ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6381. Dinsdag 23 Mei 1916. 6s Jaargang. advertentiEn EIliDELIJK HSI47T ABONNEMENT: Telefoon Bit Blati vsrsGfeynt MaarJajp, Wosnsdag- en Yrjjdagavoiid, uilgezoMerd op Feestdagsn, bij de Firma P. J. YAN BE SAMBE te Ter Neuzen. PROV1NCSALE STATEN B I N N E N L A N D. FXUILLSTOH. c O Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland /1.10. vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij d6 Uitgeefster, of buiten Ter bleuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders.. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij ctlopgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend, Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 3 HOT op den dag der uitgave. YERKIEZING dat op Dinsdag den Jnni aanstaande VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hierrnede ler openbare kennis, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland, in her ties district HULST, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des vooriniddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Hulst (Hoofdplaats van bet Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd: opt)oven, van candidaten als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de vOorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezer bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer personen, die de opgave hebben onderteekend. De candida&t kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bevvijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 in- levert, wetende dat zij is voorzien van handteeke ningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige "opgave zou over- blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten lioogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is, tot deelheming aan de ver kiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be- steinde opgave bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend Ter Neuzep, 22 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Landslorm-nitbreiding. Het R.-K. Huisgezin ziet in de door de Regeering voorgestelde vyijziging der Land- stormwet een ernstig teeken. Het ontwerp toch heeft de bedoeling *door het oproepen van vrijgestelden en vrijgeloten ook militie- plichtigen te kunnen aflossen." z/De Regeering betoogt, dat de lange duur van het verblijf onder de wapenen van hen, reeds bij de mobilisatie zijn opgekomen, het raadzaam maakt, de aflossing verder voort te zettgn, dan het vorig jaar in de bedoeling lag. /■De een feeds twee jaar onder de wapenen, ontrukt aan den huiselijken kring, aan zijn studie, zijn werkde ander volkomen vrij van alien dienster is inderdaad in deze tegenstelling iets wat schrijnt. z/Natuurlijk zijn aan het oproepen der tot" dusver vrijgestelden ook bezwaren verbonden, waarover men niet lichtvaardig of luchthartig denken mag." Het wetsontwerp wekt intusschen nog DOOR H. BERTRAND. Was het inderdaad niet een wonder, dat Vij op het oogenblik, aan boord van „De Vliegende Leeuwerik", de gast was van zijn yjrootsten vijand, den man, dien hij al dien iijd had vervolgd? Hij twijfelde er minder fan ooit aan, dat Mr. Dikson, alias Mr. Pam- berton, alias Mr. Stokes, alias .Mr. Smith ten en dezelfde perso-on en het gezochte hoofd van de inbre-k-ersbende whs en - hij toeende, dat het toevai hem juist aan boord van -De Vliegende Leeuwerik" had gebracht »m hem den overmoedigen man in handen te spelen. Dat zou een trio-mf voor de ge- ueime politic zijn! Indien Hans nu maar beter was! Dar kon hij met zijn jongen vriend overleg- gen wat hem te doen stond. De arme Hans lag echter nog altijd in een hevige koorts en de chinine, die de eigenaar van het jacht hem