llpll ALGEPHEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V0GK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6386. Zaterdag 3 Juni 1916. 56s Jaargang. De Oorlog. De krijgsMrijven. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN TeleSoon Pit Blad Yersehynt Maandag^, Wsensdag* en VrpagaYGBd, aitgazoMerd op Feesidagen, py de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Nenzen BINNENLANO. Loop der bevolking van Ter Neuzen. m Per 3 rnaanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland /1.10. 3SJ vooruitbetalingvoor Belgle /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uiigeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushpuders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij Cffreete opgaaf van driemaa! plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regeiabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor t uur op den dag der uitgave. lEQIEPIE^e'Z'IBT EGL.AJD Algenveena Schippersbond. In een te Groningen gehouden buiten- gewone vergadering van het hoofdbestuur van den Algemeenen Schippersbond is uit- voerig gesproken over de ontslagneming van den voorzitter, den heer J. F. Vos te GroningeD. Deze heeft ontslag genomen, omdat hi) floor een vertegenwoordiger van de Groningsche schipperij op een confe- rentie met vertegenwoordigers uit den handel beleedigd was. Twee leden vgn de Groningsche schipperjj werden tot de vergadering toegelateD. Na een discussie, die van 's namiddags drie uur tot 's avonds negen uur duurde, verklaarde de heer Vos, dat hij bp zijn besluit bleef en met ingang van 1 Juli, ais voorzitter van het hpofdbestuur heengaat. Een vborstel om de leden, die het con flict veroorzaakt hebben, als leden van den Schippersbond te royeeren, werd verworpen. Het hoofdbestuur sprak zijn leedwezen Hit over het door den heer Vos genomen besluit. Den hfeer Vos werd een maand verlof ge- geven. De redactie van Ons Roer zal hij dien tijd blijven waarnemen. De heer Kramer zal gedurende dien tijd de functie van bondsvoorzitter waarnemen. Het hoofdbestuur heeft het volgende tweetal voor de candidatuur van bpnds- voorzitter opgemaaktC. van Delft, voor zitter van de afdeeling Rotterdam, en G. de Groot, beursmeester te Gorinchem. TER NEUZEN, 2 Juni 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Biidt van heden luidt als volgt, Hoogste barometerstand onder 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 756.3 Hernosand. Verwachting tot den avond van 3 Juni zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke- lijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. S Sa ton verk i ezing. Door de liberale kiesvereeniging alhier is in de Woensdagavond gehouden ver gadering besloten bij de aanstaande ver- kiezing voor leden van de Provinciale Staten in bet district Hulst ditmaal geen candidaten te stellen. Dit besluit werd genomen met meerderbeid van stemmen, nadat van wege het bestuur uitvoerige mededeelingen waren gedaan omtrent confe- renties en besprekingen met partijgenooten van elders in dit district en het in te nemen standpunt rjjpelijk was besproken. Door deze beslissing is het te verwach- ten, dat de verkiezing van de door de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging te Hulst gestelde candidaten bij enkele candi- daatstelling zal geschieden en den kiezers een gang naar de stembus bespaard wordt. fmtaon-deUmgeii vakstliolen. Gisteren werd in het gebouw der veree- nigiug //De