De krijgs'Dedrijven. in him handen. De tegenstrijdigheid bleek aldus verklaard te moeten word-en dat twee n a as I elknar gelegen hoogten bedoeld wor den, hoogte 295 en hoogte 265. Deze laatste was door de Duitschers vermeesterd, maar hoogte 295 volgens de Franschen de eigenlijke Mort Hommebleef in Fransch bezil. Sedert is hier-o-m duchtig gestreden, nu zijn de Duitschers er in geslaagd deze iets Zuidelijker gelegen hoogte vc-or een groot deel in hun bezit te krijgen, ter- wijl ze tevens aan de Westelijk gelegen hoogte 301 hun stellingen uitbreidden. De Franschen verklaren aan den Mort Homme een deel vari het verlo-rene reeds te hebben hevwonnen. De strijd duurt hier dus blijk- baar in het geheele gebied van Verdun met afwisselend succes voort en van een besljs- sing blijkt hier dus voorloopig nog vol- strekt geen sprake. EE BELGEN VAN 25 TOT 35 JAAR. Men. meldt aan de ,/t'el." De „Mdropote", die een oproeping van alle geschikte Belgen van 25 tot 35 jaar voorsp-elt, waarvan officieel, zoo hebben we onderz-o-cht, nog niets beken 1 is, kieeg ait bericht van zijn correspondent uit Havre. Ongeveer ze-s weken geleden, zoo meldt deze, betoogde Minister De Broqueville voor zijn collega'-s, dat. men bmnen korten tijd er aan zou moeten denken de Belgen van 25 tot 35 jaar op te roepen, am in de fa- brieken, werkplaat-sen en andere inrichtingen achter 'I front jongere arbeiders te vervan- gen. De kabinetsov-erste voegde er bij, dat hij maar de behoeften van -den tiju dezen op- roep zou doen en vdoral als hij-een 7000t-.il manschappen noodig zou hebben voor een groote fabriek, die thans in een belangrijk indusirieceniruin van Emgeland werd opge- richt. Deze zi-en-swijze werd door alle Mi nisters gedeekl, o-ok door de staatsministers. Lijsten van de bedoelde Belgen zullen worden aangelegd. 't Is waarscliijnlijk, dat men eerst de on- gehuwden zal oproepen en dan, al naar de eischen van 't oogenblik, de geliuwden. In Frankrijk zou men reeds begonnen zijn met de optelling der daar verblijvende Belgen, die door 't besluit-wet zouden ge- troffen worden. Zoo meldt de correspondent van de ,,Me- tropole" uit Le Havre aan zijn blad. Eigenaardig is het, dat zes weken geleden, toen de ministerraad dus g-ebouden zou zijn, dit nieuws eveneens de rond-e deed. Offi cieel werd bet noch bevestigd, noch tegen- gesproken. De Daily Express", voegt de Metro- prole" bij dit bericht, doetjui-st een hevi- gen uitval tegen Franschen, Italianen en Belgen, die ten getale van 200.000, zegl men, in Engeland verblijven. Iedereen, v-ervolgt het blad, zal het be- treuren, dal een Emgelseh blad Frankrijk in 't spel durft brengen, waar alle weer- bare mannen tot 48 jaar ond-er de wapenen zijn. Wat de Belgen betreft, zeker is het, dat Belgie reeds lang, van 't begin van den oorlog af, veel grooter krachtsinspanning heeft betoond dan Engeland. Onze Engel- sche collega yergeet ook, dat, terwijl Enge land de middelen bezit aan de gezinnen zijner soldalen den noodigen steun te ver- leenen, onze regeering in een gansch ande- ren toestand verKeert en uit 't eigen land geen inkomsten trekt. Is het VereenigJ Ko- ninkrijk geneigd ons twee of dirie milliard op de o-orlogsvergoeding te teenen om onze soldaten-gezinnen te behandelen als Bn- tannie de zijne kan behandelen en 't leger uit te rusten? Men zal ons misschien ant- woorden, dat Engeland voor Belgie strijdL Dat is een delicaat punt, dat men op 't oogenblik beter niet opwerpt. Beide lan- den zijn aan elknar verplicht en de belan- gen der geallieerden te nauw verbonden, om jiiet alle discussies hierover le vermij- den. ENGELSCI1E AANVAL IN MESOPOTAMIE. Generaal Lake, de Engelsche"opperbevel- hebber in Mesopotamie, ineldt, dat de vij- and 19 Mei Bethaiessa 'en de