De Oorlog. De krijgsbedrijves. i hi r 11 r dcr gemeenten, til of niet met besturen van andere gemeenten gecombineerd, doch waar dit wordt verlangd is de Regeering bereid bemiddelend op te treden. Afgezien van de vraag wie in dit geval de leiding zal heb ben, staat voor den Minister op grond van bet boven-aangevoerde vast, dat de prijs boven den tot nu toe betaalden kan stijgen. Als deze lioogere prijs boven die draagkraclit van een deel der bevolking gadt, zal daar- aan tegemoet gekomen dienen te worden. Aangezien echter de draagkraclit niet in alle gemeenten dezelfde is, de te betalen prijs voor hetze'.fde product in verschillende ge meenten of in verschillende tijden van bet jaar verschillend zal zijn, en ook de be- hoeften in de verschillende gemeenten zeer zullen uiteen loopen, moet, naar de mce- ning van den Minister, de gemeenle mede betrokken worden in de voorziening van levensmiddelen tot lageren prijs dan den kostpriis. Dit is ook daarom noodzakelijk, omdat de gemeente een vrij belangrijken invloed kan uitoefenen op de distributie. de daarvoor vereischle, door den verbruiker te betalen kosten, en daarbij voorkomen gebre- ken en misbruiken. 's Ministers slotsnm. De slotsom, waartoe de Minister komt, is de volgende: Door Rijk en gemeente te zamen wordt voor de inwoners van iedere gemeente een door haar zelf vast te stellen hoeveelheid voedise! beschikbaar gesteld. Welke voe- dingsmiddeten daaronder zullen worden be- grepen bepaall de gemeente eveneens zelf. Voor alle gemeenten te zamen wordt de hoe veelheid van een bepaald voedingsimiddel natuurlijk beperkt tot de totaal beschikbare hoeveelheid. De bepaling van den prijs, waarvoor een bepaald voadingsmiddel voor de daarvoor in aanmerking komende inwoners der gemeen te beschikbaar zal worden gesteld, meent de Minister voorshands aan de gemeenten te moeten laten. Kosten, vallende op de controle en distributie, kom-en voor rek-e- ning van de gemeente, -doch verder zal door -hel Rijk in de kosten der beschikbaarstel- ling, welke. aangegeven worden door het verschil in prijs, waarvoor zij ter plaatse beschikbaar gesteld worden,'voor 3,4 en (dus) door de gemeenle voor 1/4 worden b'ijgedra- gen. De Minister vertrouwt, dat bij deze verhouding door de gemeenten niet noode- loos over 's Rijks financien zal worden be- schikt. Hel is hem niet mogelijk, weg-ens gebrek aan gegevens, bet voor dit doel benoo-digde bedrag ook maar bij benadering juist te be- palen. Door het toestaan of weigeren van het thans aangevraagde bedrag van 20 mil- lioen gulden wordt echter een uitspraak verkregen, waarop kan worden voortge- bouwd. Hel wetsontwerp betreft ook de bruin- brood- en melkvoorziening. De cverkotnsl van den Nederlandsehen gezant te Berlijn. De //National Ztg." bevat een persge- sprek met den Nederlandschen gezant te Berlijn, baron Gevers. Deze verklaarde dat de betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland beslist vriendschappelijk ja zelfs hartelijk zijn, en een karakter van absoluut wederzijdsch vertrouwen dragen. Wat de volksstemming aangaat, ontkende de gezant dat deze Duitschland vjjandig zon zijn. In den laatsten tijd is zij eerder verbeterd dan ongunstiger geworden. Baron Gevers ontkende verder, dat het Wolff- telegram, volgens betwelk Duitschland weigerde schadevergoeding voor de f/Tu- bantia" toe te staan, omdat de Duitscke marine aan den ondergang onsekuldig is, in Holland opscbudding heeft veroorzaakt. Het is niet waar dat het/,Tubautia"-vraag- stuk eenige wrijving tusschen de beide Regecringen heeft veroorzaakt, of tot ge- schillen aanleiding heeft gegeven. Deze geheele aangelegenheid wordt kalm en in vriendschappeiijken toon besproken zooals dat gebruikeiijk is tusschen