De krijgs'bs&rij'm. GEMENG0E BERICHTEN. TER NEUZEN, 19 April 1916. RECHTSZAKEH. Arrondissements-Kechtb. Middelburg. over zee niet zoo gevaarlijk, maar de Ser- viers zelf willen niet over zee worden ver- voerd en dirifigen aan op vervoer langs den landweg. Yolgens dezen berichlgever zou het ges-chil slechts ontstaan zijn, door dezen eiseh van de Servische regeering, die daar- door een voorwendsel heeft gevonden, of' rrieent gevonden te hebben, om hel opnieuw te velde sturen van het nog lang niet wcder in goeden staat verkeerende Servische leger te voorkomen, of uit te stellen. De Serviers zeggen, dat zij naar Ivorfoe werden vervoerd, om daar tot na het einde van den oo-rlog uit te rusten. Een ander bericht meldt, dat er e\e.n op- lossing wordt gezocht in dezen geest, dai de Servische troepen per schip naar Santi- Quaranta zullen worden vervoerd, en dan van daar over Koritza naar Macedonie zul len moeten marcheeren, terwijl slechts de ongewapende gezondheids- en geniekorgsen over Patras en Larkssa naar Saloniki zullen worden gebracht. "De besiissing der Grieksche regeering om niet toe te laten dat de spoorweg van Patras naar Larissa voor troepenvervoer zal wor den gebruikt, schijnt intusschen wel vast te staan. Hoewel het afstaan van die spoor- wegen op zich zelf niet zoo veel te beteeke- nen heeft, meent men in Athene, dat wari- neer eenmaal die spoorweglijn in 'nan leu der Entente is, het juist zal gaan, als met de bezetting van Saloniki en met de spoor weglijn van Saloniki naar de Grieksch-Ser- vische grens, dat Griekenland er nicts meer over zal hebben te zeggen. En juist die spoorwegen vormen de voornaamste ver- bindingen van Griekenland en kunnen, naar de mecning der regeering, niet worden af- gestaan. Vandaar het geschil, dat steeds scherper vormen aanneemt, en dat aanleiding geeft tot de mepsl ernstige geruchlen. Wij welen, dat er een heel klein beetje waarheid in die geruchten is, en dat het beste zal zijn, om maar af te wachten wat bet resultant van de b(_'sprekingen zal wezen. Gistenen heeft jde gezanl Elliot een oaderhoud gehad met Mi nister Skoeloedis, docli over de beteekenis van dit gesprek en over de gevolgen ervan is niets officieels bekend geworden. Terwijf op het Westelijk front de strijd, in afwachling van de dingen die komen zullen, zich bepaalt tot artilleriebeschieting, en op het Oostelijk front weinig van betee kenis voorvalt, hebben de Russische berich- ten qmireitt den strijd in den Kaukasus melding geniaakt van. een belangrijke Rus sische overwinning. In bet kustgebicd van de Zwarte Zee oprukkend, naderen de Rus sische troepen steeds-meer Trebizonde. Na de bezetting van Surmene hebben de Rus sische legers den vijand nu reeds verdreven uit het dorp Arsene-Kelessi, dat op 18 wersten ten oosten van Trebizonde gelegen is. Tegelijkertijd rukken de legers in Arme- nie krachtig vooruit. De Russische legers, die Erzeroem bezet badden, zijn in weste- lijke richting opgerukt, en ondanks den ki-achtigen wederstand der Turken, zijn zij er in geslaagd, na een zesdaagsch gevecht, de Turken tot den terugtocht te noodzaken. Het doel der Turken was, om door een plotselingen aanval op den rechtervleugel der Russische troepen, die langs de Zwarte Zee oprukten, de Russen te noodzaken troe pen uit het centrum, voor Erzeroem, naar het Zwarte Zee-front over te brengen; de Turken hadden bun hoofdleger ten westen van Erzeroem bijeen glehouden, en zouden dan pogen daar door (te breken, wan- neer de Russische kraclit naar het Zwarte Zee-front was verplaatst. De Russen liepen echter niet in