voorgeschoven stellingen aan de rechteroever van de Tigris heeft ontruimd. Generaal GorrLnge, die den vijand volgde, heeft een aanval gedaan op liet Dujailah- r6duit en het genomen. De vijand is nog meester van de stelling te Sannayet, op den linkeroeyer. Een afdeeLing Russische cavalerie heeft zich, na een stoutmoedigen, avontuurlijken ril bij Gorringe aangesloten. De Russen zijn dus door Perzie been, er in geslaagd zich bij de Engelschen in Mesopotamie le voegien. Hoewel dit slechts een Russische voorhoede kan wezen, is het wel een bewijs voor het taaie uithoudings- vermogen van de Russen. HEX RUSSISCHE KA^IP IN FRANKRIJK. Fit Mailly, in Frankrijk, schrijft Warner A LI en naar-de „British Press" bijzonderhe- den over de daar gekampeerde Russen, die zoo plotseling en zoo gehcim/.innig te Mar seille verschenen zijn: - „Zoo op den eersten bilk ziet het kamp te Mailly er piracies uit als ieder ander kamp: ruime houlen hutten, in rechlelijnen go- rangschikt, moiddarige open plekken en dan al de drnkte van het kampleven. Maar dan vatt het oog op de regiments- vaandels, netjes opgeroild en door een fou- draal beschut legen den regen, dat te mid den van de hutten, die het regiment huis- vesten, staat en daarbij een in het grijs gekTeede schildwacht, die onbeweeglijk als een standbeeld de wacht houdt. Goe.den dag, Schildwacht!" zegt de kolonel als hij voorbij gaat. Met stenlorstem wordt het antwoord op dezen groet gegeven: „Tot uwen dienst, Excellentie! Alles is in orde!" Er is misschien niets dat den Rnsisischen geest zoo zeer tvpeert 'als de betrekkmgen tusschen officieren en Inanschappen. Die zijn patriarchaal, of juister vaderlijk, in haren eenvoud. Waar de kolonel ook gaat, roept hij zijn groeten en de manschappen antwoorden hem hartelijk en eenstemmig. De Russen hechten zeer groot gewicht aan deze formalileiten. „Onze mannen", zeide de kolonel, „zijn volkomen gelukhig zoo- lang wij hun goeden dag wenschen, maar als wij hen voorbij loopen zonder not'tie van hen te nem-en, dan denken zij dadelijk dat zij iets verkeerds hebben gedaan, want wanneer wij dat -doen, dan beschouwen zij dat als een teeken van ontevredenheia. Geen Rus kan zich werkelijk gelukkig voe- len zonder muzi-ek en elk regiment heeft zijn zangkoor. Op bevel van den kolonel verza- melt zich een groep van ongeveer 209 man-* nen, die nauw aaneeiig-esloten een halven cirkel vormen. De leider van het koor en zijn best-e zangers staan in laet midden en als hij een beweging mankt met zijn vinger, dan'zetten d-e mannen zeer zacbt, bijna fluisterend, liun soldatenlied in. Geleidelijk wordt liet gelui-d -sterker, om ein-delijk als orgelton-en te klinken, als het lied tot een overwinnlngshymne is gewo-rden. Maar zelfs in dat jubelli-ed klinkt nog altijd de sombere melancholie mede, -die eigen is aan al wat Ru-ssisch is. Op de gezichten der mannen was de beto-overing, die van de mu- ziek uitgaat, dui-delijk te lezen. De st-emmen sti-erven weg en na een korte rust begonnen de zangers w-eer. Nu had- aen zij een luclitiger lied gekozen, vroolij- kcr dan bet -eerst-e, maar toch klonken ook daarin tranen door .den lach heen." BIER-NOOD. De j.Norddeutsche B-rauerei Yereini-gung d-eelt m-ed-e, dat d-e bij die vereeniging aan gesloten brouwerijen dit jaar maar geringe li'O-eveelhed-en gerst voor het bier hebben kunn-en machtig worden, zoo-dat zij slechls over ongeveer n derde gedeelte van het b-e- no-o-digde bier liunnen beschikken. Van dezen vo-orraad moeten de brouw-e rijen no-g gr-o-ote hoeveeiheden aan de mili- taire autorit-eiten voor d-e troepen ban het front af-staan. Naar aanleiding hiervan zijn de leden van boven,genoem-de vereeniging verplicht liunn-e lever,ingen aan bierlokalen enz. enorm le beperken en kan gedurende