den morgen door haar man vermist. Hij waarschuwde buren en toen men ging zoekeh, vond men de ongelukkige verdronken in een der kreken. RECHTZAKEN. Maord op verzoek. Voor de recbtbank te Amsterdam is de zaak van den 54jarigen letterkundige dr. H. B. behandeld, beschuldigd, van zijn echtgenoote opzettelijk van het leven te hebben beroofd, althans dit te hebben ge- daan op haar verlangen, door haar te wurgen. In deze zaak, waarin mr. Kappeyne van de Coppello als verdediger optrad, waren een 15tal getuigen gedagvaard, onder wie eenige deskundigen. Het O. M. verzocht om redenen, ont- leend aan de openbare zedelijkheid, deze zaak met gesloten deuren te behandelen, waartoe de recbtbank besloot. AAN DEN VOORAYOND VAN GEWELDIGE GEBEURTENISSEN. In de Daiiy Mail schrijft Lovat Fraser Op ieder der oorloogstooneelen is de lucht vervuld met verwachting. Algemeen voelt men, dat wij aan den vooravond staan van geweldige gebeurtenissen en dat groote krijgsoperaties binnenkort zullen worden ten uitvoer gebracht. Thans zal de uitslag beslist worden van gevecbten, die maanden- lang duren en misslagen, die nu gemaakt worden, zouden onherstelbaar zijn. Een ieder klopt bet hart van nienwsgierigheid om te wbten hoe de stand van zaken over een maand zal zijn. In het Westen is bet Verdun, dat nog altijd de aandacht trekt, in het Zuiden het tegenoffensief der Italia- nen en in bet Oosten de geweldige krachts- inspanning der Russen. Een andere besliste indruk, die echter zich bij ons alien opdringt, is deze, dat wij Britten sinds den slag van Loos, nu reeds negen maanden geleden, Sniets bijzonders hebben gedaan, dat op een groot offensief lijkt. Wij hebben onze troepen van de Darda- nellen teruggetrokken, wij hebben een leger naar Saloniki gezonden, wij hebben getracbt Koet-el-Amara te ontzetten. en wij hebben onze linie in Frankrijk aanzienlijk uitgebreid. Maar een feit big ft het, dat wij de eenige oorlogvoerende mogendbeid zijn, die op dit oogenblik niet in een verschrikkelijk gevecbt j is gewikkeld. Onze beurt moet echter zeker komen en wij bopen, dat wij dan ten voile gereed zullen zijn. Be economische comferentie. Naar men weet heeft de economische conference te Parjjs vergaderd. Thans zijn geuomen de besluiten bekend gemaakt in een mededeeling, waarin er nadruk op gelegd wordt, dat niet alleen de strijd op militair gebied, doch ook die op economised terrein deu geallieerden door de maatregelen der centralen werd opgelegd. Die vijan delijke maatregelen hebben blijkbaar ten doel, de heerschappij over de productie en alle markten ter wereld in handen der Centralen te brengen en den anderen volken een onduldbaar juk op te leggen. Daar- tegenover hebben de geallieerden besloten economische onafhankelijkheid voor zichzelve zoowel als voor deonzijdigen te waarborgen. Uit dit besluit is een reeks voorstellen geboren, die aan de regeeringen der En- tente-mogendheden zullen worden voor- gelegd. Deze voorstellen hebben betrek- king op den oorlogstijd op bet overgangs- tijdperk direct na den oorlog en op bet tijdperk daarna, dat van den vollen vrede. Tot de eerste categorie bebooren aller- eerst de bandelsverboden met den vijand en verder vol'tooiiDg van de reedsgetroffen maatregelen tot bet tegenhouden van den vijandelijken toevoer. Daartoe is overeen- stemming in contrabande-lijsten allereerst noodig en verder toezicbt op den invoer in de landen, van wear uit doorvoer naar den vijand mogeiijk zou zijn, Vergunning voor invoer in die landen zal afhankelijk zijn van controleerende lichamen, die door de bondgenooten zijn goedgekeurd, dan wel, bij ontstentenis van zulke lichamen, van