ALGEMEEN NtEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6367. Dinsdag 18 April 1916. 56° Jaargang. """"binnenlano. I De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTlEN Telefoon 25. Dit Blafi verschtjnt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Verstrekken Regeeringsbrood. Per 3 maanden binnen de stad Franco per post voor Nederland /1.10. Bi|'vooruitbetaling: voor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij eSir,e<cte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulll" op den dag der uitgave. tfi Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat opnieuw, wegens handelingen in strijd met .de Ministerieele bepalingen tot het ver strekken. van Goedkoop brood, aan bakker A. DE WITTE ran 15 tot en met 30 April 1916, geen meet tot het bakken van z.g. Regeeringsbrood zal worden verstrekt. Ter Neuzen, 10 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secietaris. Hofbericht. Naar vernomen wordt, hebben H. Mj. de Koningin en Z. K. H. de Prins het voor- nemen, evenals verleden jaar, geen receptie of feestelijkheden te doen plaats hebben op den verjaardag van den Prins. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdagavond heeft Minister Lely zijne plannen blootge- legd, in verband met de aanhangige ouder domswet. Het belangrijkste in d-eze is wel schrijft'de „H. Crt." wat doet Minis ter Lely met de invaiiditeitswct-Talma? Don derdagavond heeft hij bet gezegd en het was een verrassihg voor velen. De Minister dan stelt zich in deze zaak op een geheel ander standpunt als de afgetreden heer Treub. De heer Lely immers gevoelt zich verplichl, de invaliditeitswet nit te voeren. Men zal zeggen: „en bet mvoeringsuilslel dan, dat hij heeft voorgesteld Zelcer maar die invoering moet ook worden uit- gesteld en wel vanwege de voorbereidings- maatregelen, die 2i/2 oif 3 jaar in beslag zul- len nemen. Tot deze maatregelen zelf echter gevoelt Minister Lely zich verplichl. Hij zegt: de wet was er, toen ik aan 't Rewind kwam en dus heb ik ze uit te voeren, on- verschillig of ze mij sympathiek is of niet. Hoe staat het in dit verband met de v onderhavige ouderdomswet? De Minister wenscht, dat deze tot stand koine, geheel afgescheideh van de invaliditeitswet. Want, zegt hij, deze ouderdonfswet dient alleen om een einde te maken aan een voor dui- zenden grievend onbillijken toestand. Vol- gens de reeds bestaande ouderdomswet krij- gen alleen de loonarbeiders 2 gulden per week en zij, die met hen gelijk te stelten zijn, omdat zij ook 70 jaar zijn en ook geen cent hebben en ook in de misere zitten, zijn van deze staatsuitkeering verstoken. Dit dient allereerst te worden verholpen. Wfj moeten, liet de Minister er als pTakticus op vol gen, dat doen, waartoe de omstandighe- den ons noodzaken. In het boven omschre- ven Licht - beschouwd, is het wetsontwerp slechts een product van die omstandighe- den. Het zou niets baten, indien ik u bier al mijn eigen politieke idealen op dit punt uiteen ging zetten en mijn voorliefde voor een premievrij Staatspensioen op 65jarigen leeftijd verdedigen. Dit ware vruchteloos, want aan een verwerkelijking van mijn eigen theorieen valt niet te denlten. Onder een vorig kabinet is „a" gezegd (die „a" zijn de loonarbeiders); ik kan niets anders doen als „b" zeggen (die „b" zijn alle behoefti- gen). Derde vraag. Hoe wordt de overgang van ibvaliditeitswet in ouderdomswet? Als een invalide, die uitkeering ontvangt, 70 jaar wordt, ontvangt hij ook staatspensioen en zou bij dus een dubbele uitkeering krijgen. Dit is, nu niet de bedoeling. Tot dusverre liet men den regel gelden, dat de in valid i- teitsuitkeering gaandeweg zou afloopen, tot- dat ze op 70jarigen leeftijd van den betrok- kene 2 gulden zou bedragen, het bedrag alzoo van het staatspensioen. Minister Lely vindt