mogendheden, die met elkaar op goeden voet staan. Een Renter-telegram van Zaterdag be- richt nog uitvoeriger over de reis van den gezantAan een van zijn medewerkers deelde hij, volgens het yAcht Uhr Abend- blatt" nog mee, dat zijn reis in 't minst geen hoog-poiitiek doel had. Ik ben niet eens door mijn Regeering voor een monde- ling onderkoud opgeroepen, verklaarde baron Geverser is trouwens ook niets, vervolgde hij, dat een dringende beslissing tusschen den Minister van Buitenl. Zaken en mij uoodig zou maken. Ik heb slechts verschillende prive-aangelegenheden in den Haag te behartigen. Nieuwe veidofrogelmg. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft Vrijdag de volgende schrifte- lijke vragen tot den Minister van Oorlog gericht I. Wat is de reden, dat op hedeu, 12 Mei, het departement van oorlog officieel mede- deelt, dat tegen om3treeks 1 Juni een nieuwe regelir.g van de verloven der gemo'biliseerden zal worden ingesteld II. Ligt het in de bedoeling van den Minister, dat da periodieke verloven voor dien datum niet meer zullen worden ver- leend Zoo ja, heeft het niet verleenen dezer verloven z$n oorzaak in den ernst van den toestand dan wel in de voorberei- ding van de te treffen regeling III. Is de .Minister bereid, indien dit laatste het geval mocht zijn, meer spoed te doen betrachten bij het samenstellen van de nieuwe regeling Kapitein-luitenant t. z. Canters uil Berlijn terug. De kapitein-luitenant t. z. C. J. Canters, chef van het torpedo-atelier der Marine te Amsterdam, die te Berlijn vertoefde in verband met het onderzoek betreffende de z/Tubantia", is hier te lande teruggekeerd. Hij vertoefde Zaterdag te 's Gravenhage en werd ontvangen door den Minister van 'Marine, den Minister van Buitenlandsche Zaken en den chef van den Marine-staf, schout-bij-nacht Smit. Sdiip met graan in reparalie. Lloyds meldt uit London Volgens een telegram uit Buenos-Ayres heeft het stoom- schip //Trom pen berg", geladen met graan, de cylinder gebroken en de zuigerstang verbogen. Het schip wordt gerepareerd. Het stoomschip yTrompenberg" behoort aan de Stoomboot-Maatschappij yHillegers- berg" te Amsterdam en is 28 April te Buenos-Ayres aangekomen. Mij mm. In de maand April zijn op onze kust aangespoeld90 mijnen, waarvanoOEngelsche, 3 Fransebe en 13 Duitsche en 24 ontbekende. Sedert het begin van den oorlog zijn in het geheel aan onze kustaangespoeld 1014 mijnen, waar van 535 Engelsche, 61 Fransebe en 193 Duitsche en 225 onbekende. Voorvraardelijke regeeringsvarkens. Men schrijft aan „De Tijd" uit Friesland De in de Friescke gemeenten Sehoterland, Engwirden en Haskerland gevestigde slagers ontvangen volgens de tegenwoordige voor ziening van Regeerigsvarkens, bijna de helft minder krulstaarten dan vroeger. En wel als gevolg van de door de Regeering in Den Haag gemaakte berekeniug, dat voor de consumptie een varken per 1000 inwoners voidoende is. In tegenstelling wellicht met de steden blijkt zulks op het Friesche platteland niet het geval te zijn. De slagers der bovenvermelde drie gemeenten komen n.l. sinds ettelijke weken als gevolg van de op do zooeveii bedoelde ministerieele be- rekening gebaseerde voorziening van krul staarten in de laatste dagen der week spek en varkensvleescb te kortweshalve zij tegenwoordig reeds Zaterdagsmorgens uit- verkocht zijn, en hun klanten teleurstellen moeten. Nu kunnen zij wel meerdere varkens bekomen, maar de regeering, die zeker wil zijn, dat de meerdere door hen aangevraagde varkens werkelijk voor de consumptie der bevolking noodig zijn, beeft aan die meer dere ontvangst de voorwaarde verbonden, dat iedere slager dagelijks een lijsfc bijhoudt waarin nevens de namen der koopers de hoeveelheden spek en varkensvleescb