GEMENGDE BERICHTEH Laatst® Benehten. WELKE STRAF WACHT LIEBKNECHT? RECHTSZAKEN. VERKLARING VAN POINTAR£. Bij een huldiging van den burgemeester van Nancy, die het legioen van eer „voor burgermoed heeft gekregen, zei president Poincar6 o.a. „De Duitschers en Oostenrijkers bieden cms noch indirect, noch direct vrede aan, wij willen van hen geen voorwaarden ont- vangen, wij willen bun de onzen opleggen. Wij willen geen vrede, waarbij een eeuwige bedreiging op euro pa blijft drukkan, wij willen een vrede, bij welken het hersteld reeht ernstige waarborgen voor evenwicht en stabiliteit geeft. Zoo lang zulk een vreae niet verzekerd zal zijn, zoo lang onze vijan- den niet zullen erkennen overwonnen te zijn, zullen wij den slrijd niet opgeven." Liebknecht, liet Duitsche Rijksdaglid, dat heftig tegen de regeering optreeit, is, zoo als bekend, nu achter slot. Hij is bij een 1 Mei-betooging te Berlijn gearresleerd. De redenen van die arrestatie zijn: ongehoor- zaamheid tegen een dienstbevel (het dragen van burgerkleeding, terwijl Liebknecht sol- daat is); verzel te^en een ambtenaar in functie (niet gewillig zich laten arresteeren) en dringende verdenking lijdens den oor- log aan een vijandelijke mogendheid dien- sten bewezen te hebben, door in brochures, door Liebknecht verspreid, den klassenstrijd te prediken. Ook had Liebknecht op straat genoepen: „Weg met de regeering!" Het Duitsche strafwetboek stelt op 't mis- drijf in oorlogstijd een vijandelijken start diensten te bewijzen en -dus landverraad te plegen, tuchthuis of vestingstraf tqt een ma ximum van tien jaar. De aanhitsing tot den klassenstrijd wordt bedreigd met hooge boete of twee jaren ge- vangenisstraf. Bovendien zegt het militair wetboek van Strafrecht: „Wie in het veld landverraad pleegty wordt wegens oorlogsverraad met tuchthuis niet onder tien jaar of met le- venslange tuchthuis gestraft." Liebknecht loopt dus gevaar voor lan- gen tijd de doos in te gaan, maarde overheid is dan van een groote last bevrijd. SIR ROGER CASEMENT VOOR 'T GERECHT. Sir Roger Casement is Maandag voor den politierechter in Bow-Street te Londen ver- schenen, onder beschuldiging van hoogver- raad. Een ander gevangene, een soldaat. Bailey genaamd, die gisteren in de Londen- sche wijk Wandsworth werd gearresteerd, zat onder gelijke beschuldiging met hem in de bank der bekiaagden. Caseinent zag er bleek en afgevallen uit. Een groot gedeelte van de kleine rechtszaal werd door journalisten ingenomen. Er wa rm bijzondere zitplaalsen ingeruimd voor de vBrtegienwoordigers van de pers der 011- zijdige landen. De proeureur-«eneraal zelf gaf aanstonds edn toelichting tot de aanklacht en schetste Casement's loopbaan in consulairen dienst. Hij waagde van Casement's pogingen om de Iersche krijgsgevangenen over te halen zich aan te sluiten bij een Iersche brigade, die hij verklaarde in Duitschland te willen vornien ter bestrijding van de Engelschen. De procureur-generaal zeide er trotsch op te zijn te knnnen mededee.len, dat de over- groote meerderheid der Iersche krijgsgevar.- ygenen de voorspiegelingen van Casement met. verachting beantwoordde. De Iersche gevan- genen, die weigerden Casement's voorstel- len te aanvaarden, werden gestraft met ver- mindering van rantsoen. De enkelen, die zich iieten overlialen, kregen voorrechten en werden voo-rzien van groene uniformen, met een harp als ondierscheidingsleeken. Be- klaagde Bailey was een van dezen. In de getuigenbanken zatan een aantal sol- daten, die in Duitschland krijgsgevangen zijn geweest. De pro'cureur-generaal deeldemede, dat dezen het bewijs van Casement's ver- raad zouden leveren. Hij deed vervolgens voorlezing van een verklaring, door Bailey afgelegd omtrenl Casement's pogingen tot het overlialen van krijgsgevangenen. Bailey trad tot Casement's brigade toe, ten einde op deze wijze te