ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6371 Zaterdag 29 April 56e Jaargang. DRANKWET. Bekendmaking. SIID1L1JE lisiAFf ABONNEMENT: ADYERTENT1EN BINNENLAND. 6EMENG0E BERICHTEN. Laatste Berichten. Telefoon 25. Dit Blad verschijnt Maanflag^, Woensdag' en VrijdagaYond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. BLAD. De Burgemeester van Ter Neuzen REGEERIN GSEIEREN. FETJILLETON, 5? 1m Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Inclie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij a!Ie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemqal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUf op den dag der uitgave. verzoekt werkoCTgsers wan eSeren in het klein, Maandag, 1 Mei 1916, des namiddags 5 ure, ten Ge- meentehuize waar aidaar inlichtingen worden gegeven, betreffende den verkoop van De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kenniB dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift omverloftot den verkoop van alcoholhondenden, anderen dan sterken drank van EUGENIUS FRANCIES LAU- RET,' schipper te Ter Neuzen, in het voorlokaal van het perceel plaateelijk gemerkt 13 en gelegen aan de De Feijterstraat. Binnen twee weken nadat deze bebendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het veriof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 27 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de ouders, die hunne kinderen op 1 Mei a.s. op de openbare lagere school wenschen toegelaten te zieD, zich daartoe tot en met 29 dezer bp het waarnemend hoofd der school, de heer J. J. van Doeselaar, kunnen aan- melden. Kinderen, die in dit jaar zes jaren oud zyn of worden, worden toegelaten. Hoek, 17 April 1916. Burgemeester en.Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Drie Nederlandsche schepen op mijncn geloopen. Blijkens verschillende berichten van gis- teren zijn het stoomschip Dubhe en het stoomschip Maashaven, benevens de sleep- boot „Noordzee", bij de Galoperboei op mij- nen geloopen. Officieel wordt daaroantrent van wege het Departement van Marine medegedeeld, dat de Nederlandsche scliepen Noordzee, Dubhe en Maashaven op den 26en April des voor- middagis te ongeveer 11 uur vermoedelijk zijn gestooten op mijnen, omstreeks 3 zee- mijlen magn. van de Noord Galoper boei, d.i. dicht in de nabijheid van de plaats, waar op 12 April de Columbia en op 20 April de Lodewdjk van Nassau, beiden van den Kon. West-Indischen Maildienst op mij nen zijn gestooten, nl. ongeveer 3 a 3i/2 zeemijl N.N.W., magn. van dezelfde boei. De sleepbooten Noordzee en Oostzee, van de firma L. Smit Co., te Rotterdam, sleepten het stoomschip Maashaven van Dumber ken naar Rotterdam. Op 2 mijlen afstand voor hen stoomde het stoomschip Dubhe, van de firma Van Nievelt, Gou- driaan te Rotterdam, dat vermoedelijk pp H. BERTRAND. Daar wachtte hun de redding. Hans' hart bonsde. Geef acht, gilde eensklaps de kapitein boven het gedonder van de schuimende gol- ven uit. Op hetzelfde oogenblik echter, dat deze kreet Hans' oor bereikte, werd de sloep op- gen omen door een golf en tegen die rotsen geslingerd. De knaap gevoelde, hoe de bo- dem onder zijn voeten wankelde, daarna stortte hij voorover in de bruisende golven. Nog een kreet van angst en ontzetting bereikte zijn oor, werkluiglijk stak hij zijn hand uit naar een donkere gestalte naast hem, toen verdween hij in de diepte. hen oogenblik was hij zijn bezinning