TENTOONSTELLING ftWl barometers" THERMOMETERS, VOCHTMETERS ENZ. ALBERT STANDAERT BEESTENBIETEN. B E R I G H T H. H. Landbouwers! H. H. Landbouwers! Openbare Verkooping Opsnbare Verkooping. BOUWLAND, VAN D A L E N, MF' van Optieehe Benoodigdheden. Brillenslijperij voor alle oogen. U koopt H.H Landbouwers W. BEDET. Laatstu Berichten. G E S L 0 T E N. m IS. ADRIAANSENS, I. Een H OEFJE, II. Een blok BOUWLAND, III. Een blok BOUWLAND, AD VERT EN TIEN. $s&grrs!iius Christelijke Werklieden Vereeniging Afd. Vakonderwijs. Enonne sortesring Goiidsn- Ziivaren-, Bouble-, Nikkelen- en Btalen Erillen en Pince- nez in de Nienwste Modellen. VERBRQOTGLAZEN. LOUPEN, LEESGLAZEH, iicroscopan, Draadrneters, Compassan enz. enz. Het faiiriceeren van alle denkbare Brillen en Pince-nez-monturen. Het opnieuw polijsten van oude glazen. Kristallsn glazen vanaf een gulden het paar. Nog te bekomen: meststoffen oogst 1916/17. MA AND AG: Hotel de Lozanne te Hulst. W0ENSDAG: Hotel Huisman te Ter Neuzen, ZATEBBAG: Hotel Gilijamse te Axel, Overige dagen aan huis, P. J. SCHEELE. D. SCHEELE Az. benoodigde meststoffen. Aanbevelend, A. WIELAND. G. DEES Jr. 3.79.80 H.A. (8 gemet 157 roeden) sluil won! I ingediend als gevolg van vroe ger gehouden bespirekingcn en de vaststel ling van een gewijzigde heffing met verhoe ging van bet maximum van den hoofdelijken omslag, waarvan de koninklijke goeikeuripg zooeven is medegedeeld. In verband met te hunner besdiikking staande gegevens, hebben burgemeeslcr en weHiom'ei-s gemeend, in de begrooting het cijfer van 75.000 als opbrengst van Jen hoofdelijken omslag in de begrooting te kiM- nen vastleggeu, dibch zij hebben onk ge meend een bedrag te moeten reserveeren. daar het niet onmjogelijk is, dal, in verband met om standigheden, die bij den raad on- beken-d waren, blijken zal dat eventueeie reclamanien moeten veirlaagd worden, wat bij dit koilier lot groote schomjneling aan- leiding zoude kunnen geven, en ook met bet oog op andere omstandighecten, die in de naasie loehomst kunnen voorkomen. Wanneer de, beer De Jager soms bezwaar maakl tegen een bedrag van f 75.000 als opbrengst van den hoofdelijken omslag en een ander bedrag wenscht voor te stellen dan kan bij dal doen bij de behandeling van dit voorstel. Mioioht de raad taededeeling wraischen omtrent de uitkomsten van de classif iceering van den hoofdelijken omslag. dan is bij bereid, die nu reeds mode te 'deelen. De beer De Jager betoogt, dat bet nu nog niet gaat over diet cijfer, maar over de volgorde. Als nu dit voorstel wordt aange- nomen en de raad besluit later geen 75.000 te heffen, dan zit bij vast. De voorzitter betoogt, dat de raad n u, bij bet aan de orde zijnd besluit uitmaakt, welk bedrag zal geheven wordenliij her- baalt, dat, als men daarin wijziging wil voorstellen, men dat evengoed n u kan dan siralts. De heer De Jager zou het toch rationeeler yinden, als de volgorde werd omgekeerd. De voorzitter herhaalt, dat, als de heer De Jager vermmdering beoogt, bij dat doel nu reeds met een voorstel kan bereiken, dal Is niet op bet kohier van invloed, daar uit dan wordt vastgesteld op bet nu te bepulen cijfer. Als men misschien bezwaar liecft tegen. de vasts telling van bet cijfer, omdat men niet bekend is met de bedragen die het kohier aangeeft, dan wil spreker die gaarne mededeeien. De heer Nolson is ook van meening, dat de heer De Jager wet eenigszins gelijk beefl, dat het toch beter was