deze val. Gfbootvonst Niece laas verdreef de Turken in een zesdaagschen 'strijd uit hunne stellingen ten westen van Erzeroem en rukte tevens ook langs de Zwarte Zee vooruit, zoodat de geheele Turk sche linie werd achteruit gedreven. HET LEVEN TE GENT. OP DE VRIJDAGMARKT. PLECHTIGE CCttlMUMEDAG. EEN INVAL IN PARNASSUS. Aan de „Tef." wordt uit Gent gesehre- ven: Eindelijk kunnen we u eenige mededee- lingen doen over den toes land te Gent. De strenge beperking van het verkeer maakte' in de -larftste weken op de Gentenaars den indruk, alsof ze op een eiland woonden. 't Voornaamste nieuws uit Oost-Vlaan- derens hoof Jstad is wel armoede, zwarte armoede, zegl men hier in de volkswijken. En eenige cijfers met wat coinmentaar 1110- geu het u bewijzen, daL Gent '11 stad van ellende wordt. 't Broodrantsoen is gewijzigd. Men vcr- leent nu twee brooden van 1 kg. elk per persoon en per week. Een brood kost 44 eentiemen. Het is onsmakelijk en voor velen slechl verteerbaar. Uit Nederland worden dagelijks 2000 brooden aangevoerd. Welnu, van 'smorgensl 5 uur tot s namid- dags 2 staan veel menschen geduldig te wachten, om toch maar zoo'n brood te kunnen bemachtigen. Vleesch of vet is te verkrijgen, maar- sleehts 150 gram per persoon en per week. Men meet een van beide kiezen. Vleesch en vet samen zijn niet te koop. De boter stdat aan 7 frs. per kg., is dus een weelde- artikei en daarbij zeer schaarsch. Vroe- ger bakte men spek uit, om op 't brood le smeren. Nu bedient men zich van vet, of en velen moeten het doen eet men 't brood droog. De stad verkoopt aardap- pelen. Iedere persoon krijgt er 3 kg. per week aan 15 eentiemen per kg. Melk wordt schaarsch, is zeer met water aangelengd en kost dan nog 30 eentiemen per liter. Gent is al drie weken zonder boonen of rijst. Ook witte suiker ontbreekt bijna ge- heel en de bruirfe kost 2,60 frs. per kg. Voor een gerookten haring vraagt men 44 tot 54 eentiemen en voor een pekelharing 34 eentiemen. Ook andere huishoudelijke artikelen zijn duur. Men wasch veel met zeeppoeder, dat 2 frs. per pakje kost (vroeger 10 a 12 cent per pakje). Bruine zeep kost 6 frs. en Marseille-zeep 4,50 frs. per kg.; Sunlight- zeep is gestegen tot 5 frs. per doos. Petroleum kost zoogenaamd 5 frs. per liter, maar is niet meer te krijgen. Ook carbied ontbreekt. 't Heeft lang voor ver- liohting gediend. Wie volstrekt licht noo- dig heeft en geen gasaanleg bezit, koopt een kaarsje van 28 eentiemen, dat nog geen 20 minuten brandt. In veel arbeidershuizen legt men 't deksel van de kaehel wat ter zijde en 't sehijnsel van 't vuur is dan het kunstlicht. De meesten gaan vroeg naar bed. Kolen staan nog op billijkeu prijs: 2 frs. voor 50 kg. Kleedij kost ook al veel geld. Sioffen, die voor den oorlog" 2,75 frs. per meter kostten, gaan nu loit 9 frs. „En de sajetoch, ik wilde kousen breien, om den lijd te dooden", vertelde me een vlij- tige huisvrouw, ,,en nog had ik geen kous voltooid, of er was al voor 3,50 frs. sajet aan besteed." Te Gent, de groote fabrieksstad, in vre- destijd 't Belgische Manchester, werken juist geteld nog twee fabrieken, La Gantoise en de Lys, ieder 3 uren daags. Dat '1 aantal on- dersteuuden van week tot week stijgt, be- grijpt men. En veel eertijds gezeten bur gers, schamen zich niet, met de bedeelden om brood en soep te gaan. De NederLanders worden flink door nun cojisulaat ondersteund. Toch zijn er al velen over de grens vertrokken en men schat bun aantal te Gent op een vijfhonderd. Hoe de nood ook stijgt, altijd vond het hewonderenswaardige volk nog de midde- len om pakjes