ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Onderwijzeres. AANBESTEDINGL No. 6390. Donderdag 15 Juni 1916. 56e Jaargang. Meer uitgebreid Lager Giiderwijs. Onderwijzeres, IlIBIUJI lESIAPf De Ooriog, ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: FIUILLITOBT. T E K O O P: Telefoon 33. Bit Blad Yerschijnt laaMag", Woensdag- en Vrijdagavend, uitgezenderd op Feestdagen, bi] de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Uitbetaling Militie vergo edin gen. aan te besteden: het uitdiepen der haven in den Margarethapolder. STRAATVUIL te Zaamslag BINNENLANQ. ■Per 3 maanden binnen de stad fl.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekendc Handelsadvertentien bi] regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 llltr op den dag der uitgave. het op het daarvoor bestemde terrein lif/gende vevzamelde in massa of in twee of drie perceelen. BE OPROEPING VAN HET BELGISCH LEGER. TER NEUZENSCHE COURANT. De Burgemeester van TER NEUZEN rnaakt bekend, dat in verband met de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten voor Zeeland, de uitbetaling van vergoedingen aan de betrekkingen van Militie-, Landweer- en Landstormplichtigen op 16 Juni 1916, zal plaats hebben op de GEMEENTESECRETARIE (voormalig Kantongerecht op de Markt.) Ter Neuzen, 14 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Aanvragen tot toelating tot de school voor m. u. 1. o. in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan voor 1 Juli 1916bij het hoofd dier school (W. WlEBERDINK.) Ter Neuzen, 14 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABF.KE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG roepen op, sollicitanten naar de met ingang van 1 September a. s. vacant komende betrekking van aan de Openbare Lagere Dorpsschool (hoofd de heer P. C. de Moor) in het bezit van akte j en k. De jaarwedde bedraagt /'S5,boven het wettelijk minimum, terwijl voor het bezit der akte k f IOO?— wordt genolen. De belooning voor het geven van her- halingsonderwijs bedraagt 60 cent per gegeven lesuur Inzending van stukken voor den |s«en Juli a.s. Zaamslag, den 6den Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester J. STOLE Lzn., Secretaris Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, zullen op Vrijdag 16 Juni 1916, des voormiddags 9l/2 ureten Raad- huize dier gemeente trachten Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding franco ter secretarie worden bezorgd. Inlichtingen zijn te bekomen by den havenmeester I. Wisse. Zaamslag, 6 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. DOOR H. BERTRAND. 48) - Zij zaten in het Meine laboratopium, dat zieh naast de hut van Mr. Dikson bevond en dat deze voor zijn onderzoekinigen van dieren der diepzee had ingericht. Hans had, onder Mr. Dikson's bekwame leiding, zorg- vuldig' een dikbuikigen visoh van zijn vleesch ontdaan, zoodat er niets dan het geraamte was overgebleven, en de Engelschman was onderwijl bezig in de kasten, waarin de flesschen met spiritus stonden. Terwijl bun handen zie-li aldus onledig hielden, vertelde ieder op zijn beurt van zijn vaderland. Mr. Dikson sprak over een fraai Engelsch landgoed met een schoon, groen park en Hans vertelde van zijn vaderstad. Eensklaps knikte de Engelschman en zei als terloops O, ik ken die vriendelijke stad ook bij glimlachte ik heb er weliswaar slechts een nacbt vertoefd. Wacbt eens, Geeren, er is daar een uitstekend hotel, hoe heette het ook weer?het hotel Continentaal juist! Dat kon natuurlijk een toeval zijn. Maar Aanmeldipg ter Secretarie WOOF of op 16 Juni ISS6. Zaamslag, 8 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Broosl zonder gist. Men schrijft van bevoegde zijde aan „De Maasbodc" „De uitvoer van gist stijgt met den dag, de prijzen er van worden steeds hooger. „Er blijfl. thans zoo'n klein quantum in Nederland, dal wij het ergste moeten vree- zen en binnenkort voor het geval kornen te staan, dal de bakkers geen gist