Laodbouwharichteo. GEME4GDE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-lleclitb, Middelburg. fN. v. d. D." 1 weggepraat. Duardoor alleen kan het leeren in te zien, dat het in Europa een plaats kan innemen als gelijke orider gelijken, met niet meer, maar ook niet minder rechten dan deze. Die laak, zegt Iiet blad, is niet boveii onze kracht, maar vraagt zeker de ge heele toepassing, de geheele a an wending van onze krachl. De han delsovereen ko 111 st tusschen Duitsch- land en Roemenie gesloten, wondt in de Duitsche bladen hoogelijk geprezen, niel al leen oin de eqonornisdh, maar ook cm de poiitieke beteeknis. De „Frankf. Ztg.' wijst op de economi- pche gevolgen. Er is veel geschreven en ge- sproken over de moeilijkheden, die de uit- voeren van Roemenie naar Duilschland in den weg werden gelegd; door het tlians ge sloten verdrag worden die moeilijkheden opgeheven. 'Doeh de overeenkomst is geen eenzijdige. Ook Roemenie heefi groote be- latigen bij de invoeren uit Duitsehland en den vrijen doorvoer zijner pnoducten door Duitsehland. Die beide belangen worden door de overeenkomst ge re geld. Het „Berl. Tageblatfvat na een breed- voerige bespreking van dCn toestand het result aat der overeenkomst aldus samen: ,.De geheele indruk der overeenkomst is, dat Roemenie riiels tegen tie centraLe mo gendheden en hunne bondgenooten zal on- derneme.il, zoolang de Duitsche en Ooslen- r ij ksch - Hon ga a r sc he legers zegevierend blij- ven, zoolang de Entente geen belangrijke successen in i Oosten, in het Weston of aan het front van Saloniki beliaalt, of nieuwe staten met bes.lissend gewicht zich aanslui- ten bij de geallieerden; doch dat Roemenie nog steeds een zwakke hoop heeft, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen er toe zal leiden, dat het zich kan aansluiten bij de mogendheden der Entente, ter verwezenlij- king zijner nationale wenschen in Trans- sylvanie en de Boekowina, zonder nog de gedachte aan een samengaan met de C'.en- traaL-Europeesche mogendheden af te wij. zen; en dai Roemenie, gedwongen door omstandigheden, de uitbreiding zijner eco- nomiscbe betrekkingen met de Centraal- Eui'opeesclie mogendheden niet nicer met zulk een passieven tegenstand belet als tot dusvpr het geval was." De strijd om Verdun heeft volgens de berichten van gisteren, hoewel nog steeds met kra at gevoerd, niet veeU-wijziging in den toestand gebracht. Hoofdzakelijk spre- ken de berichten van artillerie-beschietin- gen. Het Fransche bericht maakt melding van aanvallen, door de Duitschers onder- nomen, die daacbij gebruik maakten van brandende vlbeistoffen, op de stellingen tus- sqhen den Mort Homme en het Bois de Cumieres. Het Duitsche bericht, dezen mis- lukten aanval Verzwijgend, zegt dat de Fran- schen een vergeefsehen aanval deden op de Duitsche linies bij Avocourt, waarover de Fransche berichten niel reppen. Ook aan den Oostelijken Maasoever is hevig gevochten. Het Duitsche bericht zegt dat de Franschen drie krachtige aanvallen deden op de stellingen van de Cote d.e Poivre, die echter werden afgeslagen, docli dat de Duitschers in hei Cdillette-bosch wal vooruitgingen. Daarentegen met,den de Fransche bericli- ten, dat de Duitsche aanvallen van die zijde achterwege bleven, waaruit men opmaakt, dat de Duitschers zeer zware verliezen heb- ben geleden, die nu moeten worden aange- vuld, voordat tot nieuwe aanvallen kan wor den overgegaan. Dat die nieuwe aanvallen zullen plaats hebben, acht het Havas-be- richt onlwijfelbaar. De Duitsctiers, zoo zegt het, hebben zich moreel en materieel te zeer gebonden door de aclie bij Verdun, dan dat zou kunnen worden aangenomen, dat zij een echec zouden erkennen en de aclie niet lot het uiterste zouden vporlzet- ten. Aan bet Engelsche front zijn eenige on- beteekenende gevechlen geleverd. Het Duit sche bericht meldt van een aclie bij La Boisselte, waarin 29 Engelschen werden ge vangen genome nhet Imgelsche berfcht spreekt van kleine aanvallen bij Richebourg en Pilken. waarin resp. 10 en 25 man wer den gediood en 3 man gevangen genomen. Voorts eenig artiOerie-gevecht „comme de coulume".