ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6392. Dinsdag 20 Juni 1916. 56e Jaargang. Regeerings-Sajet. I I1ISEL1IE USYAFT De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon Dit BlaS verscliijnt Maandag-, Woensdag- en Yrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, Bij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Keiizen. B1NNENLAND. FEttlbLKTON. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor t tatsr op den dag der uitgave. Bij ondergeteekende kunnen bestellingen worden gedaan voor best ZWSS'i Sajeft, tegen een voor dezen tijd lagen prijs. De Burgemeester, HUIZINGA. Interpellatie over de leveosmitldelenvoorziening. In de vergadering van Vrijdag, waarvan in ons vorig nummer onder laatste bericliten beknopt melding is gemaakt, verklaarde blijkens het verslag der „H. Crt." die heer Brummelkamp, de praktijken van han- delaars enz. niet te willen goedkeuren, maar meende toch, dat men er zich niet zooi over verwonderen moet. Het besef van deii eiseh van Gods wet ts uitgesleten. Alleen in die opvolging der Tien Geboden Gods is your de maalscbappij heil gelegen. (Spreker is door het rumoer sleclit te Verstaan). Spre- kende over de maalregelen der Regeering, kotint hij op tegen de Regeering naar of van den volkswil. De Regeering rooet regeeren, en nu is het volk niet 'aari haar willekeur overgelalen; het heeft zijn verlegenwoordi- gers. De heer Van den Tern pel: Het is een. schandaal, dat gezegd wordt door den heer Duymaer van Twist, dat er visch genoeg isv als men ze maar ontvangen wil. De heer Duymaer van Twist is niet op de hoogle, en als hijooit nog Mens acliter de mi n is ter st at el komt te zitten, dan zorge hij dat be ter te w e ten 1 Tegenover den heer Teenstra zet spre ker in zake den aardappelennood uiteen, dat en waarom Amsterdam niet is inge- gaan op het verzoek (niet de aanbieding) van het distributiekantoor. Spreker leest een telegram voor van den directeur van het levensmiddelenbureau, waarin deze aan Amsterdam aardappelen aanbiedt franco per schip of per waggon, zonder eenige verdere oonditie. De heer Teenstra stelde de zaak gister anders voor en zei, dat het levensmiddelenbureau de aardappelen alleen per schip had aange- boden en Amsterdam ze alleen per waggon wenscnte te accepteeren. De heer Teenstra: Ik heb het evenals gij voorgesteld. De heer Duvs: Dat telegram heb je er niet bij verteld, waarde vriend, omdat het niet in je kraam te pas kwam. De heer Van den Tempel: De aardappelen- vereeniging heeft de zaak met praktijken, waar een goea koopman zich voor schaamt, vertroebeld. De toestand in het land is zoo, dat alle aardappelen in het land zijn opge- nomen en dat de groote steden in de laatste helft van de volgende week zonder oude aardappelen zitten. Spreker zou dit anders niet hebben ge- zega in het openbaar, maar nu men de schuld geeft aan menschen, die ze niet ver- dienen, deelt hij dit mee. Het is meege- deeld in een officieele aanschrijving van het Rijks-distribuliebureau aan de gemeente Amsterdam. Als er niet onmiddel'lijk ver- amdering komt, voorziet het gemeentebestuur der hoofdstad ernstige voorvalien onder de bevolking. Op dit oogenblik zijn er niet meer dan 45.000 H.L. oude aardappelen be- schikbaar. De Minister van Binnenlandsche H. BERTRAND. Bij het onlbijt kwam het gesprek nog eens op de zeeslang, en met verbazing hoorde Hans, dat Mr. Dikson de mieeining als zou de zeeslang werkelijk bestaan hebben, niet zoover verwierp als zijn leeraar op school. Begrijp mij wel, Geeren; ik zeg niet, dat zij hestaat, maar ik