den zomer -slechts een deel van het benoodigde bier gel-everd worden. Het bierdrinken-d publiek wordt onder de aandnehl gebrachi, dat de onvoldoende voo-r- raad oo-rzaak kan zijn, dat nu en dan geen bier kan geschonken worden. BETHMANN IIOLLWEG'S ANTWOORD AAN GREY. De A merik a ansche journalist Wiegand zond, naar het Wolff-bureau nit Bcrlijn meldt, aan de ,,New-York World" d-e vo-1- gen-de uftlatingen van dien Rijkiskanselier naar aanleiding van de uitingen van Sir Ed ward Grey. De Rijkskanselier conslateerde, dat na twee-en-twintlg vreeselijke oorlogs- maanden en vertiezen van goed en bloed, Engeland begin! in te zien dat het Duitsche volk niet verpletterd, ni-et vernietigd kan worden. Sir Edward Grey verklaardc, dat de Brilsche staatstieden Duitschland nimmer hebben willen .yerpletteren en vernieligen, ondanks -de'hiermed-e in strijd zijnde uitin gen van zijn ministerieele collega's, ondanks d-e elsch-en van de Engelsche pers, ondanks hel lokaas dat Poincare het Fransclie volk voorhiel-d, dat ten slotte Engeland en Frank rijk aan Duitschland den vrede zouden voor- sclirijven. De kans-eli-er verwonderde zich, dat Sir Edward Grey nog steeds Pruisen in tegens lei ling brengt met Duitschland. Hij had gedacht, dat de bewonderenswaardige, heldhaftige eenhei-d van hot geh-eele Duitsche volk hij de verdediging van het va-d-erland. de oogen van Grey w-el z-ou hebben geopend. En het militairisme? (Ni-et Duitschland, maar Engeland v-oerde twintig jaren m-et militaris- me poiiliek in Egyple, Fa-sch-oda, den Bo-e- renoorlog, Algecira-s, waar Engeland naar -de verklarin-g van Grey Frankrijk liet weten, dat het op Erigelands o-orlogshulp kon rekfc- nen en de generate staven van beide lan-den met elkaar tot overe-enslemming bsgo-nnen te komen. In de Bosnische crisis voorkwam Duitsch land den oorlog. Engeland toonde in Peters burg -daar-over misnoegen. Grey verklaarde dat, naar hij me'ende, de Engelsche open- bare meening den oorlog van Engeland- aan de zijde van Rusland zou hebben gebillijkt. Bij Agadir waren wij op hetpunt de ge- schillen met Frankrijk door onderhandcling op te to-ssen, toen En-geland m-et de redevoe- ring van Lloyd Geo-rge h-et oorlogsge- vaar opriep. Naar aanleiding van [de woo-rden van Grey, dat Beihinann Hollweg wist," dat Engeland noioit kwaad,tegen Duitschland in hel schild voerde, antwoordde d-e kanselier met het woord: Insluitingspoliliek. Uit de docomen- ten der B-elgische archieven weet de geheele wereld, dat ook neutrale Staatslied-en in Ber- lijai, Parijs, Louden, daarin een groot oor- loigsgevaar zag-en. De neutraliteitsovereenkomst, die ik lord Haldon-e aanbood, waarborgde Europa en de geheele wereld den vrede. Engeland weigerde. De kanselier d-eelde op "19 Augustus" 1915 in den Rijksdag de bewoor- dingen van zijn voorstel mede. De laatste formule luidde: Engeland zal deze wehvil- len-de neutraliteit bewanen indien Duitsch land een oorlog zou worden opgedrongen. Ik verzoek u vooral er op te letten: opge drongen. De o-pmerking van -sir Edward Grey hiero-mtrent is in strijd met de fci- ten. De laatste opmerking van den kan selier over h-et verleden sloeg op Grey's be- wering, dat Duitschland den o-orlog vermij- d-en kon, als het 't Engelsch voorstel tot een conferentie aannam. Hoe kon Duitsch land dit vo-orstel aann-emen met het oog op de omvangrijke mo-h-ili-satiemaatregelen van Rusland, vroeg de kanselier. Ons was het nauwkeurig bekend, dat de Russische regeering re-eds (met -de moblli- sati-e was begonnen, to-en het, voorstel van Grey tot een conferentie werd gedaan. In dien na b-e-sprekingen van twee a d,rie we ken, geduren-de welke Rusland zijn Iroepen- concentratie aan onze grens voortzette, de conferentie ware mislukt, zo-u Engeland ons dan vo-or