trachten uit Duitschland weg te komen. Na een bezoek op het Duitsche ministerie van oorlog, werd Bailey naarWil- helmshafen gebracht, vanwaar hij en Case ment op een duikboot naar die Iersche kust werden overgevoerd. Zij werden in een sa- mendrukbare boot naar land gebracht; in de branding sloeg de boot om en zij waad- den naar de kust, doch keerden terug om hun wapenen re halen en zoo als liet verliaal dap verder luidt. Kort daarna kwa- men Bailey en Casement te Tralee aan, waar Casement werd gearresteerd. Aan boord van de duikboot had Bailey vernomen dat een klein vaartuig 20.000 ge- weren, eenige millioenen patronen, 10 ma- chiinegeweren en een hoeveelheid bommen bevatte. Dit alles werd naar een plaals dicht bij Tralee gebracht. De procureur-f neraal verhaalde hoe dit vaartuig, dat den naam Aude opgaf, door een patroeljeboot werd gepraaid, die bet last gaf haar naar Queens town te volgen. Kort daarna heescli de Aude de Duitsche vlag, blies zich op en zonk, terwijl de bemantiing zich redde in de sloepen. Duikers hebben sindsdien be- vonden, dat de Aude geladen was met Russi- sche geweren, model 1905. Alsnu werden als getuigen gehoord de teruggekeerde krijgsgevangenen, die verhaal- den van Casement's pogingen om Iereti voor zijn Iersche brigade te werven. Een der ge tuigen verklaarde, dat ongeveer 50 krijgsge vangenen toetraden. De zitting werd tot morgen verdaagd. TEE NEUZEN, 17 Mei 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand uabg 770.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 742.4 Haparanda. Verwachting tot den avond van 18 Mei zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelgk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Zakenverlof. Aan den brieven- en telegirambesteller A. F. Mannaert alhier, is voor een jaar ver- lof verleend om zich, aan zijne rijwielzaak te kunnen wijden. Een redding. De Provinciale Noordhollandsche Courant van Zaterdag 13 Mei 191(5 meldt Vrijdagavond, ruim negen uar, had het zoontje van den heer Igesz te Edam het ongeluk uit een boot in de Purmerringvaart te vallen. Met levensgevaar werd hij van onder de boot weggehaald door den militair telegraphist J. van Wrjck alhier. Be- wusteloos werd de jongen op den wal ge bracht, en door enkele omstanders werden" de levensgeesten weer opgewekt. (De beer J. van Wijek is een stadgenoot.) Examen onderwijzers. Gisteren slaagde te Mididelburg mej. P. Hermans van St. Jans teen. Akte-examens. Aan de acte-examens L.O. hebben te Mid- delburg totaal deelgenomen 95 mannelijke en 57 vrouwelijke eandidaten, van wie res- pectievelijk 81 en 44 slaagden. Voor de vrije en ordeoefeningen werden geexamineerd 13 mannelijke, van wie 7 slaagden en een zich terugtrok en 5 vrouwelijke, van wie 4 slaagden. Voor de nuttige handwerken werd slechts eene candidate geexamineerd, die slaagde. Nederlandsehe Roode Kruis-inedaille. Door den heer Jhr. Mr. E. A. O.. de Casembroot, gewestelijk commissaris van het Nederlandsehe Roode Kruis is op ver- zoek van Z. K. H. de.n Prins der Neder- landen het Kruis van verdienste uitgereikt aan de heeren dr. A. Staverman, A.J. van Ockenburg, M. Jr Hemmekam en dr. A. van Maanen, respectievelijk voorzitter, sec- retaris, penningmeester en leider der trans- portbrigade van de afdeeling Vlissingen en aan de dames Stavermanvan Steeden, van Ockenburgvan der Harst en Voorhoeve Serton. Ontvluelite krijgsgevangeuen. Dezer dagen kwamen langs Overslag 2 Russische krijgsgevangenen over de grens, die via Ter Neuzen naar Rotlerdam ver- trokken, Zondagnacht gelukte liet aan Cadzand aan 3 Russen onze grens te passeeren. Naar ze verhaalden, waren zij nabij Knocke gekam- peerd geweest, waar zij met een 300tal an- deren aan de batterijien werkten. Niettegen- staande het heftig vuren van de Duitsche marinepoisten, waren zij onder door den versperrimgsdraad