i s'l Ik De Oorlog. Laecibouwbericoten, m I i t PEBDIKBEPKTES" e :j e si r y j e C I r n u reeds vergunning gevraagd en verkregen om eene buis over het kanaal te mogen leggen, niaar in verb and met de daarvoor noodige werkzaaim.hedien, heeft men het tot nu toe beter geacht, de buis aan de brug bevestigd le laten. Moet de buis verlegd warden, dan komt dil ook op betrekkelijk hooge uitgaven. Ook uit deze overweging hebben Burge meester en Wetliouders gemeend, dat het billijk is, aan het verzoek van adressant te- gemoet te komen, en hem eene bijdrage te verleenen tod een derde van de geraamde kosten. Zij doen dit voorstel niet, omdat zij de gemeente wettelijk daartoe verplicht achtcn, en wenschen uitdrukkelijk te kennen le geven, dat dit in de toekoinst de gemeente in geen enkel opzicht bindt, docli omdat zij het onder de veranderde omstandighe- den billijk achten, dat thans eene bijdrage wordt verleend. De heer Smies vraagt, of die mijuheer of mevTOuw MLssu niet is aangezocht geweest om eene bijdrage te verleenen. Die hebben van het Plaatje v-eel voo-rdeelen geuoten. Er is ook veel genolen van het verkoopen van zand, dat toch ook aan den pachter of den eigenaar ten goede kwam. Ze behooren dan ook de kosten der brug te dragen. De Voorzitter merkt op, dat, als een derde der ko-sten vergoed wordt, er toch ook nog een groat bedrag voor rekening van uen pachter Buijze blijft. De heer Dieleman vraagt, of, als Buijze die brug moet onderhoud en, hij dan die andere mensehen, die er gebruik van maken, niet kan weren. Kan hij dan van hen, naar g]elang van het gebruik dat ze er van-maken, niet eene grootere of kleinere retribulie vor- deren. De Voorzitter beantwoordt deze vraag ont- kennend; Missu heeft de verplichting daar voor een uitweg te z or gen, maar hij heeft die verplichting afgewenteld Op zijn pachter. Het is een moeilijke toestand. De heer Oggel merkt op, dat hier steeds in verband met de brug gesproken wordt over den pachter Buijze. Naar het hem voorkomt, heeft de Raad daarmede niels te maken, maar weL met den eigenaar Missu, deze is de onderhoudsplichtige. Vroeger lc- verde het onderhoud der brug geen bezwaar op en wanneer dit nu wel he I geval is, dan is dit het gevolg van handeiingen van Missu Hij heeft daar duren grond verkocht en he! geid op zijn zak gestoken en nu zou het toch niet aangaan, dat de geaneente, tenge- volge van die door hem behaalde voordee- len, geld zou moeten geven voor het onder- houden van de brug, die loegaug -geeft tot dien door hem verkochten grond. Boven- dienals er termen zouden zijn om voor het onderhoud dier brug eene bijdrage van de gemeente te vragen, dan moet dit uit- gaan van den eigenaar, niet van den pachter. De Voorzitter vraagt, of, wanneer daar op het Plaatje nog onaar steeds m-cer uit- breiding komt, aLs daar vender induslrieele inrichtingen worden opgericht, of het dan aangaat, dat die eene bewoner maar steeds belast blijft met bet onderhoud der brug. Hij meent, dat de gemeente dan toch niet achter zal kunnen blijven en bet noodig zal worden in te grijpen. Het is dan ook in het belang der gemeente, dat de hsndel en industrie bevordesrd wordt. De heer Oggel blijft van meening, dat, als de heer Missu daar terrein verkoopt onder voorwaarde dat hij voor een voor het bedrijf geschikte uitweg zorgen zal, hij oat ook moet doen, en ails het onderhoud van de brug dan door het verkoopen van grond voor zijn pachter te bezwarend wordt, dan moet Missu dezen zelf schadeloos stellen en niet de gemeente. Er kan wel een fabriek komen waarvoor vrachten van 20.000 K. G. moeten aangevoerd worden. Moet de ge meente dan daar maar voor zorgen? De Voorzitter meent, dat de heer Oggel wel een wat eng standpunt irineemt. Het vestigen van die industrien is toch in het belang der gemeente; hij adit liet rnadzaam, dat er gezorgd wordt, voor een doelmatige overweg. De eigenaar kan