De Oorlog. Laedbouwfjerichten. Laatste Berichten. GEMENGDE BERICHTEN, is dan ook vrij gelatende Zaanstroom, van welk schip de Duitschers beweerden, dat de lading voor rneer .dan de helft nit levensmiddelen bestond, niet. Nu had de Berkelstroom niet meer dan 8 a 10 levensmiddelen met pavticuliere bestemming aan boord, en kapitein Kalis- hoek was aanvankeiijk dan ook zeer gerust over den afloop van de aanhouding. Oe dnikbootcommandanten gaven hem echter te kennen, dat alle schepen, die levensmiddelen naarEnge- land vervoeren, hoe groot of hoe klein die hoeveelheid ook is, vernietigd zulien worden. De kapitein bevestigde, evenals andere leden van de bemanning, die wij sprakeu, zoo b.v. de eersie machinist, de heer Schsl- peroort, dat de Duitsche duikbootcomman- danten zich zeer onheusch gedroegec. Een scherpe tegenstelling daarmede bood de htj- zondere hartelijke ontvangst van.de zijde der Engelschen. Men overlaadde de schipbreukelingen met geschenken en beleefdheden. Een der opvarenden vertelde ons nog, dat de stnurboordboot met den stuurman en vier matrozen aan boord, die langszij van de eene duikboot lag, tusschen de beide duikbooten was verbrijzeld. De boot werd uit bet water opgelicht, maar gelukkig liep het goed af. DE ALGEMEENE TOESTAND. Griekenland en de geallieerden. Er is in de laatste dagen spanning tus schen de Grielcsche regeering en de Enlenle- mogendbeden. Deze laatsten hebben al op verschillende wijze over Grieksch gebied be- schikl en thans willen zij ook over de spoor- wegen beschikken, om de Servische troe- pen, die op Korfoe uitgerust zijn, naar de Albaansclie grens te voeren. De Grielcsche regeering wil daarin niet toestemmen en verlclaart zijn spoorwegen noodig le hebben voor zijn eigen leger en het in Standhouden van de economische toestanden in het land. Volgens liaar kun- nen de Serviers even goed per scheepsge- legenheid naar Albanie worden gebracht. Alle vertoogen van de gezanten der rnb- gendheden en ook die van Servie zelf, heb-. ben de Grieksche regeering niet van rn.ee- ning doen veranderen. Niet onmo^elijk is het, dat hieruit weer nieuwe verwikkelingen voortspruiten. DE ENGELSCHE STRIJDMACHT TE KOEL-EL-AMARA HEEFT GECAPITULEERD. De Engelsche expeditie onder generaal Townshend, kwarn 28 Sept. 1915, opruk- kend langs de Tigris, in de richting van Bagdad, te Koel-el-Amara. Zij hebben eerst nog verdere stellingen veroverd, op de hen den weg versperrende Turken, maar moes- ten 22 Nov., na een bloedig gevechl, weer naar Koel-el-Amara retireeren. Daar wer den zij door de Turken ingesloten. De En gelsche legerafdeelingen, afgezonden oin iien te ontzel'len, zijn er niet in geslaagd hen te bereiken en ten slotte is het leger, volgeils het Engelsch bericht bestaande uit 2970 van alle rangen en wapens en ongeveer 6000 In- dische- en hulptroepen, door gebrek ge- noodzaakt geweest zich over te geven, na de kanonnen te hebben onbruikbaar ge- tnaakt. De Duilsche en Turkscbe berichten mel- den dat het leger 13.330 man sterlc was. De Duilsche bladen bevatten natuurlijk enlhousiaste ontboezemingen over het suc- ces van hun Turksche bond-gen oo-ten en ver- wachten vooral dat deze nederlaag van die Engelsche legerafdeeling, wellce in Turksche ban-den viel, het prestige der Engelschen bij de Mahomedanen zeer zal doen dalen, NOG EEN SUCCES MELDEN DE DUITSCHERS behaal-d te hebben Zuidelijk van de-Naroz- tneren, waar hunne troepen Vrijdag een aan- val deden om de op 26 Ma art teruggewon- nen pun ten verder uit te breiden. Verder dan de door ons voor 20 Maart bezel ge- houden loopgraven, werd en de Russische. stellingen tusschen Stanarocze en het land- goed Stachowoe genomen. 