De krijgs'osdiijven. De Oorlog. Be torpedo van de Tubaniia. Men schrijft van deskundige zijde aan de „N. R. Crt.": ,,Vit het officieele regeeringscommunique lezen we dat door de Duitsche regeering erkend wordt, dat de gelanceerde torpedo die de Tubantia fteeft getroffen, een Duit sche torpedo was. Dit feit was ook riiet te ontkennen. daar de gevan-d-en stukken van genummerde on- derdeelen, geh-eel overeenstemden met onder- d-e-rien van^een, op een onzer Noordelijke stranden aangespoelde Duitsche vischlorpe- do. Zeer cpulant wordt door de Duitsche regeering to-egeslaan dat een Nederlandsch zeeofficier het onderzoek van deze zaak te Berlijn bijwoont. Maar am te constateeren dai de torpedo van Duitsche o-orsprong was, was de tegen woordigh-ei-d van den Nederlan- der niet noo-dig, daar dit eenvoudig niet meer te ontkennen was, echter niet om te constateeren waar en wanneer die torpedo was gelanceerd. Daar het mummer bekend was, is het voor het Duitsche Torpedo Ambt een eenvoudige zaak geweesl na te gaan, aan welk schip de torpedo yerstrekt weed. Dit blijkt te zijn een torpedovaartuig onderzeebo-ot of torpedoboot) gestationneerd te Zeebrugge. Het journaal van dit vaartuig rnoet aanwijzen, wat er met die torpedo is gebeur-d en het blijkt vofgens medederiing, dat deze den 6den Maart is gelanceerd op een Engelsch oorl-ogsschip en dus blijkbaar het doel heeft gemist. Aan onzen zeeoffi cier heeft men echter dit journaal niet ter inzage gegeven, noch hem veroorloofd zich naar Zeebrugge te begeven om aldaar het onderzoek bij te wonen, maar men heeft 1 zich vergeuoegd een "Duitsch zeeofficier, we meenen zelfs een vlagofficier, naar Zeebrug ge te zenden, welke de b-edo-elde yerklaring modebraclit. Dit is o.i. al een heel zwak punt in de Duitsche bewijsvoering. Wij gaan echter niet zoo'ver o-rn te Onder- stellen daL de Duitsche bewering on waar zou zijn. Dit zo-u zoo ahsoluut in strijd zijn 1 met de Duitsche „Treu-e", dat we dit niet willen on-derstellen. De torpedo is dus 6 Maart gelanceerd en'er moet dus een op lossing gevoinderi worden, hoe het mogelijk is dat dezelfde torpedo tien dagen later die „Tubantia" in den grond b-o-ort. Dat de tor pedo tien dagen onopgemerkt is blijven orij- ven, is niet waarschijnlijk, maar tocli met onmogelijk, maar dat een stilliggende, drij- ven-d-e vischtorpedo, een nagenoeg stilliggend schip in liet midden raakt, (het"ten dus zou moeten geschieden onder een lioek van 20 gr.90 gr.) is practisch vrijwel onmogelijk en al is die inogelijkheid niet geheel uitge- sloten dan zou o. i. de uitwerking toch niet zoo zijn geweest, dat een schip als de „Tu- bantia" in zoo korten tijd moest zinken. Deze mogelijkheid wordt echter te niet ge- daan door de izeer positi-eve verklaringen van een tweetal wachthebbende opvarenden, die duidelijk de bell-ebaan hebben gezien. De torpedo Is dus wet gelanceerd op 16 Maart. Gelnsinueerd wordt dat een Engelsch ma- rinevaartuig de torpedo heeft opgepikt en gelanceerd! Afgescheiden nog van de moree- le piinderwaardigh-eid, die in dit feit zou. gelegen zijn, gelooven we! op de navolgende gronJen, dat deze underst-elling geheel is uit te schakelen. Ten eerste zal een vaartuig, helwelk een vijandelijke vischtorpedo .ziet drijven, wel trachten dezete vernietigen, ter vermijding van het eigen gevaar, maar ten tweedie is het nagenoeg zeker, dat de vijandelijke torpedo niet kan worden ge bruikt. Even als elk projectiel geschoten wordL uit een bepaald kanon en men b.v. geen granaal van 7,5 c.M. schiet uit