meer kun nen krijgen om bun brood te bakken. „Er worden op het oogenblik door bet l)iiitenland zulke enorme prijzen voor de gist betaald, dat grossiers bijna alles uit- voeren en slechts een klein gedeelte, en clan nog tegen hooge prijzen, ter beschik- king van de kleinbandelaren slellen." DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Rnssisehe offensief. De opniarsch der Russische Iroepen op bet front van de Pripet tot aan de Rpe- meensche grcns heeft nu ruim een week geduurd. De resultaten zijn zoo schrijft de „H. Crt." verbluffend voor leeken zoo- wel als voor strategen, die die, reeds ontel- bare malen beslissend verslagen Russen, nog Slechts tot defensieve krachtsinspanning in staat rekenden. De Russische stoomwals rolt weer Galicie biitnen en tevergeefs trachten de Oostenrijkers, bijgestaan door Duitscbe reserves, den Russischen bandjir af te d am- men. In 't kort samengevat zijn de Russen op drie plaatsen door de Oostenrijksche linies heengebroken, nl. in de streek van Luck, in de streek van Buczacs, aan de Strypa, en ten Noord-Oosten van Czerno- witz. Zooals te verwachten was, heeft het aanvalsterrein zich uitgebreid tot de Boeko- wina, waar Zaterdag de Russische generaal Lestsjisky een belangrijke Oostenrijksche stelling ten Noord-Oosten van Czernowitz, vermeeslerde. In deze streek werden een Oostenrijksche generaal en 21.000 man ge- vangen gemaakt. Zondag werd slag geleverd oim de voor- steden van Czernowitz, de hoofdstad van Boekowina, die de Russen wel spoedig weer zullen binnentrekken. Behalve het belang rijke succes in de Boekowina zijn de Rus sen over de geheele linie vooruit gedron- gen. Na Luck is Doebno bezet, waardoor de Russen zich den weg banen tot het Noor- delijk deel van Galicie, welk gebied zij reeds eeumaal in bezit hadden. Gemeld wordt, dat Lemberg door de Oostenrijkers wordt ont- ruimd en dat de Russische verkenners al diep in Galicie zijn doorgedrongen. Op 't oogenblik dat het Russische offen sief nog voortduurt, kan worden vastge- steld, dat het een eerste klas militair succes is. In een week tijd 1700 officieren met een generaal en 113.000 manschappen ge- vangen genomen. Dit herinnert aan den tijd verwonderlijk, het deed Hans toch pijnlijk aan. Hij was blij, dat Berger niet aanwezig was. Die woorden hadden diens argwaan ongetwijfekl nieuw voedsel gegeven. Het werd nog erger, toert Dikson ver- volgde: Het is nog niet eens zoolang geledee dat Ik uw vaderstad bezocht heb, eenige weken slechts. Veel heb ik weliswaar niet van de stad gezien, want ik kwam's avonds iaat aan en vertrok den volgenden morgen reeds vroeg. Plotseling scheen hij aangegrepen te wor den door een zwaarmoedige stemmiqg. Hij liet zich vallen in een stoel en bedekte met de handen zijn oogen. Het was doodstil in bet kleine vertrek. Toen zei Mr. Dikson smartelijk: Ja, het was een booze, booze tijd; en hoe de verwikkelingen, die mij toen naar Holland voerden, die mij nu naar zee dre- ven, nog zullen eindigen, wie kan datwelen? Hij had halfluid, als in ziclizelven ge- sproken, hij scheen de tegenwoordigheid van den jongeman te zijn vergeten. Hans waagde het niet hem lets te vra- gen. Hij huiverde er voor, meer te zullen hooren, hij huiverde voor het oogenblik, dat hij door een naider onderzoek een vree- sehjke zekerheid zou verkrijgen. Maar het kon niet zijn. Hoezeer de sehijn ook tegen hem was, deze man, die iederen voor den loopgravenstrijd aan het Oostelijk front. De Russen zijn er in geslaagd het Oos tenrijksche front te doorbreken en aan 't rotten te brengen. Zullen zij de beweging ef in kunnen houden? Er zijn reeds teeke- nen van een nieuw, in haast opgekomen Duitsch offensief van Hindenburg. Jlen imeldt, dat hij nil zijn slag wil slaan tegen Riga. Maar naar de communique's, zoowel de Duitsche als de Russische, te oordeelen, heeft de Duitsche actie nog niet veel Om 't lijf. Ook bieden de Dnitschers hun fel- besprongen bondgenoolen hulp bij 't ver- tragen