gekoimen. Zij wajren ge- vangen genomen bij Lodz, in Polen. Een hunner droeg de orde van St, George. Ook zij /ijn, door de zorge.n van Ds. Pattist, ve.rh'okken naar Rotterdam. Te Winterswijk is het gistenen aan 2 Bel- gische krijgsgevangenen gelukt den Neder- landschen bodem te bereiben. Hei juiste oogeablik te baal genomen. In de nabijheid van Sluis wist een vrouw het oogenblik, dat er geen stroom op den grensdraad stond, te baat te nemen, om er met haar kindje over te klimmen. Door den iraad gedood. Bij St. Anna ter Muiden is Zondag een Duitscher, die een zak pas gemaaide kla- vers droeg, tegen den electrischen draad ge- vallen en gedood. Het hoofd en een hand waren hem van het lichaam geb'rand. Bij het be week en van land door de Duit schers te Waterland Oudeman is een paard met den draad in aanrakinig gekomen en ge dood. Ons bruinbrood in Belgie. De f correspondent van de „N. R. Crt." schrijft uit Brussel did. 13 Mei: Dat met name te Gent het uit Ons land, ingevoerde bruinbrood aanteiding gaf" tot klachten berichtte ik u voor enkele dagen. De Gentsche „Bien Public" komt nu van- daag hierop terug iu het volgend artikel: Gedurende enkele dagen reeds wordt er geen Nederlandsch bruinbrood meer ver- kocht in de gemeentelijke winkel. Reden hiervan is, dat het gemeentebestuur er voor- loopig van heeft afgezien een koopman bc- schikbaar te stellen, welke men zonder over- drijving infect kan noemen. De kleine bruine brooden, welke voor 62 oentiem verkocht werden en in den beginne be trekked ijk vol- doende werden geoordeeld, waren inderdaad sedert enkele dagen niet meer dan een bol schimmel geworaen. De heer Borres, iirec- teur van de gemeentelijke winkel, heeft ons in "staat gesleld kennis te nemen van een dossier, waaruit o.:m. blijkt, dat de stad en de cooperatieve vereeniging Groothandel, die als tusschenpersoon dient tusschen ons ge meentebestuur en de Nederlandsehe bakkers, alles in het werk hebben gesteld om aan deze toestanden een eind te maken. De broodjes uit Nedierland, die igebakken wor- den dioor een groot aantal kleine bakkerijen in het grensigebied, zijn zeer zeker geen broo den van eerste kwalite.it, maar, wanneer zij op tijd afgeleverd werden, zouden zij toch voldoening kunnen geven aan de verbrui- kers. Evenwel worden zij, een dag reeds oud, opgeladen in hermetisch gesloten wa gons, en nu heeft, tijdens de vroege warmte, welke wij gehad hebben, het brood gedu rende het lange transport gebroeid, zoodat het volstrekt o-ndeugdelijk voor de con- sumptie is geworden. - Welhouder DeWeert, die persoonlijk naar de grensstreken is ge- gaan, en de vereeniging Groothandel van haar kant hebben alles in het werk gesteld, opdat het bakken en verzenden van bet brood zou geschieden op een wijze, die verdere teleurstellingen voorkoimt. Men moet nl. niet vergeten, dat de bevolking bij deze brooiden een betrekkelijk belangrijk isup- plement vond (6000 brooden per dag) op de onvoldoende voeding, waartoe zij genood- zaakt is. Indien wij, gaat het blad voort, hierover meenden te moeten uitweiden, is> dit voor- eersl met het oog op de voeding onzer be volking, maar ook om te antwoorden op een bericht, dat dezer dagen in liet „Alge- meen Handelsblad" verscheen En iliier- omlrent heeft de heer Borres ons een bij- zonderheid medegedeeld, die haar belang heeft. Hoe slecht het brood ook was, den eersten dag, waarop men de koopwaar ge- weigerd had, smeekten arme vrouwen den directeur nog hun het brood toch maar te geyenhoe liet ook was', „want zeiden zij onze kinderen hebben niet te eten." Dit is, wel te verstaan, niet het geval voor de meerderheid, want ten eerste bevinden zich een groote menigte menschen, die van de publieke armenzorg moeten leven, in de onmogelijkheid 62 centiem voor een klein bruinbrood te geven, terwijl anderzijds zij, die nog wat geld hebben dank zij hun