een ka non van 8 of 8,5 c.M., evenzoo wordt een torpedo gelanceerd uit een buis of kanon welks middrilijn maar zeer weinig verschilt met die van (de torpedo. De spellng tusschen torpedo en buis rnoet zeer gering zijn, wil men voldoende uitwerking hebben van de gecomprimeerde lucht, die achter de tor pedo wordt toegelaten om haar uit de buis te drijven. Hieruit volgt dus dat een tor pedo maar niet uit een witlekeurige buis kan worden geschoten. Bovendien is de buis gewoonlijk voorzien van een haak of pal, die het mechanLsme van de torpedo, bij het verlaten van de buis, te werk stelt, of van eenige andere inrichting afhankelijk van dit meahanisme, waaruit dus ook blijkt dat de buis of het kanon en de torpedo bij elkaar hooren. Dit weet natuurlijk elk tor- pedo-officier, en daarom lijkt het ons al heel onwaarschijnlijk, dat een Engelschman, een torpedo van geheel vreemde constructie, zal oppikken om die nu of later zelf te gaan lanceeren. Het vreemde mechanisme is hem misschien niet geheel onbekend, maar de behandeling en de finesses waar het op aan komt, zijn hem vreemd, zoodat fouten in het gereedmaken, ook door gem is aan goed gereedschap, wel onvermijdelijk zul- len zijn. Neen, de Engelschman is te prak- tiscli om zich ter wide van een duivelach- tige bedoeling van een vreemde torpedo te bedienen. Een andere oplossing ligt o. i. echter meer voor de hand. Duitsch land heeft door de groote uitbrei- diing van zijn onder zee vloot natuurlijk groote behoefte aan torpedio's. Wat is natuurlijker, dan te trachten geen enket torpedo verloren te doen gaan, d. w. z. te trachten om een torpedo ^lie gemist heeft weer opnieuw te lanceeren? Hiervoor is slechts noodig dat de zinkin^chting niet te werk wordt gesteld, waardoor verkregen wordt dat de torpedo na het afloopen van zijn baan blijft drijven, in plaats van te zinken (evenals in vredes- tijd). De torpedo kan dus weer worden opgepikt en opnieuw gebruikt. Daar de duikboot (wij zullen nu maar aannenien dat het een duikboot geweest is) natuurlijk heeft geconstateerd dat het doel gemist werd den 6den Maart, is deze hetzij onder, hetzij bo- veiv water in de nabijheid gebteven en heeft zij van een gunstige gelegenheid gehruik gemaakt de torpedo op te zoeken en weer aan boord te nemen. Daar slechts de voork%nt van een visch torpedo gevaarlijk is, is dit zeer goed uit- voerbaar en we mogen gerust aannemen, dat de groote Duitsche o-nderzeebooten hier voor zijn ingericht. Het is zeer waarschijn lijk dat de torpedo- ten tweede male is ge lanceerd door een Duitsche boot. Ook het oppikken van de torpedo moet in het scbeepsjournaal vermel-d staan, en hierin zou misschien de reden kunn-en liggena dat men dit niet wilde vertoonen, daar alsdan natuurlijk de voile waarheid aanhetlicht Zou komen? Door het erkennen van de lan- ceering op 6 Maart wordt niet aan de waar heid te kort gedaan, maar slechts volledige inzage van het scheepsjournaal ingeschre- ven 6 Maart en volgende dagen en misschien ook nog van de journalen van andere in de nabijheid zijnde booten, kan aantoonen of de torpedo weder aan boord is geno-men terwijl de journalen van alle te Zeebrugge gestationne-erde onderzeebooten (of torpedo- boo ten), aanwijzing mop ten kunnen geren of d-e torpedo met het bekende numme-r dien -dag al -dan niet gelanceerd is. Is de Duitsche regeering niet bereid, deze p-unten te onderzocken en hi-ervan aan onze regeering mededeelin^ te doen, dan blijft de dader van de Tuhantia-misdaad ophetkerk- hof, maar het is ^niettemin