No. 6389. Zaterdag 10 Juni 1816. 56e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHOOL M. U. L 0. De Oorlog. De krijgs'bedrijven. Ter visie-Sigging opgavsn van Candidaten. EUSILIJ'E SESHAPX T"W JO BBD JD BL. Uitbetaling Militievergoedingen. T E KOOP: STRAATVUIL te Zaamslag FETJILLETOI. het op het daarvoor bestemde terrein liggende verzamelde in massa of in twee of drie perceeien. rEB VEi7.E\S('IIE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, maakt bekend: dat de van den Burgemeester van de hoofriplaats van het kiesdistrict Hulst otitvangen opgave, ver- meldende de namen, voor letters en woonplaatsen der Candidaten in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 6 Juni Iftl0 gehouden veikiezing ter vervulling van vier plaatsen in de Provinciate Staten ter Gemeente-Secrelarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwiji een afschrift dier alphabetische opgave is aangeplakt. Ter Neuzen, den 8 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat in verband met de a. s. verkiezing voor de Provinciate Staten voor Zeeland, de uitbetaling van vergoedingen aan de betrekkingen ran Militie-, Landweer- en Landstormplichtigen op 16 Juni 1916, zal plaats liebben op de GEMEEN'TESECRETARIE (voormalig Kantongerecht op de Markt.) Ter Neuzen, 9 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op Donderdag 1G Juni a.s. (van 9,2012 en van 1,304,iO uur) de lessen aan genoemde school voor ouders van leerlingen toe- gankelijk zijn. Ter Neuzen, den 8 Juni 1916. Burgemeester-en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE. Secretaris. Aariojeldmg ter Secretarie vodi1 of op 16 Juisi 1616. Zaarnslag, 8 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag, JOB. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. DE ALGEMEENE TOESTAND. Er is weer belangrijk nieuws van ver- schillenden aard te behafldeien schriift de N. R. Crt. In de eerste plaats is het fort Vaux, blijkens het officieele Duitsche bericht, sedert Dinsdagavond in handen van de Duitschers. In de kazematten heeffc een gedeelte van de dappere Fransche bezetting, waarvan de commandant juist met het Legioen van Eer onderscbeiden was, tot het laatst toe stand gehouden. De ver- meestering van het fort, zelfs als men aanneemt, dat er niet meer dan een puin- hoop van over is, is een belangrijk succes voor de Duitschers, wegens zijn beheer- schende stelling ten opzichte van het ravijn van Fleury, een van de toegangswegen naar Verdun van het Noordoosten uit. Havas tracht de beteekenis van het Duitsche succes begrijpelijkerwijze te ver- kleinen, door er nadruk op te leggen, dat dit geheele terrein achter het fort voor de Franschen tot een nieuw verdededigings- v DOOR H. BERTRAND. Nu was monsieur Perroquet geiieel ver- slagen. Hij betastte met He rechterhand zijn voorhoofd en riep daarna, aan de groot- ste vert wij feting ten prooi, uit: Hemel, mijn hemeldaar ik niet kan aannemen, dat mijnheer net is, moet ik wel gelooven, dat ikzelf gek ben gew.or- den! Nu begonnen alle drie de heeren narte- lijk te ladhen en tocn hadden zij medelijden met den armen man. Wees bedaard, Richard, wij zijn ge- lukkig alien wel bij het hoofd. De quaes- tie is eenvoudig deze, dat wij in den nacht van gisteren op heden den honderdtachtig sten breedtegraad zijn gepasseerd. Het vasts tot ten van dit op zichzelf zoo eenvoudige feit scheen den goeden Perro quet intusschen niet tot kalmte te Jbrengen. Wel maakte hij als altijd een bulging, maar hij zette daarbij een buitengewoon dom ge- zicht Ja, mijn beste Richard, dan moet u de zaak veel duidelijker uitleggen, laehte Mr. Dikson. Hebt u weleens van den equa tor gehoord? Monsieur Perroquet zette een hooge borst. gebied is gemaakt, en dat dat terrein eerst in Duitsch bezit zou moeten zijn, voor de vijand de forten Souville en Tavahne kan genaken. Het fort Souville wordt op vele kaarten als redoute aangegeven en bestrijkt meer naar het Zuiden, den