voor zulk een invaliden oude die 2 gulden te weinig. Hij redeneert nu zoo: alle 70jarigen, valide of invalide, hebben koste- loos recht op 2 gulden staatspensioen. Daar- nevens behooren de invaliden een uitkeering volgens de- Talma-wet te ontvangen. Ik zal bun deze uitkeering geven,. dochver minderd. Hoeveel verminderd De zaak is erg ingewikkeld, maar de Minister zal er met zijn adviseiirs nog eens over praten 1 en^oestert wel hoop op de verkrijging van een goede oplossing. In elk geval znllen (le invalide 70jarigen iets rrteer dan 2 gulden in de week krijgen. Belangrijk was in dit verband 's Ministers mededeeling, dat de in- validiteits-p r e m i e voor deze menschen ook zal worden vermin d e r d. Onder het uit- keeringsbedrag, dat zij op 70jarigen leeftijd ontvangen, is immers 2 gulden staatspen sioen begrepen. Welnu dit staatspen sioen is p r e m i e v r ij en dus zal voor deze 2 gulden geen premie behoeven te worden betaald. Vergadering van' Vrijdag 14. April, geopend te 11 uur 1Q. Regeling van werkzaamSieden. De voorzitter deelt volgens het verslag der „H. Crt." mede, dat het eindverslag in zake de oorlogswinstenbelasting is uit- gebraoht en dat het zijn voornemen is, de Kam er weer bij een te roepen tegen Woens- dag 26 April, ter behandeling van de aan de orde zijnde wet&ontwerpen. Tevens zal men, als de Kamer het goedkeurt, 2 avond- vergaderingen in die week houden ter af- doening van ettelijke urgente ontwerpen, als Indisfebe leening, molesl-risico, builengewooir oorlogskrediet, aanstelling van extra-kommie- zpn tegen de smokkelarij, en duurtetoeslag. De beide laatstgenoemde wetsontwerpen zul len het eersle worden bebandeld. De avond- vergaderingen zullen dan op Woensdag en Vrijdag worden gehouden. De heer De Savomin Lohman: Wij wor den als scbooljongens bedreigd met lange zittingen. De linkerzijde heeft slechts in te lossen de aan de kiezers gedane beloften. Haar leden kunnen rustig naar huis gaan en aan de Regeering in de Kamer de verwe- ienlijking liarer voorspiegelingen overlatcn. Met de rechterzijdife is dit niet bet geval. Zij heeft in deze dingen haar mdening te laten hooren. Die lange zittingen dienen niet voor ont werpen in 's lands belang, maar ter afdoe- nmg van de ouderdomsrente, welk ontwerp de linkerzijde wil gebruiken als munitie voor; de S t a ten v.e rklezin genSpreker zal niet meer in de Kamer verschijnen en ook niet op de lijst teekenen, zoolang er voorstellen als deze gedaan worden. Ik zal koinen alleen als ik wat aan de Kamer te zeggen heb. De heer buys: Anarchist! De heer Lohman: Wij hebben hier gister gezeten van 's morgerts 11 tot 's avonds 11 uur! Dev beer Schaper: Hebt u niet gegeten? Er gaan een paar uren af! De heer Lohman: Dit is geen manier.om de minderheid te behandeien! De voorzitter: Ik erken, dat er veel van de Kamer wordt gevergd, maar dat is de schuld der buitengewone omstandigheden, die de Regeering noodzaken tot indiening van verschillende extra ontwerpen. Het landsbelang wordt niet, gelijk de beer Lohman beweert, opgeofferd aan het partij- belang. Ik als voorzitter zou me schamen om me tot een werktuig te maken van bet partijbelang! De heer Lohman stelt voor, eerst de door den voorzitter genoemde urgente wetsont werpen te behandeien, daarna de ouder domsrente te vervolgen en geen avondverga- deringen te houden, tenzij in buitengewone gevallen. De heer Bos sluit zich bij de meening des voorzitters aan. Eerst de Ouderdoms wet afhandelen, is geen zaak van partijpoli- tiek, maar uitvoering van het Regeeringspro- grarn. De heer Rutgers komt onder luid gelioon van links aan 't woord en betoogt de ur- gentie van het wetsontwerp tot aanleg van een spoorweg van Gouda naar Alfen. (Ge- lach bij links.) Het voorstel van den voorzitter wordt aan- 'genomen met 50 tegen 25 stemmen. Over