De krijgsMrijven. GEMENGDE BERICHTEN. pen gezonken, vele wakkere matrozen omge- komen, zoo zei de voorzitter verder; maar de verliezen van den "vijand zijn veelvoudig grooter. (I.efendige toejuichingen). In le allereersle plaats bleek; dat onze vloot in staat is ook ovenmaohtige Engelsche inari- tieme strijdkrachien bet lioofd te bioden en de zege le bevechten, waarvoor wij de ma rine grbet-.en dank brengen(Slormachlige toejuichingen), De leien van Bondisraad en Rijksdag lioor- den dieze wcrordjen slaanie aan. De (Jimdeur -Van liet Raichsmarineamt, schout-bipnachl, Hebbiughans, zei: Volgens de to I dusver ontvangen berichten bevond zicli onze gelieele slagvloot onder bevel .van vice-admiraal Scheer, op 31 Mei. -des riamid- dags. legcnover de gezamenlijke Engelscne slagvlool van ten minste 34 moderne groote gevecntsscliepen. Het respllaat van deze sainenhangende gevechtshandelingen is een verbeugen-d en beteekenend sncces voor onze strijdkrach- ten tegenover een veel sterkeren tegenstan- der. De schoul-bij-nachl gaf een opgave van de reeds bckende Britsche verliezen, en zei dat negen tot lien torpedojageirs zijn ver nietigd, van welke alleen zes door het linie- sehip Wcstfalen. Over de averij -der Duilsche schepen (be- halve de reeds venuelde verliezen) en over het verTies aan menschenlevens aan Duit sche zijdeiontbreken nog bepaalde mededee- lingen. Het is te begrijpen. dat ook een deel van onze schepen zeer beschadigd is. Het hoofd- deel van le vloot keerde in de havens te rug. Par-'foneel en materieel hielden zich schitterend. De stemming is uitsteken 1 (Levendige toejuichingen). De Kqning van Saksen zond den Keizer het volgende telegram: Met buitengewone voldoening en vreugde kreeg ik zooeven tij- ding de- schitterende overwinning van onze v|ooj,tpver een veel sterker hoofddeel van de Enjfelsche slagvlool. Dat is een der schoonste dagen in dezen ernstigen lijd voor ons vaderland. Onze ma rine bewSes, dat zij volkomen gelijkwaar- dig is met ons leger. Hit Bcrfijn wordt genietd: Het opper- kommartito .gelastte, wegens de groote over- winning. Jit de openbare gebouwen de vlag zullen uitsteken. Vandaag hebben de school- kinderen vgcantie. Op bevel van den Saksischen Ivoning zul len op 5 Iuni op alle scholen feesten plaats hebben, Wiiarup de l>eteekenis van de Duit- sche overwinning en van de groote verdien- sten vjiii. den. Keizer voor de Duitsche vloot zal worden uiteengezet. De rest van den dag hebben de kinderen vrijaf. De Engelschc lazing van den slag. De Brilsche admlraliteit meldt: In dai pamiddag van 31 Mei heeft een treffen for zee plaats gevonden bij de kust van Jutland. De Engelsche schepen, die het heetste van het- gevecht liadden door te makeit, waren de slagkruiser-vloot, eenige kruisers en lichte kruisers, gesteund door vier snelle slagschepen. Daaronder waren de verliezen zwaar. De Duilsche slagvlool heeft, begunstigd door helaleclite zicht, een langdurig ge vecht met onze hoofdkrachlen vermeden. Korl nadat deze op het looneel versche- nen, is de Duitsche vloot naar de haven teruggekeerd, echter niet, dan na zwaar te zijn gehavend door onze slagschepen. De slagkruisers Queen Mary, Indefatigable, Invincible en de kruisers Defense en Black Prince zijn in den grand geboord, de War rior is onklaar geschoten, en mo-est na ge- sleept tc zijn, door de bemanning worden verlaten. Voorls is bekend, flat de torpedo- jagers Tipperary, Turbulent, Fortune, Spar- nowhawk en Ardent zijn verloren