ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. AANBESTEDING No. 6378. Dinsdag 16 Mei 1916. 56s Jaargang. ABONNEMENTl Ligger Wsgen en Voetpa&en. IIIBIliIJE IISIAPT ADVERTENTIEN BINNENLAND. FSUILLKTOH. Telefoon 35. Pit Blad verschunt Maandag^, Woensdag* en Vrijdagayond, nitgezonderfl op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Renzen. aan te besteden: De onderhoudswerken, herstellingen, en vernieu- wingen, aan de gemeente- gebouwen gedurende het jaar 1916. m&m Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland /1.10. 8IJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente HOEK maken bekend dat gedurende een maand, van zestien Mei tot en met vijftien Jnni a.s., in het gemeentehuis liosteloos voor een ieder ter image zal worden nedergelegd een door Burgemeester en Wethouders op- gemaakt ontwerp van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente met de daar- bij behoorende kaart. Binnen vorengenoemden termijn kunnen bij den Raad dezer gemeente schriftelijk bezwaren tegen de wijziging worden in- gebracht. Hoek, 12 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, A. WO L PERT. De Secretaris, J. M. DREG MANS. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG, zullen op Dinsdag den 23 tfiei IS 3 6, des voormiddags 9l/2 lire, ten Raad huize dier gemeente, trachten Piaatselijke aanwijs op Zaterdag 20 Mei 1916, des namiddags ten 2 ure, te beginnen te Othene. Bestek en voorwaarden liggen bij den gemeente-architect A. P. Wisse en ter secretarie ter inzage. Zaamslag, 9 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Cort van der Linden. Torn Mr. Cort van der Linden in den zomer van 1913 de opdracht tot het vormen van een ministerie aanvaardide, zeker wel in de hoop de taak, die hij op zich nam, een viertal jaren te mogen vervullen, in de verwachting dus, dat hij gedurende zijn ministerschap de 70 zou b-ereiken, kon nie- mand vermoeden schrijfl het „Alg. Hbl." welk een zware verantwoordelijkheid hem wachtte. "Wij zullen zeker niet zeggen, dat hij, had hij den wereldoorlog kunnen voor zien, die ver anl\voor;1 elijkb-eid niet zou heb ben. op zich genomen, maar op zijn leeftijd zou in dat geval aarzeling zeker te verklaren zijn geweest. Nu de oorlog, met at de zorg, al den arheid, die hij ons ministerie heeft gebracht, is gekomen, heeftr Minister Cort van der Linden zich, ondanks beproevingen ook van anderen aard, tegen de zware taak ons land door dien bajert been te sturen op- gewa-ssen getoond. En niet alleen.dat, hij heeft meer gedaan dan het in deze moei- H. BERTRAND. U waart op weg naar Sydney, Mr. Ber- ger? Is die ferine jongen uw zoon? Dan w en sell ik u geluk met zulk een kind. Ja, wij zijn op weg naar Sydney. Deze jongeman, mijn reismakker, is echter helaas niet rnijn zoon, al heb ik hem ook lief als mijn eigen kind. Hans Geeren is zijn naam. Wel! Ik ben, dunkt mij, juist op lijd gekomen. Het was ©en vreemd to-eval, dat ik uw signaal opmerkte. Ik had het diep- zeenet uitgeworpen en wilde het juist laten optrekken, toen ik de vreemde vlag tus schen de palmen bemerkte. Halt, daclit ik, dat moet iets beteeken-en; ik zal het loch eens onderzoeken. Ik liet dus bijdraaien en mij hierheen roeien. Gods wegen zijn wonderbaar, zei Ber- ger halfluid, terwijl hij den vreemdeling voor lijke omstandigheden zoo bezwaarlijke be sturen alleen: reeds het voorstel tot grond- wetsh-erziening, dat aanhangig is, is daar om het te I>ewijzen. En zoo mogen wij op den dag van heden hem erniee gelukwen- schen, dat hem die kracht gegeven is, 'zijn werk zoo te do-en als hij het deed, met den