De Oorlog. Laiidbouwbersctitaii. SbMEHGDE BERICHTEN. r l I f Fen ©mierzoek van rijkswege oiutrenl Nationals kleederdrachten. Het N. v. d. D. verneemt dat de taal- en geschiedkundige afdeeling van da Son. Akaderaie van Wetenschappen heeft beslo- ten aari de regeering te adviseeren em onderzdek te doen instellen omtreno nog bestaande maar hoe Sanger hoe meer ver- dwijnende nationale kleederdrachten en daar- voOr van rijkswege hescbikbaar te stellen een som van 6000. De afdeeling stelt voor dit onderzoek op te dragen aan den heer Theo Molkenboer, onder toezicht van den directeur van her Nederlandsch Museum van Geschiedenis en Kunst of een door dezen aan te wijzen persoop. 7£ooals men weet heeft de heer Molken boer het voornemen een groot wtrk met platen over Nederlandscbe kleederdrachten uit te geven en had hi] daarvoor by de regeering een subsidie aangevraagd. De Minister stelde deze aanvraag in handen van de Akademie van Wetenschappen, die een commissie benoemde, bestaande uit de heeren Mr. S. Mullers, prof. Blok en prof. Six, om daarover rapport uit te brengen. Deze commissie bracht het boven- bedoelde gunstige advies uit, waarmede de Minister nu in kennis gesteld zal worden. Een der voorwaardeu welke zij nog stelde voors het inwilligen van het verzoek is, dat de oorspronkelijke teekeningen het eigen- dom vaD het Rijk zullen worden. (Hbl.) Engelsche bunkerkolan. Aan- het stoomschip Waal, van de naam- looz©-venuooIs chap Houtvaart te Rotterdam, soderk 29 April te Cardiff, bestemd om steen- kolen - van Cardiff naar BLzer-ta te vervoeren en voor de terugreis te Sfax een lading fos- faat, grondstof voor de bereiding van super- fosfaat, een meststof, waaraan hier te lande groot<8 behoefte bestaat met bestemming Amsterdam in te nemen, wordt door de Engelsche autoriteiten niet toegestaan hun kerkolen in te nemen, dan onder zekere voorwaarde. NaaP'aan de „N. R. Crt." wordt bericht, is deze voorwaarde, dat het schip na tos sing van de lading steenkolen te Bizerta van daar wordt bevracht naar Engeland of Frankrijk, tenzij door de reederij het stoom schip Maas, op het oogenblik niet bevracht, ter bejschikkiug gesteld wordt voor een la ding steenkolen naar Frankrijk of Italie en een lading ijzererts voor de terugreis naar Engeland. DE ALGEMEENE TOESTAND. De regeering van de Vereenigde Staten heeft reeds geantwoord op de Duitschc nota in zake den duikboo ten oorlog. En, gelijk was te ver\yachten, schrijft het „Alg. Hbl." heeft zij de verklaring van de Duitsche regeering die in het kort liier- op neerkomt, dat voortaan bij den duikboo- tenoorlog de regelen zullen worden gevolgd, die ten aanzien van den In-uisersoorloggo^ ver- alleen, omdat, dank zij Amerika, de wreed- heid van den zeeoorlog nu zal worden ge- tenrperd, maar vooral ook, omdat de mach- tigste neutrate staat zijn onzijdigheid heeft kunnen bewaren. De strijd om Verdun duurt met felheid voort, at schijnt het daar nu ook nog slechts te gaan om ironiverbeteringen, niet om een beslissetiden1 slag. Voigens het Duitsche legerbericht van Maandag zijn de Duitschers er in geslaagd zulk een frontverbetering aan te brengen. Het bericht dat de Duitsche troepen er in slaagden hun linie op hoogte 30i vooruit te brengen, was geen verrassing. De Havas- berichten deden dit resultaat reeds smor- gens verwachten. Heuvel 301 ligt ten Wes- ten van den Mort-Homme en daalt naar het Noord-Westen at