twijfel toch niet aan de mogelijkheid van haar bestaan. Het kwam mij altijd at vreemd voor, dat at die menschen, die beweerden haar met eigen oogen gezien te hebben, zich vergist of zelfs gelogen zouden hebben. Nu heb ik steun gekregen door het onlangs versche- nen werk van den beroemiden Nederland- schen zooloog Dr. Oudeimans over de zee slang. Deze geleerde noemt niet minder dan honiderd zeven-en-tachtig geloofwaardige getuigen, die het dier meenen gezien te hebben, waaronder een paar Engielsche zee- pfficieren en ook Wislicens, kapitein bij de Duilsche vloot. Oudemians meent dan ook, dat er werkelijk zeeslangen bestaan, maar diat deze zich slechts zelden aan de opper- vlakte der zee vertoonen. Zaken is een man, dien we alien vertrou- wen, maar die in het departement van Land- bouw gegooid is en dit Rem onbekende werk plotseling bij zijn reeds omvangrijke taak moet voegen. Hij wordt geadviseerd door den voorzitter der aardappelenvereeniging, den heer Teenstra, die zegtdat men in zake den. toestand te Amsterdam alles heeft gedaan oin dien te verbeteren. Dan kan het njiet anders of de tjoel moet spaak loopen. De heer Marchant: Allen, die de Regee- ringsbemoeiingen hel>l>en bekritiseerd,' zijn in gebreke gebleven te zeggen, wat er in plaats daarvan gebeuren moet. Er is in de Kamer gezegd, dat de oorlog spoedig uit is, maar daar welen we niets van. Waarschijn- lijk is, dat de krijg nog twee jaren duurt. Daarnaar moelen we ons inricliten. De Re geering kan niet nalaten, in de productie in te grijpen. Als men, zooals de lieer Snoeck Henkemans wil, het geheele land socialiseert, en alie bedrijven onder de Re geering brengt, die dan zelf aan het buiten land verkoo.pt, zooveel zij missen wil, d.esor- gainseerl men de maatschappelijke organisa- tie. Bovendien kost het honderden milli- denen De heer Snoeck Henkemans: Het kostniks! De heer Marchant: De heer Snoeck Hen kemans ziel kalis', het voor niets te doen, miaar ik zou hem niet graag met dat doel acliter de Regeeringstafel zet ten. Voor een alleen aart den Minister ver- anlwoordelijken directeur-generaal als le- vensmiddelen-dictator gevoelt spreker niets. Aan een opperbevelhebber hebben we voorloopig meer dan genoeg. Men moet hebben een vertegenwoordiger der Regee ring, die een behooriijke distribute con- troleert. De burgemeesters moeten optre- den als agenten van het Rijksgezag en als ze dot niet willen, kome er een wietfelijke hepaling, die hen er toe - dwingt. Men zeg- ge niet: „dat gaat niet tegenover zoom hoog man als de burgemeester van Am sterdam of Rotterdam De neer Duys: Neen, neen, neen, daar zSt 't 'm niet in,! De vrijziimig-'die- mokraten willen t liefs't de dwangmaat- regelen opheffen. Dan wordt het leven (Itiurder, maar duurtetoeslagen kunnen daarin voorzien, zeggen zij. Als de ge- meentebesturen die geven, moeten ze de belastingen verhoogen en dan gaan de rij- ken de gemeente uit. Waar wil de heer Marchant het geld vandaari halen? Hij was de felste tegenstander van het 50 per- cents-amendement op de oorlogswinstbe- lasting. Spreker deelt de ervaringen van het Zaandamsche gemeentebestuur nopens de aardappelenvereeniging mee. Herhaalde ma- len heeft men om aardappelen geseind, maar niets gekregen. Wat men kreeg waren cir- culaires, maar men wenschte in plaats daar van aardappels. (Gelach) De vischdistributie is treurig. Het Zaan damsche gemeentebestuur wilde natuurlijk dadelijk meedoen, maar alleen kwam nu en dan' 's een klein partijtje of een zo.otjti rotte schol, die afgekeurd m:oest worden. Ook kreeg men „als