wettelijk niet gedwongen worden er voor te zorgen en nu gaat het toch niet, dat de gemeente er zich ook niets van aan trek t en de mensehen maar moeten zien hoe ze er af komen. De heer Oggel blijft er bij, dat het een zaak is tusschen Missu en zijn pachter Buijze. In elk geval is Missu wettelijk de onderhoudsplichtige en die moet er voor worden a a ages pro ken. De Voorzitter wijist er op, dat dit gedaan is, maar dat hij naar Buijze verwees. De heer Van Driel merkt op, dat Buijze zich dan maar moet veran twoorden tegen zijn verpachter. Wil deze de billijkheid niet erkennen om tegemoet te komen in het onderhoud van de brug, dan moet Buijze daar maar weggaan. De heer Kruijsse wijst er op, dat dit laet- ste zoo maar niet gaat. Er wordt, naar hot hem voorkomt, over deze zaak veel te zwaar gereieneerd. Hij zegt, dat burgemeester en wethouders bij" het doen van hun voorstel, vols trek t niet het oog hadden op de indu strien die daar gevestigd zijn, want als het industrien van eenige beteekenis zijn, dan weten zij zich zelf wel te redden. Hij wijst op de cokes-ovens te Sluiskil; niettegen- staande het kanaal pas verbreed was, kre- gen ze alleen vergunning om aan den ka- naalboord een kaaimuur te maken, indien ze het kanaal ter plaatse nog wat verbreed- den. Dit heeft de maatschappij gedaan en de geheete kosten van dat werk gedragen. Indien een industrie op het Plaatje geves tigd wordt, die een zware brug over het kanaal noodig heeft, behoort deze er zcif voor te zorgen. Als het een industrie is, die deze kosten niet dragen kan en die daarvoor bij de gemeente om steun komt, dan hecht hij niet veel aan de vestiging van zulke industrien. lets anders is het, dat er ook mensehen op het Plaatje wonen en dat men te hunnen belioeve van gemeentewege dient te zorgen, dat zij er op en af kunnen komen. De Voorzitter wijst er op, dat de brug nu bepaald solide gemaakt is en de overweg voor geruiimen tijd verzekerd; de menscnen, die er wonen, zijn door het maken van de brug gebaat. Daarorn zou spreker voor de zen keer een -bijdrage in de herstellingskos- ten will en geven. Verder moet elk raads- lid voor ziclizelf maar weten, welk stands- punt hij te dezen opzichte wenscht in te nemen. De heer Oggel wijst er op, dat de.brug toch stuk gegaan is, ten gevolge het aldaar vestigen van de houtzagerij. MIDDELBURG. De Voorzitter erkent dat dit zoo is; daar orn heeft hij het doen uitkomen, dat het niet billijk is, Buijze alleen de kosten te laten dragen. Wanneer er niets anders ge- komen was, zou de brug niet stuk gegaan zijn. Temeer, daar, wanneer de brug met wagens van Buijze bereden werd, de Drug ook minder leed, oindat men dan juist op de draagbalken jrijdt. Tocn anderen kwanien, reden die ea- naast, met gevolg, dat de p.an- ken at spoedig stuk gingen. Toen de brug stuk was, kwainen de be- woners met ktachlen bij spreker. Wettelijke bevoegdheid om Missu te dwingen, heeft hij niet. Als het nu eehter wear eens voorkomt, en de mensehen komen er bij hem over spreken, wat moet hij er dan mede doen? De heer Oggel vraagt, waarom Missu niel lean gedwongen worden voor bet onderhoud te zorgen, hij is toch onderhoudsplichtige? Bovendien, als wij dan maar te zorgen hebben voor de mensehen die op het Plaatje wonen, kunnen wij volsiaan door voor hen een voelbrug te maken. De Voorzitter merkt op, dat men dan tocn ook daarvoor uitgaven moet doen. De heer Dieleman merkt op, dat een voel brug niet voldoende zou zijn, want er wo nen nog drie mensehen op die boeren, en dus met vrachten en paarden naar en van het land komen. De heer Kruijsse meent, dat de heer Zon- nevijlle, die daar grond kocht, toch ook wet geweten zal hebben onder welke voorwaar- den. De Voorzitter deelt mede, dat deze den grond kocht, ondea- voorwaarde, dat Missu hem ten eeuwigen dage uitweg over de brug verzekerde. De brug is nog nimmer voldoende ge maakt; deze