vertrouwen gevenden ernst, tie hoop inboe- zemende rust, die ons volk in de laatste jaren wel noodig had. Waarlijk, ook al is er wel eens kritiek geoefend op de daden van dit kabinet een kritiek, die trouwens meer regeeringsda-den van enkete van .des premiers ambtgenooten betrof wij mogen ons geiukkig prijzen, dat wij dezen 70jarige aan het hoofd van onze regeering hebben -staan. En zoo wenschen wij hem, voor hem- zelf en voor het land, nog vele jaren van gezondheid, van kracht en van wijsheid. De Koningin heeft Zaterdagnamiddag Mi nister Cort van der Linden op het Huis ten Bosch ontvangen, in verband met de her- denking van zijn 70en geboortedag. Naar wij vememen heeft Hare MajesteLt bij die gelegenheid den Minister en zijne echtgenoote zeer hartelijk gel uk ge wen sell t met hun liuiselijk feest en heeft H. M. den Minister haar porlret aangeboden, gevat in prachtige lijst. Hare Majesteit heeft met eigep hand op dit portrel geschrev-en de woorden: „Nunc aut Nunquam, zij in-dachtig liij die bestuurt het roer van Staat. Wilhelmina." Mevrouw- Cort van der Lfhden ontving van Prinses Juliana een bloemruiker. In de zaal van het Departemenl van Ju- sjilie, waar steeds de bdjeenkomsten van den Ministerraad plaats hebben, en dus Minis ter Cort van der Linden, ook aLs toenmalig Minister van Justitie, zoo vaak in 's lands belang gearbeid heeft, mocht Mr. Cort van der Linder gisternamiddag, ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, dien hij heden viert, van zijne ambtgeneoten een blijk van hunne-groote svmpathie en hoogaphling ont vangen. Daar werd den grijzen staatsman, in tegen- woordigheid van zijne echtgenoote en zijn zoon, en in bijzijn van alle Ministers met hunne echtgenoolen en van mejuffrouw Pleyte, als vertegenwoordigster van den Mi nister van Kolonien, die voor particuliere aangelegenheden in het buitenland vertoeft, aangeboden, als geschenk der Ministers, een sdhilderxj van "Van Soest, voorstellende een win terlandschap, sterk beschenen door de zon. Dit doek was bedoeld als een symbo- lische voorstelling van de grijsheid van den staatsman, wien het werd 'aangeboden en waaraan de zon een zekere kracht verleent. krachtige grijsaard, die Cort van der Linden is, werd dus op deie zinnebeeLdige wijze aan den vooravond van zijn 70e levensjaar door zijn ambtgenooten, die hem ten hoog- ste achten, verrast. Met een kort, maar van die hooge achtiug en waardeering getuigend, zeer hartelijk woord bood de vice-president van den Ministerraad, dr. Lelv, Minister van Water- staat, den vei-jarenden minister dit schil- derij aan. De „N. R. Crt." schrijft': Zooals te begrijpen is, was de be bangs tel ling, Zondag in het huiselijk feest van Mi nister Cort van der Linden aan den dag ge- legd, buitengewoon, en wel van dien aard, dat het niet doenlijk is een, zelfs in de verste verte naar volledigheid trachtend, overzicht le geven van de hiilde-" en syrn- pathiebetuigingen, welke den 70jarige en zijn gezin toestroomden in lelegrafis.chen of schriftelijken vorm of zich uitien in het zen- den van hloemstukken, het eene af fraaier dan het andere. Maar van die bloemzendingen moest wel de aandacht boven alles trekken het waar- zich wederom met een vragenden blik op- nam. De Engelschman moest een scherp ge- hoor hebben. Hij knikte toestemmend met bet hoofd en toerhaalde ernstig: Ja, de wegen van de Voorzienigheid zijn wonderbaar. Daarna hervatte hij zijn wandeling langs het strand, met groote schreden en de han- den op den rug. Berger volgde de magere gestalte met de oogen. Hij schudde eenige malen het hoofd en fluislerde heel zacht: Gods wegen zijn wonderbaar. Natuurlijk bent u voorloopig alle drie mijn gasten aan boord van „De Vliegende Leeuwerik", Mr, Berger! Berger, nietwaar? Jawel, Mr., Mr., Mr. Dikson! Dezen keer was het de Engelschman, die een verwonderden en onderzoekenden blik op den knielenden man wierp, toen hij uit diens mond op zulk een eigenaardigen, ge- reklen toon zijn naam hoorde. Ik hoop, dat de beide kinderen aan boord gauw zullen herstellen. Ik kan u echter niet goed naar Sydney brengen, dat ligt te ver uit mijn koers. U zuit er u in mioeten schikken, dat ik u ergens anders i lijk reusachtige stuk opgemaakt in een ver- g'ulden mand, als geschenk van de elf Com- missarissen der Koningin in Nederland, die op deze wijze gezamenlijk idling wilden geven aan hun hoogachting. En dan dient van al die hloemengaven nog de oplettende gedachte vermeld van de Belgische vluchlelingen, die deze gelegen heid hadden aangegTepen om door het zen- den van een bloemstuk van hun belangstel- ling te getuigen. De receptie ten huize van den Minister in den namiddag, werd door zeer velen bezocht. Ondei- de eersten, die den Minister per- soonlijk kwamen geluk wenschen, was de Prins, die, wegens uitstedighcid, nog niet in de gelegenheid was geweest den beer Cort van der Linden van zijn belangstel- ling te doen biijken. Z. K. H. gaf den ver- jarenden staatsman bij gelegenheid van dit bezoek zijn portrel ten geschenke. Alvorens te vertrekken plaatste de Prins ook zijn handteekening in het felicitatieregister. Talloos velen uit alle ambtelijke, hof-, miilitaire en andere kringen kwamen hun op- wachting maken. De ambtgenooten van den Minister kwamen hem ten zijn en huize de hand drukken. De burgemeester, de Com- missaris der Koningin in Zuid-Holland, de opperbevelhebber van land- en zeemaclit, de voorzitter van de Tweede Kaimer, vele leden van Eersle en Tweede ICarner, de gou- verneur der residentie, verschillende gezan- ten, als: de Duitsche, de Amerikaansche, de Oostenrijk-Hongaarsche, de Roemeensche en de Braziliaansche gezanten, de hier ver- toevende Belgische Minister van Onderwijs en Sohoone Kunsten, de lieer Poullet; de- president der Synode van de Ned. Herv. kerk; Mr. L. J. Plemp van Duiveland, voor- zitter van den Nederl. Journalistenkring en nog tal van andere belangstellenden kwamen den heer Cort van der Linden, te wiens huize het tusschen 3 en 6 uur een voorl- durend komen en gaan was, persoonlijk Lukwenschen. Ongerekend nog de velen, die hun kaartjes afgaven. Uit den stroom van telegrammen zij ver meld een zeer hartelijk gestelde gelukwenscii van de Koningin-Moeder. Er waren tele grammen, brieven en kaartjes, van heinde en ver, van senalen en universiteiten, andere onderwijs-im-ichtingen, tal van instellingen op het gebied van 's Ministers bemoeiings- sferen enz. enz. Nog zij vermeld, dat Zondagochtend aan het einde van de godsdienstoefening in de Remonstrantsche Iverk aan de Laan, Ds. Heering, onder wiens gehoor Minister Cort van der Linden zich bevond, ten aanhoore van de gemeentenaren den 70jarigen staats man met een hartelijk woord toesprnk. De aanvraag van 20 millioen voor beschikbaarstelling van levensmiddelen. Ingediend is thans het aangekondigoe wetsontwerp tot aanvulling en verhoogiiig van de Landhouwbegrooting vootr het loo- pende jaar met een'post van 20.000.000, als aandieel van het Rijk in de kosten van gemeenlebesturen, voortvloeiende uit de be- schikhaai-stelling van levensmiddelen tegen vcrminderde prijzen. Een derde crisisjaar. In de toelichling tot dit wetsontwerp zegt de Minister van Landbouw volgens de „H. Crt." dat de