vrij duidelijk, Waar het kerkhof te zo-ek-en is. ,Wij-, voor ons, achlen het ho-venstaan-de de eenig m-o- gelijke opl-o-ssing. Wel is men overeengekomen, dat de in oorlogstijd gelanceerde torp-edo voorzien zal zijn van een inrichting om die te do-en zin ken, maar de order om de zinkinrichtingen buiten working le stellen is niet de eenige in dezen o-orlog, in strijd met de Internatio nale bepaling-en. DE TOESTAXD IX BELGIE. Men m-eldt van -de B-elgisehe grens:, De ecoho-mische toestand in Belgie wordt hoe langer ho-e- meer -onhoudbaar. Vele meest noo-dige lev-ensmiddelen; zo-oals rijst en bo-onen, zijn niet te krij-gen. Voor de aardappelen b.v. wordt 30 gulden per 100 kilo betaal-d en er zijn pLaal-sen waar men in geen drie maanden aardappelen heeft gezien, *De prij-s/ van koffi-e is reeds gestegen tot 4 gulden per kilo en in H-enegouwen betaalt men voor het brood 75 cent per K.G. Bekend is, dat in de voorsted-en van Antwerpen hondenvleesch veel verkocht wordt. De prijs daarvan is 1,25 gld. per kilo. Yerge-leken bij d e i n-d ustr ie p 1 a a ts-enver- keere-n de voortbrengenae lan-dbouwgemeen- ten in een gunstige p-ositie. In de kleine industrie-plaatsen wordt d-e reserve opge- teerd, maar onhoudbaar is d-e to-estand in de groote industrie-cenlra. De distributie van de landbouwgewassen is niet mogelijk -door liet verbod dat niet van dorp tot dorp of slad mag worden ge- transporteerd. D-oor den maatr-egel, kort geleden getrof fen, om igeen waggons voor levensmidd-elen- transport uit Nederland naar B-elgie be- schikbaar te stellen, was de commissie-Fles- kens niet in staat vele vo-or Belgie bestemde en ho-o-g noodige levensmiddelen uit te voe- ren. Het veevervoer moest stop gezet wor den. De- bevolking van Gent is op rantsoen gesteld en kan niet meer dan 150 gram vleesch per week en per ho-ofd bek-omen. De stad Brussel heeft ie-de-re maand 30.000 gulden te betalen voor -de in parti- culiere huizen ingekwartierde Duitsche offi- cieren en ook de installaties (zooals schrijf- bureaux enz.) welke deze officieren noodig hebben, moeten betaald worden. Er wordt door -de Duitsche overheid een eigenaardig •stelsel toegepast ten opzichte van de be- taling van electriciteit en gas, welke zij gebruikt. Er w-erd nl. aan het g-emeenle- bestuur bericht, dat zij niet meer betaal-de dan 20 pCt. van de door het gemeenteb-e- sluur vastgestelde lari-even. GROOTVORST iXICOLAAS WEER NAAR EUROPA? Een telegram uit Petersburg aan de Romeinsche ,/Stampa" meldt ffuit gezag- hebbende bron", dat grootvorst Nicolaas weder het opperbevel over het Russische leger in Europa zal aanvaarden, ten eiDde het aanstaande offensief persoonlgk voor te bereiden en te leiden. DE VOEDSELVOORZIENING IN DUITSCHLAND. In het „Berl. Tbl." schrpft de Beiersche politicus, dr. Georg Heim, over het derde economische oorlogsjaar, dat door alle krachtsinspanning een behoorlgke oplossing kan worden gevonden. Het Duitsche volk zal voornamelgk vegetarisch moeten leven, maar hieraan zal het niet ten gronde gaan. In de eerste plaats moet de hoeveelheid graan per hoofd worden verhoogd en dit hangt af van den oogst. De in het vorige jaar gevolgde politiek van een vaststellen van maximumprgzen voor graan, is ge- bleken een misgreep geweest te zjjn, daar het broodkoren tot veevoeder werd gebruikt. Met de organisatie moet bgtijds worden begonnen, daar maximum-prijzen gebleken zijn, een onvoldoende uitwerking te hebben. Men zal moeten blijven bij de eenmaal vast gestelde prijzen voor een geheel jaar. DE UITBREIDING