toegangsweg, die van het dorp Vaux en langs den vijver bij dat dorp, tusscheu de bosschen van Oaillette en Chapitre door, in ongeveer Westelijke richting loopt, om zich daarna, met een scherpen bocbt naar het Zuidoosten toe afbuigende, langs het dorpje Fleury tot bij Souville voort te zetten. Het fort Tavanne ligt ongeveer 1800 M. ten Zuiden van het fort Vaux. Tegenover de miudere beteekenis, die Havas thans aan het bezit van het fort Vaux toekent, dient men te herinneren aan de woorden van een andere mededeeling van Havas, die wjj dezer dagen hebben opgenomen. »Ue slag van Verdun" zoo heette het daarin, »was ZoDdag (4 Juni) 15 weken aan den gang. Het voornaamste doel van de Duitschers op den rechter cever van de Maas schijnt nog altijd om door het ravijn van Fleury binnen te dringen, maar de natuurlijke toegaug wordt door twee hoogten beschermd aan de iinkerzijde een rug aan den ingang van het Caillette-bosch,^ dat zij in hun bezit hebben, aan de rechterzjjde een piek, die beheerscht wordt door het fort Vaux, dat de Franschen stevig bezet houden en dat alien vooruitgang in die richting tegenhoudt. Vandaar hun voort- durende en hardnekkige pogingen om dat fort te vermeesteren." Totdusrer Havas. Toen de Duitsche Keizer in zijn toespraak tot zijn marine doelde op de langzame ineenzakking van den tegenstand te Verdun, zeide hij dit blijkbaar, bmdat hij wist, dat het lot van het fort Vaux reeds zoo goed als bezegeld was. Op den linkeroever van de Maas is het Fransche front in den laatsten tijd evenzeer afgebrokkeld, sedert de Mort Homme in zijn geheelen omvang in handen van de Duitschers gekomen is. Aan het Engelsche front gaan de zaken al evenmin. naar den. wensch van de ge- allieerden. Daar is ten 0. van Yperen (de juiste afstand is 4 K.M.) het dorp Hooge nu in het bezit van de Duitschers gekomen. Op twee belctugi ijke pvraturj *nLi het Westelijke front, bij Yperen en bij Verdun, beuken de Duitschers dus met alle geweld. Of dit echter tot een doorbraak kan lijden, is een andere vraag. Wij hebben in dezen oorlog reeds zoovele groote plannen aan weerskanien ten slotte op niets zien uit- loopen. En de gebeurtenissen op andere frouten doen telkens weer hun invJoed gelden op den voortgang van ondernomen krijgsverrichtingen. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat de Duitschers weer een gedeelte van hun thans in het Westen ingezette artillerie en infan- terie naar het Oosten moesten overbrengen om den Oostenrijkers verlichting te ver- sehaffen, hetzij door Hindenburg tot een krachtigen aanval tegen de Russen in het Noorden in staat te stellen, hetzij door rechtstreeksche hulpverleening. Want het is zeker, dat het Russische offensief voor de Oostenrijksche linie in Wolhynie, .Gali cie en Boekowina een ernstige bedreiging wordt. Wat wij gisteren als vermoeden uitspraken, namelijk dat het de Russen ge- lukt was een flinken deuk in de Oosten rijksche linie tusschen de Pripet-moerassen en Doebno te maken, is gisteren door Wee- nen officieel bevestigd, in de mededeeling, dat de Oostenrijkers in die buurt naar het vak van de vesting Luck zijn teruggetrokken. Bij een nameting op de kaart, ziet men dat het Oostenrijksche front daardoor ruim Neern mij niet kwalijk, mijnheer, maar ik heb uitstekend onderwijs genoten, ik spreek drie levende talen. Nu, dan weet ge natuurlijk ook, oat de equator door de groote aardrijkskundi- gen verdeeld is in driehonderd-zeslig deelen en dat men zich aan het begin van ieder deel een lijn moet denken, die doorloo.pt naar de beide polen en die men meridianen noemit. Wij, Engelsehen, en met ons vele andere volken, en al de zeeliaden van de ge heele wereid nemcn nu aan, dat de eerste meridiaan over Greenwich loopt. Den af stand van de een of andere plaats van dezen eersten meridiaan, met andere woorden, de geografische lengte van deze plaats, drukt men in graden uit. Wanneer ik dus zeg, dat wij in den nacht van gisteren