Vereenigde Handswerklieden" in de Donze-Visserstraat de gewone ten- tooastelling gehouden van teekeningen in bet winterseizoen, vervaardigd op den vak- cursus der Vereenigde Hands werklieden. Deze tentoonstelling werd door een rede- lijk aantal personen bezocht. Bij het sluiten wees de directeur de heer M. Eijke erop, dat blijkens bet geieverde werk, het wenschelijk was, dat nog meer leerlingen den cursus volgden en dat de vereeniging nog meer diende gesteund te worden door particulieren. Er was werkelijk veel goed en fraai werk te zien. Van handteekenen en van bouwkundig teekenen was eene ruime coliectie aanwezig. Bij het einde werden de toegekende prijzen uitgereikt, die toegewezen werden als volgt le klas. le prijs, een stalen liniaal, C. Dees Pz. 2e prijs, een decimeter, J. Kaan. 2e klas. le prijs, teekeninkten en trek- pen, J. Hamelink Sz. 2e 'prijs, een tubendoos, P. de Feijter. 3e klas. le prijs, een waterpas, Houg van Zaam3lag. 2e prijs, een spookschaaf, B. Elve. 4e klas, le prijs, een schaaf, A. Bedet. In het lokaal //Bethel" in de tweede Verbindingsstraat werd de tentoonstelling gehouden van de teek§bingen gedurende den afgeloopen winter vervaardigd door leer lingen van den vakeursus der Chr. Werk lieden vereeniging Rom. 1 13; Ook hier waven tal van teekeningen ten- toongesteld. Er waren le zien enkele teeke ningen op vakkundig gebiert, doch het leeuwendeel waren weer de handteekeningen, waaronder er vielen op te merken, die blijk gaven van een goeden smaak en ge- oefend oog en hand der leerlingen. Dat hier het handteekenen overtreffend is, vloeit wel daaruit voort, dat meerdere leerlingen het teekenen uit liefhebberij voor het teekenen beoefent en dat bet getal dergenen die tevens op een vak zijn niet zoo groot is. De aanmoedigingsprijzen bestaande uit teeken- en schrijfgerief enz. werden toege- kend als volgt Vakteekeneri. le prijs Jan Deij, 2e pr. Jac. P. Meertens, 3e pr. Jan Fraacje en 4e pr. David de Feijter. Handtdekerien. Derde klasse. le pr. Jan Meeusen, 2e pr. P. H. Wolfert. Tweede klasse. le pr. Marinus van Baal, 2e pr. Johan van de Ree. Eerste klasse. le pr. Jan Oostdijk, 2e. pr. Jacob van Damme, 3e pr. Marinus de Feijter. Ned. taa! en letterkunde. le pr. J. P. Meertens, 2e pr. Jan Deij, 3e pr. F. van Overbeeke. Rekenen enz. le pr. Mar. de Jonge, 2e pr. M. Jochems, 3e pr. Jan Oostdijk. Werklieden in groenlenfabrieken. Naar we vernemen zullen aanotfttindeu Maandag nog een 25tal werklieden van hier hunne collega's die naar Noord-Scharwoude vertrokken zijn om te werken in een groen- tendrogerij volgen. Polder v*rgaderingen. Ter Neuzen. Ingelanden van den Bontepolder besloten voor den verbindings- weg eene bijdrage te verleenen van f 5,50 's jaars, in plaats van /7,70 zooals door het uitvoerend comite was gevraagd. A i e 1. Ingelanden van den Oude Eg- lantierpolder besloten geen bijdrage te ver leenen voor den verbindingsweg. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer M. Wolfert. Overslag. Ingelanden van den Va- rempepolder besloten geene bjjdrage te verleenen voor den verbindingsweg. Philippine. De ingelanden van den polder Kleine Stelle en die van den Stad Philippine hebben besloten om eene bijdrage te verleenen voor den verbindingsweg tus- schen het vierde en vijfde district. H o e k. De Nieuw Westenrjjkpolder besloot voor den verbindingsweg het ge- vraagde bedrag als subsidie te geveu. Het waterschap Loven en WiUemskerke besloot