BUITENLAND GEMENGDE BERICHTEH. BUR6EBLIJKEN STAND. Algeraeeno stakiug in Noorwegen. loopen tot It jaar. Dat lijkt wel heel erg, maar als men de lichtingen in ploegen ver- deelt, lieeft de maatscliappij het groote voor- deei, dat zij voor het sociale werk een heel jaar door geschoolde krachten hoeft. Het zijn nog maar voorstellen; illerlei vra- aen moeten nog beslist worden. De schrijver is voor dwang, anderen zijn hiertegen. km het land jaarlijks eon half millioeri meisjes misseii? Zonder de jonge mannen gaat het ook en de meisjes worden toch enkel ver- plaatst, met aan de moatschappij onttrok- ken; de ,,dienslhuizen" worden werkplaat- sen, waarin vele meisjes bovendien in gun stiger conditie komen. Wat de koslen a.m- eaat, ex is. niets tegen, dat wie het kunnen, daarin bijdragen; er is een voorstel om t.e hoogst -aangeslagenen f 2000 te laten beta- len Ook over den leeftijd, It, 16 01 18 jaar, is men het niet eens. Maar hiervon is de schrijver ofertuigd: de spot verstomt en de tegenstand neemt af. l In hetzelf Je munmer wordt ook literatuur opgegeven. Aanbevolen worden: Frauen- diensiplic'nt van pror. F. Zimmer -en Die weibliche Dienstpflicht Van verscluliende schrijvers, een uitgaaf van het Instituut voor Seriates Arbeid. Prof. Zimmer is voor een dienstplirht van 14 jaar; hij heeft ook reeds de be paling ontworpen, dat sexueele omgoiig met „noch nicht Ausgebildeten strafbaar zal zijn. Dit zal wel de eerste twee jaar geldCn DUIKBOOTJAGERS. De „Ndrd:deutsdhe Allgemeine Zeituug" geeft bijzonderlieden over een nieuw wapen, dat de Engelsche regeering ingevoerd heelt tegen de Duitsehe duikbooten. Zij heeft be- sloten een bijzonder soort duikbootjagers to laten mm wen, 130 stuks, waarvan 30 tot 40 sluks voor Rusland bestemd zijn. Bij bet bouwen van die duikbootjagers is men van de volgende gezichtspunten uitge- Ann. Zij jmaelen zoo weinig diepgang heb ben dat eon afgeschoten torpedo onder ben door gaat zonder kwaad te stichten. Zij moeten zoo snel zijn, dat zij zelfs, als zij de sncls-te koopvaarders begeleiden, acbtei d'eze gedekt Eggen ten ploteeling te voorsehijn kunnen sdiieten. Verder moeten zij onop- gemerkt de baan van een onder water va- rende duikbool kunnen voigen, deze bij bet opduiken overvallen en dan zelf zoo snel niOReliik weer verdwijnen om sterkere stnju- krachten.erbij te halen, die het tot duiken ongeschikl geworden vaartuig kunnen over- weldiaeijf Dan'ook moeten de duikbootja- o-ers zich aan de kust in. de kleinste havens kunnen verschuilen om plotseling te voor sehijn te schieten en zich even snel weer te 'verwijderen, als -de overrompehng nns- lukt. w Voor een dergelijke taak zijn slechts kleine, uiterst snelle en zoo zeewaardig mogelijke vaartuigen geschikt, die uitgerust zijn met alt Hid klaar staande motoren. Het is ken- scbetsend, dat de Engelsche Industrie de le vering van deze boo ten aan Amerika beett moeten ppdragen. Daar heeft men de Sub- niarinl-ifwatters, -zooals men ze daar noemt, gebouwcT. Reeds zijn achtUen stuks van deze dqikbooljagers in Amerika gereed ge- komen en waarschijnlijk ook reeds op net dek van Oceaanschepen overgebracht. Dank zij de reelamezucht van de leveranciers zijn ©diterwok reeds gegevents en--zelfs afbeel- dan bet sissen van een luciferskop. Vaux echter is de boostelooze plek van vernie- ling, van de gruwzanie verdelging van alle leven. Geen weg is meer te zien, geeil loop- graven; zelfs de vormen van de bergbelling schijnen zich in losse kruimels te hebben opgelost. Niemand kan zich een dergelijke verwoestiug voorstellen, omdat de mensc.be- lijke ervaring eenvoudigweg geen mogelijk- heid van vergelijking biedt. Iioe sterk de granaten het landschap van Vaux geteisterd bebben, blijkl uit bet vol gende. op de kaarten is ten Zuiden van Vaux een.klein meertje geteekend, dat ook in de vroegere Fransche legerbeiucbten ge- uoemd is. Ook op de oude photographien van vliegers is het te zien. Wij bebben bet liiet meer gezien, want het is verdwenen. Het is weggescholen, het is uitgeloopen zoo als een regenptas in een tuinbed, als men nen grond