naar"Haucourt en Ma- lancourt, de beiae plaatsen, waartusschen de Duitsche linie loopt, die dan in vrijwel rechte lijn doorgaat naar den Mort-Homme. Door het voortdringen op heuvel 304 is dus hier weer een saillant gevormd, dien de Franschen zeker zullen pogen met alle macht in te drukken. De strijd is hier dan ook nog in vollen gang en uit de Fransche legerberichten blijkl, dat de suc- cessen der Duitschers hier nog vols trek! niet bevestigd zijn. Wat echtev wel zeker is, is dit, dat aan weerszijden zware verlie- zen zijn geleden, dat vertellen de Duitschers van de Franschen, deze laatsten oingekee/xl weer van de Duitschers. Maar at die ver- nietigde menschenlewensal die verminkte lichamen brengen geen ander, resultaat dan eenige kilometers winst of verlies aan ter- rein. Zoo zal het hier nog wel eenigen tijd doorgaan gelijk vroeger in Yhiandcren en Champagne, tot ook hier de rust wederlceert en de wederzijdische moord op een andere plaats wordt hervatmet waarschijnlijk gelijk gevolg. Reeds in het begin van den oorlog is deze strijd een uitputtingsoorlog genoemd; wat er aan het Westelijk front geschiedt toont de juistbeid hier van aan en geen plaatselijke successen brengen hierin wijziging. ZEPPELINS. Visschers die te Hull zijn aangekomeh melden dat de Zeppelins, die verleden Dins- dag een bezoek aan de Engelsche kust brachten, negen in getal waren. De eerste afdeelingvan het eskader, be staande uit vijf Zeppelins, verscheen tegen den middag, laag vliegend, boven de vis- schersvloiot. Later kwamen nog twee Zep pelins, daarna nog twee. Een ervan daalde nog veel lager dan de overige en scheen slechts twee masten van den zeespiegel verwijdend. De trealers zet- ten koers naar de kusten en de luchtschepen volgden hen, hun snelheid regelende om hen bij te houden.' De trailers verwaehtten elk oogenblik bommen te krijgen. Het was een merkwaardig gezicht: de treilers met vollen stoom kustwaarts koersend, de Zeppelins over hen heen zwevend. Dit duurde zoo on geveer negen uren; met het vall,en van de duisternis gingen de luchtschepen uit elkan- der. VOOR VERDUN. De oiorlogscorrespondenl Georg Qucri schrijft in het ,.Berliner Tageblatt" dd. 23 April zekering van de Duitsche regeering aan- vaardt buiten eenig verband met de hou- ding, die door de andere oorlogvoerendbn tegenover neutralen en non-combattanlen wordt aangenomen. Ook dat was te ver- Vvachten en werd trouwens in Duitscli- land nijTt^aar ook zelf verwacht, waar im- mers, gelijk uit 4? door ons aan de offi" cieuse „Koln. Ztg.' ^eslleende opmerkingen bleek, nadrukkelijk nog eeriS werd gezegd, dal de in de Duitsche nota uitgesproken verwachting omtrent'de bemiddeling van &'e Unie bij de andere beltigerenten in zake den uithongeringsoorlog, volstrekt niet moest worden beschouwd als een voorwaarde. Duitschland, volkomen overtuigd van de efnstj^e gevolgen, die een breuk met Ame rika en daarmede een uitbreidhig van den oorlog zou hebben, besloot aan de Ameri- kaansclie eischen toe te geven, „ten einde het dreigende gevaar van een rampzalige verleiiging en uitbreiding van den strijd" gelijk de „Koln. Ztg." zegt te voor- komenit Dat dreigende gevaar is nu afgewend. Alleenin de toekomst dreigen weer nieuwe moeiijjkheden, indien de verdere houding van dq ^geallieerden in den economischen oorlog Duitschland tot een „nieuwe beslis- sing" zouden nopen. Maar dat is eerst een quaes lie van de