van den Russischen opmarsch en dit gelukte op enkele punten, o.a. aan de Styr, waar de Russen weer naar den rechteroever der rivier terug moesten. Later schijnen de Russen dezen tegenslag weer te hebben her- steld. Bij Buczacz (aan de Strypa) moesten de Russen terugwijken en verloren zelfs 1300 man aan gevangenen. Het valt echter te betwijfelen of deze pogingen der centralen het Russische offen sief kunnen stuiten. Gemiddeld maakten de Russen in de afgeloopen week 14.000 gevan genen per dag. Om deze prestatie te niet te kunnen doen zullen de centralen heel wat kracht dienen te ontwikkelen. De omstan- digheden zijn hun daarbij niet guustig, nl. de uitbreiding en verlenging, die het front verkrijgen zal door den Oostenrijkschen te- rugtocht. In Mei, bij de doorbraak der centralen door het Russische front, werd deze Sterk naar het Westen gebogen linie, langzamerhand ingekort, en de Russische fronllijn liep voor ruim een week bijna in een rechte lijn. Deze wordt nil weer om- gebogen. (in de rich ting van Galicie) en op 't veel ruimere front zullen meer troepen noodig zijn dan de Oostenrijkers in Wolhv- nie en Galicie h.adden m die niet voldoende zijn gebleken voor de verdediging van de sierk-uitgebouwde linies. De centralen staan dus voor de moeilijkheid om over een groo- ter front een in aantal sterkeren vijand te_ moeten tegen houden. De Russen hebben als aanvallende partij ongetwijfeld ook zware verliezen gehad in de verslreken bloedige week, maar hun re serves zullen hun juist in staat stellen over een breeder front te kunnen optredem De slrijd op de overige fronten onderging met de Pinksterdagen geen wijziging. DE MORT HOMME. De „Frankfurter Zeitung" vertelt van den gevluchten Dooden Man. Ze drukt twee kaartjes af, ontleend, naar het blad mee- deelt, aan buitgemaakle Fransche stafkaiu-- ten. Op de kaart van 29 Ma art sLaat de Mort Homme dog ten Noord-Westen van demeest Noordelijke der twee hoogten 286, waarlus- schen de weg Cumieres—-Esnes loopt. Toen hadden de Duitsche troepen deze helling al sedert 14 dagen in hun bezit en Fransche tegenaanvallen waren mislukt. Van midden April af begonnen de Franschen nieuwe heroveringspogingen, doch vergeefs. Nu ver- plaatslen zij den berg. De kaart van 18 April toonl plotseling den Mort Homme ten Zuiden van de meest Zuidelijke der beide hoogten 286 en van den weg Cumieres— Esnes. Hij is 800 meter verder gewandeld. Ook hoogte 295 is voor de Duitschers ge- vlucht naar den overkant van den weg. Het heeft niet geholpen. Op 24 Mei hebben de Duitschers ook de plaats veroverd waar- heen. de Doode Man was gevlucht. Naar het Petit Journal meldt, zullen van de opgeroepen Belgen de gehuwden tot 40 jaar voor den disnst achter het front worden gebruikt. Ze zullen nl. de onge- dag opnieuw blij ken gaf een edel hart en een diep gemoed te bezitten, kon niet tegen recht en zeden gezondigd, zich vergrepen hebben aan vreemd eigiendom. Al rekende Berger, gelrouw aan zijn beroep, Mr. Dikson tot het ergste in staat, Hans voelde, dat zijn vriend ongelijk en hij gelijk had. Den volgenden dag deed het sleepnet een nuerkwaardige vangst, al verdween deze ook terstond weer in de diepte van den oeeaan. De machine, die het kabeltouw oprolde, had dezen keer zwaarder work dan anders. Mr. Dikson voorspelde reeds, dat het net iets bijzonders zwaars zou bevatten. Einde- lijk verscheen het tot aan de oppervlakte en op hetzelfde oogenblik schreeuwde Hans ook reeds Een slang, een reuzenslang! Werkelijk stak een groote, monsterachtige kop,boven het water uit, het bovendeel van een dik slangelijf werd ongeveer op een meter lengte zichtbaar. Het geweldige dier had den muil wijd opengesperd en deed wanJhopige pogingen om zich uit de mazen van het net, waarin het gevangen zat, te be- vrijden. De helft van de bemanning was naar bakboord. gesneld om het zeldzame schouw- spel gade te slaan. Iedereen gaf zijn mee- ning ten beste. Zal ik het kanon op dat monster laten