AL6EMEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6370. Donderdag 27 April 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. Ter Heusensche Courant De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Bit Blad verschijnt Maandag', Woensdag* en VrijdagaYond, uitgezonderd op Feestdagen, hij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Verkrijgbaarstelling van Wittebrood. Zaterdag 22 April 4916. No. 6369. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. iSi| vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zicb bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon S3. - Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van -advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. JDJJJTE&JDJBl BLAD. TER NEUZENSCHE COURANT. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat zij, voor wie het gebruik van Bruin brood op medische gronden nadeelig wordt geacht, van hem, onder overlegging van een certificaat van een ge- peesheer, vergunning kunnen bekomen het -L... .u„:u i.l'-. ruie-distillate urs en kaarsenf abrikanten, ten einde de voorwaarden te bespreken, waarop Engeland bereid is, vetten en olien door te laten, welke Tieze industrieen noodig liebben. Aanvaard is de vonrwaarde om de uit de afbricage als neven product voortkomende glycerine aaii Engeland af te slaan. Alleen over den prijs kon men het niet eens wor den. Engeland stelt den prijs op ongeveer 50 o/o van den huidigen marktprijs. 1 'Er zullen nog twee vergaderingen met de drte booten en werd te elf nur door een Engelsch schip opgepikt en naar een piaats aan de Oostkust van Engeland gebrachl. Allen zijn nu veilig en wel te Londen. Het schip had ook eenige zakken mail aan boord. De bemanning is verontwaardigd over de behandeling van de Duitschers ondervon- den. opzichte der voorbereiding mogelijk is. President Wilson, die den toestand zeer ernstig inziet, heeft de vorige week niet bui ten op Ihet land, maar te Washington, op het Witle Huis fcLoorgebracht, waar jiij tot laat in den nacht heeft zitten werken. De president weet, dat hij de overgroote meerderheid van het COngres achter zich heeft zoo hij tot actie moclit overgaan en dat het volk hem steunen. zal. De toestand is nog meer gespannen gewor- den, sedert er een bericht bij de regeering mannen uit het lange slop te redden, dat Be- Ihincourt met de stelling van Cumieres ver- bindt. Reeds den 2en April werd Bethin- court bedreigd, toen de Franschen, ten Wes- ten van die piaats, over de beek van Forges, naar den Zuidelijken oever moesten lerug- trekken. Toen wij den oen over de beek kwamen, werd de toestand voor de piaats bedenkelijk. Onze artillerie greep krachti- ger in. De infanterie-aanval kon niet lang op zieh laten wachten. Doordat onze stel- lingen in het Ravenbosch en het bosch van. V VAN DE ENGELSCIIF. KABINETSCRISIS. Het kabinet-Asquith is zoo schrijft de „H. Crt." in meerderheid tegen algemee- nen dienstplicht, die door de militaire auto- riteiten als dringend noodzakelijk voor 'tsuc- cesvol voortzetlen van den oorlog Wordt aan- bevolen. Eeri miriderheid in 't kabinet, de minis ters Lloyd George, Bonar Law en Curzon, zijn voorstanders van algemeenen dienst plicht, terwijl Asquith en Grey tot de hef- tige tegenstanders behooren. De laatstge- noemden zijn overtuigd dat 't zonder dien algemeenen dienstplicht, dien zij als ergen dwang beschouwen in 't vrijheid lievende Engeland, ook wel gaan zal om de noodige rekruten bij een te krijgen. Zij hebben van hun overtuiging een kabinetskwestie ge- maakt. De politieke crisis in Engeland is de ergste, sedert den oorlog voorgekomen. De parlementaire medewerker van de „Daily Chronicle'' stelt de vraag of Lloyd George zal aftreden. Wanneer Asquith volled'ig triomfeert zou zulks niet onmogelijk zijn en daarcn.ee zou een der kranigste, zoo niet de beste, aan den dijk worden gezet... terwille van het vrijheidsprincipe, het al- oude liberale beginsel. VerMaring van Asquith. In het Lagerhuis, dat overvol was, heeft eerste-Minister Asquith gister in piaats van de verwachte varklaring af te leggen