toekomst en de „nieuwe beslisMhg" zal dan ook toch zeker wel af- hankglijk zijn van dezelfde overwegingeu, die nir de Duitsche regeering tot toegeve.n aan Amerika's verlangen brachten. Die nieuwe beslissing zou ongetwijfeld een be- sl is sing van veriwijfeling zijn en zoolang Duitschland op een vriendschappelijke ver- houding met de Unie mag rekenen, die men lhans na het uit den weg ruimen van deze moeilijkbeden verwacht, zal zij zeker wel uilhlijven nu uit de nadere toelich- tingen biijkt, dat Duitschland geen voor- waardet.stelde, doch slechts een verwaditing uitsprak. Van hot herstel van de vriendschappelijke verhouding verwacht Duitschland een ac- tie van de Unie tot kraclitiger handhaving van het volkenrecht en de rechten der neu tralen ook tegenover de geallieerden. En dat de Unie-regeering nu nadrukkelijk ver- klaart geen verband te willen zien tus- schen zulk een actie en de methoden van Dnitschlands oorlogvoering ter zee, wit na- tuurlijk niet zeggen, dat daarom zulk een actie achterwege zal blijven. De Unie-regee ring is greeds herhaaldelijk in diplomatiek overleg gctreden met Engeland. naar aan- leiding van de inbreuken door dit land op het volkenrecht gemaakt en ©r is zeker geen reden om aan te nemen, dat zij in dit op- zichtjnist nu zou verslappen. Maar het meer reminder succes van idieze besprekingen over ebonomische moeilijkheden mag niet minder of meer gevaar voor de levens van Amerikaansche burgers met zich brengen en dit wordt dus uitdrukkelijk in de Ameri kaansche nota geconstateerd, nu de door Duitschland uitgestoken hand te Washing ton wordt aangevat. Met vreugde zal in de neutrale wereld het resultaat van de Amerikaansch-Duitsche onderliaAdelingen worden aanvaard, niet is door honderdiduizendien spad,'en in de lenig te en in de breed te dioorsneden en verdeeld'. De Fransehman ontwijkt den veklslag en blijft bij den loopgraaf-oorlog, die meer ge legenheid biedt voor krijgslisten. De strijd duurt voort, bloodig en hard. Het Fransche legerbestuur heeft daarmede rekening ge houden door een eindelooze reeks van ach- terstellingen. Onze vliegerfotografieen toonen het eene Labyrinth na liet andere. Met elken nacht komen er nieuwe stellingen bij. Aard werken en draadversperringen hreiden zich uit tot een lijnennet van ongekende uitge- 's-trektheid. Nooit heeft de Fransehman zoo met k'e spade gewerkt. Ondan'ks hun aan- zienlijke uuvgstrektheid zijn de in actittjen maamden voorbeT^ffe stellingen nog slechts de hoofdwegen voor o? algemeene werken Voor het opgehoopte \ner'eger waren zij niet meer voldioende. De troepen over-' stro.omden de ouide stellingen. Nieuwe loop- graven, sappen en woonholen moesten wor den aangelegd, om de versterkingen dekking te geven tegen het Duitsche geschut. ledere minuut wordt gebruikt om nieuwe schansen op te werqen tegen den vijand. De Fransche legerbevelen eischen in dit opziclit de uiter- ste inspanning. De Duitsche opmarsch tegen Verdun heeft heel Frankrijk in spanning ge- houden. De onrust van de Fransche regee ring en de voorbarigheid van de Parijsche pers dwongen het legerbestuur tot ontzag- gelijke opeenhooping van troepen. HEX BELGrlSCHE LEGER. De Belgische correspondent van de „N. R. Crt." te Havre nieldt: Er zijn over het Belgische leger heel wat onjuiste dingen geschreven. De tegenwoor- dige toestand kan in enkele woorden samen- gievat worden: dank zij de onvermoeibare geestkrachl