bijzondere waarborgen, zooals de beperking van de uit te voeren boeveelbeden, toezicht door consulaire amb- tenaren der Entente, enz. In de tweede rubriek booren tbuis het beschikbaar stellen van alle grondstoffen, nijverheids en landbouw-inricbtingen en handelsvloot voor die gebieden en landen, die door den oorlog geleden hebben. Verder zal gedurende een aantal jaren geen der vijandelijke. staten kans hebben op bet voorrecbt van behandeling als meest begunstigde natie. Ten derde zullen de bondgenooten allereerst voor elkaar hun natuurlijke hulpbronnen beschikbaar stellen voor berstel van bandel, nijverheid, land- bouw en scheepvaart. Ten vierde zal, om oneerlijke practijken te voorkomen, een tijdvak worden vastgesteld, gedurende welken de handel met den vijand aan bijzondere bejegening zal zijn onderworpen. In de derde rubriek zijn ondergebracht maatregelen om zich zoo snel mogeiijk in alle opzichten onafhankelijk te maken van de vijandelijke laDden, ten aanzien van grondstoffen en fabrikaten. Andere besluiten bouden zich bezig met de verbetering van het vervoer te land en ter zee, post-, telegraaf- en andere verbin- dingeu tusschen de bondgenooten overeen- komstige wetten op 't stuk van patenten, handelsmerken, certificaten van oorsprong en auteursrecbt. De mededeeling eindigt met de verzekering, dat de vertegenwoor- digers der verschillende landen er bij hun regeering op aan zullen dringen, dat de genomen besluiten zoo dra mogeiijk en zoo volkomen mogeiijk worden uitgevoerd. De berichten over de krijgsbedrijven aan de verschillende fronten maken geen van alle melding van belangrijke feiten, alleen blijkt er uit, dat er allerwege ernstig ge- vochten is, dat de eene partij tot aanval overging, door een groote krachtsontwik- keling wist vooruit de dringen, en door een tegenaanval weder uit de veroverde stellin- gen werd teruggeworpen. Alles bleef dus zooals 't geweest was, alleen bet aantal dooden en gewonden zal weer met een schrik- barend eijfer verboogd zijn. Want wel maken de officieele berichten gewoonlijk melding van de zware verliezen des vijands, doch de litteratuur van het slagveld heeft ons reeds voldoende op de hoogte gebracht, hoe het er bij de aanvallen en afgeslagen aanvallen toegaat. WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. Op het westelijk gevechtsterrein zijn de Duitschers o. m. na een krachtigen aanval er in® geslaagd door te dringen in een bosebje ten zuidoosten van het Fumin-bosch. Door een Franschen tegenaanval werden zij weer verjaagd en een nieuwe aanval op de Fransche stellingen werd afgeslagen. Na een. groote mijn tot ontploffing te hebben gebracht zijn de Duitschers gister- morgen de Engelsche loopgraven bij Givenich binnengedrongen. Door een tegenaanval van de Welsche fuseliers werden zij er weer uitgeworpen. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. Aan bet Oostelijk front wordt van ver schillende aanvallen der Duitscbe troepen melding gemaakt, die volgens de berichten uit St. Petersburg door de Russen alle werden gestuit. De Russische opmarsch naar het Westen schijnt nu ook vrijwel tot stand te zijn gekomen. Alleen wordt nog van eenige vooruitgang gewaagd aan den uitersten linkervleugel, waar de ver- volging van de Hongaren nog wordt voort- gezet en de Radautz bezet is. IT ALIA AN SCH-OOSTENRIJKSCH GEVECHTSTERREIN. Aan het Italiaansche front staan de par- tijen nu vrijwel even sterk tegenover elkaar. Het offensief der Oostenrijkers is nu volgens de berichten uit Rome in een defensief veranderd, dat' echter kracbtig het voort- dringen der Italianen verhinderd. GR1EKENLAND en de ENTENTE. Naar Reuter