over de rekruteeringskwestie verklaard, dat er nog belangrijke geschilpunten in hel kabi net bestaan. Indien deze punten niet wor den geregeld doordat men tot overeenstem- ming komt, zal het resultaat moeten zijn het uiteenspatten van de regeering. Het ka binet is het volkomen eens, dat zulk een gebeurtenis een nationale ramp zou zijn en in de hoop, dat zij zal kunnen worden voor komen door enkele dagen nog van be- spreking, stelde de heer Asquith voor, het Huis te verdagen tot 25 April. De verldaring van Asquith werd met lui- de toejuichingen van de liberalen en van vele unionisten ontvangen. Maar er waren enkele teekenen, dat niet alle unionisten medegingen. Sir Edward Carson, die, naar werd ver- wacht, een motie zou indienen ten gunste van algemeenen dienstplicht, indien As quith niet zou aankondigen dat deze poli- tiek door de regeering werd aanvaard, zei, dat hij de laatste zou zijn om1 te beweren dat er geen tijd moest worden gegeven ten behoeve van de pogingen om tot overeen- stemming te komen ten aanzien van de re- kruteeringskwestie. Hij had niets aan te merken op den door Minister Asquith voor- gestelden gang van zaken. Deze verklaring werd met algemeene goedkeuring door het Huis optvangen, dat daarop spoedig uiteen ging. Natuurlijk heeft Asquith's bedreiging met een nationale ramp groote sensatie gewekt en de toestand wordt in Engeland druk be- sproken. Er was in het Hoogerhuis een korte dis- cussie en de rede van Lansdowne hr.ac.ht eenig licht. Hij wees het vermoeden af dat de vertraging was te wij ten aan besluite- loosheid, maar hij merkle op, dat de mee- ningen der Ministers zoo diepgeworteld zijn, dat ze geen kans zien op het oogenblik een aniddenweg te vinden, waarlangs ze aan den moeilijken toestand kunnen ontkomen. Het uiteenvallen der regeering thans zou beb-eu- renswaardigen invloed hebben, niet alleen in dit land, maar op Engeland's geallieer- den en de kolonien. Gistermididag werd te Londen een verga- dering gehouden van eenige honderden libe ralen. Daar werden moties aangenomen, waarin krachtige aansluiting bij Asquith werd uitgesproken en eveneens werd een' belangrijke vergadering der arbeiderspartij gehouden om de dienstplicht-kwestie te overwegen. In vele kringen is men van mee- ning dat de geschillen in het kabinet niet te verzoenen zijn en dat een breuk in de regeering onvermijdelijk is, maar sommige leden zijn nog optimistisch en meenen dat de zwaarte der gevolgen van een breuk de Ministers, die de verschillende meeningen vertegenwoordigen, er toe zal leiden naar een chmpromis te zoeken. Zullen enkele Ministers aftreden? Minister Lloyd George is van oordeel dat aan de eischen van het legerbestuur onmo gelijk kan worden voldaan, indien er geen dienstplicht voor geliuwden wordt inge- voerd. Dit zou opnieuw 300.000 a 400.000 man onder de wapenen brengen. Maar andere leden van 't kabinet «ijn tegen den uitersten maatregel, omdat deze de eenheid zou verbreken en ook de arbei derspartij van de nationale eenheid zou ver- vreemden. Waimeer er geen algemeene dienstplicht komt, zal vermoedelijk Lloyd George heen- gaan, komt de dienstplicht wel, dan zal Henderson, de vertegenwoordiger der La- bour-partij in 't kabinet, aftreden. Een ministers-ooqiite, bestaande uit As quith en Mc Kenna (liberalen) en Austey Chamberlain en Lansdowne (unionisten) had voor den kabinetsraad van Vrijdag uitge- maakt dat er gden gedwongen dienstplicht voor gehuwden (die zich niet vrijwillig op- gaven) noodig was. Bonar Law, de unionis- tische leider, zal, indien er geen dienstplicht komt, vermoedelijk ook als Minister moeten aftreden, daar de groote meerderheid djer unionisten voor dienstplicht is. Zoo als te verwachten is, gaat de „Daily Mail" hevig te keer tegen Asquith. Zooals steeds, aarzelt Asquith, zegt het blad. De geheele rekruteeringskweslie beschouwt hij uit een vqrkeerd oogpunt. In piaats van, zooals het" belioorde, aan soldaten en zee- lied en te wagen naar hun meening, gaat hij zijn eigen gang en denkt op deze wijze te we ten te komen, hoe wij, Engelschen, tensiolte de