ver- meld zijn, welke aan elk van dezefa laatsten dien dag verkocht zjjn. De bedoelde lijsten moesten dan door de slagers aan den con- troleur der varkensvoorziening te Heeren- veen overhandigd worden, die ze vervolgens, met vermelding van het getal geslachte Regeerinsvarkens, ter controle naar Den Haag zendt. In weerwil van de helang- rijke administratieve rompslomp, welke voor haar leden uit het naleven der voor- gemelde ministerieele voorwaarde voort- vloeit, heeft dezer dagen de te Heerenveen gevestigde slagersvereeniging besloten, die conditie aan te nemen. iiout: Naar het Volk verneemt, heeft de Re geering besloten de hier te lande aanwezige voorraden hout, bestemd voor bet bouwbe- drijf, te doen inventariseeren, ten einde al- dus een grondslag te vinden voor de over- weging van maatregelen tot grooteren in- voer van bout, om verdere stagnatie in bet bouwbedrijf als gevolg van de booge hout- prijzen tegen te gaan. Vleeschuitvoer naar Engeland. Vrpdag seinde Reuter uit Londeu dat de Engelsche Regeering met de Nederlaudsche in onderbandelingen zou zijn over den uit- voer van vleescb naar Engeland, wat door de Nederlandsche zou bevorderd worden, als vergoeding voor bet zenden van graan. In dien vorm, leek bet bericht al heel vreemd. Het Haagtfch correspondentiebureau deelt echter mee, dat bet van alien grond ont- bloot is. Wiitebrood voor zeevisschers. Op verzoek van den voorzitter van den Alg. Zeemansbond en van den voorzitter van de afd. IJmuiden van dien bond, die bij den Minister van Landbouw op audientie zijn geweest, heeft de Minister toegestaan, dat aan de opvarenden van de stoomtrawlers wit brood zal mogen worden verstrekt, volgens een dopr bet boofdbestuur van dien bond ta ontwerpen regeling. Voor de opvarenden der trawlers, die voor acht tot tien dagen brood moeten medenemen, een zeer gunstige beschikkiDg. DE OORLOGSLASTEN VAN EEN BELGISCHE GEMEENTE. Anderlecht, een belangrijke arbeiders- voorstad van Brussel, met 64 000 inwoners, besteedde aan uitgaven, veroorzaakt door deu oorlog, alleen in 1915 1,213.350 gul den. Hiervan waren voor aankoop van eetwaren en voedingsmiddelen 112.500 gul den buitengewone toelage voor bet Wel- dadigbeidsbureau 884.000 gulden opeisch- ingen en schadevergoedingen 82.500 gulden. Dergelijke toestand bestaat in alle Bel- gische gemeenten. Voor bijna alle zijn daar nog bij te voegen de boeten, de bij- zondere opvorderingen en onderhoudskosten van de garnizoenen. NOG TWEE IERSCHE REBELLEN DOODGESCHOTEN. Uit Londen wordt officieel gemeld Ja mes Oonnoly en John Madermott, de twee laatste onderteekenaars van het manifest van de //voorloopige regeering der Iersche republiek", zijn door den krijgsraad te Du blin ter dood veroordeeld en eergister- morgen gefusilleerd. Totaal zijn er nu 14 opstandelingen-lei- ders doodgeschoten. OPEISCIIING VAN DUITSCHE SCHEPEN. Het Deensche blad //National Tidende" verneemt, dat een scheepsmakelaar te Malmo in Zweden die handelsconneeties heeft in Duitsche Oostzeehavens, bericht beeft ont vangen dat de Duitsche regeering voorne- mens is alle Duitsche handelsschepen van I Juni af op te eiscben. Het doel van dezen maatregel is niet bekend. Het is mogelijk, zegt een correspondent van de //Daily Mail", dat de Duitschers dit bericht de wereld iEzenden om de Engelscheu te doen gelooven in een aanval op de kust, zoodat zij troepen in Engeland zullen vastbouden. En andere reden kan zijn het vervoer van groote troepenmacbten over zee naar Riga, in verland met een vlootaanval. HOE 'T IN DUITSCHLAND IS. Uit de verhalsn, die men nu en dan hoort, moet wel de conclusie worden ge- maakt, dat 't er in Duitschland wat de voeding betreft, allesbehalve rooskleurig uitziet. Zoo beeft bet #Eram. Nbld." iemand