56CK) man, met 56 officieren, waaronder 4 stafofficieren, werden gevangen genomen. De Duitschers (maakten bovendien nog 1 lcanon, 28 machinegeweren en 10 mijnwer- pers buil. De Russen leden daarbij nog bloedige verliezen, die zich bij een in dichte drommen uitgevoerden nachteljjken tegen- aauval nog verh-oogden. De vijand icon geen meter terrein terugwinnen. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Volgens berichten uit Berlijn zou de Duitsche regeering de formule voor de ant- woordnoia aan Amerika hebben gevonden die de belangen van beide landen waar- borgt, zonder aan de nationale waardigheid te kort te doen. In politieke kringen in Berlijn, zoowel als in de Araerikaansche kolonie daar groeit meer en meer de hoop op een oplossing langs minnelijken weg. Gerard, de Amerikaansche gezant is naar het groote hoofdkwartier op weg ter audientie den Keizer. Naar de Informazione uit Milaan meldt, heeft Paus Benedictus door bemiddeling van de Amerikaansche kardinalen en van den aposcolischen gedelegeerde te Washington en eveneens te Berlijn en te Weenen, aan- gedrongen op een vredelievende oplossing van het Duitsch-Amerikaansche conflict. De Paus heeft reeds hierom veel belang bij een goede verstandhouding tusschen de beide mogendheden omdat hij voor de verwezen- lijking van zijn plannen tot herstel van deD vrede op de hulp van de Vereenigde Staten rekent. „DE OVERWINNING IS ZEKER". In het Berliner Tageblatt schrijft majoor Moraht het volgende over den toestand De strijd om Verdun woedt nog steeds. Uit den heftigen weerstand der Franschen blijkt, dat zij er alles op willen zetten om ons te dwingen tot het opgeven van den aanvak Zij hebben achtereenvolgens 38 divisies aan den strijd doen deelnemen en strategische eenheden, die veel geledtn hadden voor een deel aangevuld en op nieuw in- gezet. Deze maatregel was tot nog toe steeds vermeden, hetwelk mogeiijk was door de talrijk beschikbare reserves. Men kan hieruit de gevolgtrekking maken, dat deze thans voor een deel verbruikt zijn. 600.000 man van het Fransche leger hebben tevergeefs getracht ons den aanval te doen opgeven en daartoe tegenaanvallen gedaan, die echter door de standvastigheid der Duitsche troepen geen succes hadden. Wat de Engelsche legerversterking aan- gaat, deze kan geen beslissing brengen, maar alleeu den oorlog verlengen. De organisatie achter het front vereischt zooveel man- schappen, dat Engeland zelfs na uitbreidiug van den dienstplicht niet veel naeer dan 300 000 man zou kunnen inlijven. Zooals vroeger is gezegd, zal Engeland het leger niet op sterkte kunnen houden bij het lijden van groote verliezen op het vasteland en wanneer het in Egypte wordt aangevallen. 5000 Russen zijn na een reis van drie maanden in Marseille aangekomen, hetwelk begrijpelijk maakt, dat Japan niet aan het verzoek van Frankrijk om hulptroepen te zenden, heeft willen voldoen. De Russen doen nog voortdurend aan- vailen op h&t Galicische en Bessarabische front. Een offensief op groote schaal sehijnt echter opgegeven te zijn.' Zoowel in het voorjaar 1915 als in dat van 1916 hebben de Russen door hun herhaalde stormaanvallen hun krachten verspiid, zoo- dat nog slechts een beperkt aantal reserve- troepen over is. Vooral in de lagere aan- voering zal moeilijk kunnen worden voor- zien. Al mogen de Russen in Afmenie langzaam vorderen, tusschen Riga en Czer- nowitz kunnen zij geen beslissende zege meer behalen, zoodat nog steeds het woord van Von Hindenburg geldt//De over- winning is zeker," VREDESGERUCHTEN UIT ENGELAND. Op twee congressen, dezer dagen door groote Engelsche vereenigingen gehouden kwam het verlangen naar vrede om den hoek kijkeu. In Salfovd