gegaan, terwijl nog 6 worden vermist. Er is geen enkel Engelsch slagschip of lichte kruiser in den grond gebooird. De vijandelijke verliezen zijn emstig. Ten minste,een slagkruiser is vernietigd en een ernstig beseha ligd. Een slagschip meet door onze lorpe lojagers tijdens den nacht in den grond inn geboord. Twee .lichte kruisers zijn onklaar geschoten en waarschijnlijk gezon ken. Het juiste aantal -vijandelijke torpedo- jagers, did tijdens het gevecht buiten ge vecht zijn gesteld, kan niet met zekeriieid worden vastgestel J, doch moet aanzienlijk zijn. ne:. ac De verliezen. De secretaris van de admiraliteit deell mede, dat pen verder rapport, vail den np- perbevelhebber van de groote vloot ontvan- gen, niedQdcelt, dat totaal acht Engelsche torpedojaicrs vernield zijn. De opperbevel- hebber dedlt ook mede, dat het thans moge- lijk is de juistere schatling te vornien van de verliezen en de schade, door de vijandie- lijke vlool igeleden. Een dreadnought-slag- sohip van de Kaiser-klasse vloog in de lucht, na een aanval door Britsche torpeiojagiers. Verder wordt verondersteld, dat een ander slagschip -van de Kaiser-klasse door artille- rievuur lot zinken is gebracht. Van drie Duitsche slagkruisers, waarvan twee onder- steld worden te zijn de Derfflinger en Lutzow, yloog er een in de luclit; een an- der werd in een zwaar gevecht met onze slagvlool gewikkeld en wend, naar waarge- nomen werd, buiten gevecht gesteld en stop- te. Verder werd waapgenomen, dat de derdt'e ernstig beschadigd was. Minstens -een Duitsche lichte kruiser en zes Duitsche torpedojagers werden tot zin ken gebracht. Twee and ere lichte kruisers werden, naar gezien werd, buiten gevecht gesteld. Vender werden herhaalde trefscho- ten waargenom'en op drie andere Duitsclie slagschepen. Ten slotte werd een Duitsche onderzeeer geramid, die daarna zonk. De Duitsche kruiser Filling gezonken. Te IJmuidien zijn aangebracht met den stoomtrawler Bertha, de kommandant van de Duitsche kruiser Elbing, kapitein le.r zee Madburg, kapitein-luitenant Werber,. Ober- leutnant Roider, drie onderofficieren en 15 minderen, alien opvanenden van den Duit- schen lichten kruiser Elbing, die ook in den grooten slag verloren is gegaan. Tevens was een F.ngelsch schipbreukeling aan boord van de Bertha, de scheepsdokter Blurton, van de gezonken .tdrpedojager Tipperary. De kapitein van de trawler Bertha, de beer Engel Slam, verklaarde aan den cor respondent van de „N. R. Crt.", Woensdag- middag kanongebulder te hebben gehoord. Hij zag twee Duitsche kruisers mei voile kracht in Weslelijke richting vare.n. Den volgenden morgen werd een sloep met men- sdien opgetmerkt. De opvarenden, de schip- breukelingen van de Elbing, werden aan boord genomen. De schipper zag een Duilsche torpedo- boat, welke zinkende was en van een En- gelsch schip het genadeschot kreeg. In en- kele oogenblik-ken verdween de torpedoboot. Een groot slagschip, waarvan de nalionali- teit niet was vast te stellen, dreef met tie kiel naar boven. De' schipper had opge- merkt, dat Dondendagmiddag de Engelsche vlool bleef rondkmisen en de Duilsche te- rugtrok. De scliipper schatte de strijdmacht op zes tig scliepen van beide kanten. 