met de spa omwerkt. Hier heb- ben de granaten de geographie geweld aan- gedaan De algetneen werkstaking in Noorwegen is in de grootste orde begonnen. Het staat vast dat ook de georganiseerde arbeiders, wel is waar voor het grootste deel over 14 dageo, zich bij de stakers zullen aan- sluiten. Hierdoor zal het aantal stakers 120.000 man bedragen. De pers is over- tuigd, dat de regeering, na de aauneming van het wetsvoorstel tot gedwongen arbi trage, de geheele stakingskas en ook de bij- dragen, die uit het buiteniand zullen ko men, zal in beslag nernen, ofschoon wettelijk de regeering slechts de uitbetalingen uit de stakingskas zou kunnen verbieden. In de haven te Kristiania zijn reeds moeilijk- heden onstaau, doordat havenarbeiders, die niet volgens contract aan een opzeggings- termijn waren gebonden, het werk hebben nedergelegd. Men verwacht dat de re geering de kustvaart met marinesoldaten in stand zal houden. Het is nog niet zeker of de spoorwegarbeiders ook in de staking zullen worden betrokken, maar waarschijnlijk wel. Waarschijnlijk znlien alleen nog de sociaal-democratische bladen verschijDen. }j De correspondent van de ,/Voss. Ztg. die bovenstaande byzenderbeden mededeelt, zegt dat de staking waarschijnlijk vermeden zou zijn, indien niet de regeering, tjjdens de onderhandelingen tusschen de werk gevers en de arbeiders, onophoudelijk had - - - wetsvoorstel tot gedwongen elken prijs te willen door penheimers reels voor zij bun yisitekaartje hebben afgegeven. Het zijn de (UTotorboo ten van het wed,sh*ijd- type, WbJ acbttien meter lengte, twee meter breedlej 0en slechts 86 centimeter diepgang en veerCen ton waterver pi a a tsing. Het zijn glad gedekte, lage vaartuigen met niet veel erop, zoodat ze .slechts van geringen af- standj ziebbaar zijn. Zij worden in bewegmg gebrachl door drie scliroeven, die door drie acht-cyUnderJmotoiren gedreven worden, van elk 200 tot 220 paardekracht. Zij zijn geza- menlfk in staat' de booten een vaart te geven van 50 tot 51 kilometer in het uur. .Gewa- pend zijn ze met licht snelvuurgeschut. Op verkenningstoehten laten de booten door-- gaans slechts den middelsten motor werken om brandstof te sparen en daardoor nun gebied van actie te vergrooten. Daar de be-ide andere motoren voortdurend in ge- reedheid istaan, kunnen zij onmiddellijk hun hoogste snelheid ontwikketen. In bet artikel heet het dan verder: Theo- retisch ^s dit inderdaad een veel belovend wapen tegen duikbooten. In de praktijk bebben de jagers, wegens hun kleinlieid, zoo menig gebrek. Zelfs in een matig bewogen zee, waarin duikbooten nog r us tig Hggen, kunnep zij hun hoogste snelheid niet meer ontvouwen, omdat ze dan te dwaze spron- gen maken en van voor tot achter zee over zich b^en krijgen. -Het geschutvuur is dan onzeker eb moeiUjk, als het zelfs nog moge- lijk is. Eeii enkele treffer uit het zwaardere d uikb oo tgesch u t zal daarentegen meestal voldoetrde zijn om ben weg te jagen of zelfs buiien gevecbt te stellen.- Verder is, wegens bet groote verbruik van benzine, bet gebied .van actie zeer beperkt en eigenlijk slechts begrensd tot de nabijtieid van de kust. UIT EEN VLIEGTUIG GEZIEN. De oorlogscorrespondent van de „Deutsche Tageszeitnng'" heeft in een vliegluig bo veil bet gevecbtsfront bij Verdun gezweefd. Hij beschriifl o.a. het gezicht op Vaux uit groote boogie, dm het fort te vindefi, zoo vertelt hij, moot, men zijn oogen terdege inspanneu. Hier is de laatste groene plagge door de granaten weggeveeg'd, men ziet niet meer de apatlsf kraters maar den heelen onregel- matigerF'JIeFuvel met zijn omtrek is door de projectielen zoo afgesohaafd en omgewoeld, dat hij zieh vanuit -vogelvlucht gezien uit het heele landschap onderscheidt, j'a zelfs in de slrVek van Metz tot Verdun zoo in liet oog vail, dat men hem voortaan onmiddel lijk weer zo uterugvinden. Bij wijze van vergelijking zou men aan een groote molsr hoop kunnen denken, die eenzaam op een grooL grasveld ligt. Als een storende vreemde plek ligt Vaux met zijn naasten omtrek tusschen bet bloei- ende Woevre en de begroeide