maar" circulates, dat spieriiig zoo n mooie visch was en dat er zooveel eiwit in zat, maar de spiering zelf kreqg men niet. De heer Duymaer van Twist wilae zeggen, waar de visch was, maar ik vraag: „waar is de heer Duymaer?'' Een stem: In de legercommissie. De heer Duys: Dan hoop ik, dat hij daar minder hot vangt dan hier! Wat betreft de vetvoorziening, men heeft herhaalde malen om vet gevraagd en steeds kreeg men geen vet, maar circulates, Maar dan is het toch verwonderlijk, dat men zulk een ondier niet alleen nooit heeft kunnen meester worden, maar dat men zelfs nooit een. sketet ge von den heeft dat aan land gespoeld is, merkte Be.rger ongeloovig op. Datzelfde zeggen ook de geleerden, die het bestaan van de zeeslang voor onmoge- lijk houden. Mij is ook slechts een geval bekend, waarin Noorweegsche visschers zulk een mionster aan het strand hebben gebracht en dit is helaas heeds zoolang geleden, bijna twee eeuwen, dat men dit bericht niet meer vertouwen kan. Dat er geen skeletten van zeeslangen gevonden wordenis echter zeer natuurlijk, want zoodra het dier -sterft, zinkt het. En vergeet niet, dat men tot voor kor- ten tijd het bestaan van den reuzenkraken heeft ontkend, totdat men werkelijk zulke mdnsters gevonden heeft, die zeer wd in nstaat zijn met een duiker een strijd op leven en dood te voeren. Ik zeg dus niet, dat er zeeslangen zijn, maar voor onrnoge- lijk hoiid ik het niet. Misschien vinden wij ze dan nog weleens in een dierentuin of een aquarium, eindigde Mr. Dikson zijn betoog glimlachend, maar dan zouiden deze voor zulke ga'sten wel een weinig anders inge- rioht moeten wo'rden, want de tegenwoor- dige hokken zijn veel te klein voor de megdphias, zooals Oudemans zijn lieveling reeds heeft gedoopt. „De Vliegende Leeuwerik"kwam, begun- die -spreker een voor een toont onder dave- rend gelacn der Kamer. De Minister aan het woorrl. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden: De Minister van Landbouw doel een kuur, die slechts iets langer duurt dan de gewone zomerva- cantie, waarop een Minister recht heeft, maar hij blijfl de verantwoordelijke man. Het is gemakkelijk te zeggen, dat men een intermedial Minister moet neinen, maar dat gaat met te veel bezwaren gcpaardr Sprekei' heeft de gansche arbeidskracht, waarovei' hij bescnikf, ten dienste van het land gesteld. Als de lieer Schaper mij vraagt, tevens intermediair Minister van Landbouw te worden, zeg ik: ,,gij vraagt te veel". En als de heer Van der Molen de levens- iniddelenvoorziening onder Binnenlandsche Zaken wenscht, begrijpt hij niet, wat er op uit oogenblik Van den tijdelijk-voorzitfer van den minis terra an geeischt wordt; immers hij moet de lelaing van tal van zaken aange- ven. De heer Schaper zei, dat de Minister niiet genoeg voelde voor de nooden. Zulke woorden zijn goedk-oop! Men ga Iiever na, wat spreker doet en denke slechts aan de yerschilleu'de uitvoerverboden. De Minister zal, als ze duurder worden, overgaan lot het in beslag ncmen van rijst en nieuwe aardappelen. Er wordt een uitvoerverbod van een gedeelte van de visch in gereedheid gebracht. Ik heb de laatste acht dagen ont- zetlerad veel gedaan De heer Duys: Dat is juist de felste kritiek op Posthuma! Minister Cort: van der Linden: Men moet allereerst het oog er op gericlit liouden, dat er voldoende voorraden zijn en daaraa kan men zicli met de prijzen bemoeien. De Re geering kan niet de verantwoordelijkheid voor den handel op zich nemen," daar dit schade zou aoen aan haar neutraliteitspoli- tiek, Het denkbeeld van centrale leiding bevat