levensmiddelen naar de krijgsgevangenen in Duitschland te sturen. Vroeger beschreef ik meermalen, lioe bij alle gelegenheden voor dat doel werd ge- collecteerd en zelfs in de kerken omhalin- gen voor onze gevangenen werden gedaan. Maar de Duitsche overheiid verbiedt, met enkele uitzonderingen, het sturen van le vensmiddelen naar 011 ze' j.o>ngens in de Duit sche kampen. Een bekentenis dus,*dat onze economische toestand niet is als zij, die mel een soort orderwoord over de grens gaan, hem afschilderen, 't orderwoord: „In Bel- gie is alles goed.; er is niets le korl. Maar de Duitsche soldaten klagen ook over schaarschte. En hoe 't in Duitschland inoet gesteld zijn, vermoedt men uit brie- ven van Duitsche vrouwen, die aan liaar man, soklaal in Vlaanderen, smeeken. toch levensmiddelen uit „Belgien" te sturen. Maar waarvan die sturen? Van de karige soldij, die voor het sluiten der leening dan nog verminderd werd met een gedwongen aandeel in de „KriegsanIeibe"? Velc, zeer vele burgers betalen geen huishuur meer, andere nog de helft, weinige nog de voile huur. De verdiensten zijn gering, tenzij voor hen, die in 't Arsenaal le Gentbrugge voor de Duitschers werken, maar daarom ook met den nek aangezien worden. Want, zonder overdrijving mag ik 't ge- tuigen, de nationale fierheid, 't optimisme en de anoed der bevolking blijven iets won- derbaars. Men heeft de vasie overtuiging, natuurlijk op niets stelligs gebaseerd, dat dezen zorner de oorlog ten einde loopt, wel niet met een besiissing op 't oorlogsterrein, maar toch met de bevrijding van Belgie. De Duitschers geven nog geregeld hun mi- litaire concerten op den Router, maar ter eere van Gent zij 't gezegd, zijn de bclang- stellenden klein in aanlal. Vroeger Iiet de houding van velen bij de concerten te wen- schen over. Ja, de moed blijft levendig. E11 als men de Gentenaars ziet op de Vrijdagmarkl, 't forum en de verzamelplaats, daar, waar Jacob van Artevelde zoo fier naar 't bel- fort wijst, naar 't symbool van de vrijheid der vaderen, als men bedenkt, dat de ou*Ae tijcl, toen Artevelde den honger stillen moest, weer heden geworden is, voelt men bewon- dering voor Artevelde's stede en krijgt men de overtuiging, dat Gent volhouden zal tot 't uiterste. En 't volk is fier: het verbergt zijn el lende, 't wil ze den Duitschers niet toonen. Op Zondag 9 April was hel plechtige Com- munie voor de kinderen. De kleinen kwa- men op dezen, hunnen hoogdag, netjes voor den dag en aan de kerken was het druk van rijtuigen. Maar 't feestmaal was bij de meesten schaarsch docli dat ziet de Duit- scher niet, dat is de beproeving, die men in de binnenkamer draagit. Och, in vele ge- zinnen was de Communiedag er een van gebed voor vader, die bij 't feest van zijn kind afwezig was! Tal van kinderen wer den door de zorgen der kerk in een net kleedje gestoken en ook rijkere inwoners boden hulp. Er is ook een soort van meisjes, die den ernst van de lijden niet hegrijpen. Zoo was het op den 2e.n April zeer druk in Par nassus, de groote danszaal van de Violet- straat. Plots vielen Duitsche soldaten bin- nen en voerden alle danseressen naar 't ge- slicht Lopsberg (dat van gevallen vrouwen), waar de aangehoudenen den nachl moesten doorbrengen. 