Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No. 6366. Zaterdag 15 April 1916. 56e Jaargang. EINDELIJK BISIAPT De Ooriog, 8 i N H E nt A N D. FEltlLLETON. TWE SDXD'liJ BIjAD- 34) TEH KEflZESSCHE COERAST. TWEEDE KAMER. Vergadering vap Donderdag 13 April. O irdcrd ornsr enle. Aan tie orde is blijkens de „H. Eft. de voortzelling van de behandeling der ouderdomsrente. Rede van den heer De Meester. Omtrent de kwestie der Verwarping van he I wetsontwerp door de Eersle Burner merkl de heer De Meester op, dat wij lifer onzen plieht hebben te. doen. en de Eersle Karner den haren, maar dat de I weede Karner zich nref ;iien laatsten plichl niet heeft te bemdeien. Spreker ontkent met de meeste beslisl- heid, dat deze wet het karakter van be- deeling heeft, want bedeeling is een gunst, nraar hier is slechts sprake van reclrt. De heer Rutgers heeft tusschen de woor- den door laterr nierken, dat zijn-s inziens de vrijzinnigen zich voor Staatspensioen heb ben verklaard, gedreven door den Bond voor StaaLspensionneering en met het doel, meer Kamerzetels te verkrijgen. De beer Rutgers zei dat bedektelijk, op de wijze van zekere schendblaadjes De lieer Rutgers: U zegtvan schend- blaadjes De heer De Meester: Ja De lreer Rutgers: Daarvan neem ik acte! ALs ik zoo iets zei, zou dat niet worden toegelaten! De heer De Meester: Deze toespeling van dear lreer Rutgers is onwaar. Ik ben gecn Lid van den Bond Voor Staatspensionneering en ben toclr in 1909 in 4 districten candidaat gesteld en in 2 daarvan gekozen. Spreker sluil zich aair bij den nandrang van rechts en links op de Regeering om ziclr uii te spreken nopens haar houding in zake de Lnvaliditeitswetten. Invoering der ouderdomsrfenle moet in elk geval wachten totdat de middelen danrvoor zijn toegestaan. l)e' linkerzij.de mag nidt tref- fen het verwijt, in '13 tot rechts gericht, dat bet wetten aunnam, die millioenen en millioenen kosten, zonder dat men met ze kerheid wist, waaruil de dekkingsmiddelen te putten zijn. Vandaar nu de groote ur- genlie van afdoening der Belastingwetten. Een incidjBi|l. De heer Rutgers, het woord verkrijgende voor een persoonlijk fert, protesteert er tegen, dat toegelaten wordt, dat de heer De Meester het optreden van spreker heeft gekwalificeerd als het optreden van zekere schendblaadjes. Wanneer spreker's optreden zoo was geweest, zou de heer De Muralt niet steeds geroepen hebben: „zeer juist". De heer De Muralt: Dat was in een heel andef verband De heer Rutgers: Ik zei, dat de Bond voor Staatspensionneering de vrijzinnigen opvoedt en toen riep.de heer De Muralt: „zeer juist". De heer'De Meester: Ik heb den indruk gekregen, dat de heer Rutgers een bedekte toespeling heeft gemaakt gelijk schendblaad jes, die hun meening verdoezelen om uit handen van den strafrechter te blijven. Als de heer Rutgers niet die door mij veronder- steLde toespeling heeft willen maken, zal ik dat op zijn verklaring aannemen en mijn uitdrukking intrekken. De heer Rutgers: Ik protesteer er tegen, dat de heer De Meester mij onder uw toe- lating, mijnheer de voorzitter, heeft belee- digd. De heer De Meester: U heeft mij belee- digd, ik u niet!! De voorzitter: Wannfeer mijn indruk was, dat de heer De Meester den heer Rutgers wilde beleedigen, zou ik zijn opmerking niet hebben toegelaten. Zoodanig echter was mijn indruk niet en de heer Rutgers zal dil op mijn verklaring dienen aan te nemen. Rede van den heer Sannes. De heer Sannes reageert op 's heeren Rut- ger's opmerking, dat de sociaal-demokraten zijn bekeerd ten gunste van het Staatspen