werk of hun spaarpenningen, zeker geen koekein vragen, maar de brooden uit Nederland, zooals die de laatste dagen in Gent aan- kwamen, zullen hen niet kunnen bekoren voordat elk ander voedlngsmiddel verd'we- nen zal zijn. Dit is de reden, dat lionderden brooden onverkocht zijn gebleven, zooais het „Alg. Hbl." berichtte. Tot zoover het Gentsche blad, dat een weerklank vindt in een opm.erking van de hier ter stede verschijnende ,,Belgique" van heden. Dit blad vermeldt, dat wethouder Hallet, die zich hier met de volksvooding bezig houdt, besloten heeft het Nederland sehe brood niet meer over de gemeenten van Groot-Bruissel te verdeelen, maar het in slechis vier winkels tegen 60 oentiem: per brood voor een ieder te koop te stellen. En bet blad voegt er dan aan toe: Het is zeker, dat het bruinbrood uit Nederland zich tot nu toe niet verheugt in de gunst der huis- moeders, die het te zwart vinden, do'nker- der dan het Brusselsche. In de gemeentelijke winkels boden de verkoopers het aan alle klanten aan, met weinig bijval echter. Mij dunkt, dat hier van Nederlandsehe zij.de een onderzoek gebiedend noodzakelijk is. De Hollandsche naam heeft hier in oe laatste tijden at genoeg te lijuen gehad van onverdiende verdachtmakingen, en boven dien men helpt goed of mea helpt niet, niet waar? Het bericht, waarop de „B. P." hier doelt, verscheen in het „Hbl." van 4 Mei, Av.B., kwam uit Sas van Gent en luidd-e: Dat het oorlogsbrood niet overal in den smaak valt, is bekend, maar dat de Belgen het weigeren te eten, is wel een bewijs, dat de honger, die rauwe Jioonen zoet maakt, daar toch nog niet zoo nijpend wordt ge- voeld. Te Gent liggen lionderden kilo's bruinbrood, sedert 10 dagen opgegaard. Wat er mee gebeuren zou, was mijn zegsman echter onbekend. S L U I S K I L. Mej. J. van Wijck, vroeger alhier, onder- wijzeres aan de Chr. school te Bock an je, is als zoodanig benoemd te Honselersdijk. Zondag gaf de tooneelclub van het Pa- tronaat ffSt. Jozef alhier aan de ouders der leden van genoemd patronaat een prettigen avond. Er werden opgevoerd twee blijspelen ^De Hoofdrol" en »Wie ben ik Beide zalen van het patronaat waren propvol. Uitstekend werd er gespeeld. Er kwam geen eind aan het lachen. De hoofdrollen waren in goede handeu. Zeer voldaan over het spel keerden de onders huiswaarts met den wensch op de lippen, dat de leden van het patronaat spoedig hen weer op zoo een vroolrjken avond mogen vergasten. (Zel.) Z A A MSLA G, Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school in de Ter Neuzensche straat alhier is be noemd de heer G. Meijer van Ter Neuzen. In de Dinsdag alhier gehouden vergade- ring van ingelanden van den Eendragt- polder, werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer M. de Putter Pz., en tot vertegen- woordiger van den polder in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze pol ders M&rgaretha c. a., de heer J. Viuke Cz. De bezoldiging van den dijkgraaf werd met 10 en van den ontvanger-griffier met 15 verhoogd. Besloten werd geen bijdrage te verlee- Den voor het aanleggen van een verbin- dingsweg tusschen het Oostelijk enWeste- lijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De ingelanden van den Kleine Huis- senspolder besloten in hunne vergadering van Dinsdag geen subsidie te verleenen aan den verbindingsweg tusschen het 0 en W. deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Naar men verneemt worden er in deze gemeente pogingen aangewend tot het oprichten van eene machinale drogerij. In deze inriehting zou vermoedelijk een lOOtal personen werk kunnen vinden. PHILIPPINE. Alhier is door eenige personen eene varkensfokkerij opgericht. Een aantal varkens is reeds aangekocht en dit aantal zal dezer dagen niet onbelangrjjk grooter worden. H U L S T. Door de ingelanden van den Ser Paulus- polder werd met 15 tegen 2 