gesproken die pas uit Duitsch land is teruggekeerd. De man woonde vroeger te Etnmen, ver- trok 9 jaar geledeu naar Duitschland en trouwde daar met een Duitsche weduwe met kinderen. Hij en zijn vrouw zijn than» een paar dagen te Eramen bij bun familie op bezoek en de vrouw vertelde een en ander aan genoemd blad. Haar kinderen, die Duitschers zijn moch- ten niet mee naar Holland ze moesten in bun woonplaats, Bergkamen, blijven. Hoe gaarae wilden ze mee. Het kleinste bad gesmeekt om onder moeders kleeren te worden verborgen, maar bet ging niet. Want ieder, dje de grens over wilde, wordt letterlijk tot op bet hemd uitgekleed. De vrouwen worded door vrouwen onderzocht de mannen door mannen. Al bet eten wordt den menschen in Duitschland toegemeten. En of men al geld heeft, het geeft niet veel. Ze'.fs voor geld is niet .te krijgen. Vet en spek is een zeldzaamheid. Slecht spek wordt ver kocht voor 6 mark (ongeveer een rijks- daalder) per pond. Bjj een onlangs gestorven paard, dat drie dagen ziek was geweest, stonden dui- zenden liefhebbers om een stukje machtig te worden. De politie moest de orde hand- haven. Ook de vrouw had er gestaan van 8 tot 11 uur doch niets gekregen. De kinderen schreien om eten en hun kan niet voidoende worden gegeven. De winkels en cafe's zijn leeghet is een noodtoestand. ONTEVREDENHEID IN ITALIE. Het oproepen der nieuwe lichtingen heeft in Italie, naar de Berl. Lokal Anzeiger verneemt, een zeer opgewonden stemming teweeg gebracht. In Montina het kies- district, waarvoor de leider der Italiaansche socialisten, Enrico Ferri zitting heeft, is die ontevredenbeid tot uitting gekomen iu be- toogingen, waarbij 6000 vrouwen in op- tocht door de strateD trokken, roepende „Weg met den oorlog". Te Piacenzka zou een geval van mui- terij zijn voorgekomen en in de buurt van Milaan zijn verschillende persouen, van wie men beweert, dat zij tot den oorlog hebben opgehitst, moeten vluchten De censuur treedt uiterst streng op. De socialisten maken, zegt de Lok. Anz., van den binnenlandschen toestand van Italie handig gebruik. Het is niet onmogelijk dat de ministers Zupelii, Balandra en Sonnino binnenkort tot aftreden worden gedwongen. NIEUWE FRANSCHE KANONNEN. Volgens bericht uit Basel zijn de nieuwe Fransche kanonnen van zwaar kaliber in de oingeving van Dannemarie (Elzas) opge- steld. Zij moeten de 30 c.M.-kanonnen der Duitschers bestrijden en voorzien in de on- voldoende uitwerking der kanonnen van 15 c.M. en die der forten, welke naar het front zijn overgebracht. De knal der nieuwe sluk- ken is duidelijk van ieder ander te onder- scheiden. MIJNWERKERS ALS TUNNELGRAVERS NAAR HET FRONT. De Engelsche mijnwerkers-federatie heeft in hare vergadering besloten, om, gevolg gevend aan een verzoek van genei-aal Mackinnon, de uitzending van vrijwilligers naar hel front, waar zij als tunnelgravers hij den aanleg van landmijnen zullen dienst doen, te bevorderen en een oproep in dien geest tot hare leden te" rich ten. Zij verklaarde zich eveneens bereid om mede te werken lot het lot stand komen van maatregelen om de steenkoolproductie te vermeerderen. MEIKEVERS ALS VOLKSVOEBSEL. Het ,,Berl. Tageblatt" prij.st meikevers als consumptie-artikel warm aan. Meikevers toch schijnen een groot eiwitgehalte te be- zitten. Versche kevers bevatten 12.1 pCt. ver- teerbaar eiwit en 19.1 pCt. zetmeel. In ge- droogden toestand zijn deze proeenten ech ter resp. 39.4 en 52.9. Te Weenen koopt de Futtermitlelzerilrale thans gedroogde meike vers op tegen hooge prijzen, zij betaall 1 kroon per kilo. De schoolautorileilen heb ben de jeugd in dienst gesteld van deze kevervangst, welke een uilstekend voedsel verschaft voor alien en de kinderen nuttig maaki voor het vaderland. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan 'de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PARIJS, 13 Mei. (Reuter.) Officieel. Avond- communique. Bedrijvigheid der artillerie in Champagne. Het bombardement op den lin ker Maasoever vermindende. Wij sloegen een aanval ten Westen van heuvel 304 af. Een poging van den vijand om bij verras- sing een aanval te doen op de Noord-Ooste- lijke helling van den Mort Homme is vol- komen mislukt. Aan den rechler Maas oever is het betrekkelijk rustig. Elf Fransche vliegtuigen hebben drie-en- veerlig bommen geworpen op het station Nantillois Brieulles, de kampen Montfaucon en Rpmagne en Vrijdagaviond elf bommen op Me luchtschiploodsen te Metz en Prescaty. BERLIJN, 14 Mei. (Wolff.) Officieel. Een verkenningstroep is bij Ploegsteert ten N. van Armenlieres in de tweede linie van den vijand doorgedrongen, liet een mijnschacht springen en keerde met tien gevangen En gelscheu terug. In de buurt van Gevenchy-en-Gobelle zijn in de Engelsche stelling mijnen tot ontplof- fing gebracht en hebben voor ons guns tig afgeloopen gevechten om scliansen en mijn- trechters plaats gehad. Op den Westelijken Maasoever is een aan val met handgranalen, door de Franschen tegen hoogte 304 ondernomen, afgeslagen. Op beide Maasoevers was de artillerie aan weerskanten druk in de weer. PARIJS, 14 Mei. (Havas.) Officieel. Com munique van hedenmiddag: Ten Zuiden van Rove hebben de Fran schen een aanslag van de Duitschers op een loopgraaf in het Bois des Loges afge slagen. In de streek van Verdun valt over den afgeloopen nacht geen enekele gebeur- tenis van belang te vermelden, behalve een hevig bombardement in de streek van den Mort Homme. PARIJS, 13 Mei. (Havas.) De Duitschers zetten voor Verdun zonder gevolg of suc- ces hun reeks Van aanvallen voort. In den avond van 12 Mei hebben zij na een be- schieling van twee dagen hun aanval op onze stellingen ten Zu,id-(Westen? Oosten?) van Douaumont hemieuwd. Het was op~ nieuw een bloedige nederlaag voor den vij and. Gedurende den nacht heeft de vijam.J zijn offensief tegen de stellingen ten Noor- den de boerderij van Thiaumont hemieuwd, maar* terstond heeft ons juiste schieten de gelederen van den vijand _gedecimeerd en zijn aanval gebroken. Den 13n dezer hebben de Duitschers opnieuw heuvel 304 aatigeval- len, welke aanval eveneens mislukte, even- als de overval bij verrassing, die zij op de Noord-Oostelijke hellingen van den Mort- Homme beproefden. Daarentegen zijn' wij aan clen voet van heuvel 287 verder vooruit- gekomen, waardoor wij onze vooruitgescho- ven linies jten Zuid-Oosten van Houcourl aan- merkelijk hebben kunnen uithreiden. Zoo dat ten slotte de vijand, die bij Verdun vol- hardt bij bloedige en onvruchtbare gevech ten, niet opschiet, omdat de Duitsche tak- tiek: verplettering door de artillerie, er niet in slaagt onze stellingen onhoudbaar te ma ken en evenmin den moed onzer soldaten aantast. TERNEUZEN, 15 Mei 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch iustituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogstcrbarometerstand boven 760.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 747.0 Christian- snnd. Verwachting tot den avond van 16 Mei msest tuatige Zuidelijke tot Zuidwesteiijke wind, betrokken tot zwaar fcewoikt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- buien, zelfde temperatuur. Beroep aangenomen. -Ds. S. Groeneveld te Oenkerk heeft het 2e beroep naar de Geref. kerk te Ter Neuzen aangenomen. Toi den dienst loegelalsn. De classis Axe) der Geref. kerken, Donderdag 1.1. aihier vergaderd, heeft peremptoir geexamineerd den heer F. Tolle- naar van Zaamslag, candidaat van de Theo- logiscbe school en hem tot de