waarschijnlijkbeid groot is, tenzij de tijdsomstandigheden nog ver- ergeren, en Nederland in den oorlog betrok- ken wordt, dat een derde crisisjaar moet worden dooirgemaakt. Na te hebben nage- gaan, welke gegevens zijn verkregen voor de maatregelen, in dat derde jaar te nemen, en te hebben verklaard, dat hij zich geens- zins ontveinst, dat de vooruitzichten niet rooskleurig zijn, zegt de Minister, dat, ter- afzet, of dat u overgaat op een stoomscliip dat wij zeker zullen ontlnoeten. - Wij anoeten u dankbaar zijn, hoe u ook over ons heschikt. Er lag een onmiskenbare bitterheid in deze woorden; de Engelschman lette er ech- j ter niet op en knietde opnieuw naast Hans neer om zijn pols te voelen. Ik vertrouw, dat de jongen over een paar dagen wel weer zal opknappen. Dan kunnen wij verder overleggen waar ik u zal afzetten. Daar komen zij met de draag- baar. Werlcelijk naderden ilu eenige matrozen in een fraaie kleederdracht, die een lichte baar, ver v aard igd uit bamboes, tusschen zich in droegen. Hans, die nog altijd buiten kennis was, werd er op gebeurd en daarna door die matrozen naar de kust gedragen. Mr. Dikson was hij de landing zeker voor- zichtiger te Werk gegaan, dan de kapitein van de „City of Sydney". Hij had aan den lege no v erges tel den kant van het eilgnd een kleine baai gevonden, waar de branding veel minder sterk was. Hier lag nu ook de sloep. Op een kanonschot afstands zag Berger het slank gebouwde jacht en zijn scherpe wijl de peri ode, die achter den rug is, de distribute vooraart plaatste, in de periode die wij thans ingaan de eerste vraag moet zijn: hoe bereiken wij dat van hetgeen er noodig is, binnens,lands zooveel mogelijk wordt voortgehracht. Met andere woorden, het productie-vraagstuk koont thans op den voorgrond, en de vraag is te beantwoorden hoe moet het met het oog op dit groote be lang nu verder gaan? De Minister geeft, alvorens tot de beant woording van deze vraag over te gaan, de thans bestaande of met aan zekerheid gren- zende waarschijnlijkheid te voorspellen om standigheden in het kort aan als volgt: De te verwachleri schaarschte en hooge prijzen. lo. de toevoer van hulpmeststoffen is zeer bemoeilijkt, de productie van plantaardig voedisel voor mensch en dier is dientenge- volge niet zoo groot als zij kon zijn; 2o. de aanvoer van. voedingsmiddelen voor mensch en dier ondervindt veel belemme- ring, zoodat schaarschte en hooge prijzen niet kunnen uitblijven. Het gevolg hiervan zal zijn, dat van sommige, anders in het landbouwbedrijf als veevoeder gebruikte ar- tikelen, als rogge en aardappelen, meer voor menschenvoedsel gebruikt zal moeten wor den; zulks zal echter veel bezwaren onder- vinden, doordien tengevolge van de moei- lijkheden van den aanvoer van veevoeder, het in het bedrijf beschikbare des te meer noodig is, zal niet de productie van dier- lijke producten als vet, spek, vleesch, melk en zuivel ge.weldig worden geschaad. Al zou vermindering der voortbrenging van som- mige dier producten voor de binnenlandsc.he levensmiddelenvoorzieninig geen ovei-wegend bezwaar zijn, er moet ook zooveel mogelijk voor gewaakt warden het bedrijf niet te desorganiseeren 3o. door het minder overvloedig, soms gebrekkig binnenkoanen van voedingsmid delen van mensch en dier, zal van de bin- nenlandsche productie minder voor uitvoer beschikbaar zijn, en het tot nu toegepiste middel, om door de hooge in het buitenland verkregen prijzen den binnenlandschen ge- bruiker goedkooper voedsel te verschaffen, zal of ophouiden of veel kledner worden; 4o. door het duurder worden van allerlei hulpmididelen als