een gezonde kern en spreker zal het gaarne in ernstige overweging nemen. Dat de Minister zich verheugt, verantwoordelijk heid op de commissies te kunnen afschui- ven, is niet waar. Als men werkelijk is van het hout, waarvan men Ministers snijdt, verheugt men zich in eigen verantwoorde lijkheid. Maar als er Kamerleden zijn, die de schuld willen geven aan de poliliek der Regeering, zeg ik, dat do- commissies ook schuld liebbeuEn in die commissies zit ten de Kamerleden De heer Schaper: Ik begrijp niet, hoe u dat durft zeggen. Nu kan ik opnieuw be gin n en! De Minister: Het is goed, dat er Kamer leden in de c-ommissies zaten, want nu kun nen ze kennis nemen van de aan het vraag- stuk verbonden moeilijkheden. Als de hee- ren meenen, dat Kamerleden in die commis sies geen zilting moeten hebben, hadden ze de betrekking niet moeten aanvaarden. Een uniforme regeling der Regeerings- broodkaarten is niet mogelijk, maar de Mi nister wil trachten, een andere te maken. De heer Schaper merkt in zijn tripliek op, dat de heer Duymaer voor de Regeering in" de bres is gesprongen in zake de visch uit kleina, politieke overweging. Hij verdient volkomen het verkleinnaampje, waaronder hij bekend is. Als de heer Pos- thuma over liel lidmaatschap van de levens- middelencommissies door Kamerleden denkt gelijk de heer Cort van der Linden, zal de Kamer er later over spreken en moet zij ue consekwenties er uit trekken. Wat spre ker betreft, doeken de commissies onmidr stigd door heerlijk weer, snel vooruit. Door den Santa-Cruz-Archipel, langs de eilanden St. Christeval en Malaita zette zij koers naar de groep van de S atom onsei land en. Zoo nu en dan landde men op een van de kleine eilanden, somis lag het jacht een geheelen nadit voor anker, soms vier-en-twinlig uren, voor de met palmen bedekte eilanden. De kleine stoombarkas was steeds spoe dig gereed om Mr. Dikson en Hans, meestal zonder Berger, die het gezelschaj) van den Engel-schman zooveel mogelijk vermeed, naar een der eilanden te brengen. De natuur op deze eilanden was verrukkend schoon, en ook Mr. Dikson en zijn gast kwamen dikwijls in aanraking met de inboorlingen. Het waren niet racer de knappe flinke Polynesiers, die Hans op Samoa had ge zien. Men kon deze inboorlingen al rekenen tot de andere volkerengroep van de Zuid- zee, de Melanesiers. Maar al waren hun ge- laatslrekken niet schoon gevormd, van de maimen evenmin als van de vrouwen, toch waren het krachtige menschen, die men niet gering moest schatten in den krijg. Allen liepen bijna naakt rond. Toen Hans en Dikson in een stil dal van Malaita een troepje inboorlingen ontmoet- ten, in vollen krijgsdos, over het geheele lichaam beschilderd en getatoueerd, schrok zelfs onze flinke jonge vriend en monsieur Richard Perroquet, dien zij hadden mieege- nomen, verklaarde kort en bondig, dat een bescbaafde Eranschman zich met zulk ge- dellijk op. Als ze een goede regeling in den weg slaan, moelen ze -geen dag langer be staan. 't Yerbod van veeuitvoer helpf niet. De beesten zijn in het land, maar zij blijven leven. 