de Russische invasie hebben be- waard, ons met zijn 1-qger en vloot hebben ond-ensteund? Sir Edward Grey erkend-e in Juli 1914 zelf, dat mijn tegenvoorstel van een rechtstrecksche gedachten wissel ing tus schen Weenen en Petersburg beter was. Deze gedachtenwi-sseling was op goeden weg, toen Rusland door de plots,elinge mo- bilLsati-e van het geh-eele leg-er den oorlog onvermijdelijk maakte. Blijken-s bericht van den B-elgischen gezant te Petersburg kreeg d-e Russische oortogspartij -de overhand toen op Engelschen steun kon worden gerekend. Waarom handel-de Engeland zoo? Op 3 Augustus 1914 zeide Grey, Engeland zou n-auwelijk-s meer lij-den als het aan nen oorlog de-elnam dan waimeer het ter zijde bleef, en wees daarbij op de groote vitale betangen van Engeland bij Belgie. Enge land begon den oorlog niet am, Belgie, maar om der wille van Engeland zelf. Drie da-gen later verklaarde. Asquith dal de ooriogsreden van Engeland tweevoudig was: Ten eerstc de plechtige internationate ier- plichting; ten tweede het begin-sel dat klein-e naties niet verdrukt mo-gen worden. De- zelfde Asquith verklaarde in zijn laatste rede, dat Engeland en Frankrijk aan den oorlog m-oeslen d-eelnemen opdal Duitscn- land geen overheer-schende p-ositie zou krij gen. Het is het toppunt van militarisme deel te nem-en aan den oorlog tegen een an der land, alleen om het te beletlen slerk te word-en. Op een opmerking van Wiegand in zake Belgie, zeide de Rijkskanselier: Weet gij hoe Engeland vroeger over de Belgische neulra-. I.iteit dacht? Opf 4 Eebruari 1882 zeide (hier mist blijkbaar iets uit hel telegram. Red. H.) ...dat de idoorloeht door Belgie in geval van oorlog Engeland's eer niet zou schenden, zoolang maar de inlegriteit en onafhankelijkheid van Belgie niet in gevaar kwam. De liberate „Pall Mail Gazette" stemdc hiermed-e in. Yoor het uitbreken van den oorlog bo-od ill Engeland volledige waarboirg, dat de in- t-egriteit en lo-nafhanikelijkheid van Belgie zou den worden (geeerbied-igd. Engeland wees het aanbod als een scfyandelij-k voorstel af. In 1887 gold Frankrijk als Engeland's mede- dinger, in 1914 echter Duitschland. Danr- orn sprak Engeland's belong v-o-or den oorlog. Over de toeko-mst m-erkte -de Rijkskanse lier op, dat ook hij een -duurzamen /vrede verlangde. Maar wij komen dien vrede niet nailer, zoolang de verantwoordelijke staatslied-en der Entente in opmerkingen over Pruisische tirannie, Pruisische mili tarisme hun eigen vo-ortreffe.lijkheid Irach- ten t-e doen uitkom-en of Duitschlan-d's po- litieke to-estanden willen veranderen. Duitschland echter heeft home rule. Yer- hinderde Engeland's -democratisclie x'onsli tu be den Engelschen staatslieden om geheime overeenkom-sten te slaiten met Rusland en Frankrijk, die de eigenlijke oorzaak van den werel-doorlog zijn Tweemalen con-stateerde ik openlijk, -dat Duibschlan-d- berei-d is op den gr-ondslag te onderhandelen, welke tegen to-ekomstige aan- vallen do-o-r een coalilie beschermt, Europa s vrede waarborgt. Gij kent h-et antwoord van Poincare. Al leen al-s de staatslieden de oorlogstoestand zoo nem-en, -gelijk -elke oorlogskaart toont. Als ze eerlijk die oorlogs- en \Tedesvragen praktiisch willen bespreken, zullen wij den vrede naderen. Wi-e daartoe niet "bereid is, draagt de schuld als Europa verder verbloedl. Ik wijs deze schuld verre van niij. TEGEN DE WAARZEGGERIJ. Jutes Chancel deell, volgens de „Tel.", in hel „Petit Journal" iets van zjjn ervarin- gen mede, opgedaan tijdens zijn on-clerzoek iii zake het verbo-d der Parij-sche polltie aan alle waarzegsters, kaartlegslers, juffers die met eieren,- koffiedik, glazeti k-o-gels, dooie- kimleren-vingertjes, en andere ingredienten werken, om hare praktijken nog I anger voort te