VAN KRUPP. De „Voss. Ztg." schrijft over bet plan van Krupp, om bij Miinchen een geschut- en munitie-fabriek te stichten Het is om militaire redenen gewenscht de munitie-ver- vaardiging in Duitschland te decentralisee- ren. Bovendien wil de Beiersche regeering, die de kosten van haar leger door een eigen begrooting dekt, de uitgaven ook het eigen land ten goede laten komen. De staatsfa- briek te Ingolstad was niet meer in staat aan de behoeften te voldoen. Voor bet terrein heeft de firma Krupp 6 millioen baar geld betaald en de rest in 5 pCt. oorlogsleening. In bet begin zullen 3500 arbeiders er werken en men neemt aan dat vele andere bedrijven zich bg bet thans gesticbte zullen aansluiten. De motorische kracht zal men grootenoeels van de elek- triscbe centrales van de bergmeren krijgen. Ook is de ligging daarom van belang, otn- dat de Donau vermoedelijk als verkeersweg naar den Balkan en naar bet oosten meer gebruikt zal worden dan voorbeen. HET GEVECHT OP DE VIMY-IIOOGTE. A.an de „Times" worden uit het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk bijzonderbeden gemeld van bet gevecht, door bet Lancas hire Regiment geleverd, hetwelk in den nacht van 15 Mei 360 ellen van de vijandelijke linie op den top van de befaamde VJimy- hoogte veroverde, waar de Duitschers een kracbtig versterkte reeks mijnkuileD bezet bielden, die een aanzienlijke oppervlakte tus schen Souchez en Neuville St. Vaast bestre- ken. Naeen voorbereidende artilleriebeschieting en de ontplofiing van eenige mijoen onder de vijandelijke kuilen, bestormden en namen de „Lancastrians" moedig de begeerde stellingen, waaruit maar weinig verdedigers ievend ontkwamen. Laat in den nacht- werd bet arekreun en de kreten der Duitschersgeboord, die onder de aardstortingen waren begraven. De Tommies die medelijden hadden, Schreeuw- den zonaer daartoe bevel te hebben gekre- gen, dat zij de levend begravenen zouden opgraven en zoo bun leven redden, -als de vijand 't vuur staakte. De Duitschers weigerden. i, Omtrent d-e krijigs bedrijven der laatste dagen ontleenen wij aan de „N. R. Crt." de volgen-de telegrainm-en: WESTELIJK GEVECIITSTERREIN. PARIJS, 20 Mei. (Beuter.) Officieel bericht van hedenavond Links van de Maas hebben de Duitschers, na een bombard-ement van zeer groote h-e- vighei-d,' op een breed front de heele stre-ek van" den Mori Homme aangevallen. Ten Oosten van den Mori Homme drong hij voor een oogenblik door in onze linies, maar een -sch-erpe tegenaanval dreefhem met zware v-erli-ezen - terug. Op de No-ord-elijke en d-e We-stelijke bel ling van den Mort Homme slaagden u-e Duit-schers erin, na een reeks vruchtelooze aanvallen, dieons artillerie- en infant-erie- vuur moorddadig maaklen, aan het eind van den -dag eenige -deelen v-ooruitgeschoven lo-o-pgraaf te b-ezetten. AfdeeLingen d-es. vij- and-s, dje tot onze tweade linies d-oordron- gen, zijn onder kracbtig artilleri-evuur ge- nomen en trokken 21ch in wanord-e. met achterlating van vele dooden,_ teirpg. Aanmerkelijke werkzaamheid der artiUe- rie bij Avo-court en heuvel 301. Tusschen- poozend artillerie vuur rechts van" de Maas en in Woevre. Ten Noord-Westen van Rove heeft onze artillerie opslagplaatsen van a-en vijand be- schoten en verscheidene b-randen veroor- zaakt. Bij Soiss-o-ns zijn twee sterke Duitsche verkenning-safdeelingen -door ons vuur ver- stro-oid. Een aanval bij verrassing in Champagne stride ons in staat een vijandelijke loop- graaf ten N.