ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOf. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 4i?4&eleemngadf27000,- De krijgsMrijven. No. 6383. Zaterdag 27 Mei 1916. 56e Jaargang. Cremeente HULST. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Pit Blafl yersclijjnt Maandag^, Woensflag- en Yrpagayoad, nitgezoMerfl op Feestdagen, by do Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. STRANDGOEDEREN Landbouwberichten. GEMEWGDE BERICHTEH. Laatste Berichtesi. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. SIJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tefefocssi 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en ciiche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. advertentien voor 1 imr op den dag der uitgave. Inzending van Burgemeester en Wethouders van HULST maken bekend, dat ingevolge het plan der geldleening, in obligation van f500,- of tegen eene schuldbekentenis, hetzij voor het geheele bedrag hetzij voor gedeelten daarvan, rentende 4J/2 de inschrijving is opengesteld tot en met MaaiStf&g, den 29 9?SeS ISI6, des namiddags 4 nur, tegen aan te bieden koersen. De storting moet geschieden voor of op Dinsdag 13 Juni 1916, in den voormiddag bij den Gemeente-Ontvanger. Bet leeningsplan ligt ter lezing ter Secretarie der gemeente. Hulst, den 9 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Fs. VAN WAESBERGHE, Voorzitter. ROTT1ER, Secretaris. De Burgemeester der Gemeente CLINGE, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de haven dier ge meente de navolgende zijn opgeborgen 1°. een Brabantsche Krotooei- boot, afkotnstig nit de haven van I)oel( Belgie), ong enter let 2°. een gelieel verwoeste E&)ofor* sloep, zonder inventaris en motor. Een ieder, die tot het geborgene gerech- tigd vermeent te zijn, wordt verzocht voor of op den 25 Juli 1916 aan hem daarvan mededeeling te doen. Clinge, den 25 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, D. VERCAUTEREN. TER NEUZEN, 26 Mei 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.7 Haparanda. Laagste barometerstand nabij 757.0 Zuid- Dnitschland. Yerwachting tot den avond van 27 Mei zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuid- oostelijke wind, tgdelijk opk'larend, later weer kans op regen of onweer, aanvankelijk iets warmer. Leeraar Epgelscihe taal. Naar wij vernemen staat de heer F. Hop- man, leeraar in de Engelsche taal en letter- kunde aan de H. B. S. alhier, no. 1 op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium te 's Gravenhage. Gemieentelijke Arbeidsbeuirs. Hoewel door de in deze gemeente geves- tigde Arbeidsbeurs nog geen groot aantal werklieden geplaatst zijn, kan het bestuur toch op eenig resultaat wijzen. Gedurende de maand Maart, werden 12 werkloozen ingeschreven, waarvae 7 geplaatst werden. Aan het einde der maand waren er reeds 51 aanvragen verdeeld over 16 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen in- gekomen. Het blijkt, dat de patroons meer dan de werklieden, gebruik maken van deze nuttige inrichting. in het overige deel van ons land wordt veel gebruik gemaakt van deze instellingen. In de maand Maart werden bij al de Ar- beidsbeurzen 11097 mannen en 10050 vrouwen ingeschreven. Er werden over datzelfde tijdvak 5065 mannen en-4692 vrouwen aan werkgeholpen. Wei een gunstig resultaat in deze-droeve tijden. (■rognlenberekliag en onze werklieden. Naar we vernemen zullen van hier onge- veer 50 werklieden naar Noord-Holland vertrekken om daar werkzaam te zijn in fabrieken tot conserveering van groenten. Enkele werklieden uit deze omgeving zijn daar reeds aan het werk. Naar we ver nemen wordt een goed loon betaald en zal het werk ongeveer 3 maanden duren. Opridhting Voetbalclnb. In een Woensdagmiddag gehouden ver- gadering werd besloten tot het oprichten j eener voetbalclub, welke den naam zal burg, werd ten laste gelegd dat hjj op 14 dragen van Ter Neuzensche football club (T. F. C.), waarin o. a. het elftal, dat Zondag 1.1. tegen Oranje in Sas van Gent speelde zal worden