eerst te beslissen of de raad die 75.000 zal nemen, ja dan neen, en daarna het bedrag in de begrooting vastleggen. De voorzitter merkt op, dat dit tbans reeds kan worden uitgemaakt. Wenscht men dat te verminderen, dan kan. dit nu reeds worden voorgeslekl. Als de heeren kennis nemen van het gunstige cijfer, uit de classi- ficatie verkregen, zullen zij misschien wel geen bezwaar hebben, om het voorgestelde bedrag aan te houden. De heer D. Selicele wijst er op, dat men toch nog verschil van meening kan hebben bij de vaststellirag van het kohier van den hoofdelijken omslag en dat dit ook aanlei- dinig kan geven tot eene andere opbrengst. Naar hij verm-cent, beloopt het kohier van den hoofdelijken omslag pi. m. 79.000 en zal er een pro cent of 5 (Van worden- afgetrob- ken. Dan.krijgt men toch nog een bedrag hooger dan 75.000. Het zou daarom ge- wenscht kiinnen voorkomen, om meer aan 5 procent te verminderenHij is althans voornemens in dien zin een voorstel te doen. De heer De Jager vraagt nog, of, bij deze wijze van behandelen, geen informa- liteit geschiedt. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer De Jager wil dan de behande ling voorl laten gaan, doch wenscht er d.in wat over te zeggen. De inkomsten worden verhoogd met 25.000, nl. de 2000 wc- gens hoogere subsidie voor de H. B. S. en 23.000 van den hoofdelijken omslag als hoogere opbrengst, terwijl wordt voorge- steld, sleohts 15.000 van leeningen af te lossen. Dan houdt men dus 8000 over, die op de onvoorziene uitgaven worden ge- brachl, terwijl men misschien ook nog uit den hoofdelijken omslag wenscht te onl- vangen de 5 procent, di e men bo veil dc 75.000 mag heffen. Dan wordt dus net bedrag, dat men over houdt, nog nl groo- ter. Vender is eerst bepaald, dat deze hef- fing alleen zou gelden voor het jaar 1916, maar inmiddels wil men ook nu in 19.17 zoo voortgaan. De voorzitter en verschillende leden mer- ken op, van dit laatste niets te weten. De heer De Jager voert liiertegen aan, dat dit toch reeds gezegd is. De heer De Bruijne herinnert, dat er wel over gesproken is, de heffing dan ook aid us te doen gasohieden, als de buitengewone toestand dan nog voortduurt. De heer Waalkes vraagt, of burgemeester en wethouders een bepaalde reden hebben, om voor te stellen, een bedrag van 8(X)0 op de onvoorziene uitgaven te plaatsen. De voorzitter wijst er op, dat, als de leoen goed hebben opgelet, zij zullen -hebben ge- merkt, dat voor aflossing niet worden aan- gewezen de leeningen, die oorspronkelijk zijn bedoeld. Nu heefl zich sedert het vaststellen van den hoofdelijken oonslag, in ons land icts voorgedaan, dat toen nog maar in het ver- schiet was. De wiet op de loorlogswinstbe- lasting, die oo.k vergoeding hi het vooruit- zicht slelt aan gemeentesn van gemaakte oor- logsuilgaven, was toen nog maar aangekon- digd, doch is thans wet geworden. Doch niet alleen in verband met deze wel, maar ook op andere gronden, zijn an dere leeningen voor aflossing aangewezcnr dan die voor het steun-oomite, zooals men oorspronkelijk op het oog had. Er zijn nu namelijk aangewezen leeningen, waarvoor eene hoogere rente wordt betaald. .En het aflossen daarvan kan met grond worden be- pleil. order woondt voorges teld, een bedrag van f 8000 te reserveeren, omdat niemanid zeggen kan, hoe de toestand in de toekomst zijn zal. Het iis niet te denken, dat de vrede zoo spoedig zal komen, en nu verdient het, volgens