- EEN ZEPPELIN-BESTRIJDER. Het nieuwe parlementslid Pemberton Billing, de wilde „luchtcapdidaat", zooals hij voor de verkiezing genoemd werd, iieeft in de paar weken dat hij in het Lagerhuis zitting heeft reeds veel van zich doen spre- ken. Zijn critiek op de organisatie van de luchl-aanvals- en -verdedigingsmiddelen heeft zeer de aandacht geti-okken, eensdeels, o>m- dat Bitting zelf vlieger en fabrikant van vliegmachines is, anderzijds, omdat zijne aanvallen op het oplreden der oorlog- en marine-autoriteiten in zoo hevige bewoordin- g'en worden geuit, dat men ze aanklachlen zou kunnen noemen. In de zitting van Woensdag jl. heeft Bil ling de regeering weder „a faire" genamen. •omdat de maatregelen tot afweer der laatste aanvallen weder blijk gaven, dat het met den waarschuwingsdienst verre van gocd ge- steld is. De afweerbatterijen werden te laat gewaarschuwd enz. Zijn plan is, door straf- vluchten met vliegmachines boven vijande- lijke steden, een einde te maken aan de Duitsche luchtaanvatlen op Engeland. Aan val Om aanval, moord om moord. En als niemand deze vluchten wilde organiseeren, dan hood hij aan dit te doen en er de leiding van te nemen. Dit voorstel werd door de regeering in dankbare overweging genomen. Misschien zal dil parlementslid dus biin- nenkorl als militair luchtdienst-organisator de represaille-maatregelen uilvoeren, op welke reeds zoo vele openbare personen bin- nen en buiten het parlement liebben aan- gedrangen, omdat zij daarin een der krach- tigste middelen ter voorkoming van „Zepp"- bezoeken zien. Het is wet eigenaardig, dat juist deze strijder voor de veiligheid der bevolking dezer- d,agen voor den rechter moest ver- schijnen, die hem tot eene boete van 5 veroordeelde, omdat hij door te woest rij- den de veiligheid van het publiek in gevaar had gebracht. TWEE OORLOGSVERKLARINGEN. De „Voss./ Ztg." meldt, dat twee Ameri- kaansche Republieken aan Duitsehland of- ficieel den oorlog hebben. verklaard. Twee volkomen onafhankelijke staten, namelijk de Republiek Counani en de Itallaanschc staat der Yaqui. De Republiek Counani is een onafhanke- lijk staatje aan de Zuidelijke grens van Fransch Guyana. Het beslaat sedert 1886, toen Brazilie zijn aanspraken op dil gebied opgaf. De president der Republiek Counani is een gewezen Fransch officier, Adolplie Bes- set Beauforl. Hij was voor geruimen tijd wegens een misdaad lot deportatie naar Guyana veroordeeld, slaagde erin te vluch ten en sticlitte in Brazilie, aan de grens van Guyana een Republiek, wier bewoners grootendeels ontvluehte gestraften zijn. ['res id en I Beaufort riep zijn parlement bij- een, liet dit den oorlog verklaren aan Duitseh land en zond een legertje van drie honderd man naar Frankrijk, waar het bij liel vreem- delingen-legioen werd ingelijfd. De tweede oorlogsverklaring, uilgaande van den Ipdianenstam der Yaqui, die reeds in strijd is met Mexico en met de Yeir. Staten, heeft wet een zeer eigenaardige voor- geschiedenis. In den staat Sonora leeft een Duitsche planter, Schmidt genaamd. Voor den oor log tegen Carranza hadden de Yaqui de paarden en de Indiaansche cowboys van Schmidl noodig. Zij wilden die nemen, doch vonden tegenstand bij den Duitsclier, die zich in zijn rancho 'verschanste en lien op kogels tracleerde. De Yaqui, woedend op den Duitscher, die lien durfde weerstaan, hidden raad, verklaardcn den oorlog aan Duitsehland en den Keizer, en zouden deze oorlogsverklaring aan Schmidt, terwijl zij tevens den oorlog verklaarden aan de Ver- eenigde Staten, waarschijnlijk omdat zij ook van' Amerikaansche farmers paarden wilden hebben. Bij de rancho