't Is jammer voor de beesten (ge lach), maar daar hebben de menschen niets aan. Overtreaers in zake de levensmiddelen- voorziening behooren te worden gestraft, als t kan, zwaar. Maar in elk geval, als een speculant cen dag of wat in de kast komt, knapt hij er van op. (Gelach). Minister Cort van der Linden: Om den dief te hangen, moet je hem eerst vangen. De voorzitter dankt den Minister voor de gegeven inlichtingen, sluit de beraadsla- gingen en verdaagt de vergadering tot Dins- dagmorgen 11 uur. Gifl van de Koningin. Holl. Nb. meldt uit Weenen aan de Nienwe Ct. Naar de Reichspost mededeelt, heeft Koningin Wilhelmina op een schriftelijk verzoek vande echtgenoote des burgemeesters van Weenen, verscheidene wagons gecon- sentreerde melk laten sturen voor kinderen en vrouwen. Het blad roemt dit waarlijk koninklpke antwoord van het moederhart der Roningin. Het koninklpke geschenk wordt verdeeld onder de arme vrouwen der reservisten. Langer in diensl houden van ingelijfden bij de militie. In de memorie van antwoord op het Tweede Kamer-sectirverslag van 't wets- ontwerp tdt het langer in dienst houden van ingelqfden bp de militie, zegt de Re geering Reeds bij vorige gelegenheden heeft de Regeering ontvouwd, dat, zoolang in den toestand in het buitenland geen gunstige keer komt, de belangen van ons land niet gedoogen tot geleideigke demobilisatie over te gaan. Zij kan thans slechts herhalen de vroegere afgelegde verklaring, dat, zoodra die belangen zich tegen demobilisatie, ge- heel of gedeeltelijk, niet meer verzetten, daarmee geen dag zal gewacht worden. De opraerkingen betreffende de omstan- digheden, waaronder de manschappen hun dienst moeten verrichten, welke opmer- kingen in het verslag slechts worden aan- gestipt, meent de Regeering thaDs te kun nen laten" rusten. Wanneer het departement van Oorlog een klacht bereikt, waarin wordt vermeld dat van de bestaande verlofsbepalingen in voor belanghebbenden ongunstigen zin wordt afgeweken, wordt een onderzoek ingesteld. Blijkt daar bij dat de klacht gegrond is, dan wordt de gemaakte fout zooveel mogelijk hersteld. Een gedenkdag. Zondag 18 Juni was hetde lOle gedenk- dag van den Slag bjj Waterloo. Liditschepen. (Officieel.) Het departement van Marine deelt mede dat in verband met de uit- breiding van het Engelsehe mijnenveld in de Noordzee behalve de reeds vermelde voorgenomen veiplaatsing van het lichtschip wNoord-Hinder", ook het lichtschip ,/Schou- wenbank" zal worden verlegd. spuis niet inocht afgeven. Al was het uiter- lijk' van de mannen ook afschrikwekkend, toch waren zij gastvrij en vriendelijk. Zij begroetten de vreemdelingen met luidejuich- kreten: „\Velko'm, welkom! en leidden hen naar het naaste dorp. Hans had onderweg tijd, de merkwaar- dige veusiersclen van de wilden op zijn gemak le bekijken. Over het geheele li chaam, vooral over de boost en den buik, waren slangvormige inkervingen gemaakt. Bij een van' ae jonge maimen, die zeker eerst kort geleden onder de krijgsLieden was lopgenomen, \yaren deze inkervingen nog niet geheel diclit; de arme kerel leed duldelooze pijnen en kreunde bij iedere beweging; de anderen echter lachten hem uit; zij genolen van zjjn lijden. Het haar van de mannen, evenals van de vrouwen, die in het dorp waren achter- gebleven, was wit geverfd met kalk, som- migen droegen groote, fraai gesneden kam- men van scnildpad in het haar. Zij hadden verscnillende soorlen van wapenen; er wa ren er bij, die aan het scherp geheel uitge- tand waren en dus verschrikkelijke verwon- dingen moesten veroorzaken. In het dorp werden Dikson en Geeren feestelijk outhaald voor de tent van dAn hoofdman. De vrouwen bereidden weer den gebruikelijken kawa-bowl, waarvoor Hans, dank zij de herinneringen aan Samoa, een onverwinlijken afkeer koesterde; toen kwam een van de oudsten van het dorp aairdra- Ds nieuwe ligplaats van dit lichtschip zal zijn ongeveer 51° 41 '/2N.Br, en 3° 18' O.L. van Greenwich. Uilvoer verboden. Verbodcn is de uitvoer van staal en ijzerafval, benevens oud ijzer en oud staal. Uilvoer