13e slag had geduurd van Woensdagmiddag 2 uur tot Donderdagocli tend 6 uur. De scliip per decide voorts mede, dat de Duitschers sceptisch geslemd waren omb-enl den uit- siag van het gevecht. Nieiniancl heeft ge- wonnen, hadden zij gezegd. De Elbing was oorspronkelijk voor Rus- land gebouwd geweest, had schipper Stain vernomen. Zij moet in den nacht in aan- varing zijn geweest met een Duitsche tor pedoboot. De Elbing was zoodanig geha vend, dat zij niet iheer te Jiouden was. Daar- om besloot men het schip in de lucht te doen vliegen. Op de bovengenoemde 22 man na. ging de bemamiing over op de torpeao- lioot. De 22 bleven aan boord om het schip te vernielen en redden zich daarna in de sloep, en die werd door, de Berlha opge- pikl. De Engelsche torpedovernieler Tipperary kreeg, blijkens mededeelingen van den- arts Blurton, snachts een treffer en zonk on- middellijk. Blurton had niets nieer gezien, dan dat een sloep met de manschappen van de Tipperary wegdreef. Dat is de sloep, waarnaar de Bertha heeft gezochl. De heer Blurton heeft ruim een uur in zee gezwom- men, toen de Duitschers hem opvischien. De redders behandelden hun vij and zeer welwillend en wikkelden hem in dekens. De kommandant van de Elbing maakte er bezwaar tegen aan de pers inlichtingen te geven, in afwachting van de komst van den Duitschen gezant le 's Gravenhage, den heer Von Kuhlimann. Van de zijde der ma trozen werd ons echter bevestigd, dat de opvarenden zelven de Elbing hebben doen zinken, blijkbaar in verband met den redde- loozen toestand van het schip. De Elbing was een nieuwe snelle krui ser, 1000 a 5000 ton, met ruim 400 man aan boord. tUT BERLIJN. Bij de opening van het Pruisische Huis van Afgevaardigden aldus seint Wolff wees graaf Von Sclrwerin Lowitz op de schitterende overwinning, door onze open- zee-vlool op de in getal aanzienlijk slerkere Engelsche slagvloot behaald. (Levendige toe juichingen). Hij deed vervolgens mededee- ling van het Keizerlijke antwoord op de namens hel Huis -aangfeboden gelukwen- schen. De Keizer zegt o.a.„Met u ben ik trotsch op onze machtige vloot, die bij dit wapenfeit toonde, dat zij ook tegen een ster keren vijand opgiewassen is". (Levendige toe juichingen). Ook ons Duitsche volk ging de president voort begj-oet juist deze overwinning met groote vreugde en voldoe ning. Heeft (uiet een toonaangevend Engelsch staatsman voor den oorlog met echt Engel sche bluf verkondigdi, dat de Engelsche vloot zoozeer de Duitsche in sterkte overtrof, dat in geval van een Engelsch-Duitschen oorlog, de Duitsche vloot reeds vernietigd zou zijn, voor de wereld de oorlogsverklaring nog had vernomen! Mijne heeren, God geve on- zen liraven Duitschen blauwkielen en hun kranige aanvoerders nog eenige van zulke overwinningen als zij thans hebben. be haald. Zij zouden, daar ben ik van over- tnigd, het groote dock waarnaar wij alien gemeenschappelijk streven: een vrede, die het rijk duurzaam beveiligt, het snelst en zekersl nabij brengen. (Levendige toej.) Vervolgens werd met machtiglng van het Huis een telegram van gelukwensch aan de overwinnaars van den Noordzeeslag, vice- admiiraal Scheer en groot-adniiraal Von Tir- pitz, gezonden. De rijkskanselier heeft den chef van de openzee-vloot een telegram van gelukwensch gezonden, waarin hij zegt: Geestdrift vervult geheel Duitscliland, dat het nu ook onze vlool vergund was een ,overmaclitigen vijand, die zich onoverwinlijk achtte, met een for- schen slag te loonen, wat Duitschlands zee- miacht is en kan. Het vaderland jubelt en is dankbaar. De chef van de open-zeevloot heeft tcle- grafiscli voor den gelukwensch bedankt. „De blijdschap van het vaderland heet het in zijn telegram geeft ons hoop, dat wij er toe hebben mogen bijdragen om Duilsch- land-s gezag in de