bergen van de Cote. ATlb' andere verwoestingen verdwijnen van dezen afstand gezien in bet niet. Men ziet vernietde dorpen, kaalgeschoten bos- schen, m,«jnschen zullen weer huizen bou- wen, een riieuwe lente zal heldergroene lap- pen zetten in de geteisterde bosscnen. Dit alles scbijnt nietig uit onze wolkenhoogte beschouwd van waaruit het ontploffen van de zwaarste granaat niet meer indrukmaakt gedreigd het arbitrage tot zetten. moet Voor 13.000 stoenkolcn zoek! Bij de bedrijfsrekening der gasfabriek te Breda is gevoegd een uitvoerig rapport van den accountant Sparries, en den directeur W. H. van Veen, waaruit blijkt, dat aan de ontbreekl^; een boeyeeAiieki - VerscJiillende oorzaken worden hiervoor genoetnd: overlading der koienwagentjes aan de fabriek, niet ontvangen van hetgeen ge- factureerd is, zeer slechte controle en ook diefstal van de zonder toezicht langs bet water opgeslagen kolen. (Hbl.) Verdientl. Een reiziger, die bekend stond als gulzig, zat weer eens met eenige collega's in een restaurant. Hij en enkele anderen bestelden zuurkool. Een oogenblik later komt de kellner met een portie en zegt, dat hij tot zijn spijt maar een portie heeft. Onze reiziger eigent zich de portie toe en zegt: „We kunnen bezwaarlijk allemaaf van die eerie hoeveelheid eten. Daanotm zal ik die maar nemen." Zijn overbuurman neemt daarop ae peper- bus, schroeft het deksel eraf en stort aen geheelen inhoud over ae zuurkool uit en zegt: Als u dan toch ae zuurkool alleen eet, u ook maar alle peper hebben." De man wasvoorloopig van zijn gul- zigheid genezen. - (Hbl.) Een iniid.icl om rijk te worden. Haal oude koeien uit de sloot en voer ze uit. (Hbl.) Misdadige sehalzoekers. Eenige Hindoes uit Vannarponnai in Br. voor Indie weixien voortdurend verontrust door droomen over verborgen schatten. Daar ze geloofden, dat door een onschuldigen jongeling te offeren aan de godin van hun tempel, te Jafna, ze de schatten ontdekken konden, leidden ze in't hoHe van den nacht een jongen van 20 jaar naar de plaats, waar hun godin troonde, benevelden hem daar en sneden hem den hals al. Negen man zijn door de Engelsche over- hei'd in verband met de misdaad gevangen genomen. Een van hen behoort tot de die- naars van het bedehuis. Van de arrestanten zijn er twee op borgstelling vrijgelaten, ter- wijl de zeven anderen in pre veil tieve hechte- nis zitten. Brood uit zaagsel. \'oor het Schepei\gerecht te Hamburg moest de directein- van de „Hansa-Brood-fa- briek" zich vei-anlwoorden wegens verval- scbing van levensmiddelen. Hij had als maisbrood tegen den prijs van 75 pf. per kilo een gebak in den handel gebracht, dat bij onderzoek bleek te bestaan uit 1/5 mi'is- meel, docb voor de rest uit zaagsel. Hij erkende van di-t baksel 66.400 stuks te heb ben verkocht. Hij werd vea-oordeeld tot 500 Mark boete. In Hamburg protesteert men tegen dit von- nis, voor den vervalscher van eerste levens- behoefte als brood,, veel te zacht. Een der gelijke boete, slechts een klein deel van de winst, is onbeteekenend in tegenstelling met het ernstige nadeel, dat voor velen ten ge- volge van het verbruik van slechtverteerbare stoffen kan ontstaan. De snelheid van marcheeren. De snelheid van marcheerende Iroepen is in de verschillende legers zeer ongelijk. De Duitsehe soldaat leg! in een minuut -114 passen van 80 centuneter af en bereiktdaar- mede in het uur 5,4 kilometer. De Ooslen- rijksch-Hongaarsche Infanterisl neemt zijn stappen 5 centimeter korter en do-et in de minuut 1 stap nxeer. Hij brengt het tot 5,1 kilometer in bet uur. De Franschen en de Italianen hebben dezelfde paslengte van 75 c.M. en doen daarmede 120 passen in de minuut. Zij leggen 5,4 kilometer af. Verre- weg het snelst en met de langste passen mar cheeren de Italiaansche Bersagtieri. A :e ben ooit heeft zien marcheeren ziet onmiddel lijk hoezeer zij van de gewone pas afwijken. Zij maken niet alleen lange passen van 86 c.M. maar ze loopen ook zeer snel en brengen het in de minuut tot 140 pas, waar- mede ze 7,2 kilometer in bet uur afleggen. Dat is meer dan eenig andere infantenst. Zij