hield de Britsche socialistische partij haar congres. Tusschen de twee groote groepen, de oorlogspartij en de partg der pacifisten, kwam het tot een heftig geschil over het al of niet toe- laten der pers. Van de 150 aanwezige afgevaardigden verliet een groot aantal onder aanvoering van Byndman de bijeen- komst. De overblyvenden besloten een propaganda-campagne voor den vrede te openjen. De afgescheidenen hebben zich later tot een zelfstandige partij georgani- seerd. De onafhankelijke arbeiderspartij verga- derde te New-Castle. De afgevaardigde Jowett sprak als zijn meening uit, dat de partij, als ze kon, op 't oogenblik zelve, door onderhandelingen een einde aan den oorlog zou maken. De vergadering nam bij acclamatie een besluit aan, waarin aan het dagelijksch bestuur wordt opgedragen een campagne voor het beeindigeu van den oorlog door vredesonderhandelingen op touw te zetten. Het parlementslid SDOwden zei: De laatste redevoeringen van den rijks- kaaselier hebben bewezen, dat thans niets meer tusschen Duitschlaud en Engeland staat, dat het opofferen van nog meer menschenlevens reehtvaardigt. HET RIJKSBAGGEBOUW BESTORMD't 200 BOOD EN? Fransche bladen vernemen via Bazel, dat er op den dag, dat Liebknecht zijn inter pellate in den Daitschen Rijksdag heeft gehouden of liever gezegd heeft willen houden ernstige onlusten in de Duitsche hoofdstad zijn voorgekomep. Een ontzaglijke menigte, voornamelijk uit vrouwen bestaande, gelukte het voor- uit te dringen tot vlak voor het gebouw. De menigte nam een zeer dreigende hou- diDg aan, deed pogingen om het paleis der volksvertegenwoordiging hinnen te dringen en verheelde niet, dat het van plan was het gebouw in brand te steken. Van alle kan ten werd om vrede geschreeuwd. In alle, haast werden om de orde te her- stellen, troepen gerequireerd, welke vuur moesten geven op de menigte, die weigerde uiteen te gaan. De Bazelsche berichtgever der Fransche kranten heeft uit goede bron vernomen, dat meer dan 200 menschen gedood werden en dat er velen werden gewond. Uit vrees voor nieuwe manifestaties werd den volgenden dag op 500 M. afstand van het Rijksdaggebouw een cordon van troepen geplaatst. Ook uit andere Duitsche steden worden door Fransche bladen opstootjes gemeld. TER NEUZEN, 1 Mei 1916. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden iuidt als volgt Hoogste barometeistand 765.0 op de Noordzee. Laagste barometerstand 758.1 Stockholm. Verwachting tot den avond van 2 Mei: zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordelijke, in het Noorden wellicht Noord- westelijke wind, toenemende bewolking, aanvankeiijk nog weinig of geen regen daling van temperatuur in het Zuiden. Vrijdagmiddag werd in het Hotel Centraal door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen in het openbaar aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1917 van de aarde, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Hiervoor werd inge- schreven door de heeren M. Verschelling te Ter Neuzen voor 2350 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen en C. Klaassen Hz. te Zaam- slag ieder voor 2300A. Tholens te Ter Neuzen voor f 2200 J. van Drongelen te Hoek voor 2039. Beboudens nadere goedkeuring van Ged. Staten is dit werk aan den laagsten in- schrijver gegund. Het Muziekgezelsehap z/De Vereenigde Werkiieden" gaf op Woensdag en Vrijdagavond der vorige week haar laatste winterconcert. Zoowel zomer- sch weer ais de drukte der voorafgaaude Paaschdagen, waren voorzeker oorzaak, dat het bezoek op deze concertavonden, die door omstandigheden zoo laat in het seizoen werden gegeven, niet zoo diuk was ais men gewoon is. De opgekomenen behoen ge- noten