ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6375. Dinsdag 9 Mei 1916. 56e Jaargang. 3EMIEHTE1AAD. Aankondiging. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN IllBlIilll ililAFf Teleioon 25. Bit Blafl verschynt MaaMag^, Woensdag^ en VrpagaYond, nitgezonderd op Feestdagen, by lie Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. wegen en yoetpaden met de kunstwerken. BiNNEW'lAND. FEVILLST0K. Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederfand 1.10. Sij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. ^en abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren> Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij cfirecst© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en tliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UU1" op den dag der uitgave. TER COURANT De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Dumlerdatc den 11 Mei 1916, des voor- middags ten 10 bre. Ter Neuzen, den 8 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. ■Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Maandag 15 Mei 1916, vanwege de gemeente eene algemeene op- neming zal worden gehouden van de Zaamslag, 2 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOBs. DE FE1JTER, Voorzitter. J. STOLK Lz Secretaris. Dr. D. Bos. f Zaterdagavond is in den leeftijd van ruim 53 jaar overleden de heer Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer voor het district Gro- ningen, leider van de Yrijzinnig democra- tisehe Samerfraetie. Hi] was reeds gerui- men tijd lijdende. Officieole Engelsche verklaring nopens do kotenleverfng aan Nederland. Reuter seint uit Louden een officieel tele gram van den volgenden inhouid Eenige zeer hatelijke opmerbingen zijn kortelingis verschenen in de Nederlandsche pers met l>etrekking tot het optreden der Britsche regeering, die door de bestaande omstandigheden gedwongen is den toevoer van bunkerkolen aan onzijdige schepen te beperken. De maatregelen, welke zijn genomen, zijn uitsluitend voorgeschreven door de bestaan de noodzakelijkheid welke voortvloeit uit de schaarschte aan kolen en tonnenmaat ten einde kolenvoorraden zooveel mogelijk te behouden, in het bijzonder voor verwij- derde bunkerstations. Daar zuinigbeid bij de besehikking over de Britsche kolen van de hoogste beteeke- nis is, is het zeker niet anders dan billijk, dat die onzijdige industrieen, welke hetmeest voordeel aanbrengen aan de geallieerden den voorrang hebben en dat zuinigheid zal wor den "belracht ten opzichte van die welke den geallieerden minder van dienst zijn en bijgevolg minder aanspraak hebben op Brit sche kolen. Er is slechts een wenk gegeven aan eenige Nederlandsche maatschappijen, die haar in ruil voor het taestaan van een zekere mate van laadruimte koolvoorraden konden wor den verzekerd. Groot-Brittannie is uiterst verlangend zoo veel mogelijk de bijzondere omstandigheden van iedere scheepvaartmaatschappij te over- DOOR H. BERTRAND. Nu ontwaakte ook Berger. De beideschip- breukelingen wenschten elkaar op harte- lijken toon goed en morgen. Hoe gaat het met uw arm, mijnheer Berger? vroeg Hans. Berger glimlachte. Wat zal ik u zeggen? Zooals het gaan kan met een arm, die vier-en-twintig uur geleden gebroken is. Maar laat ik u liever eens goed aankijken; gij ziet er lang niet zoo flink en opgewekt uit als anders. Zou Berger gelijk hebben? Hans voelde zich alleshehalve welzijn geheele lichaam deed hem pijn. Maar was dat nu zoo vreexnd, na de vermoeienissen van de laat ste dagen? Hij zou wel spoedig weer op- knappen. Jongen, ge wordt toch niet ziek? Hans schudde glimlachend het hoofd. Wel neen, mijnheer Berger! Ik heb