stem men be sloten geen subsidie te verleenen voor het aanleggen van den //Verbindingsweg." A BSD ALE. Het wielrijdersfeest, alhier gehouden op jl. Zondag, mag goed geslaagd heeten, er was veel bezoek. Bij kwade Trienrijden was de uitslag: le pr. George Vael te Absdale, 2e pr. A. van Hooi te Hellestraat, 3e pr. Henri van de Velde te St. Jansteen en 4e pr. Jos. Hooinaer te Koewacht. Vogelpik: le pr. een lid der club van Zuiddorpe (no. 355), 2e pr. R. Verhelst te Westdorpe, 3e pr. P. Stortewagen te St". All- dries en 4e pr. een lid der club van Ter Hole (no. 342). Ringsteken: le pr. P. Herreweg te Absdale, 2e pr. Alb. Blommdert te Clin-ge, 3e pr. Hect. Picavet te Kapellebrug en 4e pr. D. Slabbaert te Absdale. Rad der fortuin: le pr. Alf. de Bock te Ivoewachl, 2e pr. L. de Kort te Hulst, 3e pr. O. Seghers te Ter Neuzen en 4e pr. F. Zaagers te Heikant. De premie voor de grootste club vriel ten deel aan die van Boischkapelle met 27 per sonen; die voor de verst komende clubs werden toegekend aan de clubs van Zuid dorpe ep die van Ter Hole. Bij de verlotlng van 2 heerenrijwielen vie- len deze ten ideel aan Ad. Raes te Heikant, met no. 94, en aan Marie de Blok te Absdale met no. 83. Bij het enveloppen trekken voor dames werden de 10 prijzen gewonnen als volgt: Leonie de Smet van Absdale, Bertha Ver- wilghen van Hulst, mej. Bouman van West dorpe, Irana de Blok van Absdale, Julia Willems van Hulst, Marie Bouman van West dorpe, Louisa vim Avermaete van Absdale, Leontiene -Martens van Absdale, Louisa Geil- liet van Westdorpe en Emma de Blok van Absdale. BIERVLIET. Door de ingelanden van den Paulina- polder is besloten eene subsidie voor het aanleggen van den verbindingsweg te ver leenen, overeenkomstig het voorstel van het comite. Meerdere polders aan deze zijde van den Brakman nemen, naar we vernamen, een dergelijk besluit. BRESKE.NS. Maandagjuiddag werd de Dorpsstraat al hier in opschudding gebraclil door liet les sen van s,choten. Het bleek, dat iwee soi- daten, onder den invloed van sterken drank, op straat liepen met geladen geweren. Een off icier wist beide van achter beet te pak- ken en hen in bedwang te houiden tot op zijn hulpgeroep andere personen er bij kwa men en de igevaarlijke mannen ontwapend en in arrest gesteld werden. MIDDELBURG. Onder algemeene belangstelling had Dinsdag alhier de teraarde besteliing piaats van den Wijdag jl. zoo ongelukkig oinge- komen serg.-majoor Zonruiter. De stoet werd voorafgegaan door tamboers en het muziekkorps van het 3e regiment. De lpkkist was onder bloemen en kransen bedolven. Bij het bereiken van de begraafplaats en het neerlaten der kist in de groeve werden door een groot vuurpeleton salvo's gelQst. Door verschiilende superieuren werden de verdiensten van den overledene herdacht, ook door den serg.-majoor Daman, als zpn beste vriend, namens de onderoffieieren- vereeniging. De groote menigte, die aanwezig was, was zeer onder den indrnk dezer droeve plechtigheid. Door de rechtbank te Middelburg werden gisteren wegens zaken betreffende verboden uitvoer of poging daartoe, o. m. veroordeeld A. S. E. A., D. F. A., E.L. M.d. B.,en A. H„ alien te Zuiddorpe en F. M. C. v. H., te Sas van Gent, ieder tot 3 dagen gevange- nisstraf. F. P. J. S., te Sas van Gent, tot 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. G. S., te Ter Neuzen, met bekrachtiging van het verstekvonnis van het kantongerecht, tot f 20 boete, subs. 20 dagen hecht. R. M. T. te Westdorpe, tot 5 boete, subs. 5 dagen hecht. E. d. 1. R. en M. A., te Overslag en A. v. K. te Westdorpe, ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. De eerste zaak, welke Dinsdag voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld was die tegen den schipper C. J. W., ge- boren te Dordrecht, wonende aan boord die reeds vroeger tot 4 maanden werd ver oordeeld wegens