van Schmidt liebben zij echter een flinke nederlaag geleden; zij moes- ten met achterlating van 36 dooden en een groot aantal gewonden vluchten. Sedert hebben zij met Schmidt een soort wapen- stilstand gesloten, waarschijnlijk, omdat zij den strijd tegen Carranza belangrijker ach- ten dan dien tegen den Duitschen Keizer. DE SUSSEX. Een Griekscli marine-officier, die als pas- sagier de ramp van de Sussex heeft meege- maakt, vertelt volgens de „N. R. Crt." dat het sc'hip z.i. niet is gelorpedeerd, doch op een mijn geloopen. Er waren maar vier reddingisbooten aan boord, veel te weinig dus. De kapitein werd door de onlploffing op slag gedood, de eerste officier raakte zijn hoofd kwijt en gaf bij de draadlooze liulp- seinen een verkeerde plaatsbepaling op, waardoor de sehepen die lot redding uitvoe- ren, veel later aankwamen dan noodig ware geweest. Over de houding der bem.anning laat deze Griek zich zeer ongunstig uit. Zij zou zich liebben bedronken en zich zelfs aan het goed van de passagiers hebben ver- grepen. VERBETERING DER DUITSCHE DUIKBOOTEN. Een maritiem medewerker schrijft aan liel weekblad „De Landstorm": „Hel allernieuwste duikboot-type heeft zoowel in- als uitwendig een belangrijke wijziging ondergaan. De periskqop nl. in den vorm als tegenwbordig gebruikl, ont- Jireekt getieel en al en daarmede is tevens de „Acnillashiel" van den onderzeeer ver- dwenen; de installatie bovendeks, die de aanwezigheid van het vaartuig gemakkelijk aan den tegenstander verraden kon. In plaats daarvan bezit de onderzeeer tlians zoowel aan bakboord als aan stuurboord een geheel ingebouwde inrichting, die den periskoop vervangt. In den romp bevindt zich aan beide zijden een lens, die in coim- binatie met zeer vernuftig aangebrachte spie- gels en lenzen den uitkijk in staat stelt den oxnlrek waar te nemen. Wei is waar rnoel deze verbetering het nadeel met zich bren- gen, dat de onderzeeer zich op geringer diepte bewegen moet dan bij gebruikma- king van den gewonen periskoop, maar dil weegt nfet op tegen de aanzienlijke voor- deelen van het ontbreken van een boven water uitstekend voorwerp. Des nachts wordt door de lensopening een sterke lichtbundel geworpen, die het mo- gelijk maakt ook in de duisternis den om- Irek te verkennen. HEX GERREK AAN SCHEEPSRUEMTE. In het Lagerliuis heeft Haslam naar Reuter uit Louden seint gevraagd of in verband met de voorklurende, zonder voor- afgaande waarschuwing geschiedende, ver- nieliging door den vijand van koopvaarders en passagiersschepen, de regeering de wen- schelijkheid wil overwegen om aan onzij- dlge regeeringen voorstellen te doen tot het goedmaken van zulke verliezen aan scheeps- ruimte door vijandelijke sehepen, die in on- zijdige havens liggen, in gebruik. te nemen. Cecil aritwoordde, dat de Engelsche re geering van oordeel is, dat het gebruik van vijandelijke sehepen, die in hun havens lig gen. een zaak is, die de onzijdige regeerin gen voor zichzelf in eerste instantie moeten beslissen. Bij het nemen eener beslissing zullen de onzijdige regeeringen zonder twij- fel in aanmerking nemen, dat' de vernieti- ,glng van koopvaarders door een verminde ring van de scheepsruimle waarover de we- reld beschikt, den onzijdigen handel niet minder benadeelt dan dien der oorlogvoe- renden. Voorstellen van onzijdige regeeringen om vijandelijke sehepen, bij onzijdigen in ge bruik, voor in beslagneming le vrijwaren, zullen door de Engelsche regeering nauw- gezet worden overwogen. TELLING VAN ONGEHUWDE BELGEN. De Daily Telegraph meldt uit Havre, dat de Belgische ministerraad besloten heeft een telling te houden van alle man- nelijke Belgische burgers tusschen 25 tot 35 jaar. De Belgen, die tot opgave in de termen vallen en in het onbezette gedeelte van Frankrijk, inx Groot Brittannie, in Hol land en andere neutrale landen wonen, zullen verzocht worden in