bediening des Woords in de Geref. kerken toegelaten. Bevorderd. Met ingang van 1 Juni a.s. is bevorderd tot rijksklerk 2e klasse ter inspeetie te Ter Neuzen, de rijksklerk der 3© klasse A. H; van Dalen, thans te Helmond. Tot commies der posterijen en tele- grafie der 3e klasse is bevorderd de beer A. P. BeDjaminse (vroeger aihier), thans commies der posterijen der 4e klasse, directeur van Veldpostkantoor 1. De Lievenspolder. In de op 1.1. Donderdag aihier ge- houden vergadering, van stembevoegde in- gelanden van den Lievenspolder werd de rekening van ontvaugsten en uitgaven over 1915/16 goedgekeurd met een batig saldo van 20,64, terwijl de begrooting voor .1916/17 werd vastgesteld op een bedrag van 66,855 zoo in ontvangst als in uit- gaaf. Het dijkgeschot is 3 per H.A. Omtrent den aanleg van een verbarden weg met fietspad, verbindende het 4e met het 5e district onzer provincie, werd met algemeene stemmen bes-loten goed te keuren het plan van het comite voor de totstand- koming van dezen weg om de gelden, 60,000, als aandeel van gemeenten en polders in de aanlegkosten bij te dragen, te leenen en bij jaarlijkschen aflos in hoog- stens 30 jaar deze leening te delgen. Besloten werd het voor onzen polder door het comite uitgetrokken bedrag geduren de 30 jaar te betalen en dit cijfer, zoo on- voorziene omstandigheden zulks mochten noodig maken, op te voeren tot een maximum van 1 per jaar. Rruinbrood voorziening. Naar wij vernemen is in verband met de betreffende circulaire van den Minister van Landbouw enz. namens Burg, en Weth. aihier een onderzoek ingesteld om trent de gegoedheid van verschillende in- gezetenen en zullen, in verband met een aangenomen basis, een aantal ingezetenen met Juni a.s. geen nieuwe broodkaarten meer ontvangen. VcrsterkiQg der Ter Neuzensche vloot. Naar we vernemen zijn door de aihier opgerichte reederij, waarvan directeuren zjjn de heeren R. Nolson F. de Meijer nog aangekocht de stalen schoener //Zwaluw", groot 280 ton en //Berendina", groot 250 ton. De schepen zijn bestemd om hoofd- zakelijk te varen tusschen Nederlandsche- en Oostzeehavens. Biljarten. Aan den gisteren in het cafe van mej. de wed. Dyselynck gehouden biljardwed- strijd werd door 36 speiers deelgenomen. Er werden spannende partijen gespeeld. De le prijs werd gewonnen door C. 't Gilde van Ter Neuzen en De Mul van Philippine, de 2e prijs door 0. Stevens van Sa3 van Gent en A. L. Krijger van Sluiskil, de 3e prijs door A. Struijf van Sas van Gent en Arth. de Krijger van Philippine, de 4e pips door B. Dhaeze en J. van der Linden van Ter Neuzen. Een onvoorzlelilige daad. Toen jl. Vrijdag de koopman 1. Fonteijn met paard en rijtuig in draf van de zij de van het postkantoor de Nieuwstraat kwam binnen rijden wilde een jongen, zekere F. V., er, terwijl het wagentje in voile vaart was, op kiimmen.Hij kwam echter te vailen, waardoor hij -naar het schjjnt ter zij de onder het wiel kwam. Hij werd aan het gelaat verwond en klaagde ook over pijn in de zij de. Het ongeval, waardoor de bestuurder van het rijtuig ten zeerste ge- schrokken was, loopt dus nOgal goed af. Moge het een waarschuwing zijn, voor zuike onbezonnea daden. Onderwijzersexamen. Te Breda slaagde Zaterdag mej M. van Eerdenburg van Boschkapelle. Landsiorm. De Minister van Oorlog brengt ter alge meene kennis, dat nog niet kan worden be paald, wanneer de in 1890 geboren perso- nen, die lot den land-storm behooiren of riaar- tae op of na 1 Juni 1916 komen te behoo- ren, in werkelijken dienst zullen worden ge steld. Zoodra de tijd van indienststelling zal zijn bepaald, zal onverwijld nadere lrekendma- king volgen. (St.ct.) De uilbreiding van den Landsiorm. Bij Kon. besluit vail den lOn dezer is nadere uilbreiding aan den land-storm ge geven. Hierbij is het volgende bepaald: lo. Behoudens het bepaalde on-der 2o. be- liooren van 1 Juni 1916 af ook tot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, be- doeld in art. 1 -der wet van 31 Juli 1915 (Sl.bl. no. 345), -die zijn geboren in 1890. 