opgenomen. Be in beslaggencunen rogge. Naar wij vernemen is de in ons vorig nummer vermelde in beslagneming van in motorvaartuigen geladen rogge van den graanhandelaar P. J. Scheele alhier ten onrechte geschied. Zij had plaats naar aanleiding van eene vroeger uitgevaardigde circulaire betreffende rogge, die evenwel niet van toepassing is op Zeeuwsch-Vlaan deren, daar de rogge uit deze streek mag uitgevoerd worden aan het adres van daar toe van regeeringswege aangewezen per- sonen. De uitvoer zal nu voortgang hebben. SLUISKIL. Hoewel de suikerfabriek in Sas van Gent en in Belgie thans niet werken, ver spreidt de leiding, die midden door Sluiskil loopt, weder een onverdraaglijke verpestende stank. Wanneer zal daaraan toch eens een eind komen HOEK. De gemeenteraad besloot in zijne ver gadering van Vrijdagnamiddag voor den verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen eene subsidie te verleeneu gedurende 30 jaren van f 55,28 'sjaars, zijnde de helft van het door het comite gevraagde bedrag. ZAAJ1SLAG. De gemeenteraad besloot in zijne verga- dering van Yrijdag met op twee na alge meene stem men (die van den voorzitter en den wethoudej* De Mul) geen subsidie te geven voor den verbindingsweg. Een adres van cafehouders, verzoekende intrekking der veroidening op de Zondags- sluiting, werd aangehouden. Naar aanleiding van een adres van den ambtenaar ter secretarie den heer C. J. de Vries, om salarisverhooging met het oog op de dure tijden, werd besloten sala risverhooging te bespreken bjj de a. s. begrooting, doch aan alle- gemeenteambte- naren met minder dan 650 salaris een duurtetoeslag te geven voor het jaar 1916 ten bedrage van 5 procent hunner bezoldiging. Het verslag volgt in een volgend nummer. LandbouwboeMiouden. De tijd gaat vooruit. Andere omstan- digheden doen ook andere behoeften ontstaan. Van verscbillende zijden is er reeds den landbouwers op gewezen, dat, nu de fiscus zich met hun inkomen gaat bemoeien, het vooral noodig is, dat ze breken met een gewonen sleur en er een boekhouding, zjj het ook een eenvoudige, op na gaan houden, opdat zij hunne aangiften voor inkomsten- belasting enz. ook kunnen staven, maar wat hun dan ook bovenal het voordeel biedt dat ze zelf, beter dan vroeger, een juisten kijk krijgen op den stand van hun bedrijf en de financieele resultaten die dit oplevert. Een degelijke, hoewel eenvoudige en op de practijk gegronde boekhouding, is ont- worpen door de heeren J. Adriaanse te Lamswaarde en F. O. Zonnevijle te Axel, een boekhouding, die op verschillende cur- sussen reeds is toegelicht. Belanghebbenden zien hiervoor de in dit nummer voorkomende advertentie. RECHTSZAKEH. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Mei de volgende vonnissen uitgesproken I. O., oud 58 j., winkelier te Oostburg, is wegens het aanwezig hebben, in te grooten voorraad, van verboden goederen, veroordeeld tot /-3 boete of 3 dagen hecbtenis. Ch. L* d. 13., oud 40 j., herbergier te Oostburg, is wegens als voren, veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. V. L. d. R,, oud 16 j., veldarbeider te Zuiddorpe, is wegens vernieling veroordeeld tot f 5 boete of 1 week tuchtschool. J. C. S., oud 31 j., stoelenmatster en A. D., oud 31 j., veldarbeider, beiden te Biervliet, zijn wegens diefstal ieder veroor deeld lot 3 dagen gevangenisstraf. M. W., oud 28 j., zonder beroep, vrouw van C. D., te Ter Neuzen, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken, met ver- nietiging van het verstekvonnis. Heden zijn de navolgende zaken behandeld H. de G., oud 64 j., voerman te Aarden- April 1916 te Aardenburg drie kippeneieren, toebehoorende aan E. Verpraet, heeft weg- genomen, met het oogmerk ora zich die eieren wederrechtelijk toe te eigenen. Eisch f 15 boete of 30 dagen hechtenis. P. A. V., oud 19 j., Th. C., oud 19 j. en J. A. M., oud 18 j., alien arbeiders, wo- nende te Stoppeldijk, werden beklaagd dat zij op 16 April 1916 te Stoppeldijk, de laatste twee beklaagden te zamen en in vereeniging, opzettelijk