werd steeds op primitieve wijze hersteld, nuaar was voldoende voor het ver- voer van Buijze. Nu is de reparatie flink geschied. Hij acht wel reden aanwezig voor het verleenen eener bijdrage. De heer Kruijsse wijst er op, dat, als die brug weer stuk is, burgemeester en wethou ders wel pogingen kuiinen aanwenden om Missu tot zijn plicht te brengen, als de Raad hen slechts maclitigen wil, tot het voeren eener procedure. De heer Dieleman: Maar dan zou het wel een jaai* of vijf kunnen duren eer de men sehen geholpen waren. De heer Kruijsse wijst er nog op, dat. als het een potderbestuur betrof, diit de brug zou kunnen afbreken of laten hersteltcn op kosten van Missu en de kosten eventueel verhalen op in den polder liggend eigen- dom, maar de gemeente moet daarvoor eene procedure voeren. De heer Oggel wijst er op, dat uit lict medegedeelde omtrent den koop van den heer Zonnevijlle blij.kt, dat de heer Missu grond verkoopt met recht van uitweg. Dair- voor behoort hij dan ook zelf (te zorgen. Het gaat hier niet over het bedrag, maar over het principe. Missu trekt de voordeelcn, daarorn kan spreker niet toestemmen in liet verleenen eener subsidie. De heer Kjmijsse acht in deze zaak mpoie stof voor eene eventueele procedure. On- dertussdien is de pachter Buijze de -iupe van de historie. Men mag nu wet zeggen: dan moet hij zijn pacht maar verbreken en weggaan, maar men weet wel, dat dit niet gaat: dat Buijze integendeel tracht daar te blijven, omdat hij daar zijn bestaan lieeft. Hij kan - zich tegen zijn eigenaar met. ver- zetten. De hper Oggel herhaalt, dat de Raad met Buijze niets te maken heeft. De heer Kruijsse wijst er op, dat de ge meente toch ook nog voordeel lieeft van het behoud der brug, omdat de gasleiding d iar- aan bevestigd is en dit kosten bespaart voor het maken eener liieuwe gasgeleiding over het oude kanaal. Hij zou de nu voorgestelde bijdrage willen verleenen, doch zich niet verplichten voor een volgende. De heer Smies meent, dat de gasbuizen best zonder de brug gelegd kunnen worden. De heer Kruijisse gelooft, dat men er aan spoedig de jongens gymnastische toeren aan zal zien verriditen. De heer F. Dekker meent, dat dit te voor- ko-men is, dioor er prikkeldraad rond te winden. De heer Kruijsse vermoedt, dat de rijlcs waterstaat daartegen op zal komen; het is verpacht vischwaler en er wordt dus onder door gevaren. Er zal geen prikkeldraad mo gen aangebracht worden. Wat betaekent nu een bijdrage van 50 eensgevend geld? Dan wordt de billijkheid betracht, daar de ge meente ook van de brug geniet. Laat men dan geen bijdrage in de repara- tiekosten geven, maar 50 vergoeriing voor het hebben van een gasleiding aan die brug. De heer Smies komt daar tegen op; de gasleiding kan best op zich zelf worden gelegd. De Voorzitter bepleit nogmaals het ver leenen eener bijidrage in de reparatiekosten, aangezien vele mensehen: van de brug ge bruik maken eu Buijze de dupe wordt van de zaak. De heer Oggel houdt vol, dat Missu die man is. De heer De Feijtar is het daarmede eens. De Voorzitter wijst er op, dat Missu niet kan gedwongen worden, dan door middcl van een procedure, en Buijze blijft de dupe. De heer Oggel kan daar' niets aan doen, die moet dan maar trachten zijne pacht- voorwaarden veranderd te krijigen. In stemming gebracht, wordt het voor stel van Burgemeester en Wethouders, om eene bijdrage van een derde in de kosten der reparatie te betalen, verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Dieleman, Kruijsse en Lamaitre; tegen stemmen ae heeren Wolfert, P. Dekker, Smies, F. Dek ker, Van Driel, Oggel en De Feij ter. De Voorzitter geeft, in verbana met nit votum, Le kennen, dat Burgemeester en Wet houders nu maatregelen zullen nemen, om de gasbuis los van de brug over liet oude kanaal te leggen, daar Buijze nu ook niet langer vergunning zal willen verleenen, die buis aan de brug- bevestigd te houclen. G. Qmvraag. Niemand vraagt het woord. 