wea*eld te handliaven. Deze hoop zal voor onze vloot een aan- sporing voor de toekomst zijn." UIT LONDEN. De Ivoning heeft naar Reuter seint in antwoord op een telegrafischen geluk wensch met zijn geboortedag, aan admiraal Jc-llieoe geseind: „Ik ben diep getroffen door het bericht, namens de groote vloot door u tot mij gericht over den slag, waarin d/e officieren en manschappen onder uw bevel wederom schittcremien mood hebben be- loond. Ik betreur hel verlies van zooveel dappere mannen, van wie vele persoonlijke vrienden van mij waren, die voor hun land zijn gesneuveld. Tocli betreurik nog meer, dat de Duitsche open-zeevloot, ondanks zwa- re verliezen, door inevelig weer in istaat is ge weest zich te onttrekken aan de beslissende gev-olgen van het gevecht, waarnaar de Duit schers altijd zeiden te verlangen, doch dat zij, als de gelegenheid zich voordced, steeds vermeden. Ofschoon de lerugtoclit van den vijand, onmiddellijk na het-begin van den algemeenen slag, ons de gelegenheid voor een beslissende overwinning lieeft benoinen, rechlvaardigen de gebeurlenlssen vanWoeus- dag jl. toch ten voile mijn vertrouwen in de kracht en de doeltreffendlieid van die vlo- ten onder uw bevel." Het „Journal des Dpbats" schrijft, dat de Engelsche vloot met goed gevolg zijn taak heeft volbracht, welke daarin bestaat: de Duitsche vloot te beletten zich te ver- toonen. Dat is de hoofdzaak. De „Temps" is van oordeel, dat de zed-N slag is gewonnen, want de Blokkade duurt voort. Verdubbelen wij onze waakzaamheid en laat ons den kring nog nauwer toehalen. Dat is noodig, en dat is voJdoende. De Westminster Gazette" schrijft, dat een zeegevecht niet alleen moet worden beoor- deeld naar de aan weerszijden geleden ver liezen. Wanneer een vloot af en toe hij ver- rassing in de Noordzee verschijnt, dan volgt daaruit, dal ze onyermijdelijk eerst door een geringere inacht zal worden aangevallen. Verschijnt er een slerkere niacht, dan heeft de vijand sleclits-de keuze lusschen de vluclil en den ondergang. Toch heeft ze, in aan- zienlijke sterkte verschijnende, leans om, zoo- als Woensdag, aan een kieinere madit ern- stige verliezen te berokkenen. Men moet den Duitschers echter nageven, dat zij zich aan groote gevaren blootslellen, daar zij toch altijd kans hebben door onze lioofd- niacfit te worden overvallen voor zij naar hun haven terugkeeren. Het is dan ook om deze reden, dat wij onze groote vloot, met zijn veiligheidsgordiel van kieinere schepen, hebben saamgetrokken. Een Duilscli blad heeft hel al doen voor- komen vervolgt de „W. G." alsof Woensdag „der Tag" was en „de" groote overwinning is behaald. De Duitschers nioe- ten de kracht van die overwinning dan maar eens toonen en hun koopvaardij- en mail- boot en uitzenden, en we zullen dan zien wat er gebeurt. Een overwinning ter zee is pas behaald wanneer de slagvloot op die plaats der overwinning durft terugkeeren. In het algemeen is de toon der Engelsche pers niet pessimistisch. op eukele bladen na, die onder den eerslen indruk wat som ber schreven, doch nil weer hoopVoller ge slemd zijn. Er wordt gewezen op het ge- brek aan verkenningismiddelen in de lucht. Aan de Zeppelins en vliegtuigen hebben, naar zij meenen, de Duitschers hun succes te danken. daar zij hiendoor beter op de hoogte waren van de bewegingen en sterkte hunner tegenstanders, dan de Engelschen. WILSON SPREEKT TEN GUNSTE VAN DEN VREDE. President Wilson heeft Zaterdag in een redevoering voor den bond tot sluiting van