Duitschers zullen moeten ver- slaan. Wij worden langzamerhand duizelig van de problemen, zegt het blad; wij heb ben nu een rckruteeringsprobleem, een blokkade-probleein, een vliegluigen-probleem, een munilie-probleem en een scheepvaarl- probleom, en tocli is geen tijd zoo erpstig geweest als de tegenwoordige. Kracht en energie zijn ten jzeersle noodig fen halvemaat- regelen, zooals dit ministerie neemt, voerer. Engeland rechtstreeks ten verderve. WEEK EEN AMERIKA AN SC1IE NOTA AAN IHITSCHLANI). Uit Washington wordt dd. 19 dezer ge- meld: President Wilson heeft de nota aan Duitschland afgezonden. Hij waarschuwt daarin de Duitsche regeering, dat tenzij de tegen het volkenrecht indruischende aanval- len op koopvaardijschepen, die Amerikanen aan boord hebben, ophouden, de diploma- tieke betrekkingen zullen worden afgebroken. In de conferentie van partijleiders uit het Eluis van afgevaardigden en den Senaat, die gehouden werd voor de Congreszitting, ver- klaarde president Wilson, dat de nota feite- lijk een ultimatum is, maar geen termijn stelt, hoewel van Duitschland onverwijld antwoord wordt verlangd. Duitschland zal zijn duikboot-takliek moe ten wijzigen, wil hel met Amerika op goe- den voet blijven. Te Washington is men van meening, dat de nota_ een ultimatum is, waarop dus bij niet aanvaarding door Duitschland het af- breken van de diplomatieke betrekkingen en '1 intreden van den oorlogstoestand_ auto- matisch moet volgen, De Amerikaansche nota werd Dinsdag via Kopenhagen verzonden en men verwachtte dat ze te Berlijn zou aankomen tezelfder tijd dat president Wilson in het Congres den inhoud van de nota zou meedeelen. Wilson heeft zich op 't standpunt ge- steld dat hij niet alleen voor de Vereen. Staten optreedt, maar ook voor alle neu- trale Ianden. Gister heeft de Duitsche gezanl Bernstorff toch nog een onderhoud gehad met Minis ter Lansing. De gezant moet een nieuwe nota hebben aangeboden. Lansing zou ge- antwoord hebben, dat deze te laat kwam, daar de gedragslijn van Amerika is vast- gesteld. President Wilson zei in zijn toespraak tot het Congres, dat hij Duitschland de onlier- roepelijke mededeeling had gedaan, dat die Vereenigde Staten de diplomatieke betrek kingen zullen verbreken als de onwetlige duikbooten-actie voortduurt. De president vcrzochi aan het congres geen enkel besluit, maar deed het alleen mededeeling van de opeenstapeling van fei- ten, welke bewezeai dat de verzekeringen van Duitschland aan de Vereenigde Staten zijn geschonden, dat de duikboqten-cam- pagne, ondanks de meest ernstige protes- ten van de- Vereenigde Staten, met her- nieuwde felheid wordt gevoer.i, in strijd met alle welten van volkenrecht en menschelijk- heid. Ook de getuigenissen inzake de „Sussex" zijn in de nota aan Duitschland lies pro- ken. President Wilson wees op de gelijkheid wat betreft tijd en piaats van den aanval op de „Sussex" en Iden aanval, die, naar Duitsch land toegeeft, in dezelfde buurt door een duikbool werd gedaan. President Wilson is van oordeel, dat de aanwijzingen inzake de „Sussex" overtui- gend zijn. De nota is heel lang en bevat inzake de „Sussex" de mededeeling, dat uit inlicTi tin- gen, die in het bezit zijn van de Amerikaan sche regeering, overtuigend is gebleken, dat de „Sussex" zonder voorafgaande waarschu- wing getorpedeerd is, dat de gebezigde tor pedo van Duitsch fabrikaat was en door een Duitsche onderzeeboot was afgeschoten. De Amerikaansche regeering houdt het er voor, dat dit feit door de rechte ontkenning van Duitsche zijde slechts wordt bevestigd. In de nota wordt nog de opmerking ge- maakt, dat, indien het geval van de „Sus- sex" op zich zeif had gestaan, het moge lijk zou zijn geweest, te hopen dat de offi- cier, die daar Voor aansprakelijk was, nalalig geweest was of zijn orders had overtreden. Maar ongelukkigerwijs staat dit vreese- lijke staallje van duikboot-oorlogvoering niet op zich zelf. De Amerikaansche regeering heeft uit de jongste desbelreffende mededeeling van Duit sche zijde, de overtuiging gekregen, dat de Duitsche regeering den ernst van het geval