al- leen maar een zwaar gevbel in mijn armen en beenen; dat zal wel overgaan als ik een bad heb genomen in het heldere water van de lagune. Laten we ©erst ontbijten, stelde Berger voor en lachte spottend. Hij keek nu ook op zijn beurt naar de kleine patiente. Als onze kleine |maar een weinig opknapte! Ik weel heel goed wat haar zou redden: niets anders dan een paar gram chinine. Als ik ze had, zou ik ze u uit alle voorzich- wegen, ten einde een opiossing te bereiken, welke zoowel voor de Nederlandsche maat schappijen als voor Groot-Brittannie bevre- digend is. De onderhandelingen met verschillende scheepvaartmaatschappijen maken vorderin- gen en men verlrouwt, dat Nederland zal begrijpen, clat de Britsche regeering niet wenscht onhillijke voorwaarden te stellen. Natuurlijk moet iedereen inzien, dat Grool-Brittannie het onloochenbaar recht heefl zelf de -Britsche kolenverdeeling te regelen,. zooals het dit noodzakelijk acht. Zoolang er geen beslist tekort was, wer den geenerlei voorwaarden opgelegd in ver- band met de levering van kolen en dit op zichzelf behoorde een voldoende bewijs te zijn voor de egards van de Britsche regee ring voor de onzijdige belangen. Er schijnt volkomen ten onrechte te zijn aangenomen, dat Duitsche kolen, vervoerd als bunkerkolen, zeker zouden worden in beslag genomen als contrabande. Hoewel zulk een inbeslagneming wettig mogelijk zou zijn geweest voor Zr. Ms. regeering onder de Orders in Council van Maart 1915, wordt erkend dat zulk een handeling in zekere mate lets nieuws zou zijn, 'en de Neder landsche scheepvaart- en andere belangen kunnen verzekerd blijven, dal de Britsche jre- geering zeer bereid zal zijn alle omstandig heden te overwegen, in liet bijzonder de moeilijkheden, welke zouden voortvloeien uit het handhaven van haar rechten met belrek- king tot Duitsche bunkerkolen. Aan den anderen kant werd de uitvoer uit Nederland van producten aan de Ge allieerden herhaaldelijk verboden. Laalste- iijk werd h.v. het verlof tot den uitvoer ge- weigerd van 35 ton beelwortelzaad. waar- voor door een Britsche firma geruimen tijd geleden was betaald :en idic lagen opgesLapeld in Nederland. De Nederlanders hebben ook bijna het grootste deel van de landbouwproducten, welke gewoonlijk naar Groot-Brittannie wor den uitgevoerd, naar een andere riehting iver- zonden en toch zijn zij, die het sterkst deze politick hebben gesteund, de eersten om luide kreten te slaken, wanneer Groot-Brit tannie eenige voorwaarde stelt bij het voor- zien van Nederlandsche schepen van haar kolen. In deze mededeeling treft ons, schrijft het „Alg. Hbl.", de kennelijk als verwijt be- doelde zinsnede: „Nederland heeft ook het verreweg groot ste gedeelte van de Landbouwproducten, die gewoorlijk naar Groot-Brittannie werden uit gevoerd, naar een ander kanaal geleid." Deze uiLlating zou, zonder toelichting, Onder het Engelsche volk zeer veel verwar- ring kunnen stichten. Zoo mag bij het lezen vooral niet verzuimd worden te bedenken, dat „Nederland" hier niet vereenzelvigd mag worden met de Nederlandsche Regeering. Wanneer de uitvoer van een arlikel een- .maal vrij is, dan bemoeit de Regeering er zich niet mede. Geschiedt de uitvoer onder bepaalde voorwaarden, dan gelden die voor waarden gelijkelijk voor alien. Dit stand- punt heeft onze Regeering, hoeveel hoofd- brekens de inachtneming daarvan ook som- tijds kostte, steeds zorgvuldig bewaard. Van een 1 e i d i n g in de een of andere ligheid ook geven, mijn jongen. Hans had intusschen voor zichzelf en zijn vriend, die zich tengevolge van zijn gebro ken arm slecht kon redden, een paar ko- kosnoten opengebroken. Nadat zij zich aan