7. Vaststeilen primilief kohier hooi'delij- ken omsiag. Ter behandeling van het primitief kohier van den hoofdelijken lomstag, wordt de open- bare vergadering geschorst, en gaal over in eene met gtesloten deuren. Na eene huigdu-rige vergadering met ge- sloten deuren, de zitting veder openbaar geworden zijnde, wordt het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dieleman, Smies en Wolfert; tegen stemmen de heeren F. Dek ker en De Feijter. De heer P. Dekker lieeft de vergadering reeds verlaten. De Voorzitter sluit de vergadering. GFJYJEENTERAAB VAN WESTDORPE. Vergadering van Dinsdag 30 Mei 1910. Met den Voorzitter waren tegenwoordig alle leden en den Secretaris. Na opening der vergadering door den Voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveraniderd goedgc- keurd. Als ingekomen stukken werden medege- deeld Kennisgevingen van de heeren F. van Acker en A. C. Puylaert, dat zij hunne be- noeming tot lid van het Burgerlijk Armbe- sluur aannemen. De van Gedepuleerde Staten goedgekeurd terug ontvangen raadsbestuiten van 6 April II., tot wijziging der gemieentebegriootingcn 1915 en 1916. Een brief van als voren, houidenide be- richt van goedkeuring van liet r-aadsbesluit tot toekerining eener gratificatie aan het on- derwijzend personeel. Een brief van als voren, waarbij goedge keurd terug ontvangen wordt net koliier van hondenbelasting voor 1916. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd aan de Algemeene Neder- tandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" tot wederopzeggens eene jaarlijlcsehe bijdrage te v'erleenen van 5,Dit jaar zullen de schoolhoeken. ter out smelling worde.n- opge- zonden. De hegrooting der gezondheiaiscommissie voor het dienstjaar 1917 wend goedgekeurd. Aan den heer C. Dellaert zal wegems in- trekking zijner vergunning op 11 Januari 1916, op eene tngediende verklaring van af- stand, een vierde deel van het dopr hem be- taalde vergmmingsrecht worden lerugbe- taald. In den aanleg van een verbindingsweg tus schen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen meende de Raad eene Rijkstaak te moeten zien. Hij beslool echter, zij het onder protest, tot de totstandkoiming te wil len medewerken door, overeenkomstig het verzoek vafl het uitvoerend oomite, gedu- rende 30 jaren eene jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas bescliikbaar te stellen van 55,86, dil evanwel slechts indien ook de andere gemeenten van Zeeuwseli-Vlaau- dejen hunne bijdrage verleenen. Op diens ingekoimen. verzoek werd beslo ten aan onder wij zer Van Bijlevelt voor liet bezit der landbouwakte eene jaarweddever- hooging toe te kennen van f 200.—, mite door het Rijk daarvan 100,-— aan de ge meente wordt terugbetaalid. Artikel 7 der in de vorige vergadering. vastgestelde verordening, tol regeling van liet openbaar lager onderwijs, wordt gewij- zigd, zooals door Gedepuleerde Staten voor- gesleld. De verordening zal bij vernieuwing ter goedkeuring worden ingezo>nden. Van den hoofdelijken omslag voor 1915 werd oninhaar verklaard een bedrag van 1,11; wegems hondenbelasting over dat dienstjaar een bedrag van 7,—. Besloten werd dit jaar met die vertiarding van voelpaden voort le gaan en daartoe eene geldleening le sluiten van f 1500, Door net Burgerlijk Armbestuur ver- zochte wijzigingen zijner hegrooting voor 1915, werden goedgekeurd. Eveneens werden goedgekeurd voorsiellen' van het dagelijkscli bestuur, tot nadere wij ziging der gemeentebegrootingen voor 1915 en 1916. Met afwijking van het bepaalde bij de algemeene politieverordening zullen ae her- bergeh tol 30 September a,s. mogen geopend zijn van 5 uur des morgens tot 11 uur aes avonds. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1916 werd vastgesteld 'met 208 aansla- geu tot een bedrag van 3803,24. Op eene vraag van den heer Plasscliaert, deelde de Voorzitter mede, dat slager De Cooker bij hem vergoeding kwam vragen voor het bij hem gestorven regeeringsvar- ken. Deze is hem niet gegeven, omdat het risico gehiel voor den stager is. De ge- meenLe treedt slechts bemiddelend op om len gerieve der ingezelenen maximumprij- zen le kunnen vastslellen. Geen der leden het woord meer we.n- schend, sluit de Voorzitter daarop de ver gadering. TFR NEUZEN, 2 Juni 1916. De lijnen van de Z ee u w s el i - VI a a in s c 11 e Tramwegmaalschappij. By beschikking van den Minister van waterstaat is bepaald, dat op de spoorweg- lijnen van Schoondijke over IJzendijke naar de Belgische grens in de richting van Eecloo, van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke, van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramids, van Philip pine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete, het Vereen- voudigd Loeaalspoorwegreglement 1902 van toepassing is met ingang van den datum van voormelde beschikking. (St. ct.) KOEWACHT. De gebr. Jansen, Belgische vluchtelingen, die op het erf van den landbouwer De Jong zich bezig liouden met vlasbewerking, bemerkten Dinsdagmorgen dat er een groote hoeveelheid vlas, ter waarde van 180 ontvreemd was. De politie, aanstonds ge- waarschuwd,"kon het spoor der dieven nog tot op zekeren afstand volgen. Eenige schoolkinderenvermaaktenzieh Woensdagnamiddag bij het naar huis gaan met bokje springen. Een 7jarig ventje van R. viel bij het springen en moest met gebroken been op een ladder naar huis'ge- bracht worden. Donderdag had albier de tweede open- luchtsamenkomst van vrijzinnige godsdien- stigen in Zeeland plaats, zulks begunstigd door heerlijk voorjaarsweder en bezocht door een zeer groote schare mensehen, waaronder uit alle deelen der Provincie en ook velen die buiten de vrijzinnige gods- dienstige beweging staan, ja zelfs behooren tot.de baar fel bestrijdende riehtingen. IJet bezoek werd op 1500 personen gescbat. De bijeenkomst, die jplaats bad op het buitengoed //Veldzigt" van den heer J. Lindenbergb, die het grootste deel vanjien turn voor dit doel afstoud, werd geopend door Dr. J. P. Cannegieter uit Middelburg, die vooral er op wees hoe noodig bet is dat de Vryziunigen op politiek gebied zich aansluiten bij de Vryzinnig-Godsdienstigen, om samen aan de reactie te kunnen zeggen, tot hiertoe en niet verder. De tweede spreker, Ds. H. (Cannegieter uit Gouda had tot ondeiwerp gekozen //Geluk", en deed uitkomen hoe het ware geluk niet zit in bezit en genot, maar in.vrede en warmte van binnen, in rijkdom aan zielenleven. De heer Prof. Kohnstam uit Amsterdam was de derde spreker en verdedigde zijn bekende stelling, //dat Godsdienst en Politiek samen kunnen en moeten gaan". De heer Ds. J. W. K. Hoevers uit Rotterdam sprak over tfOristendom boven Geloofsverdeeld heid" en hield over dit onderwerp een indiukwekkende beschouwing. Ten slotte was het de heer Ds. J. N. Pattist uit Aardenburg, die de bjjeenkomst sloot na alien te hebben dank gebracht die aan het welsiagen medewerkten en er op wees dat door het nalaten van applaus na muziek, zang of gesproken woord de wijdirg der bijeenkomst niet was gestoord. Spieker eindigde met dankzeggiDg. Het Middelburgsck muziekkorps zorgde voor de muziek eu de begeleidmg van de te samen door alien gezongen psalmen, terwijl de jonge Zangvereeniging van Vrij zinnige Godsdienstigen te Middelburg niet minder verdienstelijk voor de zang zorgde. BOSCHKAPEL L E. Deze week kocht een arbeider een jong varken en zelte het in het liok, dat naast een zekere plaats is, die ook door koningen en keizers wordt bezocht. De nieuwsgierige krulstaart wist uit zijn kot en in die plaats te komen, wist zich er tevens omhoog te-werken, niaar tuimel- de toen door de ronde opening de diepte in, om er een akeligen dooid te sterven. Met dat al was het een leclijke schaicie- post voor den ijvarigen werkniian, want zijn krulstaart was nog niet verzekerd. Onze dorpsgenoofe, mej. AL v. Eeraen- burg, is benoemd lot tijdelijke onder wij zeres te Lage Zwaluwe. 