afvuren? \Toeg de kapitein opgewonden. huwden in de munitiefahrieken, in de hulp- dienslen en bij de militaire administratie vervangeu, opdat deze naar het front kun nen gaan. De ougehuwden van 35 tot 40 jaar zullen ook slechts voor hulpdiensten worden gebruikt. DE BETEEKEMS VAN VAUX. In een artikel, dat de //Times" Zater dag wijdde aan den oorlogstoestand, kwam de volgende objectieve beschouwing voor over de beteekenis van den val van Yaux z/De vermeestering van de vernielde ru'ines van jhet fort Yaux heeft een onbetwist- baar gevolg, dat wij goed doen, openhartig te erkennen. Het brengt de Duitschers iets dichter bij de stad Verdun dan zij er nog ooit waren geweest en onze bewon- dering voor de roemrijke verdediging van het fort Vaux mag bet feit niet verdoe- zelen, dat de vijand eenigen vooruitgang heeft gemaakt. Ook beboeven we niet al te veel gewicht te hechten aan den hoogen prijs dien hjj ervoor heeft betaald. Dat is zjjn eigen zaak en wij zijn geneigd te meenen, dat wellicht de pers van de ge- allieerden te veel den nadruk heeft gelegd op de Duitsche verliezen voor Verdun. Wij mogen ervan overtuigd zijn, dat te voren was berekend wat bet zou kosten en dat de groote stapels Duitscbe dooden niet te verklaren zijn uit enkel krank- zinnigbeid. De Duitsche aanvoerders zijn goed op de hoogte van het verliezenper- centage, dat hun volgzame troepen in staat zijn te verdragen en indien zij in staat zijn ben er toe te krijgen bij boopen in den dood te gaan, dan doen wij beter. het doel te bestudeeren dan hun verliezen te schatten." TER NEUZEN, 14 Jnni 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van beden luidt als volgt Hoogste barometer stand 760.0 Bodo. Laagste barometerstand 755.0 Oost Pruissen. Verwachting tot den avond van 15 Juni Matige tot krachtige westelijke tot noorde lijke wind, meest zwaar bewolkt met tijde- lijke opklaringen, waarsehijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Hulp in Nboid. Jl. Zaterdag werd in het logement z/'s Lands Welvaren" de 23ste jaarvergade- ring gehouden van bet uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood". Uit de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, bleek dat het leden- tal bedraagt 366, het aantal donateurs 56. Ontvangen werd aan contributie der leden f 1628,71, aan donateursgelden en andere inkomsten 314,48, totaal 1943,19. Uitgegeven werd aan ondersteuning der zieken f 1742,11, aan verschillende uit- gaven 424,53, totaal 2166,64, alzoo een nadeelig saldo van 223,45. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans 2011,506. Voor de afdeeling //Steunkas" werd ont vangen de som van 177,68. Uitgegeven werd aan ondersteuning van langdurige zieken de som van f 114,Aan andere uitgaven f 5,totaal 119,Alzoo een batig slot van 58,68. De eerste stuurnian wilde een harpoen halen; eenige jnatroze'n sprongen reeds op de verschansing om bet dier een warme ontvangst op het dek te bereiden. Slechts monsieur Perroquet stond er bij met sid- derende knieen en klaarblijkelijk gereed om op hetzelfde oogenblik, dat het beest liet dek zou bereikt hebben, te verdwijnen en zich op te sluiten in de kajuit. Het is de zeeslang, waarlijk, het is de zeeslang! riep hij uit. Voorzichtig, voorzichtig, langzaam! be- val Mr. Dikson den ma frozen, die aan de machine stonden. Wij willen beproeven om de slang heelhuids aan boord te brengen, ik heb zelden zulk een fraai exemplaar van een hydrophis gdzien! Tevergeefs, juist op het oogenblik, dat de kop van het dier de hoogte der verschan sing bereikt had, toen reeds de staart, dien hij gebruikte om te zwemmen, zichtbaar werd, braken de touwen onder de waiiho- pige bewegi'ngen van het dier. Het ver dween in de diepte; Hans kon nog juist zien, hoe het bliksemsnel in de golven on- derdook. Jammer, zeer jammer! riep Mr. Dikson uit. Ik zou graag het skelet gehad hebben. Nu, een zeldzaamjlieid van den allereersten rang iis de hydrophis juist niet, wij zullen