sioen voor behoeftigen en niet alieen voor DOOR H. BERTRAND. Het was hoog tijd, fluisterde Berger. Hans boog zwijgend het hoofd. Geen van de mannen sprak een woord. Slechts het kleine Engelsche meisje kreunde zacht op den schoot van haar moeder. Nu was de romp van het schip slechts een groote vuurbol, die zich sclierp aftee- kende tegen den horizon. De verwoesting greep zonder ophouden om zich been; al ieen het ijzeren pantser van den romp weer- stond nog voor een oogenblik den gloed van het vuur. De sloep schoot vooruit. De matrozen roeiden uit alle macht, alsof zij zicti niet snel genoeg van de plek des onheils kon- den verwijderen. Slechts de kapitein keek nu en dan nog even om. Het kwam Hans voor, dat hij zich niet kon losrukken van den aanblik van het schip, dat hij zoo dik- wijls gelukkig over den Oceaan had ge-' stuurd. Plotseling uitle hij een kreet van smart. Nog eenmaal werd de geheele horizon ver- licht, een geweldige - vuurzuil steeg omhoog toen was alles in duisternis gehuld. De „City of Sidney" had opgehouden te bestaan. arbeiders. In 1901 stond de partij op het- zelfde standpunt als nu. De politieke angel school, waar de hefer Rutgers aan de so ciaal-demokraten een ommezwaai toeschreef. Als men van onnnezwaaien spreekt, denkt men eerder aan die reuzezwaaien der ker- kelijken bij de behandeling der Talma-wet- ten in '13. De heer Rutgers zegt, dat lit wetsontwerp slechts is een noodleniging en geen voorkoming van pauperisme. Spreker geeft dit loe, maar hetzelfde geldt van de wetten-Talma. De sociaal-demokraten ech ter willen ook een invaliditeitsverzekering, maar op betere gronden dan wat door rechts is lot stand gekomen. "Dat zij dit willen, weet rechts en daarom mag rechts het niet voorsteiten, alsof zjj de arbeiders voorgoed willen afschepen met de 2 gulden, in dc O uderdomswet voorgesteld. De heer Rutgers heeft het denkbeeld van den heer Limburg omtrent een compromis zcio opgevat, dat zoowel de invaliditeits- als de ouJerJomsverzorging van ^Minister Talma behouden zouden blijven. Daartegen waar- schuwt spreker ernstig. De heer Rutgers: Dus, u wilt geen invali- dileitsuitkeering na 70 jaar? De heer Sannes: Dat zou een ruime onl- plooiing van de ouderdomisrente tegenhou- den. Een pensioen als tlians wordt vastgesleld, is geen schande, maar schand'e is het, als men den arbeider dwingt van zijn loon nog voor ouderdomsverzekering af te geven. De rechterzijde echter zal dit niet kunnen inzien, want zij leeft in cen wereld en ge- dachtensfeer, gansch verschillend van die der sociaal-demokraten. Tusschen beiden is een onoverbrugbare klove. De arbeiders gevoclen het vols trek I niet als een vernedering, het Staatspensioen van h,et postkantoor te halen. Wei zou het voor hen een vernedering zijn, als de oudenloms- uitkeering het karakter van anmenzprg had en zij ze van het armenkantoor moesten halen. De heer De Muralt: Dit wordt ook door de Chrislelijke arbeiders zoo gevoeld. De heer Sannes: Wij aanvaarden lit ont- werp op afbetaling. Voldoende is het aller- minst. Het is de vraag, of het pensioen on der het kapilalistische stelsel ooit behoorlijk worden kan. De strijd voor een voldoende Staatspensioen is met de aanneming van dit ontwerp volstrekt niet volslreden. Doch <leze strijd zelf werkt Vethcffend op de ar- beidende klasse en daarom roept spreker haar ook .van af deze plaats er toe op. Rede van den heer lie Savornin Lohman. De heer Lohman raadt den Minister aan, bij het uitspreken zijner meening buiten rekening le laten, welke Kamergroepen voor- deel bij. de tolslandkoiniing