burgetneesber en wethouders, aan- beveling, als men genoodzaakt is nog ver- dere oorlogsuitgaven te doen, men reeds voor het doen dier uitgaven gedekt is, zon- der dal men daarvoor weer aanstonds moet gaan leenen. Een groote reserve biedt thans zeker een voordeel. In de tweedie pilaats kunnen er aanmerkin- gen inkomen op de vastgestetde aanslagen, die gegmnd blijken en om tamelijk hooge bedragen loopen, wat weer aanleiding zou geven tot een mindere ontvangsl, en aan het eind van het jaaf inoeilijkheden zou veroorzaken. Bovendien: die' 8000 worden dan loch ook vaslgelegd, onder controle van gedepu- teerde siaten, en mogen niet worden ge- bruikt, zonder dat daoroftitrent een nader raadishesluit genomen is. Is het niet noo- dig, dat de gelden gebruikt worden, ,1'an kunnen zij hei volgend jaar ook nog voor veruere aflossing worden gebruikt, en kun nen wij hei jaar 1917 tegemoet gaan niet het vooruitzicht, dat de betas ling in het alge-' meen aanmerkelijk kan worden verlaagE. De iieer Waalkes: Dus, burgenieesler en wethouders wensehen een ruimen post voor onvoorzien, met het oog op te verwaehten reclames De voorzitler: En met het oog op den noodstamu. De heea- De Jager: Als we deze gelaen eventueel gaan bestemmen voor het steuu- coinite, dan liomen we weer op hetzclfue idee van vroeger. De voorzitter acht het een voordeel, uat er geld is, wanneer men tot uitgaven ge- noopl wordt. Het vooruitzicht beslaat ook, dat de genieente zich ook zai moeten bege- ven op het gabled van liet verstrekken van levenismiddelen tegen goedkoopere prijzen, waarvan de koslen voor een gi-oot deel door de gemeenten zullen moeten worden gedra- gen, wat tot liiertoe niet het geval was. De broodvoorziening is tot hiertoe van resjee- ringswege geschied, rdoch, blijkens eene nieuwe cireulaire, zal ail voortaan niet meer het geval zijn, en zullen de gemeenten zich dat moelen aantrekken. Spreker zal voor een en ander bij den raad moeten komen met desbelreffende voorstellen. Ook met liet oog op dit vooruitzicht, acht hij een groote reserve igewerrscht. Er Is alle aanleiding; om het voorstel van burgemeester en wet houders aan te nemen. De heer D. Scheele merkt op, dat men nog zoover niet is, dat kan misschien in de toe komst komen, maar het is er nog niet, en, in verband daarmede, kan men, naar hij meent, nog wel 5 pro-cent in de zakken der verschillende belasLingscliuldigen laten. Het suppletoiir kohier zal toch ook nog wel wat opleveren, daar de vluchlelingen daarop ge- plaatst worden. De voorzitter stemt wel toe, dal dit laatste het geval is, maar van de opbrengst daar van moet men geen te groote verwachlingen hebben. Wat vender de hoofdelijke omslag belrefl, dat zal nog wel meevallen. A1 wordt het thams gedane voorstel aangeuomen, dan wil .dit nog niet zeggen, dat burgemeester en wethouders straks niet zullen komeu met een voorstel, als door den heer Scheele be doeld. De heer De Jagter: Kunnen we niet meer aflossen De heer Waalkes: Dat kan toch het vol gend jaar ook nog. De heer De Jager: Jawel, maar 8000 plaatsen op den post voor onvoorziene uit gaven, is een aanmerkelijk bedrag, als men niet juist weet, waar dat voor noodig is. De voorzitter spreekt wel van iets dat te wachten is, maar daar weet de raad tocli nog niets van. De voorzitter geeft te kenneu, dat het nog niet mogelijk is geweest, die zaak te over- zien, miaar dat hij anders, wat de levansmid- delenvoorziening betreft, reeds met een voor stel zou zijn gekomen. De heer De Jager: Dat liangt toch maar in de lucht, misschien komt het niet. De voorzitter: We hebben nu wel de wetenscliap, dal het komt. Wanneer we dat geld hebben, voorkomen we o.ok, dat lee ningen voor kasgeld noodig zijn, zoodat het op die wijze toch ook voordeel brengt aan de gemeepte. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt .aangenomen met algemeene stem- men. (Wordt vervolgd.) Ilet Haagsche Gereehlshof. Het Gereehlshof te 's Graveuhage heeft heden arrest gearezen in de zaken tegen le. P. J. B., schildersknecht te Middel- burg, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, terzake van diefsta! van 2 zilveren broekstukken. Het Hof legde voorwaardelijke veroor- deeling tot geuoemde straf op «n beval de in vrijheidstelling van den veroordeelde. 2e. P. A. v. d. L onderwpzer te Drei- schor, door de rechtbank te Zierikzee voor- waardeltjk veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf, ter zake van het plegen van ontucht met aan zijn zorg toevertrouwde leerliugen. Het Hof vernietigde het vonnis der Recht bank voor zoover de opgelegde straf be treft en speciaal ook voor zoover daarbp de veroordeeling voorwaardelijk was uitge- sproken waarvoor volgens bet Hof geen termen tostonder. Het Hof legde een gevangenisstraf op voor den tijd van 1 jaar. De N. O. T. Naar wij vernemen wordt overwogen de oprichting van een finantieele afdeeling van de N. 0. T. te Amsterdam. Omtrent den omvang van den werkkring der op te rich- Pn afdeeling worden nog onderhandelingen gevoerd. De Vereeniging van den Geld- handel te Amsterdam zal uitgenoodigd wor den zich met het bebeer van deze afdee ling te belasten. Italiaansehe vestingen gevallen. WEENEN. (Ofiicieel.) De vestingen Asia- en Arsiero, benevens Gallio de Mopte Baldo, Monte Biaro en Monte Priaforo zijn door de Ooslenrijkers genomen. Positie der Stoomschepen. Heden over Iced zacbt en kulm onze geliefde Zoon en Breeder, in den leeftijd van 20 jaar en 3 maanden. De Famili'e VAN AALST. Scbellingwoode, 29 Mei 1916. Van heden af XondayiS, m-grsldtiag 4 tsur is- de WINKEL P. fifSEERT-OHEiRT. Sluiskil. Het Bestuur van den polder „BEOOSTEN-ENBEWESTEN- BLIJ" maakt aan belangbebbenden. bekend le. dat de rebelling en veraiitwoording over het dienstjaar 1915/191(>, alsraede de begrooting voor 1916/1917 metdentemorie van loelichtiug vanaf den 30 Hei e.lt. gedurende acht dagen ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Hoist ter inzage zullen liggen d°s voormiddags van 9 tot 12 nur 2e. dat een vergadering van Stenibe- voegde Iugelanden zal gebcuden worden op Woensdag 7 Juni ISS6, des voormiddags te lO'/s Uur, ten buize van den Heer J. de Lozanne te Axel; 3e. dat de door die vergadering vast te stellen begrooting enz. vanaf den vol- genden dag opnieuw gedurende acht dagen ter bovengemelde plaats en uur ter inzage zal worden nedergeiegd. AxeJ, den 27 Mei 1916. Het Bestuur voornoemd, P. VAEL, Dijkgraaf. H. MAERTEN8, Ontv-Griffier. TANDARTS, Bronwerijstraat (hoek Havenstr.) Ter Nenzen, is dagelijks te consulteeren van 912 en van 2 —4 uur. Plaatsen van Kunsttandeu en Gebitten. Behandelen van Mond- en Tandziexten. Telefoon no. 105. te Ter Neuzen. van gemaakte teekenlfigen gedurende den Cursus 1915/1916 op Oonderdag I Juni 1916) in bet locaal //Bethel", Verbindingsstraat, van 's nam. 2—5 lire. Vrijen toegang. HET BESTUUR. Onderzoek der oogen kosteloos. .m I nol Deskundige, Ter Neuzen. 