'sMorgens werden alien vrij- gielaten en de sclirik voor een „verpleegde van Lousberg'' door le gaan, zit er nu zoo diep in, dat meisjes en jonge vrouwen ci nema's en danszalen ontvluchlen. De laatste Vrijdag van Maart was er voor Gent een roerige. Toen de Nederlanders in Nederland verschrikt de builelins lazen over een ernstigen toestand, stonden de Gente naars ook voor plakkatan aan de hoeken der straten uitgehangen, maar ze wisten meer dan de Hollanders zelf. Terwijl dezen zich nog afvroegen vanwaar 't zoogenaam- de gevaar dreigde, lazen de Gentenaars, dat de Engelschen in Zeeland waren gel and. Nu nog te meer - die wonderlijke over- eenstemming. Ja, 't uitgebreider nieuws in Belgie, zien de Gentenaars in dat alles een manoeuvre der Duitschers. 't Bericht wekte toch onrust. Vooreersl gunt nfen Holland van harte- zijn vrede; dan was men bekommerd om veel familie- leden, vluchtelingen en gelnterneerde sol daten, over de Noordergrens verblijvend. Uit de bewegingen der Duitschers word! men niet meer wijs. Troepen naar 't front en troepen van 't front en evenzoo gaal het met artillerie en ander oorlogsmateriaal. Op sommige dagen hoort men even buiten de stad het luid kanongebulder, dan is het weer langen tijd slit. Maar meestal zijn de ka- zernen goed bezel en zit ook 't nieuw Se- minarie op de Bisdomkaai, het pas voor den oorlog voltooid, zoo ruim en schoon gebouw, vol militairen. Eveneens van veel voorname, verlaten huizen maken de tijde- lijkfe hazen zich meester. En 't oorlogsnieuws leest men op de of- ficieele bulletins of in de kranten-die ook zeer achteruit gaan en onder den duren tijd lijden. „Vooruit" is opgeslagen van 6,5 cent tot 10 cent per week. Velen nemen het dit blad kwalijk, dat het in dezen oor- logslijd zoo heftig voor zijn politiek heeft gewerkt, 't zelfde vei-wij t h-eft trouwens ook 't Genlenaartje dat zijn ouden prijs liand- haaft, maar och arme, weinig grooter is dan een velletje briefpapiei-. Verdwijnen ze, 't volk zal ze niet zeer missen. De moed blijft hoogdat is 't voor naamste, dat is een lichtpunt in dezen don- keren tijd. EEN ZESDAAGSCH GEVECHT. Een telegram uil Petrograd bevat net ver- haal van het groote succes, door de Russen behaald in het hevig gevecht aan -het Kau- kasus-front, dat 011 langs heeft plaats gehad. Het telegram zegt: De uiterst krachtige pogingen, gedaan door de Turksche troepen om een verderen opmarsch naar het Westen van de Russische centrale legers, die voor- bij Erzeroem opereerden, te verhinderen, bereiklen hun hoogste punt in een liard- nekkig zesdaagsch geveclil, weiks beteekenis door de korte mededeelingen in de officieele berichten slechts sober werd aangeduid. De Turken betoonden zich niet alleen vastbe- sloten om weerstand te bieden langs het gelieele front van. de kust der Zwarte Zee tot Bitlis, maar begonnen ook een offen- sieven veldtocht met hel klaarblijkelijke doel Erzeroem te heroveren. Het plan der Turken was door een plot selingen druk op den rechtervleugel der Russen de verwijdering van Russische troe pen van het centrum naar de Zwarte Zee te veroorzaken, waarbij zij erop rekenden, dat het Russische centrum daardoor zou ver- zwakken. De Turken wierpen hun hoofd- maclit tegen de Russische troepen ten, Wes ten van Erzeroem: in de lioop door te bre ken en de kusIgroep der Russisclie troepen te noodzaken terug le trekken uit vTees, dat zij oansingeld zou worden en afgesne- dien van haar verbindingen. De Russen konden echter met succes hel hoofd bieden aan een reeks aanvallen der Turken en deze "weken na een zesdaagsch ge vecht, het hevigste sinds den val van Erze roem achteruit, waarop de Russen 11a een groot aantal Turksche troepen, die, ver- trouwende op hun sucoes, zich te ver bin- nen de Russische linies hadden gewaagd, ge- vangen te hebben genomen, hunnenop marsch hervatten. De strijd langs het ge heele front wordt nog met de grootsle kracht