-W. van Yille sur Tourbe bin- nen te dringen en de bezetting ervan ts aoo- den. Wij hebben een Duitsch vliegtuig vermees- terd, dat in de buurt van Verdun door ons vuur neer was geschoten. PARIJS, 21 Mei. (Havas. Middagcommuni- que: Op deii linker Maasoever hebben de Duit schers in -den loop van den nacht bun aan vallen op de Fran-sch-e stellingen op den Mort Homme' voartgCzet. Ten Oosten uaar- van zijn zij opnieuw teruggeareven door spervuur, dat al hun pogingen verij-del-de. De Duitschers slaagden er in een Fransche loopgraaf in de voorsle linie op d-e Weste- lijke helling van den Mort Homme te b-e zetten. Op den rechter Maasoever een zeer hevig artilleriegevecht in de streek van het fort Yaux. Geen infanterie-actie. In Lotharingen is het den Duitschers door een overrompeiing, gevotgd op een ver\Vo-e- de beschi-eting, gelukt Cazelles binnen te dringen. Geschut- en machinegeweervuur heeft hen kort daarna genoodzaakt weer binnen hun linies terug te keeren, met ach terlating van dooden -en gewond-en in d-e ont- ruhnde stelling. LONDEN, 20 Mei. (Beuter.) Officieel: Na een krachtig bombardement ondernam gis- teren de vijand een strooptocht tegen onze linie ten Zuid-Westen van Loos. Hij dro-ng in een voorste loopgraaf door, maar werd er terstond weer uitgeworpen. De vijand beproefde ook een fort ten Noord-Westen van Wieltje te overrompelen, maar hij werd teruggedreven. De Royal North-Lancastershires heblien den krater op den rag van Viny hernomen, dien de vijand den 18den Mei had genomen. Vandaag aanmerkelijke werkzaamheid van de artillerie op verschillende punten van ons front, in het bijzonder in de buurt van Souchez en ten Noord-Westen van Fau- quissarl. Wij hebben vandaag een mijn laten sprin g-en in den sector van Hulluc-h en den krater bezet. Veel geslaagd werk in de lucht, waar het goed weer v-oor was. Gisteren 13 luchtge- vecbten, twee vijandelijke machines vielen achter -de Duitsche linies neer. BERLIJN, 21 Mei. (Wolff.) Officieel: Op de Zuid-elijke en Zui-d-Westelijke helling van den Do-o-d-en Man (Mort Homme) zijn. na een handige v-oorb-erei-ding door d-e artille rie, onze linies vooruitgebracht. Een-en-der- tig officieren en 1315 man zijn als gevange- n-en ingeleverd? Zestien macbinegeweren en acht kanonnen zijn onder an-dar materiaal buit gemaakt. Tainelijk zwakke vijandelijke tegenaanvallen bleven zonder succes, Rechts van de Maas is, naar achteraf is gemeld, in den nacht, vo-o-rafgaande aan den 20sten Mei, in het Caill-etteb-osch een aanval van d-e Franschen m-et hamdgranaten afg-esla- gen. Gisteren hadden hier geen infanterie- gevechten plaats, maar het vuur van de wederzij-d'sche artillerie bareikte van tijd tot tijd groote hevigheid. Kleine onder nemingen, bijvoorbed-d ten Westen 'van Baum-ont en ten Zuid-en van Gondrex-on, hebben on-s voondeel opgeleverd. PARIJS, 20 Mei. (Hava-s.) De slag bij Ver dun is in hevigheid verdubbeld. Na twee dagen van aanhoudend hevig geschutvuur heeft -de Duitsche infanterie drie krachtige aanvallen gedaan op d-e heele stelling van den Mort Homme. De aanvallen, waarvo-or twee divisi-es in het Vuur werden geworp-en, hadden plaats op een front van 3 K.M. breedte. Het resultaat was nihil. Rechts kreeg de vijand een oogenblik v-oet in onze linies, maar een krachtige tegenaan val wierp hem er weer uit. In het centrum, op de Noordelijke hellin- g-en van heuvel 295, en links, bij heuvel 265, konden -de Duil-sch-ers in -eenige vooruitge- schoven loop-graven do-ordrihgen. Het is niet waarschijnlijk, dat zij er zich lang zullen kunnen han-dhaven. Gelijk reels