werktuigen,- gereedschap- pen e.d., het stijgen van loonen en andere uitgaven, zal de productie dan voor de voe- ding van mensch en dier noodige artikelen duurder worden; 5o. de koopkracht van de groote massa wordt relatief kleiner door het duurder worden van voeding, Weeding en andere levensbehoeften, al wordt dit door loonstij- ging ook eenigemiate tegengegaan; 6o. de koopki-acht wordt waarschijnlijk positief kleiner door het gevaar van werk- loosheid als gevolg van het geheel of ge- deeltelijk ontbreken van grond- en hulp- stoffen voor sommige industrieen. Alaatregelen in hel belang van de goeli fe o ope voeding. Op welke wijze en door wien dient nu, gegeven voornoemde omstandigheden, zoo goed en goedkoop mogelijk in de voeding van de bevolking van Nederland voorzien te worden, en tegen welken prijs kunnen de landbouwproducten in de naaste toe- komst voor de bevolking worden opgeeischt, zonder de voortbrenging in gevaar te bren gen? Wat de wijze betreft, Is naar de nieening van den Minister, dezen weg te volgen. De besturen der gemeenten, die tot nu getracht hebben de voedingsvraagstukkcn in goede banen te Leiden, beschikken onge- twijfeld over voldoende gegevens, om vra- gen voor de behoeften aan eersle Levensmid delen, met groote waarschijnlijkheid op te lossen. j De distributie onder de bevolking kan warden overgelaten aan de llians daarvoor in de maatscliappij aanwezige organen, en kan ook door de gemeenten zelven ler hand genomen worden. De Minister beeft zich steeds heij\"erd de bedoelde organen aan het werk te houden, doch hij mag zich niet ontveinzen, daarbij in menig opzicht te zijn teleurgesleld. Ongetwijfetd zal cen distri butie van gemeentewege dikwijls en den prijs en (het behoud) de(r) kwaliteit van de te distribueeren waar ten goede komen, doch het uitschakelen van breede lagen van den midden-stand zou tot zeer bedenkelijke gevolgen aanleiding kunnen geven. De Minister is intusschen van ooirdeel, dat de keuze van den te volgen weg meer een vraag voor de gemeenten dan voor het Rijk is, en hij meent daarop dan ook niet verder te moeten ingaan dan noo-dzakelijk is voor de beantwoording der vraag: door wien dient men zoo goed en goedkoop mogelijk in de voeding van de bevolking van Neder land voorzien .te worden, voor zoover zij geacht zal worden daarvoor in aanmerking te komen? Naar de meaning van den Minister dient het antwoord hiarop te luiden: door Rijk en gemeente beide. Voor zoover bij de te verwachten belang- rijke inkrimping der productie van plant aardig en dierlijk voedisel voor den mensch nog van uitvoer sprafee kan zijn, kan het Rijk door het juist bepalen der uit te voe- ren "hoeveelheden de productie, en daardoor de voor het binnenland beschikbare quan- tums belnvloeden. En thans de vraag omtrent den prijs. Men kan liet met het oog pp de 'te inemen maatre gelen in deze de producten verdeelen in drie gro-epen a. die, waar van belangrijk meer wordt voortgehracht dan voor binnenlandscli ver- bruik noodig is. Naarmate de voortbren ging het verhruik overtreft, en dus meer kan worden uitgevoerd, zal de prijs voor het Nederlandsche volk lager kunnen zijn; b. producten, waarvan wij ongeveer zoo veel produceeren als wij noodig hebben; c. producten, waarvan wij minder voort- brengen dan de binnenlandische tehoefle be- draagt. Do-or gemis aan goede voorlichling is bij breed-e lagen der bevolking de meening oivt- staan dat de land- en tuinbouwer het door hem verbouwde moet afstaan tegen een prijs, die bepaald wordt door jden verbruiker. Ver- geten wordt, dat de normale toestand deze is, dat de prijs