had ingege- ven, werkte niet zoo snel als Berger ver- -wacht had. Maar dat was de qdaestie van tijd, het kwam er slechts op aan, geduld te oefenen. De commissaris van poll tie zette zijn stoel dicht bij het bed van. den. zieke en nam diens gloeiend hoofd feeder tusschen zijn handen Mjjn beste jongen, mijn lieve, beste jongen! herhaalde hij telkens en telkens weer. Zijn oogen werden vochtig, maar hij voel- andere gedachten en juist deze stemmen tot gi-ooten ernst. vHet spreekt wel vanzelf, dat de Regee ring aan uitbreiding van den landstorm niet zou'denken, indien zij reden had aan te nemen, dat het Europeesch conflict bin nen afzieubaren tijd- tot oplossing zou wor den gebracht. Indien zij mocht constateeren, dat het vooruitzicht op vrede zijn schaduwen voor- uitwierp. Afaa*- wij zien in het ontwerp de be- duchtheid kwalijk verholen. dat na den langen duur van den oorlog, die achter ons iigt, een nieuwe lange duur te vreezen staat, z/En al is verder de uitgesproken bedoeling van het ontwerp, een aflossingswet te zijn ten behoeve van de militieplichtigen, toch zal aan het ontwerp,-de niet uitgesproken bedoeling niet vreerad zijn gebleyen, onze legermacht te versterken.7 Het blad denkt niet aan eenig opzet,om als tersluiks den algemecnen dienstplicht in te voeren, maar z/aan de bezorgdheid der Regeering, om met het oog op het huidige conflict en de eventualiteiten, die zich voor ons Sand kun nen voordoen, over e'en zoo sterk mogelijke weermacht te beschikken. z/Het ernstige in de zaak is niet gelegen in de aflossing van hen, die reeds twee jaar onder de wapenen zijn, door wie tot dusver van alien dienst vrij bleven, maar in hetgeen tot de legeruitbreiding poople en in het pessimisme ten aanzien van een spoedige beeindiging van den wereldoorlog aan onze grenzen." Suiker. (Of fid eel bericht.) Het staat thans vast, dat de Minister van Landbouw vo-oir de eerstvolgende campagne d-e thansgel- d>ende maximum-prijzen van 51 per 100 K.G. voor den gro-othand-el, en van 55 cts. per K.G. v-oor den kleinhand-el, niet zal verb oogen. Verder zal in de volgende cam pagne de voor de binnenlandsche consump- fie bestemde suiker uitsluitend verkrijg baar zijn door tusschenkomst1 van een in te stellen distributie-bureau, waarbij er zal worden toegezien dat niemand meer ver- krijgt dan de no-rmale behoefte van zijn bedrijf, maar waarbij ook de zekerheid zal bestaan dat een ieder in die noon ale be hoefte zal kunnen voorzien. Er bestaal dus niet de minste re-den om thans suiker op te slaan met het oog op prijsstijging of te verwachlen gebrek aan suiker. Dil opslaan van suiker met speculalieve doeleinden brengt trouwens ook gevaar mede, daar het de bedoeling- is hjertegen strong op te treden -Op een wijze, die voor de bonders alle kans op voord-eel uilsiuit. Mililaire buitengewone kommiezen. De Opperbevelheboer van land- en zee- macht heeft er de aandacht op gevestigd, om uit een billijkheidsoogpunt een minimum- diensttijd als buitengewoon kommies vast te stellen, vereischt om in aanmerking te komen voor den voorrang tot aanstelling bij de eerstvolgende examens voor kommies. de zich toch dankbaar gestemd. Hij wist, dat de jongen nu niet nicer in levensgevaar verkeerdie. Het gevoel van verantwoordelijk- heid, dat hem zoo zwaar drukte, werd lich- ter. Nog slechts een korten tijd, Oil zij had- dqu hun do-el bereikt en zou den welgemo-ed en tevmeden over de resultaten, den weg naar huis kunnen inslaan. Berger had niet tevergeefs gehoopt. Toen Mr. Dikson later op den middag in de hut verscfieen om te zien hoe de patient het maakte, vond hij hem reeds veel beter. De temperatuur was gedaald en 'n nieuwe dosis chinine zou de koorts zeker geheel doen verdwijnen. Ook