van de uitvoering van het zoowel op muzikaal- en ais tooneeigebied welgekozen en rijke programma. De muzieknummers werden goed uitgevoerd, evenals een aantal eomische voordrachten, zoo voor dames ais heeren, terwijl ook de opvoering van de veaudeviile //Zonder tamboer en trompetter" algemeen in den smaak viel. Na de uitvoering volgde iederen avond een bal, waarop de aanwezigen zich gezellig amuseerdeu. Yerkiezing Prov. Staten. Naar men ons meldt zijn op de Zater- dag gehouden vergadering van het Cen traal Yrijzmnig Propaganda Comite op Walcheren als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld in het district Vlissingen, waar twee recht- sche leden moeten aftreden, de heeren dr. A. Sjaverman te Vlissingen en J. D. Virulv te Westkapelle, in het district Middelburg, -waar de leden van recnts aan de beurt van aftreding zijn, de heeren mr. J. Adri- aanse, dr. J. C. Boile, jhr. P. J-. Bogaert, mr. J. Smit en mr. G. J. Sprenger, alien te Middelburg. De aangesloten vereenigingen zulien voor zoover noodig in den loop van deze week verguderen, waarna in de op 6 Mei te houden tweede vergadering van het Centraal Comite de definitieve candidaten zulien worden gesteld. Bedartkl voor de welhoudersbenoejnlng. NaarVe vernemen heeft de heer E. Buysse te Sas van Gent bedankt voor de benoeming tot wethouder dier gemeente. Ned. Herv. kerk. Aangenomen het beroep naar Hoofplaat door Ds. P. J. Wauters, emeritus predikant te Schaerbeek (Belgie). Ernstig ongeluk. Vrijdag is te Vlissingen een lljarig meisje, dat in de Aagje Dekenstraat speelde, door een Belgische automobiel aangereden. Het kind kwam onder de auto, die haar over het hoofd reed en kneuzingen toebracht. In de woning van Dr. Merckens binnen- gedragen, bleek, dat het kind reeds over- leden was. Zllverbpas. Het //Stbld." no. 168, bevat een Kon. besluit van den 22" dezer tot vaststelling van den uiterlijkbn vorrn voor de zilver- bons van een gulden, tot bepaling van de hoeveelheid der nit te ge^en zilverbons van dien vorm en tot wijzigiug van art. 2 van het besluit van den 31n Maart 1915 (//Stbld." no. 174.) De bons worden gydrukt op fijn geribt waardepapier van ten naastenbij acht bij twaalf centimeters, waarin verticaie water- lijnen op een onderlingen afstand van 15 millimeter en als watermerk de woorden z/Een gulden". In de witte papierstof wordt een licht blauwe vezel verwerkt. De bons worden voorzien van den stempel der hand- teekening van den Minister van Firancien en van dien der handteekeuing van den agent van het Ministerie van Fitiaucien te Amsterdam. Naar gelang daaraan de behoefte blijkt te bestaas, zulien worden uitgegeven tien millioen zilverbons van een gulden en wij - ziging van art. 2 van het Kon. besluit van 31 Maart 1915) zes millioen zilverbons van twee en een halven gulden. Be gelande Fransche vliegcrs. Uit nadere berichten blijkt, datde Fransche vliegmachine, die de vorige week nabij Souburg landde, niet genopdzaakt was te landen omdat er op geschoten werd, doch wegens gebrek^aan benzine. Het vliegtuig was te Duinkerken opgestegen ter achter- volging van de Zeppelins, die men naar Engeland zag oversteken en volgde een der Zeppelins ook weer op den terugtocht naar de Belgische kust, waar men er mede slaags raakte. De Zeppelin is in het gevecht beschadigd, maar heeft de loods te Gent kunnen bereiken. De Fransche vliegeniers hadden echter in het vuur van den strijd vergeten, dat hun beDzinevoorraad tegen zoo'n iangen tocht niet bestand was en dat ze van Zeebrugge niet meer naar hun basis konden terugkeeren. Ze verkozen d.aarom op Nederlandsch gebied te landen. Zij hebben terstond eene poging beproefd, om te ontsnappen. Zij