bet voorstel-Lohman belioeft nu geen stemming plaats le vinden. Ouderdomsrente. De behandeling der ouderdomsrente wordt voortgezet. Rede van den heer De Geer. De heer De Geer stemt den tijdelijk voor zitter van den ministerraad toe, dat de zaak van verzekering geen politiek principe be- treft. Spreker is er voor, niet omdat hij tot de rechterzijde behoort, maar alleen omdat een studie van het vraagstuk hem in die richting heeft gevoerd. Spreker geeft om drieerlei redenen de voorkeur aan invalidi- leitsverzekering boven ouderdomsrente. Ver zekering heeft een hooge ethische waarde, omdat de premie uit het loon wordt gevon- den. bet tweede voordeel is, dat verzeke ring differentieering van bet pensioen ten gevolge heeft, terwijl armenzorg egaliseerend werkt, en het derde, dat alleen verzekering de kwestie van de leeftijdsgrens op juiste wijze beslist. Ten Opzichte van de door de Eerste Iva- met- aan1 te nemen houding valt op te mer- ken, dat ook een liberale Eerste Kamer dit wetsontwerp zeer wel zou kunnen ver- werpcn, omdat bet berust op een waab van den dag. Er wordt gerepliceerd door den heer Aalberse, die het voorstel der Regeering praktisch en principieel onaannemelijk acbt en Volgens wien een brug zou zijn gevonden als de aanvulling der bestaande verzekering werd gevormd door vrijwillige verzekering met bijdragen van den Staat in bet over- gangstijdperk tot hetzelfde bedrag als voor art. 369 is uitgegeven. Er wordt gerepliceerd door de heeren De Muralt en Teemstra. De Laatste kant zich tegen invoering der Talma-wetten. In 1913 heeft bij deelgenomen aan de verkiezings- campagne en daarbij heeft hij zich ver- klaard voor premievrij Staatspensioen en voor belangrijke verbetering der Talma-wet ten. Hiermede stelde hij zich op bet stand punt der concentratie, die tegen de kostbare 'administratie dier wetten was. Wij will en niet de Radenwet, niet deze ziekteverzeke- ring en ook niet de invaliditeitsverzekering, zooals ze daar ligt. De rechterzijde wil de Ouderdomswet, die links wel wenscht, niet in het Staatsblad zien. Wel wil zij zoo spoedig mogelijk de Talma-wetten invoeren, die links niet wenscht. Toch is er wel een verzoening mogelijk. Links wil een verplichte ziekte- en invaliditeitsverzekering en daarnaast een ouderdomszorg, gelijk nu voorgesteld. In plaats van de raden wenscht links een an- dere organisatie. In dit verband verdient aandacht het feit, dat rechts ook niet zoo heel tevreden over de Talma-wetten is. Met bet treffen van voorbereidingsmaat- regelen voor de Talma-wetten verricht de Regeering monnikeinyerk. Het volgendje Ka binet moet zich al.vorens dp wetten in ,te voeren, eerst er in werken en de zaak dor arbeidersverzekering ft weer voor jaren van de baan. Onderzoek der door Treub voor- gestelde veranderingPn in de afdeelingen, loopt op niets uit, \4aht de rechterzijde is toch tegen die veranderingen. Daarom is de eenige weg de instelling eener bevredigibgs- commissie, evenals die van het onderwijs. Spreker verklaart zich, llamens zijn partij- genooten, Tot een comfiromis bereid. Kamerveirklezing district Weert. Vrijdag zijn candidaal gesteld voor de Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van Jhr. vMr. V. E. L. de Sliiers, de heeren W. F. W. Kolkman, burgemeester van Weert,- Mr. Dr. H. A. G. van Groenendaa! le Zwolle, A. P. H. I\. J. Kellenaars te Leiden en G. J. H. Peters, bur gemeester van Bergen''(L.). Ouderdonisreiite. Van liet door den hper De Savornin Loh man voorgesLckle amendenient op art. t is een gevvijzigde tekst verschenen, volgens welken word! vdorgestekl het eerste lid van dat artikel te lezen als volgt: Ieder die aamiemelijk maakt dat hij: a. behofeftig is en b. niet na liet bereiken van den leeftijd van 65 jaar of, heeft hij bij het in werking treden van dat artikel den