vers-chei- den ma'en op -d-en M-ort Homme is geschied, zu-llen ongetwijfeld weldra tegenaanvallen de (linie her-stellen. D-e Duilsche-rs hebben hun voor.iee'. dat zonder g-eyolg is, zeer duur ge- kochi, aangezien het werd verkregen na een -heele reeks' vruchtelooze aahvalien, telkens gebrokeh do-or het jaist geriehte vuur, cl-at d-e aanval-scol-onnes decinneerd-e. Vijandelijke strij-dkrachten, die waren do-orged-rongen tot onze tweede lini-e, imo-e-slen, l-oor ons ver- sperrTngsvuur afgesloten, in groote vcrwar- rin-g wijken. Zij lieten een groot aantai lijken op het slagveld achter. Het was dus* een groote onderneming, waarvan de teg-enstand-er slectj ts -een onbe- te-eken-end voordee! trekk-en zal. Inderdaad. een terugto-cht aan d-en v-o-et van een lioogte, z-o-oals de Mori Homme, heeft slechts bctee- kenis, als hij den aanvall-er" in staal siell den top te bereiken en d-e hellingen aan de andere zijde te b-eheer-schen, waar de tegen aanvallen worden v-oorherei-d. Dit is niet het geval. iTALIAAN SCH-fJOSTENRI JKSCH GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 20 Me>i. Officieel. De vijand i-s reeds van Colanto verdreven. Sedert den aanval hebben wij 257 officieren, over -d-e 12.800 mansehappen aan -gevangenen gemaakt en verove-rden wij 107 Stukken geschut, 12 houwii'sers en 68 macbinegeweren. WEENEN, 21 Mei. (Wolff.) 'Officieel: De -gevechten op het Zuid-Tir-oolsCh-e front Zijn in uitbreiding toegenomen, doordat o-nze troepen ook op d-e h-oogvlakte van Lafraun (Lavaronc tot den aanvaL zijn overgegaan. De kam van den Armenterra-bergirug is in ons bezit. Op de hoogvlakte van Lafraun zijn onze troepen 'de eerste, hardnekkig verdedigde stellingen van den vijand binnengedrongen. Pe vechttroepen van aartsherto-g Karel Frans Jozef, bestaan-de uit Tiroolsche Ivei- zerlijke jagers en een infanteri-edivisie uit Linz, hebben hun succes uilgebreid. De Cima de-i Laghi en ten No-ord-Oo-sten van dezen top de Gima di Mesole zijn ge nomen. D-e vijand is uit den Borcolapas geworpen. Ten Zuid-en van dien pas zijn nog: drie 28 e.M. houwitsers in onze handen gevallen. Van den Col Santo dringen onze troepen tegen den Pasubio op. In het Branddal (Brentadal, Val Sugana) hebben wij Langeben (Anghebeni) bezel. Gel urend-e den dag van gisteren hebben wij ruim 3000 Italianen, waaronder 81 offi cieren, gevangen gen-omen, 25 kanonnen en 8 machinegeweren buitgemaakt. ROME, 21 Mei. (Stefani.) Officieel: Van d-e Stilvio -tot aan de Etsch is de toestand on- veran-derd. In het Lagarinadal heeft d-e vijand gisteren d-en heelen Jag onze stellingen op den Bo-ni- zu-gua (vermoedelijk seinfout v-oor Coni Zugna, ten Zuiden van de Zugna Torta) gebombard-eerd. Laat op -den avond liet hij groote massa's infanterie tot den aanval overgaan, die na -een hardnekkig gevecht met groote verliezen werden terugg-eworpen Tegen onze linies van den Pasubio (ten Zuiden van -den Col Santo) tot aan het Ter- ragnol-odal krachtige werkzaamheid van de vijandelijke artillerie, beantwoord door ons eigen geschut. Tusschen het Terragno-lodal en -de Boven- A-stico gematigde werkzaamheid van de we- derzijdische artillerie, terwijl wij voortgaan onze teruggetrokken linie te versterken en d-e vijand d-e stellingen tusschen Monte Mag- gio en de T-onezza versterkt. In de zone tusschen d-e Astico en de Brenta heeft gisteren liet hevige ho-mbardement tegen onze linies voorlgediiurd. In den na- middag en den avond volgden krachtige aan vallen van de vijandelijke'-infanterie, die onze troepen met groote hardnekkighrid bin nen grenzen hield-en, waarbij zij den vijand zware verliezen toebrachten. Eenige verster- kingen, die de vijand reeds had genomen, werden na een razend -handgemeen door de onzen heroverd. Zij maakten daarbij een honderdtal gevangenen. In het Suganadal -stootte de vijand op onze vooruitgeschoven posten, die, nadat zij den aanval hadden afgeslagen, zich geleidelijk op de achterwaarts gelegen linie terugtrokken. Op de rest van het front artilleriegevecn- ten. O.