de bron hadden gewasschen, zetten zij zich neer om te „on(bijten", zooals Berger zei. Het was slechts een karig, eentonig maal, maar zij waren dankbaar, dat de palmboo- men hun dit verschaften. U zoudt 'mij chinine willen geven? vroeg Hans. Waarom? Waarvoor? Chinine? Ja, chinine. Dat is het eenige wat lielpt tegen koorts, Hoe jammer dan, dat wij geen chi nine hebben voor Ellen. Maak u echter niet ongerust over mij;. ik ben over een paar uur weer volkomen frisch en gezond. Berger antwoordde niets, maar hij bleef den jongen bezprgd aankijken en niet zon- der reden. Hans zag er slecht uit. Later op den morgen lcnapte hij echter geheel dp. Hij nam een bad in de lagune en was opgetogen over de pracht van de koraalriffen. Nadat zij hun zieke beveling zoo goed mogelijk verzorgd hadden, begaven de twee vrienden zich op weg om een treurigen plicht te vervullen. Met een paar stukken van het drijfhout, dat zij gisteren aan land hadden getrok- ken, dolven zij een graf in het koraalzand. Hierin legden zij het versbjfde bjk van den ongelukkigen kapitein, nadat zij, niet zon der tegenzin, alles uit zijn zakken gehaald hadden, wat hun van nut zou kunnen zijn: een mes, een verrekijker, een doosje luci- fers, benevens de scheepspapieren, die hij bij zich droeg. Daarna knielden zij neder en baden voor den doode. Toen. het graf geheel voltooid w'as, be- richting is dan ook nooil sprake geweest. Onze handel voer op het altijd gebruikelijke kompas, dat wijst naar de meest begeerde havende markt, waar de, hoogste prij- zen betaald worden. Als goede business men zullen de Engelschen dat begrijpen. Wat is nu het geval? Terwijl Engeland voor den oorlog duizen- den varkens, millioenen kilo's boter en eieren uit ons land belrok, zijn de prijzen dier artikelen in Centraal Europa, ten gevolge van Engeland's economische blokkade, der- rnate gestegen, dat het kompas een andere riehting aangaf dan tot dusver. Van 1 e i d i n g was en Is daarbij geen sprake. En wanneer we op ontdekking uit- gaan naar de o o r z a a k dier verandering, dan vinden we die niet in Nederland, nocli in Duitschland; doch in Engeland zelf, dat door zijn blokkade de Internatio nale markten van aanzien deed veranderen. Wij beoordeelen noch de rechtmatigheid, noch de doeltreffendbeid dier blokkade. Maar het gaat toch ook weer niet aan Ne derland de begrijpelijke gevolgen daarvan, zooals die zich in den vrijen handel open- baren, te verwijten. De Tubantia. De Amevikaansche gc-zant te Berlijn, Gerard, heeft instructie ontvangen om een onderzoek in te stellen naar de waarheid van het bericht, dat Duitschland het aanbod had gedaan om Nederland een schip te geven in plaats van de Tubantia". Zooals men weet, werd bovenbedoeld be richt, dezer dagen door ons aan het yHbld", outleend. De j,Maasb". veraeemt nu nader, dat van een en ander bij de directie van den Kon. Holl. Lloyd absolnut niets bekend is. Geiijk bekend venoeft de heer Wilmink, een der directeuren van den Lloyd met den kapitein Wijtsma te Berlijn. De andere directeur te Amsterdam verklaarde het vol- gendeDe beer Wilmink is niet voor den Lloyd maar voor de Nederlandsche Regeering te Berlijn en de heer Wijtsma assisteert hem. Van eenige toeschietelijkheid der Duitsche Regeering, om een schip te geven, is ons niets bekend en het mag toch bevreemdend. worden genoemd, dat de directie van den K. EL L. dit, indien het waar was, niet zou weten. John. D. Ruijs. f Over het overlijden van John. D. Ruijs den consul-generaal der Nederlanden te Brussel, schrijftr de correspondent der N. R. Ct. De overledene, die den leeftijd van bijna 81 jaren bereiktp, was geboren te Rotterdam, op 27 