der wet zullen hebben. Wat betrefl spreker's wisseling van ge- voelens, is er een tijd geweest, dat hij een beslist tegenstander was van leerphchb uit het oogpunt van inmenging der Staatsmacht in het huisgezin, maar liij heeft gfeleerd, dat men in plaats van bemoeilng met het gezinsleven van steiui aan lie! gezinsleven kan spreken. Zoo is spreker ook tegenstan der geweest van dwangverzekering en zijn nota was daartegen gericht, maar voorna- melijk tegen argumenten, die Minister Talma in zijn ontwerp niet heeft neergelegd. Spre ker erkent, chit hij, opgevoed in de vrij- liherale gevoelens omtrent de individueele vrijheid, wet eens le veel het sociale g e h e e 1 uit het oog heeft verloren. Een der meest bekende sociaahdemokraten in de Ea rner heeft terecht gezegd, dat de arbeiders- stand moet worden gereleveerd, dat hij in het bezit moet komen vran kapilaal, maar van een gemeenschapi>elijk kapitaal en spre ker heeft gemeend, dat verzekering daartoe een der middelen was. Het gemeenschappe- lijk belang hrengt mee een gemeeuschappe- lijk optreden voor het loon, zoo'dal men bij de bepaling daarvan niet meer enkel rekening houdt met het individu, maar daar- tegenover moet dan ook staan een gemeen- schappelijk dragen van de lasten der inva- lieden en ouden van dagen. Wat men met invaliditeitsverzekering beoogt, kan alieen door gemeens chap pel ijke zorg worden be- VIII. Robins-onade op een a tel. De kapitein had bevolen, dat de sloepen zouden Irachten de Fidsji-eilanden te be- reiken. Zij moesten haar best doen bij el- kaar te blijven; ook hij had er voor ge- zorgd, dat er in iedere sloep een persoon had plaats genomen, die in staat was het bevel op zich te nemen; de zee was bui ten di en zoo kalm, dat men aan geen ge- vaar behoeMe te denlcen. Aanvankelijk bleven de voorste rioepen ook werkelijk in zich't. Alle schenen haar best te doen, goed bij elkaar te blijven. Maar toen de morgennevels opstegen en hun dampen over de watervlakte uitbreid- den, toen deze steeds dichter werd en. zag men tevergeefs uit naar de andere sloe- pen, zelfs de scherpe oogen van de zeelie- den konden ze niet meer ontdekken. De uren kropen voort. Langzamerhand verlamden de krachten van de matroZen, die de riemen hanteerderi. Het zou doel- loos geweest zijn het zeil te hijschen bij de votslagen windstilte, die er heersclite. De een voor, de ander na liet de riemen zakken, de mannen waren vermoeid en uit- geput door den handen dienst van de vo- rige dagen. Wei namen Berger en Hans ,en pok de kapitein de riemen van hen over, maar ook hun krachten raakten weldra uit- geput. Het was koel ge word en. He vrouw van den Engelschman en haar dochtertje ril- reikt Spreker ziet I'.um'n geen afwijking van de anti-revolutionsiaire beginselen, die hij is loegedaan, maaf con toepassing er van. Spreker's verandering van opinie is diet een van beginselen, maar slechts van de prak- tijk er van. In den loop zijner rede beloogt Spreker nog dat links meer en meer onder den invloed van de sociaal-demokraten geraakt en dat de heer Duys in de onderhavige ma- terie een der leiders van de linkerzijde is. Spreker zal voorts gaarne medewerken lot verbetering der Invaliditeits wet, mils men hier bij niet loslaat, v/at verkregen is ten bate van de ontwikkpling des volks. Wij zijn tegen ouderdonn ente, niet omdat wij zijn teger/ een uilkeering van ]f 2 aan 70- jurigen, want ook de Christetijke arbeiders, die het noodig hebben, zullen daarmee zijn ingenomen, maar vanwege het beginsel, dat er achter schuilt en dat ingaat tegen het groote