van baron De Broqueville is het Belgische leger thans sterker dan ooit. De slag aan den Yser heeft de belangrijke rol, die het Belgische leger in den loop van den oorlog gespeeld heeft, in het iicht ge steld. (Wij hebben daaromtrent herhaalde lijk, ook uit De (Belgische) Legerbode, mede- deelingen opgenomen. Red.) Zij, die zestien maanden geleden het Belgische leger in loni- pen hebben kunnen zien, zonder uitrusting- stukken, met nauwelijks het noodige om de manschappen te wapenen, die de hevige gevechten (aan den Yzer, enz.) overleefd hadden, moesten twijfelen, of het wel in staat was zich in zijn stellingen te handha- ven. De herleving van dit leger onder zoo moeilijke omstandigheden zijn ooit in de militaire geschiedenis geschreven. Het ge- voel, dat overheerscht wanneer men aan het front komt, is er een van bewondering, niet slechts voor de taaibeid onzer man schappen, die liever alle ontbering verdra- gen hebben dan den strijd opgeven. 'Maar tevens voor de energie van baron De Bro queville en het werk, dat hij met hetgroote Belgische hoofdkwartier voltooid heeft. Het leger, dat men thans ziet, bestaat uit jonge, gezonde, vroolijke isoldaten. Hun vroo- lijkheid is wel een beetje ernstig. Wat te begrijpen is, maar zij sluit het vasle ver- trouwen geenszins uit. De in lompen ge- hulde soldaten van vroeger dragen keurig de kaki-unifonnhun uitrusting is tot in de puntjes verzorgd. Zij he'blien ruimschools munitie, machiiie-geweren, auto-kanonnen, vliegtuigen, velds tukken, houwitsers, en zwa re artillerie. Zoodat men kan zeggen, dat ons leger na 20 maanden oorlog, ondanks de verliezen, die het geleden heeft, ook aan materieel, thans onvergelijkelijk veel beler voorzien is van manschappen, beter aange- voerd, beter uitgerust dan op het oogenblik, dat de oorlog uilbarstte. Wat de geast van den Belgischen soldaat betreft, die, is voortreffelijk. Men krijgt den indruk van kalme, zelfverzekerde kracht. De soklaten. zijn geduldig en volhardend. Het Belgische leger houdt 35 K.M. front bezet van Nieuwpoort tot Boezing'he, langs den Yzer, de Yperlee en het kanaal van Yperen. Dit front is daarom zoo belangrijk omdat de korlste wegen naar Duinkerken en Calais er doorheen gaan. Infanterie, cavalerie, artillerie en genie, alien hebben deelgenomen en nemen deel aan de bewaking van den IJzer; zij worden krachtig door onze lucht-eskaders geliolpen. Het Belgische leger vervult zijn rol in be- scheidenheid, want de zoo sobere coinmuni- ques maken nauwelijks af en toe van het op- treden van het Belgische leger gewag. Wij herinneren ten slotte aan de eervolle rol, die de Belgische troepen korten tijd geleden in samenwerking met de Engelschen voor St. Eloy vervuld hebben. EEN NIEUW BAREL. In en door den oorlog is Marseille tot een waar Babel gewordqn: een stad waar op het oogenblik vrijwel alle rassen en talen ver- tegenwoordigd zijn. Als grootste havenstad van Frankrijk aan de Middellandsche Zee; droeg Marseille ook voor den oorlog een sterk internationaal karakter, niet het minst door de vele vertegeaiwoordigers uit Noord- Afrika, die men er aantrof. Doch sedert eenige maanden heeft de Babelschlieid van Marseille zich nog geaccentueerd. Alle vol- ken en zeer vele volkslammen der geallieer den geven zich in Marseille rendez-vous. Dat was zij het in mindere' male—in den herfst 1914 het geval geweest met Duinker ken, waar Franschen, Belgen, Britten