op heaen den honderdtachtigsten graad gepasseerd zijn, dan wil dat zeggen, dat wij nauwkeu- rig de helft van den omvang der aarde tus schen ons en Greenwicn hadden liggen. Let nu eens goed op: indien het verschil in lengte tu-sscnen twee plaatsen juist een graad bedraagt, dan heeft de meer Ooste- lijk gelegen plaats vier minuten vroegar mid- dag dan de Westelijke, de klokken van beide plaatsen verschillen, met andere woorden, vier minuten. In een rijk, dat zich ver uit- strekt van het Oosten naar het Western, zoo- als bijvoorbeeld Rusland, kan het verschil in het uur van den dag zoo giroot zijn, dat men een verschillenden datum heeft. Indien het in Australie bijvoorbeeld de een-en-der- tigste December 's avonds zes uur is, dan is het in Kamschatka de eerste Januari 'ismorgens drie uur. Dit heeft tengevolge, dat wie van het Oosten naar het Westen deitig kilometers aehteruit is gegaan. De Russen meiden eeu steeds toenemende buit aan gevangerien (900 officieren en ruim 40,000 man), oorlogsmaterieel (77 kanonnen, 134 machiuegeweren, 49 bommenwerpers) enz., maar zwijgen nog altijd, naar zij zeggen, voorzichfigheidshalve, over de plaatsen waar zij zegevierend opgerukt zjjn. Als de Oostenrpkers niet mededeelzamer waren, zouden wg gehetl in het duister tasten. Op het Italiaansche oorlogsterrein mei den de Oostenrijkers eenigen voortgang bij Cesuna, dat nog nauwelijks 8 K.M. van het begin van de viable af ligt. Ten slotte moeten wij nog iets zeggen over de officieele mededeeling over den zeeslag bij Jutland, waavmee de Dui'sche marine-staf nog is aangekomen. Het is een zeer woordenrijk stuk, waarvan de voornaamste beteekenis echter is, dat het, wel wat laat, het verlies van twee moderne gevechtseenheden, den linie-kruiser Liitzow en den kruiser Rostock, toegeeft. Het zinken van de Ltitzow is een zware slag voor de Duitsche vloot. Gegevens over dit schip ontbreken ons nog, daar de Liitzow pas in den loop van den oorlog (volgens het pogram moest zij in het voor- jaar van 1915 ^ereed zijn) in dienst gesteld is en alle bijzonderheden over haar water- verplaatsing, artillerie en pantsering geheim zijn gehouden. De Queen Mary, de nieuwste en grootste liniekruiser, die aan Engelschen kant verloren is gegaan, was wat ouder. Deze was op 20 Maart 1912 van stapel geloopen, de Liitzow op 29 November 1913. Het Duitsche schip was zeker op zijn miDst gelijkwaardig met het Engelsche. De Rostock was een pantserdekkruiser van 4900 ton, die in November 1911 van stapel was geloopen. Het was een zusterschip van de Karlsruhe, liep ruim 27 rnijl en had een wapeniDg van 12 kauonnen van 10.5 c.M. In onze eerste beschouwingen over den zeeslag hebben wij al opgemerkt, dat men, om de beteekenis van den zeeslag te kunnen beoordeeien, den juisten omvang van de verliezen aan weerskanten zou moeten kemen. Als men aanneemt, dat met de verliezen aan gezonken schepen, die thans door de Duitsche en Engelsche admiraliteit o.ton/t I net SHsintpn is^ zijn de verliezen aan tounemaat aan Engel schen kant absoluut, maar aan Duitscheu kant betrekkelijk (dat wil zeggen in ver- houding tot de geheele tonnenmaat van de vloot) het zwaarst geweest. Dat de Duitsche marine-staf zoo post festum met de erkenning van belacgrijke verliezen voor den dag is gekomen, zal in Duitschland, waar de zeeslag algemeen als een overwinning gevierd is, een sterke ontnuchtering teweeg brengen en in neu- trale landen den indruk versterken, dat aan de kust van Jutland een onbesliste zeeslag geleverd is, die alleen niet beslist kon worden, omdat de Duitsche vloot zich aan het gevecht met de groote Engelsche vloot heeft onttrokken. DE STAF VAN LORD KITCHENER. Met Lord Kitchener waren op weg naar Rusland, en zijn met de Hampshire omge- komen Sir fl. F. Donaldson, gewezen hoofd- superintendent van de rijkskanonnengieterij en laatstelijk technisch hoofdadviseur van het ministerie van munitie. Brigade-generaal Ellershaw, oud-leeraar