ge heel kwijt. Toen kreeg hij een gevocl, als- of er een ijzeren ring om zijn hoofd kwam. Hij voelde dok, dat hij water binnen kreeg, doch miste zedelijk en lichamelijk de kracht om het te v'erhinderen. Werktuiglijk slechts een mijn s too tie en begon te zinken. De Noordzee g-ob i de fen sleeptros Los om hulp te bieden en zag a editor de Maashaven oj> stoomende, ook dit schip getroffen door een ontploffing in het voorschip. Kort daarna werd de sleepboot Noordzee zelf getroffen, waarna het in weinige minuten zonk. De bemanning, met uitzondering van den twee- clen machinist, J. Warbout, en den stoker, H. Schippers, die beiden verdronken, ko-n zich redden in een sloep en werd door de Oostzee in den afgeloopen nacht aan den Hoek van Holland aangebraeht. De Dubhe en Maashaven bleven drijven- de en kregen assistentie van Engelsche vaar- tuigen. Ook werd nog hulp verleend door het 'Nederlandsehe stoomschip Venus, dat zich in de nabijheid bevond. Periscopen van onderzeebooten of bellenbanen van tor pedo's zijn niet gezien. Het Donderdagnamiddag van Louden den Nieuwen Waterweg binnengekomen stoom schip Guardian rapporteert, het stoomschip Dubhe te zijn voorbijgekomen, koersende naar Harwich, gesleept wordende door 2 sleepbooten en begeleid door twee Engelsche oorlogsschepen Reuter seinl uit Londen, dat volgens een Ltoydsberichf de Dubhe is lieschadigd, maar nog drijvenide is. Reuter seint verder, dat volgens een Lloydsbericht de Maashaven ongeveer 2400 meter van Beach End aan den grondis ge- zet, en dat de vooruitzichten op berging goed zijn. De Maashaven (groot 2609 ton), was in Januari jl., toen het schip met eene lading uit Zuid-Amerika kwam, bij Duinkerken op eene mijn geloopen en gestrand. Het schip werd toen afgebrachl en te Duinkerken bin- nengesleept, waar het voorloopig werd ge- repareerd. Daarop werd het stoomschip door de sleepbooten Noordzee en Oostzee, van Maassluis, uit Duinkerken gesleept, om naar Rotterdam te worden gebracht. Het stoomschip Dubhe was van 'Balti more op weg naar Rotterdam, met regee- ringsgraan. TER NEUZEN, 28 April 1916. C-ooperalieve Boerenlecnbank voor de gemeenten Ter Neuzen, Axel, Iloek en Zaamslag. Jl. Woensdag werd alhier de derde jaar- lijksche algemeene vergadering van boven- genoemde Boerenleenbank getiouden. In zijn openingswoord deelde de directeur, de heer D. J. Dees, o.m. mede, dat het aantal laden, hetwelk in 1913 50 bedroeg, in 1914 sleeg tot 77, thans 96 bedraagt, nl. 39 uit Ter Neuzen, 11 uit Axel, 19 uit Hoek en 27 uit Zaamslag. Dit jaar zijn 2 leden toegetreden en sedert de oprichting heeft de bank 2 leden ver- loren. Het aantal boekjes voor toopende rekening steeg in 1915 tot 106, nl. Ter Neuzen 45, Axel 6, Hoek 24 en Zaamslag 29, benevens 2 uit andere gemeenten. Bij het eind van 1913 waren uitgegeven 20 en aan 't eind van 1914 68 boekjes. Dit jaar is het aantal dier bmkjes met 12 gestegen. Over 1913 beliep de rekening der bank 41.424,261/2, over 1914 j 169.400,66 en over 1915 244.255,431/2, terwijl de balans over die jaren' eindcijfers aangaven resp. van 21.145,271/2, 51.643,971/2 en 119.241,32. Uit deze sprekende cijfers mag worden af- geleid, dat de bank het voile vertrouwen hield hij vast, Ihetgeen hij in zijn rectitorliand had, met het vage bewustzijn, dat het een menischelijk wezen was, dat met hem gered wilde zijn of met hem wilde ond-ergaan. Nu werd hij weer omhooggeheven door een golf. Verwonderlijk