en Fransche zoowel als Britsche kleurlingen schilderachtigheid aan liet stadsbeeld gaven. Zoo is het lhans nog in veel hoogere mate met Marseille. In <le overvolle straten, maar vooral aan de havens, ontmoet men Fran sche en Belgische soldaten, die met verlof zijn, negersoldaten uit fantastische fabelrij ken, tal van Engelschen, Australiers, Britseh- Indiers, Canadeezen, ja zelfs lieden uit Indo- China en Nieuw-Zeeland. Daai- zijn nu kor telings ook Russen bijgekomen. Ieder oogen blik komen schepen binnenvallen, die waren, arbeiders en soldaten uit alle werelddeelen aanvoeren. Alle rassen mengen zich dooreen men ziet allerlei uniformen, kleederdrachten, huidskleuren, wapenen. De levendigheid van het gewemel wonlt nog verhoogd door luide uitroepen in allerlei talen. Het is niet meer het Frankrijk, het Mar seille, dat men in vredestijd kende, het is een Babel van de merkwaandigste en mo derns te soort, zooals enkel oorlogstijd heeft kunnen scheppen. NIEUWE MANSCltAPPEN. In Pruisen moeten zich alle landslorm- plichtige jongelieden, die in April 17 jaar zijn geworden, onmidde'iijk bij de militaire TER NEUZEN, 10 Mei 1916. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Biidt van heden luidt als volgt Boogste barometerstand beneden 765.0 Znidoost Duitschland. Laag.-;te barometerstand 754.1 Christian- sund, Verwachting tot den avond van 11 Mei matige toe krachtige, later tijdelijk afcemende Westelyke tot Zuidelijke wind, tijdelijk op- klarend, later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. Ter Neuzensche stoqini§c-ue|ieii en Je -feaiiKerkolen. - V.'k.Y We vernemen onderviniden thans ook de Nederlandsche stO'Omschepen Helena en Elisabeth, van de reederij A. C. Lensen nl- hier, moeilijkheden door de kwestie der bunkerkoleii. Deze waren van Amerika afgevaren, voor de nieuwe bepalingen van Engeland op het verslrekken van hunkerkolen bekend waren. Als naar gewoonte deden deze nu een der eilanden in den Oceaan aan, om zich van hunkerkolen te voorzien, voor het voltooien der terugreis. De kolenvporraden op die eilanden staan onder beheer van Engelsche maatschappijen. Het stoomschip Helena ligt nu sedert 3 dezer te Las Palmas en het stoomschip Eli sabeth is de haven van St. Vincent binneji- geloopen. Deze schepen hebben eene la ding kolen van Cardiff naar Rosario ver- voerd en werden van daar op Rotterdam bevracht met eene lading graan, lijn- en raapzaad, bestemd voor de firma Bunge Co., te Rotterdam, en geadresseerd aan de Ned. Overzee Trust Maatschappij. Plaalselijk Sleiin-conaite. Tegen gisteravond waren de leden van het Plaatselijk Steun-comite alhier in de raadzaal opgeroepen tot het bijwonen eener algemeene vergadering. Slechts enkelen waren opgekomen. Uit de mededeeling van den voorzitter bleek, dat de vergadering was belegd, naar aanleiding van een schrijven van het Koninklijk Nationaal Steun-comite, betreffende de oplossing van het kleeding- vraagstuk. Uit het schrijven bleek, dat het Kon. Nat. Steun-comite bereid is, voor de ver- schaffing van kleeren enz. de gewone bij- drage te verleenen. De vergadering beaamde algemeen, dat steun op deze wjjze, zeer gewenscht mag geaeht worden, waafom besloten werd, den gemeenteraad te verzoeken, hiervoor eene subsidie te willen verleenen. Besloten werd, bij inwilliging van dat verzoek, te verschaSen onderkleeding, schoei- sel en klompen. Er werd ook" op gewezen, zooveel