leeftijd van 70 jaar reeds oversclireden, niet in de vijf jaren aan'dat in werking treden onmid- dellijk voorafgaande, onderstand heeft ge- noten van een gemqente of van een instel ling van weldadigheid, voorkomende op de lijst, in art. 3 der Armenwet bedoekl: heeft, indien hij den leeftijd van 70 jaren bereikt of oversclireden heeft, recht op een ouderdomsrente, voor zoover hij niet op grond van art. 2, 3 of 54 of krachtens art. 11 dezer wet is uitgesloten. Art. 192 der Grmwlwel. (Onderwijs). I aged ieii'd is een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot ver- andering van art. 192 der Grondwet. Voorgesteld wordt te bepalen, dat art. 192 voornoemd wordt gelezen als volgt: 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behou- dens het toezicht der ,overheid, en hovendien, zou zoovei- hpt algemeen vormend zoowel lager als middelhaar onderwijs betreft, be- houdens het onderzoek naar de bekwaam- heid en de zedelijkheid van den onder wij zer; het een en, ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwijs wordt, met eer- biediging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. 4. Overal in het Rijk woixlt van overheids- wege de gelegenheid gegeven tot het ontvan gen van voldoend algemeen vormend lager onderwijs. 5. De eischen van deugdelijkheid, aan het geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stellen, wordt bij de wet geregeld, met inachtneming, voor zoover het bijzonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting. 6. Het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat a an de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar dezelfde maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop voor het bijzon der algemeen vormend middelhaar en voor- bereiclpnd hooger onderwijs bijdragen uit de openbare kas worden verleend. 7. De Koning doet jaarlijks van een staat van het onderwijs aan de Staten-Gene- raal verslag geven. In de toelichting vran het wetsontwerp wordt gezegd: De commissie, ingesteld bij Kon. besluit van 31 December 1913, no. 10, is behondens het afwijkend gevoelen van een der leden, tot over eens temming gekomen ten aahzien der wijziging the art. 192 der Grondwet be hoort te ondergaan. Dat resultaat, het'gevolg Van geduldig over- leg en verzomingsgezindheid, is in hooge mate verblijdend, omdat mag worden aan- genomen, dat daarmede de grondslag is ge- legd voor een krachtige ontwikkeling van ons nationaal onderwijs in zijn ganschen omvang. Bij het aangeboden ontwe'rp is zoowel de door de Staatscommissie overeengekomen tekst als de toelichting zonder eenige wijzi ging overgenomen. De herziening van art. 192 kan thaus gelijktijdig met die van art. 80 worden behandeld. De Zmnertijd. Nadat. de Regeerging eerst afwijzend heeft beschikt op het verzoek der spoorwegmaat- schappijen, tot het invoeren van den zomer- tijd, evenals zulks ter besparing van kosten van licht in Duitschland enz. is geschied, schijnt er zoo algemeen een aandrang ge komen te zijn, om ook voor ons land die besparing op licht en brandstof in te voeren, dat de Regeering gezwenkt is. Althans is door den Minister van Binnen- landsche zaken op een deswege door het Kamerlid den heer Van Doorn gestelde vraag te kennen gegeven, dat een wetsont-- werp daartoe zijn departement heett verlaten. Daar hier wettelijk de Amsterdamsche tijd is vastgesteld, is voor de invoering van den zomertijd de medewerking der Staten- Generaal noodig; Naar verluidfc ligt het in de bedoeling, die tijdregeling met 1 Mei a.s. in te voeren. Men zal dan op 30 April, voor men gaat slapen, z'n klok een uur vooruit hebben te zetten, om des morgens, bp bet ontwaken overeen te komen met den officieelen tijd. Tegen iiet bruinbrood. Naar aanleiding van de Regeeringsmaat- regelert inzake bruinbrood, zoudien de hoofd- besturen