genoeg, was hij niet ver afgedreven van de plaats, waar de sloep was omgeslagen. Met het bewustzijn kwam ook de zucht tot het leven terug. Hij was een uitstekend zwemmer. Waarom zou hij niet beproeven at zwemniend de kust te be- reiken? Waarom niet trachten zichzelf en het kind, dat hij nu herkende, te redden? Het kon zijn, dat hij de moeilijkheid van die taak te gering achtte, "dat hij de kracht van de branding te laag schatte. Hoe het zij, hij moest het beproeven. Met krachlige slagen, het kind zoo goed mogelijk omhoog houdend, zwom hij naar de kust. E6n-, tweemaal dreigden de golven hem terug te slingeren toen was het plot- seling alsof de eerst aanrollende golf hem in eeri draaikolk wierp. Met onweerstaanbare kracht draaide het water hem in het rond, sleepte hem naar de diepte mee en stuwde hem daarna weer naar de oppervlakte. Een oogenblik kon hij adem scheppen toen kwam een nieuwe golf, doch deze sleepte hem niet mee naar de open zee, doch droeg hem belioedzaam tot aan de van den boerensl. nd verdient en geni'et en dat zij voor de gemeenten waarin zij werkt in eene behoefte voorziet. Ter vergadering waren 46 leden aanwezig. Na toelichting door den kassier werden de rekening en de .balans over 1915 vastge- steld. Daaruit blijkt: Onlvangen werd: wegens lerugbetaalde voorschotten j 6000, van de Centrale Bank 38.369,131/2, door leden gestorte gelden 139.947,97V2, door niet-leden gestorte getT den f 31.171,85, rente van voorschotten f 325,221/2, rente van gelden in toopende re kening 2783,02. Uitgegeven werd: terugbetaaldie spaargel- den 2384,74i/2, gegeven voorschotten /300, gestort bij de Centrale Bank 96.199,81, betaald aan leden wegens gelden in toopen de rekening 99.786,93, idem aan niet-leden 15.688,60 en wegens rente voor geLden in toopende rekening f 2553. De uitstaande voorschotten bedroegen op 31 Dec. 11. 3300, het tegoed bij de Centrale Bank 71.404,52 dh' bij de leden /37.567,57. De schuld bij de leden bedroeg 86.808,5OV2, bij niet-leden 32.057,68, terwijl de winst bedroeg f 139,741/2, die gevoegd werd bi> de reserve, 235,39 bedragende. De door bet beshmr voorgestelde wijzi- gingen der statuten.' ten doel hebbende af- schaffing van plaalsvervangende bestnurs- leden en uitbreiding van het best uur met 2 leden, werden aangenomen. Eveneens wer den aangenomen x oorgestelde wijzigingen van het huishoudelijk reglement. Ingevolge deze laatste wijzigingen wordt het bedrag dat door 1 persoon of gezin kan worden opge- nomen, verhoogd van 5000 op 15.000. Als zelcerheid wordt steeds geeischt of borg- tocht, of hvpotheek op onroerend goed of onderpand van effecten met voldoende over- waarde De boete wegens schending van gehei- men der bank, wordt verhoogd van 50 op 100. Als bestuurslid werden herbenoemd de heeren D. J. Dees en L. de Feijter met 44 en 42 stemmen, terwijl werden benoemd de heeren K. de Koeijer en G. van Fraaijen- hove, resp. met 44 en 43 stemmen. Als lid van' den Raad van Toezicht werd Met 36 van de 38 stemmen herbenoemd de heer R. J. Scheele. Allen namen de herbenoeming en benoe- ming aan. De afgevaardigde ter algemeene vergade ring van de lokale banken, deed rnedcdec- ling van het plan der Centrale Bank tot uitgifte van deposito-obligaties, rentende ver moedelijk 4 pCt. Na een woord van opwekking om den bloei der bank te helpen bevorderen, sloot de voorzitter de vergadering. ZusHef Irouwde. 