principe, dat de mensch in zijn jeugd moet arbeiden voor zijn ouderdom en voor eventueele invaliditeit. Voor meege- voel met de noodlijdenden en liefde voor hun verheffing doet rechts volstrekt niet voor links onder. De heer Van Idsinga vindt het votkomen onjuist, te spreken over een premieloos Staatspensioen, want de premie moet be- taald worden in den vorm van belastingen. (Zepr moeilijk verstaailbaar.) Minister Corl van der Linden aan '1 woord. De tijdelijk voorzitter van den minister- raad, de heer Gort van der Linden, gevoelt zich verplicht te spreken, nu liet algemeen Regeeringsbeleid ler sprake is gebracht. Aten heeft gezegd, dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Water staat de eenigen zijn, die niet gelodven in een er- werping van het ontwerp door de Eersle Karner. Wet heeft de' heer Rutgers een lange rede over het ontwerp gehouden hoeveel kolommen ze tiesiagt, zal misschien klleen de h'Jer Duyniaer we ten. (Gelach.)' De heer Rutgers heeft da ardour be wef.cn, niet zoo zeker van de verwerping le zijn, als hij zegt. De uitgesproken zekerheid is een totale miskenning van de onbevangenheid der Eersle Karner en bndiermijnt volkonien de heteekenis, die aan haar toekomt. Daar- is de zekerheid omtrent de verwerping van een wetsontwerp door de Eerste Karner, als het haar nog niet eens heeft bereikt, incon- stitutioneel, De heer Rutgers zeide, dat men eerst het terrein nioest verkwnnen en weien, waar de vijandelijke hatterijen zijn opgesteld. Dan kon men bij de repliek zetf de schoten los- seh. Deze afgevaardigde begint dus al met oppositie, voordat hij weet, wat de bedoe- ling der Regeering is. De Minister ontkent met beslistheid, dat van links pressie op de Regeering is geoefend om nu de gi-oote politieke vraagstukken ler hand te nemen. Hij heeft in de Eerste Ka rner. over politieke speculaties gesproken en de heer Rutgers meende, dat de Minister daarmede alieen links bedoelde. Het zou van den Minister verregaand naief zijn, te meenen, dal zidke speculaties alieen bij links zouden voorkomen en b.v. niet bij de fractie van den heer Rutgers. (Gelach bij links en geroep tegen rechts van „aanne- men!") De beschuldiging, dat de Regeering he I landsbelang zou opofferen aan de politieke overwegingen is zeer zwaar en als men ze uitspreekt, dient men over beterie gronden er voor te beschikken dan het geval is. Grondwetsherziening b.v. is niet alieen niet gevaarlijk voor het land, maar is van groot belang daarvoor. Opoffering aan politieke overwegingen strookl ook niet met de on- derwijspacificatie, door de Regeering ter hand genomen. Voor den heer Rutgers is minzaamheid een vorm. Voor den Minister is wat de heer Rutgers minzaamheid noemt meer dan een vorm. Erkenning vanide verdienslen van een tegenstander zijn eischen voor een ob- jectieve waarheid, noodig in den politieken strijd. De houding der Regeering in zake de sociale wetlen is door 's heeren Treub's af- treden gewijzigd. De Karner heeft gelijk, den van koude. Hans nam zijn overjas en sloeg die om moeder en kind; dankbaar keek de mooie jonge vrouw hem aan. Haar man zat met een soinbere uitdrukking op zijn gelaat zwijgend naast haar. De kapitein trok nu een der meegeno- men flesschen wijn open en ontsloot een kist met brood. Wij moeten ons best doen onze krach ten te bewaren, zei hij, terwijl er een wee- moedige glimlach over zijn gebruind ge laat vloog. Een flinke teug en een bete broods geven den mensch weer nieuwen moed, liet nu Berger zich hooren, met een zwakke poging lot vroolijkheid. De flesch ging rond; ook