geen bijdrage te verleenen. De Goesschepolder besloot eene bijdrage te verleenen van 4 cent per hectare (ge vraagd was 10 cent per H.A.) AXEL. Donderdagmiddag hadden op het voet- balterrein, even buiten de gemeente, een seriewedstrijd plaats, georganiseerd door de voetbalvereeniging Wilhelmina" alhier. Eerst speelde S. S. S. I uit Schoondijke tegen Seolto 1 uit Hulst uitslag 1—1; daarna T. D. 1 uit Hulst tegen Sparta I uit Neuzen [uitslag 0—0; en eindelijk Oranje I uit Sas van Gent tegen Wilhel mina uit Axel; uitslag 11. Er was veel volk op bet terrein. Aan de Donderdag gehouden schieting van de handboogmaatsehappij //Ons Ver- maak" namen 61 schutters deel. De hoog- vogel werd verloot in drie deelen, welke geloot werden door de heeren Th. van Avere te St-Jansteen A. Baes te Koewacht en P. van Goethem te St-Jansteen de zij- vogels werden geschoten door de heeren A. Fassaert, te Terhole en E. van Hecke te Westdorpe en de kallen door de heeren R. van Waes te Koewacht en B. Mattens te St-Jansteen. IJZENDIJKE. Een soldaat, die Zondag meer dronk dan goed voor hem was, wist niets beters te doen dan in de werkplaats van A. v. d. W. te IJzendijke de ruiten stuk te slaan. De belooningen voor zijn ongevraagd optreden waren een stuk glas in den pols, een hevige bloeding, een verband van den dokter en een nacht vrij logies buiten zijn kwartier. (M. Crt.) SECHTSZAKEfi, Arroudjssserneiits-Reehtb. Middelhnrg. De rechtbank beef: in hare(zitting van 2 Juni de vMgende vonnissen uitgesproken A. J. R., oud 18 j., werkman te Schoon dijke, is wegens diefstai veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. M. B„ oud 16 j., werkman te Groede, is wegens ais voreu veroordeeld tot f 10 boete of 2 weken tuchtschooi. A. P. v. K., oud 17 j., schippersknecht te Ossenisse, is wegens aanranding eerbaar- heid, veroordeeld tot 1 maand gevang., voor- waardelijk met 1 jaar proeftijd. H. P. F. v. d. E., oud 16 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishan dling veroordeeld tot f 2 boete of 1 week tuchtschooi. P. A. V., oud 19 j., Th. C., oud 19 j. en J. A. M., oud 18 j., alien landhouwers- knechts te Stoppeldijk, zijn wegens als voren, ieder veroordeeld tot f 7 boete of 1 week hechtenis. P. J. L., oud 37 j., werkvrouw wed. A. d. W., te Hulst, is wegens beleediging van een amhtecaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. d. G., oud 64 j., voerman te Aarden- burg, is wegens diefstai veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechienis. C. H., oud 49 j., grondwerker te Clinge, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. fleden werden de navolgende zaken bebandeld H. D., oud 23, j., vlasbewerker te Koe wacht, was gedagvaard ter zake dat hij op 16 April 1916 te Kn Franeiscus Creve heeR geschopt en gestagen. Eisch 15 boete of 30 dagen hechtenis. Ja v. K., oud 46 j., huisboudster, thans te Ylissingen, werd beklaagd dat zij op 1 April 1916 te Sas van Gent, met het oogmerk om zich wederrechteijjk te be- voordeelen door opzettelijk valschelijk to beweren dat zij kwam als gemachtigde van de wed. Van Damme, Maria Willaert, vrouw van G. Wulfaert, heeft bewogen. tot de afgifte van eenige paardevliegennetten. Bekl. was niet verschenen en daar een der getuigen wegens ziekte niet kon ver- schijnen werd de zaak uitgesteld tot 6 October a.s. A. d. P., veldarbeider te Zaatnslag, stond terecht ter zake dat hjj op 25 April 1916 te Ter Neuzen, toen de marechaussee Lamberman hem beval een door hem be- stuurd wordend rijwiel te doen stilbouden, waarmede hp des namiddags 111/3 uur reed op een openbaren weg, zonder dat het rijwiel was voorzien van een brandenden lantaarn, opzettelijk uiet aan die verordening heeft voldaan. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. C. d. L., oud 19 j., zonder beroep te Sluis, werd beklaagd dat hij op 23 April 1916 te Sluis opzettelijk den gemeente- en onbez. rijksveldw. J. B. de Wispelaere, die in uniform gekleed surveilleerde, be leedigd heeft. Eisch 20 boete of 40 dagen hechtenis. A. d. H., oud 44 j., zonder beroep te Schoondjjke, werd teD laste gelegd dat zij op 16 April 1916 te Schoondijke op zettelijk gewelddadig Maria Susanna de Meijer, vrouw van A. Merk, met een stok heeft geslagen en aan de haren getrokken. Eisch f 7 boete of 14 dagen hechtenis. In de heden voortgezette zitting werden behandeld zes zaken, alien betreffende het niet voldoeu aan het bevel van commiezen om stil te staaD, teneinde de commiezen in de gelegenbeid te stellen tot visitatie. In al deze zaken werd door den Rijks advo- caat een geldboete gevraagd van ten hoogste 300, terwjjl de Officier van Justitie toe- kenning van de vordering vroeg en vervanging der geldboete bjj niet betaling, door een hechtenis vau ten minste een dag en ten hoogste een jaar. De beklaagden waren in de eerste zaak Hector P. en Henri P. uit Kapeilebrug, in de tweede J. v. d. G. uit Clinge (Belgie), in de derde A. M. M. d. V. en C. M. uit Eede, in de vierde L. L. uit Eede, in de vjjfde P. K. en E. K. uit St. Jansteen en in de zesde zaak G. J. C. en zijn vrouw M. J. uit St. Jansteen. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 9 Juni. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze. gemeente gevestigd: A. L. H. Gernaey, industrieel, Schutters- hofweg 8, uit Sas van Gent. C. J. van Gijsel, zonder beroep, Schutters-. hefweg 8, uit Hulst. M. C. van Troost, dienstbode, Nieuw- straat 13, uit Ossenisse. C. Koole, dienstbode, P 77, uit Hoek. M. H. van Mierlo, zonder beroep, Verbindingstraat lb, uit Helraond. L. M. de Smit, zonder beroep, O 93d uit Graauw. A. F. A. Roelans, onderwijzer, Dijkstraat 73, uit Oudenbosch. W. C. van Leeuwen, tuimer, P on- genummerd, uit fleinkenszand. Vertrokken: Ph. R. Geers, dienstbode, P 38a, naar 's Gravenhage. A. Geyp, kantoorhediende, Donze-Visser straat 96, naar Axel. A. H. van Dalen, Rijksklerk, de Feijter- straat 31, naar Helmond. E. Pardon, dienstbode, Noordstraat 2, naar Hengstdijk. A. M. van der Gouwe, dienstbode, P 59, naar Hoek. D E VR E D ESK AN SEN IN HET ENGELSCHE LAGERIH IS. In het Lagerhuis heeft Markham gewezen op de verklaringen van den Duitschen Rijks- kanselier in zijn nota aan de Vereenigde Staten, //3at Dnitschland tot tweemaal toe in de laatste maanden aan de wereid zijn bereidwiiligheid heeft kenbaar gemaakt om vrede te sluiten op zoodanigen grondslag, dat Duitschland's levensbeiangen zijn ge- waarboraa". en ..rlat het niet Duitschland's schuld was, wanneer de vrede notr steeds aan Europa werd onthouden." Marl vroeg Minister Asquith, of de bondgenooten bereid zijn gebruik te maken van dediensten van een onzijdigeu staat, teneinde aan Duitschland de definitieve voorwaarden mee te deelen, waarop zij bereid zijn vrede te sluiten, aann8mende dat Duitschland bereid is om op dezelfde wijze en tegelijkertijd aan de bondgenooten mededeeling te doen van de definitieve voorwaarden, waarop Duitschland bereid is vrede te sluiten. Minister Asquith heeft hierop geantwoord, dat Minister Grey reeds ter zake van den vrede een openbare verklariug heeft afgelegd. Er is niets in de verklaring van den Duitschen Rijkskanselier, dat wijst op Duitschland's bereidwiiligheid om vredesvoorwaarden te overwegen, die de belangen van de bond genooten en den toekomstigen vrede van Europa waarborgen. Asquith geloofde niet, dat hij met eenig nut iets zou kunnen toevoegen aan Grey's rede van de vorige week. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PARIJS, 31 Mei. (Havas.) Middrgcommu- nique Op den linker Maasoever is gisteren in den loop van den natiht een hardnekkig ge- vecihit geleverd tuissclien den MoJ't Homme en de Maas. De Duitschers hebben na oe weergalooze beschieting, die zij sedert twee dagen hebben volgebonden, met zeer groote s trijidikrach ten li erhaalde gteconcen treerde aanvallen gedaan op de Fransche loopgra- ven ten Ooslen van den Moid Homme en aan weerskanten van bet dorp Guimieres. Overal hebben de Fransche troepen den vij- and teruggeworpen en afgeslagen en hem be- langrijke verliezen toegebracht. Intuisscben hebben de Franscben in de streek ten Zui- den van het Bois Caurettes lnin voorsle linie, die ten eenemmale was platgesohoien, moeten ontruimen. Ten Zuiden van Cu- mieres zijn de Duitschers er met bun aan vallen aan weerszijden van bet dorp aan- vankelijk in geslaagd de Franscben in de i-ichling van bet station Cbattancomd terug te drijven, docb een verwoede legenuanvil der Franschen stelde dezen in start de Duitschers teru,g te drijven tot aan de rn- gangen van bet dorp. Enkele Duitscne af- deelinigen, die onder dekkinjg van den mist langs de Maas waren geslopen en tot bij het station van Chattanoourt doorgedrou- gen, zijn volkoimen vernietigd door het vuur der Franseben. Op den rechter Maasoever tusschenpoo- zend artilleriegevecbt. In Boven-Elzas hebben de Duitschers na een ontzaglijke voorbereiding door de ar- tillerie de Fransche stellingen op ongeveer 1200 meter ten Oosten van Seppois aange- vallen en vaslen voet gelcregen in enkele stukken loopgraaf. Zij zijn terstond door een tegenaanval der Franschen teruggewor pen. Aan bet Engelsche en Belgische front ver- j woede beschieting in het vak van La Bassee en A ire cht. PARIJS, 31 Mei. (Reuler.) Oflicicele mede deeling van hedenavond: Op den linker Maasoever hevige besdiieling met zwaar ge- ischui in de strcck van Avocourt en heuvel 301. In den naniiddag hebben onze troe pen een aanval gedaan op en zich mcester gemaakt van een krachtig Versterkt Duitscb verdeiligingswerk op de Zuid-Westelijke hel- lingen van den Mort Homme. Zij hebben tweehonderd-en-twinlig gevangenen gemaakt en zeven machinegeweren veroverd. Een gisteravond bij verrassing gedane aanval op de Zuid-Oostelijke hellingen van den Mort HOmme had tot resultaat, dat de Franschen vijf-en-twin tig gevangenen maakten. Op den rechter Maasoever, tusscben de rivier en bet fort Vaux, groiote bedrijvighbid van de arlillerie. PARIJS, 1 Juni. (Havas.) Officieel: Het communique van hedenmiddag luidt: Op den linker Maasoever is het bombardement den geheelen nacht met groote hevigheid voortgezet in de gefieele streek yaif Jen Mort Homme. Een aanval van de Duitschers, die om 10 uur 's avonds (Woensdag) onJor- nomen werd op de Fransche stellingen op de Oostelijke hellingen van den Mort Hom me, werd voikomen afgeslagen door bet vuur der