van luxegroenten. Het St.bld no. 277 bevat een Kon. be- sluit van den 15den Juni 1916, houdende verbod van uitvoer van spinazie, andijvie, postelein, peulen, dorperwten en capucijners, van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft alle burgemeesters in Nederland telegrafisch ge vraagd, opneming te doen van den voorraad aardappelen in hunne gemeenteD, in ver band met een voornemen tot inbeslagneming der aardappeleD. Zaterdag zijn te Zwolle alle voorraden aardappelen, die ter markt. waren aange- voerd, van regeeringswege in beslaggenomen. De markt was 8,per H.L. De regeering betaalt echter 3,15 per H.L. Nekkramp. Van 7 tot 13 Juni kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad de volgende gevallen van menigitis cerebros- pinalis epidemicaden Haag 3, Ede 1, Harderwijk 1 en Venray 1. Buurteloeslag geweigerd. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers is, naar het Hdbl. meldt, besloten, dat door de leden de gemeentelijke duurtetoeslag op de sala- rissen zal worden geweigerd. Tevens werd het besluit genomen te adresseeren voor een algemeene herziening van de salarissen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Van het Westelijk oorlogstooneel komen in hoofdzaak slechts bericliten van artillerie- aclie, die nog tot geen ondernemingen van gnooten omvang leidde, schrijft het „Alg. Hbl.". Alleen aan den Mort Homme is het ook tot belangrijke infanterieactie gekornen. De Franschen verklaren, dat ze hier een deel van de door den vijand bezette stellin- gen heroverden en dat alle pogingen der Duitschers, om hen te verdrijven, misiuk- ten. De Duitschers van hun kant beweren, dat de Franschen tijdelijk eenige winst be- haalden, maar door een tegen'aanval 'weer werden verdreven. Volgende legerberichten zullen moeten leeren, welke voorstelling ten slotte de juiste is. In elk geval ecliter gaat het hier om een succes van niet beslissende beteekenis, zoodat er geen aanldiding is hier- op tlians dieper in te gaan. Ook aan het Italiaansche front zijn er geen wijzigingen van belang en ondanks venschillende, wederzijdsche, plaatselijke suc- bessen, blijft de toestand hier zoo, dat na de eersle Italiaansche tegenslagen de vijan- den elkander vrijwel in evenwieht houden. Het belangrijkste oorlogstooneel blijft dns voorloopig nog het Oostelijke, waar de Rus- gen met een bord vol dikke, witte woirmen, die hij den vreemdelingen als een bijzondere lekkernij aanbood. iIoezeer de gaslen ook hun best deden zich te voegen naar die zeden van het land, het was hun onmogelijk deze spijs te nuttigen. Zij bedankten en het werd hun gelukkig niet kwalijk genomen, de voor- name grijsaard al de wormen lachend en grijnzend in lioogst eigeii persoon op._ Als afscheidsgeschenk kwam het opper- hoofd aandragen met een klein, vet, verge- noegd knorremd varkentje. Op hetzelfde oogenblik echter, dat hij met het lieve beestje voor den dag kwam, verscheen ook monsieur Perroquet, die ontsteld kwam aan- loopen. Zijn gelaat was aschvaal, en als hij zijn haar niet zoo kort had afgesneden, zou het zeker te berge zijn gerezen. Hij zag er allererbarmelijkst uit, de arme monsieur Perroquet,. en hij, die anders zoo angstvallig waakte voor het in acht (netnien van de goede vormen, drong zich nu, als om hulp zoe- kend, zonder eenig respect tegen zijn heer en gebieder aan. O, mijnlieer, mijnheer, verbeeld u, wat ik heb gezien. Mr. Dikson lachte, hij wist reeds welk een hela van den kouden grond monsieur Richard was. (Wordt vervolgd.) COURANT DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1