zetten. De oorlog had het bedrijf dezer boercn- bedriegsters niet allien niet beaailecld, maar z-elf-s -doen bloeien, en talloos waren ae arnne vrouwen, die bij een kaarltegster op- lii-epen om daar troo-sl te putten uit ae ver- Idaringen der gewiksie „loovenaressen" aan- gaand-e het lot van man, bro-eder of zoom Plot-seling is aan dien vo-orspoed een einde gekomen. Chancel wilde eens weten "welke redenen de polltie tot dit strenge oplreden hadden genoopt en begaf zich daartoe naar een subs.tituut van het parket, M. Fortin, aie h-em meu-edeel-de, dat de politic, om te be- ginuen, niets anders dioet dan zich streng te houden aan artikel zooveel van het Straf- wetboek, lietwelk haar het recht geef.t en zelfs den plicht oplegt, alle boerenbedrie- -g-ers, maunetjes en wijfjes, te vervolgen. De polltie moest in-grijpen. Het aantal overtredingen steeg tot in liet fabelachtige: soms tachtig -op een enkelen dag. B-oven- tjien kwamen gezin-shoofden klagen dat hun dochter-s ziek van overs panning werdendoor herhaalde bezoeken van somnambules. En ten slotte ontaar-dde het waarzeggen meer- rnalen in -simpele opllchterij: de dames vroegen aan hare klanten voorwerpen van waarde, rin-gen, horloges, enz., -di-e hadden toebeho-ord aan per-sonen, o,mtrent wicr lot men in ongerustheid verkeerde, en deze voorwerpen werden riiel altij-d teruggegeven. Een en ander bracht de politie er toe, zeer streng tegen deze li-eden op te treden en alle waarzegsters, somnambules, kaart legslers en koffiedikmanipulanten te vervol gen, al zou daard-oor haar arbeid buitengc- wo-on verzwaard worden. En er zijn reed-s resultaten hehaald, want reeds heeft 10 °'o van deze ,,occasionelles" haar zaakje maar weer opgedoekt. Van het parket wandel-de Chancel regel- recht naar niemand minder dan madame de Thebes, door Alexander Dumas d-e ko- ningin der han-dlezeress-en genaxmd. Hij vond de beroemde waarzeg-ster in haar sa lon, dicht bij "de Place de l'Etoile, waar reed-s zoovele beroemdhederi op allerlei- ge bied -den voet hebben gezet, zooal-s de foto's met ops-chriften van George Sand, la Duse, Em-ma Calve, den hertog van Aumale aan- loonen. De zieneres, groote dame als zij is, glim- lachte n-ederb-uigend, toen de bezoeker haar oordeel vroeg omtrent die gestrenghei-d van de wet, op hare indelicate geleg-enheids-col- leiga.'s toegepast. Met hare zachte en tocli zoo doordrin- gende si-em aiitwo-ordd-e madame de Thebes, dal die vervolging-en naar hare meening ver- diend waren, daar zij -een fatsoenlijk b-eroep onteerd-en. Op de vraag van den journalist of zij zelve een to-en-eming in het aantal harer bezoekers had waargenomen sedert hgt be gin van den oorlog, antwo-ondde de 'grijze han-dlezeres nielancholiek Mijn clientele is naar alle windrich- tingen verstrooid! En als ik nog blijf ont- vangen, dan is dat niet bero-epsmatig, maar om-dat ik hel mfjn plicht achl. Ja zeker, mijnheer, mijn pl-icht! Dat is nu mijn oorlogswerk, daar ik toch "te o-ud en te ger brekkig ben om naar de ziekenhuizen te gaan en iro-o-st te gieten in angstig-e gemo-e- deren. U w-eet dat ik alleen te w-erk ga naar het handschrift en de handlijnen. Som-s lees ik in kleine, sidderende handen vreese lijke dtngen voor dengene, die ze mij voor- houdt. En -dan lieg ik maar, mijnheer! Ik zeg maar, al weet ik wel beter: „Uw man is krijgsgevangene hij komt na den oorlog terug! U (moet maar wat geduld liebben hij lieeft liet goed!" En dan gaat hel schepsellje getroost heen ze kan ten mdnste slap-en, lev-en! In het verder verloop van liet gesprek ver klaarde madame de Thebes, dat zij zo-eveel sdio-one en gro-ote dingen voor haar heerlijk Frankrijk zag, nil den oorlog. Dat is dus waimeer? vroeg Chancel vlng. Maar aan dat oo-r was de beroemde waarzegster