1 Juni. Begunstigd door prachtig weder, hield de fietsclub „de Zwaluw" heden na- middag haar jaarlijkisch wieirijdersfeest, met niet minder dan 286 deeinemers-. De le en 2e prijs voor de grootste clubs vieleu ten deel aan „Zorgien voor Morgen" van Absdale 10), en „i(Je Toeristeii" van Terhole (J 7,50). De le en 2e prijs voor de vers.tkomende clubs waren voor „de Alusch" van West- dorpe 7,50), en „Brins Hendrikvan Graauw 5). De wedstrijden bestoiidien in: a. Ringrij- den; b. Vogelpik en c. Bad der Foirluiii. Voor elk dezer wedistrijden waren 3 prij- zen uilgeloofd: een van 4, een van J 3 en e&i van 2, die werden gewonnen voor- a. door AbiSidale, P. Kindt van Graauw en Alph. v. d. Aleijden van Boschkapella; b. door Fl. de Loos van Boschkapellc, P. v. d. Veen van Bosclikapelle eu Alph. Vettenburg van Axel; e. .Door P. Baart \ran Boschkapelie, Jos. Vonk van Bosclikapelle en J. Roelse van Walsoorden. Het prachtig rijwiel, dat verloot werd, viel ten deel aan mej. v. d. Veeken van Bosehkapelle. Niettegenistaande de buitengewoon groole deeluame, liep liet feest zeer geregeld van stapel. „De Zwaluw kan met voldoenlng op dezen dag terug zien. Zondag 4 Jutii S9iB» Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 61 u. (nieuwen tijd). Ds. D. C. Van Overduin. Lokaal Bethel" (Kaadeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. veetiilveer gcjheel verboJen. Het H.bld. meldt, dat naar aanleiding van de oploopende veemarkten thans aan het Departemect van Landbouw geen enkel consent voor uitvoer van vee meer wordt afgegeven, dus ook niet voor drachtig vee of jonge stieren. Woensdag zijn weder 50 drachtige en melkkoeien van Rotterdam (D. P.) naar Duitschland uitgevoerd. UIT DEN RIJKSDAG. De Duitsche Rjjksdag heeft na een drie- daagsch debat over den staat van be- leg en de censuur een resolutie van desociaal-demokratischearbeidsgemeenschap, om deu staat van beleg op te heifen en de gedachtenwisseling over het oorlogsdoel van Duitschland vrij te laten, met de stemmen der burgerlijke party en tegen die der twee socialistische groepen verworpen en een motie van de vrijzinnigen, om de censuur te verzaehten, aangenomen. Bij de bespreking is ook de duikboot- politiek weer aan de orde gekomen. De conservatief Graefe en de nationaal Iiberaal Hirsch bekelden daarby de)'//slappe" houding der regeering tegenover president Wilson en braken nogmaate een lans voor den on- beperkten duikboofoorlog. Dat haalde hun een afstraffing van minister Heifferich op den hals, die hun redevoeringen in stryd met het belang van het vaderland noemde. De groote meeiderheid van den Rijksdag juichte de verklaring van den minister toe en- graaf Westaarp, de leider der conser- vatieven, haastte zich de woorden van Graefe wat te verzaehten. De sociaal-demokraten verdedigden de ophrffing van den staat van beleg met het betoog, dat vrijheid van meeningsuiting in dezen tijd een veiligheidsklep zou zijn. Het is in deze zitting vaak beftig toe- gegaan. Nadat Graefe" verklaard had, dat wanneer de censuur ten doel had een na- deelige wevking van Duitsche persuitingen in 't buitenland te voorkomen, men be ginner! moest met de redevoeringen en in terviews van den Rijkskanselier te verbieden waarbij hij nog eens herinnerde aan z/het ongelukkige woord over het on recht aan Belgie en nadat ;hij had uitge- roepen //Zorgt ervoor, dat niet de pen ver- nietigt wat het bloedige zwaard heeft be- reikt sprak Stadthagen over //Russische toestanden" in Duitschland. Toen stoof Heifferich op, herhaaldelyk met zijn vuist op de lessenaar slaande, verzekerde hij mettoenemende drift, da.t de regeering, die zich tegenover zulke uit- latingen in een uiterst moeilijke positie be- vond, zich niet zou