den vrede te Washington betoogd, dat de groote volkeren tot een overeenstemtning moeten geraken gegrond op hun gemeen- schappelyke belangen. Elk volk, zei de president, beeft bet recht zijn eigen regee- ring te kiezen. De kleine staten hebben dezelfde rechten als de groote. Hun regee- ring en hun intregiteit moeten geeerbiedigd worden. De wereld beeft er recht op, be- schermd te zjjn tegen het gevaar, dat de vrede door een aanval verstoord worde. De Vereenigde Staten zijn bereid samen te wer- ken met hen, die deze denkbeelden tracbten te verwezenljjken. Wilson verklaarde, dat de oorlog zwaar op de Vereenigde Staten drukt. (De presi dent sprak niet van oorlogswinst.) Er moet een einde aan den oorlog komen. Wanneer dit einde gekomen is, zal Amerika evenveel belang er bjj bebben als de oorlogvoerenden, dat de vrede duurzaam zij. Indien de Ver eenigde Staten het voorrecht heben hetinitia- tief te nemen tot een vredesbeweging onder de oorlogvoerenden, dan zal de bevolking weh- schen, dat de regeering er op aandringe, dat een overeenkomst vyorde getroffen, waar- bjj de onmiddelljjke belangen van Amerika in aanmerking worden genomen. Materieele voordeelen vraagt Amerika niet. Er zal een algemeene overeenkomst, tusschen de volkeren noodig zijn, teneinde de volledige veiligkeid der open zee te verzekeren, zoo- dat alle volkeren er gebruik van kunnen maken, zouder bemoeiljjkt te worden. Geen oorlog zal begonnen mogen worden in strjjd met de verdragen of zonder waarschuwing of zonder dat de oorzaken aan het oordeel der wereld worden blootgelegd. Te Londen beschouwt men Wilson's rede als buiteDgewoon belangrjjk, vooral daar de president ditmaal den nadruk legt op Ame- rika's belang bij het tot stand komen van den vrede. Men neemt aan, dat Wilson deze verklaringen niet zou bebben afgelegd, in dien hij geen bemiddelingsposnngen in 't werk wilde stellen, als gevolg van bespre- kingen, tijdens de onderbandelingen over het duikbooten-vraagstuk, te BerljjD ge- houden. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECIITSTERUEIN. LONDEN, 3 Juni. (Reuter.) Officieek Het zeer ernsLige gevecht ten Zuid-Ooslen van Yperen,. tussdien Hooge en de spoorlijn Y]>e- ren--Meenen is zonder ophouden voorlgezet. De Duitschers zetten hun aanvankalijk suc ces van gisteravond voort met nachtelijke aanvalien en slaagden er in tot een dieple \ran 650 M. in onze huh- deor te dringen in de richting Zellebeke. De Canadeezen, die in dezen sector staau, voeixlcn sochtends om zeven uur een tegenaanval uit en -slaag den er atlengs in, -Jen vijand te verdrijven uit -een gr-ool gedeelte van het door hem ge nomen terrein. De Canadeezen spreidden grooten moed tentoon bij een, zonder succes, uitgevoerden tegenaanval, die was uitge- voer-d na een hevig, onafgebroken bombar- diemenl. De verliezen van den vijand zijn zwaar.; de Duitschers lieten vele lijken acn- ler. De generaals Mercer en Williams, van de derde Canadeesche divis-ie, die gisteren ge- durende het bombardement de voorste loop- graven inspecteerden, worden vennist. PARIJS, 4 Juni. (Havas.) Midd'^igcommu ni que: Op den rechler Maasoever netoben de Duitschers gisleren tegen het vallen van den avond, na een woedende beschieting, verscheidene pogingen gedaan om liet fort Vaux door een omtrekkend-e beweging van het Zuid-O-osten uit te nemen. Door een ge- weldigen aanval, tegen 8 uur 's avonds on- dernomen in liet ravijn lusschen Damloup en bet fort, slaagden zij erin vasten voeL te krijgen