wordt bepaald door vraag en aanbod. Dit is zoo wel bevorderlijk' aan de productie als aan de distributie. Onder de gegeven omstandigheden moet op dien regel echter inbreuk worden gemaakt. Gaat men intusschen zoo ver, dat minder wordt hetaald dan de productiek-osten, dan zal dit leiden tot inkrimping der productie. Wat die voorlbrengselen betreft, waarvan wij minder voortbrengen dan wij noodig heb ben, staat de zaak anders. Ten aanzien van deze producten dient niet alleen inkrimping der 1 voortbrenging te worden tegengegaan, maar moet daarentegen uitbreiding der pro ductie worden aangemoedigd, en daarvoor is het ineest afdoend-e middel, dat de voort brenging meer vo-ordeeien belooft dan die van andere producten. De prijsbepaling ten aanzien van sub a en c genoemde producten over te laten aan de volgens de wet van 3 Augustus 1914 (St.bl. no. 351) voor ieder geval te ben-oemen sell alters zou voor de betrokken gemeenten tot -groote ongclijldieid en veel bezwaren aanleiding geven. Daarom zal h-et zeker aan te bevelen zijn met de vertegenwo-ordigende producente-nvereenigingen tot overeenstem- ming over d-en prijs te komen, en aldus te trachten steun voor het vrijwilli-g afstaan der producten in die kringen t-e verkrijgen. Hier ligt een.groote taak voor de besturen blik bemerkte- terston-d, dat dit vaarluig in- derdaad een klein wonder van scheepshouw- kunst was. Hel jacht was niet bijzon-der groot, maar alle onderd-eelen ston-den in vol- komen evenredigh-eid tot het geheel, en reeds het uiterlijk b-eloofde veel voor de uitrustiiig van hel inwendig-e. En toch stond hij verstomd, toen hij zich een kwartier later aan boord bevond. „De Vliegende Leeuwerik" geleek in alle opzich- ten op een klein drijvend paleis, of beter gezegd, op d-e bostbaar ingerichte villa van een rijken particulier. Aan de trap van het schip werden zij ontvang-en door denz-elfden man, die met Mr. Dikson op het rif was gekomen en die door den laatste als Richard was aan- gesprbken. Het uiterlijk van dien man trok eerst nu Berger's opmerkzaamheid. Hij was klein en gedrongen, het gezicht, waarin twee vroolijke, zwarte oogen schitterden, was glad geschoren. Terwijl d-e geheele bemanning van „De Vliegende Leeuwerik" als echte zee- lieden gekleed waren en ook d-e eigenaar, nadat hij zijn stofjas had uitgetrokken, zich vertoonde in linn-en jas en pantalon, zag Ri chard er uit, al-sof hij op het puiH stond om een Europeesche balzaal binnen te tre- den; hij droeg een zwarten rok en een sneeuwwft vest, een hoogen witten boord, een witte das, een nauwsluitende pantalon, op-gevulde kousen en verlakte s-choenen. On der andere omstandigheden zou Berger zeker hartelijk om deze verschijning gelachen heb ben, die veinig in de gehee'.e omge\dng. sch-een te passen. Hij zou echter niet lang in twijfel hlijven verkeeren,.in welke positie Richard zich aan boord bevond. De eige naar van het jacht wendde zich tot hem en zei kortaf: Ge zijt voorloopig van alien persoon- lijken dienst bij mij ontslagen, Richard. James kan uw plaats innemen. Ge kunt nu al uw zorgen wijden aan de twee zieken. - Oui, monsieur, antw-oordde het kleine mannetje met een beweging, die iederen Franschen cavalier tot eer zou hebben ver- strekt. Veroorloof mij, u mee te deelen, dat bet kleine patientje reedis in de blauwe hut ligt te rusten. De gele hut naast den salon heb ik voor den anderen zieke en voor dien heer met een buiging aan het adres- van Berger laten inrichten. Hebt u nog iets anders le bevelen, Mr. Dikson? (Wordt vervolgd.) COURANT DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1