dragen echter ook een zeer licble bagage, andens waren zij tot een dergelijke snelheid niet in staat. Het langzaamst marcheert de Rus, die ook de kleinste stappen neemt. Bij een pas lengte van 71 c.M. legt hij in de minuut van 112° tot 116 passen af en bereikt daarmee 4,7 tdtt 5 kilometer in liet uur. Het tijdschrift „Prometheus", waaraan deze cijfers ontleend zijn, vermoedt, dat de Russiscbe infanterist zoo langzaam gaat, om dat de wegen in zijn vaderland zoo xlecht zijn Het kan echter ook zijn, dat bij van nature een slechte voetganger is. E«n rattenvanger in de Iaopgraven. Een mededeeling in de „Parts Medical van 22 Januari bevat een uittreksel van een brief van een zekeren Louis Morin, vroeger de rattenvangei" van den gezondheidsdienst an Havre. De gevangen ratten worden daai geregeld in een laboratorium op den pest- bacit, die gelukkig noodi gevondeu werd in deze stad. Morin vertook in het begin van den oorlog naar bet front en zen-dl nu aan zijne collega's in Havre een plaatje van zich zelf, waar op zijn kleeding is opgesieird met dooide ratten, hetgeen bij noemt „un souvenir du front oil je suis toujours a la chasse". Hij schrijft, dat hij in 105 da gen 5437 ratten heeft gedood en voegt er aan toe, 5dat in de dalen van Aisne eh Marne veel meer ratten voorkomen dan in Havre. loch melden de schrijvers van dit artikel, dat de ratten in Havre meer en meer toenemen, dank zij den pakhuizen voor voedingsuiidde- len, zoodat bet noodzakelijk wordt elken dag op 'vangsl uit te gaan. Als verdelgingsniiddel voor groote inrichtingen wordt het viius van bet Iustituul-Pasteur aangewend. \'oor het zuiveren van kleinere gebouwen, wat in Havre het meest voorkomt, wordt als ral- tengift squila gebruikt. De beide volgende voorschriften worden voor dit doel t meest toegepast: t Poeder van squila en gebakt vleescti. Dit bestaat uit gelijke deelen squila en ge- hakt, in balletjes gerold van 5 gram. 2. Een pasta van squila. Dit wordt klaar- gemaakt met: 5 gram gemalen squila, 20 gram meel, 20 gram gemalen venkel en 1 druppel anijsolie. Dit alles wordt met het benoodigde vet tot een barde pastei gewre- ven en in koekjes verdeeld van ongeveer 10 gram elk. (T. v. S. H..) De gescbiedeais van da siiiker. Geen voedingsmid.de'. en heeft zoo veel anderingen anidergaan als de suiker. geneesmiddel werd het in den loop Dc beer Van Limburg Stirum lieeft nu reeds den afstand doen ontstaan, die be hoort te zijn tusschen een Landvoogd eh zijn onderdanen. Ten paleize te Rijswijk bij de audientie ge- sdiiedde de voorstetling groepsgewijze, maar te Buitenzorg individueel. De nieuwe G.-G. heeft dadelijk daarbij het handjesgeven, in- dertijd door den lieAr Pijnacker Hordijk in- gevoerd en door de anderen nagevolgd, weer afgeschaft. Enkel bet vorstelijk uiterst for med knikje, dat, o, ik zeg bet u, in Indie opgang zal maken! Ik zelf ben reeds bezig het in te studeeren voor den toilebspiegel en naar ik hoor -bed ik niet de eenige. Er wordt bard aan ge- werkl, vooral onder de hoogere ambtenaren, een heeft er al liet spit in den rug van ge- kregen, Ook woiden er weddenschappen getnaakt, wie den eersten glimlach van den nienwen G.-G. zal hebben gezien, al is dit dan ook maar een diplomatisdh glimlacbje. Dat is tot nu toe niet opgemerk't, en de strenge plooi, die op Zijner Exceilentie mond lijnt, is nog altijd e veil streng gebleven, wrikle zelfs niet.toen bij bij de audientie te Buitenzorg 'n „modern" Chinees in gekleede jas etc. zijn hoogen lioed, om te buigen, tusschen zijn beenen nam en bij bet zidi omdraaien een cancan ging uitvoeren, wijl hij uilgleed over den spiegelgladden vloer, die werkelijk de moeile waard was. Tegen slofverspiiljlng. Zooals reeds gemdd is, word te Berlijn in de Kamer van Koophandel een vergade- ring gehouden van indusbdeelen en groot- handdaren der mode-branche. Ook een ver- tegenwoordiger der militaire overheid woon- ver- Van der en onontbeerlijk voedingsmiddd. Ofschoon reeds Romeinscbe schrijvers berichtLen van een in Indie groeiend riet, dat een zoete mass a bevatte, was toch ecu wen lang