Juni 1835. Na omstreeks tien jaren op Java te hebben vertoefd, vestigde hij zich na zijn terugkeer in 1867, te Antwer- pen, waar hij het scheepvaart-agentschap Ruijs Co. stichtte. Uit de zaken terug- getrokken en in Brussel wonende, werd hij daar ter plaatse in 1898 tot consul der Nederlanden benoemd, tot groote tevreden- heid der landgenooten te Brussel. In 1904 werd hem den persoonlijken titel van con sul-generaal verleend, in 1907 het officiers- vestigde Hans aan den palmboom, die aan bet hoiofdeimde stond, een kruis, dat hij vervaardigid had uit hout. Zoolang dezware regens, die in de tropische gewesten voor- komenden grafheuvel niet hadden wegge- spoeld en stormeu het kruis niet hadden weg,gestagen, zou men de laatste rustplaats van den wakkeren kapitein gtaiakkelijk kun nen weervinden. Toen zij vervolgens haastig naar de bron terugkeerden om ilaar Ellen te kijken, be- igon Hans zich werkelijk ziek te gevoelen. Hij wilde het zichzelf nog niet hekennen, hij verborg het ook voor zijn vriend, maar hij vreasde nu zelf ook, dat hij ziek zou worden. Hij was steenkoud, zijn hoofd was zwaar en deed hem pijn. Zeer waarschijn- lijk was hij het slachtoffer geworden van de- zelfde ziekte, waar a an de kleine Ellen lecd. Na een uur scheen de aanval weer af te trekken. Hans gevoelde zich langzamerhand weer beter en meende reeds dat hij er weer bovenop was. Onophoudelijk onderzochten hij en Ber ger den horizon om naar een schip uit te zien, doch tevergfeefs. Hans voelde zich nu weer zoo goed, dat hij zonder buitengewone inspanning in een pahnhoom kon klimmen om een nieuwen voorraad kokosnotcn op te doen en toen Berger, die lang,s het strand slenterde, hem daarna met een .kreet van vreugde riep, was hij er zelf verwenderd over hoe wei nig moeite het hem kostte om hard te loopen, terwijl hij toch een uur te voren een gevoel had gehad, alsof er lood in zijn beenen zat. Berger'had ee.n belangrijke vondst gedaan. Aan zijn voeten lag een schildpad van aan- zienlijken ornvang, idie liij op haar wandeling over het koraalzand betrapt en met een kruis der Oranje- Nassau orde. De Bel- gische regeering erkende zijn verdiensten met de toekenning van de Leopoldsorde, gevolgd door het commandeurskruis in de orde van Leopold II. De heer Ruijs was een degelijk en kun- dig koopman, volkomen op de hoogte van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Belgie, waarvan de adviezen en verslagen van zjjn hand getuigenis afleggen en dan ook in breede kringen op hoogen prijs werden gesteld. In latere jaren maakten zijn hoogen leeftijd en een aangeboren tegenzin zich op den voorgrond te plaatsen, dat de consul-generaal dikwijls ten onrechte den indruk maakte zich wat te veel achteraf ■te houden. Dit was echter volkomen onjuistzijn helder verstand en open be- langstelling bleven hem tot zijn laatste levensdagen bij. De kolonie verliest in hem een warm vaderlander, bij wien nooit vergeefs werd aangeklopt, wanneer het gold steun of me- dewerking voor een Nederlandsch doel te vragen, en bovendien een beminnelijk mensch van groote minzaaftiheid in den omgang^. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche regeering heeft president Wilson haar antwoord doen - tockomen op de Amerikaansche nota van 20 April in zake den duikboo ten,oorlog. Duitschland geeft daarin aldus schrijft het „Alg. Hbl." toe aan de verlanjgens van de Amerikaansche regeering, maaronder een voorwaarde, nl. deze, dat de regeering van de Yereenigda Staten nu met evenveel nadruk van de ge allieerden, en in het bijzonder van Engeland, den beheersclier der zee, zal eischen de na- leving van de beginselen van het volken- recht, die