logeerden in het Hotel Albion te Vlissingen, en wisten, on- danks de bewaking, naar buiten te komen. Zij hadden geweigerd hun eerewoord te geven, zoodat men omtrent hun bedoelingen niet in het onzekere behoefde te verkeeren. •t Js echter voor niets anders dan Fransch sprekende personen niet gemakkeljjk, om van Walcheren af te komen, nu er overal zoo'n nauwkeurig toezicht is, en lang zijn ze niet in vrijheid geweest. Nabij de keer- sluis werden zij aangetroffen en Zaterdag zjjn ze vertrokken naar Urk, HULST. Tot directeur der gasfabriek te Waalwijk is benoemd de heer F. Peeters te Hulst. BOSCHKAPELLE. Maandag was het .50 jaar geleden, dat de echtelieden- Th. Kint en M, Lambert in het huwelijk traden. Van eene feestelijke herdenking kon helaas geen sprake zijn, want hun oudste zoon, wonende te Halsteren, werd vandaag be- graven. Uit KOEWACIIT. Zoudag nam. werd ten huize van A. van Hove alhier de gewoue jaarljjksche verga dering gehouden van de Ceoperatieve Boeren- leenbank alhier. Deze vergadering had een feestelijk aar.zien, wijl daarin herdaeht werd het 12V2jarig bestaan der Bank. De kassier der Bank, de heer A. Geerards, brachf een uitgebreid verslag uit over de werkzaamhedeu der Bank over het afge- loopen 121/2 jarig tijdperk. Daaruit bleek, dat de Bank is opgericht na lezing van den heer H. A. van Dalsum te Hulst, op 20 September 1903 met aanvankeiijk 44 leden, waarvan er tien overleden zijn en twee naar elders vertrokken Gedurende het 121 /2 jarig bestaan zijn in 't geheel 17 leden gestorven. Het bedrag der spaar- gelden 4s gestegen tot ruim f 145.000, dat der voorschotten tot ruim f 81.000. In de resercekas is bijoa 4000. De Bank is dus in dien tijd tot grooter bjoei ge- komen. De rekening en balans wordt goed- gekeurd. De jaarwedde van den kassier wordt verhoogd. Als leden van het Bestuur werden herkozen de heeren E David en E. v. d. Vijver en als lid van den Raad van Toezicht, de heer Aug. de Biieck. STOPPELDIJK. Tot sub-ontvangster der belastingen is benoemd mej. wed. G. Serrarens, die haar overleden echtgenoot in deze betrekking opvolgt, GRAAUW. Naar we vernemen zijn de herbergiers alhier voornemens, zich met een adres tot den raad te weDden om te verzoeken dit jaar de gewone kermis te doen doorgaan. Chili-salpeier. Het Nederlandsch Landbouw-comiti deelt het volgende mede Het stoomschip ,/Lodewijk van Nassau", geladen met 4500 ton Chilisalpeter voor de Nederlandsche regeering, waarnaar door de landbouwers zoo verlangend werd uitgezien,. is in het Engelsche Kanaal gezonken zoodat de kostbare lading geheel verloren is gegaan. Tot onze groote voldoeniDg kunnen wij aan deze treurmare terstond een blijde tijding verbinden, n.l. dat het stoomschip //Maas- dijk", eveneens geladen met Chilisalpeter voor de Nederlandsche regeering, behouden in ons land is aangekomen. De //Maasdijk" heeft 8500 ton Chilisalpeter aan boord. Alle proviucies, die nog niet of niet ten voile 50 °/0 van het bestelde hadden ontvangen, zulien een zoodanig aandeel van de lading krijgen dat iedere hosteller na de verdeeling van deze partij in het bezit zal zijn van 5'i °/0 van het bestelde. Het stoomschip //Maartensdijk" met 7900 ton Chilisalpeter ligt in Engeland en wordt spoedig hier verwacht. Is deze lading aan gekomen, dan zal opnieuw 10 °/0 over alle bestellingen kunnen worden verdeeld, ter wijl tevens kan worden gezorgd voor de be stelde hoeveelheden voor de kleine bediijveD. De stoomschepen //Andijk" en //Riouw", die samen 16.000 tou Chilisalpeter inhouden, hebben Chili reeds verlaten en zijn via het Panama-Kanaal op weg naar NedeiTand wanneer deze schepcn geen tegenslag onder- vinden kunnen zq ongeveer half Mei