met de kleine Ellen ging het, zooals hij op zijn korte manier vertelde, reeds veel beter.' Het kind had een weinig voedsel gebruikt en monsieur Perroquet zorgde uitstekend voor h-aar. Den volgenden dag ontwaakte Hans vol komen h el der van hoofd. Hij vo-elde zich hijna geheel gezond, maar hij keek met ver- baasde oogen om zich heen en verlang'de ongeduldig opheldering, waar hij zich be- vond en hoe hij in deze rijke omgeving ge- komen was. Het scheen wel, alsof hij het nog altijd niet -met zichzelf eens was of hij in wakendfen of in droomenden toestand ver- keerde.Ook het beeld van den vreemden man, dat hij gisteren een oogenblik in zich opgenomen had, het beeld van ,Mr. Smith, n-een, Mr. Pamberton, scheen volkomen in zijn ziel te zijn uitgewisclit. Berger glimiachte. Hij genoot, Hans op -de hoogte te kunnen brengen van alles wat er geheurd was. Hij ging op den rand van het bed zitten, nam Hans' hand en begon te verlellen. Hans luisterde vol verbazing naar de gefluisterde woorden, hij kon liet in het geheel niet vatten en gelooven, dat zij werkelijk aan hoord van „De Vliegende Leeuwerik" war en en dat de, eigenaar van Naar aanleiding daarvan heeft de Minister van Financien bepaaid, dat de voorrang bij de eerstvolgende examens voor kommies zal kunnen worden genoten door personen, die bij de demobilisatie van het leger nog als militair-buitengewoon kommies in fuue- tle zijn of wel ten minste 3 maanden als zoodanig werkzaam zijn geweest. Wat de vluchtelingen ons koslen. Voor het jaar 1915 was 8 1/3 miilioen toegestaan voor den onderstand aan vlucbte- lingen. Dit bedrgg is niet voldoende gebleken, waarom fle Regeering nog een miilioen heeft aangevraagd. Vrouwen van geinlerneerden. De „Leeuw. Ct." meldt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, op voorstel van den Opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft bepaaid, dat de namen van vrouwen van geinterneerden zullen worden opgenomen en in register iiigeschreven. Alleen de vrouwen, wier namen in deze registers zijh opgenomen kunnen nu of la ter, zoo lang haar' geinterneerde man ter plaatse vertoeft, steon ontvangen of voor steun in aanmerking komen. Vrouwen, wier namen niet zijn ingeschre- ven of dfe later ter plaatse komen en van onderstand van Regeeringswege zouden moeten lever, zullen naar een vluchtoord moeten worden gezonden. Vrije L'niversiteit. Naar de Stand, meldt, heeft Dr. Kuyper van eeu vriend der Vrije Universiteit in Amerika f 7500 ten behoeve van deze stichtirig outvangen, Reden tot wrok? In „Het Nieuws van 'den Dag" lezen wij, in een beschouwing over de rol, die ons land in de tegenwoordige onri-stanidigheden zou kunnen vervullen, dat ook Duitschland, als wij niet anders doen dan Wij tot nu toe deden, na den oorlog een „stillen wrok" tegenover ons zal overhouden in verband met de zeer hooge prijzen van de uit Neder- >ldnd in Duitschlaiicl ingevoerde levensmid- d,elen. Daar dit denkbeeld meer sehijnt te be staan, meen-en wij enkele opmerkingen te Imogen maketi over de vraag of Duitschland lot het koesteren van eenigen wrok tegen ons reden heeft. Ten eerste hebben wij in Duitschland uit den aard der zaak nooit belangrijk meer voor levensmiddelen gevraagd dan in Ne derland zelf, tenzij er in Nederland door de Nederlandsche regeering bijzondepe maat- regelen genomen werden om den uitvoer fe beperken en de prijzen in Nederland laag te houd-eh. Ten tweede was het in de praktijk den Nederlandar niet eens mogelijk de prijzen laag te houden. Wij vertelden vroeger reeds van een fabrikant, die zijn oude Duitsche afnemers te vriend wilde houden en voor een goede d-och redelijke winst zijn waren een tijdlang bleef leveren. Wat moest iiij