'n Groote verlokking voor een ondoordacht milicien om op eigen gezag veriof te nemen. Hoe afgelegen echter Marken, vooral des avond, is, ook daar kunnen eigenwillige soldaten met behulp der telephoon worden achterhaald. De bruiloft was in vollen gang. Vroolijk gingen de beeneb van den vloer, zoodat de omtrek nu en dan daverde van het gehos. Maar opeens kwam de stoornis. Daar was ,de man der wet, die den plichtvergeter kwam herinneren aan zijn verznim. Kort duurde de schrik. Weldra dreunde weer de omgeving van het gehos der vroolijke sebare. Tot laat in den nacht stelde de delin- grens van het kalme binnenwater. Hans voelde onmiddellijk het .verschil. Nu nog een krachtige slag en hij kon met zijn lin- kerhand een wortet beetpakken, die een eind uitstak. Hij bezat nog de macht om zifch op te trekken aan land en om het kind, dat hij nog altijd vasthield, zacht naast zich neer te laten glijden 1toen werd alles nacht voor zijn oogen. De inspanning was te veel voor zijn krachten geweest hij verloor het bewustzijn geheel. Zoo bleef hij eenige minuten liggen. Toen hij zijn oogen weer opsioeg, scheen het hem toe alsof alles, wat hij in het laatste kwartier beleefd had, slechts een verwarde, vreese- lijke droom was; hij zag er tegen op om alles in zijn geheugen terug te roepen. Maar helaas, het was geen droom. Toen hij zich oprichtte, zag hij het zieke meisje naast zich liggen, dat nauwelijks hoorbaar ademhaalde; boven hen breidden zich de bladeren van een breeden kokospalm uit, aan hun voeten lag de spiegelgladde lagune. Hans begreep nu, dat alles werkelijkheid was. Zijn hart stond stil van schrik. Waar was de sloep? Waar waren zijn lotgenooten Waar was Berger, zijn trou- we, beste vriend? Zou hij werkelijk alleen zijn? Zouden dan hij en het zieke schepseltje daarnaast hem, quent zich schadeloos, door zooveel moge lijk te genieten van zijn duur gekochte bruiloftsvreugd. Maar in den vroegen Zondagmorgen ging hij, onder politie ge- leide, naar zijn garnizcen terug. Daar zal hij, in wettige ODvrijheid, de dwaas- heid zgner onwettige vrjjheid een poosje moeten overdenken en betreuren. (,/Hb ld."j Ongesteldheid H. M. de Koningin-Moeder. Wij vememen, dat H. M. de Koningin- Moeder lijdende is aan een aandoening aan de oogen, een ontsteking van het regenboog- vlies. De ongesteldheid, hoewel pijnlijk, lieeft een normaal verloop en de toestand is zeer bevredigend. TWEEDE KAMER. Oiulcrdomswet. De heer Rutgers verklaarde geen aan- leiding te vinden, om het ingetrokken amendement der soeiaal-democraten, beoo- gende den leeftydsgrens op 65 jaar tebe- palen, over te nemen, vooral daar dit toch zou worden verworpen, met behulp van de sociaal-democraten zelf. De heer Van Vuuren zou voor het op- nemen van bedeelden stemmen, ondanks de financieele bezwaren van den Minister van Financien, omdat de wet anders de geheele armenzorg zou denatureeren. De heer Koolen licht een nieuw amende ment toe, .om als eisch voor de uitkeering alleen te stellen, dat men niet kan voorzien in de behoeften van zich en zijn gezin, zonder daarbij te spreken van een geregelde uitkeering. Met 45 tegen 24 stemmen wordt besloten de volgende week ook Woensdag- en Donder- dagavond te vergadering ter behaudeling der molest-verzekering en de oorlogswinst- belastiDg. De verloven. Bericht van het algemeen Hoofd-kwartier. In het Centrum van 26 April 11.. 