gewelddadig Petrus de Schepper hebben geslagen. Eisch 10 boete, subs. 20 dagen hecht. voor ieder. P. J. L., weduwe, A. de W., oud 37 j., werkvrouw te Hulst was gedagvaard ter zake dat zij op 19 April 1916 te Hulst opzettelijk den gemeenteveldwachter A. Cortvrieudt, die in haar bijzijn een barer zoons ondervroeg naar aanleiding van een vermoedelijk door dezen gepleegden diefstal, beleedigende woorden beeft toegevoegd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. J. R., oud 18 j., arbeider te Schoon- dijke had zich te verantwoorden dat hij met een nog minderjarigen jongen, op den 2 April 1916 te Oostburg te zamen en in vereeniging eene kleine hoeveelheid kaas en chocolade 5 H.G.) hebben weggenomen toebehoorende aan M. L. Tange. Eisch f 10 boete of 20 dagen hecht. voor R. en voor den anderen jongen 3 weken tuchtschool. Mr. Heijse 'meende dat de diefstal van chocolade niet bewezen was, en vroeg clementie. WILSON OVER DEN VREDE. President Wilson zeide Zaterdag naar Wolff uit New-York seint te Charlette (Noord-Carolina), in een redevoering, die hij daar voor 100.000 toehoorders hield, dat voor de Yereenigde Staten die tijd was nan- gebroken om hunne diensten tot bevordering van den vrede tusschen de oorlogvoerende landen van Europa aan te bieden. Amerika, dat de smeltkroes voor de meest uiteenloopende elementen is geweest, is eenigermate een profetisch vaorbeeld voor Europa. Hetzelfde, dat in Amerika in vrede geschiedde, de afslijping der eigen- aardigheden van ras, overlevering en onder- vinding, heeft thans in Europa op oorlogs- manier plaats. Er is echter stilstand geko- men in de oorlogsgebeurlenissen en daarom is het thans tijd am te vragen: „Wilt gij uwe macht omzetten in gewelddadigheid pf in vrede en redding der maatschappij Wilson herinnerde ten slotte nog aan het Bijbelwoord, dat na wind, aardbeving en vuur de zaclite, stifle stem der menschelijk- heid komt. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": BERLIJN, 25 Mei. (Wolff.) Officieel: En gelsche torpedo- en patrouillebooten zijn aan de Vlaamsche kust door Duitsche vlieg- luigen aangevallen. Ten Westen van de Maas zijn drie aan- vallen van den vijand tegen het door hen verloreh dorp Cuoiieres mislukt. Ten Oosten van de rivier zijn onze regi- menten, Steunend op hun succes van eer- gisteren, verder foorwaarls gedrongen. Zij veroverden de vijandelijkie loopgraven ten Zuid-Westen en ten Zuiden van het fort Douaumont. De steengroeve ten Zuiden van Douaumomt is weer in ons bezit. In bet Caillettebosch viel de vijand gedu rende den strijid, die den heelen dag duurde, geheel vergeefs onze stellingen aan. Terwijt hun bloedige verliezen zeerzwaar waren, verloren de Eranschen ruim 850 man aan gevangenen en 14 machinegeweren. Bij St. Souplet en Herhebois zijn vijande- lijke tweedekkers in luchlgeveclilen neerge- schoten. BERLIJN, 25 Mei. (Korresp. Norden.) De correspondent van den „Lokal Anzeiger" in het boofdkwarlier seint aan zijn blad: Door de vermipestering van die nieuwe stellingen wordt 't terrein van 't Cauretlesbosch, waar in de Franscmen zich met liardnekkigen le- gens-tand nog handhaven en dat van het Noorden, Westen en Oosten aangevallen wordt, weer met- een goed stuk kleiner ge maakt. Met den val van Cumieres krijgen de Duitsche operaties ten Westen van de Maas over de rivier been directe aansluiting met het Oosten van de Maas. De door de Duilschers bevochten en verkregen linie is thans weer nueer blootgesteld aan het laatste vooruitgeschoven stukje van de flank. In verband hiermede wordt eraan herinnerd, dat de Duilschers liun thans bevestigde slel- ling in het kleine Cumieres-bosch ten N. van Cumieres reeds gedurende 7—11 Maart stormenderhand genomen hadden, docli dat thans de geslaagde nadere vooruitgang naar het Zuiden na vermeestering van de Weste- lijke hooigtestellingen met zekere kans om die te behouden, zonder veel manschappen op te offer en, kon worden uitgevoerd. LONDEN, 25 Mei. (Renter. Part.) De Ti mes" verneemt uit Parijs, dat de Duitschers