in de Fransche slcllingen. Een on middellijk dio-or de Franschen onderaomen tegenaanval wierp hen er echler geheel weer uit. Een tweede aanval der Duitschers, van- ochlend op hetzelfde punt gericht, mislukle onder het Fransche gescliutvuur. In de streek ten Westen der hoeve van Thiaumont zijn in den loop van den nacht liandgranaalgevecbten gcleverd. Op den linker Maasoever en aan liet oierige front de gewone werkzaamheid der w e aerzijdsche artil lerie. Aan het Engelsche front wordt zonder op houden uilerst verwoed gevocnten ten Zuid- O-osten van Yperen, tusschen Hooge en den spoorweg Yperen—Meenen. - Met voortz-et- ting van he4 aauvankelijk voordeel, dat zij gisteravond hadden behaald door de voorste Engelsche iinie binnen te dringen, liebben lae Duitschers bun aanval gedurende den nacht d-oorgezet en zijn erin geslaagd om tot een diepte van TOO meter door de Engelscne verdecligingiswerken been" le dringen in de richting van Zillebeke. Doch de Canadee sche Iroepen, die een der vakken in deze zone bezellen, voerden 'sochtends om 7 uur een tegenaanval uit en slaagden erin van lieverlede een groot gedeelte van net vermeeslerde terrein op den vijand te her- overen. PARIJS, 4 Juni. (Reuter.) Officiecl: Op den linker Maasoever geweldig artillerie- vuur. De Duitsche voorbereidingen Lot den aanval op heuvel 304 zijn door spervuur gestuit. Op den rechter Maasoever is de vijand de streek bij Vaux Damloup blijven beschie- ten, in het bijzonder het fort Vaux. Een aanval, om drie uur in den middag onder- nomen len NoorJ-Westen van het fort, is door machinegeweervuur gestuit. Ons zware geschul heeft drie Duitscne batterijeil in het Courrieres-bosch ernstig beschadigd. Een Duitsch lucliteskader heeft op het middaguur Toul gebombardeerd. Zes per- -sonen zijn igeaood, tien gewond. Een Franscn luchteskader heeft d-e aanvallers vervolgd, er een neergescholen binnen de Fransche iinie en twee anderen binnen de Duitscne. BERLIJN, 4 Juni. (Wolff.) Officieel: Op de steliingen ,die wij ten Zuid-Ooslen van Yperen hadden vermeesterd, liebben de En gelschen yerscheidene aanvallen gericht, die alle zijn afgeslagen. Hel artilleriegevecht len Noorden van Alrechl en in de streek van Albert is ook gisteren voou-tgezet. Engelsche verkenningsafdieelingen zijn te- ruggeslagen. Verscheidene mijnontploffingen van den vij and ten Zuid-Oosten van Neuville—St. Vaasl zijn zonder gevolg gebleven. Op den linker Maasoever is een zwakk-e vijandebjke aanval ten Westen van hoogte 304 gemakkelijk gekeerd. Een machinege- weer is door ons builgemaakt. Op den Oostelijken [Maasoever zijn de heete gevechten tusschen het Calllette-bosch en Damloup in voor ons gunstigen zin gevor- derd. Gisteren zijn meer dan 500 Franscnen, waaronder 3 officieren, gevangen genome,) en 4 macninegeweren buitgemaakt. Verscheidene vijandelijke gasaanvallen ten Westen van Markiroh zijn zonder de ge- ringsle uitwerking gebleven. Vijandelijke vliegers hebben bij het bom- menwerpen in Vlaanderen verscheidene Bei- gen gelood. Militaire schade is daartiij niet berokkend. Bij Hollebeke is een Engelsch vliegtuig door afweergeschut neergeschoten. TER NEUZEN, 5 Juni 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand nabij 760.