niet inziet. Indien de Duitsche regeering niet onmiddellijk mededeelt en ook in praktijk brengt dat-het huidige optreden van de duikbooten legen passagiers- en koop vaardijschepen wordt gestaakt, zal aan de Vereen. Staten geen keus worden gelaten, dan de betrekkingen met Duitschland af te breken. In een bijlage, die aan de nota is toe- gevoegd, wordt bekend gemaakt, dat Ame rikaansche marine-officieren in de „Sussex" schroeven en bouten hebben aangetroffen, die overeenkonien met die, welke in Duit sche torpedo's worden aangetroffen, die in het bezit zijn van de Fransche marine-auto- riteiten te Toulon. VAN HI T SLAGVELD. In de „Vossische Zeitung" vertelt Dr. Max Osborn van den strijd om „la Wa- vrille", een begroeide heuvel len Noord- Oosten van Beaumont, ten Zuid-Oosten van het groote Cauresboscli gelegen, een plek, die men op de stafkaarten te vergeefs zal zoeken en waaraan toch voor wie jiaar ken- nen vreeselijke herinneringen verbonden zul len blijven. We zijn op onzen tocht den Zuidelijken rand van het bosch genaierd. Nog spreekt 1 alles van den woesten geweldigen oorlog. j Een Fransch kerkhof duikt op. 't Is als in zoo vele dorpen en kleine steden, kransen van ijzerdraad, porseleinen bloemen inronde doozen. Een marmeren gedcnkzuil trekt de aandacht. „Ici repose mon fils cheri" staat er in gouden letters o.p te lezen; op een ver- 1 weerd kruis ontdek ik de woorden „Sepul- j ture allemande". Waarschijnlijk is wie daar sluimert reeds I in het najaar van 1914 Igevallen toen de loop- graven nog niet gelegd waren. Een eindje vender is een nieuw graf gegraven. Tijd om het klaar te maken was er nog niet. I Vandaar dat slechts een enkele ontkiemen- I de tak in het hoopje aarde werd gestoken. I Een Duitsoh soldaat ontschorste een ge- j deelte van de twijg en schreef met potlood de woorden die mij wonderlijk doen ont- roeren: „Hier ruht in Gott ein tapferer Franzosz". Voortdurend zien we onder de puinhoopen 1 lijken van vijanden. Heel wat menschen- levens zijn hier te loor gegaan. Wij komen langs een uit beton opgetrokken huis dat 3 door de Duitschers bescholen werd. Een granaat heeft de muren doen instorten. Thans zijn onze jongens bezig den boel op te ruimen en daarbij vinden ze niet minder j dan twaalf lijken. Een eindje vender schijnt in een half platgeschoten huis een officier zich ingekwartierd te hebben. Ik wil hem opzoeken, maar hij is niet thuis. Even een kijkje in zijn „huiskamer" genomen. Aan den houten muur boven de ruwe tafel prij- ken de portretten van drie kinderen en hun moeder, daarhoven hangt met potlood ge- schreven de aloude spreuk: „Wees getrouw tot in den dood, zoo zal ik U de kroon des levens schenken". Tot in den dood! We hebben het bosch verlaten. Scherp zijn thans de boomen begrensd. En voor ons ligt een kale heuvel. We loopen verder en dan plotseling genieten we van een schit- terend panorama. Voor ons, een weinig in de diepte, ligt Beaumont, daarachter een donkergroene bergmuur, meer naar het mid den de heuvelenrij van Louvemont met dui- delijk omlijnd het dorp van dien naam. Rechts, meer Westelijk, de „Cote du Poivre" en links de scherpe omtrekken van den Douamnont. De geheele streek ligt ondei* zwaar artillerievuur. Van alle kanten don- dert en huilt het. En midden in het oorverdoovend lawaai hoor ik nu en dan het tak-tak van machine- geweren. 't Klinkt alsof het vlak boven ons is. En inderdaad moeten we het daar zoeken. Duitsche en Fransche vliegers be- vechten elkander lioog in de lucht, zonder dat er van hunne vliegtuigen met liet bloote oog iets te ontdekken is. Rechts en links van den kalen heuvelrug, die zich in Zuid-Oostelijke richting aansluit aan het Cauvre-bosch, zijn twee kleinere bosschen. Het Westelijk gelegen woud is dat van Fay, het Oostelijke heet „La Wa- brood voor een deel der bevolking van Belgie stop te zetten. Door het verbod om wittebrood te mogen bakken, kan van 24 dezer af alleen bruin- brood worden uitgevioerd." De waarde van de „Lodewi,jk van Nassau". Naaj- gemeldt wordt, was voor de „Lode- wijs van Nassau" op Amsterdamsche Beurs- polis