doof. Zij imiadkte een ontwijken-d gebaar en begon over h-et weer te praten. De journalist maakte hi-eraan een einde door te wijzen op een foto van den Duitsorien kroonp-rins, die voor'het -glas van den Spie gel was g-estoken. Aan den achterkant wa ren eenige regels met een zeer karakleris- tieke groote hand geschreven. Chancel \Toeg natuurlljk inlichting-en. Waarop madame d-e Thebes antwoordde: Ik verwachtte uw vraag. Ja, ik be- waar, vLak voor mijn oogen. goed zicht- baar, dal porlret van -dien vijand als een ko-stbaar document. Het is mij ternauwer- no-od een paar maahd-en vo-or den oorlog d-o-or een mager-en, geb-ogen man met" een clownsgezicht en den slingerenden gang van een staljongen gebracht den kroonprins in eigen persoon. Ik h-eb zijn hand geno men en h-em v-o-ors pel d Verdun? vr-oeg d-e rep-orler gretig. Bijna: een zware val op een harden grond, en waarvan hij zich voor het leven gekneusd zou verheffen: hij meende dat- ik een val van hel paard be-dioelde. En het is misschien wel een val van een troon BE WARE GESCHIEDENIS VAN VERDUN. Ond-er den tit-el „Een bladzijde geschiede- his" puliliceert d-e Matin" een merkwaar- aig artikel over den slag bij Verdun, dat een belder licht werpt op verschitlende om- standigh-eden, di-e tot dusverre eenigszins dui-ster zijn gebteven. .Men zal zich herinneren", zegt de „]Matin", „dat -de maand Februari zich gekenmerkt heeft -d-oor een-e reeks plaatselijke DuitscUe offensieven over het geheele front, .hehalve jui-st op den Verdun-sector en het is dui- delijk, dat d-eze tactiek er op lierekend was, om eene c.oncentratie van Fransehe reservo- troepen te beletten. Generaal Petain's leger, dat door den op- perbevelhebber vo-or zekere belan-grijke ope- raties gereed gehouden werd, bevond zich toen niet in den Verdun-sector en werd daar eerst heen gevoerd toen de eigenlijke aanval reeds verscheid-ene dagen had geduurd. De tactiek -der Duitschers heeft echter de Fran sehe generaals niet op een dwaalspoo-r ge bracht. Hel Fransclie front was hoofdzakelijk be zel -door territoriale en Afrikaartsche troepen en toen generaal Herr om verstea-kingen vroeg, werd het 20ste legerk-orps, -dat rust nam in het kamp bij Mailly, tezijner be- schikkinig gesteld, doch nog niet naar het front gez-onden. Ond-er deze omstandiglied-en had de groote aanval van 21 Februari plaats en eerst toen zag men d-en ernst van -den toestand in. De Franschen hadden slechts drie divisies ter plaatse, om een aanval van vijf legerkorpsen te weerstaan. Er was in -den Verdun-sector geen spoor- weg aangelegd en er was slechts een enkel spoor beschikbaar vo-or troepenbewegingen. Het wer-d daarom 't.verstandigst geacht om dadelijk maatregel-en te nemen tot ontrui- minig der stellingen op den recht-eroever van de Maas en het gordijn van eers'te linietroe- pen kreeg bevel terug te trekken, doch daar- Iiij den vijand zoo lang mogelijk op te hou den. Dit bevel was reeds aan de troepen ggzon- den, toen generaal Castelnau op het tooneel verscheen. Hij besludeerd-e den toestand, nam een besluit en besloo-t .op leigen initiatief stappen te nemen van preci-es tegenoverge- stelden aard aan die, welke giedaan waren, waartoe hij in zijn-e qualiteit van generaal- majoor het recht had, en d-e hoogvlakte van D-ouaumont tot iederen prijs vast te houlen. Deze taak leverde geweldige moeilijkheden op, maar generaal Petain kreeg opdracht, haar uit te voeren. De -eei'ste daa-d, -die een grooten invloed zou h-ebben op het verloop der volgende operatles, was het in dienst stellen van auto- m-obieten voor het v-ervoer van troepen en munitie en er werden niet minder dan 4700 van die vervoermiddelen in gebruik geno men. Met Jbehulp daarvan wer-d het 20ste 1-egerkorps in tien uren tijds van Bar te Due naar Douaumont overgebracht en terwijl hel op 24 Februari 's avonds omf 7 uur nog niet vertrokken was, nam het den 25s ten om tien uur :!