de lionig de eenige bekende zoete stof. Eerst de Arabieren brachten op hun veroverings- toobten de suiker id de Zuid-Europeesche landen en bouwdert ook daar, waar zij zich vestigden, Indisdi suikerriet aan. Deze zoete stof verspreidde zich zeer langzaam en werd pas wat meer bekend toen de uit bet Oos- ten terugkeerende kruisvaarders suiker mee naar hun vaderland namen. Sindsdien is met de aanbouw een begin gemoest en zoo werden spoedig Tripolis, Bavn-euth, Damas- kus en .Sicilie uitvoerlanden van de ruwe suiker. Reeds in ide 14e en 15e eeuw werd ze echter overvleugeld door Madeira en de Canarische eilandeti. Na de ontdekking van Amerika brachten de Spanjaarden het sui kerriet naar Wesl-Indie en de Portugeezen naar Zuid-Amerika, vooral Brazilie. Het kli- maat was daar ongeveer betzelfde als in Indie en de plant groeide er zoo goed, dat weldra in andere streken de aanbouw niet meer loonend was. Langen tijd bleef Zuid-Amerika met Bra zilie de yoornaamsle suikerleverancier. Toen kwam de cbncurrentie van de beetwprtel- suiker. Deze verdrong de rietsuiker uit Europa, op een kleine hoeveelheid na, die voor medisohe doeleinden noodig was. Duitsdiland, Nederland, Belgie, Rusland en Frankrijk verbonwden alle beetwortels, zoo dat twin tig jaar geleden de beetwortelsuiker- productie 5 milliard kilo bedroeg en die van de rietsuiker 3 milliard. Daarna werd echter in de warme zone met vernieuwde energie de aanplanting van suikerriet begon nen, zooals bijv. op Java, de Philippijnen, Cuba, Hawai, Por.torico, de Zuid-Ameri-kaan- sche Staten, Argentinie en vooral Peru, dat bijzonder veel suiker produceerde en nog produceert. En zoo is het dan gekomen, dat de rietsuiker de beetwortelsuiker weer heeft overwonnen. Vijf jaar geleden be droeg de wereldproductie van beetwortel suiker 61/2 milliard kilo, van rietsuiker daar- entegten 8 milliard kilo. Van 'n knik en 'n glimlach. Aan een Bat. correspondentie in het „Soer. Hbl." is het volgende ontleend: Ik weel een ding, dat bier spoedig in de mode zal komen, namelijk het knikje van den beer Van Limburg Stirum. Het is een "knikje, dat de plaats inneemt voor een buiging, zooals dat preeies in den smaak zal vallen van Indie niet zijn scherp afgebakende verschillen in gang en ancienni- teit bij ambtenaren. De beer Van Limburg Stirum heeft als ge- zant aan verschillende boven verkeerd, daar preeies bestudeerd boe een vorst tot zijn onderdanen knikt en voert dit nu preeies zoo door aan zijn eigen hof. Ik geloof, dat ik zelden zooiets „deftigs" gezien beb. En in de mode komt het! Als binnen kort een nieuwe commies aan een collega met .drie maanden meer dienstjaren zal worden voorgeisteld, bet kleine rukje van! 1 centime ter bij de schouders, D/4 bij het hoofd, zal het nieuwe commiesje voorgoed moeten voe- len, dat hij de mind ere is. de de bijeenkomst bij, waar men rhaatre ten nam tegen het verspillen van stof in de dameskleeding. Het resultaat is, dat men max)inum-maten heeft vastgestcld voor de te vervaardigen confectie. Zoo mag voor een mantelpak maar 4,50 M. stof worden gebruikt, voor een rok 2,75 M., voor een mantel 3,50 M. Bij dit alles wordt de brocd- te van de stof op 1,30 M. gesteld. Is de stof smaller, dan mag men hem naar ver- houding langer nemien. Ook voor kinder- tdceren heeft men maten vastgesleld, naar gelang van bun leeftijd, voor meisjes van 2,20 M. tot 3,60 M., voor „bakvisschen" tot 5,25 M., voor jongens van 1,70 M. tot 2,70 M. Ook blouses en ochtendjaponnen heb ben bun maximum-maten. AXEL. Huwelijks-aangiften. 18 Mei. Adriaan Pieter Jansen, oud 27 j., jm. en Cornelia Verstrate, oud 25 j.. |d. 31 Mei. Carolus Ludovicus 3e Iieijzer (van Koewacht), oud 33 j., wedn. en Mathilda de Bakker, oud 42 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Mei. Charles Petrus Augustinus van Wieineersch, oud 25 j., jm. en Maria Virginia Cornelia Behoof, oud 26 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Jacobus Anthonij, z. van Jacob Penne en van Wilhelmina Verhelst. 