mogelijk uit te zien, of er ook buiten hen die op de steunlijsten voorkomen, personen zijn, die voor deze verzorging in aanmerking zouden behooren te komen, daar er menschen zyn, die niet voor hunne be- roeften durven uitkomen, Overigeqs werd er op gewezen dat een nauwkeurig onderzoek naar de beboefte in het algemeen aanbeveling verdient, daar er integendeel ook lieden zijn, die, helaas, ook dikwijls van de goede bedoeling mis- bruik maken, en een der leden sprak ook wenschi lijkheid uit, dat cp de rapporteu melding zou worden gemaakt van den uiterlijken weistand der betrokken gezirnen. Door den voorzitter werd nog medegedeeld dat de commissie, belast geweest met het nazien der boeken van de penringmeesteres, deze accoord had bevonden, en de penning- meesteres dus, onder dankbetuiging voor baarzeeromvangrijk werk,wasgedechargeerd. In antwoord op bet dezerzijds gezonden schrijven, is een antwoord ingekomen van het Kon. Nat. Steun-comite, waarin te ken- nen wordt gegeven, dat het kan instemmen met het genomen beslnit, om ook na 1 Mei door te gaan met het verleenen van steun, daar men zeer wel inziet, dat in den toe- stand van het havenbedrijf alhier nog geen verbetering is gekomen. Tijdelijk omlerwijzer. Aan de openbare school te Hoek is be- noemd tot tijdelijk onderwijzer, de heer J. van den Broeke van Ter Neuzen. Reserve 2e luilenant. Bij koninklijk besluit is bij het reserve- personeel der landmacht o. ro. benoemd tot 2e luitenant brj zijn tegenwoordig korps, bij het wapen der infanterie, de vaandrig R. J. Nelemans (vroeger alhier). Mcxisch Lie vend hulpbetnon. By kon. besluit van 6 dezer is als biijk va'n goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlieveud hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift o. ra. toegekend aan den heer D. W. Boucbier, havenmeester by den rykswaterstaat te Breskens, wegens de door hem met levensgevaar verricKtte redding van een kind, uit het water van de haven te Urk, op 25 Juni 1915. Zeeuwscih-Vlaamsdh Zendingsfeest. Op het den 29en Juni a.s te Zaamslag te houden Zeeuwsch-Vlaamsch Zendings- feest hopen als sprekers op te treden de heeren Ds. K. van Auken van Pemis, Dr. V. Hepp van Klundert, de heer Jens van Utrecht, oud-zendeling, Ds M. L'ndenhorn, "directeur der Nederl. Zendingsvereeniging te Rotterdam, Ds. H. Mulder van Amster dam, Ds. Van der Schuit van Amsterdam en Ds. Schuller van Den Haag. Verhimiingsweg Oostelijk ea Westelijk Zeeuwseh-Vlaainiereii. In de gisteren te Hulst gehouden raads- zitting is met 6 tegen 2 steinmen aange nomen een voorstel van Burg, en Weth. om voor het totstandkomen van een ^erbindings- weg tusschen het vierde en vijfde district gedurende 30 jaren eene bijdrage te ver- BORSELE. Dinsdagnacht is ingebroken in het voor- malig kerkgebouw der Oud-Gereformeerden, waarin de milifairen thans hunne cantine hebben. Naar verluidt, is hetaanwezige geld, eene som van meer dan lien gulden benevens eenige stukken kwatta ontvreemd. De politie heeft, een onderzoek ingesteld. Lijsl van hooigstaangeslagenen in de Rij.ks directe belastingen. Op de door Gedep, Staten van Zeeland vastgestelde lijst van hoogst aangeslagenen in de provincie Zeeland, komen voor de volgende inwoners van Zeeuwsch-Vlaande- ren P. de Biuyne Iz. te Cadzand, E. Buysse le Sas van Gent, V. Cortvriendt te Hoek, L). Dekker Fz. te Zaamslag, J. Dieleman Pz. te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, A. F. J. M. Dierick