gisteren twee legerkorpsen op den linker- Maasoever hadden gebruikt enkel voor de poging om de geheele stelling van de Fran- sclien op den Mort Homme uit het Oosten te omvatten. Verbazingwekkende stormaan- vallen door opeengepakte troepen infante- rie, waren gekenmerkt door buitengewone vasllieradenheid, doch venmochten niet door het afsluitingsvuur van granaten en machi- negeweerkogets heen te dringen. Op het eind van den dag slaagden de Duitschers er door het rijkelijke gebruik van vlammenwerpers, en geholpen door toepassing van stikgas op groote schaal in, de Franschen uit een deel van hun cerate verdedigings,linie ten Westen van den Mort Homme weg te bran den. Echter warden de Duitschers er na een half uur met een tegenaanval weer uit verdre- ven. In den nacht viel de vijand herhaaldelijk aan tusschen den Mort Homme en de Maas en ten slotte kreeg hij vasten voet in het in puin liggemde dorp Cumieres, dat na een langdurig gevecht met de bajonet en bom- niien door de Duitschers werd genomen. Op den Oostelijken Maasoever hebben de Duitschers, nadat de Fransclien .een fort- muur waren binnengedrongen en een onder- grondsche versterking ten Noorden daarvan hadden genomen, Dinsdagnacht een aanval uitgevoerd, die tegelijkertijd van drie kan- ten werd ondemomen. Een naar het scneen oneindige stortvloed granaten werd opge- volgd door stormaanvallen uit het Westen, Oosten en Noorden. Die pogingen bleven tevergeefs, hehaive in het Oosten, waar de Duiilscihers een deel van de vooruitgescho ven loopgraven in bezit kregen. De toestand kan, in groote trekken, aldus worden saamgevat: De Duitschers zijn op den 1 inker-Maasoever, nieltegenstaande hun geweldige opofferingen aan menschen en ma- teriaal, nog altijd ver verwijidierd van de hoofdverdedigingswerken van Verdun, ter- wijl zij op den rechter Maasoever waar zij de hoofdverdedigingswerken op 26 Fe- bruari bereikten sedert achteruit hebben gem oe ten. PARIJS, 25 Mei. (Havas.) Middagcoimmuni que: In den loop van den nacht zijn de Franschen in de boschjes in de onmiddcl- lijke nabdjheid van het dorp Cumieres met gebruilonaking van handgranaten vooruit- gekomen. De Duilschera deden geen poging om aan le v alien. Op den rechter Maasoever zijn de Duit schers er door een krachtigen aanval in ge- slaagd vasten voet te krijgen in een Ioop- graaf ten Noorden van de steengroeve van Iiaudromont. De besclhieting wordt aan weerszijden hij Douaumont verwoed voort- gezet, zonder dat het tot infanterie-gevech- ten komt. Aan het Engelsche en Belgische front op verschillende punten artillerie-gevecnten, vooral bij Souehez en Dixmuiden. PARIJS, 25 Mei. (Renter.) Avondcomniuni que: Op den linkeroever van de Maas is vandaag het vijandelijk geschutvuur tegen heuvel 304 in hevigheid toegenomen. Op den rechteroever hebben de Duitschers na een verwoede beschietiug vanmiddag een reeks van aanvallen ondernomen tusschen het hosch van Haudromont en de hoeve van Thiaumonf. Alle aanvallen zijn met zware verliezen afgaslagen, hehaive op een punt waar vijandelijke afdeelingen een loop- graafgedeelte hebben genomen. In de streek van Douaumont is het ge- sch u tge vecli t voo r tgez e t Ten Noorden van Vaux heeft een Franscli vlieger een Fokker geveld. Bij een gevecht van twee luchteskaders in ue streek van Etain zijn twee vijandelijke vliegtuigen zwaar gelroffen en tot een lan ding gedwongen. Onweer. TeOpperdoes (N.H.) zijn gisteravond twee mannen en drie kinderen, voor een onweer gevlucht in een schuurtje, door den bliksem getroffen. Een der mannen, S. W., was terstond dood, de anderen zijn verschroeid en doof geworden. Deserlour-sniakkclaar. Door kommies-soldaten werd de vorige week en Woensdiag opnieuw wegens smok- kelarij van vet te Oldenzaal iemand be- keurd. De man werd den tweeden keer in arrest gesteld en nu bleek, dat hij reeds een week voor Paschen uit zijn garnizoensplaals Amersfoort was gedeserteerd. Sedert dieo tijd had hij isteeds te Oldenzaal vertoefd, voorgevende, dat hij landbouwverlof genoot. Bij