2e blad, komt een artikel. voor, getiteld ffinhouding der verloven", waarin gezegd wordt dat de reden van de inhouding geheel of gedeel- telijk gelegen zoude zijn, in een strijd tusschen het legerbestuur en de spoorweg- maatschappijen. Teneinde laatstgenoemde te nopen, tot toegeven, ten opzichte van eene regeling, die bezuiniging op 8e te betalen reiskosten van militaire verlofgangers ten doel zou hebben, zou ,de inhouding der militaire verloven als krachtprQff moeten dienen. Deze mededeeling is een verzinsel en geheel onwaar. De inhouding der verloven houdt alleen verband met den politieken toestand. Akto-examen onderwijzeros. Heden is o.m. geslaagd mejuffrouw R. S. Plasschaert te St. Jansteen. SlagscJiip „Russell" op een mijn geloopen. LONDEN. (Officieel). Het slagschip „Rus- sell", het adimiraalschip van vice-admiraal Fremantle, is gisteren in de Middellandsche Zee op een mijn geloopen en gezonkea. De admiraal, een kapitein, 24 officieren en 676 manschappen zijn gered. Ongeveer 124 offi cieren en manschappen verdwenen in de golven. Dnitsche duikbool gezonken. LONDEN. Een Duitsche onderzeeer is gis teren bij de Oostkust in den grond geboord. Een officier en 17 manschappen zijn ge- vangm gen o men. de eenigen zijn, die gered waren? Zouden de anderen alien omgekomen zijn in het woedende element, welks woest gedonder hij hier duidelijk kon hooren? Zouden zij alien medegesleept zijn naar de diepte, en ihij met het kind alleen door een wonder gered zijn? En hij bedekte zijn gelaat met beide han- den, en snikte liartverscheurend; hij kon zich onmogelijk over zijn redding verheu- gen. Nu nog niet, misschien later. Langzamerhand bedaarde hij. Hij kon weer overleggen wat hem1 verder te doen stond, hij beschouwde het als zijn plicht, nu ook verderte zorgen voor het kleine, zwakke schepseltje, dat hij had gered. Hij sprong op. Het eerste wat hij doen moest was water te zoeken voor 't bijna versmachtende ldnd. Het was ook niet ge heel onmogelijk, dat het eiland bewoqnd was en dat hij onder de groene, scliaduw- rijke palmen een hut van de inboorlingen zou vinden. Voor Hans zich echter nog op weg bege- ven had, hoorde hij een stem, die hem tot in zijn binnenste onlroerde. En dat wet van vreugde. Kon het mogelijk zijn? Zou hij het zich ook verbeelden? Neen, hij hoor de duidelijk zijn naam, en het was Berger, die hem riep. lloofdbostuursvergadering van de Zceuwsehe Landbouwrnaatschappij. Heden vergaderde le Middelburg het Hoofdbesluur van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. Medegedeeld werd, dat het der hooi-com- missie is gelukt, den prijs van het opgevor- derde hooi van 44 tot 45 verhoogd te krijgen, en dat zich nog slechts 5 leden heb ben aangesloten bij het bureau voor land- bouwboekhouden. Een afwijzende beschikking is ontvangen op het verzoek aan de Staatsspoorwegmaat- schappij om bij vertraging van den tram uit Hansweert de sneltrein van 1,59 te Vlake hoogstens 10 minuten te laten wachten. Ingekomen was een schrijven van de no- tarissen, waarbij werd te kennen gegeven, dat, met het oog op de tijdsomstandigheden, thans de nieuwe regeling voor den verkoop van grond niet kan worden ingevoerd. Opgemerkt werd, dat juist de prijzen van den grond zeer hoog zijn en bijna alios contant wordt verkocht. Daarom zal er bij de notarissen nogmaals op aangedrongen worden, de nieuwe regeling in te voeren. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Best, werd geen wijziging gebracht in de regeling van de premiekeuringen. Naar aanleiding van een verzoek om het vee uit Noord-Holland nog eenigen lijd in Zeeland te laten vertoeven, werd besloten daarop gunstig te beschikken en het vee zoo noodig bij andere landbouwers te doeu verzorgen. Medegedeeld werd, dat zich bij de Land- bouwmaatschappij sedert de vorige opgaaf 260 nieuwe leden hebben aangemeld. Het Van Oyenfonds bedraagt thans 1816,80. Getracht zal worden dit nog te ver meerderen De rekening der Maatschappij over het afgeloopen jaar werd, met een goed slot van J 433,60i/2, in. handen eener commissie gesteld, die daprorer, evenals over de reke ning der commissie voor het zaai- en poot- goed, in de a.s. algemeene vergadering, die te Goes zal worden gehouden, verslag zal uitbrengen. In verband met die algemeene vergadering werd door de heeren Van Dixhoorn en Vo- gelvanger, vooral met het oog op het uur van aanvang, gevraagd, of geeu pogingen zouden kunnen worden aangewend, dat ook de leden uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tijdig ter vergadering kunnen zijn. Dit zou mogelijk zijn, wanneer er te Vlake gezorgd werd voor een betere aansluiting op den sneltrein. De heer W. Kakebeeke zal deze j zaak met den directe ur-gejer a al van den staatsspoor bespreken. Tot afgevaardigde bij het Landbouwco- mite werd benoemd de beer W. Kakebeeke, en tot zijn plaatsvervanger de heer Jac. Wel- leman. .1 Bij de ohivraag werd er o.m. door dm heer D. J. Dees op gewezen, dat soms met het uilzenden van de biljetten voor belas- tingen voor buitenlandsche eigenaren zeer eigenaardig wordt omgesprongen. Deze wordm gezonden aan de pachters en er was een ontvaUger die zeide, dat de pachter verplicht was, de belasting te betalen. Toen .de pachter den ontvanger vroeg, of deze eerst een poging had aangewend om dm eigenaar te vinden, ontving hij een onheusch antwoord. be heer Mr. Zaaijer, rechtskundig advF 1 seur der Maatschappij, sprak de meening uit. dat de ontvanger een pachter niet kan dwin- j gen de belasting te betalen. Hij zou wel be- slag op het goed kunnen leggen. Overeenkomstig het voorstel van den luvr Hombach, zal de Minister van Financien met deze eigenaardige opvatting van den be- doelden ontvanger worden in kennis gesteld. Hij anlwoordde, riep de naam van zijn vriend, en snelde, zoo vlug zijn voeten hem konden dragen^in de richting, vanwaar liij zijn naam had hooren roepen. Een minuut later lag hij in Berger's armen en tranen van geluk liepen hun beiden over de wan- gen. Het was Berger niet veel anders gegaan clan zijn reismakker. Hij was alleen minder begunstigd door het gelnk, daar hij door de golven met zulk een geweld tegen de rots- achlige kust was geslingerd, dat hij een wond aan zijn hoofd had gekregen, die he- vig bloedde. Buitendien deed zijn linker- arm hem geducht pijn en kon hij zijn vin- ger nauwelijks bewegen. Het scheen wel, dat ziju onderarm gebroken was. Er werden niet veel woorden door hen gewisseld. Zij begrepen dat zij allereerst moesten handelen. Het was niet onwaar- schijnlijk dat de overige schipbreukelingen ook nog gered waren. Zij konden de hoop nog niet geheel en al laten varen. Doch hoe zij ook zochten en riepen, zij kregen geen antwooixi. Zij waren de ernigen, die gered waren, zij en het kleine zwakke schepseltje, dat nu een weesje was. En zouden ook zij misschien slechts gered zijn om een nog erger dood te moeten sterven? (Wordt vervolgd.) COURANT I DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1