van de krijgsaeademie, laatstelijk verbonden aan het ministerie van oorlog. O'Beirne, Engelands zaakgelastigde in Sofia toen de oorlog uitbrak. Hij is lang in diplomatieken dienst in Rusland geweest, en had den persoonlijken titel van gezant. van de a arete reist, een dag verliest en in dit treurige geval ik kan er waarlijk niets aan doen bevindien wij ons ook. Maar mijnheer, zeg mij dan in \s he- melsnaam, waarom wij juist dezen belangrij- ken Woensdag verliezen? Het verschil moet toch ergens gevon- den worden, en men is stilzwijgend over- eengekomen, daartoe den honderdtachtigsten graad te kiezen. Waarom vindt ge dien ver loren Woensdag nu juist zoo belangrijk? Monsieur Perroquet wilde er eerst niet recht voor uitkomen. Eindelijk echter kwam het aan het Mclit, welke ramp er was ge- schied. Woens dag, den vier-en-twin tigs ten van de maand was juist zijn verjaardag en hij kon er zich in het geheel niet overheen zetten, dat hij het glenot moest rnissen,•om, zooals hij zich uitdrukte, „een jaar jonger te worden". Eerst toen Mr. Dikson hem voor het verlies van dien belangrijken dag met een goudstuk had schadeloos gesteld voor goudstukken bezat monsieur Perroquet ondanks zijn dikwijls betuigde onbaatzuch- tigheid, klaarblijkelijk een voorliefde ver- dween hij getroost. Dit kleine intermezzo, waarbij Hans voor hot eerst iets over den koers van het schip vernam, leidde tot een verklaring van de verdere plannen van Mr. Dikson. U zijt beiden Hollanders, en zult in Nieuw-Guinea zeker gastvrij opgenomen wor den, zei Mr. Dikson. Wat mij betreft, het zou mij een bijzonder genoegen zijn u nog larger als mijn gasten aan boord te herber- gen, maar mijn wenschen komen hierbij zeker niet in aanmerking. Indien u er dus Laatstelijk werkte hij aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Overste Fitz Gerald, voor den oorlog militair attache in Egypte. Hij was meestal de tusschenpersoou tusschen Kitchener en de buitenwereid, zegt de Times, die hem hoogeiijk prijst. Robertson, een zeer bekwaatn ingenieur aan het arsenaal te Woolwich voor hij naar het ministerie van munitie werd over- geplaatst. Hij was daar assisteut-directeur van productie. Deze mannen vormden met Kitchener de missie Daar Rusland. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PARIJS, 8 Jmii. (Havas.) Middagcommu- nique: In Argonne is vanochtend een Duit sche mijn op hoogte 285 bij Haute Chevau- chee ontploft zonder schade aan de Fransche troepen, die de streek ten Zuiden van den trechter bezet hieLden, te berokkenen. Op den linker Maasoever onbestendige be- schieting van de tweede Fransclie linie. Op den rechter Maasoever artilleriegevecht in de streek van Thiaumont en Douaumont. Na 7 dagen van hardnekkige gevechten tegen de stormtroefven, die onophouidelijk hun aanvalten herhaalden, heeft de bezet ting van het fort Vaux, aan 't eind van zijn kraoht gekomen, niet kunnen vesrhinde- ren dat de Duitschers de sterkte, die door de woedende beschietiiig geheel in puin was verkeerd, bezetten. De Fransche troepen handhaven zich hij de onmiddellijke toegan- gen en in de loopigraven ter linker en ter rechter zijde van het fort, waar alle aan valten der Duitschers in het Fransche vuur zijn gebroken. De nacht is aan liet overig front betrek kelijk kalm verloopen, behalve op den Hartmanhsweilerkopf, waar de geschutstrijd zeer levendig bfijft. Aan het Engelsche front artilleriegevecht ten Oosten van Yperen. De Duitschers heb ben het voordeel, den dag tevoren door hen in de voorste Engelsche loopgraaflinie be- haald, niet kunnen uitbreiden door voorbij de puinhoopen van het dorp Hooge vooruit te komen. rATiiJ^, o «Tum. (nvntw,) a j nique: Op den linkeroever van de Alaas hevig artillerievuur in het vak van heuvel 304 en in de streek van Chattancourt. Op den rechteroever der rivier heeft de vijand na een lievige heschieting herti.aalde- lijk ten Westen en ten Oosten van de lioeve Thiaumont