voortgezet. EEN FRANSCH AANVALSPLAN Volgens berichten van oorlogscoirespon- denten hebben reeds in Januari, zoo meldt het Wolff-bureau, Franpche vliegers procla- maties geworpen hi Lotharingen, waarin de bevolking wordt aangemaand- de dorpen To verlaten, daar een groot Fransch offensief tegen Metz zou worden ondernomen. Uit mededeelingen van Fransche gevangenen blijkt ook, dat een aanval tegen Metz was voorgenomen, en dat 15 April als tijdstip daarvoor was aangewezen. Het verloop van den strijd deed echter dit plan mislukken. In plaats van den aan val te oiidernenien, moest het Fransche le ger zich bepalen tot de verdediging van Verdun, waar, ondanks de ongehoorde of fers en de met het onmetelijke materia al en met groote mo.ei tc .tusschen de vlakte van Woevre en de Mans aangelegde werken, de Duitschers voortdurend vooruit gaan. Aan de H. Crt. ontleeuen wij de volgende telegrannnen over de krijgsbedrijven der laalste dagen. DUITSCIl COMMUNIQUE OVER DEN TOESTAND. BERLIJN, 18 April. (Wolff.) Officieel. Groot hoofdkwartier. Westelijk oorlogsterrein. Onze artillerie nam Engelsche stellingen in de slreek van St. Eloi krachtig onder vuur. Een zwakke handgranaten-aanval te gen den door 011s liezetten trechter werd 's naclits gemakkelijk afgeslagen. Aan beide zijden van het la Bassee-ka- naal en nooril-oostelijk van Loos ontwikkel- den zich van tijd tot tijd levendige liand- granaten-gevechten. In de streek van Neu- ville en l)ij Beuvraignes lieten wij met suc ces verscheidene mijnen springeii. In het slrijdgebied aan beide zijden van de Maas speelden zich zeer hevige artillerie- gevechten af. Rechts van de rivier onlruk- len de Neder-Saksische troepen den Fran- schen bij een bestorming de stellingen aan de steengroevt' 700 metei-s ten zuiden van de boerderij Haudromont en op den lioogte- rug ten noord-westen van de boerderij Thiaumont. Er zijn 42 officieren, onder wie 3 staf- officieren, 1646 man aan ongewonde gevan genen, 50 man aan gewonde gevangenen in onze handen gevallen. Hun namen zullen in de „Gazette des Ardennes" gepubliceerd worden, evenals de namen van alle in dezen oorlog gevangen genomen Franschen, ook de sederl in de gevechten in hel Maasgebied sedert 21 Fc- bruari gevangen genomen 711 officieren en 38.155 man. De aanleiding tot.deze opmerking is de halfambtelijke Fransche poging om onze op- gaven in twijfel le trekken. De a a n vals p 0 g i ngen der vijanden bij en in het Caillette-bosch \verden reeds in de voorbereiciing of den aanvnng door ons vuur verijdel([. Tegen onze stellingen in de Woevre-vlak- te, alsmede op de heuvels ten Zuid-Oosten van Verdun tot in :le streek van St. Mihiel, was de Fransche artillerie buitengewoon he vig werkzaam. Oostelijk oorlogsterrein. In het bruggehoofd van Dunaburg mis- lukten hedenmorgen vroeg voor onze stel lingen ten Zuiden van Karboenofka, Russi sche aanvallen, die op een klein front be gonnen waren. De Russen leden groote ver- liezen. FRANSCH MIDDAG-COMMUNIQUE. PARIJS, 18 April. (Havas.) Aan den linker Maasoever bombardement der eerste Fransche linie, tusschen Mort Homme en Cumieres. Aan den rechteroever was de nachl be- trekkelijk kalm. Het wordt bevrestigd, dat- de aanval der Duitschers op de Fransche stellingen tusschen de Maas en de streek van Douaumont, uitermate hevig was. Uit latere berichten blijkt, dat deze aan val uitgevoerd werd door troepen, behoo- rende tot 5 verschillende divisies. Ten Oosten van de vooruitspringende stel- ling van Chauffour slaagden de Duitschers er in door te dringen in een Fransche loop- gi-aaf der eerste