de moeder nam een teug en gaf haar dochtertje een paar druppels van den porlwijn. Allen aten toen een stuk brood, waarna de matrozen op- nieuw de riemen opnamen. Weer verliepen er twee uren. De zon verscheen voor een oogenblik als een gouden schijf aan den horizon, om ter- stond daarna weer te verdwijnen acliter dichte nevels. Men kon niet ineer dan hon- derd schreden voor zich uit kijken. De nevel maakte de kleeren doornat; moeder en kind huiverden opnieuw en de eerste hulde haar kind geheel in Iluhs' jas. ■Nu smeekte de kleine Ellen: Mama, kunt u mij diet een glas water geven De jonge vrouw keek om hulp zoekend rond. Hans kroop naar den mondvoorraad, dien de kapitein, had laten meenemen. Er als zij der Regeering vraagt, de verande ring uiteen te zetten. Echter is er ver- schil tusschen de algeheete aanSprakelijk- heid yan het Kabinet en de individueele van den Minister. Het Kabinet is verani- woordelijk voor de beginselen, de Minister voor de wijze, waarop ze in de -vet wor den neergelegd. De Regeering blijft vasthouden aan haar program in de Troonrede van '13. Van een opzeltelijk prijsgeven van de sociale ver- zekeringswetten is geen sprake. Toen de gewone parlemenlaire arbeid werd hervat, werd meer waarschijnlijk, dat wet de Ouderdomswel maar niet de overige ver-K zekeringswetten in behandeling zouden kun nen komen. De tijd kromp in. Wat moest men dben? Naarmate de tijd verstreek, was er meer reden, de uitvoering der Talma- wetten ter hand te nemen. Maar in gelijke male groeiden de inoeilijkheden voor .de Regeering om dat le doen. Minister Treub moest de belastingwetten reorganisceren. Kon men van hem daurnevens de omvang- rijke laak der voorbereiding van de Talma- wetlen vergen? Een andere moeilijkheid was, dat later beslist zou worden of de Tahna-wetten in hoofdzaak zouden kunnen worden gehandhaafd. Het uitstel der voor bereiding was te betreuren, maar door den loop der omslandigheden noodzakelijk. Het Verband tusschen Ouderdoimswet en andere sociale wetten is niet noodzakelijk. ALs de Tahna-wetten in hoofdzaak intact blijven, is er geen reden, de voorbereiding er toe niet ter hand te nemen. De Minis ler van Waterstaat zal zich dan ook beijve- ren, dat zoo spoedig mogelijk te doen. De arbeiders zullen- door de aanneming der Ouderdomswet noch materieel noch mo- reel iets verliezen, maar het onrecht, dat de met hen gelijkstaanden met leege handen worden weggestumxt, zal worden weggeno- men. De heer Lohman zal moeten inzien, dat het onmo'gelijk is, de eenmaal bij de wet toegekende rente nu weer terug te nemen. De herstelling van het onrecht was van Jen aanvang af het motief van de indiening der Ouderdoimswet. In een volgende legislatieve periode onder het dan zittend Kabinet, zal worden beslist, of de Talma-wetthn ai of niet ongewijzigd zullen worden ingevoerd. Het kan igebeuren, dat er dan voorbereidings- arbeid door Minister Lely tevergieefs is ge- daan, maar dit is onvermijdelijk. Het zou geen verheffend schouwsped zijn, als niert de belangen der arbeidersklasse die alien ter harte igaan, voortdurend maakte tot den inzet voor den politiekenstrijd. Wijziging der Talma-wetten doet aan de erkenning der verdiensten van dezen be- windsman niets af, evenals deze Ouderdoms wet. De weg, dien de Regeering heeft inge- slagen, is bij uitstek geschikt voor kalm overteg, teneinde tot een bevredigende oplos- sing te geraken. Minister Lely aan het woord. De Minister van Waterstaat, de heer Lely, begint met te herinneren aan uit- spraken ook van rechts bij de behandeling der