poging tot uitvoer op 3 Febr. te Sas van Gent van 6420 K.G. eier- kolen, 1150 K.G. kleine briquetten, 2700 K.G. groote briquetten, verder wol, lynolie, benzine, petroleum. Bekl. zegt niet te hebben geweten dat hij deze zaken niet mocht uitvoereu, hij was reeds drie maal met zulk een voorraad Daar Belgie en terug gegaau hem was dit nooit verboden. De verbalisant, de commies H. de Bruijn was op 3 Febr. pas met de controie belast, en vroeg de andere ambtenaren# of dit wel toegestaan werd, het antwoord luidde ont- kencend. Op een vraag van den verdediger, .Mr. J. Adriaanse, zeide getuige, dat hij niet weet hoe men te Hansweert in dezen han- delt, maar de beslissing wat voor eigen gebruik noodig is, is aan de commiezen overgelaten. De officier van justitie meende, dat er geen nieuw licht in deze zaak is opgegaan en achtte bevestiging van het vonnis. De verdediger achtte de straf te zwaar de wet heeft nooit bedoeld schippers, die er niet over denken Nederland van nuttige zaken te berooven, men heeft niet gerekend met de praktjjk. De rechtbank onderzoekt niet of er sprake is van kwade trouw, maar gaat af op de verklaringen der belasting- ambtenaren, die dan ten slotte rechtspreken. Als de commies den man gewaarschuwd had, zou hij de waren direct hebben afge- laden. De wol was notabene uit een bed, dat gewasschen werd. Pleiter neemt aan, gqede trouw en meent dat de kwade trouw bewezen moet worden. Spr. vraagt als er gestraft moet worden, opleggen van een geld- boete, of voorwaardelijke gevangenisstraf. De officier kan niet aannemen, dat er met de kolen gemanoeuvreerd is, als hier wordt voorgesteld. Er is z.(i. een poging tot een strafbaar feit gepleegd. De verdediger acht dit beslist niet be wezen, en wijst er op, dat de hoeveelheid kolen voor een groot schip, als dat van W. niet te groot. De volgende bekl. de schipper de CI. uit Rupelmonde, was in verzet gekomen van een vonnis, waarbij hij tot 14 dagen werd veroordeeld wegens poging tot uitvoer van zeep enz. te Hansweert. Bekl. zegt, dat er 30 K.G. meel aan boord was, om te voorkomen, dat hij en zjjne vrouw eveoals een vorige maal in Belgie gebrek zouden lijden. De president wees er op, dat het meel verborgen was. De officier nam niet aan, dat het zoo onschuldig is, als bekl. voorgeeft, en vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, bepleitte voor dezen bekl. opleggiug van een geld- boete. Pleiter ontkende, dat het meel ver borgen was, het moet droog liggen en lag in een kasfc en bekl. moest weten, dat 1 ij visitatie het toch gevonden moest worden. Pleiter wijst er op dat bekl. toch voor zijn familia moest zovgen en het strijdt tegen alle sociaie gevoel van biliijkbeid om daar voor iemand 14 dagen gevangenisstraf op te leggen. Als de rechtbank meent dat de wet haar opdraagt te straffen, staat toch de gelegenheid open van eene geldboete. Ren mSfld« lianil. Een schipper van een lJslandschen stoom- trawler- had te IJmuiden 't ongeluk een portefeuiile te verliezen, inhoudende een bedrag van 2935, welk bedrag hij des morgens op het kantoor der reedery ge- beurd had. Aan een jongen, die de porte feuiile had gevonden en teruggebracht, werd een belooning gesehonken van neen, niet-van een kwartje zooals wel ge- betirt, doch van f 100. Vermindering der dronkensehap. De //Times" pnbliceert een grafische voorstelling, waaruit de invloed der ver- ordeningen op de beperking van den drank- verkoop duideiijk zichtbaar is. Terwjji het aantal veroordeeiingen van 1909 1913 voorfdurend en belangrijk steeg, is dit sedert midden 1914 in nog veel hoogere mate gedaald. Iu Londen kwamen in December 1913 5701 vervolgingen voor, dit aantal bedroeg in Februari van^ dit jaar nog slechts 2506. Toch nog gered. In den vroegen ochiend zeilide de hotter U. K. 26 de Urkerhaven uit om bij Ter- s did ling de kustvdsscherij te gaan