linie, van waar uit zij door een tegenaanval gedeeltelijk weer verdreven werden. In Woevre artilleric-duels. In den sector Moulainville, Zuidelijk van Ban de Sapt, werd een Duitsche verken- ningstroep, die de Fransche loopgraven bij Hermantere, ten Noorden van St. Die poog- de te naderen, met handgrnnaten terugge- dreven. In den nacht van 17 dezer wierpen Duit sche vliegtuigen 7 bommen, waarbij brand- bommcu, op Belfort. Er waren 3 dooden en 6 gewonden. Materieele schade onbe- langrijk. ITALIAANSCII COMMUNIQUE. ROME, 18 April. (Reuter.) Krachtige ar- lillerie-actie van Judicarie tot het Sugana- dal en van af den boven-Degano tot den boven-Boet. In het Sugana-dal deed dc vij and een aanval op de stelling van de Lar- ganza-beek tot aan den Mont Collo. Hij werd in een tegenaanval afgeslagen en liet ongeveer 60 gevangenen in onze handen ach- ter, Vaaronder 2 officieren. Aan de Isonzo en op het Karst-plateau eenige artillerie-activiteit. Onze artillerie trof herhaaldelijk de batterijen van den vijand, die waren opgesteld in de grolten bij Zago- mella. ITALIAANSCII-OOSTENRIJKSCHE GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 18 April. (Wolff.) Officieel: In tie knststreek liebben de Italianen gisteren hier en daar [groote (bedrijvigheid onlwikkeld. Twee vijandelijke vliegers hebben bommen op Triest geworpen, 2 burgers gedood en 5 gewond. Onze vliegers hebl>en hen tot Grado vervolgd, waar zij een Italiaansche torpedo- boot met "bommen hebben getroffen. Op den, Zuidelijken sector der hoogvlakte van Doberdo en bij het bruggehooifd van Gorz zijn geschutgevecliten gelever'd. Bij Zagora hebben onze troepen vanoch- tend een vijandelijken aanval afgeslagen; de vijand heeft zware verliezen geleden. Het bruggehoofd vran Tolmein is vannacht door den vijand fel beschoten. Op het Karinlhische en het Tiroolsche front artilLerievuur van afwisselende stork te. Het hevigsl waren de geschutgcvcchten hij den Col di Lana, waar het vijandelijke vuur gisteravond tot roffelvuur aangroeide. Na middernacht hebben de Italianen daar een algemeenen aanval gedaan, die is afgeslagen. Later is het den vijand gelukt onze stelling op den Westelijken top op verscheidenb plaatsen op te blazen en de gehepi verniel- ide stelling binnen te dringen. lie strijd duurt nog voort. In het Suganadal, iwaar |de Italianen in den laalsten tijd onze voorposten door herhaal- de aanvallen lastig vielen, is de vijand door een tegenaanval uit zijn voorste stellingen verdreven. Hij heeft daarbij 11 officieren, 600 ongewonde gevangenen en 4 machine- geweren in onze handen gelaten. DE FRANSCHE LEZING OVER DEN STRIJD BIJ VERDUN. PARIJS, 18 April. (Havas.) Nadat le Duitschers zes dagen rust hadden genomen, konden zij hun tegenslagen voor Verdun niet langer op zich laten zilten, omdat an- ders zou blijken, dat hun offensief is ge- eindigd. Daarom hebben Maandag twee Duitsche divisies, 11a een zeer hevig bom bardement, een aanval gedaan tusschen de Maas en het dorp Douaumont. Het afslui- timgsvuur dreef de golven van den aanval terug, behalve in een kleinen uitlooper ten Zuiden van het bosch van Chauffour, waar de vijand kon doordringen. De vijand leed: -vreeselijke veriiezen. De Duitsche staf schijnt dus tot zijn aan- vankelijke doel Le zijn leruggekeend; maar de sclioksgewijze actie kon den Duitschers natuurlijk geen taktische voardeelen bren gen. Niettegenstaande hun uitputting zijn zij moreel verplicht om de operaties voort te zetten en te verbergen dat zij tot onbewege- lijkheid zijn gebracht en om niet te moeten bekennen dat het offensief mislukl is. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 760.8 Haparanda. Laagste barometerstand 739.9 Helder. Verwachting tot den avond van 20 April meest matige Zuidelijke tot Westeiijke wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijulijk eenige regen, iets zaehter. Opziehter Rijk ,wa5erslaat. Bij Kon. besluit van 12 dezer is, met in- gang van 16 October, het aan den opziehter van den Rijkswaterstaal C. de Kiewit ver- leende buitenlandsch verlof, op zijn verzoek, tot uiterlijk 1 Maart 1919, verlengd. De militaire verloven en tie aanstaatide feesldagen. De „Asser Crt." schrijft: Rlijkens schrijven van den Opperbevel- hebber van Land- en Zeemaclit ziet de Re geering zich na rijp beraad genoopt, in het belang van 's Lands veiligheid de schorsing van de periodieke verloven' voorloopig, dus ook gedurende de a.s. feesklagen, te hand- haven. Foldervergaderingen. Maandag vergaderde in het hotel „Het Bonte Ilert" te Hulst de commissie voor regeling tot vaststelling der daturas der algemeene jaarlijksche vergadering der ver schillende Polders en Walerschappen. Opgeroepen waren 23 aan deze commissie aangesloten polders, waarvan 1 absent en wel Beoostenblij Benoorden. Voor dit jaar zijn in deze commissie de algemeene vergaderingen der aangesloten polders vastgesteld als volgt: Canisvliet 16 Mei, Absdale 17 Mei, Melo en Willem Hendrik 18 Mei, Stoppeldijk 20 Mei, Westdorpepolders 23 Mei, Koningin Em ma 24 Mei, Catharina 25 Mei, Alslein 27 Mei, Vereenigde polders van Ossenisse 30 Mei, Groot- en Nieuw-Kieldrecht 3 Juni, Groot en Klein Ferdinand us 6 Juni, Beoos tenblij 7 Juni, Lamzwaarde 8 Juni, Oude Graauw en Langendam 13 Juni, Kruispol- der 15 Juni, Clinge 20 Juni. St Jansteen 21 Juni, Ser-Paulus 24 Juni, Havik en Hul- sternieuwland 27 Juni, Wildelanden 30 Juni, Oud Beoostenblij Bezuiden 4 Juli. Tot deze commissie trad nog toe Oud Beoostenblij Bezuiden, terwijl de wensch uit- gesproken werd om de slechts twee nog niet aangesloten polders, nogmaals tot toe- treding le verzoeken. Ook was men het algemeen eens de door de aanwezige dijkgraven vastgeslelde dalums aan te houden. Waar blijft hij? Een der voornaamste ingezetenen van Sluis werd j.,1. Woensdag uitgenoodigd, in Brugge te komen voor een bespreking met de Duitsche autoriteiten omtrent de brood- regeling, daar er iets niet in orde zou wezen. Hij werd daartoe mel een auto aan de grens afgehaald. Maandag was hij nog niet terug- gekeerd. (N. It. Crt.) Z A A M S I,, A G. Door het achteruit loopen geraakte Maan dag 11. een span paarden, bespannen voor een wagen, van den landibouwier C. de Puttej" alhier, bij lagen waterstand in de haven aan den Kleinen Huissenspolder. Met veel krachlsinspanning gelukte het wagen en die- ren uit de ongeveer 1 M. dikke modderlaag, waarin zij gezakt waren, op het droge te brengen, terwijl het luig der paarden veel werd beschadigd en de landbouwer ook ongeveer f 70 had te betalen voor de ver- leende hulp en stukgetrokken trossen van schepen, die voor het reddingswerk gebruikt werden. A X E L. Doorvmevr. de wed. J. M. van den Berge is aan de Ned. Herv. kerk alhier gelegateerd 2500, vrij van successierechten. De reehtbank heeft in hare zitting van 18 April 1916, de volgende vounissen uitgesproken J. B., oud 20 j., dienstbode te Koewacht, is wegens mishandeling, veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. v. d. E., oud 23 j., landbouwer, ver- blijvende te Hontenisse, is wegens alsvoren, veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. P. V., oud 27 j., voerman ta Groede, is wegens