Talma-wetten, uitspraken, die gingen in de richting van liet nu ingedienide ont werp. De vergadering wordt des avonds 8 uur geschorst. De Aiwina. Keuter seint uit Londen d.d. 13 dezer aan de N. R. Crt. Vandaag is voor het Prijshof het geding geeindigd ten aanzien van het Nederland- sche stoomschip Aiwina, dat werd aange- houden terwijl het terugkeerde van een reis, waarop het, gelijk te laste wordt ge- legd, vijandelijke schepen van steenkool had voorzien of had traehten te voorzien. De advokaat vab de eigenares van het schip, de Holland Gulf Stooinv. Mij. (Jos. de Poorter) te Rotterdam, betoogde, dat een schip niet kan worden prijsgemaakt op een terugreis, op grond, dat het op de heenreis contrabande heeft vervoerd. De landsadvocaat betoogde, dat dit niet moest ook een vaatje met drinkwater bij zijn. Hij zocht er echter tevergeefs naar. Zou het misschien aan het andere eind van de sloep liggen? Hij riep den kapitein toe: Waar is het watervaatje? Ligt het mis schien bij u aan het roer? De oude zeeman bulde en tastte zonder het roer los te laten met zijn vrije hand onder het bankje waar hij op zat. Neen, Mr. Geeren, riep hij. Het water- vat moet aan uw kant zijn. Opnieuw wierp Hans de kisten omver; maar van het vaatje was niets te zien. De mannen keken elkaar verschrikt aan. Een van de matrozen stond op en begon' nu op zijn beurt te zoeken. J Met een zucht van vertwijfeling keek hij schuw naai; den kapitein en wierp daarna een medelijdenden blik op de jonge vrouw en het zwakke kind: Het is er niet, kapitein, fluisterde hij gejaagd. Een oogenblik lieten de matrozen van schrik hun riemen rnsten. Geen water- aan boord! Dat was een Jobstijding, dat kon verschrikkelijke gdvol- gen na zicli sleepen. Maar de audere sloepen konden niet ver af zijn, zij hadden water. Zoodra de nevel opgetrokken was, zou men ze seinen om een weinig van haar voorraaj over te doen. Hans had intusschen diep medelijden met het kleihe meisje, dat zoo naar water ver- langde, zij schreide van dorst. Het was een mooi blond kindje van bijna zes jaar. Men gaf haar port te drinken, maar zij weigerde een geval was van gewoDe contrabande, doch van een met de onzijdigheid strijdigen dienst; dat de Aiwina rechtstreeks had deelgenomen aan de vijandelijkhedeD en daarom als een vjjamlelijk schip moest worden i behandeld. Het Hof zal nader uitspraak doen. DE ALGEiMEENE TOESTAND. Steeds krachtiger wordt in Engeland de eisch naar meer soldatep gehoord, schrijft het ,,Hbl. De Minister AsquiLh heeft als ooriogsdoel gesteld de vernietiging van hel Pruisische militarisme, zegt de „Times". Daarloe zdl men echter niet kunnen komen, wanneer niet het Engelsche leger op zulk een sterkte wordt gebracht, als noodig zal zijn, om dit woord ook in de praktijk te kunnen maken tot waarheid. De chef van den generalen staf en ue militaire leden van den Army Council heb ben het kabinet duidelijk medegedeekl, hoe veel manschappen nog aan het leger ont- breken, om het voor zijn taak te doen g(e- reed zijn, en om Engeland in staat te stel- len zijn verplichtingen t'egenover zijn bondge- nooten na te komen. Het kabinet nloet nu de maalregelen ne men, om te zorgen, dat de beloften, aan de bondgefiooten gedaan, kumien worden nage- leefd. Een beslissing is dringend noodig, zegt de '„Tiines". Er moet nu eens een eind komen aan beraadslagingen. Daden moeten geschieden, om de offer's gelijkelijk te ver- deelen. Zoo spreken ook andere lrladen. in de eersle plaats die der Harmsw-orlli-press, de Daily Mail" voorop. En hei lrleef niet bij dezo dagbladen-strijd tegen de