de plaatsen waar zij verblijf houden, zich te laten inschrijven Op dit oogenblik is er slechts sprake van, de ongehuwden van de aangegeven leef- tjjdsgrenzen onder de wapenen te roepen EEN SNELLER VLIEGTUIG. De Franschen moeten een nieuw vlieg- tuig in dienst gesteld liebben, dat de Fokker de baas is. Toen de slag bij Verdun begon, hadden de Duitschers de overhand in de lucht en hun vliegers bestookten de op- rukkende Fransche troepen. Gaandeweg hebben de Franschen nu echter weer de overhand gekregeu, misschien door het ge bruik van het nieuwe vliegtuig. en toen de militaire medewerker van de Times het front bezocbt, zag hij geen enkel Duitsch vlieger boven het Fransche front. Sedert 1 Januari heibben de Franschen 9 Fokkers geveld. Het Journal zegt., dat het nieuwe vlieg tuig met een nieuw soort van motor twee- raaal alle wereld-snelheidsrecords en het record voor militaire vliegtuigen invredes- tijd geslagen heeft. TEH NEUZEN, 11 April 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 751 1 Haparanda. Laagde barometerstand 739.4 Skudesnaes. Verwaehting tot den ayond van 15 April matige tot krachtige, later afnemende Noord- westeli^ke tot Westelijke wind, afnemende sewoiking, aanvankelijk nog kans op regen- of hagelbuien, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. De jaartlag van Railing Albert van Belgie. Naar wij vernemen is door den heer Van Cantfort, consul van Belgie alhier, een telegrafische dankbetuiging ontvarigen, namens den Belgischen Koning, voor de lem op zijn jaardag namens de Belgen in dit ressort toegezonden gelukwenschen en betuiging van hulde en aanhankelijkheid. Exanien onderwijzers-akte te Middelburg. Donderdag slaagde de heer A. Bruijnooge van Schoondpke. Heden slaagde de heer C. A. Baert van Hontenisse. Graan en nieeL De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den burgemeesters mee- gedeeld, dat in afwijking van voorgaande regelingen is besloten lo. dat met ingang van 14 dezer voor- loopig geen bloem van regeeringstarwe mag worden gemalen 2o. dat de meelfabrikanten den in hun fabrieken aanwezigen voorraad bloem mogen afleveren met uitzondering van 250 balen, welke ter beschikking van het Rijksgraan- bureau moeten worden gehouden 3o. dat, zoodra de in den lande aan- wezige voorraad bloem is verbruikt, in ieder geval van Maanaag 24 dezer af, slecbts ongebuild tarwebrood (bruinbrood) mag worden gebakken 4o. dat door U, onder overlegging van een certificaat van den b^-.trokken genees heer, aan het Rijksgraanbureau de besehik- baarstelling van een hoeveelheid bloem kan worden aangevraagd ten behoeve van diegenen in awe gemeenten, voor wien het gebruik van ongebuild tarwebrood op medisehe gronden nadeelig wordt geacht. Uitvoer van aardappelen. De Nederlandsche Bond van Aardappel- exporteurs heeft - aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een tele gram gezonden. waarin er over wordt ge- klaagd dat zendingen aardappelen -— on- geveer 1000 wagons, die gedeeltelijk nog niet betaald zijn naar Oostenrijk en Zwitserland door de Duitsche overheden willekeurig worden opgehouden, tot groote schade van den handel en de landbouw. De bond adviseert den Minister, eventueelen uitvoer van aardappelen over de Oostgrens alleen dan toe te staan, wanneer de vrije doorvoer door Duitsehland wordt verzekerd. Vervoer en nederlage van gaederen. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in art. 5 letter a, zijner beschikking van 28 Februari 31 Maart opgenomen .in de St.ct. van 1 dezer, zijn geschrapt de woorden ffmet dien verstande, dat op verzendingsljist geen andere waren dan petroleum mogen worden afgeleverd aan andere neringdoend^n". Ten gevolge van deze wijziging kunnen grossiers voortaan van de directeurs" der direete belastingen, invoerrechten en accijn- zen vergunning bekomen om de waren, die bestemd zijn voor neringdoenden in het grensgebied, te doen bezorgen op een verzendingslijst. (St.ct.) Een luehibaHon apgevangen. Een der reizigers ia den tram die gisteren morgen de reis van af Philippine naar westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen medemaakte, deelde ons mede, dat men, in den Clara- polder zijnde, op betrekkelijk groote hoogte een luch'tballon waarnam. Tevens zag men, dat hij snel daalde. De conducteur liqt de tram stoppen en spoedig was de lucht- ballon, dat vermoedelijk een Duitsche proef* ballon is, gevangen en opgeborgen. De militairen die ook kwamen toegesneld, hadden het nakijken. In bet omhulsel waren een aantal kleine gaatjes. V\ aar- schijnlijk is er op geschoten. Uitzaai van peuIvrucSilen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vestigt met den meesten aandrang de aandacht van de landbouwers op de wenschelijkheid dit voorjaar, indien nog mogelijk, peulvruchten uit te zaaien. Door het gemis van voldoende stikstof- mest zpn daarvan in vele gevallen onge- twgfeld betere financieele resultaten te ver- wachten dan van gewassen, die veel stikstof noodig hebben. Bovendien verkrijgt men een bodem, waar- van de volgende oogst met een geriogere stikatofbemesting zal kunnen volstaan. Ten slotte is het een zaak van algemeen belang, dat hier te lande over een ruimen voorraad peulvruchten kan worden beschikt. Dit toch is de beste weg om de leemte aan te vullen, welke voor de voeding van mensch en dier zou kunnen ontstaan in geval van onvoldoenden aanvoer van tarwe en vee- voeder (Stct De Rechtbank heeft in hare zitting van 14 April de volgende vonuissen uitgesproken: C. C., oud 15 j., arbeider te Biervliet, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 1 week tuchtscbool. A. v. E., oud 59 j., koopman te Biervliet, is wegens alsvoren veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. G. d. V., oud 19 j., werkman te St. Jan- steen, gedetineerd, is wegens diefstal ver oordeeld tot 3 maanden gevang. met aftrek der preventieve hecht. Heden werd voortgezet de behandeling der zaak tegen E. L. v. D., oud 29 j veldarbeider te St. Jausteen, beklaagd van poging tot zware mishandeling, welke zaak de vorige week Vrijdag werd geschorst omdat de hoofdgetuige De Munck afwezig was. De bekiaagde die gedetineerd was werd toen ook in vrijbeid gesteid. De getuige De Munck was thans ver- scbecen. Deze bekende dat zjj verkeering heeft gehad met bekl., zij heeft dit afgemaakt,. Op den bewusten avond is bekl. haar in de keet gevolgd, heeft haar op bed geduwd en heeft hij haar met een mes gestoken. Toen getuige los was en opgestaan was, heeft hij haar weder beet gegrepen en met het mes bedreigd, en toen is de veldwachter gekomen. en heeft, bekl. van haar afgetrokken. 'De officier achtte door de laatste getuige, die verklaarde ook reeds van 14 Febr. door bekl. bedreigd te zjjn,' en de overigever- klaringen het feit newezen en vorderde 1 jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest en direete gevangenneming. De verdediger Mr. Cleveringa, meende dat de te laste gelegde beschadigirig niet be- wezen is. De rechtbank gelastte de gevangenneming van bekiaagde. Vervolgens stonden terecht M. E. S., oud 18 j., A. S., oud 15 j. en 0. J. M., oud 15 j., allien te Ter Neuzen, verdacbt van diefstal van zink. Getuige G. G. Andriessen, werkbaas te Ter Neuzen, heeft ontdekt dat de diefstal gepleegd was, en toen werkte de jougen op het betrokken terrein. Bekl. bekende. De eisch luidde voor den eerste bekl. een week gevangenisstraf, voor de beide anderen 10, boete of 3 weken tuchtschool, Tegen J. v. d. E. uit Hontenisse, werd ondanks zijn ontkennen, wegens huis- vredebreuk in het cafe van F. de Vilder, en mishandeling van dezen cafehouder, diens vrouw en diens knecht, 14 dagen gevang. geeischt. Niet verschenen waren A. D. en P. J. S. uit Graauw, tegen wien wegens ver- nieling