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 743/2 Skudesnaes. Yerwachting tot den avond van 6 Juni matige tot kracbtige Westelijke tot Zuide- lijke wind, meest zwaar bewolkt, waar- schijnljjk nog regenbuien, iets zachter. Verplaalsiiig. Met ingang van 16 dezer is de epmmies- verificateur R. P. Oosterhuis te Ter Neuzen verplaatst naar Vlodrop Rothenbach en de commies-verificateur T. Bockelo te Vlodrop naar Ter Neuzen. Vermisl. Sedert Vrijdagavond wordt alhier ver- mist de 17-jarige voerinansknecht Jacob V. Het sehijnt dat hij een kwestie had met een collega, die met een klacbt bjj de politie dreigde. Toen deze navraag deed was bjj niet meer te vinden. Een onder- zoek in de omgeving heeft nog niet tot eenig resultaat geleid. Hilslag v-erkooping. Bij de op Vrijdag 1.1. in het //Hotel de Commerce" alhier ten verzoeke van de weduwe en erven van den heer W. de Feijter door notaris Van der Moer te Ter Neuzen gehouden veiling van een hoefje e.a. in den Vlooswjjkpolder, groot 5 hectaren 35 aren 6 centiaren of ruim 12 gemeten, werd geboden voor twee perceelen bouwland 1850,per gemetterwijl het geheel werd verkocht voor 1480,per gemet of totaal 1777 L,29, vermeerderd met de overnemingssom der gebouwen ad j 5000, dus samen 22771,29 aan den heer H. van Doeselaar te Hoek. Reroepen. Door den heer F. Tollenaar, theologisch candidaat te Zaamslag, is een beroep ont- vangen naar de Ger. Gemeente te Brouwers- haven. Svnode der Geref. kerken. Op de agenda van de particuliere synode der Ger. Kerken van Zeeland welke Woens dag _a.s. te Vlissin gen wordt gehouden komt o.a. het voorstel van de Classis Middel- burg voor, om met het oog op de vele militairen in Zeeland, tot den commandant van Zeeland een verzoek te richten om aan de manschappen van gereformeerden huize op bid- en dankdagen vrijstelling van dienst te verleenen, opdat zij in staat zijn dan den dienst des Woords bij te wonen. Verder zullen o. a. nog de volgende voor- stellen van de classis Axel behandeld worden z/Hoe moetgehandeld worden met iemand, die wegens een zonde tegen het zevende gebod, onder kerkelijke vermaning gesteld, weigerachtig is gebleken de verleide, een Roomsche jongedochter, te huwen." Eu ten tweede, //dat de kosten voor hulp- betoon bij de uitvoering van art. 13 der kerkorde vanwege de provincie zoo mogelijk worde verlaagd, of anders het percentage der classis Axel worde verraiuderd." D-e dienslplichtifie Be!,'en, die niet aan hanne verplichting om zich bij het leger aan te melden voldoen, zullen volgens eene wet, afgekondigd 20 Mei 1916, verschenen in den Moniteur Beige, worden gep'aatst op eene door den Minister van Binnenlandsche zaken in te richten „Regis- ter van Dienstweigeraars". Zij die zich niet voor den dienst aanmelden zullen worden beschouwd a's deserteurs en onder- worpen zijn aau de straflen bij het mili- tair Strafwetboek daarvoor bepaald. Een arbei-dseouflict. Men schrjjft ons uit Middelburg Nadat reeds door een paar heeren ieder voor zich getracht was bemiddelend op te treden in het arbeidsconflict tusschen de firma Boasson en Co. en haar met 15 April jl. ontslagen personeel, echter zonder het •gewenschte resultaat, is thans zulk een poging gedaau door het bestuur van de afdeeiing Middelburg van den Christelijken handels- en kantoorhediendenbond, die een onderhoud had met de heeren Boasson. Bjj dit onderhoud verklaarden de patroons, dat het hen onmogelijk is de ontslagen bedienden terug te nemen, o. a. omdat zij er niet aan dacht het nieuwe personeel te ont-slaan. De heeren verklaarden zich echter gaarne bereid de ontslagen bedienden een goed getuigschrift te geven,daardemeestende firma een groot aantal jaren gediend hebben en geen aanleiding tot aanmerkingen gaven. Het zal de firma niet aangenamer zijn, dan te hooren dat de bedienden weder alien een goede betrekking hebben. Wij kunnen hier bijvoegen, dat de be dienden bij een groot gedeelte der bevolking hun zaak niet beter maken door de dikwijls kinderachtige wjjze van optreden tegen patroons en vooral tegen werkwilligen. Polilervergaderingen. 