van den Nederl. bakkers-patroons- boncl en de Nederl. Vereeniging van werk- gevers in het bakkersbedrijf hedien in een audientie den Minister van Landbouw uit-. Cenz-etten, dat bij handliaving van dezen maatregel in de groote steden pl.m. 30 pCt. der bakkersgezellen werkloos zal worden. Eicren. Het Tweede Kamerlid Sannes heeft gister, volgens ,,Het Votk", de volgende vraag ge- richt tot den Minister van Landbouw.: Is de Minister bereid, maatregelen te tref fen, welke bewerken, dat eieren in voldoen- de hoeveelheid, tegen meer normalen prijs, zoo spoedig mogelijk verkrijgbaar zullen zijn? Litvoerverboileii ten naileele van Holland. De Eiigelsche regeering lieeft den'uitvoer van zeep, asfalt, petroleum en verschillende producten van de staalnijverheid ook voor ons land verboden. Nog meer gevaar voor de tarwe-aanvoeren. Het Haagsche corr.-bureau meldt, dat be- richt is ontvangen, dat het stoomschip Itler- sum van de Stoomvaartmaatscliappij Oost- zee, bestemd naar Buenos-A'ires, om met re- geeringsgraan naar Holland terug te komen, thans te Sunderland ligt om een lading kolen in te nemien, doch dat de Engelsclie regee ring de levering van bunkerkolen weigert, tenzij de maatschappij zich verplicht deze boot met lading van La Plata naar Enge- land te doen terugkomen. Terwijl dus de Nederlandsche regeering gezorgd heeft en voor het koopen van tarwe en voor het beschikbaar stellen van scheeps- ruimte voor het vervoer daarvan, schijnt de Engelsche regeering het thans onniogelijk te maken, tarwe in Nederland in te voeren, voor zoover de booten, voor den aanvoer daarvan bestemd, in Engelsche havens zou- den moeten bunkeren. Post uit de „Sussex". Aan het strand te Noordwijk aan Zee zijn gistermorgen aangespoeld en door de kusl- wacht naar het postkantoor te Noordwijk- Biimen overgebracht twee postzakken, be- vattende brieven en aangeteekende stukken bestemd voor Engelsch-Indie en Egypte. De stukken waren geheel doorweekt, maar de adressen waren voor het meerendeel .goed leesbaar. Vooral die van de binnenste brie ven, daar de zakken stijf waren vastgebon- den. De aangeteekende stukken waren vol gens de bijbehoorende lijst alle aanwezig. Men vermoedt dat de zakken afkomstig zijn van de getorpedeCrde „Sussex". (N. R. Ct.) Engelselic kolcn. Volgens order van het Engelsche consu- laat-genei'aal mogen de IJmuidensche s'oom- visscherij-schepen niet met Engelsche steen- kolen geladen wonden, tenzij de reederij er borg voor staat, dat de visdi, door de trei- lers, met Engelsche kolen geladen, gevan- gen, niet naar Duitschland uitgevoerd wordt. Aangezien niet de reederijdn de visch expor- teeren, doch de handel, en de eerstgienoem- den die verzekeringen niet kunnen geven, worden de met Engelsche kolen geladen schepen leeggehaald en van Duitsche steen- kolen voorzien, meldt de „N. R. Crt.". De Tubantia. Wat het verrassende officieele bericht van Marine omtrent het vinden van nog meer- dere stukjes metaal in een Tubantia-sloep, die op 1 April door een onzer torpedo-boo- ten op Terschelling is aangebracht, voor de oplossing van het Tubantia-geheim zoo be langrijk maakt, is het volgende, schrijft de „Nieuwe Courant": Het nummermerk, dat een der stukken (een arm van hel zinktoeslel) aangetrof- fen, maakl, hel mogelijk niet alleen de inden- titeit- van de torpedo die de Tubantia trof, vast te stellen, maar indien de firma Schwarzkopf en de Duitsche regeering daar toe, zooals nahet officieele berichl uit Berlijn niet te twijfelen valt, bereid zijn ook de geheele geschiedenis van dat pro- jectiel. Mel behulp van het nummer is uit te maken de vraag of bedoeld projecliel aan de Duitsche Marine is afgeleverd dan aan eenige andere; in het eerstfe geval, aan welk oorl9gsvaartuig het afgegeven -was en na- tuurhjk of dit vaartuig op 17 Maart nog tot de