aangevallen. Hij is door geschut- en machinegeweervuur teruggeslagen. PARIJS, 8 Juni. (Part.) De bladen schrij- ven koelhloedig en kalm over de vermeeste- ring van het fort Vaux. De „Echo de Paris" zegt: Laat ons hopen, dat onze weerstaud elken nieuwen Duitscheu druk vergeefscli zal maken. De „Petit Parisien" merkt op, dat de toestand van het fort onhoudbaar was na het verlies van het Caillette-boseh en de Loopgraven ten Zuiden van den vijver \lan Vaux. Hel gamizoen, ten getale van omtrent duizend man, heeft vijf dagen lang heldhaftig weerstaud geboden. Ten teste was het verband met de infanterie in de looj> graven -op omstreeks 300 meter ten Zuiden van hel fort ten eenenmale verbroken. Toen hebben de Duitschers in een allerhevigsten stormloop het fort geno-men. Van nu af zal het fort Tavannes het meest vooruitge- schoven verdedigingswerk ten Noord-Oosten van Verdun zijn. De Fransclie verdedigings- linie bestaat nu uit het fort Tavannes, "het fort Souviile. de batterijen van Fleury en de batterij van Froide Terre, ondersteund door de forten Belleville en St. Michel. Dit is de sterkste van alle linies die wij voor Verdun bezitten. Onze infanterie be- vindt zich nog voor deze linie. op gesteld zijt hij wendde zich nu bc- jiaaldelijk tot Berger, als den oudste van de beide vrienden bien ik gaarne bereid, u in de Aslrolabe-baai of indien u dit liever hebt, op de kolonie Keizer Willielmsland af te zetten. U vindt van daaruit buitendien een geregelde ischeepsverbinding ,met het vas- teland van Australie.' Hans' hart begon onstuimig te ldoppen, terwiji Berger zwijgend met 't hoofd k'nikte. Nieuw-Guinea Keizer Wilhelmsland. Zoo dicht zou hij in de buurt komen van zijn familie? Daar, op een van de eilanden, op Nieuw-Pommeren, woonden zijn zuster en zijn zwager, van wie men thuis in zulk een langen tijd niets had gehoord. Zou hem nu misschien de gelegenheid ge- geven worden hen op te zoeken? Wat zou dat heerlijk zijn! Hans kreeg een kleur van vreugde en dit viel zoo wel Mr. Dikson als Berger in het oog; zij keken hem verwonderd aan. Eensklaps riep Berger uit: Wel Han-s, oude jongen, nu begrijp ik het, ge denkt aan uw zuster en zwager op Nieuw-Pommeren! Ge hebt familie op Nieuw-Pommeren? vroeg Mr. Dikson. Verlel mij eens, hoe die daar op dat eenzame eiland komt. Hans deelde hem haastig alles mee. Toen hij had geeindigd, stak de Engelschman hem over de tafel de hand toe en zei op harte- lijken toon: Mijn beste, jonge vriend, het toeval heeft ons op zulk een wonderbaarlijke wijze samengebracht, dat men het bijna moet be- schouwen ,als een bestiering. Zulk een be- stiering van den hemel moet men-niet onop- LONDEN, 8 Jnni. (Reuler part.) Over de aanvallen der Duitschers op Hooge zijn nu de volgende bijzonderheden bekend. Enkele dagen voor de aahval legde de vijand groote bedrijvighei'd aan .den dag; hij werkte zich met sappes vooruit naar iiei centrum der Engelsche linie bij Hooge, maar er was geen merkbare toeneming van het geschut- vuur,.dat op dit frontstuk altijd hevig is. Den tweeden Juni om 9 uur 'sochtends begon de vijand een felle bescliieting, die later op den dag nog toenam. Hooge werd zwaar beschoten en ook het terrein er ach ter. Om een uur 'smiddags deden tie Duit- scliers een infanterie-aanval, en om half drie waren zij in het bezit van de Engel sche loopgraven in het centrum der front- linie, over een afstand van ongeveer een mijl. De geveenten dumxlen den geheelen mid- dag voort en de Engelsche troepen Irokken terug naar een stelling, 1000 M. achter hun oorspronkelijke linie. De Duitschers vielen ook tweemaal ten Zuiden van Hooge aan, docli weruen telkenmale lerugged reven. Te- genaanvallen werden voorbereid om's naohts door Canadeesche troepen te worden gedaan, ten einde het verloren terrein te hernamen. Deze aanvallen zijn intusschen vertraagd tengevolge van een nieuw Duitsch offen sief, iets ten Zuiden van de oorspronkelijke aanvalslinie. De