eene casco-verzekering tegen molest van 1.000.000 gesloten. De salpeterlading was voor J 400.000 ver- zekerd. Plantenvezels. Bij Kon. besluit is miet ingang van 22 dezer de uitvoer van plantenvezels verboden. De Kroon behoudt zich voor dit verbod tij- delijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Grondstoffen voor de zeepfabrlcage. De N. O. T. heeft vergaderd met de hard en zachtzeepfabrikanten, lijnslagers, glyce- landsche stoombootmaatschappij, was Zon- dagavond afgevaren. De lading bestond uit 536 ton stukgoederen, vooral carton, 1000 zakken cacao en ongeveer 10 ton visch. Ook had het stoomsChip de Engelsche mail aan boord. De Londensche berichtgever van het Hbl. meldt, dat, daar een boot van de Berkel- stroom langen tijd naast de duikboot had gelegen en door het botsen beschadigd was, de gezagvoerder opmerkte, dat het voor de bemanning te erg was om in zulk een boot te worden achtergelalen. De Duitsche com mandant antwoordde toen: „Dat is be- lachelijk. Wij liebben in Duitschland geen vrienden en geen medelijden. Elk schip, dal goederen naar Engeland brengt, zal in den grond worden geboord." Toen versoheen een tweede duikboot en werden aan boord van de Berkelstroom bommen geplaatst, die het .schip vernietigden. De bemanning telde, met inbegrip van den kapitein, 24 koppen. Zij bevond zich in Darnells, de Minister van Marine, heeft voor jederen afzonderlijken staat een com- missie van vijf technische deskmidigen be- noemd. De onmiddellijke taak dezer com- missie is, een industrieele inventaris. op te maken en de regeering verslag uit te bren gen, wat voor de fabricoge van munitie en van andere oorlogsbehoeften van ieders mj- verheidscentrum des lands te verwachten valt. Tegelijkertijd hebben de oorlogswerven be vel gekregen, alle in de havens liggende sdhepen na te zien en alle oorlogssc.hepen geheel gereed te maken voor alle gebeurlijk- heden. Aan het departement van Oorlog wordt met grooten ijver gewerkt en er zijn bevelen gezonden naar alle militaire stations; om- trent den aard van deze bevelen is echter niets bekend geworden. Ofschoon deze voor- z o rgsm a a tr egel en overbodig kunnen blijken, doen de regeerings-deparlenienteu al wat on der de tegenwoordige omstandigheden ten pij, en Otto Wolpert, die bekend iieett te zijn opgetreden als agent van kapitein v. Papen en beschuldigd wordt de bommen te hebben verzonden. De arrestaties waren het gevolg van een onderzoek, in Juni begonnen naar aanlei- ding van een klacht van de Fransche regee ring, dat onontplofte bommen gevonden wa ren in suikerbalen in het stoomschip „Ivir- koswald". Becker erkende, dat de bommen waren vervaardigd aan boord van de „Kaiser Frie- drich der Grosse" en daarna afgeleverd aan v. Ivleist, die ze laadde en distribueerde. De politic verklaart, dat de fondsen wer den Verstrekt door vermogende personen, wier identiteit nog niet is vastgesteld. Een groot aantal bommen is gevonden ten huize en in de fabriek van v. Kleist. DE INNEMING VAN BETHINCOURT. Aan het „Berliner Tageblatt" woi-dt ge- meld over de inneming van Bethincourt. Vergeefs trachtte de vijand zich met al zijn was het springen der op de vliegers afge schoten granaten te zien. Later op den morgen verschenen in het zieht der Walchersche kust een aantal En gelsche torpedo-booten, die op verschillende plaatsen door boeien met vlaggen de grens van onze territoriale 'watcren .aangaven. Onze eigen oorlogsscliepen voeren voortdurend heen en weer binnen de grens. Uit Westkapelle en Domburg waren na den middag een groot [aantal, ,blijkbaar eenige tientallen oorlogsschepen, aan den horizon waarneembaar. Het was eerst te nevelig om ze duidelijk te onderscheiden. Later werd het helderder. Tegen drie uur stoomden ze in de ricn- tingvan de Belgische kust en openden ze het vuur daarop. ■Van uit genoem.de plaatsen was het vuren duidelijk te zien. De booten zelf waren nauwelijks zichtbaar, gehuld als ze spoedig waren in den nevel en in den zwarten rook uit de schoorsteenen. Maar telkens zag nien,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 9