ons land bereiken. Het laatste schip, dat Chili voor de regee ring zal aanbrengen, kan niet voor half Juji verwacht worden. Voor den oogst van dit jaar kan deze partij dus niet meer worden gebruikt. Geen wittebrood voor hotels. Op een verzoek van een der voornaamste hotels-restaurant te Amsterdam, om de be- schikking te verkrijgen over een dagelijk- sche hoeveelheid wittebrood voor de gasten en bezoekers, die om gezondheidsredenen geen. bruinbrood mogen gebruiken, werd door den imrgemeester afwijzend beschikt. Een bestolen poliiieman. Dezclfde commissaris van politie, te Am sterdam, wien indertijd een jas werd onstolen heeft thans aangifte gedaan dat zpn rijwiel ontvreeind is, toen hij het voor bet post- kantoor in de Van Eeghenstraat onbeheerd had la ten staan. Als krijgsman geschikt!! Eenen tuinman in Eastbourne, die op grond van gewetensbezwaren vrijstelling van dienst had gekregen is zijn certifleaat weer afgenomen, daar hij in een twist een kameraad een tand uit den mond geslagen had, aldus geschiktheid voor de gevehtslinie aan den dag leggende. Een dag zonder brood. De Veendammens zijn Dinsdag broodeloos geweest. De bakkers hadden nog een meelvoor- raad om wittebrood te bakken, de burge- meeister had natuurlijk gedecreteeixl dat dit niet mocht, dat er bruinbrood gebakken moest wordenmaar helaas ontbrak een noodwendige factor ,otna den nieuwen toe^ stand in te toen treden. Er was geen Regeerings-tarwemeel Wie de schuldige van dit kleine ver- zuimpje was, weten we niet, zegt de „Tel.". Voor hem hopen we, dat de Veendammers 't evenmin weten. Want ze hebben qp -dien broodeloozen dag rijst moeten eten Dondelifke val. In de |Jurgen's oliefabrieken fe Zwijndreeht heeft een ongeluk met doo-delijken afloop plaats gehad. De 42jarige arbeider A. van Es, gehuwd en vader van zes kinderen, wo nende te Puttei-shoek, was in het in aan- bouw zijnde liardingsgebouw bezig een ap- paraat op te hijschen. Hij stond daartoe op de tweede verdieping, verloor op een mo ment het everiwicht en stortlc van een boog ie van 15 meter tusschen de balklagen om- laag. Rlijkbaar kwam hij met het hoofd op een scherp voorwerp terecht. De inmiddeh. verschenen geneesheer, Koperenberg, kon slechts den dood constateeren. Het Iijk is vervolgens per brancard naar Pullershoek overgebracht. Van Es heeft reeds ineerma- len op dezelfde fabriek een ongeluk gehad. TOOK BELANGHKBBENDEN. (Zonne- of Amsterd. tijd.) 0 Nieuwe Maan Dinsdag 2 Mei voor- middag 5.49 uur. 2 Mei Zon op 4.29 onder 7,25 uur 3 v 4,27 7,27 4 r 4,25 7,29 n De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang brandeu. Hot regiment grenadiers en lagers muakie heden een marsch. Het marcheerde naar bet Huis ten Rosch, waarvoor het de- fileerde, terwijl H. M. de Ivoningin zich met Prinses Juliana op bet hordes bevond. Vertiooging van den bieraccijus. Naar uil parliculiere kringen wordt ver nomen, is de connnissie van rapporteurs der Tweede' Ivamer over de tot de nieuwe belastingvoorslellen behoorende ontwerpen tot verhoogiug van den bieraecijns en van inVoerrecht op bier, voornemens in de vol gende week een der bierbrouwerijen in het Zuiden ties lands te bezoeken, teneinde zich in verband met baren arbeid op de hoogte te stellen van den toestand van het bedrijf. Bantu Bentinek, de opperstalmeester van H. M. de Koningin, vierde heden zijn 25jarig jubil6 bij de Ko- ninklijke stallen. Hij werd door H. M. de Koningin persoonlijk gelukgewenscbt; Zij scihonk hem Haar portret in lijst. De ju- bilaris werd gebultbgd door het personeel der Koninklijke stallen, die van Het Loo waren daarvoor naar Den Haag overgeko- aicn. Z. K. H'. de Prins, die heden op Het Loo vertoeft, deed