alsvoren, veroordeeld tot 1 week gevang. M. E. S., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal, veroordeeld tot 1 week gevang. A. S., oud 15 j., en C. J. M., oud 15 j., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens alsvoren, veroordeeld ieder tot 10 boete of 2 weken tuchtschool. A. D., oud 19 j., raosselvisscher, en P. J. I., oud 21 j., schipperskuecht, beiden te Graauw, zijn wegens vernieling, veroordeeld ieder tot 1 week gevang. E. L. v. D oud 29 j., veldarbeider te St. Jansteen, gedetineerd, is wegens poging tot doodslag, veroordeeld tot 1 jaar gevang, A. F., oud 24 j., veldarbeider, en F. 0. C., oud 26 j., veldarbeidster, beiden te Zuid- dorpe, beklaagd van dierenmishandeling, zijn vrijgesproken. Verdacht van verdulsterlng. Bij bevelschrift der Arrond.-Reehtbank te Middelburg is rechtsingang verleend mel last tot instructie tegen A. J. L., 31 jaar, schij>- per te Ter Neuzen, beklaagd van verduis- tering. Pogingen to! verbodon ultvoer. De .reehtbank te Middelburg had Dinsdag weder 30 zaken betreffende verboden uit- voer le behandelen. Van de 35 gedagvaarde beklaagden waren er slechts 7 opgekomen, er waren ditmaal totaal geen getuigen gedLag- vaard. In de eerste zaak was beklaagde ze- kere D.uit Sas van Gent, die in verzet was gekomen van een vonnis, waarbij hij wegens poging tot uitvoer van 30 K.G. zach- te zeep was veroordeeld tot 14 dagen ge- vangenisstraf. Op een avond betrapten de verbalisanlen een drietal mannen, die bus- sen zeep naar de grens brachten, maar die het op een loopen zetten; bekl. was ook bij hen in de buurt, liet zich voorover vallen, naar het bleek op twee bussen zeep. Bekl. onlkende iets, met de anderen te maken le hebben gehad, hij ging naar de grens om een vrouw over de grens te helpen naar Nederland, dit met medewerking van een Duitschen schildwacht. De officier vroeg bekrachtiging van liet verstekvonnis en wees erop, dat de zeep niet uitgevoerd wordt opdat de Duitschers zich schoon zojuden wasschen, maar omdat zeep gebruikt wordt in de munitiefabrieken. De verdediger, Mr. Groot, meende, dat er geen bewijzen zijn, dat bekl. bij de andere mannen behoorde en vroeg vrijspraak, of anders, met het oog op de geringe hoeveel- heid, een geldboete. Vervolgens werden een viertal zaken be- handeld met 5 beklaagden, alien uit Eede, en alien beklaagd van poging tot uitvoer van zachte zeep, tegen vier van hen werd 14 dagen, en tegen de vijfde, een vrouw, 3 dagen gevangenisstraf geeischt. Ten slotle werd nog ,f 20 of 20 dagen gevorderd tegen een schipper uil Dordrecht, die te veel petroleum aan boord had, torn hij te Hansweerl werd uitgeklaard. Een nieuwe true! Te Delft is een nieuwe true toegepast om een rijwielhandelaar een fiefs afhandig "te maken. Zaterdaginididag nL komt een onbekend als beer gekleed persoon in een hotel, be- stelt een kamer en begmt direct aan zijn correspondentie. Nog niet lang daarmee bezig zijnde vlndt inijnhecr hel nog vroeg genoeg om een toertje te doen op een rij- wiel. Hij vraagt den kellner een adres, waar hij zoo'n vehikel kan huren, en kort daarop wordt op telefonisch verzoek van- wege een rijwielhandelaar een bijna nieuw karretje aan het hotel bezorgd. De logeer- gast vertrok met de fiets, maar moet nog van het toertje terugkomen. 't Li.gt voor de hand, dat het rijwiel verduisterd is. Een postwissel-vervalscher. Ten po-stkantore te Zallhommel werd ont- dekt, dat onder de uitbetaalde postbewijzen er een voorkwam, waarvan het bedrag van een gulden tot tien was vervalscht, welk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2