2o. Degenen der onder lo. bedoelde per sonen, die vrijwilligen dienst bij de zee- macht, bij het leger hier te lande, bij de gouvernements-marine in Ned.-Indie of bij de koloniale troepen hebben vervuld, en op 1 Juni 1916 niet zijn gevestigd binned bet Rijk, binnen het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Bel-gie, komen eerst tot den land- storm le beh-oo-ren, op den dag volgende op dien, waarop zij zich al-daar mochten vesti- gen. 3d. Bij de inschrijving voor den landsiorm van de onder lo. en 2o. bedoelde pers-onen kan worden afgeweken van de bepalingen van het Lan-dstorm-besluit, voor zoover dit door den Minister van Oorlog wordt be paald. Op zee. Zaterdag kwatu de mailboot yKoniugin Wilheitnina" te Vlissingen met een paar uren vertraging binnep. Bet stoomschip was, met een 30tal andere, ter hoogte van het Sunk licbtschip opgehouden door een Engelsche torpedoboot, om den Engelschen trawlers gelegenheid te geven het vaarwacer van mijnen te zuiveren. Een hoogsl Ireurig voorval bracht Vrijdagavond B:ggekerke in rep en roer. Een sergeant-majoor weri door een soldaat met een geweerschot gedood. De Midd. Crt. meldt dieDaangaande het volgende Des namiddags was een zekere v. D., te Biggekerke gedetacheerd, op het bureau, aiwaar een sergeant rapport van hem moest opmaken> wat den betrokken persoon minder beviel, zoodat hij den sergeant een paar slagen toediende, waarvoor hij onmiddellijk in de provoost werd gqzet. Eenigen tijd daarna zou v. D. naar Koudekerke worden overgebracht, waarbij hij kans zag te ont- vluehten. Hij liep naar zijn kwartier om zijn geweer en vijf scherpe patronen, kwam terug naar het bureau en trok zjjn geweer af door het opgeschoven raarn met het noodlottig gevolg dat hij niet den boven- bedoelden sergeant trof, maar den sergeant- majoor Zonluiter, die in de hartstreek ge- troffen werd en bijna onmiddellijk over- leed. Waarschijnlijk door den overspannen toestand waarin v. D. op dat oogenblik verkeerde, kon hij niet zoo schielijk de patronen verwisselen, wat een geluk was voor de vier andere personen, die op het bureau aanwezig waren. Bemerkende niet meer te kunnen schieten sloeg v. D. zijn geweer tegen den grond aan stukken, waarop hij echter spoedig door militairen van de wacht werd ge- grepen en verder onschadelijk gemaakt, waarna hij geboeid aan de militaire auto- riteiten te Koudekerke is overgeleverd. Het lijk van den sergeant-majoor Zon- ruiter is met een roode kruis-auto naar het hospitaal te Middelburg overgebracht. Opleiding van stuurlieden ler koopvaardij. De uitbreidinig, die de N-derland-sche koop- vaardijvl-oot in -de laatste jaren heeft onder- gaan, heeft tengevolge, dat meer aandacht wordt gewijd aan -de iopteiding van -stuurman ter koopvaardij en wel in hoof-dziak aan de opleiding tot dierden stuurman. In het vervolg zal men daarbij op twee wijzen zijn doel kunnen ber-eiken 11.1. door de theo- retische opleidinig te laten voorafgaan aan d-e practlsche, of' wel omgekeerd de prac- ti-sclie te laten voorafgaan aan de theore- tische. In hel -eerste geval is liet noodig, dat de jongelui een tweejarigen cursus aan een zeevaartschool volgen, daarna een jaar ga'an varen, om dan, na eene korte repetitie aan de school, examen t-e kunnen doen voor denden stuurman. Vo-or dat doel wordt met 1 September a.s. aan de „De Ruijterschool" te Vlissingen een tweejarige cursus verbon den.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2