laten uiitarten tot een afwyking van den weg, dien zij den eeuig juisten achtte. Men mocbt de regeering dan in dit opzicht zwakheid verwyten, het ware de grootste zwakheid, voor zulke ver- wijten op zjj te gaan. Op hettige wijze verweten ook de sociaal- democraten den conservatieven hun annexa- tielust. De socialist Nosko zeide> dat het volk geen uitbreiding en verlenging van den oorlog wenscht met^het oog op fan- tastische annexatieplaimen en gispte de pogingen van zekere zijde, om onzydigen van vredesbemiddeling af te schrikken. Hij zeide, dat velen de oorlog niet lang genoeg kan duren, omdat zy millioenen profjjt slaan uit den nood van het volk. Heifferich heeft ook nog even Engelsche ministers aangehaald. De socialist Dittmann had erop gewezen, op hoe heusehe wyze minister As-quith den pac'fiit Snowden had aangehoord. Heifferich merkte op, dat aan Dittmann hiijkbaar de ironie in het ant- Voord aan Snowden wasmntgaau. Ook had bij blijkbaar over 't boofd ^tzien, dat b't oorlogsdoel van Engeland beizelfde was als bij „het begin van den oorlog, en dus de vernietiging »van bet Duitsche militarisme, d. w. z. het Duitsche Ryk, terwijl minister Runciman heeft gezegd, dat de vrede alleen in dier voege kon worden gesloten, dat Duitschland in -oeconomische zin het hoofd met meer kon ophrffeU. VREDESGERUCIITEN. Russische bladen wijzen op een neiging in officieele Duitsche kricgen, om in een zoo nabij mogelijke toekorast vrede te sluiten en deeleo mede, dat de Duitsche regeering aan Wilson officieel beeft mede- gedeeld, dat zij geneigd is in de kwestie van den vrede groote concessies aan de bondgenooten te doen. Desbetreffende Duitsche voorstellen zullen door den secre taris van het Amerikaanscbe gezaqtschap te Berlijn naar Washington gebracht worden. De Russische pers spreekt eenstemmig de meening* uit, dat de geallieerden geen vredesonderhandelingen met Duitschland moeten aanknoopen, maar a«n Duitschland vredesvoorwnarden moeten voorschrijven, mtt inachtneming van de r chtvaardigheid en dmet voeten getreden rechten. Het Nowoje Wremja zegt naar aan leiding van een artikel in de Lokal An- zeiger over de vredelievendejjneigingen van Duitschland, dat men vcor dergelijke ma- noevres van Duitschland moet oppasseti. Zij moeten niet beschouwd worden als een aanwijzing, dat Duitschland uitgeput is en den oorlog niet kan voortzetten. Duitsch land wil juist vrede sluiten voor het geheel is uitgeput. He geailieerdenjjmoetenhet juist daarorn dubbel harde slagen toebrengen. ri T 1 i i i>:' to l c ■j 1 Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9i u., Ds. A. Timmei man en 2' u Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. 91 u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. G. van Dis, Dediening van den H. Doop. 10 u. en 3 u., Ds. E. Raams. 91 u Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., Ds. J. B. T. HugenhoUz, Bediening van den H. Doop. Zaamslag. 10 u., Ds. G. van Dis en 3 u., dkr. L. Dek van Sluiskil. Sas van Gent. 9| u., Ds. Akersloot van Houlen Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 91 u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 10 u. en 3 u., dkr. Dee, Theo- logisck candidaat te - Kampen, Axel, Kerkdreef. 9 u, leesdienst en 2 u., Ds. W. van 'tSant van Voortknizen. Axel, Stationstraat. 9 a., Ds. W. van 'tSant van Voortkuizeu en 2 u., leesdienst. Hoek. 9 u., en 2 u., Ds. v. d. Wall. Slt'skil. Hoek. Axel. dir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. eu 2 u. (ouden tijd), Ds L. de Bruijne. Axel Kijkuit. !s avonds 6 u„ (nieuwen tijd) dkr. T. van Arien. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5) u., (ouden tijd), leesdienst. Lokaal „Eben-Jlaeeer" (Korkhoflaan). Ter Neuzen. u., Evangel'isatie. II. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 uur 'sNamiddags om kalf drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6