18 Mei. Gerard Felix, z. van Gustavus Joannes van Hoije (van Exaerde) en van Idalia Maria Gijsel. Levina Maria, d. van Daniel Adriaan van den Berge en van Franfoise Cornelia Scheele. 22 Mei. Christina Debora, d. van Salomon Hamelirik en van Wilhelmina Boeije. Le- vinus, z. van Heinier Boeije en van Janna Faas. 25 Mei. Arthur Joseph, z. van Cyrillus van Rumste en van Adele Celine Mattens. iiden. 29 Mei. Franciscus Sijs? oud 3v, terrr'-ffml 7'7 .r./Whtg. vhn Marinus de Putter. BOSCIIKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Mei. Triphonus van der Meijden, oud 21 j.. jm. en Paulina Christina Catharina Kouijzer, oud 21 j., jd. 12 Mei. Alphon- sus d'Hont, oud 49 j., weduwn. van Frederika de Deijcker. en Philomena Johanna de Dijcker, oud 42 j., jd. 18 Mei. Ilypolitus Anthonius Schelfaut, oud 31 j., jm. en Maria Louisa Kroes, oud 24 j., jd. Geboorten. 7 Mei. Anthonius Josephus Martinus, z. van Jacobus Josephus Hermans en van Anna Maria Paulina Weemaes. 9 Mei. Maria, d. van Gerardus Verbraken en van Anna Maria Kouijzer. 12 Mei. Rosalia, d. van Anthonius Johannes Coolsen en van Louisa de Valck. Overlijden. 3 Mei. Oranda Maria Vonk, oud 7 m., d. van Alphonsus en van Philomena Lavoir. 13 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwel. gesl. van Petrus van Trappen en van Aafje Koster. 26 Mei. Emerence Clotilde Onghena (over), te Hon- tenisse), oud 40 j., d. van Johannes Franciscus en van Johanna Francisca de Rechter (beiden overriden). CLINGE^ Huwelijks-Aangiften. 23 Mei. Isidoor Lambrechts (van Meerdor.ck), oud 23 j., jm. en Eugenia D'Hol- lander, oud 22 j., jd. Hu.welijks-Voltrekkingen. 17 Mei. Petrus Augus tinus Reimis, oud 30 j., jm. en Angelina Clara Maria de Cock, oud 22 j., jd. 24 Mei. Ludovicus Meer- schaert, oud 45 j., jm. en Josephina Maria Amelia Smet, 30 j., jd. Hyppoliet Frans Hellemont (van Meerdonck), oud 24 j., jm. en Irma Amelia Schnd- dings, oud 22 j., jd. Geboorten. 17 Mei.. Maria, d. van Cijrillus Petrus Weemaes en van Rosalia Bolsens. 27 Mei. Leonard, - z. van Juliaan Ruymbeke en van Eulalie Marie de Wilde. 30 Mei. Irma Maria, d. van Frans De Boeij en van Seraphlna de Clerck. Overlijden. 18 Mei. Petrus Leopold Blommaert, oud 78 j., weduwn. van Philomena Pieters. 24 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van Josephina, Apolonia Albertina van der Heijden. 29 Mete Elisa Isabella Heijmans, oud 18 j., d. van Augustinus en van Carolina van C-auteren (beiden overt) 30 Mei. Camillus de Beijn, oud 19 j., z. van Joannes en van Maria Wilhelmina van Eetvelt (overt.) GRAAUW. - Huwelijks-Aangiften. 5 Mei. Alphonsus Vink (van Stoppeldijk), oud 33 j., weduwn. en Maria Louisa Durinck, oud 28 j., jd. 26 Mei. Jau Francies Yer- vaet (van Ilontenisse), oud 33 j., jm. en Rosalia van Steenbergen, oud 32 j., jd. H'uwelijks-Voltrekkingen. 4 Mei. Emile Dominicus Maerman, oud "33 j., jm. en Leonie Virgina Maria Kindt, oud 33 j., jd. 5 Mei. Alphonsus Petrus de Mulder, oud 21 j., jm. en Louisa Maria de Smit, oud 24 j., jd. 9 Mei. Johannes Franciscus Steijaert, oud 33 j., jm. en Maria Emelie Buijsse, oud 25 j., jd. 24 Mei. Alphonsus Vink (van Stoppeldijk), >ud 33j., weduwn. en Maria Louisa Durinck, oud 28 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Cecile Elisabeth, d. van Jo sephus Mattheijssen en var. Louisa Mathilde Rens. 28 Mei. Maria, d. van Ludovicus Taelman en van Leonie Bernaerd. Elza Marie Louise, d. van Andreas Ghisleen Thijs en van Maria Felicita Mortier. Overlijden. 8 Mei. Joseph Desiderius Johan Bracke, oud 17 j., z. van.Aloisius en van Maria Veneranda Vercauteren. 13 Mei. Pieter de Koeijer, oud 79 j., echtg. van Janna Dieleman. 26 Mei. Eugene Lesse- liers (van Beveren B), oud 49 j., ouders onbekend. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften-. 4 Mei. Eduard de Clippelaar, oud 39 j., jm. en Philomena van Himst, oud 30 j., jd. Ludovicus Cornelis Serrarens, oud 27 j.,jm. en Louisa Cornelia Sarneel, oud 27 j., jd. 41 Mei. Desiderius Dominicus van Jole, oud 29 j., jm. en Mathilda Cor nelia Steijns, oud 27 j., jd. Aloijsius Storp, pud 25 j., jm. en Rozalia Ivens, oud 22 j., jd. Pieter Francies Dankaart, oud 39 j., jm. en Maria Neve, oud 39 j., jd. Huwelijks-voltrekkiugen. 