Duitsche Marine behoorde. Vervolgens, in dit laatste geval, of het op dien datum dit projectiel nog aan boord had dan wel het reeds vroeger (zonder ef fect) afgeschoten had of verloren had. Het vinden van het nummer is niet zulk een buitengewoon toeval aLs een leek ge- neigd zou zijn te denken. Tal van onder- deelen van een torpedo toch plegen ge- nummerd le zijn; worden er dus een aan- tal stukken gevonden, dan is er licht een bij dat een nummer draagl. Nieuw macMsmisbruik. Er valt, gelijk men gelezen zal hebben, te vreezen voor een. slechten roggeoogst dit jaar. Engeland houdt de chilisalpeter vast, die onze landbouwers dringend noodig hebben voor hun roggevelden. Eenige aannemelijke reden voor die han- delwijze van Engeland is absoluut niet te bedenken zegt het „Vaderland" en dat maakt de zaak dubbel ergerlijk. Men moet nl. weten, dat de gansche dis- tributie van kunstmest berust in handen van een Staatscommissie, de kunstmestcom- missie, die een dusdanige regeling heeft ge- troffen, dat de landbouwers geen kruimpje kunstmest meer krijgen, dan strikt noodig is en dat de mogelijkheid van export open- lijk of langs smokkelweg ten eenenmale is uitgesloten. Dat weel Engeland even good als onze eigen Regeering: onze vertegenwoordiging te Londen heeft haar „fiat" op het plan de campagne der kunstmest-commissie gevraagd en gekregen alvorens men hier aan den ar- beid loog. Welnu, waarom houdt dan de Engelsche ^regeering de lad in gen chilisalpeter, welke geconsigneerd zijn aan de Nederl. Regeering een consignatie door de Engelsclie regee ring uitdrukkelijk aanvaard vajst en brengt daardoor Nederland in nood? Engeland werjlt zich gaame op als be- schermei- van kleine staten. Tot die rubriek kleine staten behoort ook Nederland, doch pleegt het tegenover ons kleine land niette- min iets anders dan grof machtsmisbruik, wanneer het ons misoogst en duur graan bezorgt? DE ALGEMEENE TOESTAND. Aan het front van Verdun heersclite de laatste dagen rust, schrijft het „Alg. Hbl.", Wanneer men lenminsle van rust spreken kan, bij een onophoudelijk voortgezette ar- tilleriebeschieling, die alle blijken draagt, dat deze betrekkelijke rust; slechts van zeer tijdalijken aard zal zijn, en de voorbode is van een nieuwe aanvaispoging op dit, sedert maanden zoo zwaar bezocht gebied. Wat er bij Verdun gebeurt, waar geen steen op den anderen gelalen wordt, waar geen huis. geen hutje zelfs meer blijft staan, moet tot na- denken nopen. En het is te begrijpe.n, dat Jean Bary, de redacteur van de „Belgique Indbpendante", die in Zwitserland verschijnt, daaruit gevolgtrekkingen maakt. Wat moet er terechtkomen, zoo vraag I hij, van Bel gie, wanneer het plan wordt uitgevoerd^ om- de Duitschers geleidelijk, stap voor stapj ■uit Frankrijk en Belgie te verdrijven? Dan blijft in geheel Belgie geen steen bestaan, en zou ten slotte de vrecle een Belgie bren gen, dat wel zijn onafhankelijkheid herkrijgt, maar dat een algemeene woestenij is ge- worden. Uit zulk een klacht blijkt reeds,'dat de gedachlen aan de toekonist steeds meer 1 lo gin nen boven te komen en dit is noodig, wil men inzien, dat het zoo niet kan voort- gaan, wil men Europa niet geheel en al tot een puinlioop maken. Wat' er om Verdun gebeurt is nog steeds in een peri ode van wording. Als het ten- minste mogelijk is, om bij een zoodanige vernietiging, als daar -plaats heeft, van wor ding te spreken. Dat de pogingen van Duitsche zijde, om de vesting Verdun steeds meer te ndderen, nog niet zijn opgegeven, blijkt duidelijk uit hetgeen in de laatste week is gedaan. Maar tevens blijkt daaruit, dat evenmin als de Duitsche aanvalskracht, de Fransclie verde- diging verzwakt is. De afgestompte driehoek, met de basis Malancourt—Bethincourt, die in het snij-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1