van een hek en eenhekpaal, een week gevang. voor ieder werd geeischt. Tegen J. B. uit Koewacht, welke vrouw een andere vrouw, H. de Schepper, schopte en sloeg, luidde de eisch 7 boete of 14 dagen hecht. Bekl. ontkende te hebben aangevallen getuige was begonnen te schelden. Getuige zeide, dat dit niet waar was het gold een oude vete over het zingen van een liedje op bekl. In de diepte verdwenen. Toen men Woensdag een met landbouw- artikelen zwaar beladen wagen van het Wolphaartsdijksche veer naar Cortgene over wilde brengen, geraakte de wagen van den aanlegsteiger te water en verdween in de diepte. De artikelen waren bestemd voor de landboqwverloting te Cortgene, en geleverd door de Firma Massee te Goes;, de wagen was eigendom van den stalhouder Hommes aldaar. Verminderipg van belasiing! De belasting te Wormerveer is met 1/5 verlaagd doordat het vermenigvuldigings- cijfer van 1 25 werd teruggebraeht op 1. Mooi resulfcaat der verhoogde inkomsten door oorlogswinst Een vreemd verscliijmel. Men schrijft uit Durgerdam aan het Het kinselmeer bij Durgerdam, de 40 tot 70 voet diepe/ doorbraak van 1825, vertooode Dinsdagmorgen een vreemden aanblik. Een uitgestrekte vlakto van circa 50 H.A. was bedekt met een zwarte, drij- vende haag modder, ter dikte van een meter, zooals men die op den bodem der slooten aantreft. De toeschouwers meenden eerst dat er plotseling land was ontstaan. De visschen waren mede naar boven gekomen en kregen het benauwd. Houderden ponden baars, snoek, aai, blidk, spiering, enz. spartelden op de troebele massa en werden in menigte opgescbept. Een Ialfe aardigheitl. Twee knechts van de firma Buyvoets, worstfabrikanten te Almelo, stopteu, naar de Tel. meldt, den 14jarigen slagersleerling J. tegen wil en dank in een om een spil draaienden ijzeren pot. Daarop brachten zij den pot in een sneldraaiende beweging, zoodat de knaap weldra bewusteloos werd. De daders staakten nu hun gevaarlijk spel en legden den armen jongen in een soort rookkast, om bij te komen, maar na een uur was de jongen nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. De patroon werd met het geval in kennis gesteld. Onmiddellijk ont- bood deze geneeskundige hulp en ontsloeg op staanden voet de knechts. De knaap is her3tellende, maar't zal nog wel eenigen tijd duren voor hij zijn bezig- heden kan bervatten. Een nieuwe uitvimling. I let is een feit, dat de laatste jaren. bij het bouwen steeds meer en meer gebruik word! gemaakt van gewapend beton en waar in het begin 't slechts zeer spaarzuam gebruikl werd, ziet men hei thans vrijwel bij elk groot bouwwerk loegepasl. Daar echter het grauwe, grijze cement weinig schoons vroor het oog oplevert, was men tot dusver wel genoodzaakt, zoowel bij binnen- als buiten- bouw, bet beton met een mooier materieel le bekleeden, b.v. met, brons, met marmer, .baksteen, zandsteen, enz. Thans is bet echter aan de hoeren Dr. L. A. en A. "J. Sanders gelukl, door metal- li.sa.4ie de prachtiigsta kleuren op het beton te brengen. Wij zagen in het atelier der beeren platen, in bet mooiste bla'uw, groen, rood, wit. grijs, brons, tubal I, messing, enz. Wij zagen een plaat, die wij voor de prach- ligste marmersoort hielden en bet was eeii gewonc cemeritplaat, welke mendoor me- tallisatie een schittereiide marmerkleur bad gegeven. Ons oog ontwaardde een heerlijke I iron zen beeidengroepbij onderzoek bleek tret gemetalliseerd cement te zijn. Ook za gen we verschillende fraai gekleurde ceinen- ten afgielsels van reliefs, naai; ontwerpen van den bekendien laeeklhouvver Gorsari. Proeven hebben bewezen, dat deze kleuren - geheel effen zijn ze nooit, waardoor ze zoo veel te fraaier en levendiger zijn aan alle eischen van duurzaambeid voldoen en dat cle cement, in plaats vain ook maar iets te lijden van de metatlisatie, aanmerkelijk in hardlieid toeneemt, zelfs soms met 100 °/o. Vele architecten gaven reeds van hun on- verholen betangstelling in dit nieuwe pro- cede, waarop natuurlijk octrooi is gevraagd, blijk en algemeen uitte men zijn bewonde- ring. Ongetwijfeld zal dan ook de gewapend be ton bo uw door deze uiWinding een heel eind verder worden gebracht. (Tel.) Een vegetiiriseh vonnis. Een maand geleden zoo vertelt de Veg. Bode, zeide rechter La Buy, in Chicago, tot den bekiaagde John V. Boswell//Het vleeseh schijnt je dot te maken. Ik zalje een maand lang op vegetarisch dieet zetten en je gelasten het huis van je vrouw te mijden." Gisteren was de maand om. De vrouw van Boswell, wonende 2249 S. Centr. Park ave en haar 18-jarige zoon Vermon kwamen ter terechtzitting en verklaarden, dat Bos well .niet in huis was geweest. De Recht bank stelde hem voor een jaar voorwaar- deiijk in vrijbeid. z/Zet mij weer op een vegetarisch dieet", verzocht Boswell. //Het was best voor mij, mijnheer de rechter. Ik heb sindsdien iederen nacht goed geslapen." Aldus geschiedde. vEen jaar lang alleen vegetarische kost", beval de Rechtbank. Een gevaarlijk pakket. Dezer dagen ontving de herbergierster Viehman te Oberkaufungen bij Kassel, van haar aan het front staanden man een zwaar pakket. Toen zij den inhoud onderzocht, bleek deze te bestaan uit een geladen hand- granaat. Bij het onderzoek ontplofte het gevaarlijke projectiel, rukte de eene hand der vrouw bij den pols af en verscheurde vier vingers van de andere hand. Een onderzoek wordt ingesteld. Een nicer ieeggemalen en weer gcvuld. De gemeente Bergiin in Zwitserland, in welker nabijheid het meer van Palpuogna is gelegen, ziet zich voor een zware kar- wei geplaatst. Het water van dit meer brengt de electriciteitswerken van Bergiin in werking. Nu is echter gebleken dat de bodem van het meer te poreus is en te veel water doorlaat en dat, zich in het midden van het meer een draaikolk bevindt, twee factoren, wier storende invloed op de electrische centrale van Bergiin zeer goed is te merken. Ten einde bierin verbetering te brengen, wordt thans het meer leegge- maakt, waarvoor men gebruik maakt van mijrigangen en voor welk werk men elf dagen rekent noodig te hebben. Het meer van Palpuogna is zeer vischrijk. Maar ook in dit opzicht heeft men zijn maat regelen genomen om den waardevollen viscbstand te behouden. Zoodra de bodem van 't meer de noodige verbeteringen heeft ondergaan, wordt met de vulling weer be gonnen en men is van plan dan een tien- duizend-tal nieuwe visschen uit te zetten. Een cheque van Pijerpont Morgan. De New-Yorksche bankier John Pierpont Morgan is een man van geld. Hij beet de Amerikaansche geldschieter te zijn van de' geallieerden, die op dit oogenblik geweklige sommen kunnen gebruiken. Morgan heeft ook irt geschreven op de Canadeesche oor- logsleening en heeft daarvoor een cheque ge schreven groot 75 millioen dollars (of 180 millioen gulden). Dit is een betaling mjet een cheque van de grootste som in de geschiedenis. De Amerikaansche kranten druklen ecu fac-simile af van een cheque, die in de laatste week van Maart in New-York als be- taalmiddel dienst deed voor een som van ruim 100 millioen gulden aan aandeelen in een staalonderneming, die een banksyndi- kaat te New-York had gekocht. De groo,tste cheque na die van Morgan, was een Chineesche cheque van 144 mil lioen gulden, bet bedrag der oorlogsschat- ting, door China aan Japan te betalen, het- geen met een enkele cheque geschiedde. Wie Iheefl bet prikkeldraad uitgevondenf In de „Vossische Ztg," leest men: De uitvinders hebben zich lang bet hoofd gebroken voor zij bij het toch zoo eenvou- dige prikkeldraad waren, dat een nu zoo be langrijke rol speelt in dezen oorlog. Een zekere Hunt, in den staat New-York, nam den 23en Juli 1867 patent op een beg, die uit buizen gevormd was en op groote af-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6