regeering; in vergaderingen pn vereenigingen wcr !en soortgelijke eischen gesteld tot uitbrei ling van. hel leger. In het Un-ioni'stische oor- logscomitd is, zooals wij mededeeldeh, aan den Under Sir Edward Carson opgedragen, een motie in te dienen, waarin de invoe ring van algemeenen dicnstplicht voor het Yercenigd Koninkrijk wordt gedischt. Sir- Edward, die niet van overrompeling of in- triges tegen dc regeering wit verdaclrt wor den, Ireefl gevraagd, dat men hem lrct oor- deel zott overlaten over het tijdstip, waarop hij deze actie het best zou kunnen indienen. Dc ..Times" ho opt. dat Sir Edward de gelegenheid spoedig zal viriderr, omdat er haast bij het werk is. Waul de „Times" acht het vduidelijk, dat de tocstand ongunstiger wordt, naarmate de beslissing over de dienstplicht-quaestie lun ger wordt uilgesteld. Voor eenige dagen had de „Westm. Gazette" geschreven, dat tlrans lrct terrein zorgvtildig moet worden verkend, om in den zorner en deir herfst een stap vooruit te doen; de ,.1'inreszet uiteen, dat men nu reeds vijftien ma urden wacht, en dat het noodzakelijk is tharrs op te tredeir err irtet tot den herfst le wachten. Err de „MorntngPost" rheldt, dal AsquiLh, Mc Kenna en Chamberlain een commissie uit het kabinet vormcn, die belast is met een voorloopig onderzoek van de legerquaes- tiehet blad meent, dat deze commissie wel een rapport kan opmaken, maar geen con- ciusies daaruit kan trekken. Want Mc Kenna is beslist tegen elken verderen dwarrgmaat- regel, Chamberlain is een voorstander van den algemeenen dicnstplicht, en Asquith, die vroeger verklaarde rriet tot de voorstanders van' den algemeenen dienstplichl te behoo- ren, is thans- wellicht minder vast in zijn zienswijze, dan in Januari, toen hij het ont werp op den beperkten dienstplicht in- diende. De „Times" hoopt, dat, rra Alles wat over deze quaestie gezegd en geschreven is in de laatste tnaanden, de minister-presi dent geen stoo-t van buiten noodig zal heb ben, om beta den weg op le drijven, die door zijn eigen argumenlen gebleken is, den weg der plieht te zijn. De laak die Engeland met zijn bondge- nooten te vervttllen heeft, zegt het blad, is Duitsehland een militairte nederlaag toe te brerrgerl, die niet kan worden verge ten of dien. En weer kropen de minuten voorl, terwijl de mutrozerr roeiden al wat zij konden; de minuten .groeiden tot een uur aan. Eindelijk slak een frissche bries op en irr een oogwenk trok de trevel weg. Aan alle kan ten, zoover het oog reikte, zag men de kalme zee tot aarr den horizon voor zich liggen. Maar hoe zij ook uitkeken, varr een sloep was niets te zien, eerr uitroep van schrik klonk tegelijkertijd uit aller mond. Helzij do groolere sloepen, dank zij haar talrijker bemanning, sneller vooruit waren gekomen, helzij ze, door den nevel geschei- den, afzonderlijk of te zamen hen anderen koers hadden genomen, slechts dit eene wis- ten de mannen in de bark^s met zekerheid, dat ze uit hun gezichtskring vei~dwenen waren. Op den eersten kreet van schrik yolgde een ademlooze henauwde stilte. Zelfs de ro'eiers hadden hun werk gestaakt, aller oogen hingen aan het sombere gezichl van den kapitein. Ieder gevoelde dal hij het was die beslissen moest wat hun vender te doen stond. Doch hij bleef zwijgen. Hij nam zijn verrekijker en onderzocht den geheelen ho rizon, toen liet hij het grijze hoofd neer- slachtig hangen. Niemand waagde hel, hem aan te spreken. En het kleine meisje smeekte weer: Mama, lieve mama, ik heb zoo'n dorst. (Wordt vervolgid.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5