uitoefe- nen. Op zee bleek aan een zeilblok lets onklaar te zijn, wat de schipper H. Ronikes met een haak trachtte te verhelpen. Door een misgreep verloor R. het evenwicht, viel over boord en verdween in de diepte, voor 't oog van zijn nog jongen zoon, die met een knecht aan booM was. Toen R. weer boven water kwam en een hem toegestoken haak niet kon bereiken, riep hij den 'knecht toe, den hotter „door den wind" te gooien, doch dit lukte niet, en hoe R. ook zwom, hij kon den door wind en stroom' afdrijven- dien hotter niet naderen. Na bijna een uur in toenemend gevaar verkeerd te hebben, kwam uit de verte hulp opdagen. De In- ringvlsscher Lambert Post van de U. K. 207, bemerkende dat gihds lets niet in orde was, kwam schielijk met zijn vlet aanroeien, juist bijtijds om den uitgeputten, reeds zinkenden Romkes vader van een groot gezin te redden en aan boord van de U. K. 26 terug te brengen. Een lieve docihter. Een doch ter van schipper G. uit IJmuiden, die verleden week bij afwezigheid van laaar vader 700 uit diens geldkistje ontvreeni:]- de, en daarniicde er van door ging, is tlians door de recherche opgespoord en riaaT" IJmuiicLen gebracht, alwaaf zij ter bescliik- king van de justitie is gesteld. De jomge dame hald zich met het geld van gouden sieraden en mooie kleeren voorzien en was gedurende een week onder een vreemdien naam de gast van het eiland Vlie- land geweest, waar zij dan ook door de politic werd gearresteerd. Niet alleen, dat zij at het gestolene heeft opgemaakt, dooh zij had zelfs nog schutd toen zij in de val liep. De moderne MauvvbaarJ. Over het onderzoek in zake den blauw- baard Beta Kiss In Cinkota bij Boedapest zijn niet veel nieuwe bericliten ingekomen. Hij schijnt toch inderdaad niet meer tot de levenden le behooren. In aen telegram wordt althans gemeld, dat er van het bureau van het Roode Kruis bevestiging is ingekomen van het bericht, dat hij in Serviscbe gevan- genschap gestorven is. De dienstboae van Kiss, Jakubek, heeft bekend, dat zij in liefdesbetrekking tot hem stond. Zij had daarvoor bij "zijn ver trek zijn tamelijk armzalig meubilair van hem ten ge- schenke gekregen. Bij de papieren van Kiss is een boek ge vonden, over de misdaden van den Ween- schen vrouwenmioordenaar Sclienk, die zijn slachtoffers in liet Wiener Wald pl icht te begraven. Kiss schijnt dus vergelijkende stu dies te jhebben gemaakt.' Over zijn vriend Nagy (niet Ragy), in wien men een medeplichtige vermoedt, is nog be kend geworaen dat hij tijdens een koorts in het hospitaal voorldurend bloedige visiOe- nen had. Men heeft ook 'een portret van Kiss gevonden, waar hij tezamen met Marie Toth op staat, welk meisje hij later heeft ver- moord. Honderden menschen stond en Zaterdag voor het gebouw, waar liet onderzoek der lij'ken piaats vond. Militairen mioesten inee- helpen om de orde te liaiidhaven. Renoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der rijks belastingen te Nieuwe Niedorp, de heer J. F. Hampe, tlians te Axel. De Batavier V.* 's GRAVENHAGE. Naar wij vernemen, is het Nederlandsch reddingsvaarluig Atlas van zijn standplaats vertrokken, om een onder zoek in te stellen naar de Batavier V, welk schip over tijd is, en dat gisteren te 12 uur voor het laatst ge&ien is in den omtrek vain de Outer Gabbardboei. (De Batavier V is hetzelfde sLooinschip, dat op 18 Maart van het vorig jaar tegelijk met de Zaanstroom door een Duitsche duik boot werd aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht en dat later in tegenstelling met de Zaanstroom werd vrijgelaten. De Outer Gabbardboei is gelegen op onge veer 30 mijlen van Harwich.) LONDEN. Het Nederlandsehe stoomschip „Batavier V" is in de lucht gevlogen. Vier leden der bemanning zijn verdronken. Verboden uitvoer. Het gerechtshof te's Gravenhage, uitspraak

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2