2 Mei. Ilenricus Fran ciscus van Leeuwe, oud 35 j., jm. en Maria Anna Catharina de Bakker, oud 23 j., jd. 3 Mei. Johan nes Franciscus Petrus de Meijer, oud 25 j..jm. en Elisabeth Carolina Maria van Delft, oud 25 j., jd. 13 Mei. Francies Rombout, oud 40 j., jm. en Anna Maria van Steene, pud 25 j., jd. 20 Mei. Ludovicus Cornelis Serrarens, oud 27 j., jm. en Louisa orneha Sarneel, oud 27 j., jd. 27 Mei. Eduard de Clippe laar. oud 39 j., jm. en Philomena van Himst, oud 30 j jd. Desiderius Dominicus van Jole, oud eSU j., jm. en Mathilda Cornelia Steijns, oud 27 j jd. Aloijsius Storp, oud 35 j., jm. en Rozalia Iyens, oud 22 j., jd- Pieter Francies Dankaart, oud 3J j., jm. en Maria Neve, oud 39 j., jd. T, Geboorten. 4 Mei. Elisa Pieternella, d. van Pe trus Johannes van Eetvelde en van Maria de teber. Leonardus Jacobus, z van Petrus Francies Pauwels en van Rosalia Cornelia de Wilde 5 Mei. Ludo vicus z van Judocus Cambeen en van Jacomina Rijk. 11 Mei. Maria, d. van Petrus van Laar en van Anna Catharina Baart. 14 Mei. Elisabeth Maria, d. van Petrus Dominicus Neve en van Maria Johanna Verdurmen. 15 Mei. Alois, z. van Petrus Anthonius van Troost en van Maria Louisa Steijns. Cornelia Teuntje, d. van Iszak Samuel tlage en van Catharina van Griethuijzen. 17 Mei. Gusta, d. van Petrus Franciscus de Block en van Pieternella Aerts. Petrus Philip z. -van Johannes Baptist Neve e" van Maria Frederika Lochtnans. 18 Mei. Maria Magdalena, d. van Charles Cbristiaens en van Mathilda de Lange. 31 Mei. Rosalia, d. van Jacobus van der Poel en Paulina Heijv Overlijden. 4 Mei. Anna Catharina Goossen, oud 88 j wed. van Pieter Roelands. 5 Mei. \ictor Lauwers, oud 53 j., echtg. van Maria Catharina van Bouwel. 7 Mei. Theodorus de Dalie, oud 55 j., echtg."van Paulina Mangnus. Alphonsius de Theije, (te Utrecht overloud 36 j.. echtg. van Apolonia Steijne 26 Mei. Emerence Clotilde Onghena (van Boschkapelle), oud 40 j., d. van Johannes Franciscus en van Johanna Francisca de Rechter. Johanna Schelfhaut, oud 6 w.. d. van Johannes Francies en van Emma Josephina D'Hooghe. 31 Mei. Josephus van Mieghem, oud 60 j., z. van Willem en van Pe- tronella Talboom. HOEK. Huwelijks-aangiften. 17 Mei. Hugo Adriaan Mol, oud 24 j., jm. en Geertruida Maria Tollenaar, oud 26 j. jd. 18 Mei. Jan Jacobus Donze, oud 17 j., jm. en Catharina Sol, - oud 18 j., jd. Leendert Pladdet, oud 23 j., jm. en Janna den Hooglander,-ou J 2oj.,]d. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Mei. Camile de Block, oud 24 (j.. jm. en Carolina Marie Bomelijn. oud 24 j., jd. 31 Mei. Leendert Pladdet, oud 23 j., jm.en Janna den Hooglander, oud 23 j., jd. Geboorten. 7 Mei. Sara Anna; d. van Jan van Dixhoorn en van Sara Johanna Riemens. 21 Met. Cornelia, d. van Adriaan Dieleman en van Janneke Adriana Dieleman. 23 Mei. Suzanna Catharina, d. van Willem de Feijter en van Adriana Sara van Hoeve. 27 Mei. Janna d. van Levinus Jacob van Hermon en van Pieternella Yerbrugge. Overlijden. 5 Mei. Adriaan Dieleman, oud 1)9 j. weduwn. van Neeltje Geelhoedt. 14 Mei. Matthieu Josefus Marie Hehelaar, oud 3 j., z. van Johannes Franciscus en ;van Josephina Cools. 21 Mei. Adnana C)rnelia Hamelink, oud 6 j., d. van Pieter en van Adriana Bolleman. HENGSTDIJK. Huwelijks-Aangiften. 12 Mei. Jodocus Alphonsius Krieekaert, oud 26 j., jm. en Rosalia de Maagt, oud Huwelijks-Voltrekkingen. 3 Mei. Camille deSmet, oud 39 j., jm. en Maria Petronella van den Berghe, oud 33 j., jd. 9 Mei. Camillus de Maat, oud 27 j jm. en Elisabeth Apolonia Asselman, oud 25 j., jd. 17 Mei. Serule Franciscus Maerman, oud 31 j., jm. en Margaretha Maria van Hijfte, oud 20 j., jd. 31 Mei. Judocus Alphonsius Krieekaert, oud 26 j., jm. en Rosalia de Maagt, oud 33 j., jd. Overlijden. 20 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht. van Alphonsus Leen- knegt en van Maria Elisa de Rooij. KOEWACHT. Huwelijks-Aangiften. 