-es ochten-ds reeds aan de opera: ties deej. Deze zelfd-e automobi-eldienst brachl in enkete daaro-p volgen-d-e dagen generaal Pe tain's geheele legerkorps naar d-en Verdun- sector en bleef ook de -daarop v-olgende twee maanden onschatbare -diensten doen voor het aan voeren van provisie, munitie en versche troepen en vo-or het afvoeren der gewonden." RUSLAND'S MUNITIE-NUVERIIEID. In het Deensche blad „Kj6bnliavn geeft Leon Rivakonsky eene in teres sante b-eschrij- ving van de -organi-satie der munitie-indu- strie in Rusland.' „Zoo-dra de -oorlog uitbrak en de noodza- kelijkheid tot vergr-Qoting der voortb-renging van munitie was gebleken, legd-e de Rus sische nijverheid zich met groote energie hierop toe. In al de sted-en in het Russische rijk zijn oorlogs-nijverheids-commissies op-gericht, waarin ook verIegcnwoordigers der arbei ders zitting hebben. De taak van iedere co-m- miissie is, de inidustrieele hulpbronnen van het -district waarin zij werlct zoo nuttig mo gelijk te organiseeren voor d-e voortbren- ging van militaire benoodig-dlh-eden. De ar beid -dezer plaatselijke co-mmissi-es wordt ge- regeld -door eene centrale co-mmissi-e, die als tusschenpersoon tussclien haar en de regee ring dienst -doet. Verschitlende fabrieken, die vroeger an dere artikelen maakten, werken thans vo-or o-orlogsdo-eleinden. Het is ook noodig geble ken om nieuw-e fabrieken op te richten, die ledinische producten leveren welke vroeger uit Duitschland werden in gevoerd. Als een voorbeeld van de transformaties die in Rusland bewerkstelligd zijn gewor- den, diene bij voorbeeld, dat een speelkaar- tenfabriek in drie weken tijds voor de rnu- nitiefabricage is ingericht en thans dag en nacht doorwerkt met een personeel van 2000 mannen en vrouwen. Dit is slechts eeni enkel voorbeeld uit een groot aantal derge- lijke gevallen. Er is bijna geen werkplaats in Rusland, die niet op de een of andere wijze voor het leger werkL De resultaten vim al dit organiseeren-il werk zijn overal dui-dielijk waar te nemen. Onophoudelijk komen er treinladin-gen mu nitie aan het front aan, waar zij bij de Rus sische troepen het vertrouwen op de toe- komist versterken. De oorlog heeft de Russische nijverheid tot nieuw Leven gew-ekt en die invloed daar van zal niet weinig er toe medewerken om Rusland te helpen bij het bereiken van het groote doel: de ontwikkeling en exploitatie van al d-e onontgonnen schatten van den Russisclie-n bo-dem. Reed-s nu verschaft de scheikundige nij verheid, die vroeger in Rusland bijna .een -Duitsc-h moiiop-olie was, een aantal scherp- zinnige en geleerde mannen een ruim ar- be ids veld -en worden er groote fabrieken vo-or gebouwd. In het Oeral-gebergte, dat zoo rijk aan mi- n-eralen is, zijn tallooze nieuwe fabrieken van allerlei aard verrezen, gedeeltelijk voor- zien van machines, die in-dertijd uit d:e door den vijand bezette ged-eelten des lands zijn weggev-oerd. In Siberie is een uitgestrekte landstreek, groot genoeg om !h-et gielieelc Rus sische leger van vleesch, led-er en bont te votorzien, in exploitatie genom-en en de Si- berische boeren hebben hun omzet aan bo- ter, koren enz. geweldig in 0111 vang zien toe- - nemen. Een bezwaar, dat -de nijverheid begint te beleiiim-eren, i-s sCiiaarschLe aan brandstof. Om hieraan echter tegemoet te komen, heeft de oorl-ogscommissie de exploitatie der groo te Siberische kolenveld-en ter hand genomen. Siberie i-s ook zeer rijk aan k-oper- en ijzer- mijnen, die slechts op ontginning -wachten. Wie het ontwaken d-er economische energie in Rusland, dat ook een der g-evolgen van den oorlog i-s, ga-deslaat, kan met gerust- heid verklaren, dat Rusland de gevoigen van een lan-gdarig-en strijd niet behoeft te vreezen." Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECHTSTE14REIN. PARIJS, 23 Mei. (Flavas.) Middagcommuni- que: Bij Verdun i-s de strijd/ den heeten naolil op beide oevers van de Maas met gro-ote hevigheid voor'gezet. Op den ii nke roe ver zijn door d-e-puilschars verwoenle aanvaLlen gedaan op alle Fran sehe stellingen van lioogte 304, die allemis- lukten. Ten Westen van hoogte 304 heb ben de Du-itschers vooral veelvuldig ge bruik gemaakl van vlammenwerpers, waar- do-or zij in een Fransch-e 1-oopgraaf konoen dringen, maar in een sohiUereiiiden tegen- aanval liebben de Fransclie iroepen hen ge- dwon-gen alle bezette -slelLingen onmiadellijk te onlruimen. Ten Ooslen van h-ao(gte 301 is -een Duilsclie aanval, nietlegenstaande heftige voorberei- ding l-o-or -de arlillerie, door het Fransehe vuur gestuit, zoodat hij -de Fransclie stel lingen niet kon bereiken. Op den rediter Maasoevcr wordt de strijd in -die vakken Thiaumont en Douaumont ver- bittenL voortg-eze.t. De Duitschers, die in den Jo-o-p van den nacht hun in dichlc drommem uitg-evoerde aanvallen ver men ig- vuld-igden, hebben geducht-e veriiezen gele den e 1 zijn er niet in geslaagd een der dpor die Franisdien veroverd-e loopgraven ten N. van de boerderij van Thiaumont te her- overen. Overal elders hebben de Franschen zich gehandhaafd. In het fort Douaumont b-le- ven de Franschen, niettegensLaande lievigen tegenstan-d, d-e Duitschers te-rugdringen, die n-o-g slechts -den Noord-Ooslelijken lioek van het fort bezet h-o-uden. Op d-e Maash-o-otglen is een door d-e Fran schen ond-ern-omen -overval in het Ridder- boscli volkomen geslaagd. LONDEN, 23 Mei. (Renter.) Engelsch staf- bericht: Vannacht eh vandaag lievige weder- zij-dsche besclii-eting bij -de heuvels van Vimy', de toestan-d is er onveranderd gebteven. De vijand-elijke artillerie is. vandaag zeer bedrijvig g-ew-eest iussch-en Ho-oge en den spoorweg YperenR-ouss-elaere. Elderf zijn eenige geschul- en mijngevech- len -geleverd. De vijandelijke vliegers zijn tegen gedeel- ten an ons front in de weer geweesl. Gis- ter-en na-nien 14 vijandelijke vliegers aan .lie tochien d-eel. Een ervan Is beschadigd bin- nen de vijandelijke linies tot landen gedwon- gen. PARIJS, 23 Mei. (Part.) De „Petit Pai-i- sien" s-chrijft over de gev-echten bij Douau mont: De stormloop werd Maanda-gmiddag ondemnm-en -d-o-or Turco'js en ZouaVen, die aa-n gr-o-ote hitte gewo-on zijn. D-e Duil -soheis concentreerd-en een lievig vuur 0)1 de slorniicol-onnes, maar -de Franschen ver volgden hun loop en drongen de voorsle vijandelijke loopgraven binn-en, -die zij i a een verwo-ed bajonetgevecht van vijandea. zuiverd-en. De overl-evenid-e Duitschers' wer den achter de linies gezonden. De Franisdie troepen zetten terwijl vari w-eerskanten vorsterldngen laanrukten daar op h.un aanval voort -en na een ver wood handgem-een drongen zij door de vijandelijke draa-lversperringien -heen en kwamen aan den voet van de vo-ornaam-ste verdadigings- werken van het fort van Douaumont, of l-iever aan -de plaats waar die vroeger ge- weest zijn, want van hel fort zijn alleen nog bouwvallen o-ver. Na van hun verrassing te zijn bekouien, dedeu -die Duitschers een tegenaanval, en een verwoed -gevedht ontstonid. Tegen acht uur 's avonds -hidden de Duitsdiers nog al leen de Noor-delijke hellingen bezet. Tegen tien uur 's avonds verwachtte men hevi-ge nachtelijke t-egenaanvallen van sterke vijan- d-el ij k-e str ijdkra ch ten Volgens d-e „Echo -de Paris" onidernamen d-e Franschen hun aanval om half vijf 's middags en waren zij een uur later in hel fort van Douaumont.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2