0 s s e n i s s e. In de gehouden vergade- ring van stembevoegde ingelanden van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse is besloten geene bijdrage te verleenen voor den verbindingsweg tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat men oordeelde dat het meer een Rijks en Provinciaal belang is. Axel. De ingelanden van den Buth- polder beschikten afwjjzend op het verzoek tot het verleenen van eene bijdrage voor den verbindingsweg. Gurus! In de kinder wereld! Groote ontsteltenis heerschte Vrijdag onder de vrouwelijke schooljeugd in Waal- wijk en ook haar respectieve moeders. Het gerucht deed de ronde, dat met het oog op de meningitis, alle meisjes in de school de haren moesteu worden kortgeknipt. De kinderen weigerden naar school te gaan andere die ter school waren, liepen terug, moeders gingen haar meisjes halen, met de mededeeling aan zusters en onder- wijzers, dat 't niet gebeuren zou, enz.kin deren huilden. 't Was een ware kinder- en moederopstand. 't Mooist is, dat noch bjj de zusters, noch bjj de onderwijzers of autoriteiten iets van een of ander bekend is, er is zelfs in de scholen niet over gerept. Hoe men er aan komt, is onbekend. (Hbl. Ook een sllmmerd! Een inwoner van Reewjjk, die een brief- kaart en een brief binnen den kring van het postkantoor aldaar verzoud, heeft de briefkaart voorzien vab 2 postzegels .van een cent en de helft van een een cents- postzegel De afzender wist zeker niet, dat men zulk een briefkaart slechts te frankeeren heeft met een l1/, cents postzegel. Voor den brief gebruikte de oolijkert de andere helft van den een cents-postzegel. Knap verzonnen. Wie volgt? Van proletarier to-l milliimnair. Bij een ingezetene van Oldenzanl werd een zilverbon in hetaling ontvangen, wnarop aan de achterzijdie de volgende dichterlijke ont- boezeming te lezen staat: Van huis uit proletarier, Van armoe vegetarier, Bij smokkelen solid-air; Dat maakte mij millionnair. Daaronder stonden de initialen van een ingezetene uit de gemeente Losser, die dit jaar voor 't eerst voorkomt op de lijsl van h-oogst-aangeslagenen in Overijssel. OihI gebouw te Ilaarlein ingestorl. Man zwaar gewond. In de Wijde Appelaarssteeg te Haarlem staat een van de ouidste gebouwen der stad, vroeger als graanbeurs, later als de „Hee- ren-socieleit" in gebruik, doch sedert vele jaren eigendom van de firma Joli. Marter Zonen, die het verliuurd had aan den heer J. Bonger-s, dansleeraar. Zatermiddag nu is daar het dak en ondergel-egen gewelf in-gestort over de halve breedte der zaal. De danszaal, die een oppervlakte lieeft van 400 vierk. M., is in de h-elft door een ko- lommenrij in tweeen gedeeld en elk der Ihelften is overdekt door een gewelf met schuin dak er over heen. Een dezer daken is nu ingestort over een oppervlakte van 8 bij 25 Meter. De iDistorting veroorzaakte geen persoon lijke ongelukken, doordat niemamd in de zaal was, maar 'n ernstig ongeluk had plaats, doordat de top-gevel met een ge deelte van het dak terecht kwam op hel nabijgelegen perceel no. 7, een werkmans- woning, waar de 70jarige stovenmaker J. Pot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2