ondervinden? Dat zijn waren dadelijk in Duitschland door tusschenpersonen voor zeer dat jacht de gezochte en vervolgde inbreker was. Eeiisldaps kwam zijn herinnering ecli- ter terug. Hij vatte Berger's hand en zei opgewonden Maar ik heb hem gezien en herkend ja, hij is het, hij moet het zijn! Natuurlijk is hij het. Berger wreef zich vergenoegd de handen. En nu, mijn jongen, komit het -er slechts op aan, dat hij oms op de een of andere plaats afzet, waar wij gelegenheid hebben hem te laten arresteeren. Het is een geluk, dat onze consul in New-York mij van nieuwe. legitimatiestuk- ken heeft voorzien en ik. die in den bin- nenzak van mijn jas bewaard heb. Ik lieb er mij reeds van overtuigd, dat ze bij ons onvrijwillig bad niet beschadigd zijn. Laten wij nu maar eerst hier of daar lan-den, waar ordelijke wetten bestaan en een ver- standige politie is, dan zullen wij dien bra- ven Mr. Pamberton wel moris leeren. Mijnheer Berger! Wat is er, mijn jongen? De toon, waarop die twee woordemgezegd waren, klonk zoo verschrikt, dat zijn omdere vriend, die nu weer geheel en al commissa ris van politie was, verwonderd opkeek. Maar, mqnheer Berger, wij mogen toch niet vergeten, dat wij ons leven te danken hebben aan den eigenaar van- „De Vliegen de LeeuwerikMogen wij hem daarvoor beloonen door hem te laten arresteeren? Berger voelde zich toch een oogenblik ge- troffen. Hij krabde zich verlegen achter het oor, daarna echter sloeg hij zijn beenen over elkaar en antwo-ordde uitdagend: Geen ov-erbodige sentimentaliteit, mijn jongen! Wij, ik althans, heb- eenvoudig een plicht te vervullen, een plicht die mij klaar en duidelijk voorgeschreven is. En dat deze Mr. Dikson, of hoe hij ook mag heeten, veel hoogere prijzen werden verhandeki. Het eenige resultaat, dat hij bereikte, was, dat hij den eersten kooper een buitenspo- rige winst cadeau gaf. De Nederfanaers had- den de keus of niet aan Duitschland te verkoopen of toe te laten, dat hun waren in Duitschland den prijs hedongen zij het ook, dat zij zelven niet'dien prijs in handen kregen dien de reusachtige vraag in ver band met het geringe aanbod in Duitschland iloodzakelijk maakte. Ten derde, dat die prijsopdrijverij in die eerste plaats uitghig van hen die vroegen oms land was overstroomd door Duitscne opkoopers, die s-oms haast tegen elken prijs goederen opkoehten, die -de prod ucen ten in nomiale om-standigheden liever naar oqde afnemers verz-onden hadden. Wie van den levensmiddelen-uitvoer naar Duitschland op de hoogte is, weet welke rol het leger Duitsche oplmopers in ons land daarbij g-e- speeld heeft en vooral ook bij den uitvoer van volstrekt minderwaardige of vervalschte levensmiddelen, praktijken waarmede oude gevestigde handelshuizen zich zeker niet of zelden zullen hebben Scliuldig gemaakt. Wij mogen er dan verder aan herinneren, dat. onze regeering in de prij-srcgel'ing bij den verkoop naar Duitschland niet inge- grepen heeft. Anders dande Duits-che regeering. Ook de Duitsche handelaren hebben on- gegeneerd gebruik gemaakt van de oodogs- conjunctuur en voor Duitsche producten, die wij noo-dig hadden, fantastische prijzen gevraagd. Ieder kan daarvan talrijke voor- beelden geven en als er v<in te gro-ote win- sten sprake is, behoeft men waarlijk niet al leen op onz-e kaashandelaren te wijzen, Maar wrat de Duitsche regeering doet, heeft onze regeering nooit gedaan en zal •zij, hopen wij, nooit doen: den uitvoer .van arlikelen verbied-en, tenzij de Nederlandsche kooper zijn comtractueele rechten prijs geeft en een belangrijk hoogeren prijs betaalt. Daar verhindert geen enkel Staatsbelang den uitvoer anders immers zou de Duitsche regeering ook voor een hoogeren prijs geen uitvoer toestaan. Doch de regeering maakt van haar macht gehruik om conlracten te doen verbreken, uitsluitend en-alleen om meer geld te krijgen. De regeering maakt zich medeplichtig aan en wettigt contract- breuk. 