ons moeten troosten. Daar kwam de kamerdienaar, zichtbaar Het kapitaal der afdeeling bedraagt thans 510,39. In het afgeloopen jaar is het noodig geworden dat de uitkeeringen met 1, per week werden verminderd, en werden teruggebracbt op 5,per week. Comitc lot sleitn aan Belgische soldalen. Door de alhier gevestigde afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen van bovengenoemd comite werden gedurende de maand Mei naar het Belgische front gezonden192 zakdoeken, 317 paar kousen, 358 pakken tabak en 2150 sigaren. De Pinksterdagen waren zeer vochtig en guur en brachten daarom een streep door de rekening van vele vacantiehouders, die gedacht hadden een paar dagen in de vrjje natuur door te brengen, en werkten ook zeer storend op de feestelijkheden die in de open lucht moesten plaats hebben. Er waren bier Maandag nog ongedacht veel vreemdelingen aanwezig en in de verschillende lokalen waar aan Terpsichore werd geofferd, was bet over het algemeen zeer druk. Concours Ilippique te Axel leek het ook al bijzonder slecht getroffen. Men bescbikt daar echter over een gunstig terrein. Al regent het veel, bet water zakt daar spoedig door den bodem en zoo besloot het bestuur de aangekondigde wed- strijden te doen doorgaan. De verschillende wedstrijden hadden onder groote belangstelling plaats, er waren on- danks het ODgunstige weder tal van toe- schouwers zoowel uit Axel als uit de omgeving op het terrein. Dc feesten te IJzendijke hadden veel van het weder te lijden. Maan dag kon alleen de voorgenomen optocht plaats hebben. Een tafereel in den Jaten avond aan dc Axelsche bring te Ter Neuzen. 'tWas Zondagavond. Een drietal personen bevinden zich aan den kant van het kanaal. Ze hebben oogenschijnlijk ruzie. Plots krjjgt er een ondanks het gure jaargetijde zin in een bad en springt geheel gekleed in z'n beste pak te water. Hij zwemt naar de trap in de nabijheid, klimt op den wal en het tafreel herbaalt zich hij springt ten slotte weer te water en klimt er weer uit. Op den wal wordt de woordenwisseling nu naar men zou zeggen met nog wat meer animo voortgezet tot de twee anderen den duikelaar beetnemen eu over de leuning der brug tillen om hem met het hoofd naar beneden in het kanaal te smijten. Proestend verschjjnt de zwemmer weer aan de oppervlakte van het water, zwemt naar den wal, klimt er weer op en het drietal vervolgt nu den weg, alsof er niets ge- beurde. Vermoedelgk zal een van het drietal door dat herhaalde bad wel wat afgekoeld zijn. Eene benoeming. Berioemd tot bouwkundige bij den dienst der Staatspoor- en Tramwegen" in. Ned. Indie de opzichter C. de Kiewit te Tand- jong-Karang, Zuid-Sumatra (vroeger te Sas van Gent). Nekkramp. In het Gasthuis te Middelburg is aan nekkramp overleden een soldaat uit bet garnizoen Serooskerke. verlicht, aangehuppeld. Neern u mij niet kwalijk, mijnheer, maar ik heb daareven weer ruzie met onzen Rok gehad en ik wilde nu gaame, dat u als scheidsrechter optradt. Richard, laat ik u een go-eden raad geven: verkerf het niet bij den kok. Ge trekt daarbij aan het kortste eind, hij laat u nog honger lijden. Wat is er nu weer? Mijnheer, de kok wil niet gelooven, dat de zeeslang driehoruderd voel lang is. En ik heb liet toch duidelijk met mijn eigen oogen gezien. Iedereen schaterde het uit van het lachen. Dan hebt ge door het vergrootglas van uw angst gezien,- mijn waarde. De slang was hoogslens twee meter lang, zei Mr. Dikson eindelijk, nadat de alganieene vroo- lijkheid een weinig bedaard was. En om u terstond de gelegenheid te ontnemen om later over het geval op te snijden, wil iki er nog aan toevoegen, dat ge wel het geluk hebt gehad een zeeslang te zien, maar niet de zeeslang, die, naar men meent, in de fa- belwereld thuis behoort en driehonderd voet lang moet zijn. Onze slang was een dier, dat in deze zeeen niet zelden voorkonit. Zoo, en nu kunt ge heengaan en ons on tbij t bestellen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1