Franscben. Op den rechter Maasoever nam bet artil- lerie-gevecht een uitermate verwoed karak- ter aan, ten Westen en ten Oosten van bet fort Douaumont. In den nacht van 31 Med op 1 Juni heeft een Fransch lucbteskader een twintigtal bonnnen geworpen op de stations vanTbiou- ville en Dieu-le-Roman, verder 50 bonnnen op het proviamdearingscenlrum te Azaltes. Aan het Engelsche front en bet Belgisclie front niets nieuws. vijand heeft in den afgefoopen*1 naclif 9ie loopgraven bij Frioourt, Neuve Chapelle en La veil life gelionibardeerd. Het Jionibarde- rnenl van Neuve Chapelle duurde 80 mi- nuten en werd gevolgd door een infanterie- aanval. De infanterie dronig in de loopgraven door en maakte eenige gevangenen. Vervol- gens werd zij er weer uit geworpen. Een andere overval bij Laventie is verijdeld door de bonimenwerpers, die den vij.and beiet- ten de loopgraven te bereiken. BERLIJN, 1 Juni. (Wolff.) Officieel: fen Noorden en ten Zuiden van Lens heerschte ook gisteren levendige bedrijvigheid van de artUlerie. Op den linker Maasoever bracbten de Franschen gisteren aanzienlijke strijdkracb- ten in actie voor een aanval op den Mort Homme en op den Caurelteslieuvel. Aan de Zuidelijke helling van den Dooden Man ge- lukte fiet hun over een breedte van 100 M. in onze voorste loopgraaf, door te dringen. Overigens zijn tal van vijandelijke aanval len met de zwaarste verliezen afgeslagen. Op dein recliter Maasoever werden de aiv tilleriegevecbten en de strijd door Duitsche v'erkennersafdeelingen voortgezet. Ten Oos ten van Olampt drong een Duitsche verken- nersafdeeliug over een breedte van 350 M. en tot een diepte van 300 M. door in de Fransche stellinig en keerde met gevangenen en met krijgsbuit terug. Ten Westen van Mamerijk werd een En gelsche tweedekker bij een luchtgevecht neergescbolen. De bemanning (Engelscbeof- ficieren) werden gewond gevangen genomen. In bet Fransclie communique van den 29sten Mei was beweerd, dat dien 2Ssten vijf Duitsclie vliegtuigeti door Fransche vliegers en- anli-lucbtvaartgescbut waren vernietigd. Wij doen al lang geen moeite meer voor het verbeteren van de onjuistbeden in de vijan delijke rapporten. In dit geval-eehter, waar bet gaal om de bruikbaarbeid van bet jonge wapen: de vliegtuigen, wijzen wij er op, dat nocb op den genoemden dag, noch in - de week daarnan voorafgaande, ook maar een enkel Duitsoh vliegtuig door die actie van den vijand is verloren gegaan. ITALIAAN SCH-OOSTENRIJKSCH GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 31 Mei. (Wolff.) Ofticieel: De onder bevel van generaal-obersi aartsberlog Eugenius staande troepen hebben Asingo en Arsiero genomen. In het vak ten N.-O. van Asiago hebben onze troepen den vijand uit Gallio verdre- ven en de bergstellingen ten Noorden van die plaats storm end erh and genomen. De Monte Baldo en de Monte Fiara Jen Oosten van den Monte Zebio) zijn in ons bezit. Ten Westen van Asiago is ons front ten Zuiden van het Assa-dal tot bet veroverde panteerfort Punta Corbin gesloten. Over de Posina opgerukte strijdkracnten hebben den Moilte Priaforo genomen. Nienwe wanlliopige pogingen der Italinnen om onze stellingen ten Zuiden van Beltale te hememen zijn vrucbteloos gebleven. In de halve maand sedert bet begin van onzen aanval hebben wij 30.388 ItaLianen, onder wie G94 officieren, gevangen genomen en 299 kanonnen buitgemaakt. SSSSSaEKSflB! ram

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1