2 Mei. Emilius de Gronckel, oud 34 j., jm. en Leonia Maria Vandamme, oud 34 j., jd. 43 Mei. Cerillus Martens, oud 26 j., jm. en Ida Josephina Gijsel, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Mei. Prudent Casi- mir Matthijs, oud 22 j., jm. en Bertha Maria van Overloop, oud 21 j., jd. 17 Mei. Etnilius de Gronckel, oud 34 j., jm. en Leonia Maria Vandamme, oud 34 i.. jd. Cesar Gielliet, oud 39 j., jm. en Irma Maria tens, oud 26 J3 jrri. eri o¥qinirfa'"C'lJ"Sl(I!(d oud 25 j'., jd. Geboorten. 7 Mei. Louisa Emerentia, d. van Ca rolus Ceelaert en van Maria De Maeijer. 25 Mai, Albertus, z. van Melania Kegels. Maurice Desire Maria, z. van Theophilus Persijn en van Margareta Mattele. 26 Mei. August, z. van Alphonsius Sturte- wagen en van Emma van Hoeije. Overlijden. 5 Mei. Maria Anna Francisca van der Ha, oud 6 d., d. van Camillus en van Marie Verten- ten. 26 Mei. Emma Florentina Maria Baert, oud 20 j., d. van Philemon en vafi Pharailde Remerij. OSSENISSE. Huvyelijks-Voltrekkingen. 19 Mei. Theodorus du Bois, oud 33 j., jm. en Maria Apollonia Cammaert, oud 34 j., jd. Geboorten. 15 Mei. Rozalia, d. van Eduardus Blommaert en van Maria Isabella Coleta de Theije. 17 Mei. Aloijsius Constantinus, z. van Petrus Fran ciscus Bernardus de Maat en van Louisa Maria Apo lonia Mangnus. OVERSLAG. Geboorten. 13 Mei. Rene, z. van Victor de la Ruelle en van Emma Schatteman. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Mei. Arthur Marinus van Acker, oud 22 j., jm. en Rosalia De Meulenaere, oud 20 j., jd. 22 Mei. Adrianus Josephus van Dongen, oud 22 j., jm. en Elvire Pauline De Decker, oud 17 j., jd. 23 Mei. Georges Emmanuel Joseph Marchand, oud 37 j., wedn. en Julma Melanie Ver- gauwen, oud 21 j., jd. Geboorten. 24 Mei. Hubert, z. van Eugenius Cornelis -van Goethem en van Maria Angelina de Bel. 27 Mei. Bertha Clementine Joseph, d. van Georges Emmanuel Joseph Marchand en van Julma Mplanie Yergauwen. Overlijden. 27 Mei. Hypolite Rudolphe Spaens, oud 32 ji, echtg. van Marie Coralie Demeester. ST. JANSTEEN. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Mei. Aloijsius De Windt, oud 32 j.. jm. en Coralia van Hoeij, oud 25 j., jd, Geboorten. 16 Mei. Hijpolitus, z. van Franciscus Livinus Duijm en van Mathilda Yergauwen. 18 Mei. Rosa Louisa, d. van Jacobus van Eck en van Leonie Masts. Irma, d. van Eugenius van Puijenbroek en van Maria Clementina Wante. 30 Mei. Rene, z. van Alouisius Anthonius van Overloop en van Theodora Vernimmen. Overlijden. 7 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het manl. geslacht van Maria Louisa Mang nus. 14 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het manl. geslacht van Rochus Blommaert en van Maria Leonia Nachtegael. 19 Mei. Johannes Savoije, oud 1 m.. z. van Camile en van Emelia Maria Stroohant. 27 Mei. Arthur Pierre Marie Vermandel, oud 66 j., echtg. van Florentina Yalentina Inghels. 28 Mei. Marie de Vos, wonende te Stekene (Belgie), oud 8 m., d. van Petrus en van Leontina Doffemont. STOPPELDIJK. Huwelijks-Aangiften. 9 Mei. Cornelis Augustinus van Trappen, oud 29 j., jm. en Dina van Meelen, oud 28 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 3 Mei. Regulus Adri anus, oud 23 j jm. en Clementina Maria Wallaijs, oud 18 j., jd. Jacobus Wante, oud 25 j., jm. en Maria Johanna Luijcks, oud 24 j., jd. 11 Mei. Leo- poldus Johannes van den Bergen,, oud 32 j., jm. en Elisabeth Johanna Weegenhausen, oud 27 j., jd. 30 Mei. Cornelis Augustinus van Trappen, oud 21 j., jm. en Dina van Meelen, oud 28 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Agnes Elisabeth, d. van Jan Francies Schelfhout, en van Sophia Maria Borm. 9 Mei. Christina Josephina, d. van Petrus Mattheus Gerulphus de Rijk en van Prudence Marie Louise Castenwiller. 10 Mei. Rudolf, z. van Aloisius Jose phus Michielsen en van Celestina Maria Mathilda van Acker. 16 Mei. Elsa en Cornelis, d. en z. van Eduard Strobbe en van Elisabeth de Winter. 18 Mei. Bertha, d. van Johannes Franciscus Heijens en van Maria Louisa Sponselee. Overlijden. 22 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. gesl. van Josephus Boeijkens en van Cornelia van de Voorde. 24 Mei. Christina

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2