te Koewacht, P. J. van Dixhoorn te Axel, J. Erasmus te Cad- zand, C. de Feyter te Koewacht, H. de Feijter te Axel, L. de Feijter te Axel, H. F. Gross te Sas van Gent, J. Haak te Hoek, J. T. Hendrikse te IJzendijke, F. van Hoeve te Axel, F. 0, O. M. Hombach te Hulst, C. J. de Kerf te St Jansteen, A. Koster te. Axel, A. U. Lensen te Ter Neuzen, H. L. J. Maertens te Hulst, P. Malotaux te Sas van Gent, A. B. de Meijer te Ter Neuzen, A. 1. Nortier te Oostburg, J. Ris- seeuw Iz. te IJzendijke, J. Risseeuw I.Az. te Zuidzande, J. Risseeuw Iz. te Cadzand, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, J A J. B. M, G. Seydlitz te Hulst, A. Staal te Graauw en Langendam, A. Tollenaar te Zaamslag. P. J. J. Vael te St. Jansteen, P. A. van de Velde te Ter Neuzen, G. Vogelvanger te Hulst, C. van Waes te Westdorpe, F. J. Wauters te Sas van Gent, H. H. M. Wauters te Hulst, P. Wauters te Sas van Gent, G. Wieland te Ter Neuzen, E. H. WilkiDg te Hulst, R. 0. Wilking te Hulst, A. Wolfert te Hoek. De bevolking der provincie bedraagt 232,515, het aantal hoogst aangeslagenen 155. Het laagste gezamenlijk bedrag van aan- slagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid bedraagt 738,30. Bezoek van den Commissaris der Koningin. A. s. Dinsdag zal de Commissaris der Koningin een bezoek brengen aan degemeeu- ten Zuiddorpe, Overslag, Westdorpe en Sas van Gent. Verklezing Prow. Slaien. Door de Roomsch Katholieke kiesver- eeniging in het district Hulst zyn voor de a.s. verkiezing van vier leden voor de Prov. Staten candidaat gesteld de aftredende leden de heeren J. A. van Rompu, E. B. Dumo- leyn en B. C. Puylaert, en voor de vierde vacature de heer F. van Waesberghe, burge- meester van Hulst. District Middelburg, Voor dit Statendistrict werden door de centrale antirev. kiesvereeniging candidaat gesteld de aftredende leden, de heeren J. H. Blum, W. Melis Pz. en Mr. A. A. de Veer. District Vlissingen. Voor dit district werden van wege de antirev. kiesvereeniging candidaat gesteld de heeren tl. J. E. Gerlach van St. Joosland en G. van de Putte, Veeuiitvoer. De Minister van L., N. en H. heeft aan de vereeniging ,/Het Nederlaudsche Rund- vee Stamboek" vergunniug verleend tot uit- voer van fokstieren, jonger dan achttien maanden en ingeschreven in de registers van net Nederlandsche Rundvee-Stamboek of van het Groainger Rundvee-Stamboek en van melkgevende of drachtige koeien (geen slacbtvee), uit alle provincien, met uitzonde- ring van Friealand waarbij de tandwisseling is afgeloopen en alle tanden een wrijfvlakte vertoonen. Eea ernstige zaak met een blij slot! Dezer dagen werd melding gemaakt van een diefstal van geld en geldswaardige pa- pieren, tot een bedrag van f 60 000, ten nadeele van dfiD heer Van der Groot, land- bouwer te Heerenveen. De lijst der ver- miste effecteir werd gepubliceerd. Genoemde heer was verhuisd en een der vier Belgen, die bij die verhuizing waren werkzaam ge weest werd ais van diefstal verdacht,gear- resteerd. Daar de brandkast waaruit een en ander vermist werd niet geforceerd was, dacht men, dat die met den slentel van den be- stolene was geopend. Wat is nu even wel gebleken, bij een onderzoek door de justitie De gebeele boerderij werd door het parket onderzocht,' maar vooral werd de brandkast aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Ten slotte werd daarbij ontdekt, dat de