-H. OORLOGSPERSKWARTIER, 21 Mei. (Part.) De Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen winnen voortduren-d terrein en hebben in Zuid-Tirol nieuwe, belangrijke voordee- len behaald. De aanvalstroep, die de hoog vlakte van Vielgereuth van Italianen zuiver- de, d-e sterke penmanente Italiaansche for- ten Campo Molon en Torar-o veroverde en de Tonezza-t-oppen bezette, heeft thans den vijand genoodzaakt, de Ci-rna dei Laghi en de Cima de Mesole te ontruimen. Het ge- bied tnss-chen de Astico en Terragnola is thans in Oostenrijksch bezit en de weg naar de Italiaansche hooMst-elling Arsiero ligt -open. Tegelijkertijd zijn d-e Italiaansche stellin gen op de hoogvlakte van Lavaron-e aange vallen en is de vijand in het -geheele gebied tusschen Terragnola en het all' Arsa-dal teruggedreven. Van -den Col Santo uit wordt de vijand in -de rich ting van Pasubio ver ve lgd. In het Vail' Ar-sa-dal is Anghebeni bezet. De terugto-cht van den vijand is daard-oor ernstig in gevaar g-ebracht, daar de Borcola pas en d-e dalw-eg naar d-e tweede gr-ensover- gang -de Piano d-rila Fugazze in O.-H. bezit verkeeren. TER NEUZEN, 22 Mei 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand boven 775.0 Zuid- Duitschland. Laagate barometerstand boven 755.0 Oost- Duitschland. Yerwachting tot den avond van 23 Mei zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, lieht tot half bewolkt, waar schijnlijk nog droog weer behoudens kans op "onweer, zelfde temperatuur. De stoomsriiepeu Elisabeth en Helena. Wij vernemen, dat de alhier thuisbe- hoorende stoouischepen uHelena" en //Eli sabeth", welke sinds 3 en 6 dezer te Las Palmas en St. Vincent zijn aangekomen voor het innemen van bunkerkolen, thans van de Engelsche autoriteiten vergunning hebben gekregeD, voldoende vooyraad koletf bij te vulien ter voortzetting van de reis naar Nederland. Beide stoomschepen waren onderweg van de Plata Rivier naar Rotterdam met een lading graan geconsigneerd aan de Neder- landsche Overzee Trustmaatschappij. On-derzoek verlofgangers. Daar het in verband met de. tegenwoor- dige bijzoudere tijdsomstandigheden wen- scheiijk is. dat in dit jaar geen verlofgangers van de militie te land worden onderworpen aan het onderzoek, vermeld in art. 92 der Miiitiewet, is bij kon. besluit bepaald, dat dit onderzoek in dit jaar wordt achterwege gelaten. VOETBA L. Sparta—Trap Door. 2—1. De voetballers troffen gisteren een tro- pischen dag voor hunne wedstrij^en. Ze behoefden zich nu niet bijzonder in te spannen om het warm te krijgen. Warm was het echter niet alleen voor het elftal van //Sparta" dat hier op haar veld //Trap Door" van Sluis ontving, warm hadden het ook de in redelijken getale ©p- gekomen toeschouwers voor den kamp. De strijd werd met auimo ingezet. Het harde werken en rennen van beide elftallea bracht echter geen resultaat. Het leek wel, of beide voor eikaar beducht waren en zich meer inspanden om te voorkomen dat de tegenstander een punt, zou maken, dan dat ze er op uit waren zelf een punt te bekalen. De