nauwkeurigea- onderzoek kwam verder nog aan het licht, dat zijn vrouw gedurende den tijd van de desertie van haar man de gewone ondersteuning, ten bedrage van on geveer 66, heeft ontvangen. Blijkhaar heeft de garnizoenscommandant te, Amersfoort verzuimd, aan de betrokken autoriteiten te Oldenzaai van de desertie mededeeling te doen. EERSTE KAMER. Aangenomen wordem een reeks kleine wetsontwerpen, zoomede die betreffende toekenning van een duurte-toeslag aan onderscheidene categorien van Rijksambte- naren en beambten, nadere bepaling van den wjjnaccijns, suppletoire financien-begroo- ting, o.a. voor de aanstelling van militairen tot commies en voor premie-toekenning aan commiezen, en het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten name eD ten laste van Neaerlandsch-lndie. Aangenomen is voorts het wetsontwerp betreffende verzekering tegen oorlogsmolest en de sqppletoire landbouwbegrooting voor het aankoopen van een terrein voor stich- ting van een gebouw voor het centraal bureau voor de statistiek. TWEEDE KAMER. Builengewoon oorlogscrediel. Minister Bosboom Terklaart, dat de Re- geering tot gedeeltelijke demobilisatie niet kan en mag orergaan, en dat, met het oog op den toestand de Regeering nog de be- schikking moet houden over het spoorweg- materieel. Bevordering van het kader, dat dienst doet in een hoogeren rang zou millioenen kosten en een in vredestjjd hinderlijkover- compleet in hoogere rangen veroorzaken. Verbooging van de toelagen aan officieren en onderofficieren wyat de Minister af, evenals verlof aan onderofficieren om te huwen, voordat zij 6 jaar onderofficier zijn. Meer bezuiniging dan wordt toegepast is niet mogelijk. Kleeding enz. wordt zooveel mogeljjk vereenvoudigd. Stalen helmen worden zooveel mogelijk aangeschaft. In ons land zijn ongeveer 100 fabrieken werkzaan met den aanmaak van munitie. Eigenmachtig Paaschverlof werd genomen niettegeDstaande het leger op de hoogte was gebracht van den toestand, door vele dui- zenden van militairen, jongeren en onge- huwden, en het is daarom noodig, dat deze aan een streng regiera worden onderworpen om te leeren wat tucht is. De Minister keurt daarom de maatregelen van den Op- perbevelhebber volkomen goed. De Opper- bevelhebber heeft aan de commandanten medegedeeld, dat, wanneer het strange regiem voorbij is, de betrokkenen ook weder moeten deelen in de periodieke verloven. Vergoeding van reiskosten en soldjj zal bij zaken verlof voortaan alleen verleend worden aan ben, die het noodig hebben. SchrifleRjke vragen. Door het Tweede Kamerlid de heer Schaper zijn de volgende schrifteljjke vragen gericht tot den Minister van Binnenlandscbe Zaken, Minister van Staat, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad 1. Kan de Minister aan de Kamer mede- deelen of de Minister van Landbouw nog langen tijd rust zal moeten nemen 2. Indien dit het geval is, acbt de Regeering zich alsdan tegenover bet Lands- belang verantwoord voor een in dezen tijd zoo gewichtig departement zelfs geen Minister ad interim te benoemen 3. Zoo ja, hoe worden dan op dit oogenblik de zaken aan bet departement van Landbouw geregeld en aan wien is de leiding biervan toevertrouwd V Hebben de personen buiten bet departement staande, bierop rechtstreekschen invloed 10-Jarig beslaan vereeniging „Onze VIool". Ter gelegenheid van bet 10-jarig bestaan van de vereeniging //Onze yioot", heden op feestelijke wijze te Den Haag herdacbt, werd aan de vereeniging het predicaat //Koninklijke" verleend. Op de receptie verscbeen Z. K. H. de Prins, terwjjl de Koningin zich deed vertegenwoordigen door BLaar adjudant Hooft Graafland, om hare gelukwenschen aan te bieden. Opnieuw gearrcsteerd. Door de politie te Middelburg is gearres- teerd en voor de justitie geleid de 28jarige vrouw M. J., die juist Zondag uit de gevangenis was ontslagen, wegens diefstal met braak waarvoor zjj 4 maanden gevangenisstraf bad ondergaan. Dinsdag werd zij voor een zelfde feit aangehouden. igmt COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1