brandkast oogenschijnlijk ledig, een dubbel plafond had, dat toevalliger wijze gevormd was doordat de bovenste ijzeren plank tijdens de verhuizing, waarbij de kast op haar rug was "gelegd, naar boven was geschoten en beklemd geraakt, waardoor niemand de plank miste en de kast ledig scheen te zyn. De eifecten en geldswaardige papieren hadden op de tweede plank gelegen. Een gelukkige ontdekking zoowel voor den bestolene als voor de daarvan ver- dachten. Niet alletlaagscJie overgang. Men schryft aan de Ned De heer V. E. Vethake, pred. by de Ned. Herv. Kerk te Koedijk en behoorende tot de vryzinnige richting, is voornemens wegens veranderde geloofsovertuiging zijn ambt neer te leggen en in de rechten te gaan studeeren. Ds. Vethake gaat zich n.l. voegen bij de Roomsch-Katholieke Kerk en woont, hoewel nog niet toegelaten tot de communie, reeds geregeld de H. Mis bij. Kermis in het Zuiden. Zoolang de oorlog reeds duurt, was er van kermisJhouden in het in staat van beleg ver- klaarde gebied van Noord-Brabant en Lim- burg geen sprake meer. -Thans echter heeft de commandant van het Veldleger toege staan, dat de kermissen gevierd mogen wor den in de gemeenlen, welke op grooter af- sland dan van vijf kilometers van dd grens zijn gelegen. Meikevers. Men schrijft uit Limburg: Verleden jaar was er bijna geen enkele te vinden en nu weer krioell het van de Mei kevers. Vooral bet jonge eikenhout heeft veel te lijden onder de vraatzncht van de ontelbare bruine gas ten. Van het lage akker- maalshout kan men ze bij handenvol weg- nemen en men moet er zich over verwon- deren, dat in dezen bijzonderen tijd die dui- zenden „<malders" en ,,dominees" noig niet tot een handelsarlikel, hetzij in gedroogden of in gezouten staat, zijn gemaakt. Arlisten die zich van voorraatl wilden voorzien. In de laatst'e weken werden in ons land Wagner-vertooningen gegeven door een gezelschap uit Duitschland. Dezer dagen keerde het gezelschap naar zijn land terug. Ze waren vermoedelijk van meening, dat ze daar allerminst de vleeschpotten van Egypte zouden vinden, en hadden blijkbaar getracht zich van een en ander te voorzien, voor hun voeding in eigen land. Althans, het gezelschap werd te Zevensar aangehouden, en daaromtrent meldt men aan de Tijd Dat tooneelscbermen gelijkeud op uit- geholde boomstammen, voetstukken, trap- ballustraden en dergelijke opgevuld werden met zyden spek, koloniale en grntterswareD, geconserveerde viseh, sigaren enz. enz., wie zou dat vermoeden Een twee meter lange tooneeldraak (oogen schijnlijk van beschilderde lappen gemaakt) had zich danig te goed gedaan aan ja na een kleine operatie van kop tot staart bleek zulks. aan Klappa-margarine. Na ledigiDg scheen het beest merkbaar aan verval van krachten te lijden. Ook hadden de dames en heeren come- dianten na de laatste uitvoering elders vergeten de zakken der costumes te ledigen. Want uit de klater-schitterende kleedingen van vorsten, graven, edelen van lang ver- vlogen eeuwen kwamen groote hoeveelheden bak- en braadolieen. bakvet, spiritualien en andere Iekkernijen te voorschyn. Twc© stuivers voor 13 e«nt. Niet alleen koper, maar ook nikkel wordt, naar van de girens aan de „Tel." gemeld wordt, door de Duitschers gaarne opge- kocht. Aan de grens zijn onze nikkelen sluiverslukjes zeer in trekvoor twee stuks belalen de heeren 13 cent! i i i ,oo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2