scheidsrechter had het bij dezen wedstrijd zeer druk met fluiten. Toen //Sparta" den bal door het doel jaagde bleek dit niet te tellen daar even te voren was gefloten wegens buiten spel. Door een- zelfde omstandigheid kwam ook in de tweede helft een bal niet tot zijn recbt. Voor de rust kreeg //Sparta" eentrap op het vrge doel, waarvan gebruik gemaakt werd. Dat voorrecht kreeg ze ook na de pauze. Daardoor werden het getal punten op 2 gebracht, waartegen //Trap Door" slechts een punt kon stellen. Dat tegen haar niet meer punten behaald werden heeft //Trap Door" beslist aan haren doel- man te danken, die met uitzondering van de twee strafschoppen alle ballen handig het veld inzond. Elftal H. B. S.—Oranje I. 2—1. Gisteren speelde te Sas van Gent een elftal van de H.B S. alhier tegen Oranje I van Sas van Gent. Daaromtrent schrijft ous een liefhebber De temperatuur in aanmerking genomen werd er, vooral in de eerste helft -stevig doorgespeeld. Voor de rust was Oranje overwegend sterker, ofsehoon ze dit niet in doelpunten wist uit te drukken. Er zat geen schot in haar voorhoede, terwijl de verdediging van H. B. S., waarin Jurrij uitblonk, niets doorliet. Rust gmg in met 0—0. In de tweede helft zakte het spelpeil vooral bij Oranje zichtbaar. Eenige verbetering kwam hierin, nadat het eerste doelpunt voor H. B. S. door den middenvoor, na aardig samenspel met den rechtsbuiten, onhoud baar was ingezet. Na wat geknoei met een outbal kwam de gelijkmaker, toen de H.B.S. doelverdediger niet vlug genoeg wegwerkte en met den bal //zat". Reeds verwachtten we geen verandering meer in den stand, toen plots de kleinste H. B. S.'er zich voor een vrgen bal en een heel stuk veld geplaatst zag. Een vlugge ren, den laatste verdediger gelukkig ge- passeerd en met een mak schot nam H.B.S. de leiding weer. Verandering kwam er in dezen stand niet meer, zoodat H. B. S. welverdiend won met 21. Bg Oranje blonk niemand uit, het geheel was goed, doch miste »ausdauer." Bg B. B. S. de achterspeler Jurrg uitstekend, de anderen goed en alien onvermoeid en enthousiast tot het laatst. Daar zit goed materiaal in dit elftal. De scheidsrechter voldeed maar matig. Zeker mag men fluiten voor iedere buiten- spelregel overtreding, men behoeft het even- wel niet te doen als de overtreder geen in- vloed op den loop van het spel uitoefent. Dat telkens stoppen is hinderljjk. De aan Oranje toegekende strafschop was een ver rassing voor spelers en publiek. F. B. SLUISKIL. Zondag jl. gaven de acteurs van't Patro- naat St. Jozef alhier voor de derde en laatste rnaal de opvoering der twee blij- spelen //Wie ben ik" en //De Hoofdrol Meer dan vol waren de zalen, zoodat en acteurs en direeteur succes hadden der uit- voeringen. Gelachen dat er werd, van't be gin tot 't einde. Onder de aanwezigen waren er velen, die wel eens een blijspel wilden ziep opvoeren, inplaats van een treurspel. Alleen om eens te kunnen lachen. Nu zijn ze tevree, want ze hebben hun lachspieren in bewegiDg kunnen brengen, zoowel bij 't eerste als 't weede stuk. Dank aan de jonge acteurs om ons zoo'n prettigen avond te bezorgen. Dank ook aan den Eerw. direeteur van 't Patronaat, die zgne jongens zoo goed in 't spel wist te leiden. AXEL. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier de WelEerw. heer A. Tielen te Vijfhuizen (Haarlemmermeer). ZAAMSLAG. Naar we uit goede bron vernemen heeft de heer A. de Kraker bedankt voor de functie van dijkgraaf van den Zaamslag- polder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2