reeds gisteren door een be zoek ten huize vail den jubilaris van' zijne belangstelling blijken. GEMEENTERAAB VAN HOEK. Vergadering van Vrijdag 28 April 1916. Voorzitter de beer A. Wolfert, burgemees- ter. Aanwezig alle leden, met uitzouoerlng van den heer Roster. Na lezing en goedkeuring tier notulen van de vorige vergadering geschiedt mededee- ling van ingelconien stukken, o.m. een schrij- vety van mej. W. M. J. Goor, houdende be richt van het overlijden Van haar vader, in leven hoofd der openbare school. Overeenkonistig het voorstel van den voor zitter, die thans nogmaals hulde brengt aan de vendiensten van den overledene, in ver- schillend opzicht der gemeente bewezen, wordt besloten dit schrijven met een brief van rouwbeklag te beanlwoorden. Verderwordt medegedeeld een besluit vail Gedep. Staten, waarbij zij te kennen geven in de gemeeiitebegrooting de uitgaafposten betreffeiule de jaarwedde van den jjurge- meester, en die van den sepretaris te heb- l>en verhoogd, ieder met 150, zulks over- eenkomstig artikel 212 en 205, letter a der gemeentewet, daar de geineenteraad, blijkens bericht van den burgemeester, weigerachtig is gebleken die vastgeslelde verhoogde jaar- wedden in de begrooting uit te trekken. Zij verzoeken lhans den raad, de middelen voor dekking dier verhooging aan le wijzeu. Daar niemand hierover het woord ver- langt, stelt de Voorzitter voor, te bericliten, dat de raad w&nscht, dat hiervoor wordt beschikt-over de onvoorziene uitgaven. Dit voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. De heer Ivaan: Ja, nu helpt het ons toch niet meer! Tot leden van bet stem bureau voor de a.s. stemming voor de Prov. Staten worden 'benoemd de heeren Kaan en Koster, en tot plaatsvervangers de heeren De Feijter en Dekker; tot vierde lid wordt benoemd de heer Jurrij. Overeenkomstig bet voorstel van Rurge- meester en Wethouders, wordt lien een blanco-crediet toegestaan, tot dekking 'der controieljosten op de verstrekkhig van re- geeringsbrood, wnt de Voorzitter raamt op ongeveer 4 's weeks. De heer Dekker zou, in verband met de noodzakelijkheid, dat tlians alleen bruin brood mag gebakken worden, een verzoek van wege alle gemeentebestm'en willen uit- lokken, aan den Minister van Landbouw, om den uitvoer van brood naar Relgie stop te zetten, nu we zelf gebrek krijgen. De Voorzitter meent, dat de Minister wet goede red-en zal hebben, om dien uitvoer toe te staan; er is van. andere zijde reeds op de feiten gewezen, en de Minister zou bet wet niet doen, als het niet noodzakelijk was. De gein-eentebesturen kunnen zoodanig verzoek beler achterwege laten. Naar aanleiding van de gehouden bespre- kingen over de veilighei-d van het verkeei" op den weg bij de eerste kreek, als de tram gaat rijden, heeft de Voorzitter gelnformeerd, en vernomen, dat de tram daar 40 meters van den weg blijft, terwijl deze, zoowel bij bet naderen van het dorp als bij het ver laten daarvan, stil zal rijden. Hij denkt dus niet, dat .er gevaar zal zijn, dat de paarden er van schrikken. De heer Platteeuw vreest, dat dit toch wet zal voorkomen, als er gefloten wordt. Hij zou voorziening ook gewenscht achten. De heer Kaan meent, dat de voordeelig- ste oplossing zou zijn, als den eigenaar ge- vraagd werd, of de gemeente daar een rij boomen langs den dijk mag planten. Daar kan hij toch wel geen bezwaar tegen heb ben. Na eenige besprekingen over de soort der te planten boomen en den afstand waarop ze uit-een moeten staan, wordt overeenkom stig bet voorstel van den beer Kaan be sloten. i De begrooting der Gezondheidscoinmissie voor 1917 wordt goedgekeurd op een eind-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2