uit Athene seint, heeft Griekenland alle voorwaarden der entente aanvaard. Dit werd door den Minister- president namens den Koning- aan de ver- gaderde gezanten medegedeeld. Die eischen waren volgens een bericht uit St. Peters burg demobiliaatie van het Grieksohe leger, vorming van eeD ka'binet dat waar- borg biedt voor een welwillende onzijdig- beid en dat overeenkomstig de weDschen der Grieksche Kamer handelt en vervanging van de politie, die onder buitenlandscben invloed staat, door politie in overleg met de entente-mogendheden aan te stellen. OPSTAND VAN DE ARABIEREN TEGEN DE TURKEN. Volgens een telegram uit Cairo zou de Groot-Sjerif van Mekka, gesteund door de Arabiscbe stammen van West- en Centraal- Arabie, de onafhankelijkheid van Arabie jegens Turkije hebben afgekondigd. De troepen van den Sjerif hadden al succes. Mekka, Djeddad en Taif zijn genomen en Medina is nauw ingesloten. Er werden ook reeds Turksche officieren en manschappen gevangen genomen en 6 kanonnen buit gemaakt. DE OPROEPING VAN DE BELGEN. (Particuliere correspondentie.) Havre, 16 Juni. De commissie belast met de uitwerking van het voorloopig ontwerp van het wets- besluit inzake de oproeping van Belgen van 18 tot 40 jaar houdt geregeld zitting. Men verwacht, dat zij spoedig met haar werk gereed zal zijD. De regeering ontvangt dagelijks veel brieven uit Nederland, Frankrijk en Euge- land, waarin zij met haar besluit wordt gelukgewenscht en bet verlangen naar een spoedige beslissing wordt uitgesproken. Wat wel vaststaat is, dat het wetsbesluit duidelijk zal worden gesteld, teneinde alle neiging tot ontduiking te voorkomen. Aan den anderen kant zal de wet met alle moge- lijke en gewenschte billijkheid worden toe- gepast. Wat wordt onder den leeftijd van 40 jaar verstaan De commissie heeft beslist, dat de Belgen, die voor 1 Januari 1876 zijn geboren niet in de oproeping begrepen zullen zijn. Het is cigenaardig, dat een enkel lid van bet Belgische Parlement onder het wetsbesluit zal vallen en, althans in begin- sel, zal moeten dienen. Dat is de heer van Cauwelaert. Er zijn wel tien af- gevaardigden, die nog geen 40 jaar zijn, maar van die tien zijn er vier in Belgie gebleven en de anderen de heeren Bri- faut (Dinant), Philippeville, Crick en Deveze (alle drie Brussel), Pastur (Nevele) en Pecher (Antwerpen^, zijn al van 4 Au gustus 1914 in dienst. (N. R. Crt.) Benoeming. Bij Ron. besluit is benoemd. tot gezworene van den Willem Leopoldspolder (Nether lands cli gedeelte), de beer J. Yerhage te Retranchemcnt. Distribulie van eonc lading chili. 'sGRAVENHAGE. Wij vernemen, dat het stoomschip Riouw, geladen met ongeveer 8000 ton chilisalpeter, na geruinien tijd door de Engelsche autoriteiten te Kirkwall te zijn va.stgehouden, thans is vrijgegeven.en heden- avond te IJmuiden wordt verwaclit. Verder vernemen. wij, dat het Neder- landscn Landbouwcomite er hij den Minis ter van Landbouw op aangedrongen heeft, de met de Riouw te verwachten lading chili- salpeler alsnog te doen distribueeren. Nader wordt uit betrouwbare bron verno- men, dat de met het stoomschip Riouw te verwachlen lading van 8000 ton chilisalpe- ter, alleen zal worden gedistribueerd aan die personen, die het beslist noodig hebben, en dat de lanabouwers, die de salpeter niet noodig hebben, daarvan mededeeling moeten doen aan hunne gewone handelaren, die die salpeter voor hen zullen bewaren. De Duilsche gouverneur in Belgie en ile Bclgisehe dienslpiiciiligen. Het Duitsche gezantschap zendt bet vol- gende communique: Eene verklaring van den generaal -gouverneur in Belgie. Er zijn in den laatstentijd opnieuw po- gingen gedaan- am de