1 Van de vele ergerlijke handelwijzen van de oorlogvoerende regeeringen in dezeu tijd hebben wij dit niet een van de minst erge gevonden. De Tubantia. (hider het op-schrift „Een torpedo met eigen iniliatief" schrijft d-e „N. B. Crt.' .- Men staat nog wat beduusd te kijken, van het officieele ver-Slag, dat omtreht de torpedeering van de Tubantia los is geko- men. Het had zoo lang op zich laten wacli- ten, en men was vodrhereid, zoo niet op een uitvoerig, dan toch zeker, na de jong- ste, besliste mededeelin-g van Wolff, dal de TuhanLia niet als sla-chtoffer van een Dujt- sche krijgshamdeling gevallen was, op een overtuigend stuk. En nu liggen daar, ein- delijk, nauwelijks vijftien regels druks, waarvan de concluSie voor dien onhevoor- oiordeelden lezer geen andere is, dan dat... aan de Nederlandsche regeering zelve -de ons uil onze Robinsonade bevTijdde en dat hij ons eenige dagen gastvrijheid verleenen zal, is eigenlijk niet eens de moeite waard om over te spreken. Dad zou, hierop kunt gij u verlaten, iedereeu hcblien gedaan. Hans zweeg eenige oogenb-likken. Hij scheen het niet met Berger eens te zijn. Hij vouwde zijn handen en zei op zachten, treurigen toon: Indien -deze man mij en de kleine Ellen niet op het juiste -oogenblik als een rodder in den nood was verschenen, mijnheer Ber ger, als hij ons geen chinine had ingegeven, zouden wij beiden gestorven zijn. Berger stond op en liep langzaam de hut op en neer. Hij was aan een- g-cduchten tweestrijd ten prooi. Eimdelljk bleef hij voor Hans' bed staan, kruiste de armen over de borst en zei: Ik kan -niet anders, ik doe slechts mijn plicht; de man wordt gearresteerd, zood-ra wij vo-et aan wal hebben gezet. En hiermee hasta, mijn jongen! Hoe meer Hans den Engelschman leer- de kennen, ho-e minder hij zich met het besluit van mijnheer Berger kon vereenigen. Het was iiniiiers onni-ogelijk, dat deze ern stige man, die op zijn tijd ook vroolijk .kon wezan, een gewoon misdadiger zou zijn. Het was immers ommogelijk, dat deze man, die een kind -als de blonde Ellen met zoo- veel lief d-e oppaste, di-e urenlang met het kleine meisje op het dek bleef, die in de oplossing van ernstige wetenschappelijke vraagstukken zijn hoogste bevredigmg vond, dal d-eze man zich schuldig zou gemaakt hebben aan een misdaad, waarop de moraal en de burgeriijke wefgeving de zwaarste straff en hadden gesteld? Hans wist niet,' wat hij er van denken moest; hij verkeerde in een voorldurenden tweestrijd -en dit maak te, dat hij geen oogenblik zoo volop kon voorstelling van zaken raa-dselaehtig voor- konit. Eenige weken lang is pverste Can ters te Berlijn gewedst een tijd,' ruim -gernoeg toegem.eten, o-m aan de Duitsche autoriteiiesi gelegenheid te geven, de zaak der Tubantia in alle bijzonderh-eden en onderdee'.en le onderzoeken; de beer Can ters heeft -dat onderzoek op den voet kun nen volgen, en nu zal de Nederland,scne Regeering opeen nad-er onderzoek a-in- dringen. Zij vindt daartoe blijkbaar in het vers lag, dat overste Canters haar van zijn verblijf te Berlijn uitgebracht heeft, groud. Hiermede is alles gezegd. Onze Regee ring zal op „dieper gaand" onderzoek aandringen, hetgeen wel beteekent, dat de Regeering in de wijze, waarop het onder zoek tot nu toe gevoerd is, niet voldoende vertrouwen heeft, oim er zich bij neer te 1-eggen. Het geval is dan ook wel al. te wonder- lijk. De Duitsche auloriteiten erkennen, dat de Tubanfia van eene Duitsche tor pedo, ui! een Duitsche onderzeeboot af- komistig, bet slachto-ffer is gew-orden. Al