7 bet goedkoopst uwe Horloges, Goud- en Zilverwerken bij Horlogemaker, Dijkstraat 92. INRUILEN van oud Goad, Zilver en Bloedkoralen tegen hesogste waarde. Te bevragen bij DINGEMAN SCHEELE, Kanaai, Ter Neuzeu. De ondergeteekende bericht zijn afnemers van Kunstmeststoffen, dat van af heden gelegenheid wordt gegeven tot het doen van nieiiwe besteiiingen van Superphosphaat, Zwavelzure Ammoniak, Ghilisalpeter, en Ammoniak Superphosphaat voor de bemesting van den oogst 1916/1917. Aanbevelend, TER NEUZEN,'31 Mei 1916. Heden ontvingen wij de kaarten voor de levering van de Kunst- Onze afnemers worden beleefd verzoeht spoedige opgave te doen voor goede controle van hunne benoodigde meststoffen. Aanbevelend, TER NEUZEN, Juni 1916. Daar de kaarten van de Kunstmestcommissis voor nieuwe opgave kunst- meststoffen oogst 1916/1917 door ons zijn ontvangen, vragen wij onze afnemers spoedige opgave te doen voor goede controle van hunne TER NEUZEN; Juni 1916, te TER NEUZEN. Notaris Van der Moer zal op Vrij- dag 2 Juni I3B6, des namiddags te 2 uur, bij Mej. de Wed. Michielsen aan de Markfc te Ter Neuzen, ten verzoeke van Mej. de Wed. en de Erven van den heer WILLEM DE FEIJTER Pz., in leven landbouwer te Ter Neuzen (Vlooswijkpolder), in het openbaar verkoopen bestaande in Woonhuis met toe- behooren, Svhuur, Erf, Tuin, HomelandDreef en Zykant, iveg, tegen den ouden weg naar Hoek, in den Vlooswijkpolder, grmeente Ter Neuzen, kadaster sectie K, nommers 12, 13, 14 en 15, samen groot 2 bectaren 36 aren 26 centiaren of 5 gem. 90 roeden. tegen den Piermansdijk, noordelijk grenzende tegen land van den beer R. J. Scheele, in denzelfden polder, gemeente Ter Neuzen, kadaster sectie K, nommer 125, groot 1 hectare 99 aren 30 centiaren of 4 gem. 142 roeden grenzende noordelijk tegen hot vorige perceel, kadaster sectie K, nommer 127, groot 99 aren 50 centiaren of 2 gem. 70 roeden. Te aanvaarden: A. het Wconhuis met toebehooren en Tuin, 1 October 1916. B. de Schuiit* na de betaling of zoo- t'eel vroeger als zal worden toegestaan. C. het Bouwland na het rooven van den oogst in dit jaar. De koopers moeten bij hunne koopsom opleggen de grondlasten van 1 Juli 1916 (een half jaar) en de polderjasten van 1 Mei 1916 af (een vol jaar). Betaling Koopsom 2 September 1916. Onkosten ad 8 °/0 en de kosten van het recbterlijk bevel binnen 8 dagen. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. De Notarissen E. B. IJumoleyn te Hontenisse en Ph. 31. Steegers te Assenede, zullen ten verzoeke van den heer LEO R0EG1ERS te Assenede, op Zaterdag 17 Juni !9i6, des na- middags 3 uur, in het openbaar verkoopen gunstig gelegen in den Canisvlietpolder, gemeente Westdorpe, kadastraal bekend in sectie F nummers 124 en 239. In schriftelijke pacht tot October 1916 bij den beer Alfred Kerckhaert ten prijze van 240,'s jaars, polder- lasten ad 17,101/2 zijn voor pachters rekening. Betaling koopsom binnen 6 weken. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van Notaris DUMOLEYN. s.s. ELISABETH van Buenos-Ayres naar Rotterdam vertrok 23 dezer lan St. Vincent s.s. HELENA van Rosario naar Rotterdam, via Las Palmas, vertrok 27 dezcr van Arricfe. s.s. MAGDALENA van Rosario naar Rotterdam, ver trok 30 dezer van Las Palmas. s..s CORNELIS vertrok 17 dezer van Buenos Ayres naar Rotterdam. i^— mlf I <¥7 i'Vf i iX lliiii n-' m, oi j-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3