Canadeesche tegenaanval- len aan den rechtervleugel ondernomen in den avond van 3 Juni, tusschen 7 en 10 uur, vorderden goed, doch toen de aanval- lers op hun beurt aan machinegeweervuur werden blootgesteld, waren zij niet bij mach- te veel van het veroverde terrein te behou- den. De aanval in 't centrum schoot snel op. Enkele mannen bereikten de oude En gelsche frontlinie, doch zij waren niet in voldoende sterkte om zich te handhaven. Aan den linkervleugel werd ook het oude front bereikt, doch de aanvallers waren evenmin hij machte stand te houden. De Duitschers werden echter op verschillende plaatsen over een afstand van een kwart mijl teruggedreven en in het centrum werd veel terrein herwonnen, terwiji de Engelsche linie versterkt werd. Ten tnins'te 4 bataljons, behoorende tot 3 verschillende Duitsche regimenten, hebben aan den oorspronk'elijken aanval deelgeno- men. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 8 Juni. (Wolff.) Officieel: In Wolhynie hebben prize troepen, onder ach- terhoede-gevechten hun jnieuwe stellingen be- ■wM. „r^a".d,p Nlvr. de Ikwa en ten Noorden van Wiszmewczvk (aan de Slrypa, ten Aoonren van Buczacz) hebben wij verscheidene Rus sische aanvallen afgeslagen. Aan de bene- den-Strypa v alt de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten aan. De stri^d is daar nog niet afgeloopen. Aan de Dnjestr en op het Bessarabische front is het gisteren betrekkelijk rustig ge weest. ST. PETERSBURG, 8 Juni. (P. T. A.) Officieel: gergisleren hebben onze troepen, bij de ontwikkeling van hun offensief in de richting van Rovno-Kowel, den terugge- worpen vijand op den voet achtervolgd en na een gevecht in de streek van Luck deze stad bezel. Op tal van punten hebLen onze troepen niet alleen de rivieren Ikwa en Styr bereikt, maar zijn ze overgetrokken en zetten aan gene zijde hun offensief voort. In Galicie heeft onze infanterie, gesteund door geschutvuur,_ aan de beneden-Strvpa, sterke verdedigingswerken van den vijand op het front Trybuchowce-Jaslowice ver- meesterd en zijn de rivierlinie van de Strypa zeer dicht genaderd. Gisteren hebben wij opnieuw 58 officieren en ongeveer 11.000 sol- daten genomen en nog een aanzienlijk aan- tal kanonnen en machinegeweren waar van hel aantal nog niet is vastgesteld depots van wapenen, veldkeukens en tele- foonimateriaal buit gemaakt. De resultaten in de gevechten van 4 tot 7 dezer in Wolhynie en Galicie behaald zijn gemerkl laten. Ik ben door geen plicht aan een bepaalde reisroute gebonden, ik lien on- beperkt gebieder op mijn klein scnip. Als Mr. Berger er dus niets tegen heeft en dat behoef ik hem zeker niet te vragen varen wij, voor „De Vliegende Leeuwerik" de Astrolabe-baai aandoet, naar Nieuw-PomL meren. Dat kwam er zoo hartelijk uit, zoo een voudig en zoo warm, dat het gevoel van dankbaarbeid in Hans' ziel nog toenam. Wat was die Mr. Dikson toch een bemin- nelijk, edel menisoh lioe had hij, Hans, ook slechts een oogenblik kunnen denken, dat de man, die hem met goedheid overlaad!- de, een misdadiger zou kunnen zijn! Hel griefde Hans diep, Berger ook nu )g niet tot zijn meening te kunnen over- halen, dat zij op een dwaalspoor moesten geraakt zijn, en dat zijn vriend zelfs stijf- hoofdig bij zijn eenmaal aangenomen mee ning volhardde om in den eigenaar van „De Miegende Leeuwerik" nog altijd den inbre- ker te zien, die zich, dank zij zijn millioe- nen-diefstallen, de weelde van een vorstelijk jacht en, zooals hij er spottend aan toe- voegde, ook de weelde op zijn tijd goedhar- tig te zijn, kon veroorloven. Juist in die dagen echter, toen „De Vlie gende Leeuwerik" haar Noord-Westelijken koers scherp naar het Westen richtte om zoo vlug mogelijk Nieuw-Pommeren te be- reiken, juist in die dagen, toen Hans' nart niets anders dan dankbaarheid voor Mr. Dikson gevoel de, begon hij ook door een toe val weer aan zijn gastheer te twijfelen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5