door de wijze waarop Engeland den economischen oorlog tegen Duitschland voert, bij voortduring worden geschonden. Duitschland verwacht van Amerika, dat het in dezen geest bij de geallieerden stappen zal doen en behoudt zich volkomen vrijheid van handelen voor, indien mocht blijken dat deze stappen niet zouden leiden tot het suc- ces, dat de wetten Van menschelijkheid voor- taan door alle oorlogvoerenden zouden wor den geeerbiedigd. Wat Duitschland aan Amerika aanbiedt is dus als het ware een gedeeltelijke wapen- stitstand in den duikboo tenoorlog. De Duitsche duikbooten hebben bevel ontvan gen zich te houden aan de regelen van het voLkenrecht betreffende het aanhouden, on- derzoeken en vernietigen van handelsvaar- luigen. Ook binnen de oorlogszone ter zee zullen geen koopvaarders meer zonder waar- schuwing -in den grond worden geboord, tenzij ze zouden trachten te vluchten of zich verzetten, en er zal gelegenheid worden ge geven aan de opvarenden om zich te redden. Maar Duitschland doet alleen afstand van den „rucksichtslosen" duikboo tenoorlog in afwachting van de resullaten van de Ame rikaansche bemiddeling in zake de opheffing van den uithongeringsoorlog tegen het Duit- behendigen greep op den rug geworpen had, zoodat zij nu geheel weerloos was en zich niet kon voortbewegen. Daar gij evenmin als ik een vegeta- rier zijt, riep hij Hans reeds uit de verte toe, zal u mijn vangst niet onverschillig zijn. Deze schildpad zal ons een lekker liapje verschaffen. Zij to,gen terstond aan denarbeid om het logge dier te slachten. Dat was geen gemakkelijk werk, want het schild, waarin het lichaam opgesloten zat, was zoo hard, dat het weerstand bood aan de slagen, die Hans er met een steen op gaf. Hij.kreeg een allesbdialve plcizierig gevoel bij deze bezigheid; hij Vond het een wreed werk. Berger bracht hean echter aan het verstand, dat hij hierover in de gegeven omstandig heden maar niet diep moest nadenken, want dal zij aan zichzelf verplicht waren, op deze wijze voor hun levensonderhoud te zorgen. Eensklaps stak het dier zijn kop uit het schild en snel sneed Berger dien kordaat van den romp. Nu duurde het niet lang meer of het schild liet los; voor de eerste maal in zijn leven moest Hans zijn mes ter hand nemen om de ingewanden uit een dier te halen, en toen eindelijk het vleesch voor hen lag, keken zij elkaar aan en vroegen el kaar, hoe zij liet zouden toebereiden. Berger wist raad. De een of andere pan om het vleesch te braden, hadden zij niet. Zij maakten daarom een kleinen kuil dicht bij de bron, plaveiden dien met platte stee- nen en vulden hem daarna geheel met dorre bladeren en takken. Nu komen ons de lucifers te pas, die ik met zooveel zorg heb gedroogd, zei Ber ger, en weldra brandden de bladeren en takken lustig op. Hans kreeg een eigen- sche volk, gelijk die thans door de gealli eerden wordt gevoerd. Duitschland blijft daarmede' consequent, want reeds, in de eerste dagen van den duik- bootenooriog verklaarde het,. alleen lot dat wapen zijn toevlucht te nemen als maatregel van weerwraak tegen de volkomen afsluiting van Duitschland en bereid te zijn van zijn zijde den liandelsoorlog ter zee op le geven, indien ook van de andere zijde bereidwil- ligheid liiertoe zou blijken. Die bereidwilligheid bestond echter niet. Integendeel, de afsluiting van Duitschland is steeds nauwer geworden. Telkens kwa- men nieuwe Orders in Council, die de vroe- ger aanvaarde bepalingen van het volken- reoht ter zijde-zetten en die, hoewel uitslui tend bedoeld als oorlogsmaatregelen tegen den Duitschen vijand, toch ook de rechten der neutralen ten zeerste in het gedrang brachten. Tegenovea: die inbreuken op de rechten en belangen den- neutralen, aldus beklaagt zich nu de Duitsche regeering, be- paalden deze zich slechts tot protesten, ook de meest machtige neutrale, de Vereenigde Staten, de eenigte die wellicht voldoenden drnk kon oefenen om de handliaving der volk.enrechtelijke beginselen af te dwingen. En uit de Duitsche nota blijlct nu duidelijk de verbittering over het feit, dat de schen- dingen van - het volkenrecht, waarmede Duitschland dergelij.ke inbreuken van zijn tegen,slanders meende te moeten beanlwoor- den, door de Unie zwaarder worden gere- kend, dan zij het die van Engeland en zijn bondgenooten doet. Welke indruk zal deze Duitsche nota nu in de Amerikaansche regeeringskringen maken? Zal president Wilson zich voldaan verklaren met zijn voorloopig succes en nu gaan pogen gelijk succes te behalen bij de gealLieerden Dit zal nog moeten blijken. Met wat Reuter ons seint over den eersten indruk van ;de nota in de Vereenigde Sta ten, dient men eenige voorzichtigheid in acht te nemen de Engelsche correspon- denten zijn natuurlijk maar al te geneigd naar zich toe te rekenen en de stemming te ongunstig voor Duitschland vootr te stel len. Naar "het ons toescliijnt kan deze nota waarin Dnitschland zij het dan ook voor loopig tegemoet lcomt aan de Amerikaan- (sche eischen, wel aanlciding geven lot hadere besprekingen, maak niet tot een breuk tus schen de Vereenigde Staten en Duitschland. Dit laatste land wenscht, het wordt uit- drukkelijk in de nota verklaard en vele Duitsche bladen hebben dat trouwens be- vesligdzulk een breuk niet, wenscht niet een uitbreiding van dezen gruwelij.ken oor log, die immers tevens ook een verlenging van alle ram pen en al het lijden zou foe- teekenen. Echter wat zal het verdere resultaat zijn? Duitschland bindt in en Amerika uan- vaardt de betoofde tegemoetkomLugen. Prachtig. Maar daarmede is men 'dan toch nog maar tijdelijk geholpen indien de economische oorlog der geallieerden niet eveneens binnen de perken van het volken recht wordt teruggebracht, zooals de Duit sche regeering zegt, indien niet de uithon geringsoorlog tegen Duitschland wordt opge- geven, gelijk zij bedoelt. aardig gevoel, toen hij de grijze rookwol- ken loodrecht naar den liemel zag stijgen. Berger wierp steeds meer brandstof in den kuil en toen hij dacht dat de steenen gloeiend geworden waren, legde hij er het vleesch, dat Hans goed had afgewasschen, in en dekte daarna den kuil met andere heete steenen toe. Na een half uur openden zij den kuil wader en zie, het vleesch was werkelijk gaar. Het bleek echter geen uitgezochte lek- kernij te zijn, Berger trok zelfs een vies ge- zicht en zei: Een Amerikaansche biefstuk is zelfs nog minder taai maar hij at toch zoo goed hij kon en Hans volgde zijn voor- beeld. Lekkerbekken mogen we niet zijn, zei Berger lachend. Alles op zijn tijd, mijn jongen, ge w$et wel, dat dit een van mijn 1 ieveUngsuitdrukkingen is. Spoediger dan zij dachten was het twaalf uur geworden. Zij gebruikten de rest van den dag om den kleinen heuvel, waarop zij hun signaal hadden aangebracht, op te hoogen en daardoor vender in het rend zichlbaar te maken. Vervolgens gingen zij aan het strand zitten eu sprak-en over hun toestand. Berger was vol moed. Mij dunkt, Hans, dat wij het hier wel eenige weken zullen kunnen uithouden. In het ergste geval moeten wij er onze kleet- ren aan opofferen en zoo goed als het gaat daarvan een net vlechten om visch te van- gen, die in de lagune in overvloed te vinden is. Ik zal morgen ook een angel vervaardi- gen en dan moeten wij een zoutpan maken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1