leen, tusschen het tijdstip, waarop het pro- jectiel afgeschoten is, en dat waarop het de Tubantia trof, zouden niet minder dan. tien dagen liggen. Daarenboven zou het zijn afgeschoten o-p een Engelsch ooriogsvaar- tuig, d-at werd gemist. Dit Engelisclie oorl-ogsschip doet onwille- keurig -aan het gevalvan de Sussex den ken, die immers ook voor een oorfogsschip aangezien was. Na dit antecedent is de oplossing dus in dit opzicht gemakkelijk. Het moet las tig zjjn, door een periscoop s-cherp waar te nemen. Wat de tien d-agen aangaat, die tusschen afschieten en treffen verioopen heeten te zijn, kan het volgende opgemerkt worden: Eene torpedo is zoo geconslrueerd, dat zij, als zij haar d-oel mist, na korten tijd zinkt. Torpedo's, die op eigen iniliatief tien dagen lang, met een bellenbaan achter zich aan, de zee berijdien, zijn in de techniek onbe- kend. Er moet dus, bij de bepaling van het oogenblik, waarop de fatale torpedo is afgeschoten, een vergissing hebben plaats gehad, eene van die yergissingen wellicht om d-e jonigste Duitsche nota aan Amerika te citeeren „zooals er bij geene wijze van o-orlogvoeren geheel te vermijden zijn"'. Al leen wie aan dolle torpedo's of aan wonde- ren gelooft, kan, dunkt ons, hierover twij- felen. Op eene duikbo-ot is zoo veel moge lijk; misschien heeft men er vergeten, de almanakpapiertjes af te trekken, en is daar- aoor het versdiil in data ontstaan. Moge lijk ook had de duikboot te voren in Turk- sche wateren gekruist, en heeft haar kapi- tein daardioor nog met een anderen kalender gerekend, dan dien wij in het Westen ple- gen te gebruiken. Hoe dit aljes zij, het lijkt ons reeds eene heele schrede tot de oplossing van het Tubantia-my-sterie., dat de Duitsche auto- riteiten althans als dader van het vergaan van he! schip eene Duitsche torpedo he- kennen. Als men over den kop is, komt men. ook over den staart, zeggen we in Holland. Nu de Duitsche afkoimst van het projectiel is erkend, zal het ook nog wel komen tot de erkenning van Duitsche s-chuld, waarna Veronlschuldiging en scha- de vergoedipg zullen volgen. genieten van het verblijf op de sierlijke „VMegende Leeuwerik" als hij onder andere om-standigheden zou hebben gedaan. Mr. Dikson had na een kort gespirek met Berger geweigerd hem af te zetten aan de een of andere haven op het vasteland van Australle, daar hij voor hij de sehipbreuke- lingen had. opgenomen, Oakland en Sydney lia-d aangedaan en zich nu op weg naar een haven in Oost-Azie hevond. Het was ech ter volstrekt niet zijn plan, om, evenals de meeste werel-dreizigers, deze haven in d-en kortst mogelijken tijd te bereiken. Hij reisde niet alleen o-m lan-den en volken te leeren kennen, hij wilde, door meerdere kennis op te doen, -ook de weten-schap verrijken. Hans was heel en al verbazing, toen hij daaroanlrent nader werd. ingelicht. Het scheen wdl,' dat de Engelschman veel met den jongen man ophad. Reeds van den eersten -dag af, dat hij hersteld was, hield hij zich veel met hem hezig yn toen hij zijn, door het vinden van de schipbreu- kelingen afgebroken, wetenschappelijke on- derzoekingen weer begon, maakte hij Hans gaarne hekend met zijn streven. Mijn beste, j'onge \Tiend, zei hij, toen zij op 2ekeren morgten, toen het jacht met bolstaande zeilen koers naar 't Noord-Oos- ten zette en zij het dek op en neer liepen, mijn hest-e jonge vriend, op ie-deren man,' dien het lot gezegend heeft met f-uime geM- middelen en die daardoor over meer vrijen tijd heeft te beschikken dan de meeste men- schen. rust mijns inziens de dubbele plicht om zijn geld en zijn tijd met te verknoeien, doch om beide te gebruiken voor een ern stig d o el, (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1