be vol king van het ge- neraal-gouvernement te verontruslen, door middel van persberichten, waarin heweerd wordt, dat de Duitsche Regeering voorne- mens is, Belgische dienstplichtigen door dwangmiddelen in het Duitsche leger in te lijven. Naar aanleiding hiervan verklaar ik nog eens uitdrukkelijk, zooals ik bet reeds meer dan eens gedaan heb, dat d|eze kwaadwil- lige geruchten elken grond missen. (get.) Freiherr VON BISSING, generaal-oberst. EERSTE KAMER. In de zitting van heden werden na eenige discussie aangenomen een reeks wetsont- werpen, waaronder dat tot regeling van het gebreid; lager ondervvijs, dat tot wijziging der wel op liei lager onderwijs (in het be- lang der geimobiliseerde onderwijzers, die exam en wenschen te doen voor de lioofd- akte), voorts betreffende een buitengewoon oorlogscrediel, bestendiging van den staat an beleg (vier wetsontwerpen), verhooging van de maximumvergaeding voor het kost- winnerschap van dienstplichtigen bij de mi- litie enz. De zitting is daarna verdaagd tot eincje Juli. TWEEDE KAMER. Voortgezel werd de heliandeling \ran die verdedigingsbetasting en van het ontwerp der heeren Bos c.s., betreffendie eene hef- fing ineens. Door Minister Van Gijn werd er op ge- wezen, dat er geen sprake nicer kan zijn, van de belaling onzer buitengewonc uitga- ven door eene lreffing ineens af te komen. Bovendien zullen we na den oorlog niet zoo- eel meer produceeren dan thans, zoodat we uitkomst zullen moeten zoeken in ver- sobering. Gil de inkomsten alleen, zullen. de midtdelen niet te verki-ijgen zijn, er zal ook extra-besparing noodig zijn. Men kan dus in die richting te ver gaan, zoodat het kapitaal te veel zou worden aangetast, van extrahesparing komt niets en van inlialing evenmin. Daarom is het best, drie jaar zware belasting en dan nog 12 a 15 jaar minder zware. Spreker is voornemens, de opcenten op de lagere aanslagen der personeele belasting te verantnueren of weg te nemen. De waai-diebepaiing van het onroerend goed naar de verkoopwaarde is noodig. daar an- ders een deel der gran die igenaren 7. a 8 mil- li-oen cadeau zoud'e krijgen. De Minisler is hereid, het bedrijfsinkomen zwaarder te treffen, te beginnen met f 4000 en vooral boven de 10.000 en zal daarnaast de miff- dehnalige vermogens verlichlen, door afron- ding naar beneden, bij de indeeling in klas- sen. Gerepliceerd wordt voorts door de heeren Van den Tempel, Visser van IJzendoorn, De Geer en Koolen. De Tubaniia. De heer Nieretrasz heeft de volgende vra- gen gericlil tot den Minister van Buitenlandj- sche Zaken: Is de Regeering van oordieel. dat die on- derh andelin-gen met de DuiLsclie Regeering, ter zake van de ramp de Tubantia over- komen, in aen nacht van 15 op 16 -Maart 11., hij ae onlvangsl van de laatste nota dier regeering afgeloopen zijn? Dat ook na genoemde nota het feit blijft bestaan, dat de Tubantia niet door een ronddrijvende torpedp, maar door een tor- pedoschot is ondei-gegaan Dat de feiten. dtoor de Duitsche regee ring erkend, in elk geval de aansprakelijk- heid dier regeering voor de ramp en hare gevolgen vaststellen, en of de Regeering voornemens is, van de Duitsche Regeering erkenning dier aansprakelijkheid te vorde- ren en of de Regeering bereid is, indien die Tubanliaz'iak niet door onderhandelingen tot een voor ons land bevredigend eind kan worden gebracht, aan de Duitsche Regee ring voor te stellen, een onderzoek op te dragen aan eene_ door beidie Regeeringen te benoemen internationale commissie dan wel aan liet permanent Hof van 'Arbitrage in Den Haag. moor uJ lagar P.D Il 0t 111 t~

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1